'Allemaal juweeltjes' Grondleggers moderne kunst bij Liga Nieuw Beelden Cultuur&Kunst Enthousiasme 'leerling-acteun voorbeeld voor menig prof No doubt niet naar Pinkpop Zone-vormgevers in 't Huys Dever 'Lekker belangrijk' in tweevoud Kaandor nieuw ei toch als vanouds Dissidente schrijver Sinjavski overleden WOENSDAG 26 FEBRUAR11997 941 chef jan rijsdam. 071 - Expositie kinderboekenillustraties den haag Het Letterkundig Museum/Kinderboekenmuseum in Den Haag toont van 1 maart t/m 24 augustus illustraties van Mance Post (1925). Al ruim veertig jaar illustreert zij kinderboe ken. Haar illustraties bij de Madelief-boeken van Guus Kuijer, de dierenverhalen van Toon Teilegen en de Waaidorp-serie van An nie M.G. Schmidt zijn het meest bekend geworden. Mance Post is de eerste illustrator aan wie het museum een grote expositie wijdt. Verlamde Reeve wil comeback londen Acteur Christopher Reeve, die Superman speelde totdat hij in 1995 bij de val van een paard vanaf zijn nek verlamd raak te, wil zijn comeback maken in een nieuwe versie van Alfred Hitchcocks film 'Rear Window'. Reeve wil daarin de rol spelen van de fotograaf die aan een rolstoel is gekluisterd. In de origine le versie uit 1954 werd de rol gespeeld door James Stewart, ter wijl Grace Kelly de rol van vriendin van de fotograaf vertolkte. Filmmakelaar Robert Gaulin heeft Reeve de rol aangeboden. De opnamen zullen komend najaar of volgend jaar beginnen, af hankelijk van Reeves gezondheid. Droomserie voor Thomas Hampson Amsterdam De Amerikaanse bariton Thomas Hampson is door het Amsterdamse Concergebouw uitgenodigd een 'droomserie' samen te stellen. In het project 'Carte Blanche', waarin eerder Gidon Kremer, Yo-Yo Ma en Reinbert de Leeuw centraal ston den, geeft de gevierde zanger zeven concerten. Hij mocht van het Concertgebouw zingen wat en met wie hij wilde. Op zijn programma's komen 19de-eeuwse Duitse en 20ste-eeuwse Amerikaanse liederen met pianobegeleiding voor, maar ook tal rijke werken met orkest. Zo werkt hij samen met Nieuw Sinfo- nietta Amsterdam, het Rotterdams Philharmonisch Orkest, het Metropole Orkest en het London Symphony Orchestra. Het eer ste concert is op 29 september, het laatste op 3 mei 1998. Lulu Wang bij boekhandel Kooyker leiden» Wilt Idema, hoogleraar Chinese taal- en letterkunde aan de Rijksuniversiteit Leiden, zal morgenavond een gesprek voe ren met Lulu Wang, schrijfster van 'Het lelietheater'. Het gesprek vindt plaats bij boekhandel Kooyker, aan de Breestraat 93 in Lei den. Na afloop zal Lulu Wang haar boek signeren. beeldende kunst RECENSIE ROOS VAN PUT Expositie: "Vijftig jaar Vrije kunst (1947- 1997) Te zien: t/m 31/3, Vrza. en zo. 12-18 uur, Galerie Liga Nieuw Beelden, President Steinstraat 4, Leiden. Kunst moet bij grotere groepen in de samenleving gemeengoed worden. Elke dag zien mensen kunst; in de openbare ruimte op straat, maar ook in de trein. Zonder dat de maker bekend is, kent toch eigenlijk iedereen het werk van Bob Bonies (1937), tenminste als je vaak met de trein reist. In treincoupe's is op de wan den bij de schuifdeuren dat ty pische constructivistische werk van hem te zien dat volgens or dening en systematiek tot stand komt. Hij verschuift, verdubbelt of roteert geometrische mono chrome vormen volgens een be paald schema. Galerie Liga Nieuw Beelden toont nu bij de expositie "Vijftig jaar Vrije Kunst' schilderijen en beelden van deze Hagenaar. Binnen het overweldigende aanbod van hedendaagse kunst neemt deze galerie een bijzon dere plaats in. De specialisatie is moderne kunst uit een perio de die voor