Leidsch II Dagblad ^eel ouderen in ehuizen platzak 12 21 Jammer datje maar één bed hebt. Lissenaar wint goochelprijs Kans op doorstart Fokker afgenomen Meer plaats voor recht in Vredespaleis 'Briljante scholier niet per se een goede arts' OP=OP kabinet houdt vast ian groei luchtvaart Winkeliers betalen mee aan parkeergeld TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. l 3ENSDAG 26 FEBRUAR11997 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Binnenland Buitenland In de kledingindustrie 3 werken kinderen voor een hongerloontje :iden cees van hoore Ie 43-jarige Lissese goochelaar Tommy Won- er zal op 12 april in het Magic Castle in lollywood de Performer Fellowship Award in ntvangst nemen. De enige Nederlander die »t nu toe de prijs heeft ontvangen is Fred laps. Wonder, die op zijn achttiende met profes- ioneel goochelen is begonnen, werkt over de ehele wereld. Zijn goocheltrucs zijn „niet cht sensationeel", zoals hij het zelf noemt, laar ze maken deel uit van een theatershow raar in een klein verhaal wordt verteld. „Kijk", zegt hij, „je hebt van die goochelaars die een rode doek veranderen in een blauwe. Maar waarom ze dat nu doen, wordt niet dui delijk. Ik wil de reden waarom ik iets doe aan mijn publiek duidelijk maken. Ik werk heel eenvoudig. Dus niet met veel blote meiden die om een paar harten azen heen dansen en veel glitter en glamour. Nee, mijn trucs zijn inge bed in de realiteit." De prijs die de Lissenaar in ontvangst zal nemen, bestaat uit een oorkonde en een ver zilverde goochelstok van een zeldzame hout soort. enduizenden hebben geen geld voor sociale activiteiten nduizenden bewoners van verpleeg- en verzorgings- izen zijn platzak. Zij hebben geen geld meer voor hob- s, een bloemetje, een rolletje drop, vervoer en sociale iviteiten. Dit blijkt uit de Rapportage ouderen 1996 het Sociaal en Cultureel Planbureau dat vandaag is schenen. voor verzekeringen, eigen bij dragen voor hulpmiddelen en andere zorguitgaven worden betaald evenals'kleding en huis raad. Ongeveer 40.000 mensen hebben na deze uitgaven geen cent meer over. Zo'n 60.000 mensen houden wel iets over. Een deel van hen heeft nog iets te besteden doordat zij niet ver zekerd zijn, geen krant hebben en zo weinig mogelijk telefone ren. „In het financiële huishou den van de tehuisbewoner wordt kortom elk dubbeltje tweemaal omgedraaid voordat ?eveer 180.000 ouderen met stige gezondheidsproblemen ïen in verzorgingshuizen, ^pleeghuizen of psychiatri- e ziekenhuizen. Driekwart de bewoners van verzor- gshuizen en een derde van bewoners van verpleeghui- en psychiatrische zieken- zen houden minder dan vijf- -iderd gulden per maand r nadat de eigen bijdrage r de huisvesting is betaald, jiervan moeten de premies het wordt uitgegeven", conclu deert het SCP. Uit de rapportage blijkt ook dat een derde van alle 65-plus- sers met een laag inkomen de helft van het inkomen kwijt is aan wonen en zorg. In de jaren tachtig gold dit nog voor drie procent. Ouderen kloppen niet graag aan bij de gemeente voor bij zondere bijstand of kwijtschel ding van gemeentelijke heffin gen. Schaamte, onbekendheid met en ontoegankelijkheid van de regelingen zijn hiervan vol gens het SCP de oorzaak. „Naast een verbetering van de financiële positie kan doelmati ger gebruik van regelingen bij dragen aan vermindering van de armoede onder een grote groep van ouderen", aldus het SCP. ICuifje komt laar Leiden den ad van kaam ie legendarische stripfi- uur Kuifje komt naar Lei- „^pn. Om op zijn beurt de ezoeker van het Museum m Volkenkunde weer mee f nemen naar Tibet. Daar, p het Dak van de Wereld, i eleefde de stripheld van p tekenaar Hergé ooit 'en onderlijke belevenissen. In het najaar, tijdens een n jeciale tentoonstelling, hu^ngeert hij als gids op een iq mdreis door het land van e 'verschrikkelijke leeuwman'. 