Nederland: quota voor broeikasgas Buitenland r Duitse oppositiepartij wordt 'meeregeerder' Protest tegen Wehrmacht-tentoonstelling Pronk leidt EU-missie naar Centraal-Afrika Jeltsin geeft Tsjenomyrdin schuld van Russische crisis Zwitserland blijft maar blunderen rond nazi-goud :NSDAG 25 FEBRUAR11997 Rijkswacht geeft blunders nu toch toe .Ëiussen sluiten gas in deel Bosnië af tosKQUHet Russische energiebedrijf GazExport heeft een wart van haar afnemers in Bosnië wegens wanbetaling afgeslo- en. Het bedrijf had vóór gisteren betaling geëist van uitstaande ekeningen. Bosnië is GazExport over 1996 nog 20 miljoen gul- jen schuldig. Bovendien eist het bedrijf betaling van leveranties Ussen 1991 en 1995, ter waarde van ongeveer 180 miljoen gul len. Blijft betaling uit, dan worden de leveranties verder vermin derd en uiteindelijk afgesloten. Afsluiting zou dramatisch zijn, jmdat het in Bosnië nog vriest en sneeuwt. De Belgische Rijkswacht heeft gisteren toegegeven dat F r ernstige fouten zijn gemaakt rond het onderzoek in de zaak- )utroux. Voor de speciale Kamercommissie erkende luitenant- olonel Berckmoes dat er sprake was van gemiste kansen en )ommunicatieproblemen tussen de verschillende politiedien- ten. Tot dusver probeerden die diensten vooral elkaar de schuld e geven. De commissie besloot gisteren hoofdverdachte Mare Jutroux niet te verhoren. Dutroux had daar zelf om gewaagd. )e commisie vreest echter procedurefouten, waardoor Dutroux eroordeling zou kunnen ontlopen. Amerikaan te dik voor rechtbank ew york Bij de rechtbank van Manhattan is gisteren voor het erst een man voorgeleid op de binnenplaats van het gebouw, imdat hij te dik was voor de de deur of vooi de lift. De 48-jarige lobert York, 181 kilo zwaar, wordt ervan beschuldigd dat hij anuit zijn bed prostitutie organiseerde. York is door zijn ge- richt bedlegerig. Tijdens zijn voorgeleiding lag hij in een over ziekenhuisbed in een ambulance. In de gevangenis waren ie vereende krachten van acht bewakers nodig geweest om York 7(h de ambulance te hijsen. ^og 400.000 Vietnamezen vermist anoiMeer dan twintig jaar na het einde van de Vietnam-oor- 3g worden in het Aziatische land nog 400.000 soldaten vermist. )at zijn er 100.000 meer dan tot nu toe werd aangenomen. Dat dijkt uit een nieuw rapport van de regering. Tijdens de oorlog, lie duurde van 1954 tot 1975, kwamen volgens de laatste cijfers miljoen Vietnamese soldaten en twee miljoen burgers om iet leven. Nog eens 600.000 militairen raakten gewond, en twee ailjoen burgers zijn door de opgelopen verwondingen invalide. Leger van God' eist aanslagen op jtlanta Een actiegroep tegen abortus die zich het 'Leger van lod' noemt, heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor twee ecente bomaanslagen in het Amerikaanse Atlanta. In een brief an het tv-station ABC zegt de groep verantwoordelijk te zijn oor de aanslag, afgelopen zaterdag, op een nachtclub voor ho- noseksuelen. Daarbij vielen vier gewonden. Het Leger van God •egt eveneens achter de aanslag op een abortuskliniek in januari p zitten, waarbij zes gewonden welen. De activisten kondigen jok een 'totale oorlog' tegen de Amerikaanse regering aan. FBI jaagt op wagen met explosieven Washington De Amerikaanse federale recherche FBI is een ioekactie begonnen naar een vrachtwagen, die mogelijk is gela- jen met grote hoeveelheden explosief materiaal voor een ter- feuraanslag. Ooggetuigen zagen zaterdag hoe twee mannen bij jen benzinepomp in het stadje Haltom City grote hoeveelheden lieselolie op de vrachtwagen laadden. Daarop zou zich al meer jan