Modeontwerper Aziz Bekkaoui vindt zichzelf geen ster Mode Opblaasbare bikini valt in de prijzen MAANDAG 24 FEBRUAR11997 N CELDER 0229-432171 Marise Nijland ontwierp onderbroeken met rits, ook als beha te dragen. CONNY VAN GELDER Een witte opblaasbare bikini, een badpak van babybedmatjes, een ondergoedset van gesmol ten plastic kraaltjes en pyjama's van een slaapzak. Deze ontwer pen vielen vorige week in de prijzen bij de Bodyfashion Desingn Contest, een nationale ontwerpwedstrijd voor onder mode, bad- en nachtmode uit geschreven onder studenten van modeafdelingen van Ne derlandse kunstacademies. De studenten hadden verschrik kelijk hun best gedaan om op originele wijze uiting te geven aan het thema Nieuwe Materia len, dat het motto vormde voor de wedstrijd. „Hier mag mode- academisch Nederland heel trots op zijn", oordeelde de jury bij de prijsuitreiking in de Utrechtse Janskerk. De wedstrijd voor modestuden ten wordt iedere twee jaar geor ganiseerd door branchevereni ging Bodyfashion Promotion om jong talent te stimuleren. Het is bovendien de bedoeling studenten aanknopingspunten te bieden voor hun start in de maatschappij. Juist dit thema was gekozen vanwege de interessante ont wikkelingen op het gebied van technisch geavanceerde materi alen voor ondermode en bad- mode. Een van de opvallendste ontwikkelingen van de laatste jaren is de toepassing van nieu we stoffen die zeer zacht aan voelen, transpiratievocht sneller afvoeren of de huid beter laten ademen dan bij traditionele materialen het geval is. Daar naast maken ze stoffen niet meer zozeer 'onzichtbaar beter', maar 'zichtbaar mooier'. Nederlandse modestudenten staan bekend om hun originali teit en hun voorliefde voor het doorbreken van taboes. Dat kwam ook bij deze competitie tot uiting. De jury toonde zich onder de indruk van de ontwer pen door de knappe materiaal- Bekroond wit opblaasbaar bad pak. Een ontwerp van Willemiek van Kuylenborg. verwerking, oog voor detail en een geslaagde combinatie van creativiteit en techniek. De jury vond echter dat er minder was gedaan aan eigen materiaalont wikkeling dan verwacht. „Te ge makkelijk werd nog gekozen materialen die gewoon te koop zijn", aldus een kritische voor zitter Bert van der Heijde, oud inkoper van de Bijenkorf. Bij de inzendingen voor de ca tegorie ondermode ging de eer ste prijs naar Roel Schagen van de Academie in Breda voor zijn huidkleurig korset met bijpas sende slip van plastic kant. De slaapzak voor twee personen van Lieutske Visser van de Ho geschool in Utrecht scoorde het hoogst in de categorie nacht mode. De badmode viel op door veelvuldig gebruik van synthetische stoffen. Willemiek van Kuylenborg (van de Hoge school in Utrecht) maakte een opblaasbare plastic bikini. Zij kreeg niet alleen de eerste prijs in de categorie badmode, maar won ook de Bodyfashion Design Award voor de student met het meeste talent. P U z z E L R T 1 E T 1 s 0 M 1 N A L E L N A P A p M u 1 R A B 1 E 0 E K P G N 1 P A G L N N G R L A R G R G H A E R 0 A E R E N E E E N V T A B R E E 1 D T M G M E R H M D D L N E A Z 1 F A A C 0 E L E T N A N U E L K S R E Z E R M 0 R E A R T V T F L L E E E B A B L H S A L u R E 1 P R A T E C L A B H E P s E P E R P U B 0 A M M L D N U 1 S M R C N H 0 A E G N A G N 1 E D K P C F S E 1 V R E s G N E R E S 1 L 1 B 0 M E D Abonnee Federaal Premier Afzender Gaping Ransel Agave Gerucht Samba Akant Gleuf Scharnier Animositeit Ingang Schol Ballet Isere Servies Bariumpap Kamer Simpel