Regionale verdeling 780 huizen katwijk pakt iggers' aan Denkbeeldig brood kopen beter dan kiezels kauwen SC en sportraad Bollenteler wil niet weg van Lentevreugd legstgeest woest yer wurgcontract roen houdt komst kapitaal 'aar Oegstgeest in stand Leiden Regio 't Hummeltje verkocht Voorhouts station van 5 miljoen zaterdag open •NSDAG 26 FEBRUAR11997 chef hans jacobs, 071 -5356414, plv -chef rudolf kleun, 071 -5356436 wassenaar/den haag monica wesseling geest monica wesseling H (wurgcontract'. Zo noemen Pfiortraad van Oegstgeest en pestuur van voetbalvereni- ASC het gemeentelijk voor voor de aanleg van een tgrasveld aan de De Kern ei erstraat. Sportraad en be- zijn woedend. De ge- tte wil alleen meebetalen iet veld als ASC zich bereid aart over enkele jaren naar park De Voscuyl te verhui zen bovendien nu al een Jrachtcontract voor de hui- relden tekent. bsurd om deze twee zaken Er wordt nog volop jrhandeld over de manier •—'Dp De Voscuyl beter kan Ijen benut. En nu wil de ge ne dwars daar doorheen t een club op het sportpark sen", aldus een zeer boze 'itter P. van Veen van de pil raad. gemeente wil het sport- De Voscuyl beter benutten Ëfeb daarom in onderhandeling de voorzitters van alle be en sportverenigingen. De jg van het kunstveld voor speelt al veel langer. ASC te te weinig ruimte op zijn In aan de De Kempenaer- t en wil daarom een We- |d (kunstgras) aanleggen. Hij blijft als 'laatste der mohika nen' achter, bollenteler C. Over- devest uit Wassenaar. Alle telers in het gebied Lentevreugd tus sen Rijksdorp en Berkheide Najaren vol, zoals Van Veen het worden uitgekocht, de bedrijfs- uitdrukt, 'communicatiepro- gebouwen gaan tegen.de vlakte, bleempjes' was er uiteindelijk °}aar Overdevest blijft zitten, overeenstemming over het geld: 8a "ie.r ^een dood of zon der het zelf te weten vandaan. Verleden jaar heeft de provin cie besloten Lentevreugd om te vormen tot natuurgebied. Na maanden onderhandelen zijn de gemeente zou 80.000 gulden bijdragen. „En nu opeens komt ze met die absurde voorwaar den". De grond aan de De Kem- penaerstraat bleek vervuild en daardoor zijn de kosten van het kunstgras veel hoger dan nor maal. Voor ASC blijft ook onge veer een ton aan kosten. ASC is volgens Van Veen best bereid mee te denken over ver huizing naar De Voscuyl, „maar wassenaar dimitri walbeek dat is wat anders dan nu al in principe akkoord te gaan". De Het kinderdagverblijf 't Hum- voorzitter van de sportraad meltje aan het Van Polanenpark houdt zijn hart vast voor de is voor 225.000 gulden verkocht voorwaarden die alle andere aan de Stichting Kinderdagver- verenigingen te horen zullen blijven Wassenaar (SKW). De krijgen als zij geld van de ge- SKW heeft over 1994 en 1995 fi- meente willen. „Wat hangt nancieel goed gedraaid. Deze UDO boven het hoofd als het positieve ontwikkelingen iets wil op De Voscuyl?' ASC-bestuurslid Gidi krant zijn gal spuien. t fus waarsenburg I of groen?' Deze vraag, )ij 'groen' staat voor na- ;n 'rood' voor bebouwing, fle gisteravond het thema jde lezing die Leefbaar Igeest-raadslid Petra Wuis- gaf in de Duinzigtschool. jeest staat te boek als een je gemeente. En hoewel :ek Oegstgeest ook daad- ilijk 'groen' zou noemen, is an een andere mening aan. Er kan nog heel wat terd worden in Oegstgeest. :obeerde zij aan te tonen :ls dia's, cijfers en voor in. 1 duizend inwoners heeft ■geest 500 bomen, tegen- gemiddeld 350 in andere enten. Maar er is meer jelgelegenheid nodig. jje paden moeten kronkeli- 5prden en slecht onderhou- - aossen beter verzorgd. Wat 'jagrijk is voor Oegstgeest 'Instreerde Wuisman veel vuldig aan de hand van de voor keuren van haar zoontje. Zo is de speeltuin, waar haar zoontje graag naar toegaat het voor beeld van hoe speeltuinen moe ten zijn. En de plas waar