Nederland als spraakmakend en baanbrekend te boek staat: 1945-1969. Bo vendien onderscheidt de galerie zich vanwege thematische en museale presentaties: enkele werken zijn wel te zien, maar niet te koop (bijvoorbeeld de kunst van David van de Kop). Daarnaast is de galerie gespe cialiseerd in St. Petersburgse kunst. Omdat de onderzoekspe riode voor dergelijke exposities veel tijd vergt, lopen tentoon stellingen gemiddeld twee maanden, langer dan exposities bij andere lokale galeries die ge middeld vier weken te zien zijn. Om tentoonstellingen samen te stellen kunnen de galeriehou ders zich de gang naar het ate lier van de kunstenaars bespa ren, want die leven veelal niet meer. Voordat een expositie een feit is, heeft een bijna archeolo gisch onderzoek plaatsgevon den. Vijftig jaar nadat de eerste grote naoorlogse abstracte kunstgroep Vrije Beelden het licht zag, viert liga Nieuw Beel den deze verjaardag mèt een expositie van werken van onder anderen Bob Bonies, Dolf Breetvelt, Riemke Holtrop en Harry van Kruiningen. De twee laatst genoemden zijn vorig jaar overleden. Bob Bonies (pseudo niem van Bob Nieuwenhuis) is momenteel directeur van de Vrije Academie in Den Haag. Vrije Beelden was de eerste naoorlogse modernistische kunstenaarsvereniging in Ne derland die uiteindelijk opging in de Liga Nieuw Beelden. In de tijd dat de groep actief was, ex poseerde zij onder meer in het Stedelijk Museum in Amster dam. De kunst is uiteenlopend van aard. De aanhangers, toen moderne geestelijke vaders, ny beschouwd als gewaardeerde klassiekers, stonden open voor avant-gardistische stromingen van voor de oorlog (expressio nisme en surrealisme) en voor abstracte uitingen die na de oorlog opkwamen. De kunstenaars van wie Liga Nieuw Beelden nu werk toont zullen niet bij iedereen bekend zijn. Dat is voor de waardering ervan ook niet noodzakelijk. Zonder de grondleggers van de ze moderne kunst zou de he dendaagse kunst niet bestaan. Voor een 'sentimental artjour- ney" hoeft de gang naar een museum buiten de stad in elk geval niet gemaakt te worden. Schouwburgdirecteur naar Holland Festival groningen gpd Jacques van Veen, directeur van de Groninger Stads schouwburg, wordt per 1 juli zakelijk leider van het Holland Festival. Van Veen gaat onder meer samen met Ivo van Hove, nu nog regisseur bij het Zuide lijk Toneel, met ingang van het komend seizoen de festivallei ding vormen. Van Hove en Van Veen volgen Jan van Vlijmen op, die vorig jaar liet weten zijn functie te willen neerleggen. Jacques van Veen (42) trad in 1986 in dienst bij de Groni schouwburg. Eerder was onder meer zakelijk leider poptempel Paradiso in Am dam en bouwkundig advi bij het Centraal Orj Leeuwarden. theater recensie maxim p. bezembinder Voorstelling: 'Geronimo of De Bolle Boom', door leerlingen van het Aquino College. Gezien: 25/2, aula Aquino Colle ge, Leiden. Aan het enthousiasme van de musical (amateurs) acteurs in 'Geronimo, of De Bolle Boom' zou menig professioneel acteur een voorbeeld kunnen nemen. Op dat gebied doen de leerlin gen van de eerste en tweede klassen van het Leidse Aquino College zeker niet onder voor Aalsmeerse musicalsterren. Niet alle acteurs op de planken van het Aquino College zullen het tot een professioneel engage ment schoppen, maar een ta lentvolle groep acteurs in de dop is het zeker. Het verhaal van de musical is niet helemaal duidelijk. De in de titel genoemde kat Geroni mo is zoek en wordt aan het eind van de voorstelling terug gevonden. Maar wat verder de band met het verhaal is, werd mij niet geheel duidelijk. Op zich lijkt