Bereden politie ruilt koetshuis voor hypermodern onderkomen 'Wat Fortuyn ziet als bedreiging, zie ik juist als een uitdaging' Leiden Regio Kerk Samenleving ZATERDAG 22 FEBRUAR11997 CHEF HANS JACOBS, 071 -5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071- BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren Mare zv JA Mens en K.M. de Nijs Berend Hen- drikus Egbertus zv. BAM. Ruijgrok en M.C.A. de Ruijter Max Sebasti- aan zv. H.H.V. Plompen en M.C. van der Voorst Sohaib zv. A El Atmani en M. Bais Céline Karolina dv. H L van Piggelen en MJ. Meijer Issa Vincent Leopold zv. H.M. Leijendek- ker Valerie Katharina Alexandra dv. C. Erd en U.C.H.H. Erd Paul Alexander zv. J.H. Helms en M. Helms Adriaan Daniël zv. JJ. Kna pen en J.MA Hoogenboom Anne- mijn Laura dv. MAM. Knijnenburg en MAS.M. Marijnen David Rudolf zv. PA Bouter en AC. Hu- beek Jessica Christine dv. G.E. Ger- ken en GA. Gerken Shana Louise dv. J.P. Massee en B. de Haan Wouter Jan zv. J.H. van Loon en M. Postma Adriaan lan Hendrik zv. P.A. den Haan en FAJ.M. Sluis Bo zv. J.P. van den Bosch en J.A. Scher- penzeel Katrijne dv. W. van der Walle en E.J. van der Heide Annika Catharina Janka dv. N.T.G. Kramer en R.J. Ottens Volkan zv. T. Sen en B. Kir Sarah Lisa dv. L.J.P. Brama en B.E. Brama Taylan Mustafa zv. U. Gel^etin en I. Gel^etin Sylvana dv. R. Bos en MAF. van Eekeren Quinten zv. R. Bos en MAF. van Eekeren Margaretha Chantal Ma ria dv. M.F.MA van der Spek en L.M.T. Keijser Bert Nicolaas Leo- nardus zv. L.A. Duivenvoorde en J.H. Duivenvoorde Casper zv. H.M. Mollee en S.P.G. Huurdeman Edouard Liang zv. W. Fu en M. Peng Agada Jannetje dv. C. van der Plas en H. Haasnoot Tren Hendrik Ja cobus zv. F.L. van der Wooster La- rissa Jacoba Jantina dv. F.L. van der Klooster Raymond zv. A.J.M. Evers en T.A.M. Dorval Bartholomeus Martinus zv. GAM. Clemens en E. van der Hulst Annemijn Maria Hilda dv. J.W.C. Dijkhuis en M.M. Meulman Glenn Rudolf Gerbert zv. R.S. de Heiden en A.H. Heine Debora dv. C. van Dijk en L. Kraijen- oord Hannah Myrthe dv. J. Deel stra en T.E. Spijker Elique Sabrina Angelica dv. I.CA. Capriles Maria Elisabeth Antoinette civ. PA. Hoek en C. Krijgsman Soundouss dv. M. Banassou en L. Louelmouti Danil- lo Samuel zv. B.S. Devid en R.E.M. van Weissenbruch Nicole Joney dv. N.J. Stolker en A.U. Mahtabsing Soufyan zv. M. Blouh en Z. Abza Jos zv. K. van Vliet en MA. Vink Koert Amoldus zv. O. Woltmeijer en G. van der Veen Dominique zv. B.S. van der Reijden Louise Dieuvvke dv. H. Noort en J. Tuinstra Eline dv. H.R. Langemaat en W.M. Rodenburg Dennis Antoine zv. T.H. Verhave en C.J.J. Kuijt Liselot- te Maria dv. H.W.C. Kalee en G.M. Guijt Charlotte Margot dv. R. Of- fringa en J.J. Wiskerke Maarten Ge- orgius zv. G.N J. Smal en H.J. Pedde- mors Edwin zv. R.J. Vermeulen en N.E.M. Amoldus Daniëlle dv. E. van Beelen en N.C. Muller Meras Mohammad Abdula zv. Mohammad Abdula Jamil en A. Tamim Basiel Mohammad Abdula zv. Mohammad Abdula Jamil en A. Tamim lan zv. R.T.C. Pont en JA. van Bruggen Lars zv. W J. Duindam en G. van der Lippe Falko zv. J.J. Groenevvoud en S.T. Groothuis Roosmarijn dv. E.M.E.J. van den Bemd en W.J. Fa- Gehuwd R.M. van Leeuwen en F.S. van Vulpen C.M. Spies en D.C. Ou- werkerk. Overleden R. Vogels, geb. 3 dec 1988. dochter H.D. van Os, geb. 7 dec 1926, ev. H.J. Beiine JA. van Haarlem, geb. 23 april 1929, man A.W. van der Zon, geb. 26 jan 1917, man