'Links' tegen ,ioger tarief if oor ouders idb: Stadspromotie moet missiewerk voor Alphen verrichten Jacobswoude kiest voor eigen koers in debat over HSL Blijven bouwen voor de onderkant van Jacobswoude' Rijn- Veenstreek 'Ter Aarders weten niet wat er speelt' Gelderswoude klaagt over voortrazende auto's Drie Turven Hoog in Eendenkooi INSDAG 25 FEBRUAR11997 974 CHEF HANS JACOBS. 071 -5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071 -5356436 Raad niet onder indruk van enquête -■ictie AARIETA KROFT/WIM KOEVOET pe gemeenteraad van Ter Aar 1 ïeeft niet het gevoel door de een jevolking te zijn terechtgewe- 1 :en. De inwoners beseffen on- roldoende wat zich heeft afge ipeeld voordat de gemeente- 'e8- aad het vertrouwen in burge rt deneester W. Vroegindeweij op- ;egde, reageren de drie frac- ies op de resultaten van het mderzoek van het Leidsch Dagblad. „Anders zouden ze vel anders oordelen." Ronduit aconiek is WD-fractievoorzit- ier H. Hoogervorst in zijn re- Iictie: „En anders moeten ze 'olgend jaar tijdens de verkie- igen maar niet meer op ons (temmen." Uit een onderzoek dat het jiureau LSV Associates in jpdracht van deze krant onder inwoners hield, bleek dat procent vindt dat de raad ^ïet het opzeggen van het ver- •idiifouwen had moeten wachten het onderzoek van com- vathssaris van de koningin J. Ie n&eemhuis. Bijna veertig pro- filia^ent vindt dat de burgemees- moet blijven, terwijl zo'n procent vóór haar vertrek CDA-vice-fractievoorzitter L Schouten weet wel waaraan spr</roegindeweij haar populari- ov^eit dankt. „Ze heeft één uit- nifekende kwaliteit en dat is 'n h4aar presentatie. Daarmee ord^eet ze veel mensen voor zich ne winnen. De inwoners weten s edchter niet wat ons er heeft toe ,t hfesluiten om de motie in te t odienan- Zij hebben geen in- g va^cht in de organisatie. Wij zit- Den dichtbij het vuur en weten - vavat we doen." bini Schouten en ook PAK-raads- eslijd A. Visser erkennen dat ze vejchteraf gezien misschien pari meer duidelijkheid hadden moeten verschaffen. Volgens Visser was er echter bewust voor gekozen om niet alles aan de burgers te vertellen. Schou ten en Visser nemen zich niet temin voor om binnen de frac ties te bespreken of er meer openheid moet komen. „Mis schien moeten de drie fractie voorzitters een gezamenlijke verklaring uitbrengen", be denkt Visser zich. Volgens de christendemo craat Schouten was de maat voor de raad vol toen 'na de zoveelste interimmanager de zaak nog niet goed op de rails stond'. „En dan houdt het een keer op. Ik ontken niet dat de wethouders geen schuld heb ben. De burgemeester is ech ter de portefeuillehouder per soneelszaken." Schouten, Hoogervorst en Visser hebben 'absoluut niet' het gevoel dat ze een gevoelige tik van de burgers hebben ge kregen van wie bijna driekwart procent zegt dat eerst het on derzoek van de provincie had moeten worden afgerond. „Ik kan me dit standpunt vanuit de burgers voorstellen", merkt Hoogervorst op. „Wij als raad hebben echter heel duidelijk gezegd dat we een signaal wil den afgeven. Wat er ook uit het onderzoek mag komen, herstel is niet meer mogelijk Unaniem (op CDA-raadslid P. Langelaar na, red.) komt de raad tot het oordeel dat er geen vertrouwen meer is. Dat moet de commissaris van de koningin toch te denken ge ven. Zij bedenkt zich wel twee keer voordat ze met een posi tief advies over haar komt" CDA'er Schouten vult aan: „De inhoud van het onderzoek is niet van invloed op ons standpunt Dat staat vast." "jEMADE MARIETA KROFT bijna 2000 gulden