het verhaal, gesitueerd rond een bolle, holle boom, niet meer dan een aanleiding voor een aantal liedjes. Als die van een behoorlijk niveau zijn, ma ken zij het ontbreken van een sterke verhaallijn direkt goed. De teksten van veel liedjes zijn grappig en ontstijgen zeker het niveau van de gemiddelde jeugdmusical. Er wordt boven dien flink uitgepakt, zowel in de aankleding, als in de choreogra fie. Het geheel wordt bijzonder sterk begeleid door een 22 man sterk orkest. De jongens zijn, zoals zo vaak Combattimento Consorts buitengewone meesterwerken in de Stadsgehoorzaal 'Buitengewone meesterwerken'. Onder die noemer geeft het Combattimento Consort Amsterdam zaterdag een concert in de Stadsgehoorzaal. Op het programma staan inderdaad buitengewone stukken. Een cimbaalconcert van de Italiaanse barokcomponist Nicolö Jomelli bijvoor beeld, en een symfonie met solo's voor piccolo en twee contrabassen van Georg Philipp Telemann. „Dat soort werken hoor je nooit in de concertzaal. Ze zijn niet eens uitgegeven", zegt Jan Willem de Vriend, violist en artis tiek leider van het Combattimento Consort. „Maar het zijn allemaal juweeltjes. Ieder stuk heeft iets unieks, iets fantastisch." een ensemble met een vaste plaats in het Nederlandse mu ziekleven. Bij het grote publiek is de groep vooral bekend ge worden door de cd met Vivaldi's Vier Jaargetijden, met Jaap van Zweden als solist. Van die opna me zijn meer dan vijftigduizend exemplaren verkocht, goed voor leiden atze douma Het Nederlandse muziekleven kent een rijke baroktraditie. Het wemelt van de formaties die zich hebben gespecialiseerd in het uitvoeren van oude muziek. In dat geheel neemt het Com battimento Consort Amsterdam een unieke plaats in. En niet al leen vanwege de eigenzinnige repertoirekeuze. In tegenstelling tot de meeste andere baroken- sembles speelt het Combatti mento Consort namelijk op moderne instrumenten. Artistiek leider Jan Willem de Vriend wordt wel eens moe van die eeuwige discussie over authenticiteit en het gebruik van oude instrumenten. „Het gaat er toch uiteindelijk om de bedoeling van de componist zo dicht mogelijk te benaderen." Authenticiteit heeft volgens De Vriend niets te maken met het feit of je nu wel of niet op oude instrumenten speelt. Sterker nog: hij vindt dat in de grote concertzalen van tegenwoordig oude muziek beter tot zijn recht komt en interessanter kan klin ken op moderne instrumenten. „De componisten in de ze- ventiendq en achttiende eeuw wisten precies voor wie ze schreven, voor hoeveel mensen en voor welke zaal. Daar werd de compositie helemaal op af gestemd. Als je bijvoorbeeld een Concerto Grosso van Corelli wilt uitvoeren op oude instrumen ten, en je gaat in de Grote Zaal van het Concertgebouw zitten, dan blijft er van het karakter van het stuk niets over. Het klinkt gewoon niet." Van Zweden Het Combattimento Consort werd vijftien jaar geleden opge richt. Wat begon als een vrien denclubje van muziekstuden ten, is inmiddels uitgegroeid tot Maar het Combattimento Consort richt zich niet in de eerste plaats op het standaar drepertoire. De groep is juist opgericht om muziek te spelen van minder bekende componis ten. Daarvan getuigt ook het programma waarmee het en semble de komende weken op tournee gaat. Dat programma vermeldt on der meer een cimbaalconcert van de Italiaanse barokcompo nist Nicolö Jomelli, speciaal ge schrevenvoor een rondreizende cimbaalvirtuoos uit die tijd. Dit concert is door De Vriend ge vonden in een bibliotheek in Napels. „Dat soort onderzoek vind ik heel wezenlijk. Je komt echt de prachtigste