Van Mierlo: uitstel van muntunie bedreigt EU Opstand Franse cineasten doet Juppé wankelen Buitenland Europese Unie legt ruzie over Cuba voor aan WTO Peru begraaft eerste doden modderramp Britse veroordeelden vrij na dwaling recht Duitsland 'vermomt' betalingen aan SS'ers Zjoeganov waarschuwt tegen NAVO-uitbreiding Scheepsramp: zeker 130 Tamils dood roLQMBQZeker 130 Tamil-vluchtelingen zijn woensdag ver- Ironken, toen een vissersboot waarop zij zaten voor de noord- ust van Sri Lanka kapseisde. De slachtoffers zijn voornamelijk irouwen en kinderen. Twintig Tamils en twee bemanningsleden rijn gered. Volgens hen was de kapitein dronken. De Tamils luchtten voor het oorlogsgeweld op Sri Lanka. Van de 100.000 Tamils leven er 57.000 in vluchtelingenkampen die de Indiase egering in de deelstaat Tamil Nadu heeft opengesteld. ierland ontwikkelt snelle BSE-test wjBLiNMet een in Ierland ontwikkelde test is het volgens de fa- irikant mogelijk binnen enkele uren vast te stellen of rundvlees lesmet is met de gekke-koeienziekte BSE. De Ierse minister van andbouw kondigde gisteren aan dat de regering de test in de iraktijk gaat onderzoeken. Tot dusver zijn er alleen tests waarbij iersenweefsel wordt onderzocht. Dat duurt ongeveer twee we en. De nieuwe test richt zich op zenuwcellen. Het ministerie an landbouw in Den Haag 'wacht met belangstelling af of en 10e de test werkt. toord-Korea vervangt premier jkyo Noord-Korea heeft vandaag de benoeming van een rieuwe premier bekendgemaakt. Dat betekent dat Pyongyang le huidige premier en één van de machtigste politici, Kang Song ian, vervangt. Zijn opvolger is vice-premier Hong Song Nam, al- lus Pyongyang Radio. Het bericht gaf geen reden voor de ver- anging van Kang, die sinds 1992 premier was. De aankondiging 'oedt speculaties over politieke onrust die is ontstaan door de - isielaanvraag die Hwang Jang-yop, een naaste adviseur van de - Joord-Koreaanse leider Kim Jong-il, in Zuid-Korea heeft ge- 'ortugal handhaaft abortuswetten ssabon Het Portugese parlement heeft gisteren voorstellen an de Communistische Partij en de Jonge Socialisten voor libe- alisering van abortus verworpen. De meerderheid van de afge- aardigden voelde niets voor het laten vallen van alle voorbe- loud op abortus in de eerste drie maanden van de zwanger- :hap. Er ontstond enige verwarring omdat de stemmen staak- :n. Pas toen de stem van een 'vergeten' parlementariër werd leegeteld, bleek dat de motie was verworpen. stronaut John Glenn verlaat politiek /ashington De voormalige astronaut John Glenn, sinds 1975 inator voor Ohio, heeft gisteren zijn vertrek uit de Amerikaanse inaat aangekondigd. Glenn werd op 20 februari 1962 een inter- itionale beroemdheid. Hij draaide als eerste Amerikaan in een [ercury-ruimtecapsule drie maal een baan rond de aarde. Pre- dent Clinton zou de eminente Democraat onlangs hebben ver- icht zich nog eens kandidaat te stellen. Glenn zou er echter neer voor voelen in zaken te gaan. Hij zit nog steeds in de chulden na zijn mislukte presidentscampagne in 1984. .aatste tsaar niet heilig verklaard qskouDe Russisch-Orthodoxe Kerk weigert de laatste tsaar icolaas II heilig te verklaren. Dit heeft de synode gisteren be- endgemaakt. Het proces dat moest leiden tot heiligverklaring egon in 1993. De betrokken commissie heeft echter involdoende redenen' gevonden om de synode een,positief ad- es te geven. Ze vindt echter wel dat de tsaar en zijn familiele- en, die door de communisten