De schande van Dolgenbrodl Hooligans in de tuin Apies kijken Feiten &Meningen Noord-Koreaan leeft van bordje rijst per dag WOENSDAG 26 FEBRUAR11997 152 COLUMN De hooligans uit de buurt worden in m'n tuin met de dag agressiever. Weg zijn ze de afgelopen maanden nooit ge weest, maar in de winterperiode vormde het lapje bevro ren grond niet meer dan een doorgangsweg. Nu de tem peraturen gaan stijgen, is de tuin weer een geliefde hang-, zit-, lig- en vooral uitlaatplek. Ze gedragen zich als de meest agressieve supporters. Weliswaar laten ze het gras over het algemeen onge moeid, maar op hun 'tribunes', de borders, laten ze zich bepaald niet onbetuigd. Ze halen alles overhoop, vervui len alles wat schoon is en gaan op z'n tijd ook nog eens met elkaar in de slag. En het erge is dat niemand zich er druk om maakt, zolang het vandalisme maar bij iemand anders plaatsheeft. Katten zijn kortom net F- of S-siders, die zich buitens huis maar zelden van hun goede kant laten zien. Katten kunnen heel lief zijn, maar zodra ze bij mij op bezoek ko men, gooien ze alle vriendelijkheid van zich af. Dan moe ten ze zonodig bewijzen dat ze nog nooit van zindelijk heid hebben gehoord. Op hun manier bedekken ze hun uitwerpselen met de mantel der liefde, in de vorm van wat aarde. Zo van 'zand erover, vergeven en vergeten'. Dat roept echter alleen maar haatgevoelens op. Stank en vieze handen bij het bewerken van de grond leiden zeker niet tot meer diervriendelijkheid. Het verschil met honden is dat die over het algemeen zijn aangelijnd en dat zich aan de andere kant van de band iemand bevindt die je op wangedrag kunt aanspre ken. Zoals die vrouw die enige tijd geleden haar hond meende te moeten uitlaten in mijn tuin, terwijl ze toch echt belasting betaalt voor uitwerpselen in de goot langs de openbare weg. „Moet u zelf ook nog?", verraste ik haar. Uit het feit dat ze zich snel uit de voeten maakte, kon wor den opgemaakt dat ze daar geen behoefte aan had. Ze is nooit meer in de buurt gesignaleerd. Tegen katten zijn bijna geen kruit en kruid gewassen. Zodra een stukje aarde onbegroeid is, worden er onwel riekende bodembedekkers op achtergelaten. Satéstokjes, zogenaamd afschrikwekkende luchtjes uit dure flesjes, koffiedik, een nare geur verspreidende plantjes, niets helpt. Of 'mijn' katten zijn blind, of gevoelloos. Natuurlijk zijn rigoureuzere maatregelen denkbaar, zoals het strooi en van gif of het afsteken van anti-Katvuurwerk, maar daarmee tref je alleen het dier, niet het beest van wie het is. Een gang naar de rechter helpt ook al niet. Tenzij je door vier katten van één buurman wordt lastiggevallen. Pas dan wordt actie ondernomen, zoals blijkt uit het von nis van de rechtbank in Maastricht van 22 augustus 1996. Voor zover je met een boete van één gulden per dag en een maximum van honderd gulden per jaar van actie kunt spreken. In mijn geval zijn de katten verspreid over verschillende eigenaren, tot wie het in de meeste gevallen kennelijk niet doordringt dat je ook niet een geit, varken, goudvis, koe of kip bij een ander in de tuin uitlaat. Er is slechts één sprankje hoop. Een van de buren heeft aangekondigd dat hij de op zijn laatste benen lopende kat niet zal vervan gen. „We denken aan een hamster, die vraagt wat minder onderhoud." En dat is beslist niet het grootste voordeel. JAN PREENEN Vooral 'provincialen' schijnen apies kij ken heel leuk te vinden: bekende Ne derlanders in Amsterdam aangapen en nakijken. Amsterdammers zelf hebben dat veel minder. „Is dat niet die vent van die andere vent van de VRPO?", heb ik eens een zicht- en hoorbaar authentieke hoofdstedeling, niet bijster geïnteresseerd, tegen een maat horen zeggen. Daar liep Kees van