Geen spreiding van raadsverkiezingen Okselzweet verraadt drugsgebruiker in verkeer Binnenland Jurco van dubbeldekker ernoet milieuvriendelijker Bommelding in Kamer Notarissen hebben half miljoen aan joods geld Vergoedingen kosten bedrijven miljarden Staking herdacht Gerechtshof zet notaris in Nijmegen uit ambt /OENSDAG 26 FEBRUAR11997 'r,_ Bevolkingsgroei Nederland neemt af |inj>en haag De bevolkingsgroei in Nederland is vorig jaar afgeno- ^Tfnen ondanks een toename van de immigratie. De bevolking groeide met 68.000 personen tot 15.562.000. Het aantal geboor- ,'en is voor het vijfde achtereenvolgende jaar gedaald. Dat heeft ret Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren bekendgemaakt, het betreft voorlopige cijfers. Vorig jaar kwamen 109.000 immi- ijranten naar Nederland, 13.000 meer dan in 1995. Mobiele telefoon drie weken standby iiNDHOVENPhilips introduceert een mobiele telefoon die drie veken standby kan blijven, zonder dat de batterij moet worden >pgeladen. Geen enkele andere draagbare telefoon is zolang :onder onderbreking bereikbaar, zo heeft het Eindhovense elek- ronicaconcern gisteren bekendgemaakt. De nieuwe 'Genie' is 'olgens Philips niet alleen het langst standby, maar is ook de deinste en de lichtste mobiele telefoon. Het apparaat heeft een gewicht van 95 gram en een volume van 99 centiliter. In mei ;omt het apparaat op de markt. Emancipatieraad: Paren waarschuwen >en haag De overheid moet mensen die willen trouwen bewust naken van de juridische consequenties van een huwelijk. Dat :an veel narigheid voorkomen als het huwelijk spaak loopt. Dat idviseert de Emancipatieraad aan de regering. Het adviesorgaan vil verder betere waarborgen voor de belangen van kinderen bij •chtscheiding. Geslachtsziekten kosten miljoenen iilthoven De kosten van de behandeling van geslachtsziekten open in de miljoenen guldens. Uit een onderzoek van het Cen- rum voor Volksgezondheid Toekomst Verkenningen blijkt dat n 1993 de medische kosten van chlamydia vijftien miljoen gul len bedroegen, voor gonorroe was dit ruim een miljoen gulden. )e resultaten van het onderzoek zijn gepubliceerd in het Infec- ieziekten Bulletin. Sorstkankeronderzoek voor 70-plusser ■mstelveen De Ziekenfondsraad vindt dat vrouwen tot 76 jaar noeten worden opgeroepen voor het bevolkingsonderzoek naar lorstkanker. Nu ligt de grens nog op zeventig jaar. De raad ver- vacht dat bij een regelmatige screening de sterfte bij vrouwen ot 76 jaar sterk zal afnemen. Hoe eerder de ziekte wordt ont- lekt, hoe groter de kans is op genezing. Vooral ouderenorgani- hties hebben op deze leeftijdsverhoging aangedrongen. Minis- pr Borst van volksgezondheid heeft vorig jaar al gezegd dat zij lereid is de leeftijdsgrens te verhogen als het gunstige effecten ou opleveren. bierenbescherming tegen egel in huis apien haag/tiendeveen De Nederlandse Vereniging tot Bescher- Ppiing van Dieren is slecht te spreken over het initiatief van een uit het Drentse Tiendeveen om egels als huisdier te !|§aan verkopen. De Inspectiedienst van de vereniging gaat in de m^elfokkerij kijken en zal zo mogelijk maatregelen nemen om de ilannen voor de fokkerij te dwarsbomen. De dierenbescherming reest dat het uit Canada geïmporteerde dwergegeltje hetzelfde )t is beschoren als andere huisdieren zoals fretjes en moeras- "rhildpadjes. Deze dieren waren een tijdje populair. Nu zitten ivangcentra vol met kwijnende fretjes en zwemmen de schild- idjes in de sloot, als ze tenminste niet door het toilet zijn ge- loeld. 