René Ruitenberg in spoor van broer Opmerkelijk herstel van Dave Versteeg O'Reilly netzo eigenwijs als Van Gaal Sport Wereldtitel skispringen voor Ahonen timmer kanshebber voor WK afstanden Luc Alphand volgt het voorbeeld van Jean-Claude Killy Bobber Rob Geurts gaat graag terug naar Nagano MANDAG 24 FEBRUAR11997 25 chef willem spierdijk. 071 -5356464. plv.-chef rob onderwater. 071-5356464 Juniorenrecord Holum op 1500 meter calcary De Amerikaanse Kirstin Holum heeft zaterdag een we- emjreldrecord op de 1500 meter voor junioren (vrouwen) gevestigd, o, Lin Calgary legde zij tijdens een landenwedstrijd tussen Neder- eeljland, Verenigde Staten, Italië, Canada, Japan en Duitsland die afstand afin 2.03,61. Het oude record stond op 2.03,72. Bij de mannen won Jelmer Beulenkamp op het Olympic Oval namens jOranje de 3000 meter in 3.53,44. hij bleef daarmee 0,38 van het i|wereldrecord (3.53,06) van Bob de Jong verwijderd. Nederland ^leidt na de eerste dag het tussenklassement met 60 punten voor sprong. s 2 okil Derde plaatsen De Graaf en Wensveen driebergen» Ronald de Graaf heeft de derde plaats bemachtigd Jbij de run-bike-run van Driebergen. De Koudekerker moest gis teren in Driebergen Aalbers en Rob Barel voor zich dulden na 7 ïkilometer lopen, 30 kilometer fietsen, 3,5 kilometer lopen. Gon- Jnie Wensveen uit Oegstgeest werd derde bij de vrouwen. ■BsOgiwara wereldkampioen 15 kilometer trondheim De Japanner Kenji Ogiwara is in Trondheim wereld kampioen op de 15 kilometer skilopen geworden. Het zilver was ïgisteren voor de Noor Bjarte Engen Vik. Het brons voor de Noor jFabrice Guy. Ogiwara behaalde de wereldtitel ook al in 1993. De ïRussin Ljubov Jegorova werd wereldkampioene op de 5 kilome ter skilopen (klassiek). De olympisch kampioene legde de af- q 2istand af in 13.29,9. Landgenote Jelena Valbe (13.32,7), vrijdag iag winnares op de 15 kilometer vrij, eindigde als tweede. De Itali- 'c ^aanse Stefania Belmondo eindigde met 13.35,0 als derde. Hoge eindklasseringen in marathonklassement voor Borst en Duivenvoorden Erica Terpstra én Ard Schenk moesten eraan te pas ko men, zo veel moest er zaterdag gehuldigd worden op de kunstijsbaan in Deventer. Maar alle bloemen, bekers, glazen en andere hebbedingetjes die werden uitgedeeld aan de winnaars van allerhande klassementen vielen in het niet bij die ene Cup. En alle feestvarkens - zelfs Ar nold Stam, de winnaar van de finale - stonden in de schaduw van die ene winnaar: René Ruitenberg uit El- burg. en in de kracht van zijn leven. Henri Ruitenberg is 40 en waar schijnlijk de grootste fan van zijn broer. Hij geniet van diens successen. „Dit doet me denken aan de tijd dat ik de Cup won. Het mooie is, dat ik het weer al lemaal van dichtbij meemaak. De jongens met wie ik toen ik de Aegon-ploeg zat, Dries van Wijhe, Jan Wessels en Tjeerd deventer gpd In de glorietijd van Henri Rui tenberg was René Ruitenberg nog maar een kereltje. Veertien was hij toen zijn grote broer tweede werd in de Elfsteden tocht, Nederlands kampioen werd en de KNSB Cup (toen nog Aegon Cup) won. Inmid dels is kleine René 26 jaar oud Uiterdijk, zitten allemaal al ach ter de geraniums. En ik rijd nog lekker mee." Op de kunstijsbaan in Deven ter kon Henri Ruitenberg zich niet beperken tot meerijden. Hij moest in de laatste fase van de wedstrijd nog vol aan de bak om zelfs de kleinste theoreti sche kans dat zijn broer de KNSB Cup (tegenwoordig Unox Cup) zou mislopen, te elimine