'Naar Tibet met Kuifje' is ïn gezamelijk project van et Rijksmuseum van Vol- bnkunde en de Belgische Dndation Hergé. De ten toonstelling toont originele eaL^hetsen van de tekenaar a daarnaast een fraaie ver- jtmeling voorwerpen die pt leven in Tibet en de cul- iur van dit land illustreren. De expositie begint op 26 e jptember en duurt bijna in jaar, tot 3 augustus vol enti jaar. Eerder was de intoonstelling te zien in bussel, Parijs en Montreux. Rabobank valt af als financier den haag wim bank De kans op een doorstart van Fokker is verder afgenomen. Gisteren liet de Rabobank we ten niet langer betrokken te zijn bij de financiering van een nieuw Fokker. Dat is het gevolg van de afwijzende reacties vanuit politiek Den Haag op een door de bank uitgewerkte fiscale constructie. Een woordvoerder van het ministerie van economische za ken liet vanmorgen weten dat minister Wijers, afhankelijk van de definitieve plannen voor zo'n herstart, wel bereid is financiële steun te geven. Hoeveel de be windsman wil uittrekken, hangt af van het 'definitieve plaatje'. In eerdere gevallen werd ge sproken over een bedrag van rond de 400 miljoen gulden. Op initiatief van Begemann- bestuursvoorzitter A. Deleye heeft de Maleisische staatsfirma Khazanah plannen in Fokker te stappen. De Rabobank zou daarin een rol spelen als finan cier. Maar volgens Rabo-top- man H. Wijffels is de kans op een herstart van Fokker 'aan zienlijk gereduceerd'. De bank is echter nog niet helemaal van het toneel verdwenen: op ver zoek van Deleye is een onderdi recteur van de bank nog in Ma leisië aanwezig om financiële raad te geven aan de Fokker- herstarters. Van andere kanten is er twij fel geuit over een voortzetting van Fokker. Stork, eigenaar van Fokker Aviation, en de Indus triebond FNV staan huiverig ten aanzien van Deleyes voorstel. Zij vrezen dat een herstart van Fokker kan leiden tot het weg vallen van orders van andere vliegtuigbouwers. Waarnemers rond Wijers ha meren erop dat de plannen voor een herstart met het afha ken van de Rabobank niet van de baan zijn. Er is volgens hen sprake van een serieuze poging, die niet zomaar mag stuklopen nu de Rabobank als partij is weggevallen. i Leiden Vrije markt moet 7 verloederde metro Londen redden 'Korevaarstraat moet veiliger worden' iSport Warren Kruger: HRC heeft iets goed te maken tegen DIOK den haag Prins Claus heeft gisteren het nieuwe gedeelte van het Vredespaleis in Den Haag geopend. Met de nieuwe werk- en vergaderver- trekken heeft het Vredespaleis er meer dan drieduizend vierkante meter rechtsruimte bij. De toegenomen belangstelling van de internationale gemeenschap voor de rechtsprekende taak van het Internationaal Gerechtshof betekende dat rechters en medewerkers de laatste jaren steeds krapper kwamen te zitten. FOTO V/FA WIEBE KIESTRA Dekbedovertrekken in diverse dessins, maten en kleuren. Deze aanbieding is geldig vanaf 26-02 t/m 1-03-1997, zolang de voorraad strekt. Rijker wonen kan voor minder. rotterdam anp Neonazi's slaags met allochtonen ten de twee groepen alsnog slaags. De neonazi's, volgens de poli tie een groep skinheads, namen het initiatief, nadat de allochto nen een blank meisje zouden hebben lastiggevallen. De neon azi's uit Rotterdam-zuid vor men een vaste groep aanhan gers van het Rotterdamse CP'86-raadslid M. Freling. Zij waren volgens een ooggetuige in het bezit van neonazistisch propagandamateriaal, waaron der foto's van Adolf Hitier. Vijftig neonazi's en tientallen al lochtonen zijn gisteravond in Rotterdam-Zuid met elkaar slaags geraakt. Vier van hen zijn gearresteerd; twee vechtersba zen raakten gewond. De politie nam honkbalknuppels, messen, een luchtdrukwapen en een neppistool in beslag. Dat heeft een woordvoerder van de regio politie Rotterdam-Rijnmond bevestigd. Aanvankelijk wist de politie de knokpartij te voorko men, maar korte tijd later raak- leiden caroline van overbeeke cees van hoore Hedwig Vos, vijfde