Leiderdorp opeens dicht jbij play-offs Leiden heeft tegen koploper Prisma niets in te brengen Saturnus verslikt zich bijna in laaggeplaatst Dalfsen N rescendo blijft ongeslagen, Trigon mist kampioenschap TOP kan de titel nu wel vergeten Sport MANDAG 24 FEBRUAR11997 23 grasshoppers in eigen huis verslagen ^Joordat de eredivisie van start ging hoopte BV Leider- op het winnen van vijf wedstrijden en mikte het op Dg ien achtste positie. Een plek die de ploeg zou vrijwaren cön het spelen van promotie/degradatiewedstrijden. Die doelstelling werd al enige tijd geleden bereikt. Nu de lanompetitie gevorderd is, staat de debutant ineens vierde, ii is daarmee kandidaat voor de play-offs. Zaterdag blaakte Leiderdorp ook al geen fout door DVZ/Grasshop in Katwijk te verslaan: 61-57. De thuisclub werd minimaal veroordeeld tot twee wedstrijden te- n (jen de nummer twee uit de eerste divisie. ^Itwuk CERTJAN VAN GEEN igenlijk mag Leiderdorp niet P ;ns naar de play-offs kijken, paar nu de ploeg opeens hoge gen gooit is het niet zo vreemd er stilletjes gehoopt kan orden op meer. Met nog drie ..?vedstrijden te gaan moet Lei- 'ortrdorp naar het zich laat aan een met Orca's gaan uitmaken 1 ie Den helder mag bestrijden i de halve finale van de play- "lufs. Een ongekende luxe voor moeite om Grasshoppers af te schudden al was de ploeg nooit echt in gevaar. Leiderdorp be trad het strijdperk zonder San dra Budding (vakantie), terwijl Caroline van der Salm (net te rug van vakantie) nog niet hele maal speelklaar was. Daardoor had de bezoeker vijf junioren in de ploeg, tegenover Grasshop pers twee. Na een gelijkopgaande strijd nam Leiderdorp al voor rust af stand. Vooral in de periode dat Katwijkse Heieen van Duyn even aan de kant zat met drie ploeg van Joris Zandbergen, Je ook nog eens aan de onder- confrontaties een positief persoonlijke fouten. Grasshop- overhield. Dat bete- ^eimt dat, indien beide gelijk ein- egen, Leiderdorp zich kwalifi- fjlert. Voor Grasshoppers betekende °^t verlies tegen de rivaal, dat a§!t zich nog slechts op de ne- kan richten. Coach artin Hoekstra: ,,We hebben veel wedstrijden met een jrin verschil verloren. Nu ook 'per. Het is jammer dat we er eeet een paar van hebben kun- winnen. Maar we pieken et allemaal op hetzelfde mo ment. Elke week is er wel weer e*ntje die net verzaakt." .zDe Katwijksen reageerden ge- hen op het verlies. Alleen BV Sse staat nog onder Grasshop- en dat wil Hoekstra zo )uden. Met de confrontaties et Orca's, Landslake Lions en Uy Jumpers voor de boeg ziet j kansen. „Van Orca's gaan we Jlnnen", zegt hij vastberaden, aarmee zou hij Leiderdorp in I kaart spelen. De Urksen spe- h net als Leiderdorp nog tegen |isma College en Lieshout, en Helder is de laatste oppo- nt van de roodhemden. r ekagt Grasshoppers erin Orca's n\ verslaan, dan doet Leider- '^\rp normaal gesproken mee het seizoenstoetje. /laar zo ver is het nog lang it. Het kostte de bezoekers in :yn Duin zaterdag de nodige pers probeerde met een zone verdediging de bezoeksters af te stoppen, iets wat maar kort luk te. „We vertraagden hun aanval wel iets, maar als je dan zelf niet scoort, schiet het niet op na tuurlijk" analyseerde Hoekstra. Het verschil bij rust (25-35) werd snel teruggebracht. Na 33- 37 moest de thuisploeg de op ponent echter laten gaan. Lei derdorp, dat in