Breitner als minnaar oud Amsterdam Film over Flynt wint Gouden Beer Concertgebouworkest stelt alvast post 'artistieke bekeuringen' in Cultuur&Kunst Brueghels bekrast in Gents museum LVP: nieuwe toegangsregeling, nieuwe voorzitter, nieuw gebouw Massale toeloop Groninger Museum Verhey en Moerdijk perfect du(f DINSDAG 25 FEBRUAR11997 941 chef jan rijsdam. 071-53 Scapino in Noordwijkse scholen noordwuk» Scapino brengt de komende weken een bezoek aan alle Noordwijkse basisscholen om een dansvoorstelling in te stu deren. Gedurende een dag krijgen leerlingen les in dansen, de cors bouwen en kostuums maken. De voorstelling waaraan wordt gewerkt heet "Kijk, een boom'. Het dansproject heeft plaats in de periode van 28 februari tot en met 29 april. Na het bezoek van Scapino zullen de scholen gedurende drie weken aan de voorstelling werken. Na afloop worden de ouders uitge nodigd om de dansvoorstelling over bomen te bezoeken. Kaarten voor opera bij K&O den haag Het Nationaal Operatheater Moussorgsky Sint Peters burg voert op 14 maart de opera 'Jevgeni Onegin' op in het Lu cent Danstheater in Den Haag. Voor deze voorstelling van Tsjaikowsky zijn tot 7 maart kaarten verkrijgbaar bij het Uitbu reau van K&O in Leiden. Wie reserveert kan tevens gebruik ma ken van gratis busvervoer naar en van Den Haag. Van Brakel wint Aletta Jacobs Prijs hoogezandDe Dr. Aletta Jacobs Prijs 1997 van de gemeente Hoogezand-Sappemeer is toegekend aan regisseuse Nouchka van Brakel. Van Brakel regisseerde in 1995 de film 'Aletta Jacobs, het hoogste streven'. De gemeente reikt de prijs eens in de twee jaar uit aan een persoon die het gedachtengoed van de eerste vrouwelijke arts in Nederland 'op enige wijze levend heeft ge houden'. De prijs bestaat uit een penning en een geldbedrag van 5000 gulden. Britse muziekprijs voor Spice Girls londen De meidengroep Spice Girls en de rockers Manie Street Preachers hebben gisteravond in Londen twee van de belang rijkste popmuziekprijzen van Groot-Brittannië gekregen. 'Wan nabe' van de Spice Girls kreeg de Brit Award voor de beste single. Een andere Spice-hit, 'Say You'll Be There', scoorde als beste videoclip. De Manie Street Preachers zijn voor de deskun digen van de muziekindustrie de beste Britse groep van 1996. Voor 'Everything Must Go' kregen ze bovendien de prijs voor het beste album. Uit het muzikale aanbod van dance, pop en rock van het afgelopen jaar kozen de ruim 600 deskundigen boven dien George Michael en Gabrielle als respectievelijk beste zanger en zangeres van het eiland. Dieven hengelen Klimt uit museum piacenza Onbekenden hebben een meesterwerk van de Oosten rijkse schilder Gustav Klimt gestolen uit een museum in de Noord-Italiaanse stad Piacenza. De politie denkt dat de dieven door een bovenlicht een lijn naar het doek hebben laten zakken en het daarna eenvoudigweg „opristen." In het museum voor moderne kunst heerst al maanden chaos wegens renovatiewerk zaamheden. De alarminstallatie werkte niet meer. Het doek van Klimt, een vrouwenportret, was het waardevolste schilderij in het museum. Laura Fygi begint tournee arnhem» Laura Fygi maakt, met een eigen band onder leiding van Hans Vroomans, een tournee langs Nederlandse theaters. De tour begint op vrijdag 14 maart in Musis Sacrum in Arnhem en voert verder onder meer naar Rotterdam (Theater Zuidplein, 3 april) en Amsterdam (De Kleine Komedie, 27 en 28 april). foto patricia steur Een onbekende heeft zondag in een het Museum voor Schone Kunsten in het Belgische Gent rijf 17de eeuwse schilderijen ernstig beschadigd. De waarde van de schilderijen bedraagt cir ca drie miljoen gulden. Onder de schilderijen bevindt zich een doek van Pieter Brueghel. Volgens een woordvoerder van het museum werden de schilderen bewerkt met een scherp voorwerp. Kostbaarste stuk is 'De bruiloftsdans' van Pieter Brueghel de Jonge. Ver der betreft het 'De kreeftenris- sers' en 'Landschap met struis vogels' van Roeland Savery, een 'Landschap met zicht op Avig non' van Jacques Fouquier en een 'Studie van aapjes, een hert en andere dieren' van Jan Bru eghel. De museumdirectie denkt dat de schilderijen hersteld kunnen worden. Het karwei zal ver scheidene maanden in beslag nemen. Van de dader of daders ontbreekt elk