Barkas Kartel Snipper Benadelen Kleun Stelling Demobiliseren Langzamerhand Trombone Dragon Lorrie Vrede Egaal Pompier OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de onderstaande woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Enkele let ters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den gelezen de oplossing van de ze puzzel. CITAAT Horizontaal: I. samen; 2. vraag; 3. ivoor; 4. haas; 5. aroma; 6. regel; 7. pa tat; 8. wreef; 9. toorn; 10. schar; II. spoed; 12. afdak; 13. peter; 14. pier. Het citaat is van Robert Lynd: Ik voel me altijd een optimist als ik een tunnel uitkom". KITTY VAN GERVEN Aziz Bekkaoui, niet echt makke lijk uit te spreken. Toch ligt die naam al een aantal maanden het hele modewereldje op de lippen. En niet alleen in Neder land. Sinds Aziz amper een jaar na zijn eindexamen aan de Aca demie voor Beeldende Kunst in Arnhem z'n kledingcollectie presenteerde als opwarmertje voor de haute-coutureshow van Paco Rabanne in Parijs, weet de internationale modepers hem te vinden. En de inkopers. Het was af en toe dringen ge blazen in het standje dat Aziz had ingericht op de modebeurs Prêt-a-Porter Feminin in Parijs. Op zich niet zo verwonderlijk, gezien de afmetingen ervan, amper twee bij drie meter. Maar wel opzienbarend omdat hij er pas zijn eerste collectie dames kleding tonde. De bescheiden opzet ervan schrok geïnteres seerden echter niet af. Het Franse blad Elle was net ver dwenen of er diende zich een verslaggever van een Japans modeblad aan. 'En de Saudi- Arabische pers liet me ook niet met rust', vertelt Aziz. De belangstelling uit de Arabi sche wereld is verrassend groot. Maar misschien heeft dat te maken met de Marokkaanse af komst van Aziz, die op zesjarige leeftijd met zijn ouders naar ons land kwam. Uit zijn manier van spreken valt op te maken dat Nederlands niet z'n moedertaal is. Soms zoekend naar woorden probeert hij uit te drukken wat hij met z'n werk bedoelt. Maar ach: mode is in zijn optiek ook niet iets om veel woorden aan vuil te maken. Mode of liever gezegd vormgeving moetje Aziz Bekkaoui. gewoon ondergaan. „Voor mij is vormgeving een manier van communiceren. Ik spreek niet zo best Frans, maar als Fransen op de beurs begrijpen waar ik mee bezig ben, dan verstaan we elkaar toch." Slechts een paar maanden wa ren ervoor nodig om aan te to nen dat Aziz' ontwerpen over de hele wereld worden 'ver staan' Waar veel j ong talent doorgaans jaren voor moet knokken, lukte hem in een Bekkaoui ontwerpt ook hoofdtooien. Trui-jasjes uit de collectie van Bekkaoui. FOTO'S GPD mum van tijd. Nog geen jaar na zijn modeopleiding in Arnhem, met stages bij de modehuizen Alexander van Slobbe in Am sterdam en Masimo in Milaan, won hij in mei vorig jaar de eer ste prijs bij misschien wel de meest prestigieuze ontwerp wedstrijd van de wereld, het Festival International des Jeu- nes Stylistes in het Zuid-Franse Hyères. Zijn allereerste damescollectie, ontworpen en zelf gefabriceerd op een klein kamertje in Parijs, waar Aziz na zijn opleiding heen was getrokken, werd laai end enthousiast ontvangen. Een jong talent was ontdekt. Ook door het al jaren gevestigde ta lent, want eenmaal terug in Pa rijs ontving Aziz een uitnodi ging van Paco Rabanne om voorafgaand aan diens haute- coutureshow zijn ontwerpen te laten zien in het Carrousel du Louvre. Wat volgde lijkt een sprookje: de hele internationale mode pers stortte zich op de jonge ontwerper. Zijn portret ver scheen in bladen in Luxemburg