minder. )ÜA-raadlid F. Schoonder- Merd vindt de verhoging, die j1 A exploitant van het kfrider- Jgverblijf wenst, te fors. Te- Ier omdat het gemeentebe- enkele weken geleden aan kinderdagver- ^f voor verhoging terecht te Mden. „Een ander deel is dus c°lt terecht. Het zou logisch zijn Ide niet terechte argumenten een neerwaartse bijstelling de verhoging zouden lei- opperde Schoonder- |erd. Teleurgesteld was de sociaal- nocraat vooral omdat wet- ider L. Beelen (WD/financi- niet met de toegezegde in- matie kwam over die argu- nten. „Ik weet nu wat het is Keen Fret Koekgevoel te heb- verwees de Schoonder- erd naar zijn al maanden op erse antwoorden wachtende i oenLinks-collega. „Dat Koek- roel krijg je als je toegezegde armatie niet krijgt." 'olgens Beelen is de kwestie echt of onterecht niet rele- ït'. „Het kinderdagverblijf ïft vorig jaar een aantoon- .gir verlies geleden. De tarie- liggen hier in vergelijking elders al laag. Als er dan lies wordt geleden, ligt het dr le ALPHEN AAN DEN RIJN ROBBERT MINKHORST Alphen moet een 'wij-gevoel' uitstralen. Een gevoel van saamhorigheid oproepen. Al phen moet ook een gastvrije stad worden. „Een stad waarin het publiek prettig vertoeft. Met schone straten en pleinen. Met publieksvriendelijke openings tijden van winkels en parkeerfa- ciliteiten. Een goed openbaar vervoer hebben." Voorzitter A. Groenendijk van de Stichting Stadspromotie dicht zichzelf en de gisteren geïnstalleerde Raad van Toezicht en het Algemeen Bestuur het nodige zendings werk toe. Alphen kampt met een groot imagoprobleem en daar met de stad zo gauw mo gelijk van af. „Wat moet Alphen, uitgere kend Alphen met stadspromo tie", vroeg Groenendijk zich gis teren af tijdens de persconfe rentie waar de stichting zichzelf presenteerde. „De toon over onze stad is cynisch, onver bloemd kritisch of gewoon on verschillig. Dan moet je wel een bord voor je hoofd hebben wanneer je serieus aan promo tie van je stad denkt." Maar daar ligt gelijk de uitda ging, zo gaf de voorzitter aan. In zijn ogen heeft Alphen meer plus- dan minpunten. „Met goede promotie moeten we het negativisme een toontje lager laten zingen. Het grote manco van onze stad is het zwakke imago. Sommigen zien Alphen als een grijs provincieplaatsje dat ongemakkelijk met z'n vraagstukken omspringt. De Stichting Stadspromotie zag najaar '96 het licht en vloei de voort uit de beleidsnota toe risme en recreatie van de ge meente. De eerste activiteit werd het eens in de drie maan den uitgeven van een evene mentenkalender. Groenendijk dicht de stichting de komende jaren een veel grotere rol toe. „We moeten zicht houden op alle toeristisch-recreatieve pro jecten. We moeten inhaken op de realisering van het Master- plan. We moeten streven naar meer en langduriger bezoeken van mensen uit een groter wor dende regio." En alle voornemens, voorstel len en activiteiten vallen in Groenendijks visie onder een noemer: gastvrijheid. Hij ont hulde gistermiddag het nieuwe logo van de stichting, een op de contouren van Alphen geba seerde tekening met daaronder de tekst 'Alphen aan den Rijn. Gastvrije stad'. Dat logo ziet de stichting de komende tijd graag op billboards, winkelruiten, au to's, lantaarnpalen, parasols en .toegangsbewijzen. Sturing en invulling geven aan het beleid moeten de Raad van Teozicht en het Algemeen Bestuur, dn de Raad van Toe zicht hebben onder anderen burgemeester N. Schoof en voorzitter G. Brussen van Win kelstad Alphen zitting geno men. In beide organen zijn be halve de