Ajax krijgt weer kleur wiek Boys zonder greintje zelfvertrouwen Stel en WK-ticket oor Kamiel Maase Feyenoord niet toe aan landstitel Zian-coach duikt in water en ontzet Michel van der Zeeuw ANDAG 24 FEBRUAR11997 ubbele beenbreuk voor Edgar Davids jüGiAHet voetbalseizoen is voorbij voor Edgar Davids. De {sterdammer liep gisteren tijdens de wedstrijd Perugia - AC "Tan een dubbele beenbreuk in zijn rechterbeen op. Hij kwam i minuut voor rust op ongelukkige wijze in botsing met de lopende doelman Bucci van Perugia. idi iddink wellicht toch mee t» De kans is groot dat bondscoach Guus Hiddink woensdag s ft in Parijs aanwezig is bij de vriendschappelijke interland Ulsen Frankrijk en Nederland. Aanvankelijk had hij zich afge- -s ld voor de trip. Hidd ink is herstellende van een darmopera- De bondscoach geneest dusdanig voorspoedig dat hij het rel ziet zitten morgen met de selectie mee te gaan. In principe Ie coaching van de bank aan Jan Rab uitbesteed. Cruppers fulltime looptrainer Utrecht pern. Rob Druppens treedt op 1 juli in vaste dienst bij FC echt. De voormalige atleet werkte al af en toe als looptrainer de eredivisieclub. Druppers wordt toegevoegd aan de trai- 'sstaf van FC Utrech t. B rij' a Koek vervangt Valckx 3 Wijk» Johan de Koek gaat met de Nederlandse selectie mee ir Parijs voor de vriendschappelijke interlandwedstridj tegen pkrijk. De verdediger van Schalke 04 vervangt PSV'er Stan Hkx, die teveel last ondervindt van een enkelblessure. Waar- pijnlijk valt ook Jean- Paul van Gastel weg uit de selectie van Nederlands elftal. De coach van de feyenoorder, Arie Haan, iardt dat het allemaal wat te veel wordt voor zijn centrale mid- "/mvelder. aag wilmar kortleever Maase heeft het Neder- A indoorkampioenschap ei- ik altijd als een tussen- beschouwd. De cross is zcoofddoel, dat al maanden- wordt geschreven met de vdletter C. Maar er was gis- )ra in Den Haag nu eenmaal |W,ëuk veld verzameld op de -j meter en Maase v erkeert vorm van zijn leven. Zelfs ït Sj milde limiet voor de we- 1 ^hmpioenschappen in Ber- bij Parijs (van 7 tot en met e^art) van 7 minuut 55 be- tijde volgens kenners tot de [lijkheden. Wellicht zou H het nationale record 134) in beeld komen, Laros zette de toon. steeple chase-specialist wona een kilometer kopwerk pst door René Godlieb, die veldlopen tot nu toe nes voornaamste concur- was gebleken. Het tempo echter iets achter bij de en tot niim na sJeg meldden de macrofo- ii schema's van 8.05 a 8.10. e had echter zijn plan ge- Stpn. Vijf ronden voor de fi nish volgde de beslissende ver snelling. Moordend was zijn tempo, dat Simon Vroemen nog een half rondje kon volhouden, maar toen de tijden per ronde (van 200 meter) onder de halve minuut zakten, had de Leide- naar het rijk alleen. Achter hem liep het Apeldoomse talent Gert Jan Liefers nog wel weg uit de groep, maar hij kwam niet ver der dan twee troostprijzen: zil ver en een prachtig nieuw Ne derlands jeugdrecord van 8.00,40. - Indoor-kapioen Maase gaat een drukke maand tegemoet. Volgende week zondag is hij de te kloppen man bij het Neder lands kampioenschap veldloop in Apeldoorn. „Dat zou ik nor maal gesproken moeten kun nen winnen." Zes dagen later volgt de 3000 meter in Parijs. „Ik zou eerst een cross lopen in Noord-Italië. Maar het WK in door is eigenlijk een net zo goe de voorbereiding op het WK veldlopen." Na één 'wedstrijd loos weekeinde' probeert Maase op 23 maart bij het WK veldlo pen in Turijn zijn dertigste plaats van vorig jaar te verbete ren. „Ik hoop op een plaats bij de eerste 25." amsterdam marcel van der kraan gpd-verslaggever De laatste keer dat Feyenoord zich kampioen van Nederland mocht noemen, kreeg het ook een pak slaag van Ajax. Maar de realisten binnen de Feyenoord- gelederen, zoals