ren. René Ruitenberg, de gelukki ge winnaar van het klassement, had de inzet van zijn broer te vreden bekeken. „Henri heeft veel voor me moeten doen, want ik reed niet best. De eerste vijftig ronden ging het nog wel en kon ik zelfs nog wat aanval len. Maar daarna sloeg het ijs aan en werd het verschrikkelijk zwaar. Dan ben ik met 85 kilo niet in het voordeel." Daar stond tegenover dat Re né Ruitenberg zich kon beper ken tot één simpele opdracht: het in de gaten houden van Yep Kramer, zijn enig overgebleven concurrent. Die opdracht kon hij gemakkelijk aan. Vooral om dat Kramer in het geheel niet meer in zijn eigen kansen ge loofde. Dus was voor Ruiten berg 'plakken' het motto. „In dit geval heiligt het doel de midde len. Deze Cup is te uniek om hem te laten lopen. Met skeele ren heb ik geloof ik vier of vijf keer de Tijl Cup gewonnen. Als dat een keer mislukt, kom je er wel overheen. Maar deze beker moest ik winnen." „Volgens mij is dit uniek in de Nederlandse sportgeschiede nis", zei René Ruitenberg glim mend van genoegen. „Dat twee broers allebei zo'n Cup winnen, is vast nog nooit eerder voorge komen. Net als Henri ben ik nu Nederlands kampioen op schaatsen -en skeelers geweest en heb ik nu ook het klassement op kunstijs gewonnen." Hoewel de ploeggenoten Kra mer. Lammert Huitema en Lei derdorper Ruud Borst achter Ruitenberg de plaatsen twee, drie en vier in het eindklasse ment bezetten, is de Klerk's-he- gemonie doorbroken. De ploeg van Frans Overdevest domi neert al jaren het peloton en alle snode plannen van de concur rentie vielen steeds in het water. „Daarom is het zo leuk voor mijn sponsor Wehkamp dat ik nu gewonnen heb", aldus Rui tenberg. „Die vindt dit heel be langrijk. In het verleden zijn Ro bert Vunderink en Fausto de Marreiros gehaald met als enige doel om de Cup te pakken. Dat maakt de voldoening des te gro ter dat het nu gelukt is." Bij de vrouwen verwees Klasi- na Seinstra na een spannend verlopen competitie de zussen Jolanda Duivenvoorden (Noordwijk) en Petra de Boer naar de tweede respectievelijk derde plaats in het eindklasse ment. Duivenvoorden moest zaterdag in Deventer buigen voor Gretha Smit, die de laatste marathon op kunstijs op haar naam schreef. Vreugde en verdriet tijdens NK shorttrack jorttrack marc van der jagt niet aflatende drang om te 8 Resteren én te pieken op het ïiiste moment. In dat plaatje Jast shorttracker Dave Versteeg, ï'e Lissenaar zag vorige week !jjn WK-droom bijna in duigen toen hij hard onderuit tijdens World Ranking- 3jedstrijden in Leeuwarden. De evige pijnen in zijn onderrug in de blessure aan zijn knie- Janden werden twee keer per iag behandeld. En met succes, b bleek gisteren. Versteeg \eeg na twee dagen Neder- 2-|ndse titelstrijd in Groningen zilveren medaille omgehan- pn en verdiende daarmee toch et door hem felbege.erde ticket i>or het WK individueel. i|„Na die val had ik in eerste instantie geen verwachtingen |eer", aldus de 20-jarige kern- üoegrijder. Maar een gesprek let bondscoach Willy O'Reilly een ander licht op de ta iak. „Hij vond dat het op men tal vlak goed voor me zou zijn m toch op het NK te starten, ïjaarom heb ik besloten deel te Jpmen. Op de 1500 meter be un ik nog onzeker, maar naar- ate het toernooi vorderde ed ik steeds lekkerder. De atste dag ben ik er zelfs vol in gevlogen." Versteeg kan weer dromen over het individuele WK, dat van 28 tot en met 30 maart in Nagano wordt verreden. Hij reist naar