gemeente en de mid denstand ook de Alphense on dernemers en de VW vertegen woordigd. Burgemeester Schoof haakte enthousiast in op de woorden van Groenendijk. „Mijn compli menten voor het gekozen mot to. De gastvrije stad past uitste kend in mijn eigen gedachten." Schoof had daar tijdens zijn toespraak vorige week, toen hij werd geïnstalleerd als nieuwe eerste burger, ook al aan gerefe reerd. „Dat organisaties en be drijven hun eigen stad willen promoten, verdient een pluim en daarmee ook de onvoor waardelijke steun van het ge meentebestuur". zei Schoof verder. „Dat beeld van een pro vinciestadje had ik in het begin als buitenstaander ook, maar eenmaal binnen helemaal niet meer. Er valt een goed product te verkopen." inderopvang Alkemade verdeelt politiek DnaJ PvdA en Groenlinks zijn tegen een verhoging van de aan de kinderopvang in Alkemade. Beide inajrtijen gingen daar gisteravond tijdens de raadsverga- iring niet mee akkoord. voor de hand om de tarieven te cU11 verhogen." e %i kindplaats kost dit jaar Beelen kreeg een excuses over n ®400 gulden, vorig jaar was bet niet nakomen van zijn toe zegging niet over zijn lippen. Burgemeester A. Meerburg gaf uiteindelijk wel toe dat er spra ke is van een 'omissie van onze zijde'. F. Koek (Groenlinks) had vooral kritiek op het feit dat de i commissie financiën aangaf gemeente al jaren 'stimulerings- cM:hts 'een deel' van de argu- gelden voor de kinderopvang zit van het kinderdagver- op te potten'. „Zo'n zes, zeven ton zit er in een spaarpot voor de bouw van een nieuw kinder dagverblijf. Daar heeft D'Anco- na het geld destijds niet voor beschikbaar gesteld. Dat geld moet ten goede komen aan de verlaging van de ouderbijdra ge." Wethouder Beelen hield het er maar op dat 'Koek een andere visie heeft dan het colle ge'- Het CDA en de WD, samen een raadsmeerderheid, gingen wel akkoord met de bijdrageta- bel en de daaraan vastgekop pelde tariefsverhoging. Op de publieke tribune zat exploitant P. Vollering van het kinderdagverblijf 't Zonnestraal tje/De Grote Beer/Twinkeltje mee te vergaderen. „Vijftigdui zend gulden verlies hadden we vorig jaar. Weet je waarom? Door allerlei wetten en de ver hoging van de CAO waar we mee te maken kregen. We zitten nu op 17.400 gulden per kind plaats. Dat is nog 2000 gulden lager in vergelijking met de re- „Op het laatste stuk van de Gelderswoudseweg ge> m tijd in te halen", klagen de bewoners van de buurtschap. FOTO HENK BOUWMAN GELDERSWOUDE LIESBETH BUITINK De buurtschap Gelderswoude is de verkeersoverlast spuugzat. In een brandbrief aan de ge meente eisen de bewoners snel maatregelen. Verlichting is vol gens hen het minste dat moet gebeuren, maar het liefst zou den ze zien dat er een fietspad wordt aangelegd dat los ligt van de Gelderswoudseweg en de Broekweg. De buurtschap ligt aan de sluiproute tussen Zoetermeer, Benthuizen, Hazerswoude en Zoeterwoude. „Het is niet te fil men hoeveel auto's hier rijden en welke snelheid ze hebben", verklaart Wilma Veldhuijzen. De verkeersdrempels, fietssug- gestiestroken en dwarsmarke- ringen die vier jaar geleden werden aangelegd om het ver keer te remmen, werken vol gens haar niet afdoende. „Degenen die geregeld over die drempels rijden, remmen niet eens meer. En op het laatste stuk van de Gelderswoudseweg geven ze extra gas om tijd in te halen. Dan komen ze Gelders woude in vliegen. De laatste maand zijn daar al twee onge lukken gebeurd. Bovendien worden de spiegels eraf gere den van de auto's die er gepar keerd staan en door de glas