'Plaag processierups wordt groter dan ooit' ^alse tanden terug !n het ziekenfonds Hoge Raad stelt ongewenst zwangere vrouw in gelijk Binnenland Fraude met creditcards 'makkie' via Internet tnrann» ARX BANK IN DE AANBIEDING BIJ VAN TIL Mister KRO Premier Kok roept op tot kalmte over meevaller Slag om studenten techniek is begonnen Pestgeval nummer 23 duikt op in Brabantse Uden vantiMifiSiGVfi Exclusieve aanbieding Chinese kasten. QQBSülQ ATERDAG 22 FEBRUAR11997 Rijschoolhouders dreigen Jorritsma ruswuk Honderden rij-instructeurs dreigen minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) dat ze naar de rechter stappen als de mi nister niet voor 10 maart de invoering van examens voor in structeurs uitstelt. De verplichte test voor instructeurs is onder deel van de Wet Rijonderricht Motorvoertuigen (WRM) 1993. Het examen is ingevoerd om de verkeersveiligheid te bevorde ren. De rijleraren zijn het er niet mee eens dat rijschoolhouders die uiteindelijk zakken voor een rijvaardigheidstest hun be voegdheid verliezen. Ze stellen dat ze een rijlicentie voor het le- ven hebben. ^Eindexamen havo en vwo verandert den haag De eindexamens voor havo- en vwo-scholieren gaan er anders uitzien. In plaats van schoolonderzoeken komt er een examendossier. Wel blijft er aan het eind van de opleiding een centraal examen. Dat heeft het kabinet gisteren besloten. Scho len mogen voortaan eigen examenvakken afnemen, mits de mi nister van onderwijs daarmee instemt. Voor de schoolexamens, die de schoolonderzoeken vervangen, zullen strakkere landelijke eisen gelden. Staking Waddenveren van de baan ameland De staking bij rederij Wagenborg, die veerdiensten verzorgt tussen het vasteland en de Waddeneilanden Ameland en Schiermonnikoog, is van de baan. Directie en vakbonden hebben gistermiddag een akkoord bereikt. Een staking had het ;kf personenverkeer van en naar de eilanden ernstig getroffen, de bonden wilden wel vrachtwagens en zieken laten overvaren. j STER reorganiseert W Hilversum De STER, de reclameverwerver voor de publieke omroep, gaat reorganiseren. De stichting wil binnen een jaar h maatregelen nemen, die moeten leiden tot het terugwinnen van itf haar marktaandeel dat ze aan de commerciëlen is kwijtgeraakt. Ma de reorganisatie moet er meer reclamegeld naar de publieke a omroep stromen. Dit maakte de STER gisteren bekend. Het per soneelsbestand van de STER wordt ingekrompen. tic ir Hasjsmokkelaars gepakt in Spanje li ceuta De politie van de Spaanse enclave Ceuta in het noorden nvan Marokko heeft twee Nederlanders van 33 en 35 jaar aange- t houden die ervan worden verdacht dat zij een ton hasj over de ie grens probeerden te smokkelen. De drugs, met een straatwaarde van veertig miljoen gulden, zat verstopt in de dubbele bodem )f van een vrachtwagen. Vi la 'Man bekent doodsteken huisarts a al nunspeet Een 69-jarige inwoner van Nunspeet heeft bekend ;e dat hij dinsdagavond een 48-jarige huisarts uit Nunspeet heeft ;e doodgestoken. De steekpartij in het centrum van Nunspeet heeft ai volgens de politie te maken met wrok. Het is nog onduidelijk H waarom de verdachte de arts haatte. De verdachte was geen pa- i itiënt meer van de huisarts. Dat was in het verleden wel het ge- 'Fraude met premies moet aangepakt' wswuk» Justitie pakt werkgevers die frauderen met sociale ver zekeringen onvoldoende aan. Met name in de Rotterdamse, Haagse en Arnhemse regio laat openbaar ministerie het afweten. Het coördinerend orgaan voor de sociale verzekeringen, het Ti- ca, heeft hierover deze week een brandbrief geschreven aan het college van procureurs-generaal. De klacht is dat teveel zaken op de plank blijven liggen of met een boete worden afgedaan. 