PTT breekt overleg met 06-Gedupeerden boos af Binnenland derwijstelefoon wordt 1 gebeld door ouders Kamervragen over klonen Wachten op de dienstplicht 'Kledingindustrie is nog lang niet schoon' Kamer aarzelt over nieuw lotingssysteem Melkert wil meer toezicht op bestrijding kinderarbeid __ENSDAG 26 FEBRUAR11997 terpol zoekt ontvoerde peuter ia» Via Interpol is een internationaal opsporingsbericht ver- ;id van de 44-jarige Poolse man die maandag zijn 3,5 jaar ou- lochtertje heeft ontvoerd naar Polen. De vader haalde het 1 zondag op bij zijn ex-vrouw in Breda en belde maandag- nd dat hij het kind zou meenemen naar Polen en dat de >der het niet meer terug zou zien. iegenthart volgt Adelmund op haag» De Tweede-Kamerfractie van de PvdA heeft Margo genthart gekozen tot vice-voorzitter. Ze volgt Karin Adel- ïd op, die partijvoorzitter is geworden. Vliegenthart, sinds 7 lid van de Tweede Kamer, is al sinds 1994 lid van het frac- estuur. Nieuw in het fractiebestuur is nu Fred Crone, die genthart ook opvolgt als voorzitter van de fractiegroep soci- iconomisch en financieel beleid. )A benoemt jonge woordvoerder Het CDA heeft gekozen voor een jonge woordvoerder le Tweede-Kamerfractie door politiek woelige tijden moet lsen. De 28-jarige Jack de Vries volgt Pieter Beljon op, die on- s vertrok naar een dochterbedrijf van DSM. Hoewel De Vries jong is, heeft hij al relatief veel ervaring in de politiek. Tij- zijn studie politicologie aan de Vrije Universiteit in Amster- was hij als persoonlijk medewerker van een van de CDA- ïerleden al actief aan het Binnenhof. In die tijd was hij te- medewerker van de gemeenteraadsfractie van het CDA in iterdam. j-instructeurs moeten weer afrijden jaag Rij - instructeurs moeten in mei massaal herexamen ;gen. Minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) ziet geen eiding de toetsing van de bekwaamheid van rij-instructeurs e stellen. Dat zei ze gisteren in de Kamer. Vorige week dreig- e Stichting Belangenbehartiging Rij-Instructeurs, waarin derden rijdocenten zijn verenigd, met een kort geding als de ngsdatum van de zogeheten bekwaamheidstoets niet wordt esteld. Jtelbon krijgt concurrentie m jaag De Hotelbon heeft er een stevige concurrent bij. Uit P :ede over de 'uitbuitingspraktijken' van de Hotelbon bren- vijftig hoteliers uit het noorden van het land een alternatief de succesvolle formule op de markt. Voor vijftig gulden nen twee personen twee nachten in de deelnemende hotels en. Als extra lokkertje krijgen de gasten een aantal korting- 50ns met een totale waarde van honderd gulden. De formule dit 2Night Hotelticket lijkt sterk op de Hotelbon waarbij een drie overnachtingen voor 75 gulden krijgt aangeboden. ïleiders in zorg dreigen met acties ermeer De vakbonden dreigen met acties onder het perso- in het zogeheten inservice-onderwijs in de gezondheids- Zij eisen een goede overgangsregeling voor het opleidend >oneel dat nu nog onder de CAO-ziekenhuiswezen valt, maar r<^t overstappen naar de onderwijs-CAO. Per 1 augustus ver- jnt de inservice-opleiding, omdat er een nieuw opleidings- sel voor verpleegkundige- en verzorgende beroepen komt. naar de onderwijs-CAO heeft vooral gevolgen voor - ^oer gepakt voor doodslag zusje De politie van Breda heeft gisteren een 24-jarige man uit isserdam bij zijn ontslag uit het ziekenhuis aangehouden. iordt verdacht van doodslag op zijn 15-jarige zus. Het meis- l'J/erleed aan de gevolgen van een aanrijding zaterdag op de toen haar broer in volle vaart achterop een personenauto Daarbij raakten zeven anderen gewond. De man gaf toe ;ij had gedronken. ^ddel: Janmaat is racist e haag Kamerlid Janmaat van de CD-fractie is gisteren tij- iojs de plenaire vergadering van de Tweede Kamer door PvdA- etirdvoerder Middel uitgemaakt voor racist. Dat was de tweede dat dat Janmaat in de Kamer overkwam. De eerste keer was t dn een debatje met gewezen Groen Links-woordvoerder Tijdens het debat over het asielbeleid interrumpeer- met de opmerking dat de PvdA zich niets aantrekt nlde problemen in achterstandswijken. Een toch al