Bomenbond weer naar rechter Voormalige winkelavenue Breestraat vertoont 'trekjes van verpaupering' reselijk om dit pand u te zien afbranden Hertaxatie leidt niet tot topdrukte bij belastingen Vervoersbond laaiend op 'Het Op Zondag' Gezichtsbedrog op Langegracht ftANDAG 24 FEBRUAR11997 r\|f hans jacobs, 071-5356414. plv -chef rudolf kleun, 071-5356436 Bentwoud 9 De eerste boom voor het Bentwoud wordt niet op 19 maart geplant. Dat komt omdat Rijnwou- de dwars ligt. Sluismoord 4 Een 54-jarige man I uit Haarlem blijft ontkennen dat hij een 34- jarige vrouw uit Weesp heeft vermoord. politie verplaatst 'lawaaiwagens' 3"pENEen autoalarm heeft zondagmorgen vroeg de nachtrust h^n omwonenden van het Galgewater ernstig verstoort. De poli- slaagde er niet in het alarm af te zetten. Daarom werd een ta xibedrijf ingeschakeld dat de 'lawaaiwagen' verplaatste naar erj}n plek waar niemand last had van het alarm. Hetzelfde ge- in Voorschoten waar het op hol geslagen alarm van een bewoners van de Jan Evertsenstraat uit hun slaap hield, dig uii/Ian gewond door bierglas /isl '3niDENEen forse wond in het gezicht was voor een 37-jarige Lei- het gevolg van een ruzie in een horecagelegenheid aan Witte Singel. De man kreeg zaterdagnacht woorden met een gast in het bedrijf. Die duwde een bierglas in het gezicht m het slachtoffer. De politie heeft het onderzoek naar de dader lipDg niet afgerond, he "jassenheimse automobilist mishandeld Een 45-jarige automobilist uit Sassenheim is afgelopen tQijdagavond op de Anthony Fokkerweg in Leiden geslagen door inzittenden van een personenauto. De Sassenheimer en;ed om tien uur 's avonds op de Anthony Fokkerweg en zag zijn belemmerd door een andere personenauto. Toen hij octstapte en vroeg waarom de rijbaan was geblokkeerd, werd hij geslagen door twee inzittenden van de wagen. De man hield aan 've5t voorval een pijnlijke kaak over. De daders waren niet meer te va;hterhalen. ei heven aan de haal met bomen d 'iden» Twee bomen van elk ongeveer een meter hoogte. Dat (is de buit waarmee onbekenden in de nacht van vrijdag op za- rdag aan de haal gingen. De sierligusterbomen werden voor in deur aan de Zoeterwoudsesingel uit de grond getrokken. ,NNO 1897 Woensdag 24 Februari _iterdag-avond te 10 uren brak te Noordwijkerhout een hevige and uit in een woning, behoorende aan den landbouw S. Ver- :gaal en bewoond door den jachtopziener A. Van Hemert, wel- i woning tot den grond toe afbrandde. Alles was verzekerd. _tnige kippen en konijnen kwamen in de vlammen om, een rken en een geit konden nog juist bijtijds gered worden. Het potste deel van het talrijke gezin, eensklaps dakloos geworden, o ;rd door den predikant der Herv. gemeente welwillend in de Jstorie opgenomen. °,NNO 1972 donderdag 24 februari ;t kampeerbedrijf Jan de Wit aan de Kapelleboslaan in Noord- ajk opent 18 maart voor de veertigste maal zijn poorten. Vader n de Wit (76), had veertig jaar geleden niet kunnen dromen, k zijn toestemming aan vier Amsterdamse jongens om hun nt op zijn grondgebied te zetten, het begin zou zijn van een ïrkzaam leven in de recreatieve sector. Dit veertigste seizoen at gepaard met de ingebruikneming van een fraai apparte- entenhotel met recreatiezaal en daaronder een ruimte, waar vakantiehoudende jeugd zich kan vermaken bij slecht weer. •n dorith ligtvoet [olg van voorpagina Je Kees, twintig jaar lang was Jiskjockey in Club 70. Giste- |zag hij in amper twee uur het bovenste gedeelte van bar-dancing naar de filistij- I gaan. ,,Dit is een klap voor Leidenaar die hier zijn heeft doorgebracht", zegt ftarend naar de vlammen. 