0800-0430 Knap voordelig. OM wil zwaardere straf voor roekeloze bestuurder Ik heb vaak verschillende soorten post. Hoe vind ik makkelijk het juiste tarief? Binnenland Blik voor de weg Bijklussen is nu vrij in de Tweede Kamer Nieuw geval varkenspest 'Een wapen heb je snel voor zo'n achthonderd piek' Bolkestein voorziet geen probleem voor Voorhoeve _ISDAG 25 FEBRUAR11997 rk sterdam In Amsterdam is gisteren het nieuwe Europese g pnummer, 112, geïntroduceerd. Het nummer vervangt het 06-11 en treedt zaterdag in werking. FOTO OPD PAUL VAN WEEL rouw in haar slaap verkracht skoopEen 22-jarige in Boskoop wonende vrouw is in de cht van zondag op maandag in haar slaap verkracht door een -jarige man. Dit gebeurde in het bijzijn van haar vriendin. De der is aangehouden. Beide vrouwen kenden de man. De ver- ichter drong de slaapkamer binnen via het platte dak. ien dode roofvogels gevonden en». Leden van de Vogelwacht Uden hebben gisteren twaalf de roofvogels gevonden in de bossen rond MUI (bij Uden). De eren, acht buizerds, twee haviken en een sperwer, lagen bin- een straal van honderd meter. Vogelwachters weten nog :t hoe de vogels aan hun eind zijn gekomen, maar vermoeden zet. In het gebied is geen gif gevonden. De Vogelwacht heeft S i verzwakte buizerd naar een asiel gebracht. ode bij ongeval Meeden •den Bij een verkeersongeval op de snelweg tussen Veen- in en Meeden is gisteren een 26-jarige automobüist uit Eind- ven om het leven gekomen. Een 58-jarige vrouw uit Menter- ilde en een 32-jarige man uit Veendam raakten zwaar ge- C!ind. De Veendammer reed naar zijn woonplaats en raakte or nog onbekende oorzaak op de linker weghelft waar hij O] ntaal botste tegen de auto van de man uit Eindhoven. >-urige werkweek bij waterschap termeer De vakbonden willen voor de achtduizend werkne- irs bij de waterschappen een 36-urige werkweek. In ruü daar- or nemen de bonden genoegen met koopkrachtbehoud. Vol os de bonden heeft zesüg procent van de waterschappers Porkeur voor een CAO waarin de 36-urige werkweek centraal at. Dertig procent voelt meer voor een 'poencontract'. De iO moet 1 aprü klaar zijn. aanse politie kent plaatsers granaat \ndam De politie van Zaanstad verhoort deze week drie innen, die worden verdacht van het plaatsen van een brisant- maat onder een auto op 16 februari in Zaandam. Een 36-jari- Zaandammer heeft nu bekend de granaat te hebben gestolen een woning waar de politie in januari tijdens een inval een ike partij wapens en munitie aantrof. De granaat zorgde voor el opschudding. De bewoners van 54 flatwoningen en drie ^gezinswoningen werden door de politie geëvacueerd, waar- het Explosieven Opruimings Commando van de Koninklijke ndmacht de granaat verwijderde. J akenkruisen op Ouderkerkse school oerkerk aan den ussel Onbekenden hebben op de openbare k|sisschool De Schakel in Ouderkerk aan den IJssel hakenkrui- keltische kruisen en racistische kreten geschilderd. Volgens politie gaat het om een 'baldadige actie' van de plaatselijke longerstaker Vredespaleis stopt haag» De 24-jarige Mare Fernandes uit Parijs stopt met zijn ngerstaking tegen 'de corruptie en het machtsmisbruik van de litiekorpsen in Frankrijk'. Ook de ouders van de hongerstaker eindigen hun protest tegen de Franse politie voor het Vredes- leis in Den Haag. Ze hebben een verblijfsvergunning aange- lagd, omdat ze zich in Frankrijk niet meer veilig voelen. oolse vader ontvoert dochtertje De politie van Breda is in samenwerking met andere rpsen, de centrale recherche informatiedienst en de Koninklij- Marechaussee een zoekactie begonnen naar een 44-jarige ol die zijn 3,5-jarig dochtertje naar Polen zou hebben meege- imen. De man leeft gescheiden van zijn Bredase vrouw. Hij aide het kind zondag op en belde gisteren dat hij zijn dochter se naar Polen zou nemen. De politie heeft alle douanes ge- larschuwd. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers D Eis zes jaar voor doodslag tegen dronken Tilburger die vijf mensen dood reed Het openbaar ministerie wil roekeloos rijgedrag waarbij doden vallen zwaarder bestraffen dan de maximale cel straf van vier jaar voor dood door schuld die er nu voor staat. De procureur-generaal bij het gerechtshof in Arn hem, mr. E. van den Boezem, eiste gisteren dan ook zes jaar tegen een 29-jarige man uit Tilburg wegens dood slag. Volgens de procureur was sprake van 'opzet' toen de man op eerste paasdag in 1994 een dodelijk ongeluk veroorzaakte waarbij vijf doden vielen. Opzet is bewezen, want de automobilist nam volgens de procureur 'bewust het risico van de kans op een frontale botsing'. arnhem «anp In 1995 had het gerechtshof in Den Bosch de man al veroor deeld tot zes jaar cel. Het hof ging daarbij uit van doodslag, waardoor de strafmaat veel ho ger kon zijn dan de maximaal vier jaar die staat voor dood door schuld. De bestuurder ging in cassa tie, maar de Hoge Raad verwees de zaak terug naar het hof in Arnhem, omdat zij antwoord wilde op de vraag of automobi listen kunnen worden vervolgd wegens doodslag, want in dat geval moet sprake zijn van op zet dan wel voorwaardelijke op zet. De raad achtte het niet erg waarschijnlijk dat iemand be wust de kans accepteert dat een frontale botsing ook voor hem zelf fataal kan zijn. Volgens de procureur maakte de automobilist zich die dag schuldig aan wegpiraterij en was hij door de hoeveelheid drank (een alcoholpromillage van 0,72) buitengewoon onver schillig voor het nemen van een groot risico, zowel voor ander mans leven, als voor zijn eigen leven. Als het hof slechts dood door schuld bewezen acht, dan eist de procureur ook ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor vijfjaar. Het dodelijke ongeval gebeur de op de weg tussen Oss en Nis- telrode, een tweebaansweg. De man bestuurde de Porsche van zijn vriend, die naast hem zat, met een snelheid van ongeveer 120 kilometer per uur waarbij hij enkele gevaarlijke inhaalpo- gingen deed. Ten slotte botste hij frontaal op een tegenligger. Vier inzittenden van die auto kwamen om. Het vijfde slacht offer was de vriend van de auto mobilist. De strafzaak is extra gecom pliceerd, omdat de man ontkent dat hij de bestuurder was. Vol gens hem zat zijn vriend achter het stuur, maar sleurde hij die weg toen hij een ongeluk zag aankomen. Technische recon structies hebben aangetoond dat dit onmogelijk is. De raads man van de verdachte, mr F. Drykoningen, noemt de re constructies onvoldoende, om dat die zijn uitgevoerd met stil staande auto's. Hij eiste vrij spraak, omdat niet is bewezen dat zijn cliënt de bestuurder was. Uitspraak 10 maart. den haag marc peeperkorn Kamerleden kunnen onbe kommerd betaalde en onbe taalde bijbaantjes blijven aan nemen. Ondanks alle ophef vorig jaar rond het commissa riaat van WD-leider Bolke- stein bij farmacie-gigant MSD, komen er geen nieuwe regels, heeft het bestuur van de Tweede Kamer besloten. Het plan voor een commis sie die vooraf toetst of de bij baan wel door de beugel kan, haalt het evenmin. Vijf van de acht presidium-leden zijn daarop tegen, zo laat het be stuur de Kamer vandaag we ten. Wel komt er waarschijn lijk een gedragscode die be paalt dat Kamerleden niets mogen doen dat in strijd is met het algemeen belang danwel de waardigheid van de Tweede Kamer schaadt. Tegen deze 'open deur' te kenden alleen de twee WD- presidiumleden bezwaar aan. Het D66-Kamerlid De Graaf zelf lid van het presidium is 'teleurgesteld' over