en Duitsland, in Jordanië en Nederland, en zijn show kwam breeduit op de televisie in tal van landen, tot Brazilië en Ja pan toe. De uitnodigingen om zijn collectie te verkopen rolden binnen. Heeft fynz nu het ge voel het helemaal 'gemaakt' te hebben, een ster te zijn? Zijn verlegen glimlach spreekt boek delen: nee dus. „Natuurlijk, het is een waardering als ze begrij pen watje bedoelt. Dat stimu leert. Maar een ster? Nee, dat voel ik me niet. Het werk moet gewoon doorgaan en dat moet ik van a tot z zelf doen. Aziz Bekkaoui spreekt niet van 'ontwerpen', maar van 'onder zoeken'. Hij 'onderzoekt' hoe ver hij kan gaan met het combi neren van materialen, met het vormgeven van patronen. Het resultaat: een originele benade ring van traditionele kleding. Zijn jurken, die er aan de ene kant uitzien als japon en aan de andere kant als jasje, zijn er een goed voorbeeld van. Maar mis schien nog meer de 'overhemd trui', een hemd, dat aan de bin nenzijde bestaat uit een trui. Voordelen daarvan: het heeft de warmte en het draaggemak van een trui, maar de gesoigneerde uitstraling van een overhemd. Hetzelfde principe zit achter een trenchcoat met een dubbel voorpand en kraag, waardoor het lijkt alsof onder de jas een colbert wordt gedragen. Is het Aziz' bedoeling om met dit soort ontwerpen de wereld mooier te maken? Opnieuw die weifelende glimlach. Het is dui delijk, Aziz is geen wereldverbe teraar. Hij wil alleen maar ont werpen, vormgeven. 'Dat heb ik vanaf mijn vroegste jeugd al willen doen. Ik was altijd al ge fascineerd door vormgeving, van een gebouw, van een bank, van auto's... Dat ik uiteindelijk voor mode heb gekozen komt omdat kleding dicht bij jezelf ligt.' M £>A 'S /V M£eA£*r£LS tSOED pa*!? wol '/r &£ST W 0£T'£/V TOMPOES Tom Poes en de Niks Wammes Waggel keek vanuit de mod der wat beteuterd naar Terpen Tijn, die toornig uit het kraampje trad. „Dit is de derde keer, datje me uit de slaap haalt!" riep deze uit. „Zo krijg ik geen rust in mijn geraamte. En wat moet die hele optocht hier?" „Ik ben geen optocht", zei heer Ollie waardig. „Ik ben een geteisterd heer, die door niks geplaagd wordt!" „Belofte maakt schuld, als ik me zo mag uitdrukken", prevelde Joost op de achtergrond en Tom Poes zei haastig: „Het gaat allemaal om het schilderij van Wammes. Daar is iets vreemds mee aan de hand." De kunstenaar liep rood aan, doch voordat hij aan zijn woede had kunnen toegeven vertelde Tom Poes hem in korte trekken de geschiedenis van niks. „Dat verandert de zaak", gromde Tijn. „Deze gezel heeft een echte vibratie op het linnen getrild, dat is duidelijk. En dat het een vibratie van niks is, is te wijten aan zijn onrijpe geest. Trou wens, ik wil wedden, dat je het doekje niet gefixeerd hebt, makker!" „Nee hoor", zei Wammes. „Ik kijk wel uit." „Vandaar!" hernam de meester. „Dat verklaart alles. Dan gaan we nu als de donder aan het werk, want het is ge vaarlijk om een ongefixeerde vibratie rond te laten tobben. „Het schilderijtje moet vernietigd wor den", protesteerde heer Bommel en Joost vulde aan: „Dat hebben we niks beloofd, met uw welnemen." „Een belofte aan niks lap ik aan m'n zolen!" riep Terpen Tijn. „Men vernie tigd geen schilderijen, onthoudt dat! Breng me naar het doek! Zo sprekende greep hij een spuit uit de kraam, wierp de deur dicht en stelde zich aan het hoofd van het groepje. Dat volgdè zwijgend, want zijn woor- den'hadden een diepe indruk gemaakt. DOOR JAN VISSER De eerste grutto's zijn gezien, de leeuwerik