Zeeheldenbuurt is 'vreemde' auto's beu 'Dat het zo weinig vragen oproept, geloof ik niet' Werk aan de winkelstraat Van Rij: woonwagenwerk heeft snel nieuw bestuur lerenwijkers verheugd over opknappen Slaaghsloot ISDAG 25 FEBRUAR11997 art. 15, Le" hans jacobs. 071 -5356414, plv -chef rudolf kleun, 071 -5356436 Reïncarnatie /t De Leidse reïncar- I natie- en regressie therapeut Sjef Timp praat veel met z'n cliënten, maar niet eindeloos. Enquête /i rDe gemeenteraad 3 van Ter Aar heeft niet het gevoel door de bevolking te zijn terecht gewezen. oekoop in Crisis e iez?ENIn de gevangenis breekt een opstand uit. Een aantal ge- edeitineerden houdt bewakers in gijzeling, terwijl enkele vuurge- arlijke bajesklanten zich uit de voeten weten te maken. Hoe Leidkt minister van Binnenlandse Zaken Cees Goekoop dat aan? men met enkele andere bekende Nederlanders speelt de Leid- Viefrurgemeester vanavond in de NPS-serie Crisis een rol als lid i Wuit het crisisteam dat een dreigende ramp moet afwenden. Het visuogramma wordt vanavond vanaf 20.45 uur uitgezonden op h!derland 3. ierenbescherming 'helpt' katten OstOENSterilisatie en castratie. Binnenkort kunnen katteneige- roorkrs weer terecht bij de dierenbescherming om hun dier 'te la- helpen' tegen gereduceerd tarief. Ook de afdeling Leiden van pe organisatie, waartoe behalve Leiden zelf ook Leiderdorp, ëterwoude, Valkenburg en Alkemade behoren, doet hieraan pe. Volgens de dierenbescherming wonen er te veel katten in luurtjderland. Probleem is onder meer de toename van het aantal 522ierfkatten. Ongesteriliseerde huiskatten bevallen soms buiten, arna hun nakomelingen verwilderen. Is een kat eenmaal ver- Iderd, dan is dit proces onomkeerbaar, zegt de dierenbescher- 'e Ang. De kat is dan nooit meer in huis te houden. (sNNO 1897 Donderdag 25 Februari 8 ^vertentiën De echte Leidsche Bolussen zijn alle dagen bij leegstelling versch verkrijgbaar van 3, 5 en 10 cent per stuk. Aan ziend, B. Planjer, Confïseur, Hoogewoerd 128. Een Smidsknecht gevraagd, bekend met hoefbeslag en vuur- ,nd(jk, het liefst R.-K. en gehuwd. Adres: Bureel van dit Blad No. an2,Solied Werk. 1-2 pers. Springveeren-Matras 17,00. 1-2 pers. pok-Matras 15,50. 1 paar Stroo-Matrassen 2,50. W.C. Van r Wilk, Matrassenmaker, Leegewerfsteeg 16, b/d Haarl.str. se>JNO 1972 vrijdag 25 februari "5 Leidse dochteronderneming van Philips (met gebouwen aan Evertsenstraat en de Willem Barentszstraat), waar voorname- centrale antennesystemen worden vervaardigd, wordt opge- ®rkken. De 190 werknemers in Leiden zijn vanmiddag om vier £VV officieel van dit besluit op de hoogte gesteld. Zij zullen allen 93 ar ander werk moeten omzien. Philips wil uiterlijk begin vol- ïd jaar uit Leiden weg zijn. Aan het vertrek liggen concentra- plannenten; Sportshoolhouders klagen over lekgestoken banden De Zeeheldenbuurt is 'vreemde' auto's meer dan beu. Sinds in januari het betaald parkeren in de buurwijk Pan- cras-Oost is ingevoerd, zoeken steeds meer automobilis ten een gratis plekje in de Zeeheldenbuurt. Tot groot on genoegen van de bewoners, van wie sommigen zelfs het recht in eigen hand nemen. Volgens de houders van de sportscholen aan de Groenesteeg worden steeds vaker de autobanden van hun klanten, die in de Zeelheldenbuurt parkeren, lekgestoken. leiden hans koenekoop Voorzitter H. van Reijn van de Stichting Welzijn Zeehelden buurt keurt het vernielzuchtige gedrag in de buurt af. „Dat mensen banden leksteken, vind ik een lullige streek. Maar ik kan niet ontkennen