C.Y. Breen. geb. 8 okt 1996. zoon M.H.Y. Putters, geb. 22 juni 1962, vrouw H.E.A. de Looij. geb. 7 juli 1920, man S.J. Geluk. geb. 28 sept 1906, geh. gew. met T.G.K. Troost M. van Heek, geb. 28 aug 1907, vrouw A. de Jong, geb. 13 jan 1921, man M.S. Jorna, geb. 29 jan 1997, dochter A.J.M. Jansen, geb. 9 april 1909, geh. gew. met T.M.J. Ver hoeven C.J. Mano, geb. 16 dec 1938, man M.J. Ultee. geb. 4 maart 1915, vrouw W. Guijt, geb. 31 jan 1918, man P van Diest, geb. 21 nov 1936, man A. Benning, geb. 9 febr 1917, geh. gew. met J. van Staden A.C.S. van der Mark, geb. 14 sept 1938, ev. H. Uilenberg J.M.W. Bosselaar, geb. 17 juni 1904, met J.G. Moldcenstorm M. Mulder, geb. 22 juni 1912, man E.M. van Halem, geb. 28 mei 1939, ev. W. Rijsdam A. Regeer, geb. 27 maart 1914, man P.G.M. de Winter, geb. 3 april 1910, man F. Koelewijn, geb. 2 aug 1956, ev. E.B. Workala W. van der Meij, geb. 28 mei 1930, man A.P. de Munnik, geb. 18 mei 1953, man M. Bol, geb. 5 okt 1926, man C. van Kuijen, geb. 30 dec 1930, geh. gew. met A.W.J. Beer H.M. Bronsgeest, geb. 28 sept 1918, §eh. gew. met H.J.W. Verweij J.J.A. erkhout, geb. 24 april 1925, man. VOORSCHOTEN Geboren Christaan zv. B.J. van Wijk en J.A.E. Mazzola Rianne dv. M. van Veen en AH.H. Sonnemans Laura dv. M. van Veen en A.H.H. Sonnemans Eva dv. J.J.C.M. Vlak en M. Huberts Jeroen zv. J.J.C.M. Mak en M. Hu berts Martijn zv. J.J.C.M. Vlak en M. Huberts Céline Karolina dv. H.L van Piggelen en M.J. Meijer Marinus Anthonius zv. H.J. Eps- kamp en A.N. Griffioen Thomas Adriaan zv. R.H. Bulten en C.M. van Markwijk Tom Johannes Francis- cus zv. A.F. van Vliet en A.C.P.M. Waaijer Casper zv. H.M. Mollee en S.P.G. Huurdeman' Menno Jasper zv. P.R. Lasschuijt en T.J. Gerssen Daniëlle dv. F.M. Kroon en M.G. Verduijn Nora Irene Johanna dv. PA.J. Tilanus en TA.P. Lammers Joan Jeanet dv. M.C. Wiggers en J.D. Frederiks Gemma Anne dv. P. Dril lenburg ook genaamd Leliiveld en AM.T. de Groot David Alexander zv. A.T. Kersten en M. Boot. Gehuwd A.J.V. van der Wilde en P. Elmaci en F. Bozkurt. Overleden MAP. van Geest ev. Knop, oud 42 jaar J.E. Kreunen wv. de Wolff, oud 82 jaar G.C. van Hout, oud 66 jaar J.H. Meijer, wv. Souer, oud 85 jaar C.P. Hooijmans, oud 100 jaar M. Bol, oud 70 jaar J.P.A. van Velzen, oud 76 jaar H.C.M. Sala, oud 82 jaar. De paardenboxen zijn ruim en voorzien van koperen knoppen. Boven elke box prijken versieringen. Vroeger werden hierop in fraaie letters de namen van de paarden gepenseeld. De zadelkamer is voorzien van een fraaie houten lambrizering en geurt doordringend naar ledervet. Waar zou de bereden politie beter kunnen^etelen dan in dit Engels getinte koetshuis in Wassenaar, waar het lijkt alsof de tijd vijftig jaar lang heeft stilgestaan? Toch verhuist de dienst in mei naar een hypermodern onderkomen bij een paardenfokkerij in Woubrugge. Straks beschikt de bereden politie, afdeling west, over een pand dat beter voldoet aan wettelijke milieu-eisen en de Arbo-wet. „Hier konden we bij lange na niet aan alle eisen voldoen", vertelt afdelingscommandant T. Geertsma. „We heb ben bijvoorbeeld geen aparte kleedgelegenheid voor mannen en vrouwen en het aantal douches is ontoereikend. Maar toen we van de verhuizing hoorden zeiden we allemaal tegen elkaar: We hoeven toch niet per se aan alle eisen van de Ar bo-wet te voldoen als het ons hier bevalt?' Maar dat moet wel, want het gaat om een wettelijke verplichting." „Maar