de klei ne Wuisman het schaatsen snel saai vond, kan worden opge fleurd. Bovendien pleitte het raadslid voor de aanleg van een recreatiegebied aan de water kant langs het kanaal. Want vroeger ging zij daar altijd met haar dochtertjes varen. De aanwezigen, die vrijwel al lemaal partijgenoten zijn, knik ten instemmend. Meer wandel routes en meer fietspaden. Een oudere heer merkte tijdens het vragenuurtje dan ook op dat het Bos Wijkerslooth beter moet worden onderhouden. „Want anders wordt het kaalslag, net als de Leidse Hout in 1945. Ook al lag er toen een andere reden aan ten grondslag." Het doel van de avond werd niet geheel duidelijk. G. Ciggaar, voorzitter van voetbalvereniging ASC, verwachtte eigenlijk dat de alle telers bereid te vertrekken en gaan ze allemaal akkoord met sloop van hun bedrijfsge bouwen. Alleen de Wassenaar der niet: „Ik verkoop mijn grond alleen maar als ik in mijn bedrijf mag blijven werken en wonen." Hoewel Overdevest zelf raadslid is, is het nog de vraag of de gemeenteraad van 'zijn' Wassenaar hiermee akkoord gaat. Eerder al heeft de raad een principe-uitspraak gedaan: om vorming tot natuurgebied kan alleen als alle telers vrijwillig vertrekken èn alle bedrijfsge bouwen worden gesloopt. Ge- meentevoorlichterW. Issendock wil niet vooruitlopen op het be sluit van de raad. „Wij wachten op een volledig plan van de pro vincie. En dan pas nemen we een besluit." De provinciaal projectleider W. van den Ende heeft geen problemen met de wens van de Wassenaarse teler. „Nee hoor, als Overdevest per se wil blijven wonen en werken, dan mag hij dat. Dat staat de vorming van een natuurgebied niet in de weg." Overdevest teelt nu op 12 hectare bollen (zes miljoen nar cissen, hyacinthen en tulpen) en heeft een kleine broeierij/an- nex bloemenverkoop. Zijn fami lie woont al 76 jaar op die plek en daarom wil Ooverdevest er gewoon blijven. Hij laat niet het achterste van zijn tong zien, maar zegt in de gebouwen 'iets zoals nu maar dan wat groter' te willen doen. Zelfs als provincie en ge meente akkoord gaan (voor mei moet de zaak rond zijn), is het de teler een lief ding waard als het hele natuurplan wordt te ruggedraaid en hij gewoon op zijn stek kan blijven boeren. waren voor de SKW reden om 't Hum meltje te kopen. De stichting is 'erg boos'. „Na tweeëneenhalf hoeft dan geen huur van 29.000 jaar bekvechten komen we ein- gulden per jaar meer te betalen, delijk tot overeenstemming en De gemeente heeft wel bedon- aan zoiets. Ongelooflijk." Cig- gen dat het als eerste het ge- gaar wil in het belang van de bouw mag terugkopen bij fail- onderhandelingen, niet via de lissement. Ook wordt de meentelijke subsidie in drie jaar De gemeente was vanmorgen tijd teruggebracht tot 81.000 nog niet van de woede van de gulden in 1999 en de daaropvol- sportraad en ASC op de hoogte, gende jaren. mogelijke verhuizing van het huidige voetbalterrein naar De Voscuyl uitvoerig aan bod zou komen. Daarom begon hij er zelf maar over, tijdens het vra genuur. Hij wees onder meer op de manier waarop ASC een op lossing zoekt voor de vele jeugdteams en de komst van een kunstgras trainingsveld. Maar na een kleine wisseling van woorden bleek het meren deel van de aanwezigen, in de stemming geraakt door de vele 'groene' dia's, het standpunt 'Wat groen is, moet groen blij ven' te huldigen. En daar vallen ook de sportvelden onder. Onder hetzelfde motto werd ook nog even de hondenpoep- problematiek aangekaart. Een bestuurslid van de hockeyclub besloot de avond met een op merking over het belang van groen voor Oegstgeest. Want groen houdt de noodzakelijk geachte komst van kapitaal krachtigen naar Oegstgeest in stand. leiderdorp» Is het ouwe troep of zijn het oldtimers? Een auto en een boot zijn de inzet van een slepend