splinters krijgen onze fietsen lekke banden." De frustratie zit de Gelders- woudenaren hoog. Veldhuij zen: „In de zomer gaat het wel, omdat het dan lang licht is en je als fietser beter zichtbaar bent. Maar ik zie elke keer op tegen de winter." Vooral voor hun kinderen nemen de ouders zelf allerlei maatregelen. „We durven de kinderen niet zonder begeleiding naar school te laten gaan. Sommige buurtjes dur ven hun kinderen niet eens te laten fietsen naar school. En als ze fietsen is het over de kerkpa- den. Dat is een flinke omweg, maar via de Broekweg is het le vensgevaarlijk. We controleren elke dag de lichten en we heb ben reservefietsen, zodat ze niet zonder licht fietsen. Op de fiets hebben we knipperlichtjes gedaan, die vallen meer op. Mijn dochter heeft ook zo'n wegwerkershesje. En mensen die hun hond uidaten nemen een zaklantaarn mee om te la ten zien waar ze lopen. Verschillende familieleden van de Gelderswoudse Arien van den Bosch waren al eens slachtoffer van een aanrijding. „Mijn zoon is vorig jaar aange reden door een auto die door reed. Hij heeft even bewuste loos aan de kant gelegen en zijn fiets lag helemaal in de kreukels. Mijn schoonzoon was vorige maand betrokken bij een auto-ongeluk. Daarna hebben we in de buurt 67 handtekenin gen opgehaald en die brief naar de gemeente gestuurd. Tot die tijd zitten we op de klap te wachten." Volgens Veldhuijzen heeft Zoeterwoude een kans gemist bij de herverkaveling in het ge bied. „Toen was er een weiland langs de Broekweg, maar dat wilde de gemeente niet kopen om er een fietspad aan te leg gen. Maar misschien kunnen ze nu proberen om bij alle boe ren een kopstuk van het wei land te kopen. Die hebben het er waarschijnlijk graag voor over." Wethouder Sjaak Stuijt (PZ/verkeer) erkent dat de au to's op de Broekweg en de Gel derswoudseweg te hard rijden. „Ik ga daar zelf wel eens skeele ren, maar alleen op zondag morgen. Door de week is het gewoon te link." Hij weet ech ter nog niet hoe het probleem kan worden opgelost. Binnen kort gaat Stuijt met de buurt praten. 'Waterhoentje' krijgt uitbreiding ZOETERWOUDE-DORP UESBETH BUITINK Het Zoeterwoudse kinder dagverblijf 't Waterhoentje en de buitenschoolse op vang De Kakel aan de West- eindseweg krijgen een tijde lijke uitbreiding. Op het schoolplein van de Corbulo- school wordt een porto-ca- bin geplaatst voor een groep van de buitenschoolse op vang die nu nog in een hoekje van 't Waterhoentje wordt opgevangen. Burge meester en wethouders stel len de maatregel voor als voorlopige oplossing voor de ruimteproblemen van 't Waterhoentje en De Kakel. Kinderdagverblijf en ge meente zijn nog in onder handeling over een defini tieve uitbreiding. De gemeente wilde eerst dat de porto-cabin aan de achterkant van het kinder dagverblijf zou worden ge plaatst. Daar voelt het be stuur van 't Waterhoentje echter niets voor. Die wil op die plek de definitieve uit breiding maken en vreest dat de porto-cabin dan in de weg staat. Bovendien zou de plaatsing van het tij delijk onderkomen daar te duur worden, omdat er niet is geheid. De porto-cabin komt daarom anderhalf jaar lang op het schoolplein te staan. Het noodgebouwtje krijgt een doorgang naar het kinderdagverblijf, zodat de kinderen daar van het sani tair gebniik kunnen maken. De toegang van het school plein wordt verschoven, zo dat er vanuit de Corbulo- school goed zicht op het plein blijft. Man breekt been bij bezichtiging hotel Rijnland Of de 49-jarige Voorburger nog zin heeft om hotel Rijnland in