twee ton kunstmest hebben bevonden, die samen met die- jelolie een explosief mengsel vormt. Hetzelfde 'recept' is ge- jruikt voor de enorme bom die in 1995 een overheidsgebouw in pklohoma City verwoestte. Daarbij kwamen 168 mensen om. Frankrijk haalt band met Tunesië aan unis De Franse minister van defensie Millon heeft gisteren op- ;eroepen nauwere militaire banden aan te gaan met Tunesië, im zo 'de bedreigingen' van elders in Noord-Afrika tegen te 'aan. De bewindsman doelde duidelijk op Algerije. Na een ge- Bprek met de Tunesische president Zine el-Abidine Ben Ali zei Blillon dat Frankrijk en Tunesië overeengekomen zijn hun rela tes te versterken. De Franse oud-kolonie Tunesië heeft sinds de Onafhankelijkheid in 1956 een strict seculier beleid gevoerd, en Houdt de islamitische opstand in het buurland Algerije nauwlet- fcnd in de gaten. Politie valt maffia-wijk Napels binnen iapels De Italiaanse politie heeft gisteren een wijk in Napels Bitgekamd die volledig door de maffia werd gecontroleerd. De Bolitie zette 300 mensen en een helikopter in. Zij arresteerde 29 leden van de Camorra, de Napolitaanse maffia. Die had de hele Ipjk De Gasperi in een waar fort veranderd. De enige toegang |verd gecontroleerd met videocamera's, er waren geblindeerde Éeuren en via luchtbruggen kon men zich makkelijk tussen de gebouwen verplaatsen. In De Gasperi \vas ook in het wilde weg lijgebouwd, en gas en elektriciteit waren zonder vergunning langelegd. Een groep ambtenaren die recent poolshoogte wilde lemen, moest het hazenpad kiezen. jETA wilde prinses vermoorden' Iarus» Franse onderzoekers zijn plannen van de Baskische af ETA op het spoor gekomen om de Spaanse Elena te vermoorden. De plannen werden gevonden in papieren van een Baskische militant die vorige maand in frankrijk werd gearresteerd. Dat zegt een terrorisme-expert in le krant France Soir. Uit de documenten blijkt dat de man uit- (ebreid onderzoek heeft gedaan naar de plaatsen die de dochter 'an koning Juan Carlos pleegt te bezoeken. De stukken brachten diverse andere ETA-complotten aan het licht, waaronder serie politieke moorden. |)ude piramides ontdekt in Siberië Russische archeologen hebben piramides uit de vierde euw voor Christus ontdekt in de regio Altaj in Siberië. Het gaat m grafpiramides, die grote overeenkomst vertonen met Latijns- imerikaanse bouwwerken. De piramides hebben een vergelijk bare karakteristieke trapstructuur. De buitenzijde is bedekt met itenen en keramische platen. Binnen zijn gangen uitgegraven, leidden naar grafkamers. Het is nog niet bekend wie er zijn Eerder is dezelfde regio een steïrenobservatorium van Scythen gevonden. Dit nomadenvolk van Iraanse oorsprong liefde voor Christus' geboorte in de steppen van Eurazië. INDERNEMERSCURSUS (A0V/H0V) CURSUS CAFéBEDRIJF URSUS CAFéBEDRIJF (vernieuwd!) ONDERNEMERSDIPLOMA (A0V/H0V) eze cursus besloot uil 12 wekelijkse lessen De nieuwe cursus (voorheen Middenstand), geldt voor olie lel hel diploma is men vokbekwaam èn branches zoals horeca, boetiek, sportzaak, kapperszaak, oldocl men oon de nieuwe wettelijke eis taxibedrijf, timmerbedrijf etc. iociale hygiene' Voor velen is deze cursus Een cursus die u voorbereidt op hel beginnend onderne- ure hobby, voor de onder hel begin van merschop. Compleet met grolis videofilm, m eigen horecabedniKje) Compleet met CuRSUS RESTAURANTBEDRIJF ia is vi eo i m. peze vervojgCUISUS 0p Cafébedrijf is met name voor URSUS SOCIALE HYGIENE degenen die zich willen bekwomen in het vak van jrsus volgens-de nieuwe wet!eli|ke eisen, Restauranthouder loet voldoen. Compleet