we hadden nog een andere reden om te moeten verhuizen. We zitten hier namelijk in het waterwingebied van Den Haag en omstreken. We voldoen nu nog aan alle bepalingen, maar de verwachting is dat de milieu-eisen in de toe komst steeds strenger worden. Daar komt bij dat renovatie toch wel heel kostbaar zou worden als je het karakter van dit pand wil bewaren. Hoewel de plannen om dit complex te renoveren al in een vergevorderd stadium waren, is toch tot de verhuizing besloten. Het werd gemakkelijker om te beslissen omdat er een aantrekkelijk aanbod lag van een project ontwikkelaar. Deze man was bezig met de opzet van een groot manegebedrijf aan de Kruisweg in Woubrugge. „Hij vroeg de Rijksgebouwendienst of wij interesse hadden. Toen wij 'ja' hadden ge zegd kregen we de nodige inbreng. We zijn dan ook al een aantal keren gaan kijken. Met onze wensen wordt rekening gehouden. Weilanden De bereden politie is een onderdeel van het Korps Landelijke Politiediensten en is actief in Noord- en Zuid-Holland en Zeeland. De twee andere afdelingen zetelen in Nunspeet en in Boxtel. Op de hoofdafdeling in Nunspeet worden ook de nieuwe paarden, alle KWPN'ers, gekocht en afgericht. De bereden politie is een relatief kleine, gespecialiseerde dienst. In Wassenaar bij voorbeeld staan tussen de vijftien en achttien paarden en werken twintig personeelsleden. Het stalcomplex ligt op het landgoed Voorlin den, wellicht een van de mooiste plekjes van de randstad. Zo'n lommerrijk park met eeuwenou de bomen, waar de eekhoorntjes voor je voeten wegspringen. Zowel het politiepersoneel als de paarden hebben er de ruimte. De paarden heb ben drie weilanden waar ze kunnen grazen en beschikken er over een ruime buitenbak. De twintig personeelsleden hebben een jaar de tijd gehad om aan de verhuizing te wennen. „We hebben echt drie keer moeten slikken toen we het bericht voor het eerst hoorden. Het is hier schitterend, in welk jaargetijde je ook komt. Bo vendien gaat met de verhuizing een traditie ver loren, want de bereden politie is hier al vijftig jaar gehuisvest." Mogelijkheden Langzaam aan begint het bij de meeste perso neelsleden door te dringen dat de toekomstige accommodatie nieuwe mogelijkheden biedt. „We beschikken nu over zestien boxen, straks krijgen we er twintig. Verder krijgen we een bin- nenbak van twintig bij zestig vierkante meter, iets waarover we nu niet beschikken. Ook de kantoorruimte in Woubrugge is veel groter en er komen gescheiden kleedruimten, een zadel- en een droogkamer en een wasplaats voor de p; den. En dan zijn er nog vier afgezette weideg bieden." Wat betreft de reistijden ziet de commandaii weinig verschillen met de huidige situatie. H Wassenaarse landgoed is slecht bereikbaar het openbaar vervoer. In Woubrugge zal de atie straks niet beter zijn. „Voor sommige pe neelsleden is het straks verder weg, voor and dichterbij. Voor de reisafstanden tijdens het werk maakt de verhuizing weinig uit. De age hebben Zuid- en Noord-Holland en Zeeland werkgebied." Wat er met het stalcomplex gaat gebeuren, nog niet bekend. Volgens een woordvoerder de gemeente Wassenaar staat het koetshuis i niet op de gemeentelijke monumentenlijst, is de kans groot dat dat in de toekomst beuren. De commandant hoopt dat er een we functie voor het complex wordt gevondei „Het zou triest zijn als dit pand vervallen raa En als het gebouw een paar maanden leegst: is de kans daarop groot." REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -5356481 Predikant verklaart liefde aan islam O L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 „Tijdens m'n studie godsdienstwetenschap is de islam m'n liefde geworden." Een opmerkelijk gegeven voor een predikant van gereformeerd vrijgemaakte huize. Ds. Lucius W. de Graaff (48), die al vijftien jaar verbonden is aan de Kandelaarkerk in Zuidlaren, trekt regelmatig het land in om lezingen te houden over de islam. Zijn achtergrond als christen verloochent hij daarbij niet. Toch poogt hij zijn gehoor steeds zo zuiver mo gelijk voor te lichten over het geloof in Allah. „Steeds als ik een lezing houd, probeer ik me voor te stellen dat er een moslim op de voorste rij zit. Dat voorkomt uitglijders, hoop ik dan. Want wat ik onder geen beding wil is moslims in m'n verhalen onrecht doen." Zijn sterke belangstel ling voor de islam schrijft hij toe aan prof. Jac ques Waardenburg, die hem op dit vlak heeft on derwezen tijdens de studie godsdienstweten schap aan de universiteit in Utrecht. Hij volgde deze studie na zijn opleiding theologie aan de universiteit van de gereformeerd vrijgemaakte kerken in Kampen. Een goed inzicht hebben in de islam vindt De Graaff van belang. „Toen Nederlands-Indië nog bij ons land hoorde, kende de Nederlandse staat de meeste moslimonderdanen. Daaraan hebben we het relatief grote aantal islamologen te danken aan onze universiteiten, van wie prof. Waarden- burg, die ik beschouw als m'n leermeester, be paald de minste niet is." In het kader van zijn studie verrichtte ds. De Graaff tien jaar geleden al onderzoek naar islamitische gebedsruimten in stad en provincie Groningen. In het rapport geti teld 'Moskeeën onder de Martini' deed de voor ganger de aanbeveling aan burgerlijke gemeen ten om te bevorderen dat moslims over een eigen gebedsruimte kunnen beschikken. Schreeuwen „Vrijhnd van godsdienst is een groot goed. Bo vendien is mijn standpunt dat als moslims dt ge- Ds. Lucius W. de Graaff; „Wat ik graag wil is de moslims in mijn omgeving oog te laten krijgen voor de lief de van God en van Jezus Christus. Dat vraagt een tolerante houding." foto gpd legenheid krijgen hun eigen religieuze identiteit te beleven, zij zich beter kunnen oriënteren in de samenleving. Net zo goed als voor mijzelf ook geldt dat wanneer ik als christen mijn standpun ten op een normale manier kan uitdragen in deze samenleving, hierdoor wordt voorkomen dat ik ga schreeuwen." Juist voor dat extre misme waar schuwt hoogleraar Pim Fortuyn uit Rotterdaip in zijn verleden week verschenen uitgave. In het boek schetst prof. Fortuyn de islamisering als een bedreiging. Ds. De Graaff zegt niet te wil len ontkennen dat wereldwijd de radicalisering van deze godsdienst bedreigende vormen aan neemt. In ons lan^, valt dat allemaal naar zijn in druk nog mee, 'hoewel ik vanuit de riante pasto rie hier in Zuidlaren niet de pretentie heb te we ten hoe een Nederlander zich voelt in een stads wijk, waarin moslims verreweg in de meerder heid zijn'. „Wat Pim Fortuyn ziet als een bedreiging, zie ik juist als een uitdaging," zegt ds. De Graaff. Zijn stelling: Als moslims in hun waarde worden gela ten kom je gemakkelijker met deze medeburgers in contact. Pas als de onderlinge verhoudingen goed zijn is het mogelijk om als christen de fun damentele verschillen tussen islam en christen