Leidsch Dagblad Jeltsin ziet akkoord over NAVO Club 70 deels uitgebrand Horrormght wordt werkelijkheid Camiel Maase naar WK Naterpoloërs op de vuist 3 rand verontrust ArenA Zwieren en zwaaien op 't Vierkant BEL: 071-5128030 Politie: Brand in disco is wraakactie TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. BANDAG 24 FEBRUAR11997 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Bewoners van drugswijken eisen actie i Buitenland Leiden Frankrijk kookt na ga» viervoudige moord op "r_j meisjes Dominee Ad Alblas een echt 'stadsjochie' Cltuur en Kunst Beeldengids Oegstgeest leidraad kunstminnaars IA brouwer de koning amiel Maase moet nog wen- :n aan hoge snelheden. Tien inuten nadat hij gistermid- ag in vliegende vaart Neder- nds kampioen op de 3000 ïeter was geworden, tolde ;t hoofd van de 25-jarige ;idse atleet nog na. Toch Tioest hij in de Haagse Hout- ïsthallen op dat ogenblik be- issen of hij wilde deelnemen an het wereldkampioen- :hap indoor in Parijs. Hij ïtwoordde technisch direc- ur Bert Paauw van de atle- ekunie nee, maar hij bedoel- ja. enmaal thuis bemerkte laase pas zijn vergissing. De ;rsverse kampioen gaat eliswaar een drukke maand V igemoet met vermoedelijk vee veldloopkampioen - happen, maar tussen het IK en het WK zitten drie we- :n. „In Den Haag dacht ik og dat het WK veldlopen al vee weken na het NK van amend weekeinde valt. Nu IDEN DIRK KLOOS waterpolo-wedstrijd LZ q 186 - HZ/Zian is zaterdag- 'ond ontsierd door een mas- de vechtpartij vlak voor het ndsignaal van de arbiters nipscheer en Reemnet. Vier rioden lang leverden de oofdklassers 'echte' strijd in :t Leidse Vijf Meibad. Vlak aor tijd barstte de bom. Bin- ASTERDAM «ANP e directie van de Amster- im ArenA wil deze week met alitie, brandweer, GGD en idere betrokkenen overleg- ;n of het nodig is de veilig- lidsvoorschriften aan te herpen. Aanleiding is de and die Feyenoord-suppor- rs gisteren na afloop van jax-Feyenoórd (3-0) sticht- n in de kiosk op de tweede blijkt dat er een vrij weekein de tussen zit." Maase greep na overleg met trainer Bram Wassenaar de telefoon, maar Bert Paauw, net als Maase lid van Leiden Atletiek, gaf geen gehoor. De spijtoptant zat zich vervol gens de hele avond te verbij ten. Zou Paauw hem alsnog een WK-ticket leveren of ging het om een eenmalig bod? Tenslotte was zijn winnende tijd (7.56,39) 1,4 seconde bo ven de officiële limiet. Afgelo pen zomer miste Maase de Olympische Spelen, omdat hij de limiet met 1,4 seconde had overschreden. Toen de Leidenaar laat op de avond Paauw alsnog aan de lijn kreeg, bleek dat de tech nisch directeur bij zijn aan bod bleef en de opgeluchte Maase het achtste lid wordt van de WK-equipe die Neder land van 7 tot en met 9 maart in Frankrijk vertegenwoor digt. nen een ommezien gingen spelers met elkaar op de vuist in het water. Michel van der Zeeuw en Jan Langerhorst van LZ werden bedolven on der Zianspelers. Rake klappen vielen over en weer. Jan Lan- gerhorst-kwam met een bloedende lip het water uit. Pagina 15: Zian-coach duikt in water en ontzet Michel van der Zeeuw tribunering. De brand kon snel worden geblust. De voetbaltopper verliep ver der zonder noemenswaardige incidenten. Door de strenge veiligheidsmaatregelen ble ven rellen uit. De Amster damse pofitie arresteerde elf Ajax-fans wegens openlijke geweldpleging. Russische president wil geen confrontatie over uitbreiding De Russische president Boris Jeltsin gaat ervan uit dat hij volgende maand in de Finse hoofdstad Helsinki een ak koord bereikt met zijn Amerikaanse collega Clinton over de uitbreidingsplannen van de NAVO. Dat zei de Russi sche leider gisteTen in Moskou, bij zijn eerste optreden in het openbaar sinds bijna twee maanden. bele longontsteking, ontblootte ondanks de vorst tijdens de ce remonie bij het Graf van de On bekende Soldaat zijn hoofd. Na afloop beantwoorde hij zonder haperingen enkele vra gen. Over de NAVO-plannen zei Jeltsin: „Wij houden aan onze positie vast. We zijn ertegen dat de NAVO dichter bij de grenzen van de Russische Federatie komt. Onze taak is nu deze