Leiden Peuters minder vaak naar consultatiebureau □einere klassen zijn niet zaligmakend Met de schrik vrij 'U heeft het altijd al een beetje moeilijk gehad in het verkeer Bezwaarmaken tegen hertaxatie kan nu al dee voor Walenkamphofje Europese weken slaan niet aan bij buitenlandse jeugd Eerder dan de zon Exotisch feest voor vrouwen Leidse regio 5ENSDAG 26 FEBRUAR11997 hans jacobs. 071-5356414, plv-chef rudolf kleun. 071-5356436 Starrenburg /t q Voorschotenaren I J krijgen geen voor rang bij de verdeling van de 780 huizen in de wijken Starrenburg 2 en 3. Jacobus /t -j De Stichting Vrien- I den van Huize Jaco bus in Roelofarendsveen stropen nog een keer de mouwen op. [uren weer schoon >en» De muren van de sociëteit van studentenvereniging Mi- rva zijn gisteren en Vcindaag gereinigd. Medewerkers van De 1 Bedrijven spoten alle gevels weer schoon. Tegelijkertijd kre- i de muren een 'anti-graffiti-behandeling'. Ze werden inge- leerd met een goedje dat ervoor zorgt dat verf van spuitbussen :er gemakkelijk kan worden verwijderd. foto dick hogewoning asjesroof op Nieuwe Rijn >en Op de nieuwe Rijn is gistermiddag een 69-jarige Leidse ïver geduwd en van haar tas beroofd. De politie vermoedt dat dader - een ongeveer 25-jarige man met lichtblond stekeltjes- ar en een lichtgeel jack - enige tijd op de vrouw heeft staan ehten. In de gesto len tas zat 330 gulden. anden uit de mond >en Een 50-jarige Leidenaar mist sinds gistermorgen enkele iden na een botsing met een brommer. De man stak lopend i zebrapad over aan de Lammenschansweg en werd te laat gemerkt door een 16-jarige bromfietser uit Alphen aan den itkeringsfraude van drie ton >en De sociale recherche heeft gisteren twee inwoners van den opgepakt en verhoord in verband met grootschalige uit- ringsfraude. De man en vrouw woonden op papier niet samen lar in werkelijkheid wel. Zo ontvingen ze - verklaart de politie sdurende ruim tien jaar beiden onterecht een aparte uitke- g. De schade voor de sociale dienst van de gemeente Leiden rdt becijferd op» zo'n driehonderdduizend gulden. YNO 1897 Vrjjdag 26 Februari Zekere L. in de wandeling „dronken Tinus" genoemd, is te arlemmerliede dood uit het water opgehaald. Toen zijne iuw, die ook aan den drank is, hem vond, voelde zij zijne zak- na. Ze vond daarin nog zeven centen en toen ging ze direct ïen kroeg er eentje pakken; zeker voor den schrik. Door den verkoop van het Leidsch Dagblad op Zaterdag- )nd ad 2,5 Cents per nummer kunnen op alle plaatsen, waar ;n Agent gevestigd is, flinke jongens zich een verdienste ver- laffen. 5 YNO 1972 zaterdag 26 februari Leiderdorpse Bridge Club bestaat 30 jaar! Opgericht als ge- ligheidsvereniging, groeide de L.B.C. langzaam uit tot een zg. ce'-vereniging. Iemand die z'n boterham met de hand moest dienen kon géén lid worden. Nadat de heer J. Wessels voor- er werd, veranderde de L.B.C. wèl in een echte vereniging >r iedereen. Het ledental bedroeg toen zo'n 32 leden. De Lei- dorpse Bridge Club is nu een van de grootste clubs in het dis- ;t Leiden e.o. van de Nederlandse Bridge Bond (88 leden). Di- se leden zijn al langer dan 20 jaar bnafgebroken lid. Ouders in de Leidse regio hoeven na 1 maart niet meer standaard elk half jaar naar het consultatiebureau met hun peuter. Thuiszorg Groot Rijnland gaat het aantal be zoekjes voor kinderen van vijftien maanden tot vier jaar beperken tot drie. Niet alle ouders blijken in de praktijk behoefte te hebben aan de huidige vijf consulten. Drie is het minimum in verband met wettelijk verplichte vacci