Mariska van Zegveld een belangrijke re- bounder had, schoot door naar 33-45, waardoor de zege niet meer in gevaar kwam. In de slotfase zette Grasshoppers nog wel een sprintje in, maar verder dan een driepunter van Suzan ne van Kooten (57-61) kwam de thuisploeg - niet. Uitblinkster Renske van der Voort mocht zelfs nog een vrije lay-up mis sen, zonder dat het Leiderdorp in het nauw bracht. „We kijken niet naar de play offs", reageerde Zandbergen met het oog op eventuele deel name. „We zien wel." De ver rassing is er niet minder om. DVZ/Grasshoppers - BV Leiderdorp 57-61 (25-35). Scores Grasshoppers: Lenie de Ruijter 12, Suzanne van Koot- en 11, Nike Hartlief 10. Sandra Doets 10. Heieen van Duyn 4, Monique Kaal- berg 4. Talia Versteeg 4. Janneke de Best 3. BV Leiderdorp: Renske van der Voort 18. Simone van Meurs 12, Maris ka van Zegveld 11, Marianne Schuit 10, Marlous Nieuvween 6, Irene van den Burg 3, Birthe van der Voort 1 Bekeken MSV verslaat Juventus BASKETBAL JORIS ZANDBERGEN Grasshoppers-speelster Lenie de Ruyter sluit haar ogen op het moment dat ze geblockt wordt door Marlous Nieuwveen (rechts) van Leiderdorp. Irene van den Burg (links) kijkt toe. foto dickhogewoning MEDEWERKER Koploper Prisma College was in de Vijf Meihal te sterk voor staartploeg Ton van Bemmelen/Lei- den. De nummer laatst van de promotiedivisie verloor met 55-71. Na de uitnederlaag tegen ASVU van afgelopen donderdag moesten de Leidse neuzen eerst weer in dezelfde richting gezet worden. Een aantal spelers waren in dat duel voor zichzelf gaan spe len en de moeilijke situatie waarin de Leidse club zich bevindt liet weinig ruimte voor nog meer problemen. Tegen Prisma College leek het erop dat de mannen van interim-coach Henny Nijssen weer op de goede weg waren, al zorgde de opge klaarde lucht nog niet direct voor een overwin ning. Wel kon Leiden tot aan de rust in het spoor blijven van de Utrechters. Slechts het lage schot percentage zorgde dat de thuisclub, zonder de zieke Ben de Jong, halverwege tegen een 26-31 achterstand aankeek. De Utrechters, die in de eerste helft vaak met persoonlijke fouten bestraft werden voor hun fanatieke verdedigen, schakel den na rust over op een zone-verdediging. Na vijf minuten was het beslissende gat geslagen: 29-40. Zonder De Jong ontbrak het de thuisploeg aan dreiging inside, terwijl van afstand slechts één van de twaalf driepuntspogingen doel trof. Toch concludeerde coach Nijssen na afloop: „We heb ben als team goed gespeeld. Maar dit Prisma Col lege is eigenlijk net te sterk. We moeten ons maar richten op de twee ploegen die vlak boven ons staan, die ontmoeten we in de komende weken." Scores Ton van Bemmelen/Leiden: Hofstede 18. Een bekeken spelend MSV won in eigen huis met 80-74 van Juventus uit Schiedam. De Noordwij- kers profiteerden van het feit dat Juventus pas tien minuten voor aanvang de sporthal binnen stapte en namen direct een 8-0 voorsprong. Via 20-4 en 24-10 leek het erop dat de Noordwijkers een makkelijke middag tegemoet gingen. De be zoekers kwamen toen pas in de wedstrijd en en kele minuten later keek MSV tegen een 24-28 achterstand aan. De thuisploeg trok de stand daarna weer gelijk, voordat twee bijna onmogelij ke driepunters de Schiedammers een 44-37 voor sprong bij rust bezorgden. In de tweede helft zet te de thuisploeg snel