10 klachten over Eemlandziekenhuis Het Provinciaal Patiënten/Consumenten Platform in robrecht heeft de afgelopen dagen veertig nieuwe klachten bin nengekregen over het Ziekenhuis Eemland in Amersfoort. Vorige ^eek ontstond grote commotie naar aanleiding van de uitzen- Qjing van het tv-programma Zembla waarin naar voren kwam at mogelijk mensen zijn overleden door medische fouten. Het jekenhuis ontkent deze aantijgingen. Volgens H. Blaauwbroek "an het platform betreft het opnieuw voornamelijk klachten ver de afdeling gynaecologie en verloskunde. haag-utrecht anp jE Nederlandse Spoorwegen )eten 81 dubbeldeks treintoe- ■Jlen onder handen nemen. treinen, die vanaf mei 1994 ^gebruik zijn genomen, moe- Mi binnen zes maanden aan de ^ihnische voorschriften vol- v >ten op grond van het CFK-be- iit. Inmiddels heeft het minis- )e van VROM de directie van Reizigers een dwangsom in |t vooruitzicht gesteld die kan lopen tot 2,2 miljoen gulden. Iet CFK-besluit legt produc- handel en gebruik van ozo- intastende CFK's aan ban- NS overtreden dit besluit Sgens VROM doordat in de ihtkoelinstallaties verboden ppelingen van leidingen zit- i. Deze koppelingen zijn vol- ns TNO-onderzoek uit 1990 belangrijkste oorzaken van cages uit koelinstallaties, talgens VROM zeggen NS be jaar nodig te hebben voor verwijdering van alle verbin- |gen. Het ministerie gaat daarmee niet akkoord. Over schrijding van de termijn van zes maanden betekent per kop peling een maximale dwang som van driehonderd gulden. Het totaal van de dwangsom kan daarmee oplopen tot 2,2 miljoen. De Nederlandse Spoorwegen stellen beroep in tegen de be schikking, aldus de onderne ming gisteren. Volgens NS was ten tijde van het ontwerp van de treinen de regeling niet van kracht. Een periode van zes maanden achten NS ook te kort, omdat de dienstregeling in ge drang komt als veel treinen uit de roulatie moeten. NS stellen voorts dat geen sprake is van een noodsituatie. Er hebben zich geen noemenswaardige problemen voorgedaan met de verbindingen en de Europese regels verzetten zich niet tegen de koppelingen. NS gebruiken bovendien geen CFK's maar de milieuvriendelijker HFK's, aldus een zegsman. penthouse moet beschuldiging wer pedofilie rechtzetten lecht gpd-anp mannenblad Penthouse et het omstreden artikel over Universiteit van Utrecht, brin sociaal-psycholoog T. hdfort wordt beschuldigd van propageren van pedofilie, [tificeren. De Utrechtse recht- pk heeft dit gistermorgen be- ild. het februarinummer van wordt gesteld dat htndfort pedofilie verdedigt en i/o Ier het mom van weten- ap zelfs propageert. Volgens ïthouse bedrijft Sandfort 'on- het mom van wetenschap ultieme kwaad'. Bovendien d Sandfort ervan beschul- d deel uit te maken van een werk van kinderpornografie. universiteit eiste in kort ge- g een rectificatie, een verbod Sandfort of diens werk in crediet te brengen en vijftig le schadevergoeding. De we- schapper is na de publicatie Kabinet vreest voor extreem lage opkomst den haag gpd Het kabinet ziet af van het voorstel om de gemeente raadsverkiezingen op verschillende dagen te houden. Mi nister Dijkstal (binnenlandse zaken) en zijn staatssecre taris Kohnstamm vrezen dat bij gespreide raadsverkie zingen de opkomst drastisch zal dalen. De bewindslieden zullen de Tweede Kamer daarover binnenkort inlichten. (KUB). De onderzoekers tonen aan dat tussentijdse raadsver kiezingen rampzalig zijn voor de opkomst. Dat bleek ook vorig jaar in Noord-Brabant waar bij verkiezingen als gevolg van ge meentelijke herindeling tussen 34 en 57 procent van de kiezers zijn stem uitbracht. De gemid delde opkomst bij de raadsver kiezingen in 1994 (op één dag) was ruim 65 procent. Kohnstamm schrijft in zijn brief, die deze week naar de Ka mer gaat, dat spreiding