buurtconflict in de Tuin straat in Leiderdorp. Tot grote er gernis van een groep overburen houdt bewoner A. van Hecke een aantal parkeerplekken in de straat bezet. Omdat de Leider dorper zijn eigendommen zelf niet weghaalt, vindt een groepje overburen dat de gemeente moet ingrijpen. „Die troep is geen gezicht", zegt een buurtbewoonster. „En bovendien neemt hij zeker vier parkeerplekken in." De gemeen te haalde de voertuigen enige tijd geleden weg. Maar omdat de wegsleepactie niet rechtsgeldig bleek te zijn, moest zij de spullen weer terugzetten. De groep overburen is de kwestie inmiddels spuugzat. Zij eist een oplossing van de ge meente. Maar volgens de ge meente moet eerst worden uitge zocht van wie de grond onder de parkeerplekken nu precies is. Van Hecke zegt te beschikken over kadastrale gegevens die hem ge lijk geven. „Maar de gemeente beweert dat het haar grond is. Op het moment kan ik er weinig over zeggen. Ik heb de zaak bij de kantonrechter gedeponeerd." foto mark lamers „En prima bollengebied wordt opgeheven voor de sprinkhaan tjes, salamanders, kevers en or chideeën. Mensen mogen er niet eens komen. Dit is geen al gemeen nut: hier ga ik niet voor weg. Ik zou me er als bestuurder voor doodschamen om iets door te zetten waar niemand achterstaat." Met afgrijzen ziet de teler de toekomst voor zich: „Dan staat er op het land waar mijn familie al tachtig jaar thuishoort, op eens een bordje met verboden toegang voor onbevoegden. Dan ben je opeens onbevoegd." Vrouwendag in Leiderdorp Onder de titel 'Geweld(ig) van zo'n man. Vrouwen doen er iets aan!', organiseert de Stichting Vrouwenoverleg Leiderdorp in samenwerking met Sjelter de viering van 8- maart, internationale vrou wendag. De bijeenkomst be gint om 15.30 uur in jonge rencentrum Sjelter' aan de Heemraadlaan 4. Opgeven tot 5 maart: tel. 071- 5893135/071-5893945. Geen voorrang Voorschotenaren Voorschotenaren krijgen geen voorrang bij de verdeling van de 780 huizen, die in de nieuwe woonwijken Starren- burg 2 en 3 worden gebouwd. De Huisvestingswet be paalt, dat de gemeente verplicht is huur- en koopwonin gen regionaal aan te beiden, zo meldt de Gemeentekrant van Voorschoten. voorschoten dimitri walbeek De nieuwbouwwijken zouden een groot deel van de tweedui zend woningzoekenden in het dorp kunnen huisvesten. Wet houder H. Smits (D66) sprak eind vorig jaar van een alarme rend aantal woningzoekenden. De gemeenteraad eiste toen dat daar snel iets voor moet worden gevonden. Maar nu blijkt dat die woningzoekenden geen voorrang hebben. De inschrijving voor de 780 woningen is al begonnen. Hop man Projectrealisatie uit Zoe- termeer verzorgt de registratie van belangstellenden. Er komen diverse soorten eengezinswo ningen en appartementen. Het aanbod bestaat uit 'betaalbare' huurhuizen en koopwoningen in alle prijsklassen. De eerste paal gaat in de eerste helft van volgend jaar in de grond. In 2001 zijn de wijken voltooid, jaarlijks worden 100 tot 150 wo ningen gebouwd, blijkt uit de krant. Voorschoten wil in de nieuwe buurt in elk geval een kinderop vang, 'beperkte' horeca-voor- zieningen en een buurtwinkel toelaten. Geïnteresseerde on dernemers worden in de krant opgeroepen hun interesse bij de gemeente kenbaar te maken. Het is nog onbekend of er in het gebied zelfbouw-kavels komen. Starrenburg wordt aan twee kanten ontsloten. Er komt een aansluiting op de Bertus van Akenlaan en een aan de Veurse- weg, ter hoogte van de Karei Doormanlaan. Met de onthulling van het ge meentewapen op een locomo tief die de naam 'Voorhout' krijgt, opent burgemeester M. de Goeij-Smulders zaterdag 1 maart officieel het station Voor hout. Vanaf dat moment kun nen de inwoners van het dorp - maar ook die uit een groot deel van de Duin- en Bollenstreek - twee