3 bjuist is hij het pand bin- 5 jgerend om het gas en licht j fe sluiten. Hij is dan ook 1 snat van het bluswater. „Die fan de EWR konden de aan- pngen niet zo snel vinden tiet leek me voor de brand- rlui veiliger als het gas en toch werd afgesloten. Ik om een gasmasker om binnen te kunnen gaan, ik weet precies waar alle ngen en aansluitingen zit- Ze wilden me eerst niet la- ,gaan. Daarom heb ik ge- n de deur opengetrapt." >lle Kees heeft geen idee de brand is ontstaan. Wel is ilij dat de bewoners van de 'Gewijzigde omstandighedenpleiten voor behoud essenbosje De Bomenbond Rijnland heeft opnieuw een schorsings- verzoek ingediend bij de Haagse rechtbank om de kap van het essenbosje op de hoek van de Leidse Broekweg en de Haarlemmertrekvaart te voorkomen. De bond be roept zich op gewijzigde omstandigheden. Uit een rap port van de Heidemij uit 1996 zou blijken dat lang niet alle bomen weg hoeven vanwege de vervuiling van het vroegere autosloopterrein. Bovendien heeft de gemeen teraad zich inmiddels uitgesproken voor een groene gor del in de nieuw te bouwen wijk. dreiging dat de 24 bomen wor den omgezaagd, bestaat nog steeds. Vandaar dat de actie voerders er alles aan doen om aan te tonen dat de essen niet per se hoeven te verdwijnen. De bond voelt zich gesterkt door een uitspraak van de ge- leiden dorith ligtvoet Twee weken geleden wees de rechtbank eerdere bezwaren van de Bomenbond af. Door in essen te klimmen wisten actie voerders te voorkomen dat het bosje werd gekapt. Maar de meenteraad tijdens de vorige vergadering. De raadsleden vin den dat er in de nieuwe wijk in de Broek- en Simontjespolder een groene zone moet komen die doorloopt naar Oud Poel geest en de Leidse Hout. Daar zou het essenbosje mooi in pas sen, vinden de actievoerders. De woonwagenbewoners, die kamp en essen liever behouden, en de Bomenbond hebben sa men een alternatief plan opge steld. Daarbij worden enkele woonwagens verplaatst en wordt de tijdelijke toevoerweg naar de nieuwbouwwijk vijftien meter verplaatst. Er hoeven dan slechts zeven bomen te sneuve len. Het woonwagenkamp blijft in stand. R. van Beek steunt het alter natieve plan. Hij heeft als parti culiere natuurliefhebber een schorsingsverzoek ingediend bij de rechtbank. Zijn bezwaren te gen de kap zijn vorige week weggewimpeld. „Omdat ik niet bij het essenbosje in de buurt woon zou ik geen belangheb bende zijn. Ik vind dat onzin. Die bomen zorgen voor zuur stof en kooldioxyde. Het is van algemeen belang dat de essen blijven staan." Van Beek heeft afgelopen vrijdag verzet aange tekend tegen de beslissing van de rechtbank. Ook raadslid M. Vlasveld (LWG/De Groenen) steunt het alternatief van de Bomenbond en de bewoners van het kamp. Zij deelt morgen tijdens de raadsvergadering een brief uit aan alle raadsleden, waarin ze pleit voor behoud van het es senbosje. „Wethouder Jan Laurier heeft eerder gezegd dat alle bomen op vervuilde grond staan. Of de ontsluitingsweg nu wordt ver legd of niet, ze zouden toch moeten verdwijnen. Maar uit het Heidemij-rapport blijkt dat zijn verhaal niet klopt. Daar waar de autosloperij heeft ge staan, is de grond inderdaad vervuild. Maar dat betekent niet dat alle bomen weg moeten. In overleg met de bewoners moet worden gekeken of het mogelijk is om de weg een stukje te ver leggen naar het zuiden." bovenverdieping niet thuis wa ren. „Gelukkig hadden ze hun hond bij zich. Alleen de kat heeft het waarschijnlijk niet ge red." Hoewel