orde op zaken. De in grote vorm verkerende Bart Koek werd goed gevonden door zijn ploeggenoten, zodat hij in de tweede helft tot twintig punten kon komen. In de veer tiende minuut moest speler-coach Jan Koek met vijf fouten naar de kant, vier minuten later ge volgd door zijn broer Bart. Omdat ook Zeger van Leeuwen een uitstekende dag had bleef de thuis ploeg aan de goede kant van de score. Bij een stand van 76-69, werd de bal slim rondgepasst zodat de Schiedammers er in de slotfase niet meer aan te pas kwamen. Scores MSV: Bart Koek 35, Van Leeuwen 18. Jan Koek 18. Bij BV Lisse is men er inmiddels wel achter dat het vertrek van coach Michel van Ruiten geen zo den aan de dijk heeft gezet. In de verlieswedstrijd tegen Den Bosch 2 (60-79) was het de volle veer tig minuten chaos troef. Den Bosch had vlak voor en na rust (31-45) voldoende aan een tempover snelling om vlot weg te lopen naar een ruime 35- 56 voorsprong. Het duel ontaardde toen in flip- perkastbasketbal waarbij beide ploegen in turn overs niet voor elkaar onder deden. Voor Lisse restte tenslotte de wetenschap dat met nog vijf wedstrijden te gaan de degradatie onvermijdelijk lijkt. Scores BV Lisse: Bader 23. Kansen kreeg de ploeg ook nu weer, maar toen het erop aankwam schoten de vrouwen van BV Lisse toch tekort en weg waren de winstpunten. Landslake Lions, de completere ploeg, zegevierde verdiend met 61 - 71 Na de rust (33-39) mocht Lisse blijven aandrin gen. Zelden was het gat groter dan vier punten. Lisse miste echter opnieuw de koelbloedigheid, die de tegenstander in een' speelster als Marte Linthout (19 punten) wel bezat. Keer op keer op duikend op plaatsen waar Lisse dat niet ver wachtte, troefde zij de thuisclub af en vormde ze het eindstation van een reeks treffers die de ploeg uit Landsmeer kansrijk deden blijven in de race voor een plaats in de play-offs. Scores BV Lisse: M. Droogh 14, Steen 13, Van de Heuvel 12. De meisjes junioren van DVZ/Grasshoppers had den geen kind aan degradatiekandidaat De Groe ne Ster: 104-53. Een goede pressie-verdediging en veel fast breaks uit de daaropvolgende balwinst zetten de Katwijksen al in de eerste helft op rui me voorsprong (55-18). Freewheelend werd de tweede helft uitgespeeld. Scores DVZ/Grasshoppers: G. Versteegh 20, T. Versteegh 18, Kuijt 14, Parlevliet 14, Buis 10, Guyt 10. HANDBAL «FRANK BONTE MEDEWERKER In de eerste divisie verslikten de man nen van Saturnus zich bijna in degra datiekandidaat Dalfsen, maar het bleef tot puntverlies beperkt: 22-22. De war rige leiding voorkwam dat de ploeg uit Dalfsen verloor. De vrouwen van Fore- holte bleven in een race om de titel in de tweede divisie met de reserves van UDSV steken op 15-15, rust 5-7. Aan de kop van de ranglijst veranderde dus niets. Stompwijk' 92 was niet opge wassen tegen het Haagse Hermes dat geen probleem had om tegen de Stompwijkse degradatiekandidaat het kampioenschap te pakken, 17-11, rust 10-5. Dalfsen ging voortvarend van start en met veel loopwerk werd de Satur- nus-defensie voor niet verwachte pro blemen gesteld. Halverwege de eerste helft begrepen de mannen van Wim van Leeuwen dat er echt uit een ander vaatje zou moeten worden getapt om niet te verliezen. Kasper Adema, die Rob Otten in het Saturnus-doel ver ving, kon met enkele reddingen niet verhinderen dat Saturnus tegen een