zijn terechtgesteld, tot martelaar ïoesten worden verklaard. Omdat daarover geen eenstemmig- eid bestond, is ook dat voorstel verworpen. tol ven bedreigen Finse kinderen elsinki In het Finse dorp Haukivaara gaan de kinderen met de xi naar school, omdat er in de buurt hongerige wolven rond- angen. Het dorpje ligt aan de grens met Rusland, op zo'n 500 lometer ten noordoosten van Helsinki. Finse functionarissen batten dat er nog zo'n 140 wolven in het land over zijn, waar in de meeste langs de bijna 1.300 kilometer lange grens met usland rondschuimen. Wolven zijn een beschermde diersoort iFinland. laïre: geen ontmoeting met rebellen iiDJANEr is geen sprake van een ontmoeting tussen de Zaïrese igering en de Oost-Zaïrese opstandelingen. Dat heeft Ngbanda zambo Ko Ayumba, de veiligheidsadviseur van president Mo- utu, gisteren gezegd. De Zuid-Afrikaanse president Mandela ïd eerder aangekondigd dat hetjoverleg zeer spoedig van start du gaan in Kaapstad. Ngbanda verklaarde dat Zaïre vasthoudt in de voorwaarden die zij aan eventuele besprekingen stelt, en daarvan is dat de buurlanden Uganda, Rwanda en Burundi hun troepen terugtrekken van Zaïrees grondgebied. ladioactieve dollars in Wit-Rusland nsk. Grenswachten in Wit-Rusland hebben een stapel radio- heve dollarbiljetten gevonden in de bagage van een zakenman t Moskou. Het ging in totaal om 300 biljetten van honderd dol- r, waarvan er enkele zodanig radioactief waren dat ze een ge ar voor de gezondheid opleverden. Het geldvervoer was niet egaal. Wit-Russische en Russische veiligheidsdiensten probe- n nu de herkomst van de biljetten te achterhalen. raniër vindt geliefde na zestig jaar heran» Een Iraniër heeft na zestig jaar zijn geliefde terugge- inden. Hij is onmiddellijk met haar getrouwd. De 85-jarige an ontdekte zijn jeugdliefde bij toeval in een sanatorium in eheran. De twee waren in hun jeugd van elkaar gescheiden, Dordat de ouders van het meisje tegen een huwelijk waren en r: een andere stad verhuisden. De man is daarna heel zijn le- naar zijn liefde op zoek geweest. ,,Mijn vrouw is mij al die ren trouw gebleven", zei hij tegen een Iraanse krant. Brits kabinet ruziet openlijk over deelname aan EMU Het is niet ondenkbaar dat de Europese Unie uiteen valt als de invoering van de Europese muntunie wordt uitge steld. Dat zei minister Van Mierlo van buitenlandse za ken gisteren in het NOS-Journaal. De discussie over wel ke landen wel en welke niet kunnen toetreden tot de Economische en Monetaire Unie (EMU) is hoogst actu eel nu het in Duitsland economisch erg slecht gaat. RiJSWiJK-BRUSSEL-LONDENmen. Voorzichtig duiken er dan ANP-AFP-Rtr ook weer geluiden op over uit stel van de EMU. Van Mierlo Uit de laatste cijfers blijkt zelfs ziet daarin grote gevaren: „Dat dat er een kans is dat Duitsland kan tot gevolg hebben dat je eind dit jaar niet kan voldoen desintegratieverschijnselen aan de toelatingseisen van de krijgt". Van Mierlo is bang dat EMU. Algemeen wordt het on- lidstaten zich in dat geval weer denkbaar geacht dat er een meer op zichzelf gaan richten muntunie komt zonder Duits- dan op de Unie. land. Ook in andere landen zijn Zijn pessimisme wordt niet er grote problemen. Zo moet gedeeld door voormalig Euro- Italië tussentijds flink bezuini- pees commissaris Frans An- gen om zelfs maar in de buurt driessen. Hij twijfelt er niet aan van de toelatingseisen te ko- dat Bonn tijdig zal voldoen aan de criteria. De oud-minister van financiën denkt dan