dat de overlast groot is. Op doordeweekse da gen zetten veel bezoekers van de sportscholen aan de Groenesteeg hun auto in de Zeeheldenbuurt. Het stukje naar de overkant van de Zijlsin gel joggen ze. Ook mensen die in de binnenstad werken, zie je tegenwoordig parkeren in de Zeeheldenbuurt. Halen ze een vouwfiets uit de kofferbak en fietsen ze het laatste stukje." De Stichting Welzijn Zeehel denbuurt had de gemeente vo rig jaar al gewaarschuwd. Van Reijn: „Als je in Pancras-Oost betaald parkeren invoert, moet je ook beleid maken voor de Zeeheldenbuurt. De wijk ligt weliswaar net buiten de singels, maar hoort heel duidelijk nog bij de binnenstad. Nu dat beleid niet is gemaakt, zijn dit de ge volgen." Van Reijn kan zich de woede van de bewoners goed voorstel len. Hij weet dat er protestbrie ven zijn gestuurd naar de sector stadstoezicht. „De gemeente moet natuurlijk de gelegenheid krijgen zaken te veranderen, maar ik vind wel dat zij zich wat meer in de kwestie moet inle ven. De meeste mensen in de Zeeheldenbuurt zijn eenvoudi ge lieden die niet dat fijnzinnige van de gemeente verstaan. Zij verwachten direct antwoord en actie als ze bezwaar maken, geen briefjes waarop de ont vangst van bevestiging staat. J. Goudsmit, hoofd van de sector stadstoezicht, kent de brieven. „Ze zijn persoonlijk aan mij gericht. De schrijvers klagen hun nood en kondigen aan het recht in eigen hand te nemen als er niets gebeurt. Het is zeker niet zo dat we die brie ven niet serieus nemen, inte gendeel. Ik kan toezeggen dat er snel iets gaat veranderen aan de parkeersituatie. Naar aanleiding van de klachten van de sport schoolhouders zijn we zelf gaan kijken en hebben geconstateerd dat er te weinig parkeerplaatsen zijn voor bezoekers in Pancras- Oost. Er ligt nu een voorstel om zaken te wijzigen, maar daar moet eerst het college nog over bslissen." De houders van de drie sport scholen aan de Groenesteeg (De Spartaan, Jurojin en Ernst Ver beek) zijn inmiddels op de hoogte gebracht van de veran deringen. Stadstoezicht is van plan het Lakenplein, waar nu alleen vergunninghouders mo gen parkeren, open te stellen voor bezoekers. „Dat is precies wat we willen", zegt Ernst Ver beek van de gelijknamige sport school. „Voor bezoekers is het onmogelijk geworden in de buurt te parkeren. Het wordt hoog tijd dat er iets gebeurt, want afgelopen woensdag was er weer een klant van mij wiens autobanden waren lekgestoken in de Zeeheldenbuurt. Het heeft me ook leden gekost." Dirk van 't Riet van De Spar taan laat eenzelfde geluid ho ren. „Mensen willen best beta len voor het parkeren, dus zet maar gewoon automaten neer op het Lakenplein. Sinds dat plein er alleen voor de vergun ninghouders is, is het vrijwel leeg. Uit nood zijn onze bezoe kers hun auto gaan parkeren in de Zeeheldenbuurt. Dat mag, maar die bewoners daar willen het niet. Die schelden en drei gen, en in toenemende mate steken ze banden lek. Dat is echt waar." jaaghslootplan zorgt voor hrust bij volkstuinders ln maarten keulemans L« per de meeste omwonen- er ook over zijn te spreken, kuinvereniging Ons Buiten lg -et gerust op het plan om de Vmghsloot op te knappen. De 7 uniging overlegt binnenkort (de gemeente over de pro- lien die de vernieuwde ghsloot de 430 volkstuin- rogoplevert. 