achterstand bleef aankijken. Na rust veranderde het beeld dankzij vooral een ontketende Paul Timmermans die met Hans de Waal de achtervolging leidde. Omdat in het Leidse doel Ad van Fessem, die regelmatig wisselde met Kasper Adema, tot tweemaal toe een strafworp uit het doel 'keek' kon Saturnus tien minuten voor tijd een Leidse winst toch nog binnen bereik brengen (19-18, 21-20 en 22-21). Een arbitrale blunder waardoor Saturnus in de slotseconde wegens een cirkelover treding van de Dalfsense defensie een strafworp werd onthouden, kostte Sa turnus een punt. Topscorer bij Satur nus was Paul Timmermans met tien treffers, met Jasper Olieroock met vier treffers als goede tweede. Foreholte begon tegen UDSV zo on zeker dat trainer/coach Rinus Rond- berg zich genoodzaakt zag om Ellen Warmerdam - toch nog tijdig hersteld van de knieblessure die haar voor de rest van de competitie uit de strijd leek te houden - in te zetten. Zij speelde ui teraard niet voor honderd procent maar in ieder geval lang genoeg om de groenwitten in het rechte spoor te zet ten. Foreholte knokte weer. en met Maaike Turnhout en Kim Geerlings in een opvallende rol en Elly Spreeuw als strafworpspecialiste (vijfmaal raak) kwam Foreholte in de slotfase op 15- 14 door Erna Zijm. Juist op het mo ment suprème miste vervolgens Spreeuw een strafworp. UDSV profi teerde daarvan om in de laatste mi nuut langszij te komen 15-15. „Ik heb geen probleem met het resultaat", al dus trainer Rondberg. „Jammer na tuurlijk van die strafworp, maar we staan nog steeds bovenaan en dat telt." Topscoorster bij Foreholte was Elly Spreeuw met zeven treffers, ge volgd door Maaike Turnhout met vier. Voor Stompwijk '92 breekt nu de ze nuwslopende slotfase van de competi tie aan. Er moeten punten worden binnengehaald. De kwaliteit is er, meent ook de trainer/coach van kam pioen Hermes, Jon Leonard. Hermes kon zich veroorloven om na een rus stand van 10-5 enkele juniores in te zetten. Zonder dat Stompwijk '92 daar overigens van wist te profiteren. Her mes hield de touwtjes strak in handen. Topscorers bij Stompwijk '92 waren Ir ma van der Bosch en Yvonne Bennis met ieder 3 treffers. ^ïiks en Tempo definitief veilig im| Mn de ,n|RFBAL MICHEL VAN GENT meeste clubs uit de Leidse ;io weten inmiddels waar zij toe zijn met betrekking tot )motie of degradatie. Spor- g Trigon maakte HKV/Ons gemest kampioen door bij K/DTV gelijk te spelen. Cres- tdo blijft ongeslagen op kop winst op Kieviten. Fiks en mpo stelden zich definitief in ligheid, maar De Danaïden, en KZ Leiden blijven in ,|vaar. De eerste club kan oguit via een beslissingswed- ijd haar plaats in de eerste sse redden. ijna de gehele wedstrijd Sporting Trigon bij HDTV aan de goede kant van score. Alfred Lambooy (3), inca Joustra, Chantal van Tim van der Horst, Ar- ud Lambooy en Jan Willem :ijer bouwden na 2-3 een 11 - 'oorsprong op. De thuisclub echter scherper spelen en am in de laatste zes minuten i de eerste helft terug tot 10- (rust). Nadien was het ver- lil nooit groter dan drie pun- i. Coach Kees van Vliet be- ot bij 14-15 tot een dubbele isel in de eerste aanval, maar allers Diana Beij en Miranda ;I kker werden onvoldoende in Hing gebracht. Het desbetref- vak miste met vier minu te gaan ook een strafworp. door werd het geen 17-20 kreeg de thuisclub nog een is terug