Koot- en. Natuurlijk is het best grappig om waar te nemen hoe Herman Brood zijn glimmend paarse mountainbike parkeert en op het terras van een broodjeszaak in het centrum gaat zitten, met dat hele jonge vriendinnetje van hem. Om Michaël Zeeman op de tram te zien wachten of Youp van 't Hek te zien langsfietsen. Maar je laat die mensen toch ook hun privé? De Story, vanzelfsprekend gezien bij de tandarts, denkt daar heel anders over. Onlangs wijdde het blad een fo toreportage aan de P.C. Hooftstraat, Van Baerlestraat, de Comelis Schuytstraat en de Beethovenstraat, winkel straten in het vrij prijzige Amsterdam-Zuid, waar be kende Nederlanders hun dagelijkse boodschapjes doen. Dat prikkelde toch wel de nieuwsgierigheid. Kort voor het weekend besloot ik toch een keer apies te gaan kij ken. Het is van Amsterdam Centraal Station een mi nuutje of tien rammelen in tramlijn 2 naar Oud Zuid. Een zonnetje belooft goed boodschappenweer voor shoppende sterren. Wat zouden die mensen vrijdag middag anders doen? Eerlijk toegegeven, het viel een beetje tegen. Oud en Nieuw Zuid zijn fraaie buurten, met van die royaal be meten vooroorlogse panden. De huizen zijn ongehoord duur. Om de hoek liggen Concertgebouw en Rijksmu seum, terwijl het nabijgelegen Vondelpark een levendi ge attractie blijft. Daar schijnen sterren, met hond, kin deren of wandel wagen, elkaar ook bij te kletsen. Maar waar zijn ze? Die Story-fotografen moeten hun schoenzolen centimeters hebben gesleten voordat ze Jack Spijkerman met een rieten boodschappentas op de gevoelige plaat konden vastleggen. Of Hanneke Groen teman, voorzien van een plastic tasje, en Robert ten Brink, net zo'n zakje met Bossche bollen in de hand. Dus maar de, redelijk sjieke, bakker aangesproken. „Komt Conny Stuart hier wel eens? Wat koopt zij dan alzo en wat vertelt ze dan over thuis of zichzelf?" Neem een Amsterdamse bakker. „Jaaaa, 'k heb haar wel eens gezien. Wat moetje van d'r?" Nou, weten wat-ze koopt, hoe vaak ze er komt en hoe het zit met de mens achter deze VIPs. Bakker ('ambachtelijk'): „Joh, laat die vrouw. Wil je wat kopen of ga je wieberen?" De bloemenvrouw in het stalletje vlakbij was ongeveer net zo mededeelzaam. Vragen: Komt Marjan Berk hier wel 'es. Heeft u Jeroen Krabbé onlangs nog gezien? Wat voor boeket bloemen neemt Frits Bolk.estein mee voor Femke Boersma? Ook hier luidt het parool, zo wordt snel duidelijk, een dure bos aanschaffen of ergens an ders informatie inwinnen. Conny Stuart, Edgar Vos, Sonja Barend of Luc Lutz, ze schijnen er allemaal te verschijnen. Om ze tegen te ko men, dat vergt kennelijk meer dan een expeditie op een verloren vrijdagmiddag. Ook geen Harry Mens gezien, die er zijn kleding zou kopen. Laat staan koningin Beatrix: zij bezoekt haar vaste modewinkel Theresia, aan de P.C. Hooftstraat, altijd 's avonds op afspraak. Wil er geen andere klanten bij hebben als zij een completje staat te passen. Op de valreep deed zich toch een klein gelukje voor. Maar, was het nou Ursul de Geer of Mare Klein Essink die een volle doos torsend de deur van de slijter uit kwam, waarschijnlijk met een party' op komst? Hij stap te helaas in een donkerblauwe Mercedes en was zó weg. Ga je apies kijken, zie je er één. En dan weet je het nog niet zeker! RAYMOND PEIL 'Racistische brand' in ex-DDR-dorp verhult duistere praktijken „Het dorp is zijn on schuld kwijt", zegt een inwoonster. „Sinds de brand heeft niemand hier meer rust, ver trouwen de mensen elkaar niet meer en heerst er angst. En het was hier zo mooi, echt een idylle." Mooi is Dolgenbrodt, zestig ki lometer buiten Berlijn, nog altijd. Het 260 in woners tellende ge hucht ligt, te midden van uitgestrekte bos sen, op een schierei land in een prachtig