PERRV Frans Boelen liet hart en ziel in Leiden achte Rechtbankverslag behoort evenwichtig te zijn Schrijvende Lezers De klachten zijn voor de huismeester 25% Korting i op elk 2e artikel uit de IRSQ tenniscollectie: Rijksweg A4 Stoppen met stoplichten Seksuele gedrevenheid kan tot vreemde situaties leiden i i a OO© WOENSDAG 26 FEBRUAR11997 chef adriaan brandenburg, 071-5356484, plv -chef dick van c OMBUDSMAN Een lezer, nauw betrokken bij de Rudolf Steinerschool in Leiden, heeft enkele aanmerkingen op het verslag van een rechtbankzitting waarbij deze school be trokken was. Het artikel 'Sektegedrag Steinerschool' stond in de krant van vrij dag 14 februari. Het ging om een oud- leerlinge die eiste dat de school alsnog zou erkennen dat een van de leraren haar seksueel had geïntimideerd. Om duidelijk te maken waar de klacht van deze lezer op stoelt zal ik eerst de passages weergeven waarom het gaat. De aanhef van het verslag over twee ko lom, de z.g. lead, luidde aldus: Ze mocht niet aanwezig zijn bij de uitrei king van getuigschriften, klachten over seksuele intimidatie door haar klassenle- rciar werden niet serieus onderzocht en mede-leerlingen en hun ouders werden door de school tegen haar en haar ouders opgezet. En dat alles nadat haar vader tijdens een klassenavond, kritische vragen had gesteld over%de meerwaarde van de Rudolf Steinerschool. Op één kolom gaat het verslag dan ver der: Volgens advocate G. van Driem wor den de inmiddels 19-jarige ex-leerlinge en haar ouders behandeld als 'afi>alligen'. Het heeft veel weg van de manier waar op mensen die zich vrijmaken uit een sekte door de overgebleven sekteleden worden bejegend: als je niet bij ons hoort, dan hoeven we je niet meer". De klacht behelst twee elementen: 1) Uit de aanhef zou je als niet-ingewijde kunnen denken dat het om zaken gaat die onomstotelijk vaststaan. Zo is het volgens hem niet. Alleen de constatering dat klaagster niet bij de uitreiking van getuigschriften mocht zijn is een feit, de rest is alleen de zienswijze van de advo cate van de oud-leerlinge. Door alles zo maar achter elkaar te zetten en geen ci taattekens te gebruiken, maakt de krant dat onvoldoende duidelijk, zo meent hij. 2) De kop vermeldt met grote letters 'Sektegedrag Steinerschool', een verwij zing naar wat de advocate tijdens de Ruud Paauw. rechtspraak over de houding van de school had opgemerkt. Maar toen zij dat deed, merkte de president van de rechtbank di rect op dat 'deze situa tie zich op elke wille keurige school had kunnen voordoen, ook op het stedelijk gymna sium in Appingedam'. Hij sprak daarmee het oordeel van de advoca te over sektegedrag dus eigenlijk tegen. Maar die opmerking van de rechter is niet in het verslag opgenomen. „Ten onrechte naar ik meen." 1) Na de opsomming van een aantal mar kante gegevens in de aanhef, volgt een zin die begint met „Volgens advocate G. van Driem...." waarna zij de vergelijking met een sekte uitspreekt. De journalist gaat er vanuit dat de lezer wel zal begrij pen dat ook het voorgaande, de opsom ming, door haar te berde is gebracht. Deze methode ziet men vaker in de journalistiek worden toegepast: er gaat een pakkende, dramatische werking vanuit. Ik ben er toch geen voorstander van. Want het kén aanleiding tot misver standen geven. En voor alles moet dui delijk zijn wie wat beweert. De journalist had die duidelijkheid kunnen aanbren gen door al direct met citaattekens te werken of de gegevens van de aanhef op andere wijze aan de advocate toe te schrijven. Bijkomstig aspect: de 'afstand' tussen beide fragmenten werd nog vergroot doordat de aanhef op twee ko lom was gezet en van een groter lettertype was voorzien dan het vervolg. Daardoor kon de indruk versterkt worden dat de delen los vein elkaar stonden. 