geagiteer- reageerde: „Dit onderschrijft mijn stelling datje racis- Ianoet bestrijden in plaats van met ze te discussiëren". Daar- ejiste een beledigde Janmaat dat Middel zijn woorden subiet terugnemen, wat Kamervoorzitter Bukman niet nodig vond. pk anp rs van kinderen in het ba derwijs maken het meest lik van de Onderwijstele- Er wordt het meest gebeld pesten en (seksueel) ge- Dat staat in het het evalu- ;rslag van de Onderwijste- n dat staatssecretaris Nete ls van onderwijs gisteren in ingst heeft genomen. Onderwijstelefoon is in nber 1995 ingesteld om ngen, ouders, leraren en Honderden abonnees blijven met torenhoge telefoonrekening achter den haag anp De ruzie tussen PTT Telecom en de Landelijke Werk groep 06-Gedupeerden is opnieuw opgelaaid. In een aangetekende brief heeft het telecommunicatiebedrijf de werkgroep laten weten dat er geen basis meer is voor ver der overleg. Dat betekent volgens de werkgroep dat 280 onschuldige abonnees met torenhoge telefoonrekenin gen blijven zitten. Daarbij zou het gaan om een bedrag van 1,3 miljoen gulden. De werkgroep beschuldigt PTT van machtsmisbruik. voorzitter A. Claessen stelde echter enkele dagen later dat PTT een volstrekt willekeurig beleid voert voor kwijtschel ding, schikking of eis tot beta ling bij hoge telefoonrekenin gen. PTT adviseert Claessen nu dringend om 'geen beschuldi- ewuk-den haag» anp PTT was sinds een jaar in ge sprek met de werkgroep over de zogenoemde spooknota's. Eind januari zei het bedrijf dat de partijen overeenstemming had den bereikt over de afhandeling van de klacht en* Werkgroep- gingen zonder bewijs meer te uiten, zijn woorden zorgvuldi ger af te wegen en de proble men niet groter te maken dan ze zijn'. Volgens PTT houdt met name Claessen zich niet aan af spraken. Verder heeft hij, aldus het bedrijf, nog nooit enig be wijs kunnen leveren voor zijn bewering dat met het netwerk van PTT Telecom kan worden gemanipuleerd, waardoor on schuldige abonnees torenhoge rekeningen krijgen voor nooit gevoerde gesprekken met seks en babbellijnen. „We zijn helemaal uitgepraat met de werkgroep. Als Claessen of andere werkgroepleden het imago van het bedrijf nog lan ger beschadigen, zullen ze wel merken wat er gebeurt", aldus M. Plaschek, woordvoerster van PTT Telecom gistermiddag. Claessen, die zegt dat de aan getekende brief zijn adres nooit heeft bereikt, is woedend en vindt de brief 'bedreigend en intimiderend'. In een schriftelijke reactie aan PTT Telecom stelt Claessen, dat de zaak allang opgelost had kunnen zijn als het bedrijf meer zorg had betoond voor de indi viduele klanten. „Het is jammer dat het imago van PTT Telecom is beschadigd, maar wij blijven andermans en eigen belangen verdedigen, desnoods tot de laatste cent", aldus Claessen. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Krijgt Dolly een menselijke variant? regels zijn die bepalen waar proeven met het klonen van dieren worden getoetst. Het CDA vraagt zich af of de Neder landse wetgeving wel voldoende garandeert dat hier geen onge wenste wetenschappelijke expe rimenten worden uitgevoerd. Volgens PvdA-Kamerlid Swil- dens is klonen wettelijk reeds verboden. Wat zijn de mogelijkheden om dieren te klonen in Nederland en mpet het niet worden verbo den óm ooit mensen te klonen. Die vragen zijn gisteren in de Kamer gesteld aan de ministers Van Aartsen (landbouw) en Borst (volksgezondheid) naar aanleiding van het gekloonde Britse schaap Dolly. Dit weekeinde werd bekend dat Schotse wetenschappers er in zijn geslaagd om via een nieuwe techniek een schaap te klonen. Volgens wetenschap pers is het mogelijk om ook mensen op deze wijze te klo nen. Hiertegen bestaan echter grote bezwaren. D66-Kamerlid Ter Veer vroeg om de garantie dat in Nederland nooit zal wor den gepoogd om mensen te klonen. Wetenschappelijke en commerciële onderzoekinstel lingen moeten dat beloven, wil D66. Ook moeten er duidelijke den haagEen militair hijst op het Nassauplein in Den Haag het herinneringsmonument dat is gemaakt ter gelegenheid van het einde van de dienstplicht. Het monument heet 