de olympische Japanse stad af in gezelschap van het kersverse nationale kampioensduo Joost Smit/Ellen Wiegers en de num mer twee bij de vrouwen Anke Jannie Landman. Maar het kei harde selectieprogramma van de voormalige mondiale topper O'Reilly leverde naast vreugde ook verdriet op. Zo viel Leide- naar Harold Janssen buiten de boot. Het talent dichtte zichzelf één week tevoren nog goede kansen toe op deelname aan dc wereldtitelstrijd voor landen teams. Maar het evenement in het Zuid-Koreaanse Seoul gaat hoogstwaarschijnlijk aan zijn neus voorbij. „Ik ben zesde ge worden en de eerste vijf gaan", aldus de teleurgestelde Janssen. „Het hele jaar is hst goed ge gaan, maar dit weekend lukte het gewoon niet." Theoretisch bestaat er voor de 19-jarige nog een kans. Zijn doorgewinterde ploeggenoot Mare Velzeboer (28) liep tijdens het NK na een ongelukkige aanvaring een die pe vleeswond vlak boven de heup op. Janssen: „Het liefst ga ik niet op die manier naar het WK, maar om het te moeten missen..." Bij twee shorttrackfamilies uit de Leidse regio was het daaren tegen feest. In huize Wolvers (Woubrugge) zijn de kern ploegleden Vincent en Claudia verzekerd van Seoul. Vincent Wolvers, de Nederlands kam pioen van 1995 en 1996, werd vijfde. Hij completeert daardoor het aflossingsteam, waarvan ook Stompwijker Patrick Ver geer, lid van de Indoor Hardrij Club Leiden, deel uitmaakt. Wolvers liep vorig jaar een ge compliceerde beenbreuk op en miste het begin van dit seizoen door een snijwond in zijn hand. „Gelukkig heb ik na al die ellen de de stijgende lijn te pakken en kan ik vol vertrouwen vooruit kijken naar het olympische jaar. Ik heb besloten om pas na de Spelen de pen uit mijn been te laten halen, die er na de breuk is ingegaan." De KNSB stuurt ook de Lei- derdorpse tweelingzussen Maureen en Melanie de Lange naar het WK voor landenteams. Zij maken respectievelijk deel uit van de kernploeg en de na tionale jeugdselectie shorttrack. Maureen beëindigde het NK in Sportcentrum Kardinge op de tweede plaats, Melanie werd vijfde. De nieuwe kampioen Joost Smit (links) lost de oude (Vincent Wolvers) af tijdens het nationale kampioenschap shorttrack in Groningen. foto an dheimte Ahonen tot 95 meter. De Finse hoogvlieger eindigde op een puntentotaal van 263,5. De Fin Janne Ahonen heeft zaterdag in Trond heim verrassend de wereldtitel skispringen van Olympisch kampioen Dieter Thoma verspeel de normale schans veroverd. Met zijn tweede de zijn titelkansen met een val na zijn tweede sprong van 98,5 meter klom hij van de achtste sprong. Daardoor moest de 27-jarige Duitser naar de eerste plaats. Bij zijn eerste poging reik- genoegen nemen met de 22ste plaats (233,0). jsbruck» anp Wilf O'Reilly, sinds afgelopen zomer de bondscoach van de Nederlandse shorttrackers, vindt bij 'zijn' kernploegleden bijval voor zijn strenge selectie beleid. De Engelse oud-wereld- kampioen zou de eerste vijf van het NK in Groningen aanwijzen voor de mondiale toernooien (individueel en landenteams) en heeft dat ook gedaan. „Een goede zaak", zegt de nieuwe Nederlands kampioen Joost Smit. De 22-jarige Hage naar houdt van duidelijkheid. „In het verleden had je steeds problemen met commissies die de selectie bepaalden. Kreeg je vaak scheve gezichten." Ook El len Wiegers, pas 16 jaar en evenals vorig seizoen eerste bij de vrouwen, ziet louter voorde len. „Zo leer je met druk om gaan." De nummer twee van het EK vaart wel bij de