spoor. leiden wim koevoet Het bouwplan voor Muziekhuis Ml23 aan de Middelstegracht wordt in het derde kwartaal van dit jaar werkelijkheid. De voorzitter van de Leidse Vereniging van Popmuzikanten (LVP) is daar vrij wel zeker van. Toch zal hij zijn, naar het verlossende woord smachtende, achterban morgenavond tijdens de ledenvergadering weinig tot niets kunnen vertel len. Volgens De Koning is de kwestie nog niet 'uitonderhandeld' met het gemeentebestuur en de aannemer. Bovendien is hij bang dat als hij voortijdige berichten de wereld instuurt, ontwik kelingen in gang worden gezet die ten koste van het project gaan. Tot voor kort zag het er slecht uit voor het bouwplan en daarmee voor popgroepen uit Lei den en omgeving. Vlak voor de aanbesteding bleek het plan van 1.2 miljoen gulden op een aantal essentiële onderdelen niet te kloppen. Voor aanpassingen was nog eens een half miljoen gulden nodig. Het project voorziet in een fikse uitbreiding van het aantal oefencabines en in een nieuwe con certzaal met ruimte voor zo'n 200 toeschouwers. Aan dergelijke faciliteiten is in Leiden groot ge brek nu door aangescherpte regels op het gebied van geluidshinder de mogelijkheden om op te treden en te oefenen zeer beperkt zijn. Dat De Koning nu zegt 'bijna zeker' van zijn zaak te zijn, impliceert dat de oplossing van het financiële probleem nabij is. Cultuurwethouder P. Langenberg liet zich eerder in vergelijkbare be woordingen uit. Volgens hem staat ook vast dat de afdeling lichte muziek van de streekmuziek- school in het Muziekhuis trekt. Door de eisen die de streekmuziekschool aan het plan stelde, pakt het duurder uit dan verwacht. De muziekschool is niet bij machte om een hogere huur te betalen. De ontbrekende rijf ton zullen dan ook hoogst waarschijnlijk door de gemeente en het l fonds worden opgebracht. Tijdens de ledenvergadering van de LVP z< vereniging tevens een nieuw bestuur krijgen Koning levert na drie jaar de voorzittershame De huidige penningmeester, Martin van Oo: volgt hem op. Verder wordt morgenavond besluit genomen over een nieuw systeem var treegelden. De LVP wil dat ook niet-leden cor ten kunnen bijwonen in het Muziekhuis, voorstel is om niet-leden behalve de reguliere treegelden ook de prijs van een lidmaatschap een maand in rekening te brengen, het z< naamde Paradisomodel. Breitner maakte deze foto van de Dam met paardentrams in 1896 of 1897. Links staat nog het 'Monument Van den Volksgeest' ter herdenking van de Tiendaagse Veldtocht tegen België in 1830. Het nimmer populaire beeld stond in de volksmond bekend als 'Naatje op de Dam' en werd in 1914 verwijderd in verband met de herinrichting van het plein. foto breitner Tussen 1894 en 1898 heeft Breitner een groep zorgvuldig gecomponeerde foto's van gevels aan de Oude Zijds Achterburgwal gemaakt. Dit voorbeeld toont zijn scherpe blik voor de schoonheid van de architectui1 van de gevels met houten uitbouwseltjes die hoog uit het water oprijzen. foto BREt Halverwege de vorige eeuw telde Amsterdam nog 224.000 inwoners. Toen de schilder George Hendrik Breitner er in 1886 kwam wonen was dat aantal meer dan verdubbeld en maakte de hoofdstad een periode van koortsachtige bouwactiviteiten door. De gepassioneerde fotograaf die Breitner ook was heeft die explosieve groei gretig in beeld gebracht. amsterdam francoise ledeboer De expositie van 263 onbeken de glasnegatieven in het Am sterdamse Gemeentearchief toont Breitner nu vooral als minnaar van een verstilde eeu wenoude schoonheid die op het punt stond voorgoed te verdwij nen. Hoe de glasnegatieven met Amsterdamse stadsgezichten van Breitner (1857-1923) in het archief terecht zijn gekomen, viel niet meer te achterhalen. De registratie van binnengeko men materiaal gebeurde in vroeger tijden nu eenmaal niet zo zorgvuldig als tegenwoordig. Ze moeten er in elk geval tien tallen jaren anoniem hebben gelegen tot chef fotodienst Do- riann Kransberg er in 1995 bij toeval op stuitte tussen de 400.000 negatieven die ze onder haar beheer heeft. Conservator Anneke van Veen en de kunsthistorici Rieta Bergsma en Tineke Ruiter bo gen zich over de inventarisatie van de vondst en kwamen al gauw tot de conclusie dat Breit ner niet alleen de nonchalante snapshot-fotograaf