'rothese komt in standaardpakket N HAAG GPD lJ' et kunstgebit is weer terug in it ziekenfonds. Het kabinet isloot gisteren, na maanden- nge onderhandelingen, alsnog i kosten van een nieuw gebit r )r 75 procent uit het zieken- ids te laten vergoeden. Dat f] ibeurt met terugwerkende a acht tot 1 januari van dit jaar. gebitsprothese wordt ge- 'oon onderdeel van het stan- lardpakket, zoals ook het ge- was voor 1995, toen het ge uit het fonds werd gehaald. Uit onderzoek van het minis- rie van volksgezondheid bleek dg jaar dat ruim een miljoen ederlanders zich geen nieuw meer konden veroorloven, aanvullende verzekeringen aren voor hen te duur en de I \rts vergat spiraaltje te plaatsen zwanger is geraakt, mag de arts aansprakelijk stellen voor nkomensderving en de kos ten van verzorging en opvoe ding. Dat heeft de Hoge Raad gisteren bepaald. Het arrest ran het Gerechtshof in -eeuwarden is vernietigd en de zaak is doorverwezen naar het Hof in Arnhem. Bij een operatie in maart 986 verwijderde de gynaeco- het spiraaltje van de vrouw, maar plaatste na af loop geen nieuw exemplaar. De arts stelde de vrouw daar- niet op de hoogte waarop Ie vrouw zwanger raakte. Het id werd op 1 mei 1987 ge- iren. De arts erkent een be- ipsfout te hebben gemaakt. 1988 is een voorschot van iduizend gulden uitge- ird. De vrouw eiste bij de 'itbank in Leeuwarden in itaal een bedrag van 290.976,55 gulden, voor de aanschaf van de baby-uitzet, loonderving, immateriële schade, kosten van expertise en rechtsbijstand. De recht bank en het hof wezen de kosten van loonderving en immateriële schade af en vonden ook dat de arts de kosten voor verzorging en op voeding niet hoefde te beta len, omdat ouders 'de natuur lijke en door de wet erkende plicht hebben om hun kinde ren te verzorgen en op te voe den'. De Hoge Raad vindt dat die wettelijke verplichting niet wegneemt dat de schade aan de arts toegerekend zou moe ten worden. Het echtpaar had nadrukkelijk gekozen voor niet meer kinderen dan de twee die zij hadden, en door toedoen van de arts is de fi nanciële armslag van het ge zin beïnvloed. Volgens de Ho ge Raad is dat onmiskenbare vermogensschade, waarvoor de arts aansprakelijk is. GPD Geassocieerde Pers Diens Nesten bevatten meer eitjes dan voorgaande jaren den haag gpd De rupsenplaag in Noord-Brabant zal dit jaar groter zijn dan ooit, zo voorspellen deskundigen van het provincie bestuur. De komende weken worden de gemeenten geïn formeerd over de beste aanpak van de eikenproces- sierups. De haren van het diertje zorgen al jaren voor grote overlast aan huid, ogen en luchtwegen van de Bra banders. Gemeenten krijgen het advies om zoveel moge lijk milieuvriendelijke bestrijdingsmiddelen te gebruiken. uitroeien," zegt R. van den Heu vel van de provincie. „We kun nen moeilijk al onze bossen met verdelgingsmiddel besproeien. Dan gaat alles dood. We kun nen alleen proberen de overlast te beperken langs fietspaden en in recreatiegebieden. Momenteel worden verschil lende nesten van de rups on derzocht. Hoewel het onder zoek nog loopt, is nu al duidelijk dat er meer eitjes in zitten dan voorgaande jaren. Naar schat ting van de GGD hebben vorig jaar 120.000 Brabanders last ge- De beestjes leven in grote ge meenschappen in de bomen. Vanaf half mei beginnen ze hun haartjes te verliezen. Nadat de rupsen zijn veranderd in vlin ders, blijven de haartjes nog lange tijd in de cocondraden hangen in de bomen. De over last duurt dan ook de hele zo mer. Dat