9/jis Buiten wil dat er een Me afsluiting komt tussen wandelpad langs de sloot en ef volkstuinencomplex. We ons hart vast voor aller lei ongewenst bezoek aan onze tuinhuisjes in de winter", zegt bestuurslid J. van Mourik van Ons Buiten. Bovendien is de vereniging bang dat de gemeen te opnieuw het plan opvat om een weg aan te leggen in het verlengde van de 'loze' brug over de sloot, dwars door het volkstuinencomplexheen. Ambtenaar Sjaak van Rijn kon de bestuurders alvast een hart onder de riem steken: volgens hem is de weg voorlopig van de baan. „En wat die afscheiding betreft, die moet er inderdaad komen." L - *2% pro""" «K§|s INLICHTINGENufeS^ leiden De Haarlemmerstraat ligt er nu nog glad en strak bij, maar daar komt morgen ver andering in. Het riool in de winkelstraat wordt de komende maanden vernieuwd. Het gaat daarbij om het stuk straat tussen de Prin- sessekade en de Pelikaanstraat. Het stukje tussen het Havenplein en de Pelikaanstraat kreeg al eerder een nieuw riool. Het is de be doeling dat het werk in juni is afgerond. Het Leidsch Dagblad geeft gedurende die periode elke week een overzicht van de stand van za ken en geeft onder meer antwoord op de vra gen welke gedeelten van de Haarlemmer straat bereikbaar zijn en hoe. FOTO HENK BOUWMAN leiden annet van aarsen Binnen een maand moet de Stichting Woonwagenwerk Lei den een nieuw bestuur hebben. Dat zegt wethouder Tj. van Rij, die momenteel samen met zijn drie collega's De Goede, Lan- genberg en Laurier het interim- bestuur vormt van de stichting. De vier wethouders traden be gin februari aan, tot grote schrik van de bewoners van het woon wagenkamp aan het Trekvaart plein, nadat het oude bestuur vanwege interne problemen was opgestapt. Ambtenaren zijn bezig met de voorbereidingen voor de instal latie, aldus Van Rij. Zij hebben 'een aantal' mensen benaderd met de vraag of ze een functie als bestuurslid van Woonwa genwerk zien zitten. „De amb tenaren benaderen daarnaast een vertegenwoordiging van de bewoners van het Trekvaart- plein met de vraag of zij kandi daten naar voren willen schui ven", zegt Van Rij. De bewoners van het Trek vaartplein hebben er, sinds de Stichting Woonwagenwerk wordt bestuurd door de vier wethouders, op gehamerd dat er snel een nieuw bestuur moets worden gekozen. Zij wei geren op dit moment met de politici te praten over woonwa genzaken omdat de heren als bestuurslid 'twee petten dra gen'. Brand Club 70 niet aangestoken grepen en zich verspreid naar de tweede etage en de zolder. In welk apparaat de warmtestu- wing is ontstaan, kon de politie vanochtend niet zeggen. Wel is duidelijk dat de brand op de eerste verdieping is ontstaan. De brandweer was vanoch tend nog met een aantal brand weerwagens ter plaatse. Het ging om een veiligheidscontro le. Vanwege de storm zijn een aantal dakpannen weggehaald. De brandweer wilde voorkomen dat ze van het dak afwaaiden. De brand die in de nacht van zondag op maandag het groot ste deel van bar-dancing Club 70 aan de Stationsweg in de as legde is niet aangestoken. Dat heeft onderzoek van de techni sche recherche uitgewezen. De politie denkt dat de brand is veroorzaakt door warmtestu- wing. Een technisch apparaat moet zo warm zijn geworden dat het in brand is geraakt. Daarna heeft het vuur om zich heen ge- Belastingdienst wacht op grote drukte maarten keulemans kaarsrechte voor, volgegoten met '"'ter vocht. Meer is de Noord-Leidse ghsloot eigenlijk niet. Een rij zwie- _l{le populieren met een hoogspan- pkabel erboven aan de ene kant, de 13ivitte Slaaghwijkflats aan de andere Waar je een zwaan zou verwach- zwemt een plastic tasje. Het ge- ite van een winkelkarretje priemt oog uit het water, als een önver- ïte rietsoort. ;t tijdperk