Signum, de combi van de toekomst LE VÊLO Citroen Xantia met V6 en comfortabele aanbiedingen st 3 Citroën-dealer SE JONG S AUTOBEDRIJVEN Weg en wiel Fiat bouwt gestaag verder aan wereldauto Accu leeg na 20 kilometer IJDAG 21 FEBRUAR11997 Citroën-dealer voor Leiden en omstreken Van Hallstraat 30 Wassenaar - Telefoon 070-5119221 Kennedylaan 118 Leiden - Telefoon 071-5769322 >reca id< Sportieve Toyota Camry S de AutoRAI debuteerde bij Toyota officieel de nieuwe luxe mid- iklasser Camry, die feitelijk al eerder leverbaar was, maar ook nieuwe variant die pas over enkele maanden komt. Zoals eer bij Toyota's exclusieve merk Lexus het model GS 300 werd aan- akt nam Toyota Team Europe (TTE) de Camry sportief onder den. TTE maakt al lang Toyota's wedstrijdauto's voor de rally- rt, maar moet uitgroeien tot een bedrijf dat ook aan de gewone it sportieve spullen levert. Bij hun Camry S gaat het vooral om rlijke zaken: spoilers rondom, en een aangepaste grille en bum- Verder krijgt de S verlaagde vering met enorme sportwielen. ejprijs is nog niet bekend. NFORMATION EUROCASION 010-4472002 >rpo 'ALKENBURG KATWIJK NOORDWtJK 071 071 071 ^016947 4016175 3619303 HNAHCIBBNS LEASE - DONDERDAG KOPPWONO VtBZtKKINO gi «Wl-F iïeuwe dure Chrysler-toppers jaar na het debuut van de we Voyager ruimtewagen, Chryslers belangrijkste mo- kan ook de destijds al be de topversie geleverd wor- Het gaat om de uitvoering vierwielaandrijving, ge- i ibineerd met een extra grote or. Deze 3.8 liter V6 wordt in andere versies geleverd. Ier beschikt de Voyager All el Drive over de riantste isting die het Voyager-gam- lelt. De prijs is er wel naar, ledraagt 102.000 gulden de korte versie en 4.800 len meer voor een verlengde id Voyager AWD. al een jaar geleden debu- de in de VS als nieuwtje de grote sedan Vision de ostick'-transmissie, die nu ook hier verschijnt. Samen met enkele detailverbeteringen vormt hij het 1997-modeljaar- nieuws. Als eerste Amerikaanse merk springt Chrysler met 'autostick'-schakeling in op iets wat in dure Europese modellen al aardig populair werd: een au tomaat die in een sportieve bui ook 'sequentieel' met de hand geschakeld kan worden. Dit wil zeggen dat de versnel lingspook in een handschakel- stand gezet kan worden, waarbij in het geval van Chrysler een tikje naar links één versnelling terugschakelt en een tikje naar rechts opschakelt. Met deze nieuwe standaard-voorziening beweegt de Vision zich in de zelfde prijsklasse als de eerder vermelde Voyager: hij kost 103.150 gulden. Nieuwe kans voor Tata Telco? gjaar verscheen het eerste merk uit India op onze kt, Tata Telco geheten. Dat k werkt samen met Merce- Benz en biedt in Nederland linwagen-achtige pickups, u toe alleen als bedrijfswa- Nu doen zich nieuwe ont- elingen voor waardoor Tata hoopt hier wat bekender irden. Om te beginnen is er e verbeterde TelcoSport 2.0 'n personenautoversie. La- it jaar komt de echte ter- luto Sumo, nauw verwant de Mercedes G-serie, mo- ook in '97 aangevuld met ifari ruimtewagen, erste Telco riep in het rijge- een sterk jaren-zestig-ge- op, hij was om het voor lig te stellen niet erg ver- Daaraan heeft men in de ive 2.0 TDi het een en an- iroberen te verbeteren. Het lijk is wat verfraaid, het ilatiesysteem en diens be diening zijn verbeterd. Bovenal heeft de 2.0 liter dieselmotor, uit een oude generatie Merce des bestelwagens, een turbo met inlaatluchtkoeler gekregen. Dat brengt het vermogen van 63 naar 90 pk, waardoor de presta ties een stuk acceptabeler wor den en hopelijk het geluidsni veau eveneens. Tevens daalt door deze ingreep het gemid deld brandstofverbruik volgens de importeur naar 7 liter per 100 kilometer (1 op 14). Eind februari begint de