ondervonden ook de renners van de Tour de France die vorig jaar zomer in Den Bosch startte. „We kunnen de rupsen niet had van de plaag. De schade die de beestjes toen hebben aange richt, bedroeg zo'n zes miljoen gulden. De helft van dat bedrag is besteed aan schoonmaakac ties van de bomen. Verder heeft de horeca schade opgelopen, doordat toeristen wegbleven. De bestrijding van de overlast is de taak van de beheerders van de gebieden. In het ene ge val is dat de gemeente, in het andere de provincie of Rijkswa terstaat. Zij moeten zelf op draaien voor de kosten. Wel heeft de Europese Unie inmid dels een bedrag toegezegd van 250.000 gulden om de betrok ken instanties goed te kunnen informeren over de bestrijding. De rupsen kruipen regelmatig op en neer langs de stam van de boom waarin ze zitten. Net als vorig jaar zal ook nu zoveel mo gelijk worden geprobeerd om de bomen schoon te zuigen. eigen bijdrage die desondanks nog nodig bleek was eveneens te hoog. Daarop ontspon zich een maandenlange discussie tussen minister Borst (Volksge zondheid) en haar collega's over hoe deze mensen het best geholpen konden worden. Vanuit de Tweede Kamer werd de laatste tijd vrij forse kritiek geuit op de minister, omdat ze steeds nieuwe onderzoeken uit liet voeren en concrete maatre gelen naliet. De vergoeding van kunstgebitten via het zieken fonds kost jaarlijks ongeveer 145 miljoen gulden. Dat bedrag zal de komende jaren echter snel afnemen, meent het kabi net, omdat steeds minder men sen een kunstgebit nodig heb ben. Amsterdam 9 In het licht van de ondergaande zon werd gistermiddag haast gemaakt met het opruimen van de laatste bergen stenen voordat de voetbalsupporters komen. De vrees bestaat dat die stenen anders worden gegooid tijdens rellen voor, na of tijdens de voetbalwedstrijd van morgen tussen Ajax en Feijenoord. foto cpd Milllllia hilversum ANP Gebruikers van Internet kunnen met behulp van een eenvoudige handleiding duizenden niet be staande creditcards in het leven roepen. Daarmee kunnen ze onbeperkt gratis winkelen op Internet. Dat heeft het tv-pro- gramma Netwerk gisteravond aangetoond. Krakers van computersyste men, zogenoemde hackers, hebben de toegangscodes van internationale banken gekraakt. Hun kennis bieden ze aan op Internet, waardoor de 70 mil joen gebruikers van dit compu ternetwerk daar kennis van kunnen nemen. In Netwerk was te zien dat het voor een handige computergebruiker een fluitje van een cent is om enkele hon derden creditcardnummers te maken. De programmamakers lieten met behulp van zo'n niet bestaande kaart een bloemetje naar hun redactie sturen. Vol gens de Delftse hoogleraar in formatica prof. I. Herschberg ligt de oorzaak in de sterk ver ouderde computersystemen waar de creditcardmaatschap pijen gebruik van maken. „De kwaliteit van de beveiliging is knudde, in het beste geval ma tig", aldus de hoogleraar. De creditcardmaatschappijen Visa en Eurocard/Mastercard kondigden maatregelen aan waarmee ze de fraude zeggen te kunnen uitsluiten. Dat is vol gens een anonieme Finse hac ker onzin: „Dat zeggen ze alleen maar om hun klanten gerust te stellen. Geen enkel systeem is echt veilig." Herschberg gaf de Fin gelijk. Henk Vos ontwierp voor arX by Gelderland een comfortabele bank met royale zit. Het model 'Zola' past perfect in het eigentijdse interieur en kan bovendien bogen op alle goede eigen schappen van een Gelderland-product: massief beuken romp, duurzame vering en afneembare bekleding. NECROLOGIE: AD LANGEBENT Dat is niet voldoende, zegt Van den Heuvel: „Zo vang je alleen de diertjes die op de stam