keer per uur de trein pak ken in de richtingen Haarlem en Leiden. De kosten voor de bouw van het station bedroegen ruim vijf miljoen gulden en die van de bouw van de tunnel eveneens. Het onbemande nieuwe station van Voorhout is eenvoudig en overzichtelijk. De twee perrons zijn voorzien van wachtruimtes. Op verschillende plaatsen zijn extra trappen aangebracht zo dat beide perrons goed bereik baar zijn. De hoofdtoegang van het station wordt benadrukt door een rood bakstenen 'bas tion'. Hierop staat een markan te klokkentoren. Het perron waar de trein rich ting Leiden vertrekt, wordt ge kenmerkt door een kleiner bas tion. Hier staat een automaat, waar de reiziger kaartjes kan ko pen met muntgeld of pinpas. Langs de perrons komen in to taal 250 fietsrekken en 60 fiets kluizen. 5frp moet van grajfiti verstoken blijven uk irene nieuwenhuijse 25 'taggers' die Katwijk ïenteel rijk is, krijgen van- |(f iterdag te maken met een "ere politie- en justitie- >ak. Taggers zijn jongeren llegaal graffiti spuiten. Als )olitie hen op heterdaad ipt krijgen ze direct een iarding voor een vervol- lorheen kon de afhande- wel maanden tot een jaar al n. Bij de afwikkeling van 's, aak zal de 'wilde' graffiti- st, in tegenstelling tot het :den, vooral te maken krij- met de civiele kant van de De jongeren krijgen dan alleen een boete. Ze moe- >ok de kosten van het ver eren van leuzen gaan be- kuit. Voor jongeren kan dat pen tot 5.000 gulden, voor ;ren zelfs tot 25.000 gul- t maakte A.D. Leijnse, u actmedewerker van de ie Hollands Midden gis- liddag bekend bij de pre- atie van het graffiti-project in gemeente, politie Bu- Halt, jongerenwerk en de iti-jongeren zelf zijn be ten. Het project moet een worden toeroepen aan het ale graffiti-spuiten in Kat- Vanaf zaterdag is er nog één mogelijkheid om iti te spuiten, namelijk op ageheten Wall of Fame op parkeerterrein in de rdduinen. Het project lt begeleid met de folder Wethouder J. ten Hove heeft niet de illusie dat er vanaf za terdag niet meer illegaal wordt gespoten. „Maar we willen er alles aan doen om, nu Katwijk nagenoeg vrij van graffiti is, het dorp schoon te houden." Jongeren die toch illegaal spuiten, zullen de komende tijd benaderd worden door de werkgroep van jongeren die legaal hun kunsten op de muur zetten. Mark van Eyk van deze werkgroep benadruk echter dat hij nooit de namen van de taggers zal doorgeven. „Wij wijzen hen er enkel op dat het ook anders kan. De taggers maken zelf de keuze." Van de zijde van bureau Halt, de instelling die alterna tieve straffen voor de jongeren regelt, werd gistermiddag ge steld dat jongeren die illegaal spuiten vier tot 20 uur alterna tieve straf kunnen krijgen. „Meestal" zullen ze tijdens die uren de eigen maaksels moe ten schoonmaken, maar voor jongeren onder de achttien jaar kan die straf niet gelden. Deze mogen namelijk niet werken met chemische mid delen. Voor hen zullen we dus iets anders moeten verzin nen." Jongerenwerker Marcel van Tol benadrukte de 'uniciteit' van het project. „We doen dit niet om nu in Nederland te scoren hoe leefbaar het hier in Katwijk wel niet is. Maar het is echt uniek dat jongeren zich gaan inzetten voor een schoon Katwijk." Stottercentrum Rijnland probeert stotteren te voorkomen oegstgeest maarten keulemans In een kantoortje aan de Ha- zenboslaan vertelt logopediste Alies Herweijer over de kiezels van Demostenes. „Demostenes was iemand uit het oude Grie kenland die stotterde. Alleen als hij een aantal kiezelstenen in zijn mond nam, hield het op. En dat geloofden de oiide Grieken: dat stotteren is te verhelpen met kiezelstenen. Maar waarom werkt dat? Omdat je op het mo ment dat je die stenen in je mond hebt je meer op je gemak voelt. En denkt: o, nu gaat het vastgoed." Want stotteren zit niet