Ronald Koe man, kennen inmiddels de be perkingen van het elftal te goed om zich met het competitiepro gramma onder de arm op dit moment rijk te rekenen. Tenerife en CSKA Moskou thuis, PSV uit, Ajax uit en thuis, allemaal wedstrijden op het hoogste niveau waarin de Rot terdammers klasse tekort kwa men. „Door hard werken," zegt Koeman, „is Feyenoord dit sei zoen heel ver gekomen. We hebben heel veel punten ver gaard. We hebben spelers die alles willen geven. Maar om een topwedstrijd te domineren heb je andere kwaliteiten, veel meer klasse nodig. Dat kan dit elftal dus niet, is voorlopig te veel ge- Volgens Koeman kregen hij en zijn medespelers bij vlagen weer een lesje van de nummer vijf in de eredivisie. „Een lesje in snelheid, opbouw en rust bewa ren." Verwonderlijk was dat in zijn ogen niet. „Dit Ajax is een paar stappen verder dan een half jaar geleden. Als je dan zo dramatisch begint als wij en al na drie minuten tegen een ach terstand aankijkt, speel je een verloren wedstrijd. Feyenoords aanvoerder vindt dat het elftal met beide benen op de grond moet blijven staan. „We zijn net zo ver als een week geleden. Toen stonden we ook drie punten achter op PSV. Die situatie hebben we nu weer en over twee weken komt PSV naar de Kuip. Maar ik ben nuchter genoeg, hoor. Ik maak me nog geen enkele illusie..." Na de zevenklapper die PSV eerder dit seizoen deed ontplof fen in het Rotterdamse kamp, werd een totale ineenstorting van Feyenoord verwacht. Feye noord werd in Eindhoven afge droogd, maar stond een week later weer monter op en begon vervolgens aan een verbazing wekkende race. „Die veer kracht," zegt Bernard Schuite man, „heeft Feyenoord straks weer. We hebben een jonge ploeg. Allemaal spelers die bar sten van ambitie en bereid zijn het vuur uit hun sloffen te lo pen. Ajax - Feyenoord is drie minuten oud en Babangida heeft 1-0 voor de Amsterdammers gescoord, de ontlading bij de Nigeriaan en Mare Overmars op de achtergrond is groot foto hans van weel Zou 't er dan toch mee te maken hebben? Ajax verhuisde vorig jaar zomer van een voetbalstadion naar een schouwburg met een ga zonnetje en voelde zich geen se conde thuis. Deze winter zou er een nieuw begin worden gemaakt in de Amsterdam Arena. Er werd wat ouderwets rood en wit over het moderne megatheater gekalkt, er werd een nieuwe mat neerge legd. En zie, de helden voelden weer de warmte van de huiselijke haard, de vingers gleden weer als vanouds over de afstandsbedie ning van de (voetbal-)wereld. Zelfs de uitslag in Klassieker nummer 134 tegen Feyenoord klonk weer vertrouwd: 3-0. amsterdam ype minkema gpd-verslaggever De voetbalwereld van Ajax kreeg weer de kleur van Ajax, het kreeg de klanken van Ajax. Er werden in de winterstop vier enorme logo's van de club opgehangen, de F-side werd bij elkaar geschoven ach ter een wand van schilderingen. En plot seling was ook weer het voetbal van Ajax. Toeval? Louis van Gaal prees de makers van de grasmat, de vierde al weer, bijna de voetbalhemel in. De bal scheerde inderdaad weer snel en zuiver over het kortgeknipte gras. Het had Ajax geholpen, vond de coach. Een half jaar lang rende de kampi- oensploeg van nederlaag naar puntver lies. En pakte Feyenoord ogenschijnlijk moeizaam, maar gestaag, de punten. Halverwege was het gat maar liefst vijf tien punten. Ajacieden en Feyenoorders konden dat nauwelijks bevatten. Hoe kon Ajax toch zo diep zinken, hoe kon Feyenoord - met een middelmatige ploeg, zegt men - zo snel stijgen? Klas sieker nummer 134 gaf het antwoord: het ligt voornamelijk aan Ajax, de heer sende kampioen. Gisteravond mocht zelfs Louis van Gaal, scheidend coach bij Ajax, weer de bijna legendarische woor den spreken: 'Ik heb een goed Ajax ge zien'. Hij voegde daar eerlijk aan toe: „Dat was voor het eerst dit jaar." En het compliment gold alleen de eerste helft. Na de winterstop zou het allemaal goed komen, werd er bij Ajax gezegd. Als er eindelijk een einde zou komen aan de oneindige reeks blessures. Er was twijfel. 