muziek te gen die nooit wordt gespeeld. Ongelooflijk!" Het Combattimento Consort bestaat uit een vaste kern van een man of twaalf, die al naar gelang de behoefte kan worden uitgebreid. Als volgend jaar bij voorbeeld Handels Fireworks- music wordt uitgevoerd, zit er een ensemble op het podium van meer dan veertig musici, die overigens allemaal al eerder in de groep hebben gespeeld. Vrijwel elk lid van het Com battimento Consort speelt daar naast in andere orkesten of en sembles. Is dat geen nadeel? De Vriend: „Integendeel, het zorgt er juist voor dat je niet vast roest. Ik heb in Duitsland een keer een gespecialiseerd barok- orkest gedirigeerd. Die mensen spelen non-stop barokmuziek. Ze doen dat op topniveau, daar zal ik niets van zeggen, maar ze laten zich niet meer door de ge nialiteit van de muziek verras sen. Die spelen op de automati sche piloot. Afwisseling houdt je juist fris." De Vriend is naar eigen zeg gen „behoorlijk bezeten van ba rok", met name van de opera uit die periode. ,Alle muziek in die periode is afgeleid van ope ra. De Brandenburgse Concer ten? Puur opera. Bach-cantates? Idem dito. Volgend jaar gaan we een paar Bach-cantates scè- nisch opvoeren. Dat is nog nooit eerder gedaan, maar ik ben ervan overtuigd dat het in de geest van de componist is. Het past absoluut in de tijd geest. Opera is de moeder van alle barokmuziek. „Barokmuziek heeft altijd iets theatraals. Maar het is ook on gelooflijk compleet. Het ver voert je lichaam, voedt de geest en streelt het oor. Popmuziek is een heel ander verhaal. Daar heb je maar met één aspect te maken: het vervoert alleen je li chaam, je gaat er van dansen. Jan Willem de Vriend: „Popmuziek voedt de geest niet, want de teksten zijn te dom om aan te horen." FOTO GPD/DIRK BUWALDA ruswuk anp De populaire Amerikaanse groep No doubt heeft de laatste twijfel over een even tueel optreden op Pinkpop '97 weggepoetst. De band, die afgelopen vrijdag een concert gaf in de Haagse Sta- tenhal, komt 19 mei niet naar Landgraaf. Dat heeft or ganisatorjan Smeets gezegd. No doubt staat nummer één in een publiekspoll on der Pinkpoppubliek, onder meer vanwege de hit Don't speak. Smeets zei in januari dat het raar zou lopen als de band niet naar Limburg zou komen. De organisator zei gisteren dat de populariteit van de groep in Amerika doorslag gevend was. No doubt toert in mei door de Verenigde Staten. Officieel staan voor de 28e Pinkpop nu geboekt: Live, Beck, Bush, dEUS, Kula Sha ker, The presidents of the USA, Counting Crows, Nada Surf, Morphine. The Fun Lo- vin' Criminals, Tracy Bon ham en Johan. Uiteindelijk komen er. tezamen met de campingacts, 37 bands. lisse Lampen, meubels, kera miek, sieraden, schilderijen en objecten. Alles uitgestald als het huisraad van een imaginaire be woner van 'woontoren' 't Huys Dever in Lisse. Tien Leidse kun stenaars en vormgevers die sa men een eigen galerie beheren en opereren onder de naam Zöne exposeren hun werk in de antie ke donjon. Er zullen ontwerpen te zien zijn die speciaal voor de locatie zijn gemaakt maar ook bestaand werk. Voor de schouw in de Ridder zaal staat een grote sofa van ge vlochten wilgentenen van vorm gever Albert Meijvogel. De 'Stulp' (foto) heeft een comforta bele welvende vorm en is uitge rust met eivormige schapenvach ten als kussens. Ping An Brou wers exposeert koperen kande laars die door de oxidatie van het materiaal een antieke sfeer op roepen. Portretten van denkbeel dige kasteelheren, van Leni Ven- ne, en vazen en schalen van Co- rine de Groot completeren het 'huisraad'. Verder zijn nog man