levering, de prijs is gesteld op 38.750. Voor dat geld zitten er dan elek trisch bedienbare ramen en centrale vergrendeling in. Rond april zal ook de TelcoLine - pickup, het reeds leverbare mo del van Tata, met turbodiesel motor leverbaar worden. Er komt bovendien een uitvoering met dubbele cabine, die zowel in personen- als bedrijfsauto versie geboden zal worden. Weversbaan 12 Leiderdorp. Tel.: 071-5.898.900 Zaagmolenweg 2-4 Alpen a/d Rijn. Tel.: 0172-44.16.89 oekomst van de autobranche OVAG-afdeling Nederlande er Associatie hield onlangs jaarlijkse dealercongres, zitter Leo Knijn van de schetste een opmerkelijk imstbeeld van de auto- che anno 2010. Hij voorziet en sterk gereduceerd aan- itodealers, circa duizend, i tstreeks zaken doet met au- irikanten. De huidige im- :urs zorgen nog slechts verkoopondersteuning, s en onderdelen krijgt de )mstige dealer rechtstreeks Ie fabrikant. denkt Knijn dat drie tot iar garantie op auto's tegen jd normaal zal zijn. Het rhoud wordt verder be- mogelijk krijgen auto's een eigen diagnosesysteem ia een satellietverbinding act heeft met een computer werkplaats. Een mobiele werkplaats rukt dan uit om re paraties aan de auto te plegen, waarbij vooraf bekend is waar het defect gezocht moet wor den, en of het ter plekke te ver helpen zal zijn. Zo niet, dan neemt de monteur een bruikleenauto mee en gaat de kapotte auto mee terug naar de werkplaats. Wellicht worden au to's dan verkocht met een ser vicecontract erbij, die deze prachtige reparatieservice dekt. Voor onderhoud aan oudere au to's zouden er service-satellie ten komen, een soort subdea lers die geen auto's verkopen. Ze zouden volgens Knijn meer dan één merk kunnen vertegen woordigen om voldoende werk te garanderen. De huidige dea lers die niet in het compacte verkoopnet van de toekomst te recht komen zouden in deze rol passen. Er moet dan wel ge werkt worden met snelservice tegen vaste, lage prijzen. REDACTIE PETER LODEWIJKS AMSTERDAM De 6-cilinder motor maakt een renaissance mee in Europa. Er komen niet alleen steeds meer 'zespitters', ze worden ook aan geboden in auto's die traditio neel tot het 4-cilinder segment behoren. Recent verschenen bijvoorbeeld V6-versies van de Opel Vectra, Ford Mondeo, Au di A4 en Renault Laguna. Citroën bleef niet achter en ont wikkelde samen met 'moeder' Peugeot een nieuwe V6 die sinds de AutoRAI in de Xantia wordt geboden. In ons land le vert Citroën de Xantia V6 in combinatie met een handge- schakelde versnellingsbak en het geavanceerde Activa-veer- systeem. Daarnaast is er nog een Xantia V6 Automaat, met een nieuwe 4-traps transmissie. Deze laatste blinkt uit door een schokvrij schakelgedrag, terwijl de elektronica in het systeem veel beter anticipeert op de rij- omstandigheden dan we ge wend waren. Vroeger schakelde een automaat bijvoorbeeld vrij wel altijd op als de bestuurder het gas losliet, terwijl loslaten van het gas juist aangeeft dat de bestuurder niet wenst te ver snellen. De nieuwe Citroën-au- tomaat kijkt naar de rijomstan- digheden, de rijstijl van de be stuurder gedurende de laatste paar kilometer en de snelheid waarmee de bestuurder gas te rugneemt. Dat resulteert nu veel vaker in afremmen op de motor zonder opschakelen. Bij remmen kiest de automaat er soms zelfs voor om een ver snelling terug te schakelen. De bestuurder kan verder kiezen uit de standen 'normaal', 'sport' (langer doortrekken in de ver snellingen en eerder terugscha kelen) en 'sneeuw' (wegrijden in de derde versnelling, kick down buiten werking). De Xantia V6 Automaat is alleen verkrijgbaar in de extra luxueu ze Exclusive-uitvoering met elektrisch verstelbare stoelen, airconditioning, elektrisch be dienbare