'Straks' is immers de strohalm van de wanhoop. Na twee wedstrijden lijkt Ajax zich toch weer op te richten. Met als voornaamste slachtoffer Feyenoord, de kampioenskandidaat. De Rotterdam mers beginnen op 9 maart waarschijnlijk met drie punten achterstand aan de top per tegen PSV, om de schaal. Die titel kunnen de Amsterdammers niet meer halen. Vijftien (op PSV) en twaalf (op Feyenoord) is een veel te groot gat. Maar één titeltje, één prijsje zonder naam, werd gisteravond binnengesleept: Ajax is dit jaar toch weer de Koning van de Klassieker. De 3-0 tegen Feyenoord werd gevierd als een echte prijs. Maar wat graag wilden de Amsterdammers meer dan het shirtje ruilen met hun grote ri valen uit Rotterdam. Want ondanks drie zware nederlagen in topduels (7-2 tegen PSV, 4-2 tegen Vitesse, 3-0 tegen Ajax) staat Feyenoord 'gewoon' tweede en moet Ajax het voornamelijk doen met mooie herinneringen aan drie landstitels op rij. Nu al weer vergeeld. Dat is - voor Ajax - wrang misschien, maar nog steeds waar. Feyenoord is de degelijkheid zelve geworden. Het geeft weinig weg. Maar op het hoogste natio nale niveau kunnen de Rotterdammers het 'tempo' nog steeds nauwelijks bij houden. Feyenoord verloor zowel tegen PSV (Boateng) als tegen Ajax (Sanchez) een speler door een rode kaart. Dat zegt iets. In totaal kreeg Feyenoord dit sei zoen al vier keer rood te zien. De uitsluiting van Sanchez had te ma ken met frustraties. Diep in de tweede helft gaf de Argentijn Kiki Musampa een kopstoot, onder de ogen van grensrech ter Metz. De Ajacieden moeten het ge voel hebben herkend. In Amsterdam wilde al een half jaar weinig of niets luk ken. Alleen, Ajax had een andere uitlaat klep gevonden voor de opgehoopte on macht. De gevallen toppers zochten het in het spel. Ajax was niet alleen veel beter dan Feyenoord, het was op de beslissende posities en de beslissende momenten ook veel slimmer. Het was geen toeval dat Kluivert Koeman veel en vaak op zocht. Tegen de verdediging van Feye noord, dat vier op een rij speelt, is één actie vaak beslissend. Kluivert had veel van die momenten; één daarvan was het breekpunt in het duel. Op slag van rust kwam het steekpassje van Litmanen. En kapte Kluivert Koeman uit. De afronding was mooi, in de verre hoek. Dat was 2-0, want op zo'n ander 'psychologisch be langrijk moment', had Ajax de leiding genomen. Wéér een steekpassje, van Kluivert. Maar Boateng had toch wel iets anders kunnen bedenken dan een mis lukte sliding in zijn eigen strafschopge bied? Babangida mocht aanleggen en scoren. Hoe simpel het voor Ajax was geweest, bleek uit de korte verklaring van Feyenoord-trainer Arie Haan. Hij zei: „Simpel. Ajax was de betere ploeg. De overwinning was verdiend. Ik heb er vrede mee. Gefeliciteerd." Ajax: Van cler Sar; Melcliiot, Blind èn Frank de Boer; Ronald de Boer (67. Scholten), Witschge (81. Veldman), Litmanen en Musampa; Babangi da, Kluivert (87. Gabrich) en Overmars. Feyenoord: De Goey; Schuiieman, Koeman, Fer nando en Boateng; Van Wonderen, Van Gastel (69. Tati), Sanchez en Van Bronckhorst; Taument (85. hvan) en Vos. !ns!)wuk rob onderwater 'j Boys is in last. Uit de e zes wedstrijden vergaar- e roemruchte Katwijkse schamel puntje. De blauwwit zaterdag ïoordwijk verloor, was ty- id voor de huidige situatie. speelde zonder een zelfvertrouwen en tot haat van ramp sloeg doel- Kromhout een cor- terpn Patrick Scheurwater in doel. De blunder bezorg- ^Jordwijk de drie pun ten: 1- enmeester Henk Wisman 12te naderhand nog maar