'Wachter1 en is een bronzen beeld van kunstenaar Shinkichi Tajiri. Het beeld wordt vandaag onthuld door staatssecretaris van defensie Gmelich Meijling. FOTO ANP PAUL VREEKER schoolleiders te adviseren over de veiligheid op scholen. Er is 1.418 gebeld. De helft van de te lefoontjes is van ouders van kin deren in hét basisonderwijs. Deze gesprekken gaan meestal over conflicten tussen de school en de leerling of zijn ouders. Veel ouders zeggen dat de school afwerend reageert op hun vragen. In veel gevallen durven ze, ondanks de ernst van de situatie, niet naar de school van hun kind toe te stap pen. Kamer wil weten of premies omhoog gaan den haag anp De Kamer wil na alle verwarring rond mee- en tegenvallers in de sociale fondsen van de regering weten hoe de vlag erbij hangt en of de premies voor de wer kenden meer premies moeten betalen. Kamerlid Van Hoof (WD) wil verder ook weten on der welke omstandigheden het buffervermogen van fondsen aangesproken mag worden. Ook andere Kamerleden willen opheldering. Kinderarbeid en hongerloontjes ECONSIGNEERDE GELDSOMMEN Staatscourant, nr. 29, van 'februari 1997 is ingevolge '•'Vet op de consignatie van en een opgave gepubli- van geldsommen die in iop van het jaar 1992 in de ignatiekas zijn opgenomen ie nog niet aan de recht- ienden zijn uitgekeerd. ezelfde Staatscourant, nr. in 7 7 februari 1997 is in- je diezelfde wet een op- gepubliceerd van geld- Jmen die in de loop van het 1978 in de consignatiekas spgenomen en waarvan het op uitkering in de loop van iar 1998 vervalt. «mplaren van genoemde I tscouranten zijn schriftelijk »er fax verkrijgbaar bij de stoffel Plantijnstraat 1 TZ Den Haag. faxnummer is 0703789783. Ministerie van Financien Briljante student direct geplaatst den haag gpd De Tweede Kamer heeft grote aarzelingen bij de nieuwe opzet van loting voor universiteit en hoger beroepsonderwijs, zoals voorgesteld door de adviescom- missie-Drenth. De helft van de plaatsen bij studies zijn voort aan voor scholieren met de ge middeld hoogste eindexamen- cijfers. Tien procent gaat naar leerlingen met een relevante werkervaring. De rest van de studieplaatsen wordt toegewe zen door middel van een gewo ne loting. Minister Ritzen heeft een 'goed gevoel' over het voorstel. „Hier kan het kabinet iets mee." Het volgens Ritzen 'rotsysteem' van 'gewogen loting' (waarbij eindexamencijfers wel meetel len, maar het lot beslist) wordt terecht vervangen. „De machte loze woede van uitgelote jonge ren was vreselijk. Wat je doet of nalaat als scholier gaat nu een grotere rol spelen." Ritzen wil snel met een wetsvoorstel ko men, waarna het nieuwe loting systeem in het studiejaar 1999 in kan gaan. De Kamer reageerde kritisch op het plan leerlingen, zoals commissievoorzitter Drenth het noemde, „het lot meer in eigen hand te laten nemen". Scholie ren die naar verwachting ge middeld een 7,3 halen, worden direct geplaatst. PvdA en D66 vragen zich af of dit eerlijker is voor studenten. 'Een talent om goede cijfers te halen, staat los van andere talenten zoals moti vatie en sociale vaardigheden', vindt D66. WD en CDA zijn po sitiever. Ze tónden het terecht dat eindexamencijfers een veel grotere rol gaan spelen. De stu dentenbonden LSBVB en ISO zien niets in de voorstellen. amsterdam rob zulstra Yaowapa Donsae (35) en Ta- weesap Worpetch (30) werkten tien jaar voor de Eden Group, een kleding- en textielconcern in Thailand. Beiden verdienden 157 Baht per dag, ongeveer tien gulden. Net voldoende, zeggen ze, om de huur van te kunnen betalen en om van te eten. De kleding die ze maakten, was be stemd voor de Europese markt en werd in Nederland tot voor kort verkocht door onder ande re C&A en postorderbedrijven als Neckermann en Otto. De twee vrouwen zijn inmiddels ontslagen. Hun werk wordt nu vooral gedaan door kinderen. Yaowapa Donsae en Taweesap Worpetch zijn deze week in Amsterdam in het kader van de Schone Kleren Campagne, een actie om arbeidsomstandighe den in landen als Thailand aan de kaak te stellen. Na Neder land gaan de twee vrouwen naar Duitsland, dan naar Enge