met grolis videofilm. E i l i ii 11 hiii i niTiTumnn URSUS HYGIENECODE/HACCP Voor 9ro,ls brochure of aanmelden, n cursus of workshop die u leert omgaan *3076 571 00 78 (24 uur per dag) et de nieuwe 'hygiénecode'. Termijnbetaling en subsidie tot 100% mogelijk. Stichting Horeca Onderwijs Toetreding tot EU van Cyprus in diepe impasse brussel paul koopman CORRESPONDENT De voorgenomen toetreding van het door Griekenland en Turkijke betwiste Cyprus tot de Europese Unie verkeert in een ernstige impasse. Tijdens'een vergadering van de EU-minis ters van buitenlandse zaken blokkeerde Griekenland giste ren de vorming van een werk groep die de toetreding moet voorbereiden, omdat er ook Turks-Cyprioten mogen mee praten. Vandaag zou in Brussel het startsein worden gegeven voor een 'gestructureerde dialoog' met Cyprus, maar als gevolg van de Griekse blokkade is dit overleg afgelast. Wel wordt met Cyprus gesproken over minder gevoelige onderwerpen. In 1995 is toegezegd dat met Cyprus rond 1 januari 1998 on derhandelingen over toetreding beginnen. Gelijktijdig zouden de Turken en Grieken op het ei land moeten trachten weer sa men te werken. Dat lijkt echter onhaalbaar, gezien de recent weer hoog opgelopen politieke spanningen op het eiland. De Boer wil EU-leden aan afspraken Rio houden De vijftien lidstaten van de Europese Unie (EU) moeten aan strikte quota gebonden worden voor de verminde ring van de uitstoot van broeikasgassen, zoals kooldioxi de. Tot het jaar 2015 moet op deze wijze de uitstoot van gassen die het zogeheten broeikaseffect (het opwarmen van de aarde) veroorzaken in de EU met vijftien procent verminderen, vergeleken met 1990. BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT Dit heeft minister De Boer van milieu vanochtend in Brussel namens het Nederlandse voor zitterschap van de Europese Unie bekend gemaakt. Haar plannen vloeien voort uit het in 1992 in Rio de Janeiro gesloten VN-klimaatverdrag. Daar werd afgesproken dat de uitstoot van kooldioxide in de wereld in het jaar 2000 niet hoger zou mogen zijn dan in het 'meetjaar' 1990. In de vijftien EU-lidstaten is de uitstoot van broeikasgas on danks alle goede voornemens de laatste jaren echter alleen maar toegenomen, vooral door een stijgend energieverbruik. Alleen Frankrijk, dat bijna al zijn elektriciteit met kernener gie opwekt, deed het relatief goed. Volgens De Boer is het nu tijd voor een 'inhaalslag'. Om een vermindering van gemiddeld 15 procent te bereiken, moeten sommige EU-lidstaten forse maatregelen nemen. Zo zou Duitsland zijn uitstoot met der tig procent moeten verminde ren, Groot-Brittannië met 20 procent, Luxemburg liefst met veertig procent en Frankrijk met vijf procent. Het streefcijfer voor Nederland had De Boer van morgen nog niet bij de hand. In december werd onder de EU-milieuministers overigens al over het vastleggen van quota gesproken, maar toen kon men het niet eens worden. Onduide lijk is nog of De Boer er nu in zal slagen al haar collega's achter haar plan te krijgen. De voor stellen gaan het Europees parle ment en de milieuorganisatie Greenpeace nog niet ver ge noeg. Greenpeace wil dat de uitstoot van broeikasgas al in 2005 twintig procent lager ligt dan in 1990. Het Europees par lement wil eveneens een ambi tieuzer beleid. BONN PETER VAN NUIJSENBURG CORRESPONDENT De grootste Duitse oppositie partij SPD nfag zich sinds giste ren 'meeregeer-partner' noe men. De sociaal-democraten kunnen rechtstreeks invloed uitoefenen op de belastingher ziening, één van de hervormin gen waarmee de regering-Kohl de recordwerkloosheid