van de tasjes loopt echter ijn einde. De gemeente Leiden wil laaghsloot omtoveren tot een 'na- ,Z route'. De populieren moeten smaken voor andere begroeiing, en langs de volkstuinen van Ons Buiten moet een pad komen, van de Gooimeer tot de IJsselmeerlaan. De sloot moet een 'natuurlijke zone' worden, die overloopt van een bosachtig gedeelte aan de kant van de Gooimeerlaan in een meer open, waterrijk stuk aan de kant van De Zijl. „Zodat je een verbindingsstrook voor de natuur krijgt, waarlangs water, water planten en dieren de stad in kunnen ko men", legt ambtenaar Sjaak van Rijn de gedachte achter het plan uit. Van Rijn was gisteravond in buurthuis Op Eigen Wieken om te horen wat de buurt van de plannen vindt. De meeste omwonenden zijn in ieder geval blij dat de sloot wordt opgeknapt. Het clubje,- zo'n dertig man in totaal, had echter ge noeg te klagen. Niet over de toekomst van de sloot, maar des te meer over de huidige situatie. „Uw plan vind ik fantastisch. Maar dan moet er wel iets worden gedaan aan die plezierbootjes en aan die steigertjes. Want daar word je als omwonende echt gek van." En: „Vroeger hoorde ik de kik kers als ik thuis in mijn bed lag. Maar te genwoordig hoor je niets meer." Of: „Als je het echt mooi wilt hebben, sluit dan de jachthaven tegenover de Driemaster- wal en maak er een natuurgebied van." Een enkele omwonende twijfelde aan het nut van de geplande wandelroute langs de sloot. „Wie zit daar nu op te wachten?", vroeg J. Schuil zich hardop af.Als je er mensen toelaat, dan jaag je de dieren toch juist weg?' Maar volgens Van Rijn valt dat wel mee. Integendeel: langs het pad komt de natuur pas tot zijn recht, denken de plannenmakers. „Zo'n stuk asfalt als dat pad langs de wijkkant van de Slaagh sloot geeft toch niet die sfeer van echt buiten zijn. Je kan er niet de fijne blaad jes van een wilgeroos bevoelen." Volgens de slogan op de dia's die de delegatie van de gemeente had meege nomen naar de Merenwijk mag Leiden zich vanaf volgend jaar dan ook 'een park rijker' noemen. Al stuitte dat op ge brom van de aanwezige fractieleden van LWG/De Groenen. „Jaja... En waar is het Noorderparkgebleven?" leiden ruud sep NAGERECHT t rijbewijs imigen doen er een moord Bij wijze van spreken dan. :ren halen er een advocaat )f brengen getuigen aan. anderen komen met ver ingen van goed gedrag. Of igen hoog en laag. Er zijn er ie barsten in tranen uit. Of )en desnoods letterlijk door tof. Je hebt er die duizen- 'uldens willen betalen. Als St roze papiertje maar mo- ouden. Nee, het rijbewijs e niet missen. Nog geen oor de rechtbank het rijbe- in het geding is, draait het igen van de tien gevallen n!le drank. Om alcohol in )inatie met het verkeer. En at die combinatie alcohol itomobiel jaarlijks nog ast leidt tot veel persoon led in het verkeer plegen Iers en officieren van justi- w i de regel zwaar te tillen aan 0 ijden onder invloed. )en dit aan de hand van ige richtlijnen. Het gaat hier niet om een waarschuwing i een paar uurtjes onbe- J e arbeid. Het gaat om hoge boetes. Om voorwaardelijke ge vangenisstraffen. Om ontzeg ging van de rijbevoegdheid ge durende kortere of langere tijd. Of eventueel om een combina tie daarvan. Hangt er vanaf in hoeverre er slachtoffers zijn of schade is, dan wel dat het gaat ■om het aanhouden bij een con trole. Van alle denkbare mogelijkhe den wordt de inbeslagname van het rijbewijs door overtreders doorgaans het meest gevreesd. Dat bleek ook gisteren wel weer op het kantongerecht aan