naties en onderzoeken. leiden dorith ugtvoet De visites aan het consultatie bureau duren straks iets langer dan nu het geval is. De wijkver pleegkundige kan hierdoor meer uitleg geven en ouders hebben meer tijd om vragen te stellen. Een nieuwigheidje is ook dat ouders voor de oproep alvast een vragenlijst krijgen thuisgestuurd. „Hierop kunnen ze de onderwerpen aangeven waarover ze willen praten. Zo kan de tijd zo efficiënt mogelijk worden besteed", meldt D. Brandjes, rayonmanager Ou der- en Kindzorg. Naast de bestaande consulten en de mogelijkheden voor huis bezoek, kunnen ouders van peuters ook op eigen verzoek gebruik maken van de diensten van het verpleegkundig bureau. Dan is alleen de wijkverpleeg kundige aanwezig. Zij geeft ad viezen, begeleiding en voorlich ting bijvoorbeeld op het gebied van slaap- of huüproblemen. Daarnaast is er ook nog een in loopspreekuur. Voor ouders met peuters van achttien maanden introduceert Groot Rijnland een '18-maan- denbijeenkomst'. „Dat gebeurt omdat ouders van kinderen in deze leeftijd behoefte hebben aan gerichte informatie over bijvoorbeeld voeding, eten en slapen", zegt Brandjes. „Deze bijeenkomsten vallen zeer in de smaak. Het aantal aanmeldin gen is groot." De 18-maandenbijeenkomst duurt ongeveer anderhalf uur en wordt begeleid door een wijkverpleegkundige. De vaders en moeders kunnen hun erva ringen met elkaar uitwisselen en de verpleegkundige geeft in formatie en advies. Vrijwilligers zorgen voor de opvang van de peuters, zodat ouders de kans krijgen om rustig vragen te stel len. De vernieuwingen vloeien voort uit een experiment dat Thuiszorg Groot Rijnland in 1995 heeft uitgevoerd in Leiden, Roelofarendsveen en Rijpwete- ring. „Hieruit kwam naar voren dat ouders van peuters heel ver schillende behoeften hebben", zegt de rayonmanager. „Een ouder van een eerste kind heeft andere vragen dan een moeder die zojuist haar vierde kind heeft gekregen. Daarom hebben we ons aanbod geïndividuali seerd. Ouders hebben nu meer mogelijkheden om te shoppen, een keuze te maken uit ons aanbod." leiden» Haar auto is vernield maar deze vrouw prijst zich waarschijnlijk hoogst geluk kig dat ze haar kinderen niet bij zich had. Het ongeluk dat haar gisteren overkwam, had veel slechter kunnen aflopen. De vrouw reed over de Plesmanlaan, toen ter hoogte van de Einsteinweg plotseling en splinternieuwe au to van de oplegger, die achter haar reed, af viel. Bovenop de wagen van de vrouw. De achterzijde van haar voertuig ligt volledig in puin maar de twee kinderzitjes waren niet ge vuld. foto loek zuyderduin Leiden&ar krijgt boete voor slaan fietser den haag/leiden annet van aarsen Heel even leek zaal M van de Haagse rechtbank gistermor gen op een collegezaal. Poli tierechter Dekkers gaf ver- keersles. .Automobilisten hebben de plicht te letten op het onveilige gedrag van zwakkere verkeersdeelnemers. Als je achter het stuur van een auto zit, draag je altijd verant woordelijkheid", sprak de rechter. Maar hoe hij de regels voor eens en voor altijd duide lijk moest maken aan een 24- jarige Leidse automobilist, daar kwam Dekkers niet hele maal uit. De Leidenaar was vorig jaar maart agressief uitgevallen te gen een fietser. Met een forse snelheid had hij zijn witte mercedes over de Kooilaan gestuurd, ondertussen keuve lend met een vriend die naast hem zat. Ineens was de fietser in zijn blikveld gekomen. Die stond midden op de weg, ge baarde dat de auto zachter moest gaan rijden en wees, zo verklaarde de 24-jarige, ook nog eens met zijn