te lijf wil gaan. De medezeggenschap blijft voorlopig beperkt tot dit terrein, maar zou op termijn kunnen leiden tot een 'grote co alitie' met de grootste rege ringspartij CDU. De regeringspartijen (CDU, CSU en FDP) en de SPD scho ven gisteren voor een eerste ronde aan in Bonn, waar ze on der leiding van Kohl en SPD-lei- der Lafontaine een compromis tot stand moeten brengen. Er zijn grote verschillen, maar toch lijken beide kampen bereid de sprong over de eigen schaduw te wagen. Niemand kan zich spelletjes veroorloven nu bijna 4,7 miljoen Duitsers werkloos zijn. Toch werd gewaarschuwd voor té groot optimisme. munchen 'Zien misdadigers er zo uit?' Dat wil een bejaar de Duitser weten, terwijl hij een foto van zijn in de Tweede Wereldoorlog gesneuvelde broer aan omstanders laat zien. De man protesteerde gisteren in München tegen een ten toonstelling over de Duitse Wehrmacht. De expositie, die volgens de samenstellers laat zien dat gewone soldaten niet langer kunnen volhouden dat ze niets te maken heb ben gehad met de excessen van de nazi's, zorgt voor veel commotie in de voormalige nazi-hoofdstad. Een menigte rechts-extremisten demonstreerde gisteren tegen de ten- de misdaden van het Derde Rijk. Opvallend is dat tweeder de van de zestig-plussers een streep onder het verleden wil zetten. Van de Duitsers tot dertig jaar daarentegen vindt 56 toonstelling. Volgens een onderzoek van de tv-zender ZDF procent de nazi-gruwelen een blijvend thema. vindt 55 procent van de Duitsers dat er een einde moet ko- foto reuters men aan de aandacht voor het nationaal-socialisme. Ruim 40 procent pleit juist voor een voortdurende discussie over De regering is aangewezen op de oppositie, omdat deze de plannen kan blokkeren met haar meerderheid in de Bonds raad, de Eerste Kamer. De SPD is tot samenwerking gedwongen om te voorkomen dat ze bij de verkiezingen van volgend jaar het verwijt krijgt een broodno dige hervorming uit kleingeesti ge motieven te hebben getorpe deerd. De weg naar het 'histori sche compromis' zal meerdere etappes beslaan. Met pasen moet het doel zijn bereikt. Uitgangspunt is het hervor mingsplan dat de regering vori ge maand presenteerde. Het voorziet met name in een dras tische verlaging van de tarieven, waarvoor echter aftrekposten en voorkeursbehandelingen moeten sneuvelen. Voor de SPD snijdt het mes hier te diep. Toe slagen voor wisseldiensten en werken op zondag moeten uit de klauwen van de fiscus blij ven. De regering hoopt met een milder belastingregiem inves teerders te lokken. Onderdelen van het nieuwe stelsel zouden al op 1 januari 1998 moeten wor den ingevoerd. Albright: China mag Hong Kong niet aantasten PEKING «GPD-Rtr-AFP-DPA De zelfstandigheid van Britse kroonkolonie Hong Kong moet na de machtsoverdracht aan China op 1 juli van dit jaar nog vijftig jaar intact blijven. Deze waarschuwing heeft de Ameri kaanse minister Albright van buitenlandse zaken gisteren bij haar eerste bezoek aan Peking laten horen in gesprekken met president Jiang Zemin, premier Li Peng en haar collega Qian Qi- chen. China benoemde eind vorig jaar alvast een nieuw parlement voor Hong Kong en kondigde onlangs aan na 1 juli 25 wetten te zullen schrappen of aan te passen. Het Westen vreest dat daardoor de mensenrechten in Hong Kong worden beknot. Desondanks zal het Nationale Volkscongres, dat zaterdag zijn jaarlijkse zitting begint, de wets wijziging goedkeuren. ,,Wij verwachten dat China in Hong Kong een soepele over gang mogelijk maakt en dat ge geven garanties dat in de ko mende vijftig jaar het kapitalis tisch systeem