van dynami sche straattaferelen is geweest. Met handcamera's heeft Breit ner inderdaad veel van dat soort foto's gemaakt. Een paar schil derijen en een aquarel op deze expositie bevestigen nu op nieuw wat al bekend was: de kunstenaar heeft die beelden vol voorbijsnellende langgerok- te dames en heren met bolhoe den later in zijn atelier veelvul dig als geheugensteun gebruikt. Wat de onderzoekers echter verbaasde was dat ze tussen de glasnegatieven ook een groot aantal opnamen met een for maat van 13 bij 18 centimeter aantroffen. Dat betekende dat Breitner op zijn wandelingen door de stad ook op pad is ge gaan met een zware camera en- een statief. Daarmee maakte hij zorgvuldige composities van de nog onaangetaste schoonheid van onder meer de grachten gordel, Jordaan, Dam en Rokin. Deze foto's documenteren een Amsterdam dat het schaamrood op de kelken brengt over de he dendaagse visuele vervuiling van auto's, graffiti en schreeu werige gevelreclames. Van het onderzoek naar de glasnegatieven is een mooi vormgegeven catalogus uitgege ven waarin naast alle foto's ook een zorgvuldige beeldbesc) ving staat. Het Gemeenteard verzorgde bovendien een K dig boekje waarmee een v< deling door Breitners Airri dam kan worden gemaakt. De expositie met Amsterda) stadsgezichten van G.H. Br ner in het Gemeen tearcE Amsterdam (Amsteldijk e Amsterdam) duurt t/m - april. Openingstijden: nu dag t/m zondag 11.00-Ij) uur. De catalogus (Uitger THOTH) telt 184 pagina's, 365 illustraties en kost 4^ gulden. E berlun rtr De Amerikaanse film 'The People vs Larry Flynt' heeft gis teren in Berlijn de Gouden Beer gewonnen. De rolprent over de Amerikaanse pornografiekoning Flynt kreeg de prijs voor de bes te film op het 47e filmfestival van Berlijn. De omstreden film van regis seur Milos Forman streefde hiermee de gedoodverfde favo riet, 'The English Patiënt', voor bij. De 64-jarige Forman, oor spronkelijk van Tsjechische af komst, maakte in het verleden onder meer de films 'Amadeus' en 'Valmont'. 'The English Patiënt', met twaalf nominaties veruit favo riet voor de Oscar-uitreikingen op 24 maart, haalde wel de Zil veren Beer voor beste actrice binnen. De jury onderscheidde Juliet Binoche voor haar rol van de verpleegster Hanna. Beste acteur werd Leonardo di Caprio voor zijn rol in Shakespeare's 'Romeo Juliet' van de Austra liër Baz Luhrmann. De Zilveren Beer voor de bes te regie ging naar Eric Heu- mann voor 'Port Djena', terwijl 'De Rivier' van de Taiwanese fil mer Tsai Ming-liang de speciale juryprijs in de wacht sleepte. Eerder haalde de 39-jarige Tsai de Gouden Leeuw van Venetië binnen met zijn film 'Leve de Liefde'. Milos Forman, heeft besloten om de posters van zijn film, die de ergernis hadden gewekt van Franse katholieken, weg te ha len om niet in een verdere juri dische strijd verwikkeld te ra ken. De advocaat van Columbia Pictures, Magali Thome, zei dat de posters worden weggehaald om te voorkomen dat tegen standers een slaatje slaan uit de controverse. Een groep Franse katholieke geestelijken en paro chianen, die zijn verenigd in het Algemene Verbond tegen Racis me en voor de Franse Identiteit, vonden de poster een aanval op hun geloof. Op de poster is de voor een Oscar genomineerde acteur Woody Harrelson te zien in een lendedoekje gekruisigd op het kruis van een dame in bikini. Groningen» Alle commotie over de omstreden reclame-affiche voor Serrano's overzichtstentoon stelling 'A history of Andres Ser- rano/A history of sex' in het Gro ninger Museum, heeft haar uit werking niet gemist. Op de eerste dag van de expo sitie zijn al duizenden bezoekers de kassa van het museum gepas seerd. „Voor een expositie de ab solute top", juicht voorlichter Jo- see Selbach. De overweldigende reacties van de media op de tentoonstel ling heeft irritatie gewekt bij di recteur Rein van der Lugt van het Groninger Museum. „De media hebben een beeld neergezet als zouden wij hier een peepshow openen", sprak de museumdirec teur, die overigens zelf verant woordelijk is voor het uitkiezen van de omstreden plasseks-foto die als reclameposter voor de ex positie moest dienen. Dat leidde tot een kort geding om versprei ding van de poster tegen te gaan, de dreiging van justitie om van wege het