meer. Het is er zó mooi, dat DDR-partij- bonzen er ooit mas saal neerstreken om in hun datsja'sbij te ko men van hun inspan ningen voor het 'reëel bestaande socialisme'. Maar van een idylle is geen sprake meer, sinds op 1 novem ber 1992 een opvangcentrum voor asielzoekers afbrandde. Sindsdien is Dolgenbrodt, dat zelfs op een gedetailleerde kaart van Berlijn en omgeving niet te vinden is, een schandvlek, die ook de doorgaans met weinig geografische kennis toegeruste krantenlezers in de VS kunnen thuisbrengen. „Nergens is de vreemdelingenhaat zo groot als in Dolgenbrodt", schreef een Duitse krant. De brand in november 1992 verwoestte het voormalige va kantiehuis waar 86 Afrikaanse asielzoekers zouden worden ondergebracht. Het was het laatste, vlammende protest van de dorpsbewoners tegen wat zij als de willekeur van de nieuwe orde zagen. Hun petitie tegen de komst van de asielzoekers was met bureaucratische arro gantie weggewuifd. Het dorp had niet eens een win kel, geen telefooncel, de streek bus reed maar twee keer per week van Dolgenbrodt naar Kö- nigs Wusterhausen, de enige stad in de omgeving. De inwo ners vreesden dat na de Afrika nen zigeuners en Roemenen zouden komen, van wie ze in de krant lazen dat ze alles jatten wat los en vast zat. En tenslotte waren ze bang dat de asielzoe kers neo-nazi's uit Königs Wus terhausen zou aantrekken, waar de Führer na de Wende pos tuum een angstaanjagende co meback had gemaakt. In de nacht dat de brand uit brak, hoorde de vrijwillige brandweer de sirenes niet. „Ik was zó moe", zegt kroegbaas Gerhardt, bij wie de oorkondes van eerdere heldendaden in de strijd tegen het vuur aan de muur hangen. „Ik ben er door heen geslapen." Het was ver moedelijk de eerste keer dat een gemeenschap blij was dat de brandweer niet uitrukte. Burge meester Ute Preissler zei het trouwens zelfs met zoveel woor den. De dader werd vrij snel gepakt. De toen minderjarige Silvio J. was een scharrelaar met con tacten in neo-nazikringen. Het verhaal leek even simpel als de primerend. Dolgenbrodt kon worden bijgeschreven in het zwartboek waarin Hoyerswerda en Rostock al eerder wegens vreemdelingenhaat opgenomen waren. Silvio J. moest echter wegens gebrek aan bewijs worden vrij gesproken. De officier ging in beroep, het vonnis werd opge heven en de zaak werd verwe zen naar het openbaar ministe rie in Franfurt an der Oder. En daar wist officier Petra Marx een doorbraak te forceren. Silvio be gon te 'zingen'. Hij had de brand in opdracht van de plaat selijke bloemenhandelaar ge sticht. Voor de daad zelf had hij 2.000 mark gekregen. Later had hij nog 10.000 mark zwijggeld opgestreken. Marx ontrafelde een complot: niet alleen de bloemenhande laar, maar ook een verwar mingsmonteur, een electricien en diens zoon waren bij de brandaanslag betrokken ge weest. Marx werkt momenteel aan de aanklacht tegen dit kwartet, maar sluit niet uit dat nog meer dorpsbewoners de ac tie hebben gesteund. Er komen, zegt ze, nog steeds tips binnen. Het is zelfs mogelijk dat er een collecte voor het slechte doel is gehouden. Na deze arrestaties haalde Dol genbrodt opnieuw de wereld pers en werden bezoekers op nieuw met bet meer dan ge bruikelijke wantrouwen beje gend. Ze waren óf politiemen sen met een nieuw arrestatiebe vel óf verslaggevers en in beide gevallen betekende dat slecht nieuws. De buitenwereld de Duitse en de internationale, kon vol daan haar vermoedens en/of vooroordelen bevestigen, met de kanttekening dat het nog er ger was geweest dan ze had ge dacht. Maar in het dorp weten ingewijden of zij die zich daarvoor houden te vertellen dat het 'allemaal niet zo simpel ligt'. De brand zou een rookgor dijn hebben gelegd over andere kwalijke