ramen, dubbele air bag, ABS en lichtmetalen wie len. Hij komt over enkele weken op de markt en gaat rond de 73 mille kosten. De handgeschakelde Xantia V6 is nu al verkrijgbaar en kost 71.990. Daarin zit het meest geavanceerde veersysteem in begrepen: Activa. Zoals de naam al aangeeft reageert dit systeem actief op de rijomstan- digheden, onder meer door te voorkomen dat de auto over helt. De motor in de nieuwe Xantia's is de 3.0 liter V6 die eerder de buteerde in de Peugeot 406. Het is een zeer moderne krachtbron met vier bovenliggende nok- kenassen, vier kleppen per cilin der en een vermogen van 194 pk. Voor de handgeschakelde Xantia zien de prestatiecijfers er indrukwekkend uit: 0 tot 100 in 8,2 seconden en een topsnel heid van 230 kilometer per uur. In uitrusting is de Xantia Activa vergelijkbaar met de automaat, zeer luxueus dus. Vanzelf komt de gedachte op te vergelijken met Citroëns topmodel XM, wel groter maar in de goedkoopste 6-cilinder versie al 12.000 gul den duurder dan de nieuwe Xantia's. Het zal de toch al niet grote populariteit van de XM geen goed doen valt te vrezen. Tegenover de nieuwe top-Xan- tia's heeft Citroën tot en met april ook enkele actiemodellen in de aanbieding. Onder de naam Tentation is de Xantia voorzien van een extra royale uitrusting en een aantrekkelijke prijs. De Tentation, verkrijgbaar in diverse motoruitvoeringen, heeft onder meer een airbag, diefstalbeveiliging, centrale ver grendeling met afstandsbedie ning, elektrische ramen voor en stuurbekrachtiging en is te koop vanaf 38.490. De Xantia Pallas is alleen ver krijgbaar met de bekende 1.6 li ter motor en is onder meer voorzien van twee airbags, cen trale vergrendeling met af standsbediening, elektrische ra men voor, stuurbekrachtiging, ABS en een in hoogte verstelba re betuurdersstoel. De 1.6i Pal- las is te koop voor 39.990. Op het moment dat de Au toRAI net zijn poorten opende stuurde Opel alvast het bericht rond over een interessant nieuw prototy pe dat volgende maand zal prijken op de autoshow van Genève (6-16 maart). De studie, genaamd Signum, is een voorzet voor een toekomsti ge luxe lifestyle stationwagon, met hetzelfde formaat als het huidige model Omega. Chassis en aandrijving zouden op 'inno vatieve wijze tot stand zijn ge komen', nadere details laat Opel daarover nog niet los. Maar belangwekkend is alleen al dat er een 3.0 liter V6 turbo diesel met directe brandstofin jectie in zit, die liefst 175 pk le vert. Deze 24-klepper heeft zo genoemde 'common rail' in spuiting, een enkele hogedruk- leiding met per cilinder een elektronisch gestuurd inspuit- ventiel. Dat is de modernste vorm van directe dieselinjectie, nu nog door geen enkel merk in productie toegepast. Bijzonder ruim is de voorwiel- aangedreven Signum niet voor een grote stationwagon, met een opgegeven bagageruimte van 450 liter, die door elektrisch verschuiven van de achterbank met 100 liter vergroot kan wor den. Uitdagend is eerder dat een top van 230 km/u wordt voorgespiegeld, terwijl de com puter heeft berekend dat een gemiddeld verbruik van slechts 6,6 liter per 100 kilometer (1:15) mogelijk is. Opel helpt bij inparkeren Als een van de eerste auto merken brengt Opel een zo geheten 'Park-Pilot' op de markt. Tot voor kort was iets dergelijks uitsluitend voor behouden aan uiterst luxu euze modellen uit het top- marktsegment, maar Opel levert het parkeersysteem nu desgewenst op alle mo dellen. De Park-Pilot helpt de be stuurder om veilig in te par keren. Het systeem neemt alle soorten obstakels waar ongeacht het materiaal: een muur, een paaltje of een an dere auto. Maar ook een plotseling achter de auto overstekend kind wordt door de Park-Pilot opge