'De Korevaarstraat moet veiliger' Uitzendbureau doet zaken vanuit Tien Geboden KNOOPPUNT Leiden Regio Kerk Samenleving Paus op 10 en 11 mei in Libanon Duizend bezoekers verwacht op tweede Willow Creek conferentie Kardinaal Ugo Poletti overleden mm WOENSDAG 26 FEBRUAR11997 972 Een enorme chaos was het. Ruim een week geleden werd een 16- jarige fietser door een bus aangereden in de Korevaarstraat, tegenover de Hoogvliet-supermarkt. De bus reed met één wiel over de benen van de jongen. Ziekenauto's, politie. Een touringcar die de drukte probeerde te omzeilen, scheurde open bij het keren. Olie op het wegdek. De brandweer rukte uit om het wegdek schoon te schrobben. Volgens de politie gaat het met de jongen inmiddels naar omstandigheden goed. Twee maal de kruising Leven- daal/Korevaar- straat. Gefoto grafeerd vanaf het dak van de parkeergarage van de super markt en een keer vanaf de hoek Raam- steeg/Korevaar- straat. FOTO HIELCO KUIPERS „Dit was te verwachten. We hebben een ontzettend gevaarlijke verkeerssituatie voor de deur", zegt bedrijfsleider A. van den Bos van Hoogvliet. „Vooral op zaterdag is het hectisch. Terwijl het hier ook best rustig is te krijgen." Dat het niet pluis is op de kruising, blijkt ook uit de cijfers: in 1995 werden er 55 on gevallen bij de politie aangemeld, waarvan er in 14 gevallen persoonlijk letsel was op gelopen. „Al vallen daar ook de gestruikelde voetgangers onder", nuanceert woordvoer der K. de Vries van de Leidse politie. Supermarkt Hoogvliet heeft al in mei vorig jaar een plan bij de gemeente ingediend om de stroom fietsers, voetgangers, auto's en bussen in betere banen te leiden. Volgens dat plan zou de stoep op de hoek Korevaar- straat-Levendaal moeten worden verbreed. Vanaf de nooduitgang van de winkel aan het Levendaal tot halverwege de busstrook aan de Korevaarstraat. „Daarnaast hebben we gevraagd om meer fietsenrekken", ver telt W. Jongenotter, directeur distributie bij Hoogvliet. „We hebben nu plek voor zon tachtig fietsen. Maar omdat zeventig pro cent van onze klanten op de fiets komt, staat die hoeveelheid niet in verhouding tot ons klantenaantal. Het gevolg: het overdekte stoepgedeelte bij de bushalte staat zo vol met fietsen dat veel voetgangers de rijweg nemen. En zo nu en dan opzij moeten springen voor een aanko mende bus. „Oorspronkelijk was de over kapping bedoeld om de mensen droog te laten staan bij de bushalte", herinnert B. Leeuwenburgh van busmaatschappij ZWN zich. „Maar door al die fietsen is dat droog staan verwaterd. Ook om de hoek, aan het Levendaal, moe ten voetgangers regelmatig de stoep af om de tientallen gestalde fietsen te omzeilen. En dat, terwijl er op het asfalt alle ruimte is, vindt bedrijfsleider Van den Bos. „Het Le vendaal heeft maar liefst vier rijbanen. Zelfs de Hoge Rijndijk heeft er niet zoveel. En dan die busbaan bij ons om de hoek... Tja, zo'n lange busbaan heb ik nog nooit gezien. En zeker niet vlak voor een supermarkt." En niet alleen de voetganger is de dupe, weet politiewoordvoerder De Vries. „Het is een erg onoverzichtelijk kruispunt. Vanwe ge het gebouw op de hoek, en vanwege het feit dat het niet echt een t-kruising is, maar meer een soort scheefliggend kruispunt. Dan heb je er nog de fietsers die overal tus sendoor glippen. Bovendien moetje als au tomobilist eigenlijk eerst het zebrapad op rijden om te kunnen zien of er verkeer aan komt." De Vries vindt de oplossing van Hoogvliet op het eerste gezicht dan ook zo gek nog niet. „Aan elk kruispunt is natuurlijk wel iets te verbeteren. En zo'n bredere stoep zou misschien een oplossing zijn. In ieder geval aan de kant van het Levendaal, waar je het verkeer op één baan knijpt met zo'n bredere stoep." Hoogvliet wil dan ook zo snel mogelijk op nieuw bij de gemeente aankloppen. Om te zien hoe het er voorstaat met het stoepen- plan van de supermarkt. Maar bij de ge- meente, waar het plan nog in behandeling I is, hebben de ambtenaren zo hun twijfels. „Het is niet zo dat we niet willen", zegt ambtenaar J. Lepelaar. „Maar het moet wel kunnen. Die brede stoep bijvoorbeeld zou erop kunnen neerkomen d at de bus een halte zou krijgen op de plaats waar nu de rijbaan is. Daardoor zou het verkeer stagne ren. Het is wel een plek waar bijvoorbeeld veel noodverkeer langs komt, zoals de brandweer." Ook het plaatsen van meer fietsklemmen is, volgens Lepelaar makkelijker gezegd dan gedaan. „Het lijkt er ruim, maar als je het verkeerstechnisch gaat bekijken is het er behoorlijk krap. En het is gewoon moeilijk om daar iets aan te doen. REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -S ROTTERDAM ANP Zonder