isebiep. Hoe krijgt hij Quick Chlweer aan het voetballen? ^ood is nog niet bijster maar de rode streep na- iouiet rasse schreden. Zater- nsacht de Katwijkse aainhang e terugkeer van de routi- ^iap van Duyn het l ek bo- An hebben. De libero speel- souvereine partij, maar iloeggenoten deden het >n minder. Ze legden alle Woordelijkheden bij Van fot en weigerden zelf initia nemen. atief. Zelfvertrouwen. Be- Henk Wisman hainteer- I gangbare kretologie van ner die naarstig na.ar ver- jen zoekt. De Aimster- ler had dinsdagavopd te- 1 SV (3-2 zege) nog een re- spelende ploeg gezien, ~l0de Katwijkers hadden in rtij kennelijk al hun kruit oten. dat hij meer beweging in 2]0rhoede wilde, posteerde in Martin Steenvoorden punt en Walter de Kievit Let middenveld. De ex-UV- ijblwam op die plek niet tot wasdom, erger, hij werd de veel balvaardiger Ar- (einders in een verdedi- rol gedwongen. In deze )e Kievit niets waard voor Boys. Het is een ve eg te Patrick Heemskerk ligt vertwijfeld op de grond. Doelman Claus van Noordwijk is opgelucht, de actie van de Katwijker heeft geen doelpunt opgeleverd. foto kees van hoogdalem ken dat de Leidenaar dit sei zoen pas op twee treffers staat. Dat ligt uiteraard aan De Kievit, maar voor een groter deel aan Quick Boys zelf, dat de aanvaller laat verkommeren. Hoe dan ook: het moet beter en vooral anders bij Quick Boys. Wisman, vastberaden: „Ik ge loof in mijn ploeg. Ze willen verschrikkelijk graag, stuk voor stuk, maar in het veld blokkeren ze. De sterke wil om een presta tie neer te zetten verlamde ze vandaag." De punten blijven uit, dus wordt de druk groter. Ziet Wis man nog wel perspectief? „Na tuurlijk, anders kan ik er net zo goed mee stoppen. En het zal moeten gebeuren met de spe lers die ik nu ter beschikking heb. Ze zullen er aan moeten." Voor de rust zag het er alle maal nog niet zo somber uit voor de Katwijkers. Na een 'af- tastfase' met erbarmelijk slecht voetbal van beide zijden, vond Quick Boys de openingen in de voortkwakkelende Noordwijk- defensie, waarin in het hart plaats ingeruimd was voor Wim de Jong en Cees Smit. Verdedi ger Van Kins later: „Als ik toe schouwer was geweest, had ik mijn geld teruggevraagd. Tsjon- ge, wat speelden wij slecht in de eerste helft." Hicham Rbii en Patrick Heemskerk kregen kleine kans jes, Martin Steenvoorden zag een handig boogballetje over Claus richting Noordwijk-doel verdwijnen, maar op de lijn zorgde Lennart van der Zalm voor opluchting in het kamp van Noordwijk. Van der Zalm was even daarvoor in het veld gekomen voor Patrick van Dam, die met een ingescheurde en kelband moest afhaken. Van Dam is voor zeker zes weken uitgeschakeld. Nu Fred Bloem ook al enige tijd niet beschik baar is (hij blesseerde fcich don derdag op de training) is Noordwijk aanvallend in de problemen. Tot overmaat van ramp werd Niels Karremans voor de wedstrijd ziek. Het was dus enigszins begrij pelijk dat Noordwijk tijd nodig had om het ritme te vinden in de lauwe derby. Na 45 minuten kwakkelen gooide de thuisploeg alle schroom van zich af. Patrick van der Gronde stond na drie minuten voor een verlaten doel, maar de Amsterdammer kreeg het voor elkaar om de bal naast te schuiven. Bij die opgelegde kans bleek het, ondanks het be tere spel. Noordwijk miste slag kracht in de voorhoede. Patrick van de Gronde werkte als inte rim-spits keihard, maar hij mist het raffinement van een koele aanvaller. Er moest dan ook een blun der van de tegenstander aan te pas komen om een doelpunt te begroeten. Patrick Scheurwater sneed een corner scherp aan en gedragen door de wind maakte de bal een vreemde curve. Kromhout werd verrast en sloeg de bal in eigen doel. Een blun der van de eerste orde, zei Henk Wisman naderhand. Het gebeurde op een moment dat