te komen: 19-19. iks had gemakkelijk meer jannen bereiken tegen Nova n een 16-16 gelijkspel, indien afwerking beter was geweest. Oegstgeestenaars misten in eerste drie minuten twee fworpen, maar wisten des- danks via Matthijs (4) en :o de Visser, Theo Vreeken Inge Anholts, Carola van Tol jnd de 'de r 1 all ar' en Maikel Martens na 4-6 tot 15-13 voor te blijven. Daarna liet de aanval diverse mogelijk heden onbenut, zoals enige vrije doorloopballen. Dat bleek funest: de bezoekers kregen na melijk in de voorlaatste minuut een strafworp wegens te vroeg inlopen bij een vrije bal en zij misten dit buitenkansje niet. Tijdens het eerste kwartier raakte Tempo 7-3 achter op Zuidwesters door onder meer vier aanvechtbare strafworpen. De formatie van Bob Bergs- hoeff, met Ronald Drieduite in de basis voor Marcel Haagsman (rugblessure), wist door achter- verdedigen het lengtetekort van haar vrouwen behoorlijk te compenseren. Zij kwam eerst ver na rust (10-8) na 12-10 terug op gelijke hoogte door twee treffers van Marcel Hanegraaff (12-12). In de spannende slotfa se maakte Joke Boot 14-14, waarna Drieduite de ommekeer compleet maakte met de win nende goal: 14-15. De vrouwen van Madjoe speelden een dominante rol in het duel met DOS(W) door veel doelpunten te maken én door te laten. De oranjehemden raak ten rondom de rust een 7-3 voorsprong helemaal kwijt (12- 9), maar raakten niet in paniek. Halverwege de tweede helft her stelde Mariska Korsman, goed op schot met vijf goals, het evenwicht (14-14). De thuisclub maakte vanaf de stip nog 15-14, maar bleek in de resterende elf minuten schotloos. Hierdoor konden Elise Blankert, Peter Star en nogmaals Korsman hun club alsnog aan de volle winst helpen: 17-15. Fluks moest tegen Huizen weer eens in een fantasie-op- stelling spelen door de afwezig heid van drie geblesseerde ba sisspelers. Coach Marcel van der Helm had zich derhalve zelf als vervanger van Ronald van Drongelen opgesteld om de on ervaren beginaanval leiding te geven. Zijn selectie dicteerde door toedoen van Petra Both, Hans Mertens (3) en Arno Pas- schier (2) tot 12-11 het score verloop. Bij 12-13 maakte Van der Helm vanaf de strafworpstip zijn enige goal, maar in de vol gende vijf minuten werd het 13- 17. Daardoor was de twaalfde nederlaag van dit seizoen niet meer af te wenden: 15-17. De verdediging van Crescen do hield Kieviten zowat een kwartier van scoren af door met een felle dekking de tegenstan der te dwingen tot haastige schoten. Saskia Baak, Monique Kooien, Gert-Jan Hensing (2), Debby Blogg, Carmen Zitman en Wijnand Alberts toonden zich aan de andere kant wel zui ver en veranderden zodoende 7-7 in 7-11 (rust) en 7-16. De koploper van 3K kon derhalve gerust enige frivoliteiten in haar spel stoppen: Alberts legde op 9-20 een strafworp af op Edwin der Kraan, die deze voorzet be kwaam afrondde. Uiteindelijk bleef het verschil met 12-22 'be perkt' tot tien doelpunten. Cees Blok blijft Cees Blok blijft voorlopig in dienst bij KZ Leiden. De trainer uit Rotterdam heeft voor één seizoen bijgetekend. Hij is mo menteel bezi^aan zijn eerste jaar bij de Leidse korfbalclub. Eerder verlengden Kees van Vliet (Sporting Trigon), Harald Jellema (TOP), Peter Kuipers (Pernix), Robin Sommeling (Crescendo) en Janko Breedveld (Velocitas) al hun contracten. Verlies tegen