wijsvinger op zijn voorhoofd. De merce des had vervolgens de achter kant van de fiets geschampt en de bestuurder was woe dend uit de auto gesprongen. Over wat er daarna gebeur de, lopen de verhalen uiteen. De verdachte hield bij hoog en bij laag vol dat hij slechts had gescholden en de fietser een duw had gegeven. Maar poli tierechter Dekkers achtte be wezen dat de man de fietser een paar rake klappen had verkocht. Hij legde een boete op van 1.500 gulden, waarvan de helft voorwaardelijk. Bij die straf speelde mee dat de man al enkele malen eerder was veroordeeld wegens openbare geweldpleging, mishandeling en tweemaal dronken rijden. ,,U heeft het altijd een beetje moeilijk gehad in het ver keer", aldus Dekkers. En de,automobilist? Die was het er 'absoluut niet mee eens'. Hij had op een voor- rangsweg gereden, verklaarde hij. Hij had dus geen verkeers- fout gemaakt. En geslagen had hij zeer zeker niet. Het was toch niet zo vreemd dat hij nogal boos was uitgevallen? „Stel dat ik iemand met dertig kilometer per uur omver rijd, terwijl ik voorrang heb. Ik weet nu al hoe het gaat Dan nog krijg ik een straf omdat ik een verleden heb", sprak de verontwaardigde automobi list. „Daar maakt u een denk fout", herhaalde Dekkers nog maar eens. „Als u met dertig kilometer per uur iemand om verrijdt, dan nog bent u sim pelweg verantwoordelijk. leiden herman joustra Wie aanklopt bij de gemeente belastingen voor een taxatiever- slag van zijn woning, dient daar nog zeker een week of drie, vier op te wachten. „Op dit moment vraagt men die verslagen mas saal aan", zegt afdelingshoofd J. van Dissel. „Wij moeten die aanvragen natuurlijk allemaal bekijken. Kijken bijvoorbeeld of de aanvraag voor zo'n rapport wel terecht is. En dan moeten die verslagen voor ze worden verstuurd nog worden inge pakt." Wie het niet eens is met de nieuwe taxatie van zijn woning icussie in St. Josephschool ■j arjan van puk senverkleining lost niet alleen pre ien op, het schept ook nieuwe pro ven. Dat was de uitkomst van een iravond in basisschool St. Joseph de Op penheimstraatgevoerde dis- ie over klassenverkleining. Ouders leerlingen konden daar praten met J sde-Kamerlid U. Lambrechts van en E. Vork, voorzitter Sectorbestuur het Basisonderwijs van de Stichting pliek Onderwijs Leiden. it het idee voor klassenverkleining onder ouders van schoolgaande eren, bleek wel uit de opkomst gis teravond: ruim zestig ouders waren naar de school getogen om hun zegje te doen. Tijdens de soms tumultueuze discussie kwamen onder meer de zin van kleinere klassen en de gevolgen daarvan voor de St. Joseph aan de orde. Zo vroeg een van de ouders zich af, of klassenverkleining in de praktijk wel mogelijk is: „We gebruiken nu al het handenarbeidlokaal als noodlokaal, ter wijl het aantal leerlingen naar verwach ting alleen nog maar zal stijgen. Is dit hele idee niet een luchtballon?" Dit werd door lambrechts echter met klem ont kend: „Als de regering straks voor klei nere klassen kiest, zal ze zich natuurlijk ook om het huisvestingsprobleem be kommeren." „Maar meer lokalen betekent een gro tere school, terwijl de St. Joseph juist zo aantrekkelijk is vanwege de kleinschalig heid", wierp iemand een nieuw pro bleem op. „Of gaan we straks een leer lingenstop afkondigen?" Dat is volgens Vork echter niet de bedoeling. „Je kan niet zomaar een slot op de deur doen en andere ouders in de kou laten staan." Naar Vorks mening is klassenverklei ning geen toverwoord dat alle kwaliteits problemen in één klap oplost. Elke school heeft in