ook niet dat de Duitse recessie zal leiden tot uitstel van de EMU. Voor de VPRO-radio zei Andriessen het vanmorgen 'jammer' te vinden dat leidende politici zeggen dat op uitstel mogelijk afsteL volgt. Volgens hem is er 'geen man overboord' als besloten zou worden de EMU 'een jaartje la ter' van start te laten gaan. In Groot-Brittannië, traditio neel al geen groot voorstander van de muntunie, heeft de kwestie de afgelopen dagen ge leid tot een openlijke ruzie bin nen de Conservatieve regering. Minister Rifkind van buiten landse zaken sprak zich onom wonden tegen deelname uit, en noemde de ïegering zelfs 'een vijand van de EMU'. Zijn colle ga Clarke op financiën sprak dat tegen, maar Rifkind hield vast aan zijn uitspraken. Premier Major velde daarop gisteren een Salomonsoordeel: beide minis ters hebben gelijk, omdat de re gering nog geen standpunt over EMU-deelname heeft ingeno men. Dat kwam hem op een uitbrander van de voormalige Conservatieve premier Heath te staan. Die verweet Major 'ge brek aan leiderschap' inzake Europa. Hij waarschuwde dat er een scheuring dreigt binnen de re geringspartij na de komende verkiezingen. „Wij moeten deel nemen, anders is er voor Groot- Brittannië geen rol weggelegd", zei Heath. Hij leidde Groot-Brit tannië in 1973 de Europese Ge meenschap binnen, en staat be kend als een pro-Europeaan. economische blokkade van Cu ba zijn grotendeels ingegeven door de machtige politieke lob by van anti-Castro-gezinde Cu banen, die met name in Florida een grote politieke invloed heeft. De VS hebben getracht de Helms-Burtonsancties buiten de arbitrage van de WTO te houden, omdat nationale veilig heidsoverwegingen naar de smaak van Washington niets te maken hebben met de wereld handel. De EU heeft echter voet bij stuk gehouden en WTO direc teur-generaal Renato Ruggiero benoemde vandaag een panel van drie neutrale scheidsrech ters. Het zijn voorzitter Arthur Dunkel, de voormalige Zwitser se voorzitter van de GATT (de I voorloper van de WTO), Tom- my Koh, een vooraanstaand Singaporees politicus en Edward Woodfield uit Nieuw- Zeeland, een expert op het ge bied van internationaal han delsrecht. Het panel krijgt zes v maanden om tot een oordeel te - komen over het conflict tussen - Brussel en Washington. CORRESPONDENT De Europese Unie heeft het conflict met de VS over handel met Cu6a voorgelegd aan de Wereldhandelsorganisatie (WTO). Inzet is de Amerikaanse Helms-Burtonwet, die buiten landse bedrijven die zaken doen met Cuba met represailles dreigt. Zo kan buitenlandse za kenlieden de toegang tot de VS worden geweigerd als ze vol gens Washington hun handen vuil maken aan door Castro ge nationaliseerde Amerikaanse bedrijven. Volgens de EU en praktisch alle andere lidstaten van de WTO is dit een illegale Ameri kaanse ingreep in de vrije we reldhandel, en daarmee een schending van de bepalingen van de WTO. Washington zegt dat de Helms-Burtonwet te ma ken heeft met 'nationale veilig heid', omdat het communisti sche regime de politieke stabili teit op het westelijk halfrond in gevaar zou brengen. De Amerikaanse obsessie met Castro en de al 37 jaar durende Montenegro in de aanval tegen regime Milosevic BELGRADO AFP De kleine republiek Monte negro, die samen met Servië de Federatieve Republiek Joegosla vië vormt, heeft gisteren de frontale aanval op de Servische president Milosevic ingezet. De Montenegrijnse premier Djuka novic vindt dat Milosevic uit het politieke leven moet verdwijnen- „omdat