het er afgelopen nacht niet naar uitzag dat het pand te jedden was, hoopt Kees dat Club 70 wordt voortgezet. „De club was de laatste jaren al leen nog maar op vrijdag en za terdag open, maar er werkten toch tien tot twaalf man. Het is vreselijk om dit gebouw nu zo te moeten zien afbranden. Ie dereen leerde elkaar hier ken nen. In Club 70 zijn heel wat huwelijken ontstaan." Twee vroegere werknemers staan even verderop bedrukt te kij ken. „Iedere Leidse jongen van 16, 17 jaar kwam hier", meldt een ex-portjer. Achter het bus hokje waar hij staat, bevinden zich nog zeker honderd andere toeschouwers. Er zijn opvallend veel jongeren bij. Een jonge knul buigt het hoofd en zegt te gen zijn kameraad. „Het is afge lopen met Club 70. Nu is er he lemaal niks meer in Leiden." leiden Het glas van het bushokje op de Langegracht is kennelijk goed gepoetst. De lichtinval is ook al optimaal. Zo lijkt het alsof het Stadsbouwhuis niet één, maar twee keer in de steigers staat, terwijl de fietsers door een smalle Overlast door auto's cafébezoekers leiden timoteus waarsenburg „Gek word ik ervan. Het staat hier 's avonds helemaal vol met auto's en 's nachts om drie uur is alles weg", vertelt G. Gussenhoven in zijn wo ning aan de Oude Rijn. Voor al in het weekeinde staan op de Hoogstraat, de Visbrug en de Stille Mare veel auto's ge parkeerd. „Je mag hier hele maal niet parkeren, maar al die kroegbezoekers doen dat wel. En als je dan de politie belt, doen ze er niets aan." Gussenhoven haalt een pa piertje met parkeergegevens tevoorschijn. „Ik heb die au to's eens geteld. Aan het be gin van de avond en 's nachts. Het is echt een pro bleem. De ijsverkoper aan de Hoogstraat kan in de zomer vaak zijn terras niet eens uit zetten omdat er auto's ge parkeerd staan op die plek." „Er mag daar niet gepar keerd worden," bevestigt ge meentewoordvoerder F. Delemarre. „Na half tien 's avonds houdt Parkeerbeheer geen controles meer. Dan is het formeel een zaak van de politie. Maar ik moet toege ven dat ik nog nooit een agent 's avonds een parkeer bon heb zien uitschrijven." Politiewoordvoerder T. Stuif bergen beaamt dat parkeer problemen in de avonduren onder verantwoording van het Leidse korps vallen. „Als er even een rustpauze in het gewone surveillancewerk is, schrijven we er ook bonnen voor uit. Maar bekeuringen hebben 's avonds geen prio riteit. Als er ergens een vechtpartij of een aanrijding is. gaan we daarheen. Maar het laatste half jaar letten we wel iets meer op zaken als fietsen in de Haarlemmer straat en foutparkeren rond horecagelegenheden." Gussenhoven is van me ning dat de gemeente bor den moet plaatsen die parke ren uitdrukkelijk verbieden. Agente beledigd door jongeren De politie heeft afgelopen nacht een jongen aangehouden bij ongeregeldheden op de Haar lemmerstraat. De politie kwam af op een inbraakalarm dat af ging in een winkelpand. De agenten troffen een groep schreeuwende jongeren aan in enkele portieken. Toen zij zich om een vrouwelijke agent schaarden en onzedelijke taal uitsloegen, is één van hen aan gehouden. leiden .ruud sep Op bepaalde tijdstippen was er telefonisch niet doorheen te komen, maar aan de balies van de Leidse afdeling Belastingen aan de Ir. Driessenstraat heerste vanmorgen een wat onwerkelijke rust. Leiden bleek nog niet massaal uitgelopen te zijn om te klagen over de hertaxatie van het onroerend goed. Wind en regen hielden de mensen binnens huis. „Ik denk dat het weer ons een beetje parten speelt", meldt afdelingshoofd J. van Dissel. De