alleen in de spieren die mensen ge bruiken terwijl ze praten, beto gen Herweijer en haar collega Caroline Nater. „Een aantal mensen heeft heel hard ge schreeuwd dat stotteren is te verhelpen met ademhalings technieken. Voor de spiegel staan en op je ademhaling let ten. En inderdaad helpt dat bij een aantal mensen. Maar op de meeste stotteraars heeft het juist een averechts effect. Want wat je eigenlijk doet, is kritiek leveren: praat nou eens lang zaam, let eens op je adem, stot ter eens niet. En bij veel men sen zorgt dat er juist voor dat het stotteren erger wordt." De spiegel neemt dan ook een bescheiden plekje in in het tot 'Stottercentrum Rijnland' gedoopte kamertje. Er is een bureau met een doos met tis sues erop. Een videocamera. En handenvol speelgoedbeesten. In Nederland stotteren immers drie tot vier keer zoveel kinde ren als volwassenen. Herweijer en Nater leggen uit wat stotteren eigenlijk is. Die aanleg - neuromusculaire ti ming-storing in logopedische taal - is er of is er niet. Maar of de aanleg ook echt tot spraak- Stottertherapeuten Alies Herweijer en Caroline Nater „Je krijgt hier soms mensen waarbij je geen stottertje hoort. En dat blijken dan toch ergere stotteraars dan iemand die hier z-z-z-o b-b-binnenkomt". foto dick hocewoninc problemen leidt, verschilt per situatie. Van de spanning waar mee de stotteraar te maken krijgt. „Een kind dat stottert en ermee wordt gepest, gaat erger stotteren", weet Herweijer. En dan is er nog de manier waarop de stotteraar met het probleem omgaat. De een vlucht ervoor, bijvoorbeeld door bepaalde woorden te vermij den. De ander valt tijdens het praten af en toe stil, om een stottertje in te slikken. En weer een ander levert een verbeten gevecht tegen het gehate spraakgebrek. „Je krijgt hier soms mensen bij wie je geen stottertje hoort. En dat blijken dan toch ergere stotteraars dan de mensen die hier z-z-zo b-b- binnenkomen. Omdat ze het stotteren krampachtig proberen te vermijden. Terwijl ze daar doodmoe van worden." De behandeling begint dan ook steevast met een paar ge sprekken om de stotteraar op zijn of haar gemak te stellen. „Mensen mogen hier stotte ren", is Herweijers devies. Na dat de stotteraar les heeft gehad over wat stotteren is, volgen er oefeningen waarbij de stotte raar zich bijvoorbeeld moet in denken dat hij bij de bakker een brood gaat kopen. Pas daama volgt de praktijk: de stotteraar wordt erop uit gestuurd. Vloedgolfje Merkwaardig genoeg hebben logopedisten als Herweijer en Nater het aan de georganiseer de misdaad te danken dat stot teraars de laatste tijd in het nieuws zijn. De koepel voor stotterbestrijders, het Nationaal Fonds Stotteren, speelde met de slogan 'De meeste hakkelaars zijn tot levenslang veroordeeld' handig in op de actualiteit. Een vloedgolfje van publiciteit was het resultaat. Terecht, vinden Herweijer en Nater: 150.000 Ne derlanders stotteren, en bij 20.000 mensen is de afwijking ernstig. Vandaar dat het regionale stottercentrum meedoet aan een landelijk onderzoek, dat er op is gericht het stotteren te voorkomen. Aan het experi ment doen kinderen van een tot twee jaar mee die het spraakge brek in de familie hebben. Dat zijn immers de kinderen die de meeste kans hebben om ook te gaan stotteren, legt Nater uit. „Door een aantal keer contact te hebben met zulke kinderen en hun ouders, hopen we het stotteren in de kiem te smo ren." Waarbij ze aantekent dat ze nog naar deelnemers op zoek is. Aan de Hazenboslaan hebben de kiezelstenen en de ademha lingsoefeningen goeddeels het veld geruimd voor teddyberen en tissues. „Er wordt hier inder daad soms flink geweend", zegt Herweijer. „Maar ach, daar naast krijgen we vooral veel ver kouden kinderen."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13