In Peking brandt de strijd los Feiten &Meningen Vanaf nu is het Vergeten spiraaltje kan arts miljoenen gaan kosten Bolkestein tegen Kok Op wie kan een belastingbetaler vertrouwen? MAANDAG 24 FEBRUARI 1997 O P Vraag: hoe moet de WD de grootste partij worden bij de Kamerver kiezingen van 1998? Antwoord: dat wordt knap lasting, want WD- leider Bolkestein zit met een paar lelijke nadelen. Eén: Er is geen PvdA'er meer die het kabinet-Kok té liberaal noemt. In de eerste jaren van het paarse kabinet zijn alle liberale wensen uit het regeerakkoord uitgevoerd. De sociale zekerheid werd aange pakt, de winkeltijden werden verruimd, het financieringstekort werd teruggebracht. Sociaal-democraten morden begin vorig jaar nog hardop, maar dat geluid is inmiddels geheel verstomd. De PvdA is begonnen met het incasseren. Door jarenlange bezuinigin gen is er nu weer wat ruimte om leuke sociale dingen te doen. Paars ontwikkelt zich van blauw naar rood. Twee: het succes van paars straalt af op Wim, niet op Frits. Als er één man profiteert van de economische beyvieroking van Nederland in het buitenland dan is dat wel premier Kok. Nu Ne derland voorzitter is van de EU, gaat alle internationale aandacht naar hem uit. Bolkestein mag dan voorzitter zijn van de liberale in ternationale, hij doet er op het wereldtoneel van regeringsleiders niet toe. De WD-fractievoorzitter luncht informeel met Major, maar Kok is de staatsman die Clinton en Jeltsin ontvangt. En als het op stemmen aankomt, zullen vele kiezers het gevoel hebben dat het sinds Kok allemaal weer wat beter is geworden. Drie: Bolkestein kan niet te ver afwijken van zijn eigenzinnige imago. De WD is de beste vriend van het paarse kabinet, zo verzekert Frits Bolkestein nu al jaren. Maar diezelfde WD heeft zijn politiek leider buiten het kabinet ge laten en zich vanaf het eerste moment een kritische hou ding aangemeten. Frits Bol kestein heeft het kabinet ja renlang bestookt met eigen zinnige meningen die soms een hoog studeerkamerge halte hadden, of gewoon los se flodders waren. Bolkestein moet ervoor zorgen zijn au reool van eigenzinnigheid te behouden - want anders is hij niet geloofwaardig - maar tegelijkertijd proberen iets van de successen van het ka binet op eigen rekening te schrijven. Waarmee we aankomen bij de uitbreiding van de NAVO met enkele Oost-Eu- ropese landen, waartegen Bolkestein zich twee weken geleden heeft uitgesproken. Dat was een nogal verras sende stap van de WD'er. De NAVO heeft onder aanvoering van de VS al min of meer beslo ten dat Polen, Tsjechië en Hongarije de kans tot toetreding moeten krijgen. De gesprekken binnen de NAVO gaan vooral over de mo gelijkheden om Rusland - dat daar tegen is - tegelijkertijd te vriend te houden. Frits Bolkestein keerde zich tegen de opvatting van de eigen WD-minister Voorhoeve van defensie om de NAVO uit te breiden in de richting van het oosten. Er zijn mensen die geloven dat Bolke stein dat alleen doet omdat hij het niet kan nalaten zijn eigen visie op de (wereld)politiek of Europa onder de aandacht te brengen. Die uitleg bevredigt niet. Bolkestein profileert zich niet voor niets met dit thema. Bijstek ling van het Nederlandse standpunt kan zijn doel niet zijn. Dat heeft geen kans van slagen. Bovendien zijn het de VS die bepalen welke kant het opgaat met de NAVO. Maar wat bereikt hij er dan wel mee? Heel wat. Bolkestein be paalt de discussie weer even en rijd bovendien premier Kok op in ternationaal niveau wat in de wielen, waardoor het voor Kok wat moeilijker wordt te gloriëren. Hij laat nog eens zien dat de WD zich durft te keren tegen het kabinetsbeleid, zelfs als daarvoor een eigen minister wordt beschadigd. Maar hij doet het wel met een thema dat hem geen