praktijken, en dan wordt vooral gedacht aan grondspeculaties. Het asielcen trum zou de prijs hebben ge drukt en mocht dus niet in ge bruik genomen worden. Twee weken geleden deed de politie een inval bij dertien voormalige gemeenteraadsleden en dat zet te de geruchten- en roddelca- roussel opnieuw in gang. Het blijkt voor veel dorpsbewo ners ondoenlijk om feiten en verdachtmakingen van elkaar te scheiden. In een gehucht waar de sociale controle onder nor male omstandigheden al be klemmend moet zijn, heerst nu de totale achterdocht. Wie praat met wie, wie gaat waarheen en blijft hoelang weg? En vooral, wie doet zijn mond open tegen de pers? het wordt allemaal ge registreerd. Tegen buitenstaan ders wordt gezwegen en vrijwel niemand durft deze ongeschre ven wet te overtreden. Kastelein Gerhardt, wiens kroeg het trefcentrum van het dorp is, heeft zich opgeworpen als de informele woordvoerder van de gemeenschap. Hij staat ieder een geduldig te woord en houdt zoals elke goede woordvoer der bij lastige vragen routi neus de boo! af. Maar ook hij kan niet voorkomen de 'muur van zwijgen' scheuren begint te vertonen. Niet iedereen kan of wil zijn mond houden. Over ex- burgemeester Ute Preissler bij voorbeeld, die aan haar relaties met een Berlijnse projectont wikkelaar een auto zou hebben overgehouden en die de 'hyste rie' rond het asielcentrum be wust zou hebben aangewak kerd. De projectontwikkelaar had op de plek van het asielcen trum een privé-kliniek willen bouwen. Dan is er de huidige burge meester, die naar de Bordewij- keske naam Pfannenschwarz luistert. Pfannenschwarz, een advocaat, is een schimmige fi guur uit de financiële schemer wereld van de DDR. Hij was be trokken bij grote valuta-transac ties en staat nu niet alleen we gens zijn dorp in de schijnwer pers. Hij verdedigt momenteel de voormalige DDR-topbons Dohlus, die in Berlijn terecht staat en een officier van de ge heime dienst Stasi, die West- Duitse terroristen van de Rote Armee Faktion (RAF) voor justi tie verborgen zou hebben. Pfan nenschwarz omderhoudt nau we banden met zijn voorg; ster Preissler, die inmiddel geklommen is tot een ran^ het overheidsapparaat wa; door ze toegang heeft tot g lige en lucratieve informat „Het is een netwerk van oi DDR-prominenten die elk; bal toespelen", zegt een dc bewoonster. „Ze hebben d angst voor asielzoekers gei puleerd om er zelf beter va worden. Niemand gelooft 1 dat de bloemenhandelaar i grote man is achter de brai Hij is een stroman." En ze met klem op het feit dat dt bezette Pfannenschwarz o> verdediging van de bloemt handelaar op zich genome heeft. Op de plaats van het drijf heeft de tijd alle spore gewist. Er staat een bord d; men het vakantiehuis 'Heil Rau' van de Berliner Verga und Filterwerke betreedt. 1 het bord staat een stoel. H< alsof iemand even is opges en elk moment weer terug komen. DOLGENBRODT PETER VAN NUUSENBURG Kruitvat staat op exploderen gang had gezet, wat heeft geleid tot de hongersnood. De onthullingen van Hwang hebben de regeringsleiders van China, Zuid-Korea, Japan en de Verenigde Staten een schok bezorgd. De situatie in Noord-Korea bleek niet zo stabiel als de Amerikaanse inlichtingendienst of Korea- deskundige; dachten. Wel heeft Noord-Korea laten weten op 5 maart aan de onderhande lingstafel te komen voor de 'vier-partijei gesprekken' in New York. Deze gesprek ken zijn door de Amerikaanse president Clinton en de Zuid-Koreaanse president Kim Young-sam voorgesteld. Aan de taft moeten behalve Noord-Korea en Zuid- Korea ook de VS en China zitten om te werken aan een vredesverdrag tussen d( twee Korea's, die de Koreaanse oorlog van 1953-1957 slechts met een wapenst stand hebben beëindigd. Het kan zijn dat de