de voorstellen. „Dit is nog geen uitgemaakte zaak", aldus De Graaf. Maar veel kans geeft hij zichzelf niet. „De verhoudin gen zijn duidelijk, hoe spijtig ook." Vorig jaar oktober zag dat er anders uit. Tien dagen lang beheerste het MSD-commis- sariaat van Bolkestein zowel het politieke debat als de me dia. De WD-leider had in zijn functie als betaald com missaris verschillende ke ren bij minister Borst van volksgezondheid aangedron gen op voor MSD gunstige beslissingen. Belangenver strengeling, luidde de kritiek. Het presidium werd gevraagd om te onderzoeken of er geen nieuwe regels voor bijbaan tjes moeten komen. Na rijp beraad komt het presidium met twee voorstel len. Ten eerste dient de lijst met bijbaantjes van Kamerle den in de Staatscourant gepu bliceerd te worden. Een wei nig risicovolle onderneming, de lijst is immer nu ook al voor iedereen verkrijgbaar bij de Tweede Kamer. Daarnaast stelt het presidi um een gedragscode voor. Die is evenwel zo vrijblijvend opgesteld dat geen enkel Ka merlid zijn commissariaat hoeft neer te leggen. WD'er Weisglas (tevens presidium lid): „Dat je als Kamerlid han delt ten faveure van het alge meen belang, spreekt voor zich. Het is echt onzin om dat nog eens op te schrijven in een aparte code. Daarom hebben de twee WD-presidi- umleden tegen gestemd. Om dat zo'n code niks voorstelt." Binnen de WD wordt in middels openlijk gesproken over het gelijk van Bolkestein. Weisglas: „De ophef destijds was een beetje overdreven. Het presidium oordeelt nu dat Bolkestein niets onoor baars heeft gedaan. Precies zoals hij zelf altijd heeft ge zegd." De triomfantelijke uitlatin gen van Weisglas doen D66 pijn aan de oren. De Graaf en zijn partijgenoot Scheltema hebben in het presidium ver geefs een (overigens vrijwilli ge) toetsing van de bijbaan tjes bepleit. Dit zou een taak van het presidium moeten zijn, en het advies openbaar. Alleen de PvdA'er Zijlstra steunde de Democraten. De overige presidiumleden Bukman en Doelman van het CDA en Van Zijl (PvdA) stemden met de WD'ers Weisglas en Kamp mee. De WD verwacht ook niet dat de Tweede Kamer het presidium-voorstel wezenlijk zal bijstellen. Weisglas heeft nog wel wat troostende woor den voor D66: „Er zijn zoveel manieren om te bepalen of een commissariaat wel of niet kan: Discussie met fractiege noten, partijgenoten, collega- Kamerleden. En anders is er wel de pers die oplet of iets wel of niet kan." rijswijk anp almere Bij het Verkeersveiligheidscentrum in Almere werd gisteren begonnen met een nieuwe ogentest. Met behulp van speciale brillen werd leerlingen een test afgenomen voordat zij aan de rijlessen begonnen. Bovag heeft de ogentest voor nieuwe rijschoolleerlingen ontwikkeld met de opticienketen De Oogadviseur. Dit bedrijf zorgt dat de rijschoolhouders materiaal krijgen voor het uitvoeren van de test. Momenteel is de ogentest in de rij-opleiding tamelijk primitief. Bij een examen wordt alleen onderzocht of een kandidaat op enige afstand een nummerbord kan lezen. FOTO ANP In de Brabantse plaats Odilia- peel is opnieuw op een boerde rij de veeziekte varkenspest ge constateerd. Het totale aantal besmette bedrijven is daarmee sinds de uitbraak van de epide mie begin februari gestegen tot 24. Dat heeft het ministerie van landbouw gisteren bekendge maakt. Op het nu getroffen be drijf, dat ligt in de buurt van varkenshouderijen die al eerder besmet bleken, staan 595 slachtvarkens. Ze worden van daag geslacht en vernietigd. Omdat de getroffen onderne ming in dezelfde regio ligt als waar de pest heerst, worden geen extra maatregelen getrof fen. Twee verdachten voorgeleid heerhugowaard gpd' Twee verdachten van de schiet: partij in discotheek The Drome