koploper De Meervogels SASSENHEIM» MICHEL V Jeroen van der Wolf neemt voor TOP een doorloopbal in de topper tegen De Meervogels. Ploeggenote Petra van Niekerk wacht in spanning de uitkomst van de doelpoging af. foto henkbouwman KORFBALMEDEWERKER TOP heeft zichzelf uitgescha keld in de race om het kam pioenschap. De eersteklasser uit Sassenheim stond in de rust 11 - 7 voor op koploper De Meervo gels, om tenslotte met 14-17 te verliezen. Coach Harald Jellema constateerde teleurgesteld dat zijn selectie geen uur lang top vorm had geëtaleerd: „Wij heb ben vandaag van onszelf verlo ren, omdat wij onze concentra tie niet de volledige wedstrijd konden vasthouden. Speel je net zo'n tweede helft als de eer ste, dan win je dik, maar wij konden gewoon niet omgaan met de spanning." Gedurende de eerste helft zet te TOP van begin af aan De Meervogels onder druk. De aan val speelde lang en zuiver de bal rond om de beste schotkans af te wachten, terwijl de verdedi ging langdurig de rijen gesloten wist te houden. Deze spelwijze leverde een reeks uitgespeelde doelpunten op, waaronder zes in krap acht minuten. Jolanda Cornelisse, Steven Baart, Mi- chiel Kok, Jeroen van der Wolf (allen tweemaal) en Petra van Niekerk brachten derhalve hun club van 2-3 via 8-4 naar een 11-7 ruststand. Na de paalwisseling was de slagvaardigheid echter com pleet verdwenen. Coach Harald Jellema kon de oorzaken ach teraf wel aanwijzen: „Wij cre- eerden genoeg kansen, alleen maakten wij ze niet af. Ik heb een aanval gezien met wel vijf doorloopballen, die allemaal ge mist werden. Je kunt tactisch nog zo veel bedenken, maar als je niet scoort, houdt alles op. De passing en de organisatie wer den ook minder. Eén keer verlo ren wij een vrije bal omdat er een speler binnen de afstand stond. Zulke fouten mag je op dit niveau natuurlijk niet ma ken. Verder ging het baltempo omlaag en dan kom je tegen een goede'tegenstander altijd in moeilijkheden." Binnen acht minuten was De Meervogels helemaal terug in de wedstrijd (11-12). TOP kreeg genoeg mogelijkheden om ge lijk te maken, maar de bal wilde er gewoon niet in. Vooral Petra van Niekerk had pech; zij zag één schot uit de korf tollen en een ander van de mand afrol len. De lijstaanvoerder uit Zoe- termeér had minder moeite met de afwerking en liep door naar 11-14 en 14-16. Alleen Diana van Egmond, Michiel Kok en Jeroen van der Wolf scoorden tegen, maar het was een veeg teken dat twee treffers uit straf worpen voortkwamen. Bij 14-16 stond de tweede aanval van de Sassenheimers voor de vijandelijke paal. Dit vak zat totaal vast sinds de pau ze, want het zou in 26 minuten slechts één strafworp verzilve ren. Inmiddels had Jellema hier al Jan de Vroomen ingebracht en hij zette nu ook Lisette van der Kraan in om de impasse te doorbreken. De invallers bleken evenmin zuiver en de goal viel uiteindelijk door hun eigen mand: 14-17. Met deze nederlaag is TOP kampioenskandidaat af, maar Jellema ziet wel perspectief in de spelersgroep. Hij tekende niet voor niets voor twee jaar bij. „Voor dit seizoen is het over en uit, maar volgend jaar moe ten wij beslist kampioen wor den in de zaal", kondigde hij al vast aan. „Deze terugval is te wijten aan gebrek aan ervaring, maar dit mag ons volgend jaar niet meer overkomen."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 23