stemmen zal kosten. Hij schept ruimte tussen het kabinet en zichzelf om zich het komende jaar te kunnen profi leren. Hij laat zien waar de werkelijke macht ligt in de WD: niet bij de liberalen die in het kabinet zitten, maar bij de fractievoorzitter. Vanaf nu is het Frits Bolkestein tegen Wim Kok. Kiezer wil Kok De overgrote meerderheid van de bevolking ziet in Kok een geschiktere premier dan Bol kestein, zo blijkt uit een en quête in opdracht van de actu aliteitenrubriek Netwerk. Van de 750 ondervraagden ziet 75 procent Kok als de meest ge schikte premier, terwijl slechts 11 procent kiest voor de WD- leider. Zelfs in de WD is Kok popu lairder: 46 procent wil Kok, 30 procent ziet Bolkestein meer zitten. Van alle ondervraagden vindt 53 procent Kok de eer lijkste van de twee, terwijl slechts 20 procent zegt dat Bolkestein eerlijker overkomt. alle informatie die van een overheids instantie komt mag vertrouwen. Men moet bij het juiste loket zijn. Voor be- 'H lastingzaken dus het loket van de be- lastingdienst. Maar ook dan is het nog oppassen ge- |EC blazen. Zo geeft de belastingtelefoon alleen algemene informatie waarop {- men niet mag vertrouwen. Hetzelfde g kan worden gezegd van de toelichtin- id; gen op het aangiftebiljet. Deze zijn rtc| namelijk meestal zo algemeen gesteld dat men daar niet zonder meer een h beroep op kan doen. Hof Den Haag j besliste dit recent nog in een proce- x dure. j De belastingbetaler blijft dus vaak nc toch nog op zichzelf aangewezen. Bij [0, allerlei instanties kan hij om voorlich- ij, ting vragen, maar er echt op vertrou- g wen kan hij niet. Wil hij echt duide- er lijkheid, dan zal hij zich tot de belas- or tinginspecteur zelf moeten wenden. |e Aan hem zal hij dan een concrete toe- zegging moeten vragen over hoe iets ija, belastingtechnisch in elkaar steekt, nd Daar kan de belastingbetaler dan wél <j op vertrouwen. fci Io> Tot hoe ver zijn medici aansprakelijk voor fouten? Soms zeer ver, zo blijkt uit een vrijdag door de Hoge Raad gewezen arrest in een al tien jaar sle pende zaak van een vrouw die door nalatigheid van haar gynaecoloog zwanger was geraakt. De arts is aansprakelijk voor de kosten van verzor ging en opvoeding van het kind. Bovendien moet hij het inkomen vergoeden dat de moeder derft gedurende de tijd die zij voor het kind moet zor gen. Over de fout van de arts bestond geen menings verschil. Hij had in 1986 bij een operatie een spi raaltje verwijderd zonder een nieuw te plaatsen en zonder de vrouw in te lichten. Haar daarop volgende zwangerschap, op 1 mei 1987 resulte rend in de geboorte van een baby, was dus het gevolg van een medische beroepsfout. Met de aangeboden schadevergoeding in 1988 kreeg zij een voorschot van 10.000 gulden uitgekeerd nam de vrouw geen genoegen. De rechtbank en daarna het Gerechtshof in Leeuwarden wezen haar eis tot betaling van de kosten van opvoeding en verzorging van het kind, loonderving en smartegeld af. In de wet staat na melijk dat ouders de plicht hebben voor de op voeding van hun kinderen te zorgen. Maar de Hoge Raad heeft de vrouw nu in het gelijk ge steld. De wettelijke zorgplicht van de ouders is geen reden om de rekening niet ver volgens aan de gynaecoloog te pre senteren. Om welk bedrag het uiteindelijk gaat, zal nog door het Gerechtshof in Arn hem moeten worden bekeken. De vrouw heeft een kleine drie miljoen gulden gevraagd. Daar zat ook een bedrag in voor vergoeding van de im materiële schade (smartegeld). Deze eis is echter door de Hoge Raad afge wezen, omdat de vrouw geen geeste lijk letsel heeft opgelopen. Dat zou bijvoorbeeld bij een postnatale de pressie wel het geval zijn geweest. Wat de inkomensderving betreft: het Hof in Leeuwarden betoogde dat het een