dom bespreekbaar te maken. Volgens de predikant is Allah "een dwingende god-van-verre, die de mens ziet als zijn knecht. Het christelijk geloof onderscheidt zich vooral hierin dat God in de eerste plaats liefde is, die zich opstelt als (hemelse) Vader en de mensen beschouwt als Zijn kinderen. Wat ik graag wil is de moslims in mijn omgeving oog te laten krijgen voor de liefde van God en van Jezus Christus. Dat vraagt een tolerante houding." Verkeerd beeld Dan de hamvraag: Is Allah en de God van de christenen één en dezelfde? De Graaff: „Je hoort dat geluid in toenemende mate. Hoewel ik 'n me ning graag ter discussie stel, moet ik zeggen dat ik moeite met dit moderne uitgangspunt heb. Per soonlijk zou ik samen met een moslim ook geen gebed aangaan." Hij legt uit: „Van oorsprong werd Allah gezien als de stadsgod van Mekka. Niet Allah zelf werd destijds vereerd, maar zijn dochters. De profeet Mohammed heeft voor ver warring gezorgd, doordat hij sterk beïnvloed is door het geloof van de joden en het christendom. Het vereren van één God sprak Mohammed aan en ook het laatste oordeel, waarbij onrechtvaardi- gen worden gestraft." Wezenlijk voor ds. De Graaff is dat islamieten de goddelijkheid van Jezus Christus ontkennen. Hoewel hij waarschuwt voor generalisering - 'de islam' bestaat volgens de predikant niet evenmin als 'het christendom' - hebben veel moslims een verkeerd beeld van Jezus. „In Caïro wordt de mensen voorgehouden dat Jezus is geboren, na dat God gemeenschap met Maria had. Dat staat lijnrecht op mijn beleving." Bevordering van de dialoog tussen moslims en christenen juicht de predikant toe, hoewel ook dit wat hem betreft onder voorwaarden moet gebeu ren. Als ik lees dat een dialoogwerkgroep van de landelijke Raad van Kerken een zegengroet doet uitgaan aan moslims aan het einde van de rama dan, gaat mij dat te ver. Vooral als erbij staat dat moslims en christenen allebei afhankelijk zijn van een vergevende god. Daarin zit voor mij te veel de suggestie opgesloten dat wij broertjes en isjes van elkaar zijn." DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) H.G, HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, in der Post (adjunct) PUBUC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leidén A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiginj ken tot het automatisch afschrijve abonnementsgeld, ontvangen ƒ1 per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETJ Voor mensen die moeilijk lezen, sle hebben of blind zijn (of een andei dicap hebben), is een samenvattin regionale nieuws uit het Leidsch D geluidscassette beschikbaar. Voor 0886-482345 (Centrum voor Gesp tuur. Grave). Z I E K E N H U I Z ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m vri|i tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpl Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21. Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 u daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15—15.00 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00i* Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluit partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oor de en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde kunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15 15-' babyzaal en boxenafde ,ng: volgens afspraak. 18.30-19.30 uur, klas

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16