zijn visie weer andere be hoeften en voor sommige scholen is klassenverkleining misschien niet de op lossing. „Die zijn dan misschien meer gebaat bij herscholing van het leraren- team", meent Vork. „Maar een kleinere klas geeft de leraar wel meer tijd om aandacht aan pro bleemkinderen te schenken", sprak een lerares van de St. Joseph uit eigen erva ring. „Dat voorkomt dat je kinderen on nodig naar het speciaal onderwijs moet sturen." In deze stelling konden veel ou ders zich vinden, zodat het resumé van de avond luidde, dat klassenverkleining weliswaar een goed plan is, maar zonder bijkomstige maatregelen zeker niet za ligmakend. en hans koenekoop t 'Gat in de Pieterskerkgracht" omdopen tot I 'Walenkamphofje'. Dat idee leeft heel sterk |eeri aantal bewoners van de Pieterskerk- cht. Zij zouden het een mooi eerbetoon vin- aern de onlangs overleden oud-wethouder Leitden. iet idee is gaan borrelen omdat de bouw van e sitadsvilla's op de open plek naast nummer grenzend aan de achterzijde van de Latijnse ooi) definitief niet doorgaat. De initiatiefne- s hebben op verzoek van de gemeente hun wiplan ingetrokken. Omwonenden en de s [vereniging Pieters- en Academiewijk zijn nu r de gemeente uitgenodigd om mee te den- over een nieuwe inrichting van de open die nu nog een verpauperd speelplaatsje oor de wijkbewoners is het afblazen van de vv een hele opluchting. Zij hebben zich bijna jaar lang verzet tegen de komst van de twee svilla's op het speelpleintje. Niet alleen is de ljri erg gehecht aan het enige speelpleintje in vijde omgeving, ook vindt ze moderne, hoe- huizen niet passen in de monumentale *eving van de Latijnse School, anvankelijk werd niet geluisterd naar de be zwaren van de buurtbewoners. De gemeente hield vast aan het bestemmingsplan Pieterswijk dat bebouwing op het speelplein toestaat. Maar omdat de raadscommissie ruimtelijke ordening in 1995 het ontwerp afwees, kon niet worden begonnen met de bouw. De politici wilden op deze plek in het hartje van de historische bin nenstad schuine daken. En geen platte, zoals in het ontwerp getekend. De gemeente heeft het afgelopen jaar tever geefs gewacht op een nieuw, aangepast bouw plan. Vorige maand hakte het college de knoop door. De initatiefriemers werd gevraagd het bouwplan in te trekken. Zodra er geld beschik baar is, kan wat de gmeente betreft het speel plein worden opgeknapt. Omwonenden willen het pleintje nog meer cachet geven. „Het Walenkamphofje is een idee. Dan zou er wel een mooie plaquette moeten ko men. Misschien is de Rabobank (laatste werkge ver van Walenkamp) wel bereid daaraan mee te betalen", vertelt Paul Groenendaal,'die tegen over het speelplein woont. „Een ander idee is om het plein te vernoemen naar Rembrandt. In verband met de Latijnse School, die grenst aan het pleintje. Dan zou natuurlijk wel het beeld van Rembrandt van de Witte Singel verplaatst moeten worden." leiden dorith ligtvoet Het leek zo mooi. Jongeren uit allerlei landen zouden van 1 tot 16 maart tripjes maken naar Amsterdam, het Vredespaleis in Den Haag en de Europese Unie in Brussel. De jeugd zou verblij ven in gastgezinnen in de Leid se regio. Maar de Stichting In ternationale Jongeren Uitwisse lingen (SIJU) heeft het pro gramma moeten verschuiven naar juni omdat er te weinig be langstelling was. Omdat Nederland op dit mo ment een half jaar lang voorzit ter is van de Europese Unie, leek het de SIJU aardig om een Europees programma te organi seren voor jongeren van lf> tot 25 jaar. „Omdat ze vaak weinig afweten van politiek