vrijwillige keuze van de vrouw was om na de geboorte een aantal jaren met werken te stoppen. Daarom zou de arts haar misgelopen salaris niet hoeven te vergoeden. Maar volgens de Hoge Raad kan haar eis redelijk zijn. Nu zij het kind eenmaal had, wilde ze er ook zelf voor zorgen. Hoeveel geld daarmee is gemoeid, moet het Hof in Arn hem alsnog vaststellen. Al eerder was bekend dat een dergelijke rechtsac tie wegens een ongewenste geboorte ook in Ne derland met succes kan worden ingesteld. Een schoolvoorbeeld hiervan werd vorig jaar in het juridische tijdschrift Ars Aequi door de Rotterdamse hoogle raar Hol behandeld. Het betrof de ge boorte van een gehandicapt kind waarvan de moeder tijdens de zwan gerschap met rode hond besmet was. De behandelende gynaecoloog wist hiervan, maar verzuimde de vrouw in te lichten over de mogelijke gevolgen voor de gezondheid van de baby zo dat zij geen abortus in overweging nam. Wegens de nalatigheid van de arts werd zo een gehandicapt kind geboren. Dat maakte hem aansprake lijk voor de extra kosten voor onder wijs en medische zorg ten behoeve van dat kind en voor de inkomstenderving van de moeder die meer thuis moest blijven om het kind te verzorgen. Hol stelde echter tegelijk een andere vraag aan de orde: zou ook namens het gehandicapte land zelf schadevergoeding gevraagd kunnen worden van de falende arts? Hol kwam tot de conclusie dat hiervoor inderdaad een rechtsgrond aanwezig is. De zorg van de arts, op grond van zijn contractu ele relatie met de moeder, diende zich ook uit te strekken tot de vrucht. Zijn nalatigheid brengt dus tevens aansprakelijkheid met zich mee v het gehandicapte kind. Maar, aldus Hol, de s de die op het conto van de arts kan worden g schreven, valt in zo'n geval niet vast te steller hoe bepalen we de omvang van de schade va ven ten opzichte van niet-leven? Bij de rechtbank in Den Haag dient sinds 19£ een zaak die door de ouders van een meervo gehandicapt meisje is aangespannen tegen h Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL). Daar z men hebben verzuimd gehoor te geven aan zoeken om een vruchtwaterpunctie. Wegens uitblijven daarvan is in 1994 de meervoudig handicapte Kelly geboren. Er bleek achteraf r melijk sprake te zijn van een erfelijk overdraa re afwijking waaraan door het ziekenhuis gee aandacht was besteed. Voordat in de zaak van Kelly een uitspraak ve Hoge Raad voorhanden is, zullen nog enkele ren verstrijken. Duidelijk is dat hier moeilijke principiële en ethische kwesties op de achter grond spelen. Kunnen ouders juridisch aansp maken op gezonde kinderen? Kan een gehan capt geborene de arts aansprakelijk stellen vc het leven zelf en hoe valt het leed in geld uit t drukken van iemand die stelt ten onrechte te geboren? Op deze vragen moet het recht de k mende tijd antwoorden proberen te vinden. GUSSCHREUDERS juridisch medewerker Begrijp ons goed: we hebben natuurlijk niets tegen België Maar toch denken we bij VSB Bank dat u echt niet naar onze Zuiderburen hoeft te vluchten als u belastinggeld wilt besparen. Waar u dan wel naar toe moet? Gewoon: naar het dichtstbijzijnde VSB Bankkantoor. Voor een adviesgesprek met een van U krijgt dan alle mogelijkheden waarmee u in de toekomst duizenden guldens belastinggeld kunt besparen, op een presenteerblaadje aangeboden. Zoals bijvoorbeeld de VSB BeursprofijtKoopsom (let op: de sluitingsdatum hiervoor is 21 maart 1997) die u zelfs over 1996 nog een aanzienlijke aftrekpost kan opleveren Maar we vertellen u ook graag meer over de andere speciaal door ons ontwikkelde fiscaal- vriendelijke producten die bovendien garant staan voor een hoog rendement, zoals BeursprofijtSparen, CombinatieSparen en GroeiVermogen. Wilt u voorlopig nog in Nederland