land, België, Zwitserland en Frankrijk. Om de waarheid te vertellen, zegt Yaowapa Donsae. De waarheid van werkdagen van twaalf tot veertien uur, on der vaak ongezonde omstandig heden, met veel overuren zon der dat daar extra voor wordt betaald, van intimidatie en van daglonen waarvoor je in Neder land nog niet het goedkoopste T-shirt kunt kopen. De Eden Group maakt deel uit van American Wear dat haar hoofd- en verkoopkantoor heeft gevestigd in Londen. Vanwege de misstanden in het bedrijf en onder druk van plaatselijke vak bonden werd eind vorig jaar een arrestatiebevel uitgevaar digd tegen de directie van Eden. De top van het bedrijf vluchtte het land uit. Naar Engeland, zo vermoedt Schone Kleren. De fa briek is inmiddels gesloten en honderden werknemers, onder wie Yaowapa Donsae en Tawee sap Worpetch, staan op straat. Een paar dagen nadat de deu ren op slot gingen, meldden zich twee nieuwe kledingprodu- centen: I Garment en Fashion- Wear. „Dochterondernemingen van de Eden Group", aldus Schone Kleren. Eden liet niet alleen haar werk nemers, voornamelijk vrouwen, werken tegen zeer lage lonen, ook lapte het wettelijke regels die in Thailand van kracht zijn aan haar laars. Zo werden in de afgelopen maanden steeds hon derden mensen ontslagen, zon der dat de verplichte ontslag premie (zes maandlonen) werd betaald. Het werk is inmiddels uitbesteed aan kleinere bedrij ven waar vooral kinderen wer ken. Het kledingconcern C&A deed jarenlang zaken met de Eden Group. In september vorig jaar verbrak C&A alle contacten toen duidelijk werd onder welke om standigheden de werknemers hun werk moesten uitvoeren. C &A-woordvoerder J. Bosman: „Sinds mei vorig jaar werken we met een gedragscode. Iedere fa brikant die zaken met ons wil doen, is verplicht zich aan die code te houden. Fatsoenlijke lo nen, geen gedwongen arbeid, geen kinderarbeid. We contro leren dat ook. Daarvoor is de Socam opgericht (door C&A, red.) die ongeveer duizend in specties per jaar uitvoert. Daar bij wordt ook nagegaan of een fabrikant werk uitbesteedt en zo ja, aan wie. Deugt dat niet, dan doen we geen zaken". Volgens Bosman is de gedrags code die C&A sinds vorig jaar hanteert vrij uitzonderlijk in de kledingbranche. Het Ameri- amsterdam anp Minister Melkert van sociale za ken wil dat een voortgangsrap portage wordt opgesteld om de bestrijding van kinderarbeid in beeld te krijgen. Dat bepleitte hij aan de vooravond van de in ternationale conferentie over kinderarbeid in Amsterdam. Het zal nog lang duren voor dat kinderarbeid volledig is uit gebannen, maar de minister is optimistisch. Regelmatig con troleren houdt het probleem op de agenda. Melkert wil dat er in 1999 wereldwijd verplichtende afspraken worden gemaakt om kinderarbeid terug te dringen. Hij hoopt dat de conferentie in tiatief van de Nederlandse rege ring, samen met de Internatio nale Arbeids Organisatie (ILO). Volgens de ILO wordt één op de drie werkende kinderen uit gebuit. Wereldwijd werken er 250 miljoen kinderen in onder andere de kinderprostitutie. Al leen al in Azië zijn een miljoen kinderen slachtoffer van de seksindustrie. De ILO bestem pelt Oost-Europa daarnaast als een groeimarkt. Kinderprostitie verspreidt zich verder steeds meer naar geïndustrialiseerde landen. Kinderen lopen zo'n ernstig trauma op dat ze niet in het normale leven kunnen te rugkeren. „Velen sterven voor Amsterdam daartoe een oproep ze volwassen zijn", aldus ILO- doet. De bijeenkomst is een ini- gegevens. kaanse sportkledingconcem Ni ke werkt met een soortgelijke gedragscode, weet hij. Bosman verwacht dat steeds meer be drijven zullen volgen. „Wij wil len niet het braafste jongetje van de klas uithangen", aldus de woordvoerder. „Wel willen we op een fatsoenlijke manier zaken doen. Die verantwoorde lijkheid hebben we en die ne men we ook." C&A is in het ver leden regelmatig doelwit ge weest van actiegroepen die het concern wezen op misstanden bij fabrikanten waannee het concern zaken deed. Volgens de medewerkers van de Schone Kleren Campagne is de gedragscode van C&A een stap in de goede