2) Advocaten mogen ter wille van hun cliën ten heel ver gaan in opmerkingen en verge lijkingen. Zij hoeven hun uitlatingen niet op een goudschaaltje te wegen. De journalist mag hun woorden, hoe extreem ook, weerge ven en ze eventueel ook in een kop verwer ken. Het gaat immers om een openbare rechtszitting. Maar de journalist behoort ook te streven naar evenwicht in het verslag, als de gegevens ter rechtszitting daartoe de mogelijkheid bieden. De aantijging 'sektegedrag' is voor een school belastend. Als de presi dent van de rechtbank daarop als zijn mening uitspreekt dat een dergelijke kwestie zich op elke school had kunnen voordoen (de journalist erkent desge vraagd dat de rechter dat heeft gedaan) en daarmee het sektegedrag dus op z'n minst relativeert dan dient dat terwille van het al genoemde evenwicht een plaats in het verslag te krijgen. Het is jammer dat dat niet is gebeurd. Enquête Resultaten van enquêtes kunnen in de krant vaak maar op beperkte wijze wor De ombudsman van het Leidsch Dagblad is van maandag tot en met vrijdag bereikbaar van 9.30-11.30 uur onder telefoonnummer (071)-5356215. Brieven kan men richten aan het adres: Ombudsman Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Het werk van de ombudsman valt buiten de verantwoordelijkheid van de hoofdredactie. Voor klachten over de bezorging gelieve men te bellen (071) - 6128030. den weergegeven en dat leidt nogal eens tot een al te sterke vergroving van de uitkomsten. Soms sporen de conclusies zelfs nauwelijks met het cijfermateriaal. Een lezer wees mij dezer dagen op de in zijn ogen merkwaardige verwerking van de resultaten van de enquete over de publiciteit inzake kindermoorden. Het bericht daarover Enquêtepubliciteit over kindermoorden gaat niet te ver), af komstig van het ANP, stond in de krant van maandag 17 februari en het persbu reau baseerde zich op de uitkomst van een enquete van het bureau Interview dat het onderzoek deed in opdracht van het Algemeen Dagblad. „De kop én de eerste regel beginnen met de conclusie van het onderzoek dat publiciteit over kindermoorden niet te ver gaat", aldus de lezer. „Je verwacht dan een redelijke onderbouwing van dat oordeel in de enquêtecijfers. Maar dat is het vreemde: de cijfers wijzen dat niet uit. Het aantal mensen dat vindt dat er te veel aandacht is voor de kindermoor den is 42.7 procent en dat de publiciteit voldoende vindt is 41.5 procent. Verder denkt 49 procent van de ondervraagden dat de publiciteit over kindermoorden een volgende kan uitlokken en 32 pro cent denkt dat niet, dus ook al geen on derbouwing van de conclusie. Mis schien zijn er nog andere cijfers, maar wat in de krant stond rechtvaardigde niet het stevige oordeel dat de publici teit over kindermoorden niet te ver gaat." Het Algemeen Dagblad verstrekte nog de percentages op de vraag hoeveel aandacht de media zouden moeten bes teden aan de kindermoorden: met mate 69.7 procent, juist veel 19 procent en geen 9.9 procent. Maar wat de media volgens de ondervraagden moeten doen, hoeft niet hetzelfde te zijn als wat ze tot dusver hebben gedaan. Ik ben het met de lezer eens dat het be richt in de krant vragen oproept en dat kan niet de bedoeling zijn. Het artikel 'uitschieters' in het Leidsch Dagblad van 20 februari 1997 roept bij mij nogal wat twijfel op. In dit artikel be schrijft de skateboardende Mar- tijn Handels de bewaker van de parkeergarage van de Universi teitsbibliotheek als agressief. De betreffende parkeergarage wordt niet door de UB beheerd, maar door de afdeling algeme ne zaken van het WSD-com- plex. Dat hij een plek zoekt om te skaten is begrijpelijk. De wel licht wat felle houding van de huismeesters wordt volgens mijn informatie veroorzaakt door het wilde skateboarden tussen de geparkeerde auto's. Tevens wordt een afgesloten ruimte opengebroken waar bouwmaterialen opgeslagen lig gen. Met de hier geleende spul len worden bruggetjes ge bouwd. Wie moet deze en de andere achterg rommel steeds weer opru Wie krijgt de klachten t schadiging van auto's vloer van de parkeerg Precies de huismeester! J.A.N. Frankh Medewerker Universit blio Bij het overlijden van Schouw burgdirecteur Frans Boelen. Wie kan er in Nederland zeg gen dat hij de Roos van Mon- treux en de Nipkovschijf heeft gewonnen? Welke regisseur heeft generatie-beïnvloedende- televisie op zijn naam staan (JJ de Bom-en de Stratenmakers- opzee-show)? Wat was er van de Leidse Schouwburg gewor den als Frans Boelen in 1985 niet het roer had overgenomen? Hij trof een theater aan met een