zondagmorgen in Heerhugo- waard zijn vandaag voorgeleid. Bij de schietpartij kwamen twee mensen om het leven en raak ten zeven gewond, van wie drie zeer ernstig. Voglens de politie heeft een 20-jarige Amsterdam mer eerst een 40-jarige portier in de disco doodgeschoten, waarna de schutter is vermoord. De discobrand van gisteren was mogelijk het werk van vrienden van de Amsterdammer. egenjaar cel jëist wegens >odslaan baby 'en een 28-jarige man uit negen is gisteren voor het ichtshof in Arnhem een cel van negen jaar geëist voor doden van zijn drie weken e zoontje. De man heeft zijn ntje zo zwaar mishandeld het twee dagen later aan de jlgen overleed. man werd in september g jaar door de rechtbank in nem veroordeeld tot vijf jaar maar de officier, die negen had geëist, vond de straf te en ging in beroep. De pro- :ur nam zijn eis gisteren ij zei vol afgrijzen de foto's de overleden baby te heb bekeken. „Dit kind was t en blauw geslagen, het is egrijpelijk dat iemand zich kan laten gaan", aldus de :ureur. a een ruzie met zijn vrien- reageerde de man zijn frus- ie af op zijn zoontje. Hij gaf kind een paar klappen en iet het vervolgens in de waarbij het kind zijn ld tegen de bedrand stootte, ie dagen later overleed de y aan hersenletsel. De uit- lakis op 10 maart. Dan gebruikt u toch 'de Postwijzer', alle tarieven (incl. rekenprogramma), producten en diensten op een handige dis kette voor Windows. Wilt u meer weten over de Postwijzer of over een van de andere producten en diensten van PTT Post? Bel dan gratis Klantenservice Zakelijke Markt: Wij zorgen ervoor. SPl£ Lage prijs wijst erop dat er veel in omloop zijn amterdam hans leber Met vuurwapens is het als met Holland se Nieuwe: Als er veel in omloop zijn, daalt de prijs. De prijs voor vuurwapens in het circuit is momenteel dusdanig laag, dat les 1 van de markt leert dat er veel van in omloop moeten zijn. „Voor een honderdje of acht heb je zo'n ding in het criminele circuit. Een paar jaar geleden telde je er nog twee, drie rooie ruggen (duizendjes, red.) voor neer." Het heldere bargoens draagt een waar schuwing in zich: Vuurwapens zijn voor iedereen beschikbaar. „Gassies van een jaar of twintig hebben d'r al een op zak, dat was vroeger dus echt niet zo." De schietpartij bij een disco in Heer- hugowaard, afgelopen weekeinde, be wees opnieuw wat de Amsterdamse po litiewoordvoerder K. Wilting allang weet: „Een kleine groep jongeren be schikt over wapens Bij de schietpartij waren niet een of twee wapens in het spel, maar meer: Al le lezingen van het voorval spreken over tientallen schoten. Ook de kenner van het milieu ('liever anoniem'), vindt dat de tijden veranderen. „Vroeger had je een wapen thuis dat je alleen meenam als er iets moest gebeuren. Als je werd bedreigd. Die gasten vandaag de dag dragen de wapens op zak om stoer te doen, als een soort statussymbool. Ter wijl ze niet echt een criminele carrière hebben gemaakt. In Rotterdam worden de laatste jaren steeds meer wapens in beslag geno men, de Amsterdamse statistieken ge ven geen ernstige stijging te zien. Toch is volgens Wilting de hoofdstedelijke politie zeer alert op wapenbezit. „Tus sen in beslagname en het feitelijk op zak hebben van wapens zit een zwart gat. We merken dat gaspistolen, nep- pistolen, bijna niet meer voorkomen. De mensen hebben gewoon een echt wapen op zak. Vooral de toename van geweld, ook vuurwapengeweld, baart ons zorgen. In Amsterdam hebben we per dag zes tot acht incidenten waarbij een vuurwapen, of iets dat er op lijkt, in het spel is. We zullen onze informatie posities in het wapencircuit de komen de tijd proberen te verbeteren", aldus Wilting. De politiekorpsen in Nederland hebben slecht zicht op