richting. „Maar het is nog niet voldoende. Wij vin den dat er een onafhankelijke instantie moet komen die de controles uitvoert. De Socam is een onderdeel van C&A en dus niet onafhankelijk. Voor Nike geldt een soortgelijk verhaal. Nike (dat al haar producten in Azië laat maken) controleert wel op kwaliteit, maar niet op socia le omstandigheden. Samen met de NOVIB en de FNV werken we aan de oprichting van een organisatie die onafhankelijk van wie dan ook controles kan uitvoeren." Schone Kleren ver wacht overigens, net als C&A- woordvoerder Bosman, dat steeds meer kledingbedrijven zullen gaan werken met ge dragscodes voor hun producen ten. Een medewerkster: „Omdat ze ook wel doorhebben dat de consument steeds kritischer wordt. Maar op dit moment zou ik geen kledingbedrijf kunnen noemen, waar schone kleren te koop zijn. Er is nog een lange weg te gaan. Zelfs een concern als Walt Disney laat zijn pro ducten maken in fabrieken waar kinderarbeid eerder regel is dan uitzondering". Friese politie licht voor over piramidespel leeuwarden anp De politie van Friesland gaat ge dupeerden van piramidespelen voorlichten. Dit gebeurt op een aantal besloten bijeenkomsten. Hoewel het piramidespel legaal is, voelen veel deelnemers zich opgelicht. De politie kan in strafrechtelijke zin niets doen, maar ziet het als taak de gedu peerden te helpen waar het kan. De regiochef van de politie Harlingen en Franeker, H. Olijerhoek, heeft de bijeen komsten georganiseerd. Op zijn bureau laeeg hij geregeld te maken met mensen die aangifte wilden doen, omdat ze zich op gelicht voelden. „Je kan weinig voor deze mensen doen. Maar zij blijven wel met de frustratie zitten. Op de bijeenkomst wil len we uitleggen waarom we niets kunnen doen. Bovendien kunnen we de mensen verwij zen naar instanties, wanneer ze sociaal of financieel in proble men zijn gekomen", aldus Olij erhoek. De politiechef verwacht dat op de bijeenkomsten ook ver halen over intimidatie en be dreiging naar boven komen. „We hebben het idee dat men sen uit angst voor represailles niets durven te vertellen. Tegen intimidatie kunnen we uiter aard wel optreden." Varkenspest openbaart zich in Italië ruswuk»anp In Italië is varkenspest gecon stateerd bij biggen afkomstig uit Nederland. De biggen zijn af komstig uit het gebied rond Venhorst waar al drie weken de besmettelijke veeziekte rond waart. Op één Italiaans bedrijf is de ziekte reeds aangetroffen, een ander wordt momenteel nog onderzocht, zegt een woordvoeder van het ministerie van landbouw. Op het besmette bedrijf, in de provincie Perugja, staan ongeveer vijfhonderd die ren. Volgens het ministerie in Den Haag zijn de besmette varkens op 6 februari geëxporteerd vanuit een verzamelplaats in Den Bosch, dus nog voor het in stellen van het exportverbod voor levende varkens (12 febru ari). Op een boerderij in het Brabantse Odiliapeel (waar de pest al weken heerst) is gisteren het 25ste geval van varkenspest opgedoken. De 832 varkens worden vernietigd. Prominenten willen af van monarchie ruswuk» anp Een groep prominente Ne derlanders wil de discussie over de staatsvorm in Ne derland terug op de agenda. De groep wil dat de politiek serieus praat over een keu ze tussen de huidige mo narchie of een republikein se staatsvorm. Dat heeft M. van Amerongen, hoofd redacteur van het opinie weekblad de Groene Am sterdammer en lid van de groep, meegedeeld. Het gezelschap staat on der voorzitterschap van oud-Elsevier topman, prof.dr. P. Vinken. Volgens Van Amerongen zal de groep de komende tijd pro beren de discussie over mo narchie en republiek weer aan te zwengelen door le zingen te houden en door brochures over het onder werp te laten maken. Hij zegt nadrukkelijk dat het genootschap niet moet worden gezien als een vrij blijvende borrelpraatgroep. „Het is wel degelijk een se rieus initiatief. Natuurlijk zullen we de zaak langs de intellectuele weg benade ren. Demonstratieve bij eenkomsten in bijvoorbeeld de Amsterdam ArenA hoeft men van ons niet te ver wachten."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3