hij niet in staat is een antwoord te geven op de uitda gingen van de moderne we reld". Djukanovic is ervan overtuigd dat het volkomen verkeerd zou zijn om Milosevic op welke po litieke post dan ook te laten, zo zei hij in een interview met het onafhankelijke weekblad Vrem- je. Deze uitspraken vormen de zwaarste aanval op Milosevic die tot dusver vanuit Monte negro is gedaan. De verhoudin gen tussen de twee partners in de federatie zijn verslechterd sinds het begin van de huidige politieke crisis in Servië, die be gon met de gemeenteraadsver kiezingen op 17 november. Milosevic liet toen de overwin ning van de oppositie ongeldig verklaren. In de Servische hoofdstad Belgrado is vandaag eindelijk het nieuwe gemeentebestuur ingezworen. Oppositieleider Dj- indjic is de nieuwe burgemees ter van de stad, die voortaan door de oppositie wordt be stuurd. lima» Familieleden dragen de kist van één van de slachtoffers van de modderlawine, die deze week in Peru twee dorpen van de kaart veegde. Daarbij kwamên naar schatting 300 men sen om. Er zijn inmiddels 85 doden geborgen. Naar de meer dan 200 vermisten wordt nog gezocht in de metersdikke modderlaag die de dorpen bedekt. foto reuters zoraida diaz De Britse justitie heeft vandaag één van haar spectaculairste dwalingen toegeven. Drie man nen die wegens moord tot le venslang waren veroordeeld en sinds 1978 gevangen zaten, ko men daardoor in vrijheid. Zij werden samen met een vierde in 1981 in de cel overleden man veroordeeld wegens moord op de 13-jarige Carl Bridgewater. De Britse justitie besloot de drie vrij te laten nadat nieuw onderzoek had aangegeven dat de vonnissen berustten op afge dwongen bekentenissen. De veroordeelden, de Bridgewater Four, hebben altijd volgehou den onschuldig te zijn en eisten herhaaldelijk een nieuw proces. Krantenbezorger Carl Bridge water werd in 1977 dood aange troffen nadat hij niet terugkeer de van zijn bezorgronde. Hij was met geweld om het leven gebracht. De Britse justitie is de afgelo pen jaren herhaaldelijk in ern stige verlegenheid gekomen. In 1992 liet zij een toen 43-jarige vrouw vrij die in 1974 tot le venslang was veroordeeld we gens haar aandeel in een IRA- aanslag op een bus militairen, maar later onschuldig bleek te zijn. De labiele vrouw bleek haar 'bekentenis' te hebben ver zonnen, en was daarbij 'een handje geholpen' door de poli tie. De Guildford Four, die in 1975 tot levenslang werden ver oordeeld wegens een IRA-aan- slag in Guildford waarbij zes do den vielen, moesten in 1990 na een nieuw proces worden vrij gesproken. Ook hun bekente nissen waren met geweld afge dwongen door de politie. Dat gold ook voor alle leden van het gezin McGuire, die de explosie ven voor de aanslagen zou heb ben geleverd. Zij zaten hun straffen zelfs helemaal uit. In maart 1991 vernietigde het Britse Hof van Beroep het von nis tegen de Birmingham Six, die in 1975 tot levenslang waren veroordeeld wegens de aanslag in 1974 op twee cafés in Bir mingham. Daarbij vielen 21 do den. De zes hadden bekend, maar verklaarden tijdens het proces dat hun bekentenissen onder dwang waren afgelegd. Ook het forensisch onderzoek bleek later onbetrouwbaar. Opknapbeurt letro Londen lat niet door opknapbeurt van de Lon- ise underground gaat niet )r. Exploitant London Trans- tkan de 2,1 miljard gulden het werk niet opbrengen. Jens het bedrijf kost de uit- iding van het metronet meer voorzien en is de subsidie t. Het nieuws is slecht ge en bij de