uit- moskou hans hoogenduk correspondent Jeltsin, volgens eigen zeggen 26 kilo afgevallen, woonde bij de Kremlinmuren een herden kingsplechtigheid bij voor de Russische oorlogsslachtoffers. De 23ste februari is traditioneel de dag van de 'Verdedigers van het Vaderland'. De president, die herstellende is van een dub- breiding zo lang mogelijk tegen te houden". Maar een confron tatie wil hij niet. „Dat is gevaar lijk", aldus de president. Jeltsin, die een lange brief van Clinton over de NAVO-plannen had ontvangen, toonde zich op timistisch over de mogelijkheid van een compromis in Helsinki. „We zijn het erover eens dat naar een oplossing moet wor den gekeken en ik denk dat we die zullen vinden", zei hij Ook Jeltsins minister van bui tenlandse zaken Primakov en NAVO-chef Solana hebben gis teren na een gesprek in Brussel laten weten dat zij vooruitgang hebben geboekt, maar dat de tegenstellingen over de uitbrei ding van de NAVO blijven be staan. Zij geven geen nadere de tails. Beiden roemen de 'con structieve sfeer' van het overleg en hebben besloten elkaar spoedig opnieuw te treffen. Over zijn gezondheidstoe stand verklaarde de 66-jarige Jeltsin gisteren: „Ik ben nu vol ledig hersteld. Mijn hersens werken goed en helder. Alleen fysiek moet ik nog verder op krachten komen." Naar zijn politieke tegenstan ders in het parlement, die pro beren hem wegens zijn gezond heidstoestand tot aftreden te dwingen, haalde Jeltsin bijna ouderwets uit. „Het is een puur politieke, communistische cam- lisse Het was het afgelopen weekeinde krabbelen, zwaai en en zwieren op 't Vierkant in Lisse. De kunstijsbaan die de Harddraverijvereniging Lisse e.o. had neergezet, werd druk bezocht. Vooral de jeugd was niet van de baan te slaan. Zaterdagmorgen voch ten notaris mr. FJ.M. Kom pier en voorzitter Th. van der Lans van de vereniging al een klein duelletje op de ijzers uit, als officiële opening. De ijs vloer, die is aangelegd door de Oranjevereniging uit Kat wijk aan den Rijn, blijft tot en met volgende week zondag liggen in het centrum van Lis se. Allerlei scholen hebben al aangekondigd dat ze de ko mende dagen gebruik zullen maken van deze gelegenheid de schaatsen onder te binden. Met de baan viert de Hard draverijvereniging het 125-ja- rig bestaan. „En we zijn wat blij dat het nu niet vriest. Hierdoor is deze mogelijkheid om te schaatsen nog leuker dan verwacht", meldt secre taris CJ. van Dongen. foto dick hocewoninc ilestijn richt oedbad aan New York YORK AFP-Rtr-DPA-EFE-ANP UEEPUI ir.CTWA ADrr DICM El OOIC hot Hl-iotol noor hl 1 ito»-, mnrl/an Uot mairia de 85ste verdieping van de jemde wolkenkrabber Em- State Building in New York ft gisteravond een 69-jarige istijn voor een bloedbad ge- ;d. Hij begon in het wilde te schieten met een auto- isch pistool. Een 27-jarige nse musicus overleed later iet ziekenhuis, evenals de er die zichzelf in het hoofd geschoten. Zes anderen - Frans stel, een Zwitser, een intijn en twee Amerikanen - en schotwonden op. De ste gewonden zijn er ern- aan toe. Dlgens Giuliani blijkt uit do- lenten die de dader bij zich dat het gaat om Ali Abu lal, geboren in Jaffa in het Israël. Hij kwam in de- ïber vorig jaar naar de VS j uit Ramallah op de Westelij- ordaanoever. Het is nog on- lelijk of hij voor zijn dood kon worden ondervraagd, et incident had plaats op uitzichtplatform in het ge- w op het schiereiland Man- ve an. Volgens het Amerikaan- v-station CNN brak er pa- uit onder de meer dan be honderd aanwezige toeris- Veel mensen liepen naar trappenhuis om daar dek te zoeken. In het gedrang ten een baby, een peuter en zeker tien andere personen t gewond. k heb nog nooit zoveel :d gezien", verklaarde een getuige achteraf. Agenten )en het automatische wa- teruggevonden. De dader de kwitantie van de aan- eind januari in Florida, bij zich. De politie heeft wijzingen dat er een ruzie rafging aan de schietpartij. LEIDEN DORITH LIGTVOET PAUL VAN DER KOOU Bij een brand is het bovenste gedeelte van Club 70 afgelopen nacht ten prooi gevallen aan de vlammen. Niemand raakte ge- vyond, omdat de