comateuze bedrijfs-en pu- bliciteitsvoering en een pro grammering die kwantitatief en kwalitatief volkomen onder haar potentieel zat. Hij zette met behulp van zijn vakman schap en contacten in no time een programmering op die werd gekenmerkt door kwali teit, variëteit en diversiteit. Hij kreeg de loop er-weer in, zowel van de kant van het publiek als van de artiesten. Haalde pre mières naar Leiden en wist met behulp van sponsoring jaarlijks een Internationale Chanson- week te creëren die landelijk aandacht trok vanwege exclu sieve optredens van ondermeer Michel Legrand, Leó Ferré, Yves Duteil, Rory Block, Melanie, Don McLean, Mercedes Sosa, Nina Simone en Linda de Suza. Hij maakte van de artiesten- foyer een warmklopppend hart waar artiesten zich laafden aan zijn gastheerschap dat draaide om humor, anekdotes uit het vak en een schaal bitterballen. Dat kon allemaal alleen maar omdat hij het dubbele aantal uren maakte en zijn gezin be trok bij zijn werk. Boelen had een scherpe pen en een felle tong. Hij kon flink dwarsliggen en ongenadig te keer gaan. Maar hij had het hart op de juiste plaats en was ver knocht aan het prachtige thea ter aan de Oude Vest. Juist daar om was het voor hem zo pijnlijk na vijf jaar hard werken opeens maanden achtereen geconfron teerd te worden met eenzijdige en tedentieuze berichtgeving rondom de Schouwburg e mond te moeten houder wege een door het Stadhu gelegd spreekverbod. Toe ten slotte werd opgehevei hij zijn veerkracht en ve wen kwijt. Het tragische is dat gecc teerd kan worden dat de die zich met hart en ziel ingezet voor de Leidse Scf burg bij zijn vertrek, beid Leiden heeft achtergelatt stond in die periode dichl het vuur dan alle Leidsch blad-redacteuren bij elka kan u allen verklaren dat B zich nooit aan de Schou\ heeft verrijkt. Het was ar om. Hij is de architect va fundament waarop de I Schouwburg sinds 1985 flo Zo mag hij de Leidse gesel: nis in gaan. En niet anders. Elvire Wag bedrijfsleider Leidse Sch Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de datum vermelden waarop het betreffende artikel werd gepubliceerd? Brieven worden in het algemeen in deze krant ondertekend met naam en woonplaats. Plaatsing van ingezonden brieven betekent niet dat de redactie het eens is met de inhoud ervan. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren. *Bij het 2e artikel geldt het laagst geprijsde. Aanbiedingen geldig tot en met 8 maart'en zolang de voorraad strekt. Hertaxatie woningen (1) In de krant van afgelopen vrijdag stond een bericht over de hertaxatie van huizen. Één ding is zeker, de heer van Dissel heeft beslist een leuk weekend gehad! Al leen al de gedachte voor hem dat het psy chologisch slim uitkwam het zaterdag aan de inwoners bekend te maken. Geen naas tenliefde! Één ding staat voor mij vast, geen 'bekertje' koffie van deze heer, die smaakt beslist bitter. A. Loovens, Leiden. Hertaxatie woningen (2) In het Leidsch Dagblad van 21 februari stond een artikel over hertaxatie onroerend goed. Voor het versturen van de hertaxatie zei van Dissel hebben we een psychologisch slim tijdstip gekozen. Het weekeinde. Dan kan iedereen er nóg twee nachtjes over sla pen. Ik dacht meteen dat is een goeie, daar is diep zeer diep over nagedacht. Het was alsof hij het woord richtte tot een kleuter school. Maar meneer van Dissel is het nu wel slim en psychologisch juist dat u voor die kleuters koffie schenkt? Ware het niet beter geweest limonade en een snoepje te geven? J. Zeilstra, Leiden. FOTO ARCHIEF Ik wil even reageren op de stoplichten. Hebben ze bij de gemeente weieens gehoord van milieu-vervuiling, waar iedereen de mond vol van heeft? Zet er dan nog maar een paar stoplich ten bij dan kunnen de mensen met de auto meer stoppen en de uitlaatgassen lekker laten ontsnappen. Neem nu de Churchilllaan, de oversteek voor de lopende mens. Moet daar dan aan allebei de kanten van de weg apart worden gestopt? De mensen mogen niet oversteken en staan in weer en wind op groen licht te wachten. Terwijl aan de ene kant het verkeer stil staat en aan de andere kant van de weg het verkeer doorraast, is dat voetgangersvriendelijk? Nog even