Quick Boys zich net ontwor stelde aan de druk van Noord wijk. Via Walter de Kievit had den de bezoekers al een spel- densprikje (kopbal over) uitge deeld. De achterstand had een verlammende werking op Quick Boys. Van enig overleg of een tactische wijziging was geen sprake. De ploeg liet Jaap van Duyn het werk opknappen en alleen kon de routinier het niet af. Wisman bracht twee aanval lers (Crooy en Tiberkanine) in voor twee aanvallers (Rbii en Steenvoorden), dus dat schoot dok niet op. Soms probeerden de Katwij kers de lange bal, maar de man die deze ballen moest verwer ken, Walter de Kievit, was er niet. Die zwierf ergens nutteloos rond op het middenveld. Gelaten accepteerde Quick Boys het verlies. En Noordwijk was blij met de zege. Martin van Kins schaamde zich over het optreden van de eerste helft. „Maar na de rust hebben we ons hersteld. Deze zege hadden we nodig, zo veel geluk hebben we niet in derby's." Noordwijk: Claus; Van Kins, Smit, De Jong. Pel; De Ridder, Reinders, Van der Gronde; Scheurwater. Van Dam (Van der Zalm), Van Harskamp (Hordijk) Quick Boys: Kromhout; Schaap. Van Dijk. Van Duyn, Van der Plas; Sloot weg, De Kievit. Van Hooy (Remco van Dijk); Rbii (Tiberkanine). Steenvoor den (Crooy), Heemskerk. (vervolg van voorpagina) leiden dirk kloos waterpolomedewerker Toen ook Zian-keeper Mar tin Nederlof (ex-De Zijl) zich in de strijd mengde en de positie van Michel van der Zeeuw hachelijk begon te worden, dook Zian coach Paul Metz het water in om de Leidenaar te ontzetten. Hier tussendoor speelde nog het tumult over wel of niet een strafworp voor LZ. Bij een 7-8 stand werd Chris Grunewald uit het water gestuurd, hij bleef echter aan het spel deelne men. De straf daarvoor is een strafworp. In eerste instantie was vooral arbiter Knipscheer niet bereid dit oordeel te vellen. Gelukkig voor LZ was scheidrechter Reemnet beter op de hoogte van de regels en kende alsnog de strafworp toe. Nadat de vechtende meute uit •elkaar was gehaald, mocht Mirko Zuidweg nog van vier meter aanleggen. Hij bleef koel en zorgde voor 8-8. De wedstrijd had al eer der zijn slachoffers geeist. Ronald Heemrood (LZ) moest voortijdig naar de kant na een geweldige Haagse uithaaL Een gapend gat vlak onder zijn oog moest in het ziekenhuis ge dicht worden. Frans Lan- gerhorst (LZ) kreeg in de pauze tussen de tweede en derde periode een trap in zijn maag die hem verder spelen vrijwel onmogelijk maakte. Ook Ferry Spros liep nog averij op. Na afloop werd aan alle kanten met de beschuldi gende vinger gewezen. LZ likte de wonden en vond Zian veel te hard en ver baasde zich bovendien over het feit dat de leiding niet had ingegrepen. De Haagse coach Paul Metz vond dat zijn spelers te veel waren ingegaan op de provocaties van de Leidenaars. Straffen zullen er niet volgen. De ar biters zagen blijkbaar niets. Er werd niemand op het formulier genoteerd. Overigens was niet alleen bij LZ sprake van onregel matigheden. Ook Vivax ver loor dik doordat Ivo Dietz wegens een trappende be weging zonder vervanging uit het water werd ge stuurd. In Alphen over kwam AZC het zelfde. Kjell j Boom nam wraak op Hoff- man van ZPB en kon zon- der vervanging naar de kant. AZC zegevierde overi gens nog wel met 17/-10. Ook de concurrent van Vi vax in de eerste klasse leed een verrassende nederlaag. BZPC kwam niet tot winst door, het wordt wat een- tonig, een uitsluiting zon der vervanging. Het was geen goed week einde voor de waterpo- losport in het algemeen. Vi vax coach Mark van Bel- kum meldde. „Het zat zeker in de lucht" Voor de sport is j het te hopen dat taferelen als bij LZ 1886 en in minde re mate bij AZC en Vivax eenmalig zijn. Zoiets hoort in een zwembad niet thuis.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15