politiek en het be- fsleven in de Britse hoofd en aantal stations, zoals Ox- I Circus en Covent Garden, pt nu een grondige opknap- irt mis. Erger nog is wellicht de voorgenomen moderni- van de baangeleiding l doorgaat. Die was hoogno- gezien de ernstige storingen t slecht werkende seinen en !e bedrading, die de metro urenlang stilleggen. De !en van achterstallig onder- id zijn opgelopen tot 3,7 mil- Igulden. CORRESPONDENT Het begon met een eenvoudige petitie, ondertekend door 59 Franse cineasten. Toen sloten de schrijvers zich aan. daarna de acteurs, de journalisten, de advocaten, de onderwijzers. De rege ring werd nerveus; was de opstand van 1968 ook niet door een handjevol cine asten ontketend? En ja, deze week zwichtte zij. Inzet was de immigratie- wet, die in de woorden van een oud minister de toevloed van buitenlan ders tot 'nul' moest reduceren. Die wet was in 1993 door de toenmali ge rechtse regering van Balladur inge voerd. De huidige eveneens recht se regering van premier Juppé had echter voorgesteld die wet nog verder te zullen aanscherpen. Een Fransman die, zeg, zijn Algerijnse vriendin wilde ontvangen, diende altijd al een forma liteit te vervullen. Hij moest zich op het gemeentehuis melden, een formulier halen, en dat naar het Franse consu laat in Algiers sturen. In het formulier moest hij dan verklaren de vriendin onderdak te zullen verschaffen. In ruil daarvoor kon zij dan haar visum krij gen. Dat was de bestaande regeling. De re- gering-Juppé wilde daar een bepaling aan toevoegen. Als de vriendin weer te rugkeerde naar Algerije, moest de gast heer andermaal naar zijn stadhuis, de ze keer om haar vertrek te melden. Het was die toevoeging die de cineas ten, gevolgd door duizenden anderen, in het geweer bracht. Immers, als de denkbeeldige Fransman ook het ver trek van zijn Algerijnse vriendin moest melden, was het stadhuis gedwongen om hem in een bestand te stoppen zo dra hij zijn eerste formulier kwam ha len. Hoe kon het gemeentebestuur an ders nagaan of hij ook het vertrek van zijn vriendin meldde? Fransen en vooral tot Fransen gena turaliseerde buitenlanders die vaak niet-Europese vrienden en familiele den over de vloer hadden, zouden dus in een bestand komen. Het was de angst daarvoor die de aanleiding vormde voor de actie van de cineasten. Sommigen zeiden: had het collabora tiebewind van Vichy tijdens de oorlog burgers ook niet verplicht de aanwe zigheid van joden in hun huis te mel den? Maar dat was slechts de aanleiding. De oorzaak lag dieper. Óm te beginnen had de linkse oppositie het volkomen laten afweten, toen de nieuwe wetten door het parlement werden behandeld. Bij de eerste lezing in de Nationale As semblee was vrijwel de gehele socialis tische fractie zeifs afwezig. Toen zette de burgemeester van Tou lon, een exemplaar van het ultrarecht se Front National, de directeur van het stedelijk theater aan de kant omdat de ze er anti-racistische opvattingen op na hield. En vervolgens wonnen de aanhangers van de racist Le Pen de ge meenteraadsverkiezingen in Vitrolles, waarmee ze een vierde stad in handen kregen. Alle voorwaarden waren aanwezig voor een veenbrand, en alleen de lucifer ontbrak nog. Die lucifer kwam in de persoon van Jacqueline Deltombe, een onderwijzeres uit Lille. Jacqueline werd op een ochtend door twee agenten uit huis gehaald, in een auto naar het poli tiebureau getroond, helemaal uitge kleed en voor 'vuile hoer' uitgemaakt. Vervolgens werd ze voor de