van de verkiezingen 'eerder negatief dan positief uitpakt voor de op komst. Het kabinet volgt hem daarin en heeft afgelopen vrij dag besloten af te zien van ge spreide raadsverkiezingen. Kohnstamm bepleitte vorig jaar nog de verkiezing van gemeen teraden niet meer op één dag te laten plaatsvinden. Spreiding over de jaren heen zou het voor landelijke politici moeilijker maken de lokale verkiezingen te domineren. Zo zouden plaatse lijke problemen de aandacht te krijgen die zij verdienen. Bo vendien zouden de burgers zich daardoor meer aan hun ge meentebestuur gebonden voe len. De staatssecretaris keert evenwel terug op zijn schreden na een kritisch, nog niet gepu bliceerd, onderzoek van de Ka tholieke Universiteit Brabant De staatssecretaris beraadt zich nog op andere manieren om de raadsverkiezingen nieuw leven in te blazen. De KUB-on- derzoekers wijzen erop dat in Zweden raads- én landelijke verkiezingen op één dag wor den gehouden. Dat waarborgt een hoge opkomst en biedt de kiezers tevens de kans lokaal anders te stemmen dan voor het nationale parlement. De Raad voor het Openbaar Bestuur studeert in opdracht van Kohnstamm nog op een veel verdergaande verandering van het lokale bestuur, namelijk de mogelijkheid om gemeente raden bij een bestuurscrisis te ontbinden. De nieuwe (tussen tijdse) verkiezingen die dan no dig zijn, zullen naar verwach ting wel veel kiezers trekken vanwege het grote plaatselijke belang. De staatssecretaris wacht de resultaten van dit on derzoek af voor hij hierover een besluit neemt. den haag» Het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag moest gistermiddag worden ontruimd in verband met een bommelding. Brandweer, poli tie en de beveiligingsdienst van de Tweede Kamer doorzochten de plenaire vergaderzaal, de publieke tribune en de directe omgeving daarvan. Zij von den geen explosieven. Na ongeveer een uur kon den de politici de stemmingen in de Kamer voort zetten. Enige honderden mensen moesten het ge bouw verlaten. Veel Kamerleden, onder wie de PvdA'er Van Traa en de VVD'er Korthals, wachtten in de Ridderzaal tot ze weer terug mochten naar de vergaderzaal. Anderen stonden op straat. foto gpd roland de bruin den haag gpd Nederlandse notarissen hebben nog 486.000 gulden aan joods geld in hun bezit. Dit heeft onderzoek van de Kamers van Toezicht over het Notariaat uitgewezen na controle van 1.200 vakbroeders. Het gaat om smartengeld van de Duitse regering dat bij gebrek aan rechthebbenden nooit is uit gekeerd, en om nalatenschappen van joden die zijn vermist tijdens de Tweede Wereld oorlog. De aanleiding tot het onderzoek was de beschuldiging van de stichting Joods Maat schappelijk Werk (JMW) dat Nederlandse notarissen geld achterhielden dat aan haar zou toekomen. Bij drie notarissen is een to taalbedrag gevonden van 47.000 gulden dat door de Duitse regering is geschonken voor joodse slachtoffers van de oorlog. De nota rissen zijn op zoek gegaan naar rechtheb benden, maar hebben die nooit gevonden of hebben niet hard genoeg gezocht. „Dat is niet voortvarend van hen geweest", oor deelt A. Rieter, voorzitter van de Koninklijke Notariële Broederschap (KNB). „Maar het gaat te ver om hen laakbaar verdrag te ver wijten. Zij wisten niet wat ze met het geld moesten. Het geld is er nog steeds, inclusief rente. Dat hebben ze niet achterover ge drukt of zo. Dit geld zal naar het JMW wor-' den overgemaakt zodra vast staat dat deze stichting de rechtmatige erfgenaam is van dit geld." Naast de drie eerder genoemde hebben 55 andere notarissen tezamen nog meer dan drieënhalve ton in hun bezit. Daarvan is niet duidelijk of het hier