merkt. Het systeem werkt volgens de puls-echo-me thode, waarbij vier akoesti sche elementjes signalen uitzenden, die door obsta kels worden weerkaatst. Een in hoogte variërende waar- schuwingstoon geeft de af stand tot het obstakel weer. Met dit systeem behoren parkeerproblemen en scha- demeldingen aan de verze keringsmaatschappij voort aan tot het verleden, zegt Opel. De prijs: 897 inclu sief BTW en montage. Alleen stationwagon naar Nederland FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij De derde versie van Fiats wereldauto heet Siena. Ongeveer een jaar geleden startte Fiat in Brazilië de pro ductie van zijn wereldauto 'Tipo 178', een nieuwe reeks kleine middenklassers die begon met het 3/5-deurs model Palio. Bin nenkort gaat ook de stationwa gon Palio Weekend in produc tie, spoedig gevolgd door de derde versie: een van de Palio afgeleide 4-deurs sedan met de naam Siena. Er worden voor deze kleine se dan drie motoren geboden: een 16-kleps 1.6 benzinemotor in twee vermogensversies en een 1.7 turbodiesel. Hij wordt ge bouwd in Argentinië, waar in april een nieuwe Fiat-fabriek gaat draaien. Daar moeten jaar lijks rond 200.000 Siena's van de band rollen. Om de serie hele maal compleet te maken, vol gen er ook nog een pickup en een bestelwagen, zodat een zo breed mogelijk publiek bediend kan worden. Met het project Tipo 178 richt Fiat zich vooral op landen met een sterk opkomende auto markt, waar ook ter wereld. Hiertoe behoren ook redelijk dicht bij ons gélegen landen als Polen of Turldje, zodat het zeker niet ondenkbaar is dat we hier nogeens een Fiat Palio of Siena op de weg tegenkomen. Want deze types zullen vooralsnog niet in West-Europa op de markt worden gebracht. De enige die wél bij ons (vanaf het najaar) in de verkoop komt, is de Palio Weekend. Deze ver sie is in prijs en formaat te be schouwen als een stationuitvoe ring van de Punto en kan een welkome aanvulling op het gamma zijn. Het belang voor Fiat is dat het concern met dit project een stuk minder afhankelijk van de ovërvolle Europese markt zal worden. De Palio en zijn afge leiden zouden geheel nieuwe ontwerpen zijn, speciaal gericht op bouw en gebruik in landen waar wegen en brandstof nogal eens van mindere kwaliteit zijn dan in de Westerse wereld. Fiat Auto verkocht vorig jaar in totaal 2.280.000 automobielen, 2,4 procent meer dan in 1995. De export nam toe met 22 pro cent. Het marktaandeel in Euro pa steeg ligt naar 11,3 procent. Hoewel de verkopen in Italië zelf wat daalden, boekte Fiat in andere Europese landen goede resultaten. In ons land verkocht het merk ruim 18 procent meer, van 18.304 auto's in 1995 naar 21.657 auto's vorig jaar. In Brazilië heeft Fiat nu een der de van de totale autoverkoop in handen. Dat komt vooral door de lancering van de Palio. In Ar gentinië was vorig jaar een op de vijf verkochte auto's een Fiat. Ook dat aandeel zal ongetwij feld stijgen als de Fiat Siena er eenmaal van de band rolt. De elektrische fiets lijkt een gat in de markt. Sinds kort le veren diverse fabrikanten fiet sen met accu's en hulpmotortje om de trapinspanning van de fietser te verlichten. Nadeel van al deze fietsen is dat de actiera dius, de afstand tot de accu leeg is, beperkt blijft tot 20 a 40 kilo meter. Er zijn op dit moment elektro- fietsen leverbaar van Yamaha, Honda, Merida, Giant, Peugeot, Velomatic, Antec en Sachs. De Zeta is een los verkrijgbare elek trische aandrijving, op elke fiets te monteren. De fabrikanten doen hun best om dergelijke fietsen geen ou bollig etiket op te drukken. Daarom zijn er naast toerfietsen ook mountainbikes en randon- neurs met elektrische hulp in de aanbieding. De fietsersbond ENFB heeft testritten gehouden