telspelden van edelsmid Lideke Middelbeek te zien en objecten van Thijs Koenen die het midden houden tussen functieloze toe stellen en niet bestaande dieren. De overige deelnemende kun stenaars/vormgevers zijn Mari anne Hensel (keramiek), Lucien Otto (sieraden), Frida van der Poel (meubels) en Vincent Ver hoeven (meubels). De tentoonstelling in 't Huys Dever, aan de Heereweg 349a in Lisse, is te zien van 1 t/m 23 maart, dagelijks van 14.00 tot 17.00 uur (maandag gesloten). FOTO PR leimuiden/roelofarendsveen ernastraatsma 'Lekker belangrijk' was zo'n gemakkelijke groeps- naam. Zo'n kreet die 'overal en altijd' wordt ge bruikt. Dat bleek: De Leimuidense popband kreeg na enige tijd concurrentie van een Roelo- farendsveense cabaretgroep. Toch wel een be langrijke hindernis in het doen en laten, vindt de popgroep. „Dat wij dezelfde naam hebben kan voor beide groepen nadelig zijn," zegt basgitarist Jan Knetsch. Drie maanden geleden dook de naam van de concurrent op in een plaatselijk krantje. „We zijn er meteen op ingegaan." Na een tele foontje zegde de cabaretgroep toe bereid te zijn tot een gesprek. „Maar verder hebben we niets meer van ze gehoord. Knetsch zegt dat de popformatie 'Lekker be langrijk' de oudste rechten heeft op de groeps- naam. De groep is twee jaar geleden bij de Kamer van Koophandel ingeschreven als de Stichting Lekker Belangrijk Enterprises. Op een rechtszaak bij dit soort producties, st de minderheid. Maar he juist wel de jonge heren di in de kijker spelen. De mannelijke hoofdrolsp Francis Smulders en Meni Grood, zetten allebei ee meest overtuigende kar; neer. En Robin Hood, ges door Rens Wolters, is in versie misschien wat k dan gebruikelijk, minder st hij zeker niet! Niet da hoofdrolspeelsters hun ro aan hun talent te danken den hebben. Over de geh< nie wordt evenwichtig gesp Enig minpuntje is de sl verstaanbaarheid. Hoewe bruik wordt gemaakt van profesioneel ogende micro tjes, gaan grote stukken verloren en dat is erg jamm Maar het voedt de geest niet, ontzettend vals en knoerhard." geslagen met symboliek - het want de teksten zijn te dom om „Barokmuziek voldoet aan al- voedt de geest - en het is prach- aan te horen. En het streelt het le drie aspecten. Vivaldi swingt tig om naar te luisteren. Het is oor niet, want het is meestal de pan uit, je wordt om de oren compleet, eerlijk, alomvattend." zal het echter niet zo snel uidraaien: „Dat willen we wel, maar het geld daarvoor hebben we niet." Toch moet er snel iets gebeuren, zegt Knetsch. „Want het gaat goed met die cabaretgroep; straks wordt nog gezegd dat wij naapers zijn." Lucas Zoet, van de gewraakte cabaretgroep, vindt de consternatie wat overdreven. „Al staan we er altijd voor open om over de kwestie te pra ten." Voor het eerst was Lekker Belangrijk actief tijdens het Camarettenfestival, vorig jaar. „De verschillende activiteiten hoeven elkaar niet te bijten. Wij opereren niet in deze buurt, maar in theaters in heel Nederland." De cabaretgroep be staat ook uit leden van een popgroep, die bekend is onder de naam Three Disease. „Sinds kort zijn we bezig met cabaret en die theateractiviteiten hebben we ondergebracht onder een andere naam." De naam van de cabretgroep slaat op de in houd van hun theaterprogramma. Zoet: „Wij ne men de maatschappij niet zo serieus, behandelen allerlei zaken met een knipoog. We willen niet met een vingertje wijzen." theater recensie wunand zeilstrj Voorstelling: 'En vliegwerk', the show van en door Bngitte Kaam Gezien: 25/2, schouwburg, Leider daar nog te zien: vanavond. Ogenschijnlijk is er geen ter