aanstootgevende ka rakter op te treden en de nodige publiciteit. Het Groninger Muse um heeft in Groningen inmiddels witte posters laten ophangen met het opschrift: 'Oordeel zelf!' Het Groninger Museum heeft de afgelopen dagen talloze telefoi tjes en brieven gekregen over d foto-expositie van de controvel siële Amerikaanse kunstenaar. - „Er waren heel veel boze en en tionele reacties, maar ook steu betuigingen. Het gebruik van seksualiteit is kennelijk nog steeds omstreden, zelfs als het voor de kunst gebruikt wordt", aldus Van der Lugt. foto <f l KCO weigert spelen zeven procent Nederlandse werken AMSTERDAM GPD Het Koninklijk Concertgebouworkest (KCO) heeft bij staatssecretaris Nuis van cultuur officieel bezwaar aangetekend tegen de ver plichting voortaan zeven procent werk van Nederlandse componisten te spelen. „Wij programmeren nu eenmaal niet in procen ten. Het kan best zijn dat we in een volgend seizoen op tien procent uitkomen maar we gaan dat niet forceren," aldus zakelijk di recteur Willem Wijnbergen. Bij de presentatie van het seizoen 1997- 1998 maakte Wijnbergen bekend dat het KCO dan 1,33 procent werken van Neder landers zal spelen. Welke financiële sanctie het ministerie op het ontduiken van de ver plichting zal leggen is nog niet bekend. „We wachten dat af maar hebben wel alvast een begrotingspost 'artistieke bekeuringen' op gevoerd. Omdat we er voor het indienen van ons bezwaar eerst het Europese recht op hebben nageslagen hebben we er alle vertrouwen in dat deze ad hoe regelgeving weer zal verdwijnen," aldus Wijnbergen. Het KCO geeft het komende seizoen 123 concerten en moet een volgens Wijnbergen 'lichte prijsstijging' doorvoeren. Na een af wezigheid van ruim tien jaar zal Sir Colin Davis terugkeren voor het KCO en onder meer een integrale uitvoering van Berlioz' 'La Damnation de Faust' dirigeren. Als de butanten ontvangt het orkest de dirigenten Dennis Russell Daries, Christian Thiele mann, Yan Pascal Tortelier, Peter Eötvös en Luis Antionio Garcia Navarro. Chefdirigent Riccardo Chailly zal komend seizoen de Mahler-traditie voortzetten met zijn directie van de rijfde symfonie. Andere zwaartepunten in het programma zijn Strauss, Strawinsky, Bartok, Bruckner en de Italiaanse muziek. Renes nieuwe chef-dirigent Gelders Orkest ARNHEM» ANP Lawrence Renes wordt met ingang van het seizoen 1998- 199 de nieuwe chef-dirigent en artistiek adviseur van het Gelders Orkest. Hij volgt Ro berto Benzi op. Renes (1970) geldt als een van de beste aankomende jonge dirigen ten. Hij studeerde riool aan het Sweelinck Conservatori um in Amsterdam en orkest directie aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. RECENSIE UDY VAN DER SPEK Concert: Emmy Verhey, viool en Carlos Moerdijk, piano. Gehoord: 23/2, Stadsge hoorzaal. Leiden. De perfectie waarmee Emmy Verhey en Carlos Moerdijk met elkaar omgaan in de muziek, kent zijn weerga niet. Er is spra ke van extreme lichtvoetigheid, een zeldzaam mooie samen klank en een probleemloos ge mak dat bovendien samengaat met een totale afwezigheid van bravour of pronkzucht. Verhey en Moerman laten iedere com ponist persoonlijk indringend spreken. Hun instelling en voor stelling van de muziek is één. Zó gewichtsloos Beethoven spelen (sonate nr. 8 in G) is op deze Estonia om spierpijn van te krijgen, zeker in zo'n pijlsnel allegro-rivace, maar het was licht en lucht, schitterend in sa menspel met Verhey. Arne Werkman (1960) mag zich gelukkig prijzen. Hij hoor de vanuit de zaal een toprioliste als Emmy Verhey zijn eigen werk spelen, 'Pièces pour vio lin'. Dat kan gewoon niet mooi er. Drie noten naar een dubbel slag, daar bestaat het cantabile zo ongeveer uit. Omhoog, om laag, verbogen, de zangerige lijn gaat maar door, en door. hoogste noten blijven brilj' -zuiver in de lucht hangen. in het andante is die doorg de lijn, maar nerveuzer, g- ger, feller, in diepe overtui5 gespeeld. Na de pauze een inhaken Hongaarse, Spaanse en meense dansen. De kleurer in dit tweetal weet op te roe 0 zijn genuanceerd. Tussen dansen in staat Verhey ir o- rood-zwart tenue - cirke glitter en kant, extreem hakken - Spaans te wezel Manuel de Fallas Suite, concert dat je je over 20 nog heugt.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16