afdeling Belastingen zit vanaf van morgen met twintig lijnen en zes loketten klaar om de reacties op de hertaxatie in ontvangst te nemen. De waarde van het Leidse onroerend goed is sinds de vorige taxatie met 42 procent gestegen. Omdat de taxatiewaarde de grondslag vormt voor de onroerend-zaakbelasting, verwacht de ge meente rond de 10.000 bezwaarschriften. Maar vanmorgen om 10.00 uur was slechts één van de zes loketten bezet, terwijl de telefonistes zo af en toe nog tijd vonden voor een kopje koffie. „De ervaring leert dat we op één dag ongeveer duizend telefoon tjes af kunnen handelen en aan de loketten enige honderden mensen kunnen helpen", vertelt Van Dissel. „Maar dat zijn gegevens van vorig jaar. Ik weet niet hoe het dit keer loopt." Overigens blijft de afdeling de komende tijd de hele dag bereikbaar. „We proberen zo veel mogelijk in de ochtend af te hande len zodat we 's middags tijd hebben voor onze andere werkzaamheden. Maar in de praktijk blijven de loketten en de telefoons tot 's middags half vijf bereikbaar." leiden. marcel smeets Te koop, te huur, verhuurd en verkocht. Het 'hoogzomert' voor makelaars in be drijfspanden in de Leidse binnenstad. Op dit moment staan in de Breestraat alleen al twaalf winkels, met een totale oppervlakte van zo'n duizend vierkante meter, te wach ten op een nieuwe bestemming. Vooral de beide uiteinden van de Breestraat hebben te maken met een groot verloop van onder nemers die om welke reden dan ook hun nering van de hand deden: htm etalages hebben zij afgestaan aan beroepsbemidde laars. 'Puur toeval', roept de gemeente. 'Nee', sputteren makelaars en de Kamer van Koophandel, 'de Breestraat is onbereik baar en vertoont trekjes van verpaupering'. „Er staat nu te veel leeg", zegt C. Broeksma, secretaris van de Rijnlandse Kamer, „en dat baart ons zorgen." Het ligt voor de hand het autoverbod in de Breestraat aan te wijzen als oorzaak van de leegloop. Lijstenmaker Bleijenberg heeft zijn galerie tegenover het stadhuis verruilt voor een stek in Leiderdorp waar volop par keergelegenheid is, zo laat zijn verhuisbe richt weten. „Maar ik durf de stelling niet aan dat het gemeentelijke autobeleid alleen tot die beslissing leidt", zegt ondernemers- woordvoerder Broeksma. Hij wijst op tendensen waarop ook het Leidse gemeentebestuur geen vat heeft. De ontwikkeling van winkelcentra in buurge meenten bijvoorbeeld en het feit dat consu menten geld steeds vaker in de oude sok stoppen. „Maar het is waar dat het poten tieel van de Leidse binnenstad niet opti maal wordt gebruikt", meent de KvK. Er moet iets gedaan worden aan de bereik baarheid van de Breestraat, vindt Broeks ma, maar ook aan het straatbeeld. Was de Breestraat vroeger nog een ware winkelaue- nue, nu ontbreekt de allure. „Het is onpar lementair om te zeggen dat de Breestraat verloedert, maar ze vertoont toch trekjes van verpaupering", vindt hij. Onder de mat Dat zegt ook een woordvoerder van Nie- boer/Gemako, dat vier winkels in de gede valueerde winkelstraat in portefeuille heeft: „Er zijn veel panden die het renoveren waard zijn." Nu geldt de driehoek tussen V &D, C&A en Hema als toplocatie, waar de 'meterprijs' kan oplopen tot 1600 gulden. De rest van de Breestraat steekt daar schril tegen af met een meterprijs van rond de 300 gulden. „Aan de prijs kan het niet lig gen", meent W. Bos van Basis Bedrijfshuis vesting naar aanleiding van de leegstand. De boodschap van de plaatselijke onder nemersorganisatie aan de gemeente is dui delijk: „Je moet van tevoren zeggen