bewoners van de zolderverdieping niet thuis waren en de Leidse discotheek op zondag gesloten is. Door de wind had de brandweer moeite het vuur te bedwingen. De brand werd om half een ontdekt door een perronwach ter van de NS. Pas om drie uur werd het sein brand meester ge geven. De panden naast de dis cotheek konden gespaard blij ven. De brandweer kon niet voor komen dat de eerste en tweede etage en de zolder uitbrandden. Met behulp van de ladderwagen bestreden de brandweerlieden het vuur van meerdere kanten. Met moeite werd voorkomen dat het vuur oversloeg naar een kantoorpand op nummer 37. Rond kwart voor twee leek het er even op dat uitslaande vlammen het pand van ABN Amro op nummer 33 in lichter laaie zouden zetten. Maar de muren waren dik genoeg om het vuur tegen te houden. Me dewerkers van de EHD moesten rond half drie te hulp schieten toen de bewoonster van de zol derverdieping onwel werd. Bij een brand in een papier opslag aan de Katwijkse Rede rijstraat is gisternacht zo'n 300 ton oud papier in vlammen op gegaan. Bij een eerdere brand, op 1 januari, ging al ruim dui zend ton verloren bij de firma Van Leeuwen en Zoon. Passanten ontdekten de brand om drie uur 's nachts. Een uur later weerklonk het sein 'brand meester'. Het nablussen duurde tot half een 's morgens. ■Hoe de brand is ontstaan, we ten brandweer en politie niet. HEERHUGOWAARD RIEN FLORIS GERBRANTCORBEE Twee uur voor sluitingstijd stapt er nog een illu sionist uit een doodskist. Op het podium zaagt hij een slachtoffer door. Horrornight in discotheek The Drome in Heerhugowaard. Vanwege deze speciale gelegenheid mag de dancing een uur langer openblijven. Rond drie uur 's nachts wordt het griezelen werkelijkheid. Een portier wordt door het hoofd geschoten. Buiten leegt iemand het magazijn van een revolver op de vluchtende dader(s) van de eerste aanslag. De balans: Twee doden en zeven gewonden. The Drome is vaker negatief in het nieuws. Wa pens op de dansvloer, schoten in de lucht en een gek die met zijn auto op de mensen inrijdt. Het bloedbad zaterdagnacht is een macaber hoogte punt. Volgens ooggetuige Mustafa is het een koud kunstje om de metaaldetector van The Drome te omzeilen en wapens mee naar binnen te nemen. Andere bezoekers bevestigen dat. Moustafa (gefingeerde naam) verlaat zelf de discotheek om drie uur, toen de lichten aanfloep ten ten teken dat de avond ten einde liep. Hij mist een incident in de discotheek. Drie jongens maken opmerkingen naar een mooi meisje en krijgen het aan de stok met haar vriend. Een por tier springt ertussen om de zaak te sussen en wil het drietal naar buiten werken. Het meisje en haar vriend lopen naar het voorcafé. Waarschijn lijk lopen één of meer portiers met de onrustzoe kers naar de uitgang, waar wordt geschoten. Eén portier, een 40-jarige Alkmaarder, is op slag dood. Moustafa steekt buiten de straat over naar zijn fiets, als hij drie jongens op zich af ziet rennen. „Eentje stopte al lopend een pistool tussen zijn broekband. Ik sprong opzij en zag ze naar het parkeerterrein rennen. Intussen kwam er een mannetje of twintig met honkbalknuppels, een ijzeren staaf en traangasspuitbussen uit de disco. Ér stopte een BMW. Een jongen sprong eruit met een pistool in zijn hand en rende achter de drie aan. Bij de uitrit van het parkeerterrein begon hij te schieten. Dat deed hij twee keer al lopend en later zag ik hem over iemand heenbuigen (waar schijnlijk het 20-jarige slachtoffer uit Amsterdam, red.) die op de grond lag. Toen heeft hij nog zeker vijf keer geschoten. Hij rende weg en stapte in de auto. Daarna was het totale chaos." De politie zet de wegen af, ambulances komen aanscheuren. De slachtoffers worden naar het ziekenhuis in Alkmaar gebracht. Daar verzamelen zich ook zo'n vijftig vrienden en familieleden van de slachtoffers. En vreemd genoeg ook twee jon gens die, op aanwijzing van getuigen, door de po litie worden ingerekend als verdachten. LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 2,25 Nog geen abonnee HET WOORD IS AAN Todd Ruthman De dingen die je met elkaar