de wapenhandel. Die speelt zich af in cafés, drugsmilieus en andere criminele scènes, maar vooral ook vlak over de grens. De Belgen heb ben nog altijd minder strakke regels voor de aanschaf van een wapen. In Nederland is dat slechts mogelijk voor 'vergunninghouders' en wordt streng geadministreerd. Bekend is ook het re tourtje Noord-Frankrijk, waar de lokale (legale) wapenhandel bereid is zonder legitimatie wapens te verkopen. „Voor een wapen geldt wat voor alles geldt: Als je het wilt hebben, kun je het krijgen", zegt Wilting. Volgens hem is daarbij een probleem dat 'het met de controle in omliggende landen anders is gesteld'. Pogingen van de Belgische politie de zogenoemde vogeltjesmarkt in Antwerpen als vrijhandel van wapens aan te pakken, blijken volgens een bron in het criminele milieu nog niet hele maal geslaagd. „Ik zat daar laatst in de buurt aan de bar en toen werd me zo'n ding gewoon aangeboden." In Moskou liggen de wapens naast de vis op de markt. Ook wapens uit het Oostblok, Tsjechië en het voormalige Joegoslavië, komen op de Nederlandse markt te recht. „Voor een geeltje (25 gulden, red.) koop je een handgranaat. Ik be doel maar." Voor de Nederlandse markt geldt echter dat niet iedereen er zo maar een wapen kan kopen, zegt de kenner. „In bepaal de cafés kan dat. Elke stad heeft tenten waar die dingen gebeuren. Als een nette vent zo'n café binnenstapt, zal-ie niet zomaar een wapen kunnen kopen. Maar als je in een dure Mercedes komt, met twee tattoo's op je arm en een Rol- ex om, maak je meer kans snel tot za ken te komen. Voor de gewone man zal het iets langer duren en die zal meer moeten betalen. Die moet ook even zeuren, maar zal dan ook slagen. Eén advies: Geen Bata-schoenen of gympen aantrekken, want die dragen recher cheurs altijd." den haag gpd De discussie over de uitbreiding van de NAVO tussen de rege ring en de WD-fractie kan vol gens WD-leider Bolkestein zonder politieke gevolgen blij ven. „Het gaat hier om een me ningsverschil. Daar hoeft nie mand om af te treden", aldus de WD-leider gisteren. Bolkestein blijft van mening dat de NAVO niet moet worden uitgebreid om Rusland niet on nodig te provoceren. Maar hij vindt niet dat hij daarmee zijn partijgenoot minister van de fensie Voorhoeve in de proble men brengt. Volgens de liberale voorman is de NAVO-uitbrei- ding veeleer een verantwoorde lijkheid van minister van bui tenlandse zaken Van Mierlo (D66). Het 'conflict' betreft dan ook vooral deze bewindsman. Maar Van Mierlo noch Voor hoeve zou vanwege het me ningsverschil in politieke pro blemen hoeven komen, meent Bolkestein. „Dan kan een kabi net nooit regeren." Gisteren zou de Kamer met de twee ministers in de slag gaan, maar het debat werd een week uitgesteld. De schoon moeder van minister Van Mier lo werd vrijdag het slachtoffer van een brute roofmoord, reden waarom de bewindsman niet in staat was om in de Kamer te verschijnen. Pagina 7: Grotere NAVO neemt afscheid van eigen doel. ons vindt u behalve alles op het gebied van lekker eten, ook alles voor de uitwendige verzorging. Alles héél goed en voor een heel goede prijs, zodat u er ook deze maand weer tip top uitziet Nivea Visage reinigingsmelk of -tonic, flacon 200 ml met 2 Bonus Miles Colgate tandpasta Bi-fluor, Blue Minty Gel en Anti-tandsteen, 4-pak 300 ml Zacht Schoon vloeibare zeep, 3-pak 900 ml Palmolive shampoo of crèmespoeling 3 flacons 400 ml naar keuze Kotex maandverband, diverse soorten, duopak Deze aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 1 maart a.s. 'Zolang de voorraad strekt 7.49 Nü 7.99 7.98 Nü 7.50 7.49 s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ch

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3