wat je met de Breestraat wilt en daar vervolgens je beleid op afstemmen en niet andersom", zegt Broeksma. „Parkeerbeleid met aan toonbaar negatieve gevolgen mag niet on der de mat worden geveegd, zoals de ge meente weieens doet", meent de secretaris van de KvK. Waar het aan ontbreekt, is een goede 'beeldkwaliteit' en een goed alterna tief voor de verbannen auto's, meent hij. Wethouder A. van Bochove (CDA/Econo mische Zaken), die moet gissen naar de oorzaak van de massale leegstand, voelt zich niet aangesproken door de kritiek van Broeksma. „Dat zijn toch analyses van het jaar nul? Ze zijn niet vruchtbaar", meent hij. De leegstand in de Breestraat en met name aan de uiteinden ervan, is hem niet ontgaan. „Het is iets van de laatste weken", meent Van Bochove. Structurele problemen ziet hij niet. „Je moet er geen politiek ver haal in zien. Die straat is gewoon te lang. Er is toch niemand die een kilometer gaat sle pen met boodschappentassen?". leiden maarten keulemans De Leidse afdeling van de ver voersbond FNV overweegt een proces aan te spannen te gen het zondagsblad Het Op Zondag. De bond is woedend over de Het-editie van giste ren. Daarin wordt onder de kop 'Doodrijders' het wegge drag van de Leidse buschauf feurs aan de kaak gesteld. 'Levensgevaarlijk', noemt de huis-aan-huiskrant dat ge drag. „Het openbaar vervoer is heilig. Maar daarom hoeven de Leidse buschauffeurs zich nog niet te gedragen als God in Frankrijk. Ze misbruiken de vele tonnen staal om hun zin door te drijven in het verkeer. Fietsers, wandelaars en ook automobilisten zijn hiervan het slachtoffer." Het artikel is bovendien voorzien van een trucfoto, waarop een ZWN- bus is te zien met een piraat achter het stuur. Afdelingsvoorzitter J. Koome van de vervoersbond heeft inmiddels een vlug schrift in de stalling van de busmaatschappij opgehangen waarin hij de chauffeurs be looft het er niet bij te laten zit ten. „Dit is gigantisch sme rig", zegt Koome. „Misselijk makend gewoon. De telefoon heeft hier de hele dag rood gloeiend gestaan. Iedereen is als gif." Uitgever Olaf Hoenson van Het Op Zondag is verbaasd over de boze reacties. „We hebben vanochtend al de eer ste twee telefoontjes gehad van mensen die het helemaal met het artikel eens waren." Het dreigement van de ver voersbond om naar de rechter te stappen noemt Hoenson 'lachwekkend'. „Ik zie zo'n proces met een glimlach en heel veel vertrouwen tege moet De buschauffeurs kun nen het geld voor zo'n proces beter steken in het nemen van rijlessen. Laat ze eerst maar eens beter gaan sturen voor dat ze ons de schuld geven van hun slechte rijgedrag." Het is niet voor het eerst dat de Leidse buschauffeurs de wind van voren krijgen van het zondagsblad. Koome: „Er heeft al eens een stukje in ge staan onder de titel 'De ter reur van de buschauffeur'. Daar waren we ook al kwaad over. Alles wat streekgeel is wordt door dat krantje van van alles beschuldigd." Koome heeft inmiddels contact gehad met de directie van busmaatschappij ZWN over de kwestie. Of de beide partijen samen een proces te gen de krant aanspannen we gens smaad, wordt vanavond besproken op een bestuurs vergadering van de vervoers bond. Het is de tweede keer bin nen enkele maanden tijd dat een publicatie in Het Op Zon dag voor opschudding zorgt. In november dreigde de voet balbond KNVB een proces te gen de krant aan te spannen toen Het-columnist Olaf Hoenson KNVB-voorman Jos Staatsen in verband bracht met het nazi-tijdperk.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7