rechtbank gedaagd, waar de procureur vijfjaar celstraf en een boete van 200.000 fran cs tegen haar eiste. Had Jacqueline jarenlang kinderen in een ondergrondse kelder misbruikt? Een poging gedaan president Chirac te vergiftigen? Gespioneerd voor de vij and? Nee, ze had gedurende enkele weken Zaïrese vrienden over de vloer gehad die geen visum of verblijfsver gunning bleken te bezitten. Het veen vatte vlam, en luttele weken later al maakte Juppé een knieval. Frankrijk, zo wist de premier, is een land waar in een oogwenk miljoenen betogers bezit nemen van het plaveisel. Gisteren liet hij weten dat de gewraak te 'meld- en afmeldplicht' van de baan was. Als er controle op immigranten uitgeoefend moest worden, dan zou den douane en politie dat gaan doen. De burger werd ontheven van zijn functie van spion. Maar de knieval kwam te laat. De actievoerders hebben de zege geroken, en eisen nu dat de ge hele immigratiewet van 1993 op de helling gaat. Eerste demonstratie: morgen. Duitse overheidsinstanties be talen pensioenen aan oud- SS'ers in het buitenland via or ganisaties die als tussenpersoon fungeren. Deze praktijk is inge steld om te voorkomen dat ve teranen in moeilijkheden ko men als de reden voor de beta lingen in de omgeving van de ontvangers bekend zou worden. Dat meldde het Duitse televisie programma Panorama gisteren. In het programma vertelt het hoofd van een pensioenafdeling dat hij het geld via het Duitse Rode Kruis doorsluist aan een vereniging van Duitsers in het buitenland. Die verdeelt het dan onder de oorlogsveteranen. Deze constructie zou noodzake lijk zijn omdat sommige vetera nen represailles uit de omge ving kunnen .verwachten als hun verleden wordt. Parlementariër Volker Beek van de oppositiepartij Groenen zei in een reactie de praktijken aan de kaak te zullen stellen in het parlement. Hij noemde de betrokkenheid van de over heidsinstanties 'schandalig'. Beek wil dat alle betalingen aan oorlogsmisdadigers en mensen die vrijwillig bij de SS zijn ge gaan worden stopgezet. MOSKOU-WASHINGTON Rtr-ANP-AP De leider van de Russische communisten, Gennadi Zjoega nov, heeft de voorgenomen uit breiding van de NAVO naar het oosten gisteren 'de grootste fout na de Tweede Wereldoorlog' ge noemd. Zjoeganov, op bezoek in Amerika, leidt de grootste fractie in het Russische parle ment, de Doema. De regeringsleiders van de zestien NAVO-landen beslissen tijdens een top, begin juli in Madrid, over uitbreiding van het bondgenootschap naar het oosten. De meest voor de hand liggende kandidaten voor toe treding in 1999 zijn Polen, Tsje chië en Hongarije. Zjoeganov opperde als alter natief dat deze Oost-Europese landen bepaalde 'voorwaarden en beloftes' moeten worden ge daan. Hij maakte niet duidelijk van wie die niet nader omschre ven beloftes moeten komen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Madeleine Albright is op dit moment in Moskou voor besprekingen over de NAVO-uitbreiding. Ze sprak gisteren na afloop van een on- derhoud met premier Tsjerno- myrdin en haar Russische ambtgenoot Primakov van 'een goede sfeer'. Vandaag spreekt Albright met president Jeltsin. Ze legt haar Russische gesprekspartners een reeks voorstellen voor die be ogen de Russische bezwaren te gen uitbreiding van de NAVO weg te nemen. Eén van die voorstellen behelst de vorming van een gezamenlijke militaire eenheid van de Russen en de NAVO. - RIJDAG 21 FEBRUAR11997

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5