het Rapenburg in Leiden. Waar po litierechter Dozy hele litanieën moest aanhoren hoe het was misgegaan, wat de verzachten de omstandigheden wel niet waren, maar vooral - en daar ging het 'm natuurlijk om - waarom die auto absoluut niet gemist kon worden. Op de eer ste plaats voor het werk natuur lijk. Maar ook voor het rijden van bejaarden of voor, nou ja, vul zelf maar in. Voor alles, zeg maar. Van spijt, van schaamte eventu eel, was een jaar na dato - zo lang als het ongeveer duurt tus sen het moment van pakken en het daadwerkelijk moeten ver schijnen voor de rechtbank - bij de respectievelijke verdachten niet veel meer te merken. Ze ke ken zielig en ze zouden het nooit meer doen. Maar onder tussen was de één er in de rechtszaal louter op uit om zijn rijbewijs niet kwijt te raken en de einder uitsluitend bezig het zo snel mogelijk weer terug te krijgen. De geijkte verhalen. Beetje voorspelbaar onderhand. Heb je er één gehoord, heb je ze allemaal gehoord. Alleen deze, die hadden we nog niet gehoord. Deze betrof dan een 27-jarige Leidenaar die vo rig jaar juni na een biertje of dertien met de auto van een kermis 'even' tussendoor naar huis zou rijden om de hond uit te laten. Maar op de singel nam hij de bocht iets te ruim waar door een fietser kwam te vallen. Het meisje kwam er met een paar schaafwonden nog goed af. „Het gekke is", bekende de man eerlijk, „dat ik dus nooit auto rijd. Ik heb er niet eens een. Ik doe altijd alles met de fiets. Nu, uitgerekend met zo veel bier op, of misséhien juist daarom, moest ik zo nodig de auto van die kennis even lenen. Sloeg helemaal nergens op." Hij vond het in elk geval volko men terecht dat de politie ter plekke zijn rijbewijs had gevor derd. Dat papiertje, door velen zo begeerd, had hij een half jaar later en hangende zijn veroor deling allang weer in zijn porte feuille kunnen hebben. „Maar ik heb het mooi in Den Haag la ten liggen", merkte hij tot niet geringe verbazing van officier, rechter en griffier lakoniek op. „Ik denk dat ik het trouwens maar zo laat ook." Van de zes maanden ontzeg ging die hij pro forma kreeg, ging derhadve nauwelijks nog zeggingskracht uit. De boete van 1250 gulden dan maar. Zei die hem nog wat. „Terecht", knikte hij de rechter ook in deze blijmoedig toe, „helemaal te recht. Het is veel geld, maar het was mijn eigen stomme schuld. Ik ben in elk geval blij dat het meisje er goed van afgekomen is. Daar heb ik toen ook meteen naar geïnformeerd. Stel je voor, zeg, dat haar echt iets was over komen door mijn schuld. Dat zou je toch je hele leven bijblij ven. Nee, ik fiets voortaan. Laat dat rijbewijs maar zitten." Tja, je hebt er bij ad van kaam Het ligt aan het weer. De men sen denken dat het de eerste dagen heel druk is, en daarom wachten ze nog even met reage ren. Ze komen nog wel. Afde lingshoofd J. van Dissel van de gemeentelijke afdeling Belastin gen kan zich niet voorstellen dat er maar zo weinig mensen opmerkingen hebben bij hun hertaxatie en hun belastingaan slag. Het kan toch niet zo zijn dat ze zo duidelijk geweest zijn dat er niets meer te vragen valt? „We hebben ons best gedaan. Maar dat het zo weinig vragen oproept, geloof ik niet", aldus Van Dissel. Gisterochtend was het bij Be lastingen nog wel een beetje druk, 's middags was het kan toor aan de Ir. Driessenstraat zo goed als uitgestorven. Van Dis sel: „We denken dat het gelijk tijdig of bijna gelijktijdig verstu ren van de aanslagen veel pijn heeft weggenomen. De mensen zien gelijk wat het