zit ten. De duizenden die in de kruin van de boom zitten, krijg je niet te pakken." De beste manier om te be strijden is door de boom te in jecteren met een gif. Hierdoor gaan de rupsen dood als ze van de bladeren eten. „Maar het is ondoenlijk om iedere boom in Brabant te injecteren. Het is dan ook niet verstandig om de ze zomer een boswandeling te maken." De ervaring leert dat de plaag van de eikenprocessierups altijd een paar jaar duurt. Na die tijd is er voedseltekort voor de po pulatie bladeters. Bovendien neemt bij een toename van het aantal rupsen, ook het aantal natuurlijke vijanden toe. In dit geval is dat de sluipwesp. 'Integere journalist en mens'. archieffoto fotopersbureau dijkstra Ad Langebent, de oud-jouma- list die gisteren in zijn woon plaats Soest op 63-jarige leeftijd overleed, was het gezicht van de KRO. Na een loopbaan van liefst 32 jaar bij de katholieke om roepvereniging ging hij oktober vorig jaar met de VUT. Langebent groeide op in zijn geboortestad Den Haag waar zijn vader, na in de crisisjaren zijn baan bij een bank kwijt te zijn geraakt, een kruideniers zaakje begon. „Het was sappe len voor mijn vader en moeder Ik ben achteraf toch ontzet tend blij dat ik dat heb meege maakt, want ik kan ook een stap terug doen als dat zou moeten", zei hij in mei vorig jaar in een afscheidsinterview in Trouw. In dat gesprek toonde hij ook medelijden met de tv-makers van nu. „Al die Nederlandstali ge zenders die we nu hebben. Een programma maken dat een beetje goed wordt bekeken, is er niet meer bij. Toen wij in de ja ren zestig begonnen, was er drie keer in de week op één net tele visie. Het is nu volstrekt de om gekeerde wereld. Televisie is van een informatiemedium een amusementsmedium gewor den." Langebent kwam in 1965 bij de KRO in dienst als redacteur- /verslaggever bij Brandpunt. Tien jaar later werd hij daar chef. Later stond hij aan de wieg van het succesvolle Brandpunt in de Markt en was hij redactie lid en presentator van de tv-se- rie Heel de mens. In 1983 werd hij programmaleider televisie- /adjunct-directeur. In 1986 be kleedde hij voor de KRO de post Onze man in Rome en zat tege lijk in de redactie van Kruispunt TV. Ook presenteerde hij Vijf voor twaalf. Voordat hij bij de KRO kwam, werkte hij voor het Katholiek Nederlands Persbureau, dag blad Het Binnenhof in Den Haag en de Volkskrant. De KRO roemt met name het feit dat Langebent een nadrukkelijk stempel heeft gedrukt op vooral de journalistieke uitstraling van deze omroep. KRO-voorzitter Gerrit Braks reageerde ontdaan op het overlijden van Lange bent die hij een 'zeer integer mens en journalist' noemde. „Ik voelde mij zeer verbonden met hem. Wij waren in allerlei op zichten tijdgenoten, hij was een paar maanden ouder dan ik." den haag gpd/anp den haag gpd Premier Kok vindt dat de Twee de Kamer een beetje moet kal meren over de financiële mee- en tegenvallers die het Rijk boekt. „De extreme juichstem ming van onlangs, is nu omge slagen in een extreme somber heid," zei de premier gisteren. „Daar ben ik tegen." Kok doelde op de jongste mil jardentegenvaller bij het WW- fonds. Het maakt de ruimte om dit jaar nog iets te doen aan las tenverlichting voor burgers wel erg klein, maar hij vindt wel dat er iets moet gebeuren voor AO- W'ers. Kok wil dat de gemoederen over de rijksfinanciën in politiek Den Haag een beetje bedaren. „De Tweede Kamer dacht na een aantal financiële meevallers het hele jaar carnaval te kunnen vieren. Daar wilde ik tegen waarschuwen." Het gaat goed, de economische groei is groter dan gedacht, het financierings