zingt, het hoef blad bloeit een maand vroeger dan vorig jaar en hier en daar beginnen tuinen krokusgeel te kleuren. Kortom de lente dient zich aan maar het weer heeft zich in herfstge- waad gestoken. Ook deze week regent en waait het van tijd tot tijd doordat een krachtige westcirculatie storingen met grote snelheid van de oceaan naar het Noordzeegebied jaagt. Pas aan het einde van de week krijgt een hogedrukgebied boven het Europese vasteland meer greep op het weerbeeld. Het wordt dan geleidelijk rustiger en droger. De hoge temperaturen, die de natuur de laatste dagen hebben gestimuleerd, houden we. Alleen op en rond don derdag is het enkele graden minder zacht. Het meest onstuimige weer van deze week dient zich voor de komende nacht en morgen aan. Een randstoring van een zeer diepe depressie ten noorden van Schotland steekt de Noordzee over en veroorzaakt langs de kust een zuid tot zuid westerstorm, windkracht 9. Boven land moeten weggebruikers rekening houden met zware windstoten. Verder regent het geruime tijd. In de nacht is de regen frontaal, morgen heeft de neerslag een meer buiig karakter. De temperaturen schommelen meest rond de 10 graden. Een gestaag zakkende barometer gaf tijdens het afgelopen weekeinde al aan dat er opnieuw een weerverslechtering in de lucht hing. Op zaterdag en zondag hadden we daar nog geen last van. Op wat motregen na bleef het droog en voor al gisteren liet de zon zich enige tijd zien. De temperaturen scoorden beide dagen boven de 10 gra den maar zaterdag deed de kuststrook nog niet mee. In Bloemendaal aan Zee was het zaterdag 6,5 graad, gisteren werd het dankzij een meer zuidelijke wind 11,0 graad. Schiphol rapporteerde zondag een maximumtemperatuur van 11,9 graad en in het zuiden van Limburg werd het 13- 14 graden. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Plaatselijk veel regen, in het noorden aanvankelijk ook sneeuw. Langs de zuidwestkust soms erg veel wind. Hier en daar ook een opklaring. Mid- dagtemperatuur rond 4 graden, in het noorden soms lager, langs de zuid westkust hoger. Zweden: Meest bewolkt. Vooral in de zuidelijke helft flink wat wind en plaatselijk veel regen. Middagtempe- ratuur'variërend van 3 tot 7 graden. Denemarken: Wisselvallig met van tijd tot tijd veel wind en veel regen. Maximumtempera- tuu r rond 8 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Sterk wisselvallig weer met soms flink wat wind en een grote buienkans. Plaat selijk valt veel regen. Maxima van 7 gra den in Schotland tot 12 van Londen. België en Luxemburg: Winderige en natte dagen. Vandaagmid- dag ook wat zon. Middagtemperatuur vaak iets boven de 10 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Onbestendig met flink wat wind en plaatselijk veel regen. Op de hoogste toppen van de Jura sneeuw. Sporadisch ook wat zon. Middagtemperatuur onge veer 13 graden. Portugal: In het zuiden nu en dan zon. Naar het noorden toe hoogte van Porto kans op regen. In de regen maxima rond 15 graden, in de Al- garve bijna 20. Madeira: Naast zon ook hardnekkige wolkenvel den. Droog. Middagtemperatuur bijna 20 graden. Spanje: Aan de costa's in het zuiden en zuidoos ten aanhoudende kans op zon. Elders flink wat wolkenvelden en met name in het noordwesten kans op regen en op een straffe wind. Maxima vaak tussen 16 en 19 graden, aan de zuidelijke cos ta's plaatselijk iets boven de 20. Canarische Eilanden: Zon', soms wat wolkenvelden en droog. Maxima variërend van 24 tot 28 graden. Marokko: Westkust: zon, hier en daar ook hard nekkige wolkenvelden. Droog. Middag temperatuur rond 20 graden, plaatselijk Tunesië: Droog en flink wat zon. Middagtempera tuur aan zee 20 graden of iets hoger. Zuid-Frankrijk: In het uiterste zuiden en zuidoosten nu en dan zon en waarschijnlijk droog. El ders nu en dan regen, in het noordelijke deel van de Franse Alpen vanaf 2000 meter sneeuw. Langs de westkust soms flink wat wind. Erg zacht met op morgen maxima rond 19 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon. Droog. Middagtempe ratuur ongeveer 18 graden. Italië: In het noorden en aan de westkant van de Apennijnen geleidelijk meer bewol king en kans op een bui. In het zuiden droog en perioden met zon. Maxima van 12 graden in het noorden tot 17 op Sici- Oostenrijk: In Tirol een geleidelijk toenemende ké- op regen, hogerop in de bergen de omgeving sneeuw. Naar het oosten toe i gend droog en soms wat zon. Tempe, tuur op 2000 meter rond het vriespu Maxima in de lager gelegen gebied rond 10 graden. Polen: In het oosten van tijd tot tijd nog v zon. Elders flink wat bevolking en vocw- morgen regen. Veel wind. Maxima op pend naar 9 graden in het noordoost[ tot 15 in het zuidwesten. Tsjechië en Slowakije: In Slowakije van tijd tot tijd wat z Tsjechie vanuit het westen toenemen bewolking en ter bewolking, gevolgd door regen. Stijg "r van temperatuur, met op morgen m ma tussen 10 graden en 15 graden. Hongarije: Wolkenvelden, ook wat zon en w; schijnlijk droog, morgen ongeveer 10 graden. DINSDAG 25 FEBRUAR11997 Zon- en maanstanden Zon op- 07.34 Zon onder 18 Maan op 21.36 Maanonder08 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.38 17.48 05.11 Laag 00.54 13.25 00.35 Weerrapporten 24 februari 07 u lie. n Sardinië: >n ook wolkenvelden en mis- >n bui. Maxima rond 16 graden. Malta: Flinke perioden met zon. Droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 18 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon, maar rond het Griekse vasteland soms ook hardnekkige wolkenvelden en misschien een bui. Af nemende wind. Lichte stijging van tem peratuur met op morgen maxima rond 15 graden. Turkije en Cyprus: Kusten: geregeld zon en op de meeste plaatsen droog. Op Cyprus aanvankelijk nog een bui. Vooral morgen een sterk af nemende wind. Maxima van 12 graden rond de Dardanellen tot 16 op Cyprus. Duitsland: Op beide dagen vanuit het westen re gen. Plaatselijk valt veel neerslag. Het waait hard. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen tussen de 11 en 15 graden. Zwitserland: Geleidelijk meer bewolking en vooral in het westen en noorden regen, hogerop in de bergen sneeuw. Met name morgen kan er veel neerslag vallen. Veel wind. Temperatuur op 2000 meter stijgend tot iets boven nul. Maxima in veel dalen tussen 10 en 15 graden. Amsterdam regen De Bilt regen Deelen niet on Eelde regen Eindhoven regen Den Helder regen Rotterdam regen Twente half be Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Cyprus Dublin Frankturt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg Madrid Mallorca Malta 13 10 10 10 12 10 12 10 regenbui licht bew. licht bew. regenbui half bew. Rome half bew Split nietontv. Stockholm zwaar bew. Warschau licht bew. Wenen licht bew. Bangkok licht bew. Buenos Aires onbew. Casablanca zwaar bew Johannesburg licht bew. Los Angeles half bew. New Orleans zwaar bew. New York half bew. TelAviv licht bew. Tokyo onbew. 36 25 26 14 18 12

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10