jaars genees- kunde-student in Leiden, was met haar gemiddelde eindexa- mencijfer van 7,5/8 wel door de nieuwe loting heengekomen. Maar ze is desondanks niet blij met het advies van de commis sie 'Toelating nummerus-fixus- opleidingen'. Deze commissie wil de helft van de plaatsen van studies met een studentenstop reserveren voor scholieren met hoge cijfers. „Ik vraag mij af of een briljante scholier ook een goede arts wordt. Volgens mij is daar nooit onderzoek naar ge daan." Vos is lid van het Leidse facul teitsbestuur en werd vijf jaar ge leden in één keer ingeloot. Ze had iets meer kans vanwege haar hoge cijfers. Desondanks had ze net zo goed buiten de boot kunnen vallen, zoals vorig jaar de briljante scholiere Meike Vernooy overkwam in Rotter dam. Zij had een gemiddeld cij fer van 9,6 en had bovendien al ervaring in het ziekenhuis, maar werd uitgeloot. Vos: „Ook in het nieuwe sys teem zullen er altijd mensen zijn die buiten de boot vallen, terwijl ze denken een goed arts te kunnen zijn. Mensen met een gemiddelde zeven en een grote sociale vaardigheid bijvoor beeld. Wat ik belangrijk vind is dat aan de beeldvorming van het artsenberoep iets verandert: het is te veel heroïek nu. En dat terwijl de status van de arts is gekelderd, afgestudeerden niet altijd aan de bak komen en een HET WOORD IS AAN Jeff Rovin Een rechte lijn is de kortste afstand tussen een klein kind en een breekbaar voor werp. 5711° 378° 179° neerslag 50% 20% 10% S§SS3$ 20% 30% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina VANDAAG 22 PAGINA'S -3,5 7 .18 Binnenland Buitenland Cultuur Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Ombudsman16 Regio11,12,13,17 RTV/programma's9 Schrijvende lezers16 Sport19,20,21 Strips Uitgaan .22 stuk minder verdienen boven dien." Volgens rector prof. dr. W. Wagenaar is loting echter helemaal geen middel om 'goe de dokters' te selecteren. „Daar gaat het helemaal niet om. Er zijn gewoon te veel studenten. Velen zijn goed maar er moet toch worden geloot. Dit nieuwe voorstel heeft een breder maat schappelijk draagvlak dan het huidige systeem, waarbij cijfers niet zo zwaar wegen." De middelbare scholen in Leiden reageren verdeeld op het voorstel. G. Zaaijer, adjunct-di recteur van het Aquino College vindt het geen goed plan. „Ik geloof niet zo in de voorspellen de waarde van examencijfers. Je hebt leerlingen die vrij gemak kelijk door het gymnasium heen wandelen. Ze zijn intelligent en hoeven niet zoveel te doen. Maar voor een universitaire stu die is meer nodig. Misschien dat de leerlingen die echt heb ben moeten knokken om te sla gen op het gym, de doorbijters dus, het op de universiteit wel veel beter doen." A. Harteveld, rector van de Rembrandt Scholengemeen schap, vindt het plan daarente gen 'een hele goede zet'. „Dat wil zeggen: als je het plan afzet tegen het huidige lotingssys teem. Dat systeem is misschien wel eerlijk, maar ook erg wille keurig. Ik vind dit plan meer motiverend voor de leerlingen. Ze kunnen dan gericht ergens naar toewerken." Pagina 3: Kamer aarzelt over nieuw iotingssysteem In het LAKtheater speelt het Theater van het Oosten de tragedie 'Phaedra' van Raci ne, waarvooreen kortings bon. Emblemendief in Leiderdorp leiderdorp robbert minkhorst Een of meer personen hebben het in Leiderdorp voorzien op de merkemblemen van auto's. Volgens de politie zijn de laatste weken tientallen meldingen van diefstal binnengekomen. Vooral in de wijken Buitenhof en Bin nenhof zijn de daders actief ge weest. Behalve auto-emblemen worden ook regelmatig kente kenplaten ontvreemd. De politie is bang dat het om veel meer gestolen emblemen gaat. „Meldingen in zulke zaken zijn slechts het topje van de ijs berg", zegt een woordvoerder. Een aantal jaren geleden teister de ook al een emblemendief Leiderdorp. Toen kon iemand worden aangehouden. Deze week op vele reeds afgeprijsde meubelen nog eens 25% extra korting (JencLkovaj c international) LEIDEN-C: Haa ^'economische groei in de ïtvaart mag hoe dan ook leiden tot verslechtering I het milieu. Die uitdaging het kabinet zichzelf in de daag verschenen Perspectie- l0r nota voor de Toekomst van Nederlandse Luchtvaart In- riuctuur (TNLI). De nota er|t als basis voor de discussie r de groei van de luchtvaart Hg le eventuele uitbreiding van jphol. 