blijven wonen? Kom dan snel langs of bel voor meer infor matie gratis met de adviseurs van VSB Bank: 06-0331, 24 uur per dag, 7 dagen per week. VSB'BANK VSB. Daar kom je verder mee. ffortu De Nederlandse belastingen zitten in gewikkeld in elkaar. Toch behoort ie dere Nederlander de wet te kennen. Met andere woorden: men moet we ten wanneer iets volgens de belasting wet belastbaar is. Om uit te vogelen hoe de belastingwet in elkaar zit, kan men natuurlijk een belastingadviseur inhuren. Maar gezien het prijskaartje dat aan een dergelijke adviseur hangt, is dit maar voor weinigen weggelegd. De belastingbetaler zal er dus vaak op eigen kracht moeten zien uit te ko men. Nu staat hij ook weer niet hele maal alleen. De belastingdienst doet zijn best. Zo kan men de belastingte lefoon bellen, bij de belastingdienst staan allerlei ambtenaren met raad en daad klaar en bij de belastingaangifte zit altijd een handige toelichting. Aangezien de wet voor veel belasting betalers veel te ingewikkeld is, ver trouwen ze vaak op alle informatie die ze van de belastingambtenaren krij gen of die in de toelichting op het aangiftebiljet staat vermeld. Maar mag men wel vertrouwen op de voor lichting die de ambtenaren geven? Onlangs kwam een dergelijk geval voor de Hoge Raad: De heer X heeft DENNIS WEBER fiscaal medewerker een auto. Als men een auto met een zogeheten 'grijs kenteken' heeft, hoeft men meestal (let op: niet altijd, de fiscale eisen en de eisen voor een grijs kenteken lopen namelijk uiteen) minder BPM en motorrijtuigen belasting te betalen. Voor de motorrijtuigenbelas ting kun je aangifte doen op het postkantoor. De heer X had dit gedaan te gen het lagere tarief. Een medewerker van de PTT had hem namelijk verteld dat hij maar motorrijtuigenbelasting tegen dit lagere tarief moest betalen, omdat hij een grijs kenteken had. X keek dan ook raar op toen opeens een naheffing motorrijtuigenbelasting op zijn mat lag. Het bleek dat hij te gen een te laag tarief belasting had betaald. De zaak werd tot op de bo dem uitgezocht en inderdaad: het bleek dat X motorrijtuigenbelasting tegen het hogere tarief moest betalen. De heer X was het hier helemaal niet mee eens. Volgens de wet had de be lastingdienst dan wel ge lijk, maar hoe kon hij dit nu weten? Ten eerste hadden ze op het postkantoor gezegd dat het lagere tarief van toepassing was en daar naast leerde navraag bij de Rijksdienst voor het Weg verkeer dat ook de ambte naren daar dachten datX minder motorrijtuigenbe lasting verschuldigd was. Mocht X nu niet op deze uitlatingen vertrouwen? X kaartte de zaak zelfs aan bij de Hoge Raad, maar verloor de procedure uiteindelijk. De Hoge Raad oordeelde namelijk dat iemand die bij de PTT werkt niet be voegd is om door wat hij heeft gezegd (en dat in strijd met de wet is) de be lastingdienst later voor altijd te bin den. Ook de informatie van de Rijks dienst voor het Wegverkeer kon X niet helpen. Deze Rijksdienst heeft name lijk niets met de motorrijtuigenbelas ting te maken en op wat zij zegt mag je dan ook niet vertrouwen. Uit dit ar rest kan men dus leren dat men niet BELASTING BELICHT v Prestigeslag om kritisch artikel over Deug Slechts enkele dagen na de dood van partijvete raan Deng Xiaoping, die vandaag in Peking is gecremeerd, blijkt de machtsstrijd binnen de Chinese communistische partij al in volle gang. Het conservatieve kamp is bezig met een aan val te lanceren op diens economische hervor mingen, terwijl de door Deng als zijn opvolger aangewezen Jiang Zemin probeert publicatie van het kritisch geschrift te voorkomen. De conservatieve ideologen be togen in een artikel dat de weg naar een kapitalistisch systeem zal leiden tot privatisering van de economie waardoor het