aanpak van O'Reilly. „Hij heeft zelf ge schaatst en kan je alleen daar om al nuttige tips geven." Volgens O'Reilly komen de besten vanzelf bovendrijven. „Eerdere wedstrijden tellen wel mee, maar je moet hier pieken. Het zijn een soort trials. Zo hoort dat. We houden best re kening met een blessure of ziek te. Maar niet in vorm zijn op een NK kost je je plaats op het WK." Zijn missie, met de Spelen van volgend jaar als einddoel, is halverwege. O'Reilly weet wat hij wil en is gezegend met een gezonde portie bluf. „En tame lijk eigenwijs. Dat heeft de bond inmiddels ook wel gemerkt. Ik moet soms knokken voor mijn belangen. Maar als ik altijd pre cies zou doen wat het bestuur wil, zou ik geen goede coach zijn. Doet Louis van Gaal pre cies wat hem wordt opgedra gen? Welnee, die heeft zijn ei gen ideeën. Net als ik." ster van Marianne Timmer st in de schaatswereld. De i oningse won in het weekein- 1 tijdens de wereldbekerwed- ijden sprint in Innsbruck j'eemaal de 1000 meter. Voor WK afstanden, over twee we- in in Warschau, veranderde mmer in 48 uur van deel- 'emster tot kanshebber. De olympische ijsbaan in nsbruck ligt in de open lucht, Stegny-baan in de Poolse bofdstad evenzeer. Vertrouwd met buiten schaatsen is har dan ook een pré. Timmêr 'wees op het Oostenrijkse tnstijs bovendien over de juis- vorm te beschikken. „En ik iet hoe ik die vast moet hou- :n", zei de rijdster uit Sappe- :er met een knipoog naar tch Leen Pfrommer. Timmer reed in Innsbruck !hl ïhoorlijk opzienbarende tij- in, zaterdag 1.21,08, gisteren lfs 1.19,89. „Ik dacht eerst dat klok kapot was", reageerde spontaan als altijd. In janua- behaalde Timmer op haar uisbaan in Groningen de na- onale sprinttitel, als opvolgster an Annamarie Thomas, die vo- seizoen de eerste wereld- ampioene 1000 meter was. In 'iruari eindigde Timmer bij de sprint in Hamar 'slechts' als .Ik kan beter", zei ze n. Het eerste bewijs leverde in Innsbruck. Op de 500 meter eindigde immer in Innsbruck ook twee keer in de top-vijf. Zaterdag fi nishte ze als tweede in 40,45, vijfhonderdste seconde achter de Chinese Xue Ruihong, giste ren als vijfde (40,66). Timmer bewees dat met de klapschaats niet alleen op de lange afstan den progressie valt te boeken. „Ik merk duidelijk vooruit gang", zei de schaatsster uit de opleiding sprintploeg van de KNSB. Bij de mannen was haar ploeggenoot Jan Bos opnieuw sneller dan de kernploegleden Gerard van Velde en Jakko-Jan Leeuwangh. Op de 1000 meter eindigde Bos zaterdag als twee de, gisteren als derde. Het wa ren absolute topprestaties in het internationaal zo brede deelne mersveld. Opvallend was ook het rijden van Erben Wenne- mars, die zaterdag de B-groep won in een tijd van 37,47 secon den. Ook hij behoort tot het lid-Pfrommer. ge- De Oostenrijker Hermann Maier won gisteren verrassend de tweede Super-G. garmisch partenkirchen sid/dpa Luc Alphand is in de voetsporen getreden van de grote Jean- Claude Killy. De 31-jarige skiër uit Serre-Chevalier won twee wedstrijden binnen 24 uur en heeft nu een goede kans 29 jaar na Killy de wereldbeker voor Frankrijk te winnen. Met 977 punten heeft hij er 163 voorsprong op Kjetil André Aamodt. De Noor eindigde ach ter Alphand respectievelijk als 18de en 16de. De Fransman kreeg alvast de felicitaties van Alberto Tomba. Hij revancheer de zich met de dubbele zege voor zijn mislukt wereldkam pioenschap. Gisteren zegevierde de Oos tenrijker Hermann Maier ver rassend in de tweede