contrast denkbaar: bloemetjesjurk naar een c uitgesneden zwartlederen na Turner-outfit. Van de r zikale begeleiding met ukelele naar de krachtige dersteuning door een d mansformatie. Kortom, lijkt een andere Kaandorp het podium te verschijn Inderdaad zijn de jurk en professionele band niet elementen, maar al ga blijkt heel veel als vanoud! Binnen de kortste ké schopt ze de vermoeiei ultrahoge hakschoenen en dribbelt in haar uitdag de uitmonstering over podium, als was het bloemetjesjurk. Ze weet z aan haar verhalen zo'n di te geven, dat ze vlak voor pauze een heuse Oostenr se Dirndl aantrekt. Dat lei een lekkere meezinger op een demonstratie hoe je i bijpassende volle boez creëert. Kaandorp is nu ei maal geen diva, wil datu genlijk wel een beetje zijn door het vergeefse strer daarnaar speelt ze het e kende typetje van de antif va. e Het zijn deze kostelijke) riaties op het van haar e kende thema die het w4 zien met Brigitte Kaandi tot een waar theaterfeer maken. Eerst hemelt ze Tic nieuwe geluk (huis, rr|i kind) op. We krijgen zelfs p om ook zelf gelukkig te ve den en vervolgens laat ze fe delen in een paar huishoüi lijke zorgen. Zo haalt zei vertellend de was van defl en gaat de hemden en e derbroeken zitten vouvjj Enkele toeschouwers mode daarbij even meehelpen. !e leen zij kan op unieke wjo dergelijke huishoudelijke!), ledaagsheid met uitbundi show combineren - he|e Kaandorp in optima formfe parus «afp/dpa/anp De Russische schrijver Andrej Sinjavski is gisteren op 71-jarige leeftijd bij Parijs overleden aan de gevolgen van een langdurige ziekte. Sinjavski, een van de be kendste Russische dissidenten, leefde sinds 1973 in balling schap in Frankrijk. Hij was geë migreerd na jaren in een Sovjet kamp te hebben gezeten we gens 'anti-Sovjetpropaganda'. Sinjavski werd in 1925 gebo ren als zoon van een overtuigde communist. De arrestatie van zijn vader in 1951 maakte een diepe indruk op de jonge schrij ver, die daarop afstand nam van de officiële lijn van het 'socialis tisch realisme'. Hij verdedigde de dichter en schrijver Boris Pasternak die in 1958 de Nobel prijs voor literatuur kreeg. Pas ternak had zich de woede van de autoriteiten op de hals ge haald na de publicatie van Dok ter Zjivago in het buitenland en was uit de Schrijversbond ver stoten. Sinjavski's steun aan Pasternak kostte hem zijn plaats als hoogleraar aan het Instituut voor Filologie van Moskou. Hij schreef daarna briljante kritische opstellen in het maandblad Novy Mir en publi ceerde onder het pseudoniem Abram Terts in het buitenland verhalen, de roman Ljoebimov (1964) en, anoniem, een aantal essays zoals 'Wat is socialis- tisch-realisme' (1959), waarin hij in zeer persoonlijke satiri sche stijl het Sovjettotalitarisme hekelt. Deze activiteiten leidden er toe dat hij in september 1965 werd opgepakt en in februari 1966 werd veroordeeld tot ze ven jaar strafkamp tijdens een proces dat als 'voorbeeld' moest dienen. Dit proces was het eer ste uit het poststalinistische tijdperk. Het zette meteen een punt achter een korte pet), van schuchtere liberaliseriric genover intellectuelen, n|c jaar dictatuur van Jozef Stalir In juni 1971 kwam hij w^e goed gedrag voortijdig vrij l 1973 mocht hij met vrouai zoon naar Frankrijk emigr u Daar verschenen nog tabi werken van zijn hand. In ja e ri 1989 keerde hij en zijn v n voor het eerst naar Moskoo rug, waar zij de woning ei?) graf van in 1988 overlederij niel bezochten. „Het ver a nen van de angst" was de giV ste verandering die Sinjlw toen vaststelde.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18