staatseigendom het onderspit zal delven. Dat zal dan onver mijdelijk het einde van het marxisme betekenen en het ter ziele gaan van de communisti sche partij, zo luidt de kritiek onder aanvoering van de pro minente revolutionair Deng Li- qun (81). Het voormalig hoofd van de propaganda-afdeling van de partij is al jaren een van de felste criticasters van Deng Xiaoping. Het lijkt erop dat hij zijn kruis tocht zal voortzetten tegen Jiang, die met Dengs hervor mingen wil doorgaan om te voorkomen dat China ten prooi valt aan chaos. De noodzakelij ke volgende stap daarbij is een grootscheepse sanering van de verlieslijdende staatsindustrie- en, waardoor miljoenen arbei ders werkloos dreigen te wor den. Jiang Zemin (70) heeft vorige maand toen de gezondheid van Deng Xiaoping zienderogen achteruit ging, verordonneerd dat niemand 'verdeeldheid mag zaaien'. Deng Liqun en de zij nen zijn er echter in geslaagd hun artikel te verspreidèn in de hogere regionen van de partij. De voorgenomen publicatie in een wetenschappelijk politiek tijdschrift is niet zo eenvoudig te voorkomen omdat Deng Li qun hoofd is van het instituut dat de uitgave verzorgt. Toch zou Jiang zijn getrouwen erop uit hebben gestuurd daar een stokje voor te steken. De con servatieven vormen - zeker in de ogen van de partijleider die het voortaan zonder de steun Een oude vrouw plengt tranen bij het huis waar Deng 92 jaar geleden geboren werd in de stad Paifang, gelegen in de belangrijkste vrije econo sche zonè van Chijna Guangdong. Honderdduizenden mensen hebben daar de afgelopen dagen een laatste groet aan de Chinese leider gebr i FOTO Rl i partijleiderschap heet te zij i De tweespalt in de samenle t komt in een aantal Chinese den tot uiting bij de rouw oE de dood van Deng. In de cel] traal gelegen industriestad zhou werden tientallen rou kransen gelegd op het pleii het centrum.Alle kransen ren van individuele burgen - van particuliere ondernemi J Er was er geen een bij van staatsbedrijven of overheid stellingen", zegt een Europ' die vorige week de stad bezc In de hoofdstad Peking hee1] overheid ieder openbaar ro beklag verboden. Arbeidenr moeten Deng binnen de wi^ eenheid herdenken en mo; niet naar het Plein van de 1 melse Vrede gaan. De overl is kennelijk bevreesd voor samenscholingen waaruit makkelijk protestdemonsti K kunnen ontstaan. Dit gebei eerder na de dood van de li rale voormalige partijleidei Yaobang op 15 april 1989.1 demonstraties die daarop den werden enkele weken bloedig door het leger beëi digd. e PEKING YVONNE VAN DER HEUDin CORRESPONDENT v van zijn beschermheer moet zien te rooien - een gevaar voor de stabiliteit in China omdat de ontevreden arbeiders in de staatsbedrijven hen uit wan hoop massaal zouden kunnen steunen. Daartegenover staat het snel groeiende particuliere bedrijfs leven, waar nu al zo'n 100 mil joen mensen werken en dat al meer dan de helft van de indus triële productie voor zijn reke ning neemt. De particuliere on dernemers hebben hun bestaan te danken aan Deng Xiaoping, die de socialistische plan-eco nomie overboord zette en Chi na de richting in stuurde naar een door de markt bepaald eco- In een eenvoudig busje werd het stoffe lijk overschot van Deng vanmorgen overgebracht naar de Babaoshan-begraaf- plaats. Langs de route stonden veel mensen om een glimp van de stoet op te vangen. FOTO AFP GOH CHAIHIN nomisch systeem. Zij zullen een terugkeer naar de oude tijden niet aanvaarden. In de partijtop vinden zij steun bij liberale poli tici, zoals vice-premier Zhu Rongji die verantwoordelijk is voor de economie, en parle mentsvoorzitter Qiao Shi die in de herfst een van de belangrijk ste rivalen van Jiang voor het

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2