Hoogmade te kopen is niet dui delijk. Wel dat een bezichtiging van het inmiddels gesloten pand aan de Kerkstraat niet he lemaal naar wens verliep. De man gleed uit over natte boom bladeren en brak daarbij het rechteronderbeen Bonnenregen bij snelheidscontrole OUDE WETERING/HAZERSWOUDE Bij snelheidscontroles in Oude Wetering en Hazerswoude zijn gisteren 344 bestuurders be trapt, die het gaspedaal wat al te fors hadden ingetrapt. Op de Alkemadelaan in Oude Wetering werden 's morgens 180 bestuurders gefotografeerd die te snel reden. De Rijndijk in Hazerswoude werd 's middags gecontroleerd. Hier vielen 132 weggebruikers in de prijzen. Aan het eind van de middag werd de camera verplaatst naar het dorp. Op de Gemeneweg op de kruising met de Dorpsstraat reden 32 bestuurders te hard. Werkzaamheden beginnen in april ZOETERWOUDE-RUNDIJK UESBETH BUITINK De peuterspeelzaal Drie Tur ven Hoog in Zoeterwoude- Rijndijk verhuist naar het mul tifunctioneel centrum de Een denkooi. De peuterspeelzaal is nu nog gevestigd in de Ber- nardusschool, maar de basis school heeft het lokaal vanaf de zomervakantie nodig voor een dertiende groep. Om onderdak te kunnen bie den aan de peuterspeelzaal, moet de indeling van de Een denkooi worden veranderd. De bibliotheek schuift op naar de ruimten waar tot voor kort twee fysioüierapeuten waren gevestigd. De leeszaal wint bij de operatie wel iets aan opper vlakte en houdt een eigen in gang. De nieuwe ruimte van de peuterspeelzaal komt aan de kant van de parkeerplaats. Op een gedeelte van het trottoir aan het Kooikerspad, een deel van het groen en een paar par keerplaatsen komt de buiten- speelvoorziening, die wettelijk verplicht is. De werkzaamheden voor de verbouwing beginnen in april. Tijdens de interne verhuizing blijft de bibliotheek wel ge opend. Ook de markt kan ge woon op de parkeerplaats van de Eendenkooi blijven. De operatie kost de gemeente bij na twee ton. De raadscommis sie welzijn praat vanavond over de verhuizing van Drie Tuiven Hoog. tOBSWOUDE ROBBERT MINKHORST politici zijn verdeeld over het toe- l( mstige volkshuisvestingsbeleid in :obswoude. Ze verschillen bijvoor- 1 eld van mening over hoeveel huur koopwoningen de gemeente de ko- inde jaren moet bouwen. Zelfs bin- n de WD-ffactie bestaat op dat nt onenigheid. Ook over de rol van Woningstichting Jacobswoude heb- n politici uiteenlopende visies. Dat °fcek gisteravond tijdens de commis- 'ergadering volkshuisvesting, ruim- ijke ordening en milieu. iVaar de commissieleden wel een- idig in waren, was het totale wo ningbouwprogramma in de Groene- Hartgemeente. „We moeten ons sterk maken voor een uitbreiding van het contingent", zei F. Witteman van Ge meentebelang. De drie andere fracties, CDA, WD en D66 sloten zich daarbij aan. Witteman vond zelfs dat Jacobswou de een sterke troef in handen had. Met de komst van de 'ongewenste' flitstrein verdient Jacobswoude als tegenpresta tie van het Rijk een ruimer woning bouwprogramma, aldus Witteman. Dat vond ook WD'er J. van Dam. Wet houder C. de Lange (CDA/volkshuisvesting) antwoordde vervolgens dat het college daar voor zal pleiten. Aanleiding voor de discussie van gis teravond vormde de concept-nota 'Nieuwe wegen in de volkshuisvesting' van de gemeente. Deze gaf aan dat de woningvoorraad voor een deel niet meer voldoet aan de vraag naar hui zén. De nota moet uitmonden in een definitiefbeleidsplan. D66'er P. van Hoesel stelde voor om de komende jaren in Jacobswoude 'ge mengd te bouwen'. „Gemengde nieuwbouw brengt een