en de leefwijze in Hong Kong onveranderd zullen blijven, zullen worden gehono reerd", aldus Albright op een persbijeenkomst aan het einde van een elfdaagse tournee langs hoofdsteden van negen landen in Europa en Azië. Albright verliet China voor de officiële rouwplechtigheid voor Deng Xiaoping, die vandaag in de Grote Hal van het Volk in Pe king werd gehouden. De straten van Peking waren vrijwel verla ten toen de uitzending van de ceremonie op acht tv-kanalen tegelijk begon. Voor het begin van de ceremonie hadden leger en politie het Plein van de He melse Vrede ontruimd. BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT EU-voorzitter Nederland stuurt snel een onderzoeksmissie on der leiding van minister Pronk van ontwikkelingssamenwer king naar het Grote-Merenge- bied in Oost-Zaïre. De missie moet nagaan welke partijen zich schuldig maken aan schen dingen van de mensenrechten. Verder komt er een onderzoek naar een wapenembargo voor Centraal-Afrika. Dat zei minister Van Mierlo van buitenlandse zaken gisteren na afloop van Europees overleg over de situatie in Zaïre. Zijn Belgische collega Derycke had aangedrongen op een verbod op wapenleveranties, in navol ging van Belgische eenzijdige stappen. De wapenproduceren- de lidstaten Groot-Brittannië en Frankrijk waren echter tegen een onmiddellijk moratorium. Daarom werd besloten tot na der onderzoek. EU-commissaris Bonino hield de ministers van buitenlandse zaken gisteren voor dat een massale slachtpartij op weerlo ze vluchtelingen dreigt, en dat het rebellenleger van Laurent Kabila al enige tijd systematisch Rwandese Hutu's vermoordt. Bovendien nadert volgens haar het moment waarop heel Zaïre zal instorten als gevolg van de niet te stuiten opmars van de rebellen. In een gezamenlijke verkla ring vermeden de ministers echter nadrukkelijk bepaalde partijen te beschuldigen. 'Alle betrokkenen' worden opgeroe pen de vijandelijkheden te sta ken en vluchtelingen buiten de strijd te houden. De EU heeft zijn hoop geves tigd op de stille diplomatie van met name de Zuid-Afrikaanse president Mandela. Verder tracht de Algerijn Sahnoun de partijen namens de VN tot een staakt-het-vuren te bewegen en toegang voor hulporganisaties te verzekeren. De EU heeft als bemiddelaar de Italiaan Aldo Ajello aangewezen. moskou hans hoogenduk correspondent De Russische president Jeltsin heeft premier Tsjernomyrdin gisteren de wacht aangezet. ,,Ik ben ontevreden over het werk van het kabinet in de sociale sfeer. En veel burgers zijn onte vreden over de regering, haar voorzitter en dus over de presi dent. Ik stel u voor het kabinet te reorganiseren", zei Jeltsin in een deels door de tv uitgezon den onderhoud met de premier. geneve bob kroon correspondent De Zwitsers blijven maar blunderen in het schandaal rond het nazi-goud en de 'verdwenen' banktegoeden van joodse oorlogsslachtoffers. Vorige maand ontdekte Christian Meili, een 29-jarige Zürichse nachtwaker bij de Union Bank of Switzerland (UBS), in een afvalcontainer een aantal docu menten uit de Tweede Wereldoorlog. Meili wist dat dit soort documenten hangende het onderzoek naar het oor logsverleden van de Zwitserse banken niet mocht worden vernietigd, en maakte de zaak openbaar. Dat Meili de grootste bank van Zwit serland had betrapt op vernietiging van*bezwarende documenten maakte hem tot een held voor de Zwitserse pers en de joodse belangengroepen in de Verenigde Staten. Maar zijn superi euren dachten daar anders over. Meiii werd gisteren door de Zürichse nachts- veiligheidsdienst ontslagen. Hij riskeert ook nog vervolging wegens