de Tien Geboden doet Anton Niese geen zaken meer. Hij is een van de weinige christen zakenmannen die de 'vertaalde' bijbelse geboden als bedrijfsethiek aan zijn klanten presenteert. Voor de meeste collega's blijkt die openbare belij denis een stap te ver. Aanstaande zaterdag opent Niese in Rotterdam het derde filiaal van zijn ge lijknamig uitzendbureau voor technisch perso neel. „We willen transparant zijn voor de klant en onze uitzendkrachten. Ze mogen ons op de code aanspreken", zegt Niese. De bedrijfscode, die aan de muur van elke vestiging hangt, bevat tien stel lingen die de Tien Woorden uit Exodus vertalen voor een ethisch verantwoord zakenleven. Zo er kennen de stafleden van Niese Uitzendbureau onder meer dat zij ondernemen in afhankelijk heid (eerste gebod). Ook streven zij naar een eer lijke en doeltreffende communicatie (derde ge bod), leren ze van de ervaring en levenswijsheid van ouderen (vijfde gebod) en gunnen ze een an der zijn verworven bezit (tiende gebod). In de dagelijkse praktijk betekent de bedrijfsco de volgens Niese: geen leugentjes om bestwil, VATICAANSTAD CIC/PPA/AFP/RTR Paus Johannes Paulus II be zoekt het weekeinde van 10 en 11 mei Beiroet, de hoofdstad van Libanon. Dat heeft het Vati- caan bekendgemaakt na afloop van een ontmoeting tussen de paus en de Libanese premier Rafik Hariri. In mei 1994 zegde de paus een bezoek aan Beiroet af nadat bij een bomaanslag op een maronietenkerk elf kerk gangers de dood vonden. De of ficiële reden van het bezoek is de uitgestelde slotzitting van de Libanonsynode die in 1995 in het Vaticaan werd gehouden. Verder zal de paus zich nader over het vredesproces in het Midden-Oosten uitspreken. Premier Hariri, zelf een mos lim, zegde tijdens het onder houd in het Vaticaan de volle medewerking van zijn regering aan het pausbezoek toe. Met staatssecretaris-kardinaal Angel Sodano besprak hij de veilig heidsaspecten van de reis. Een week geleden riep de Li banese oppositieleider Ray mond Eddé, die in Parijs in bal lingschap leeft, de paus op de reis uit te stellen. Het bezoek kan worden gezien als een goedkeuring van de Israëlische bezetting van Zuid-Libanon en van de aanwezigheid van 30.000 Syrische militairen in het land, waarschuwde Eddé. Eind vorige week bezocht de Vaticaanse mi- Paus Johannes Paulus II bezoekt spoedig Beiroet. nister van buitenlandse zaken, aartsbisschop Jean-Louis Tau- ran, de Syrische hoofdstrad Da mascus om het pausbezoek aan Libanon met de Syrische autori teiten te bespreken. Ongeveer 60 procent van de Libanese bevolking is moslim FOTO ARCHIEF en 40 procént christen. Libanon is de afgelopen twintig jaar het symbool geworden van interre ligieuze spanningen. Beiroet en Sarajevo, waar de paus op 13 april heengaat, stonden al lang op het lijstje van steden die hij graag wilde bezoeken. recht door zee handelen, trouw zijn aan beloften en bijvoorbeeld niet toegeven aan aangeboden smeergeld. Ook hecht het bedrijf veel waarde aan voldoende tijd voor rust, reflectie en recreatie. De tien medewerkers van het uitzendbureau werken daarom principieel niet op zondag. Aan uitzend krachten wordt een dergelijke regel overigens niet nadrukt hij. „We proberen vooral een non-verba le getuigenis te geven." Ook maakt het uitzend bureau, volgens bijbels principe, jaarlijks mini maal 10 procent van de winst over naar goede doelen. Buitenstaanders noemen Uitzendbureau Niese christelijk, de directeur doet dat bewust niet. Wel zijn alle werknemers christen, maar volgens Nie se „tegelijkertijd strakke commerciële personen". Het geloof wordt aan niemand opgedrongen,, be- „We worden enorm gezegend. De opdrachten vliegen binnen", aldus Niese. Het afgelopen jaar kende zijn bedrijf een omzet van tien miljoen gulden. In 1995 was dat nog zeven miljoen. Bin nen drie jaar hoopt Niese vier filialen toe te voe gen aan de huidige vestigingen in Rijswijk, Utrecht en Rotterdam. UTRECHT ANP Ruim duizend predikanten en andere geïnteres seerden bezoeken de komende twee dagen in de Utrechtse Jaarbeurs een conferentie van Willow Creek. Deze 'mega-kerk' uit de Verenigde Staten wil vooral buitenkerkelijken bereiken. Vorig jaar trok de eerste conferentie nog 1700 bezoekers. Behalve dat de organisatie dit jaar beschikt over maximaal duizend stoelen, zou ook de prijs van de tweedaagse conferentie het aantal aan meldingen hebben beperkt, aldus directeur P. van den Akker van Willow Creek Nederland. Met subsidie van stichting LOGOS uit Den Haag kon de organisatie de prijs verlagen van 275 naar 195 gulden voor twee dagen. Van den Akker verwacht overigens dat de organisatie uiteindelijk toch nog 