leiders in Noord-Ko rea, wie dat ook mogen zijn, inzien dat deelname aan de gesprekken de enige manier is om aan voedsel voor de hongf rende bevolking te komen. De VS en Zuid-Korea hebben grootse hulp in het vooruitzicht gesteld, maar Zuid-Korea eist dialoog daarvoor in de plaats. Het kan volgens kenners ook net zo goed zij dat Noord-Korea tegen 5 maart niet mei bestaat. „Kim of geen Kim, de situatie in Noord-Korea is uitermate instabiel. De kans op een explosie is erg groot", aldus een Korea-specialist. TOKYO «JUDITH STALPERS CORRESPONDENT Kim Jong-il tijdens de viering van zijn 53ste verjaardag. archieffoto Het Verre Oosten beleeft roerige dagen. En dan niet omdat China's sterke man Deng Xiaoping, is overleden. De Chinese strijd om de macht valt in het niet bij de problemen van de kleine zuiderbuur, het geïsoleerde stalinistische Noord-Korea. Daar functioneert de economie niet en hebben twee jaren van mislukte oogsten het land de hongersnood in gedreven. Grote delen van de bevolking leven op een rantsoen van honderd gram rijst per dag, nog minder dan de vluchtelingen in Rwanda krijgen. Het grootste gevaar van Noord-Korea zit hem echter in de interne machtsstrijd, die inmiddels een climax heeft bereikt. Het zou zelfs wel eens oorlog kunnen worden, omdat Noord-Korea de aan dacht wil afleiden van de binnenlandse problemen en te vuur en te zwaard een hereniging met Zuid-Korea probeert af te dwingen. De machtsstrijd kan ook leiden tot een zodanige verloedering dat de staat uiteindelijk in elkaar klapt. Dan zul len twintig miljoen hongerige vluchtelin gen hun heil zoeken in de drie dichtstbij zijnde landen: China, Zuid-Korea en Ja pan. De regeringsleiders van de drie naburige landen proberen samen met de Verenig de Staten naarstig een derde scenario in elkaar te zetten, een zogenaamde zachte landing, zoals Clinton het noemt. Het probleem daarbij is dat niemand weet hoe je dat moet aanpakken. Want met de Noord-Koreanen vallen, door de machts crisis, geen afspraken te maken. In Noord-Korea zijn grofweg twee groe pen die eikaars handelingen dwars zitten, ook in de buitenlandse politiek. Zo wer den de toenaderingspogingen van Noord-Korea in de richting van Zuid-Ko rea afgelopen jaar ongedaan gemaakt door een onderzeeboot met spionnen in de wateren van Zuid-Korea te laten stran den. Het initiatief voor ontspanning kwam van de hervormers, aanhangers van de vroe gere president Kim Il-sung die twee jaar geleden plotseling overleed. Ze proberen economische hervormingen door te zet ten en de relaties met Amerika, Zuid-Ko rea en Japan aan te knopen. De onderzeebootactie kwam van de groep rond Kim Jong-il, de zoon van Kim Il-sung. De jongere Kim heeft zijn vader opgevolgd, echter zonder dat hij de titels van president en partijvoorzitter naar zich toe heeft kunnen trekken. Via zuive ringsacties heeft hij zich verzekerd van de steun van het leger. De ijzeren hand waarmee hij Noord-Korea probeert te lei den, is nog harder dan die van zijn vader. Dat weet de buitenwereld via de Noord- Koreaanse overloper die op 12 februari zijn heil zocht in het Zuid-Koreaanse consulaat in Peking. De deserteur hoorde tot de dood van Kim Il-sung tot de hoog ste elite van Noord-Korea. Hwang Jang- yop was de filosoof en architect van juche, Noord-Korea's ideologie van zelf voorziening. De komst van lüm Jong-il heeft hem, en velen anderen in Noord- Korea, echter tot criticus gemaakt. Kim heeft immers een eind gemaakt aan eco nomische hervormingen die zijn vader in Een brandweerman inspecteert de resten van het asielzoekerscentrum in wording, de ochtend na de inmiddels beruchte brand van 1 november 1992. archieffol

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2