zekere door stroming in de markt op gang. Zo ko men reeds bestaande, goedkope wo ningen vrij voor anderen." De demo craat opperde ook om mensen uit de lage inkomensgroepen te stimuleren om een huis te kopen in plaats van te huren, maar dat riep verzet op bij het CDA en wethouder De Lange. „Een huurhuis moet minstens 85 procent van de marktwaarde opbrengen", al dus de wethouder. „Dat kan voor de huurders te duur zijn." Overigens waren de politici verdeeld over de rol die de Woningstichting Ja cobswoude (WSJ) in de toekomst moet gaan spelen. D66 en WD dichten haar graag een grotere rol toe, maar Ge meentebelang heeft daar nog twijfels over. Wel konden alle partijen zich vinden in de wens die de stichting zelf uitte: ze wil meer bij het tot stand ko men Vein een adequaat volkshuisves- tingbeleid worden betrokken. De verhouding tussen het aantal huur- en koopwoningen veroorzaakte de meeste onenigheid. Momenteel zijn drie op de tien huizen in Jacobswoude huurwoningen. Het streven is om een op vier huizen te verhuren. WD'er J. van Dam en het CDA konden zich daar in vinden. „We moeten blijven bou wen voor de onderkant van de samen leving", stelde CDA'er C. Vink. Ge meentebelang pleitte voor een verhou ding van hooguit een op de tien hui zen. WD'er T. Kroes sloot zich daar bij aan. JACOBSWOUDE ROBBERT MINKHORST Jacobswoude kiest er toch voor om niet met Leiderdorp en Alkemade één blok te vormen over de inpassing van de hoge snelheidslijn in en om de Hoog- madese polder. De gemeente vormt liever zelf een standpunt over het tracé van de flitstrein. Alleen is nog niet duidelijk wélk standpunt dat is. Het voorstel van wethouder C. de Lange om te kiezen voor een 'gestrekte va riant', een spoorlijn ten oosten van Hoogmade, kreeg gister avond tijdens de commissiever gadering ruimtelijke ordening onvoldoende steun. Aanvankelijk wilde Ja cobswoude samen met de buurgemeenten een 'gemeen schappelijk plan' op tafel leggen over de inpassing van het HSL- tracé. Tijdens de raadsvergade ring van 30 januari gingen alle politieke partijen nog akkoord met een motie waarin deze wens was verwoord. Wethouder De Lange zei echter dat Leider dorp weinig voelde voor zo'n gezamenlijk plan en dat vanuit die hoek dus weinig steun was te verwachten. De Lange stelde daarop voor om als gemeente een eigen plan te trekken. Want ook het Alke made-Alternatief, een verdiepte tunnelbak tussen de A12 bij Zoetermeer en de Ringvaart Haarlemmermeer, leverde meer vraagtekens dan steun op. Hij droeg gisteravond de 'gestrekte variant' van het HSL-tracé voor. Weliswaar was deze niet meer in beeld voor rijkswaterstaat, maar na bestudering van het nu voorliggende tracébesluit zou daar toch ruimte voor zijn. De Jacobswoudse protestgroep te gen de HSL had dat ook al tegen de wethouder gezegd. Maar De Lange kon de com missieleden niet overtuigen. Wel gaven zij aan dat er een goede vergelijking in de kosten tussen de 'slinger-variant' en de 'gestrekte variant' moet komen. Mocht vervolgens daaruit blij ken dat een lijn ten oosten van Hoogmade voordeliger is, dan moet Jacobswoude inderdaad voor dat tracé vechten. De wethouder weet nog niet wat hij met de afwijzing van de commissie doet. Morgen be paalt hij in overleg met het col lege het definitieve standpunt van de gemeente. De Eerste Ka mer moet zich nog uitspreken over het tracébesluit. Volgende week dienen de leden hun schriftelijke vragen in bij minis ter Jorritsma van Verkeer en Waterstaat.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15