effect is van de nieuwe taxatie." In de loop van de ochtend hebben de medewerkers een paar honderd klanten geholpen. „De meeste mensen willen een taxatieverslag hebben. Ze willen een verklaring voor de gestegen waarde." Van Dissel schat dat er gisteren zo'n 200 verzoeken voor een taxatieverslag zijn bin nengekomen. „Er zitten ook mensen bij die denken een gra tis taxatierapport te krijgen. Maar zo'n verslag is heel wat anders. Onze taxatie vindt plaats door te kijken voor hoe veel vergelijkbare huizen zijn verkocht. Daarop schatten we de waarde per 1 januari 1995." Ook bij de Belastingdienst aan het Stationsplein kwamen gisteren wat vragen binnen over de hertaxatie. Voor huiseigena- Er gaat weieens iets mis Bij het taxeren van woningen gaat er wel eens iets verkeerd, zoals een bewoner van de Oude Vest tot zijn spijt moest consta teren. Tenminste, woont hij nu in één huis, of in twee? „Een paar jaar geleden, in 1993 om precies te zijn, kocht ik twee wo ningen: een bovenwoning en een benedenwoning. Die heb ik verheeld. Van twee woningen heb ik er dus één gemaakt. Daar voor heb ik keurig netjes een vergunning. In 1994 kreeg ik de aanslagen in de bus. Voor de boven- en de benedenwoning apart. Logisch dacht ik, want de woningen waren op dat mo ment nog niet verheeld." „Maar in 1995 was het ineens anders. Kreeg ik één aanslag. Zoals het hoorde, want de woningen waren inmiddels verheeld. Toch kreeg ik argwaan. Het totale bedrag was lager dan het jaar daarvoor. Ik heb met de gemeentebelastingen gebeld en ge vraagd of ze in hun administratie misschien mijn oude boven woning niet waren vergeten bij de benedenwoning te voegen. Inderdaad, was daarbij iets misgegaan, ze zouden het in orde maken. Ik zou nog een aanslag in de bus krijgen. Mooi niet dus." „Maar vorig jaar kreeg ik ineens meerdere aanslagen in de bus. Een normale, over 1996, en twee andere. Eén voor 1996 voor de bovenwoning. En eentje met daarop de achterstallige belasting van het jaar daarvoor voor de bovenwoning. Die offi cieel dus niet meer bestond. In elk geval was ik ineens behoorlijk wat geld meer kwijt." „Nu heb ik net de aanslag voor dit jaar binnen. Keurig, dacht ik toen ik de envelop openmaakte: belasting voor één woning. Maar dan kijk ik naar het bedrag, en ik zie dat dat weer relatief behoorlijk laag is. Mijn woning is geschat op 110.000 gulden. Nou, ik heb er een paar jaar geleden toch echt een stukkie meer voor betaald. Ik weet dus zeker dat ze weer zijn vergeten de ex- bovenwoning erbij te taxeren. En ik weet ook dat ik kan bellen wat ik wil. Dat wordt volgend jaar weer flink bijbetalen." ren is de taxatiewaarde bepa lend voor de hoogte van het huurwaardeforfait. ..Maar men sen mogen voor dit jaar nog uit gaan van de oude taxatiewaar de". laat een woordvoerder van de Belastingdienst weten. „De enige voorwaarde is dat dit niet geldt wanneer de taxatiewaarde meer dan twee schijven stijgt." Ondertussen verwacht Van Dissel dat het vooral op woens dag wel erg druk zal worden. „Zo rond een uur of elf. Op marktdagen is het hier altijd ex tra druk." Hij weet al minimaal één catgeorie Leidenaars die zich waarschijnlijk in groten ge tale zal melden: huiseigenaars die hun grond in erfpacht heb ben. „Daarbij is de taxatiewaar de hoger dan de gemiddelde verkoopprijs. Dat komt doordat we bij wet verplicht zijn om te rekenen alsof het huis op eigen grond staat. Dat kun je moeilijk uitleggen. Dat moet gewoon van de wet."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11