3n Dals deze krant al eerder dde, wil het kabinet kunnen kingen op de mate van p^i in de luchtvaart. Voor- irde is wel dat de totale milieudruk niet toeneemt. Het kabinet houdt vast aan de gren zen die aan Schiphol zijn ge steld. Als tegemoet wordt geko men aan de behoefte aan ver dere ruimte voor de luchtvaart lijkt de aanleg van een aantal banen op afstand van Schiphol het meest voor de hand liggend. Voor zo'n 'satelliet' worden drie locaties genoemd: de Noordzee, het Markermeer en Flevoland. De milieubeweging reageerde vandaag furieus op de nota. Volgens elf milieuverenigingen is de nota 'onevenwichtig en eenzijdig'. De economische ge volgen van de luchtvaart wor den overschat, die van het milieu worden onderbelicht. Protestactie middenstand tegen Leids parkeerbeleid leiden timoteus waarsenburg Parkeren in Leiden wordt weer aantrekke lijk. Een aantal winkeliers uit de binnen stad gaat uit protest tegen het gemeente lijk parkeerbeleid namelijk de parkeerme- ters volgooien. Voor die actie schakelen ze jongeren in, die op bijvoorbeeld hun fiets met een zak guldens langs de meters rij den om ze bij te vullen wanneer de par keertijd is verstreken. Het wordt overigens dringen voor d.egenen die gratis willen parkeren, want in de binnenstad zijn nog maar weinig ouderwetse parkeermeters. Peter Labruyère heeft collega's van de winkeliersvereniging van de Haarlemmer straat enthousiast gemaakt voor zijn plan. De bedoeling is om tijdens de zomerva kantie zes weken actie 'het Gulden Vlies' gedoopt te voeren. De winkeliers stellen het geld voor het volgooien van de parkeermeters ter beschikking. Dat is niet uniek. Er zijn meer gemeenten in Neder land waar winkeliers het parkeergeld voor hun klanten betalen. De Leidse midden standers gaan overigens niet controleren of iemand die bij een meter staat gepar keerd, ook daadwerkelijk in de binnenstad winkelt. Labruyère en zijn medestanders hopen met hun actie de gemeente te bewegen tot een soepeler parkeerbeleid. „Op dit mo ment staan de parkeerwachters bij wijze van spreken te wachten tot de meter is af gelopen om vervolgens een bon uit te schrijven, als een soort moderne struikro vers. Parkeren in de binnenstad is al moei lijk genoeg", vindt Labruyère. Gemeentevoorlichtster A. Walrave meldt dat Parkeerbeheer geen bezwaren heeft tegen het initiatief. „Ik ben be nieuwd of het werkt. Ik zou het risico niet willen lopen dat ik in de stad ben en dat iemand mijn meter zou moeten bijvullen. Als zo'n mannetje met z'n zak guldens naar huis fietst, heb ik een bon. Bovendien vraag ik mij af wat het effect van de actie is. Er zijn in de binnenstad niet zoveel muntautomaten meer. Labruyère: „Van onze kant is het een lu dieke actie om Parkeerbeheer duidelijk te maken dat het parkeerprobleem eens be sproken moet worden. En als de actie een succes blijkt te zijn, gaan we er misschien wel mee door." Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Postcode: I «Tel: (I v.in. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: iDPermaand Per kwartaal O automatisch (f. 92,05) i automatisch (f 32,95) Oacceprgiro (f. 93.05) I Nr. hank/giro: Handtekening: i Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau, i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. envelop, zonder postzegel. Deze bon ii Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050.2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28030 '712141 "400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1