en de inte resse vaak gering is, wilden we een leuk programma samen stellen. We dachten dat dat ook gelukt was", zegt coördinator P. van Oers. Maar de organisatie wist slechts zes buitenlandse deelne mers te vinden terwijl was gere kend op twintig buitenlandse gasten. Van Oers denkt dat het thema de jeugd te weinig aan sprak. Het tekort was niet op te vangen met Nederlandse deel nemers. De stichting heeft al heel wat uitwisselingen gehouden met uiteenlopende thema's zoals milieu of welzijn. Niet eerder kwam het voor dat een pro gramma moest worden uitge steld vanwege gebrek aan be langstelling. Toch zal het Eu ropese thema zeker doorgang vinden. Via de afdeling be stuurskunde van de Leidse uni versiteit worden momenteel Nederlandse deelnemers ge worven. Nu het programma is ver schoven moet het waarschijnlijk wel worden aangepast. Een be zoek aan de Europese Commis sie in Brussel moet bijvoorbeeld een half jaar van tevoren wor den aangevraagd. leiden Eerst vroor het dat het kraakte. Daarna kwam de regen da genlang met bakken uit de hemel. En nu? Nu waait het, waait het en waait het. Nog niet bepaald het weertype dat bij de lente hoort. Maar met de temperatuur, daar is de laatste weken niets mis mee, hoewel de lucht nog steeds regenjasgrijs is. Toch is het weer van de laatste tijd blijkbaar van dien aard, dat de krokusjes zich opperbest voelen. Aan de Leidse Churchilllaan hebben deze bloempjes hun kopje tenminste alweer hoog boven de aarde uitgewurmd. Eerder dan de zon. foto dickhogewoning en dus de hoogte van de aan slag - aan de hand van de taxa tie wordt door de gemeente on- roerend-zaakbelasting geheven - dient binnen zes weken na ontvangst officieel bezwaar te maken. Van Dissel benadrukt echter dat men zich daarover geen zorgen hoeft te maken. „Het is niet nodig te wachten op het taxatieverslag, het ver slag waarin staat op welke gron den de waarde van een bepaald huis is vastgesteld. Men kan een zogeheten pro-formabezwaar sturen. Met daarin de zinsnede dat men het bezwaar zal onder bouwen zodra het verslag bin nen is." leiden dorith ligtvoet Vrouwen uit Leiden en omge ving zijn zondag 9 maart wel kom op het jaarlijks Intercultu reel Vrouwenfeest in het Da Vinei College aan de Kagerstraat in Leiden. Vrouwen van allerlei verschillende nationaliteiten la ten zien wat ze van huis uit te bieden hebben aan eten, dans en muziek. Vorig jaar kwamen er onge veer vierhonderd vrouwen uit twintig verschillende culturen in de school aan de Kagerstraat samen. De organisatie hoopt dit jaar weer net zo veel gasten te ontvangen. Dit jaar zorgen vrouwen uit bijvoorbeeld Turkije, Marokko, Algerije, Egypte, Suriname en Leiden voor een veelzijdig pro gramma. De Turkse dansgroep Munzur Folklor Grupu, twee buikdanseressen en de Arabi sche muziekgroep Al-Ahlem treden op. Er zijn allerlei hapjes uit het Midden-Oosten. Kinde ren - jongens tot zes jaar zijn ook welkom - kunnen sporten, knutselen, tekenen en dansen. De clown Pagetti verzorgt een optreden en er is een poppen kast. Het feest bestaat al een aantal jaren. Het vloeide in eerste in stantie voort uit het islamitisch suikerfeest, maar werd een hap pening voor alle vrouwen uit de Leidse regio. Verschillende Leidse instellingen organiseren het feest zoals de Stichting Turkse Vrouwen in Leiden en de Arabische organisatie Narcis. Het festijn begint om twaalf uur en duurt tot vijf uur 's mid dags. De toegangsprijs is vijf gulden. Kinderen betalen een rijksdaalder.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11