schending van het bankgeheim, waarop een cel straf van maximaal zes maanden staat. Dit alles omdat Meili de UBS volgens president-directeur Robert Studer 'ern stig in diskrediet heeft gebracht, ook al ging het hier om stukken die niets met de joodse tegoeden te maken hadden'. De joodse organisatie B'nai Brith in New York heeft Meili inmiddels een beloning van 70.000 gulden toegekend voor zijn 'moedig en eerlijk optreden', maar daarmee heeft hij zijn baan nog niet terug. Een tweede affaire die momenteel de nodige commotie veroorzaakt, is het afluisteren van de telefoons van kriti sche journalisten op last van procu reur-generaal Carla del Ponte. Ook dit kwam gisteren aan het licht. Al sinds 1995 probeert het Openbaar Ministerie in Bern de bron te achterhalen van ver schillende lekken naar de media, met name de weekbladen Facts en Sonntagszeitung'm Zürich en het dag blad Der Bund in Bern. Het ging hier om voortijdige publica ties van kabinetsbesluiten en een ver trouwelijk rapport van de Zwitserse ambassadeur in Washington, Carlo Jagmetti. Die raadde Bern vorige maand aan 'oorlog te voeren' tegen de joodse instellingen in de Verenigde Staten die de verdwenen tegoeden van holocaust-slachtoffersterugvorderen. De publicatie van Jagmetti's geheime rapport door de Sonntagszeitung leid de tot het terugtreden van de ambassa deur. Het was al geen geheim dat de tele foons van buitenlandse verslaggevers in vroegere jaren soms werden afge luisterd, maar dit officiële gespioneer had nooit directe gevolgen. Algemeen werd aangenomen dat deze politie staatpraktijken al sinds de jaren zeven tig tot het verleden behoorden, maar dat blijkt dus niet het geval. De Zwit serse journalistenvereniging heeft in middels fel geprotesteerd tegen 'deze flagrante inbreuk op de vrijheid van meningsuiting' en dit protest is door bijna alle politieke partijen overgeno men. De christen-democratische partij UDC eiste zelfs het aftreden van de procureur-generaal. Bondspresident Koller zei gisteren dat Del Ponte strikt juridisch gesproken niet buiten haar boekje is gegaan, maar dat de regering wel vindt dat 'het afluisteren van de media niet meer van deze tijd is'. Koller wees er echter op dat de rechtelijke macht in een demo cratische staat onafhankelijk is van de regering, en dat het kabinet de procu reur-generaal dus geen 'formele op dracht' kan geven een eind aan het ge- spioneer te maken. Tsjernomyrdin, die er bij zat als een scholier die een dikke onvoldoende heeft gekregen, zei dat hij al voorstellen klaar had om zijn regering effectiever te laten werken. Voor zijn her verkiezing beloofde Jeltsin dat de staat voortaan al zijn sociale verplichtingen zou nakomen. In de praktijk is daarvan niets te recht gekomen. Veel mensen hebben al maanden geen salaris gehad en bejaarden klagen om dat hun pensioenen niet wor den betaald. Palestijn schoot uit frustratie over beroving new york afp-rtr-dpa-efe-anp De 69-jarige Palestijn die zon dag op de 85ste, verdieping van het Empire State Building in New York een bloedbad aan richtte, had geen politieke mo tieven. Volgens zijn weduwe was hij onlangs met al zijn spaargeld naar de VS gekomen. Kort daarna was hij van zijn he le bezit beroofd, waarna de stoppen doorsloegen. De man begon zondag in het wilde weg te schieten met een automatisch pistool, waarbij hij een 27-jarige Deen dodelijk ver wondde. Zes andere toeristen liepen schotwonden op. De meeste gewonden zijn er ern stig aan toe. De man zelf schoot zich in het hoofd en overleed ter plekke.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5