gaat om Duits smartengeld of nalatenschappen van in de oorlog vermoorde joden. Dit geld behoort eigenlijk de staat toe. Maar omdat er moge lijk ook geld van schadeclaims tussen zit, wil Rieter het totaalbedrag ook overmaken naar JMW. „Maar daarvoor moeten we nog in overleg met het ministerie van financi en." Tot slot heeft één notaris nog een bedrag van 76.000 gulden onder zijn hoede. Dit geld had hij echter al aangemeld voordat de kwestie eind vorig jaar in de publiciteit kwam. Deze man was nog steeds aan het speuren naar de rechtmatige eigenaars. „Al met al vind ik het geen schokkende bedra gen", zegt Rieter. „Het gaat om 58 notarissen en minder dan een half miljoen gulden. Je kunt die no tarissen verwijten dat ze misschien niet hard hebben gelopen, maar vergeet niet dat er na de oorlog 40.000 claims moesten wor den afgewerkt." JMW vindt dat Rieter te badinerend doet over de uitkomst van het onderzoek. „58 notarissen is nog altijd vijf procent van het totaal", zegt voorzitter F. Ensel. „Dat geld behoort ons toe. Bij gebrek aan erfgenamen moet dat geld via het Joods Maatschappelijk Werk te rechtkomen bij de joodse gemeenschap." Binnenkort gaan beide partijen rond de ta fel zitten met het ministerie van financiën om de kwestie uit de wereld te helpen. Hof steunt werknemers bij schadeclaims amsterdam anp Werknemers die ziek zijn ge worden door het werken met gevaarlijke stoffen, hebben een grote kans dat zij met succes de schade op hun werkgever kun nen verhalen. Als iedere werk nemer die ziek is geworden door werken met gevaarlijke stoffen met succes een claim in dient, zal het totaalbedrag in de miljarden lopen. Dit vloeit vol gens de FNV rechtsteeks voort uit een uitspraak van het ge rechtshof in Den Haag. Het hof stelde gisteren dat scheepswerf De Schelde aan sprakelijk is voor de schade die werknemers lijden als zij ziek worden door het werken met asbest. De Rechtskundige Dienst van de FNV is hierover al sinds 1988 in een juridisch ge vecht gewikkeld met de werf. Zij doet dit namens de nabestaan de van een aan asbestkanker overleden ex-werknemer van De Schelde. Het hof oordeelt dat het be drijf onvoldoende maatregelen heeft genomen om werknemers tegen de gevaren van asbest te beschermen. De Schelde had volgens het hof al vanaf 1949 kunnen weten dat het spul ge vaarlijk was. De kans op asbest kanker bij de werknemers is vergroot vanwege het ontbre ken van veiligheidsmaatregelen. FNV-jurist Van Veen noemt de uitspraak 'fantastisch'. Vol gens hem staat nu vast dat een schadeclaim wordt toegekend als blijkt dat bedrijven onvol doende beschermingsmaatre gelen hebben genomen. „Deze asbestuitspraak heeft ook gevol gen voor zaken bij andere ge vaarlijke stoffen. Dan denk ik aan drukkers en schilders die ziek zijn geworden van oplos middelen." amsterdam anp Amsterdam Gisteren is in Amsterdam de Februaristaking uit 1941 herdacht. Met deze twee dagen durende staking werd geprotesteerd tegen de maatregelen van de Duitse bezetter om joodse landgenoten uit te sluiten van het openbare leven en te vervolgen. foto anp herman pieterse met de dood bedreigd en moest op advies van de politie een tijdje onderduiken. De rechtbank meende dat Penthouse uitspraken van Sandfort uit zijn verband heeft gehaald. Het mannenblad moet dan oók niet alleen de beschul digingen rectificeren maar ook een schadevergoeding van 30.000 gulden betalen. Als Penthouse niet rectificeert, hangt het blad een boete van een half miljoen gulden boven het hoofd. Sandfort, verbonden aan de taakgroep Homostudies van de faculteit Sociale Wetenschap pen, promoveerde in de jaren tachtig op een onderzoek