tekort lager dan verwacht en de belastingopbrengsten vallen nog altijd mee. Waar de grote tekorten in de sociale fondsen nu ineens vandaan komen, weet Kok niet. „Daar moeten den haag anp Tijdelijk exclusief bij Van Til: Zolang de voorraad strekt in stof Jive (div. kleuren) 2-zits (200 cm) van 4140,- nu 2495,- 3-zits (260 cm) van 4975,- nu 2995,- ruswuk» anp Venhorst en Rijsbergen is giste ren opgeheven. Veehouders kunnen voor het transport van dergelijke beesten van de Rijks dienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW) een ontheffing krijgen van het geldende ver- voersverbod in de regio. Voor mest wordt het vervoersverbod ook wat versoepeld. Beesten die eenmaal weg zijn, mogen niet meet; terugkomen in het varkenspestgebied. De vleeskalveren moeten recht streeks naar het slachthuis. Voor (volwassen) runderen blijft het transportverbod gelden. De beesten mogen ook niet binnen het gebied van de ene boerderij naar de andere. Zelfs een tocht je naar de wei blijft verboden. .DESIGNCENTRUM De slag om de student techniek is begonnen. De drie technische universiteiten zullen steeds meer geld uitgeven om maar zoveel mogelijk studenten te trekken. Dat verwacht het be stuur van de Universiteit Twen te (UT). Het komt volgens rec tor-magnificus F. van Vught door de bezuinigingen op de studiefinanciering. De studiebeurzen van stu denten zijn de laatste jaren een stuk verlaagd. Tegelijk gingen de eisen waaraan studenten moeten voldoen juist omhoog. Volgens Van Vught durven daardoor steeds minder studen ten een technische studie te kie zen. De aanmeldingen lopen fors terug voor opleidingen als elektrotechniek, informatie techniek en werktuigbouwkun de. Het bedrijfsleven klaagt over een gebrek aan goede afgestu deerde technici. De Technische Universiteit Eindhoven stelt om studenten te lokken een speciaal fonds in waar het bedrijfsleven aan mee. Ook de UT probeert een derge lijk fonds in het leven te roepen. Studenten hoeven zich daar door minder financiële zorgen te maken. Eerder maakte de UT al bekend speciale maatregelen voor meisjes te nemen. De UT vindt dergelijke extra beurzen eigenlijk verkeerd omdat de po gingen er juist op zouden moe ten zijn gericht het totale aantal studenten techniek te verhogen, aldus vice-secretaris Van Buchen van het college van be stuur. De derde technische uni versiteit in Delft stelt geen spe ciale beurzen in het leven. De varkenspest breidt zich ver der uit. Gisteren werd een nieuw pestgeval gemeld op een boerderij in het Brabantse Uden. Daarmee komt het totaal aantal gevallen van de pest die zo'n drie weken geleden uit brak, op 23. Het Udense bedrijf ligt bij varkenshouderijen die al eerder besmet bleken, en telt 1.301 beesten die vandaag wor den afgemaakt. Er worden geen nieuwe maatregelen getroffen omdat de getroffen onderne ming in dezelfde regio ligt als waar al weken de pest heerst. Het vervoersverbod voor paarden, schapen, geiten en vleeskalveren in het Brabantse varkenspestgebied rond Best, UNLIMITED Omdat Mobi zelf uit China importeert brengen wu de mooiste staaltjes oriental Design voor aantrekkelijke prijzen. Alle getoonde kasten zijn authentiek, handgemaakt en beperkt leverbaar. Bruidskast Eerlijk eenvoudig ont- Vlinderkast Sfeervol bergmeubel werp met lades achter de deuren, van zwaar rood gelakt hout. Voorzijde Voorzijde afgewerkt met kenmer- afgewerkt met kenmerkend metalen kend metaalbeslag. In zwart, geel vlindermotief. Een pronkstuk voor in of rood. slechts 1250.- het eigentijdse interieur! Slechts 1495.-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3