50.000 gulden moet bijleggen. Tijdens de conferentie houdt onder andere ds. Bill Hybels acht toespraken over het thema 'Werk aan de Kerk'. De charismatische Hybels is hoofd predikant van de Willow Creek Community Church in Chicago. Deze kerk legde zich in de af gelopen twintig jaar vooral toe op het bereiken van buitenkerkelijken. Behalve bijbelgetrouwe prediking, omlijst met zang en korte toneelstuk jes, is er door de week aandacht voor directe no den van gemeenteleden. Zo zijn er programma's over huishoudfinanciën, huwelijk en opvoeding. Wekelijks bezoeken in totaal bijna 20.000 mensen de drie diensten op zondag. Wereldwijd kent het concept van Willow Creek inmiddels vele sympathisanten. Van den Akker weet dat in Nederland zeker vijftig kerken aspec ten van Willow Creek proberen toe te passen. Van de duizend bezoekers, die de komende twee da gen naar de conferentie komen, is het merendeel volgens hem „gemotiveerd om in de eigen ge meente met ideeën van Willow Creek aan de slag te gaan". Vorig jaar waren de bezoekers vooral nieuwsgierig naar het fenomeen op zich, aldus de directeur. VATICAANSTAD CIC/AFP/RTR De Italiaanse kardinaal Ugo Poletti is maandag op 82-jarige leeftijd in Rome overleden. Dit heeft het Vaticaan gisteren be kendgemaakt. Poletti was van 1973 tot 1991 vicaris-generaal van Rome. Als plaatsvervanger van de paus, die bisschop van Rome is, bestuurt de vicaris het aartsbisdom Rome. Van 1985 tot 1991 was Poletti voorzitter van de Italiaanse bisschoppen conferentie. De laatste jaren was hij deken van de basiliek Santa Maria Maggiore in Ro me. Paus Paulus VI had hem in 1973 tot kardinaal benoemd. In 1975 riep hij de priesters van Rome op tot een anticom munistische kruistocht, toen de communistische partij de meerderheid in de gemeente raad dreigde te halen. In 1989 riep hij openlijk de gelovigen op hun stem op de christen democratische partij uit te brengen. In 1991 riep Poletti de over heid op drastische maatrege len te nemen tegen de mafia. Rome is vuil, egoïstisch en in de handen van de mafia, zei hij toen. In 1990 nam de kardinaal het initiatief tot de bouw van vijftig nieuwe kerken in de voorsteden van Rome. De ker ken moeten voor het heilige jaar 2000 gebouwd zijn. Na de dood van Poletti telt het college van kardinalen nog 148 leden, van wie er 110 jon ger zijn dan tachtig jaar. Zij hebben het recht mee te doen aan eenverkiezing van een paus. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Redactie: C Hoofdredactie: C ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afsc van het abonnementsgeld, ontvangt korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEI Voor mensen die moeilijk lezen, slee! ogen hebben of blind zijn (of een ai leeshandicap hebben), is een samenvatt het regionale nieuws uit het Leidsch Daj geluidscassette beschikbaar. Voor inforn 0886-482345 (Centrum voor Cesprokei Lectuur, Grave) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden AJ.B M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Z I E K E N H U I Z ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuis dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 u Kraam- en zwangerenafdeling buiten de gewone bezoektijden, voor partners bovendien van 10 30 -1115 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur. 15 00 -15.30 uur en 19.00-19.30 u overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10 30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegku Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19 45 u RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14 00-15.00 uur en 18 30-19.30 uur, klasse I e daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14 30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21.00 u Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 u 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur daarnaast ook 11.15—12 00 uur Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14 15-15.00 u 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur(A lit Partners/echtgenoten met kinderen. Voorzwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluitend voo partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is e. mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neu neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19 30 uur; oogheelkunde en heelkunü 14 15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderklmiek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen 15.15-17.00 ui babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. 118.30-19 30uur, klasse Ie n oorheelkun

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12