Super-G binnen 48 uur. Voor hem was het de eerste overwinning in het wereldbekercircuit. Hij nam deel als vervanger van zijn land genoot Werner Franz. Vorig jaar was hij winnaar van de Europa Cup, de satelliet-divisie van de wereldbeker. De 24-jarige Maier is bezig aan zijn tweede skiloopbaan. Hij stopte op 15-jarige leeftijd toen een knieblessure niet nas. Hij ging na school het be roep van stratenmaker uitoefe nen in combinatie met skile raar. Maier kreeg nieuwe moti vatie toen hij ploeggenoten ui de jeugd goed zag presteren. 4 bi KS t( «dé. ,a;ei Ook allrounder Martin Hers man weerde zich dapper op de sprint. Gisteren klom de Sassen- heimer voorzichtig uit het dal waarin hij dit seizoen terecht was gekomen. Hij won de af stand in de B-groep in een tijd (1.14,85) waarmee hij in de A- groep voor de Japanner Horri, leider in de stand om de we reldbeker, als zevende zou zijn gefinisht. Zoeterwoudenaar Jeroen Straathof legde in dezelf de groep een dag eerder beslag op de tweede plaats (1.16,50) achter de Japanner Shimizu. Heideman rond met Klerk's deventer gpd Marathonschaatser Jan Maarten Heideman maakt komend seizoen deel uit van de Klerk's-ploeg. Heideman kwam zaterdag na afloop van de finale om de KNSB Cup in Deventer tot overeenstem ming met het team van ploegleider Frans Overde vest. Bij Klerk's, dat al tien jaar een toonaangevende rol speelt in het marathon- schaatsen, neemt Heideman de positie over van Ruud Borst. De Leiderdorper ver trekt naar het Van Lingen- team. Bij Klerk's blijven Piet Kleine, Yep Kramer en Lam mert Huitema. Overdevest noemt Heideman 'een ta lentvolle jongen die zich goed heeft ontwikkeld'. Heideman maakte afgelo pen seizoen de overstap van het langebaanschaatsen naar de marathon. Hij bekroonde zijn seizoen anderhalve week geleden met een overwin ning in Utrecht. Dat was te vens de eerste zege van een marathonschaatser op klap schaatsen. nagano* anp Rob Geurts is tijdens wereldbekerwed strijden tweemansbob in de Japanse stad Nagano als twintigste geëindigd. De Nederlander voelde zich thuis op de olympische baan voor 1998. Geurts wil graag volgend jaar als olym pisch deelnemer in Nagano terugkeren. „Het is een baan die mij goed ligt", zei Geurts,,die zowel bij de Winterspelen in Albertville 1992 als Lillehammer 1994 aanwezig was. „We moeten nog eentien- de seconde sneller starten." Dat is een hint naar zijn starter/remmer Marcel Weiten, oud-sprinter. De Japanse bobsleebaan is uniek in z'n soort, met twee stijgingen van ach tereenvolgens 5 en 12 procent. Die wer den gerealiseerd uit milieuoverwegin gen, om minder bomen te hoeven kap pen. „Het is een hele snelle baan", aldus Geurts. „Niet gevaarlijk, maar wel moei lijk omdat de bochten breed zijn en het voor de stuurman moeilijk is de ideale fijnte vinden." Geurts beëindigde het wereldbekersei zoen voor het eerst zonder valpartijen. „Daar mag ik ook best trots op zijn." Het sturen gaat steeds beter, het starten ver dient de komende maanden veel aan dacht. „En dan gaan we er volgend sei zoen voor. Het moet mogelijk zijn bij de beste tien landen te komen en dan vind ik dat we op de Olympische Spelen thuis horen." JEROEN KRAAN is junioren kampioen van Zuid-Holland ge worden. De 18-jarige schaatser uit Hoogmade won gisteren op de Haagse Uithof twee afstan den (1500 in 2.03,64 en 3000 meter in 4.18,44). Op de 500 meter werd hij derde in 40,86.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25