naar de gevolgen van seks tussen kinderen en volwassen man nen. Hij stelde in zijn onder zoek dat deze contacten voor kinderen in veel gevallen scha delijke gevolgen hebben, maar dat er ook ervaringen zijn die positief worden beleefd. den haag geert dekker en wim knol Dagelijks stappen duizenden Nederlan ders onder invloed van drugs in hun auto. Een paar jointjes roken en hup, achter het stuur. Het is al lang geen uit zondering meer. Zoals het ook bijna normaal is dat jongeren in het weekein de met de auto naar houseparty's gaan om daarna met xtc in het lijf de terug weg te aanvaarden. Studies hebben uit gewezen dat acht procent van de auto mobilisten die betrokken zijn bij een ongeval onder invloed was van drugs. De politie controleert wijwei nooit op drugsgebruik in het verkeer, terwijl er een apparaat op de markt is, waarmee dat wij eenvoudig kan. In het duister doemen in de verte twee lichtjes op. Een agent steekt zijn arm op. Langzaam mindert de auto vaart. De jonge bestuurder die net uit de discotheek komt draait zijn raam open. „Dag meneer, wilt u even de ok sel bloot maken?" De bestuurder kijkt de agent verbaasd aan. De agent drukt hem een apparaatje in zijn hand. „Wilt u het vlakke gedeelte even tegen de ok sel houden?" Even later neemt de agent het apparaatje mee naar zijn auto om het daar in een bakje water te houden. Na een minuut of twee krijgt de be stuurder van de aangehouden wagen het oordeel. „Meneer, het vlakje is rood uitgesla gen. Dat betekent dat u waarschijnlijk cocaïne hebt gebruikt. Dat is verboden volgens de Wegenverkeerswet. Ik moet u verzoeken mee te gaan naar het bu reau voor een bloedproef." Het tafereel is verzonnen, maar aller minst onzinnig. 'Drugwipe' heet het ap paraat waarmee de politie in de Duitse deelstaat Baden Wüittemberg proeven doet. In Nederland brengt Securitech uit Udenhout het apparaatje op de markt. De marechaussee op Schiphol werkt er al mee om drugstransporten op te sporen. De drugwipe werkt eenvoudig. Het opnamevlak reageert op transpiratie en neemt zo drugsdeeltjes op. Als de wipe in water heeft gelegen, kleurt het op namevlak bij drugsgebruik rood. Het apparaat, dat vijftien gulden kost, kan maar eenmaal worden gebruikt. Onderzoek aan de universiteit van Limburg wees uit dat acht procent van de automobilisten die waren betrokken bij een verkeersongeval, onder invloed van drugs verkeerde. Het Gerechtelijk Laboratorium In Rijswijk onderzocht twee jaar geleden 309 bloedmonsters van autobestuurders. Van hen bleken er 221 drugs te hebben gebruikt. Drugsgebruik kan het reactievermo gen aantasten. Hasj en marihuana zor gen ervoor dat een verkeersdeelnemer minder snel reageert. Het effect van een joint is ongeveer gelijk aan vijf glazen bier. Cocaïnegebruik zorgt ervoor dat het reactievermogen de eerste uren toe neemt, maar daarna sterk afneemt. Daarnaast leidt cocaïnegebruik tot agressief rijgedrag. Andere drugs zoals LSD kunnen hallucinaties tot gevolg hebben die levensgevaarlijk zijn op de weg. De combinatie van drugs en alco hol brengt onvoorspelbare risico's met zich mee. Hoewel de hoeveelheid informatie over drugsgebruik in het verkeer nog gering is, noemt Bert Woudenberg van Veilig Verkeer Nederland de eerste cij fers onheilspellend. „We krijgen steeds meer signalen dat jongeren onder in vloed van drugs achter het stuur zitten. Dat is net zo ernstig als medicijnge bruik in het verkeer. Drugsgebruik wordt een nieuw gevaar voor de ver keersveiligheid. Het wordt dan ook hoog tijd dat dit fenomeen gaat leven onder politici in Den Haag." Een rondgang langs diverse politie korpsen maakt duidelijk dat