met zes nieuwe elektrische fietsen, alle van het type stads- of bood- schappenfiets. Die fiets,en zijn het meest geschikt voor elektri sche aandrijving, omdat de ac- Elektrofiets van Sachs. De installatie weegt dertig kilo. foto sachs tieradius zo beperkt is. In het slechtste geval is dat 20 kilome ter. De meeste fietsen zijn zo gemaakt, dat bij licht meetrap pen de accu minder stroom ver bruikt en de actieradius groter wordt. Toch is het raadzaam om op tijd thuis te zijn, want alle fiet sen trappen bij een lege accu veel zwaarder dan een normale fiets. De installatie weegt ge middeld 30 kilo. De laadtijd van de moderne nikkel-cadmium accu's aan een stopcontact loopt uiteen van twee tot zes uur. Alleen de losse Zeta heeft een ouderwetse lood-zuur accu, waarvan de laadtijd 14 uur be draagt. Prijs: 499. De prijzen van de overige testfietsen, dus compleet met apparatuur, ligt tussen de twee en drieduizend gulden. Getest zijn de Honda Racoon, de Yamaha PAS-fiets, Sachs Elobike, Velomatic E-Bike 2000, Antec Electro Bike Al en de losse Zeta. Negen kransjes Zowel de Italiaanse onderdelen- fabrikant Campagnolo als de Ja panse concurrent Shimano hebben een derailleur-versnel lingssysteem gepresenteerd met niet minder dan negen tand wielen op het achterwiel. Om ruimte te krijgen voor de negen kransjes zijn ze dichter op el kaar gemonteërd en wordt een smallere ketting gebruikt. In kringen van racefietsers wordt overigens aan het nut van zo veel versnellingen getwijfeld. Zeven of acht kransjes zijn ge bruikelijk. Veel toerfietsen zijn nog met zes tandwielen uitge rust. Om gewicht uit te sparen maken beide fabrikanten min der gebruik van staal en meer van aluminium, titanium en kunststof. Ook worden onder delen uitgehold. BOEKEN Volvo Amazone en PI800 In de serie De Klassieken van uitgeverij El- mar is weer een nieuw deel uitgekomen, dit keer geheel gewijd aan twee aansprekende model-series van de Zweedse fabrikant Vol vo. Het betreft de 120-serie, beter bekend als de Amazone, en de PI800 die beroemd is geworden als de Saint-auto. De Volvo Amazone is tegenwoordig een po pulaire 'zestiger' die bekend staat om zijn degelijke constructie en grote betrouwbaar heid. Met deze oersterke wagen verwierf Volvo zich wereldwijd een grote reputatie. De Amazone bleef bijna 15 jaar in produc tie, waarin welgeteld 667.323 exemplaren van de band liepen. Heel wat minder wer den er gebouwd van de PI800, die tech nisch van de Amazone was afgeleid. Deze fraaie coupé van tv-held The Saint bracht het tot een oplage van 47.483 exemplaren. De Amazone en de Saint-bolide komen uit gebreid aan bod in dit aangename histo risch overzicht. Het geheel is op de gebrui kelijke manier verlevendigd met 150 foto's, waarvan ongeveer de helft in kleur. Te koop in de boekhandel voor 27,50. BUK IN HET VERLEDEN Een eeuw geleden stond met de auto als geheel ook de lucht band in de kinder schoenen. In 1895 le verden de broertjes Mi- chelin in de autorace Parijs-Bordeaux-Parijs over 1.200 kilometer het bewijs dat de lucht band niet alleen voor fietsen, maar ook voor auto's goede toepas singsmogelijkheden had. Zij deden dit met een zelfgebouwd voer tuig, samengesteld uit een Peugeot-chassis en een Daimler-motor en voorzien van een soort groot uitgevallen fiets wielen met stalen spa ken. Het voertuig werd 'Éclair' (bliksemflits) genoemd. Die naam had niet zozeer te maken met de snelheid, als wel met de manier waarop de wagen zich voortbewoog. Het zeer inge wikkelde besturingssysteem, dat door twee man moest worden bediend, leidde tot nogal zigzaggende bewegingen over de weg, gelijk een bliksemflits. foto michelin

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9