gemeen hebt, maken een re latie aangenaam, maar de kleine verschillen maken haar interessant. pagne. Ze kunnen het niet heb ben dat ik de verkiezingen weer heb gewonnen. Maar het is ris kant zo tot mij te spreken. Ik ben een vechter en ik blijf een vechter. Ik kan klappen uitde len, ook aan het parlement als het dat zo graag wil." Elders in Moskou herdachten ongeveer 4.000 communisten, nationalisten en officieren op hun eigen wijze de rol van de strijdkrachten. Eerste spreker was de parlementariër generaal Varennikov. Hij was lid van het Staatscomité dat in 1991 pro beerde een coup tegen de toen malige Sovjetleider Gorbatsjov te plegen. iw ±11 wind en pi P» 7 5710° 378° 2710° 60% 40% 40% 20% 30% 30% weeroverzicht op pagina -\ Q VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur .11 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving 8 Randstad12 Regio7,8,9 RTV/programma's13 Sport15 t/m 25 Strips10 In de Leidse Schouwburg Het Herenleed van Armano en Cherry Duins dat na 25 jaar nóg niet over is. Een kor tingsbon op de pagina Uit gaan. Tien mille voor spruiten van Henk Angenent BLEISWU K/ALPHEN» ROBBERT MINKHORST De eerste spruiten van Henk Angenent sinds zijn triomftocht door Friesland hebben vanmor gen op de veiling in Bleiswijk meer dan tienduizend gulden opgebracht. Veilinghuis The Greenery heeft dat bedrag in middels verdubbeld. Het komt ten goecje aan het Ronald Mc- Donald-fonds. De opbrengst van de nieuwe oogst van de Alphense kweker is volgens vestigingmanager A. Koot van de Bleiswijkse vei ling 'boven verwachting'. Tien dozen spruiten (in totaal onge veer 25 kilo) leverden 10.140 gulden op. Dat is zo'n vierhon derd gulden per kilo. Alle kopers van de tien dozen komen uit de omgeving van Bleiswijk. De al lereerste spruiten brachten het hoogste bedrag op de veiling- klok. S. Gijpe van commissie handel P. Nap uit Bleiswijk (ooit ook uit Leiden) telde maar liefst 3.500 gulden neer voor de eer ste doos. Dat is meer dan dui zend gulden per kilo. De spruiten van Angenent stonden al vanaf eind vorig jaar op het land van de kwekerij in Woubrugge. Volgens The Gree nery zijn ze van 'bijzondere kwaliteit'. Na schietpartij eerder in weekeinde Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. i Naam:- 1 vimri.-iuTs V m im 1 Adres:1 Brandweerlieden probeerden afgelopen nacht met man en macht te voorkomen dat de brand in Club 70 zou overslaan naar andere panden aan de Leidse Stationsweg. foto hielco kuipers „Feit is wel dat er geen kachels of elektra bij de opslag aanwe zig waren", meldt brandweer commandant J. Kuijpers. „Ik begin zelf te denken aan een pyromaan", oppert de direc teur. Pagina Leiden: 'Vreselijk om dit pand nu te zien afbranden' HEERHUGOWAARD ANP Discotheek The Drome in Heer hugowaard waar zondagmor gen bij een schietpartij twee do den en zeven gewonden vielen, is vannacht in brand gestoken. De schade is groot, maar er wa ren geen slachtoffers want de disco was na de schietpartij al gesloten tot 10 maart. Volgens de politie gaat het om een wraakactie. Op de muur waren leuzen gekalkt als: For the mur derer: you can run en Merley R.I.P. Bij de schietpartij kwamen een 40-jarige portier uit Alk maar en een 20-jarige bezoeker uit Amsterdam om het leven. Drie gewonden liggen nog in een Alkmaars ziekenhuis maar ze verkeren niet meer in levens gevaar. De politie heeft 23 men sen op de zaak gezet. Over de achtergrond van ruzie is nog niets bekend. Volgens een woordvoerder van het zieken huis was er na de schietpartij een 'legermacht van politie' op de been om ongeveer vijftig vrienden en familieleden van de gewonden in bedwang te hou den die naar het ziekenhuis wa ren gekomen. Na vijf uur 's morgens was het weer rustig. - Plaats: (I.v.m. controle bezorging) 1 Tel: J Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: l Per maand Per kwartaal Oautomatisch lf. 92,05) l i automatisch (f. 32,95) Oacceptgiro (f. 93.05) - Handtekening: - i Nr bank/giro. i Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 712141 "400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1