een ergernis: hebben ze wel eens gehoord van rotondes? Geen files meer! In het Leidsch Dagblad van 11 februari jl. staat onder het hoofdstuk 'Nagerecht' een te sappig verslag over een bekla genswaardige 44-jarige alleenwonende Leidenaar, die een aan de deur komende enquètrice onzedelijk heeft betast. Niet onvermeld liet de journalist dat de politierechter Van Daal 'met vorsen de blik de man een tijdje aankeek' en met name memoreerde hij de geitenha ren sokken en het 'morsige leren jack'. Rechter Van Daal zei dit nog nooit van z'n leven meegemaakt te hebben, hij be doelde het uitblijven van reclasserings- resultaat. Zonder de man te verdedigen, zou ik toch willen opmerken dat veel mensen in Nederland zijn opgevoed met een ge- loofsethiek die masturbatie verbiedt. En ook al veranderen de opvattingen over de seksualiteit, bij veel mannen leeft nog steeds de opvatting dat zelfbevrediging zondig is. Welnu, bij bepaalde individu en kan de seksuele gedrevenheid dan zo hoog oplopen, dat dit soort situaties ont staat. Wellicht dat thans het moment is aan gebroken dat de 44-jarige Leidenaar adequaat wordt voorgelicht. Erg opti mistisch ben ik niet, want door een be paald kerkhoofd wordt ook nog steeds het gebruik van condooms verboden. En met masturbatie zal het wel idem dito zijn. Aangezien de man waarschijnlijk geen seksuele partner heeft, rest hem: masturbatie of prostitutie. De eerste op lossing is aanzienlijk minder kostbaar dan de tweede, maar ook minder leuk! Het eerste wordt hem wellicht door z'n kerkhoofd verboden, het tweede wellicht door zijn portemonnee. •Begin december 1996 is bij Rijkswatei een plan ingediend tot ondertunnelin de Persant-Snoepweg te Leiderdorp, januari is dit plan met een begelei schrijven aangeboden aan het college1 en W en de Raad van de gemeente Le dorp. Het Leidsch Dagblad heeft ruim dacht geschonken aan dit plan ondi kop: 'Sloop huizen niet nodig met ti onder Persant-Snoepweg'. Het gelanceerde plan heeft veel posi reacties opgeleverd. Helaas waren pers die nauw betrokken zijn bij de ontwikk van Rijksweg A4, ziek, niet bereikbaar wezig. Echter, er is wel beroering ontstaan t door een stroomversnelling ontstonl publiciteit toenam. Koppen in het Le Dagblad met uitspraken van: 'Sloop hi onvermijdelijk', 'Recreatiegebied i Rijksweg' en 'Verhoogt-variant slech voerbaar' met een gedachtengang: sympathiek om mee te denken, maar c keningen waarin een groot deel van be ren waren uitgewerkt, werden niet geto AWL-directeur G. Duivenvoorden een gedeeltelijk open tunnel wel zitter ceptabele uitspraak. Maar er wordt me gemaakt van o.a. overleg tussen bew< en gemeente over het slopen van hi c.q. huurwoningen. Het 'beleid' dat 1; overheden en de woningbouw is ingei luidde: 'dat goedkope.en betaalbare wi gen voor de laagst betaalden in stand ten worden gehouden. Dit 'beleid" if dan met'overleg en onder begeleidin grave gedragen. Nogmaals, slopen vari zen hoeft niet. Men moet weten waa- gepraat wordt en wat de mogelijkh< zijn. Met geavanceerde techniek kan; bereikt en veranderd worden om m: gaan in een vooruitgang die bijna n. stuiten is. De voorlichtingsavond, die op 12 fel< in het gemeentehuis werd gehouden, i goed gepresenteerd. Het onderzoek; port, uitgebracht door de gemeent) Rijkswaterstaat, was goed verzorgd. i Het grote manco was dat Rijkswatei niets presenteerde. Dat komt nog in ir of april. De vele vragen zoals: 'Waar de weg precies', 'Hoe breed wordt d<n met het werkterrein' en 'Hoeveel won moeten verdwijnen', konden niet br woord worden. Dit zijn toch kernvrage f 'Leiderdorp moet zich sterk maken langere tunnel A4', is een oproep van e made en Jacobswoude. Een oproep aar derdorp, een broeder in de strijd. Aab verzoek moet Leiderdorp gehoor gij Twee buurgemeenten met dezelfde zc t de A4. Solidariteit. Samen staan wij sten Het laatste nieuws. Een voorstel g;] ceerd om Rijksweg 11 west in een tijl van twee kilometer onder Voorschoten t te laten lopen. r H.Verli Leidei Allround in sports. VSIMQ rneis. \>y shirt 29,- IIWQ heren polo 49,95 INQ meisjes ruitshort ll\3Q heren polo 49 95 44,95

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16