verkeers- Voor de Kamer van Toezicht bij de rechtbank in Arnhem was de derde zaak voldoende om het gerechtshof in Amsterdam te vragen om defungeren, zoals het uit het ambt zetten van een notaris officieel heet. Gisteren bekrachtigde het hof dit besluit. Janssen en zijn advocaat mr. E. Verbunt uit Utrecht stellen beiden dat alle notariskantoren wel eens met dergelijke klach ten te maken krijgen. Verbunt verzekerde de Nijmeegse nota ris, dat hij niets te vrezen had. Beiden waren 'sprakeloos', toen zij vrijdag per fax de beslissing van het hof vernamen. „Mij is een oor aangenaaid door jaloer se anderen", aldus Janssen gis teren. De 59-jarige Janssen is in Gel derland zeer bekend. Hij heeft zitting in tal van besturen. Tal loze malen fungeerde hij als no taris bij recordpogingen en lote rijen voor het goede doel. De notaris moest, zei hij gis teren, vrijdag direct zijn pen neerleggen. Inmiddels zijn de sloten van zijn kantoor veran derd. Personeelsleden hebben onder ede moeten verklaren dat zij Janssen niet binnen zullen laten. Alle rekeningen van de ex-notaris zijn geblokkeerd. „Er is geen enkele beroepsmogelijk heid tegen deze uitspraak. Een misdadiger is nog beter af', zegt Janssen. Het gerechtshof in Amsterdam heeft de Nijmeegse notaris mr. J. Janssen met onmiddellij ke ingang uit zijn ambt gezet. Aanleiding voor het opmerkelij ke besluit, dat volgens de Ko ninklijke Notariële Broeder schap maar hoogst zelden voor komt, is een reeks klachten over het kantoor van Janssen. Janssen kreeg in de afgelopen jaren tweemaal een berisping, omdat zaken niet goed waren afgehandeld. Eind vorig jaar maakte een kandidaat-notaris van zijn kantoor een fout in een erfeniskwestie wat resulteerde in een derde klacht. Over deze zaak loopt nog een civiele pro cedure bij de Arnhemse recht bank. Er was in geen van de ge vallen sprake van financiële malversaties. controles naar het gebruik van drugs nog slechts incidenten zijn. „De effec ten zijn moeilijk aan te tonen. Het is niet zo eenvoudig om iemand zomaar een bloedproef af te nemen", luidt de reactie van meerdere woordvoerders. Meestal lopen drugsgebruikers bij toe val bij alcoholcontroles tegen de lamp. Wanneer de pupillen opvallend groot zijn of wanneer een hasjwalm uit de au to komt, moeten de bestuurders een bloedproef ondergaan. Van de drugwipe hebben de politie korpsen nog nooit gehoord. Als het aan Veilig Verkeer Nederland ligt, gaat dat echter snel veranderen. Woudenberg: „Er is snel meer onderzoek nodig. Justi tie en politie moeten de zaak harder aanpakken, bijvoorbeeld met de drug wipe. Daarnaast moet de wet worden veranderd. Nu staat er alleen iets over stoffen die de rijvaardigheid beïnvloe den. Daar moet de formulering 'stoffen die onder de opiumwet vallen' aan wor den toegevoegd. Verder moeten in de rijopleiding vragen komen over drugs gebruik. Op termijn overwegen wij een grote voorlichtingscampagne te gaan voeren, maar daarvoor is het nu nog te vroeg". Staat vecht vonnis grijs kenteken aan den haag anp De staat legt het vonnis van het gerechtshof over de grijze ken tekens voor aan de Hoge Raad. Het oordeel van de rechter kan zo'n 100.000 kleine bedrijven en particulieren een aanzienlijk voordeel opleveren in de we genbelasting. Grijze kentekens zijn eigenlijk bedoeld voor be drijfsauto's. Veel particulieren maakten er gebruik van door veranderingen te laten aan brengen aan gewone personen auto's. Daaraan maakte de wet gever in 1993 een einde. De be lastingkamer van het Hof in Arnhem oordeelde onlangs dat deze wetgeving in strijd was met het gelijkheidsbeginsel.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5