In Peking worden de messen geslepen Kunst is soms te heftig voor gefrustreerde geest Feiten &Meningen NAVO-debat 'verpolitiekt' na VVD-ruzie De spelers om de macht VRIJDAG 21 FEBRUAR11997 152 WIM STEVENHAGEN Kunst en criminaliteit: de meeste men sen zullen bij deze combinatie denken aan roof van kostbare voorwerpen, zwart geld en smokkelpraktijken. Daar gaan wereldwijd miljarden in om. Toch is het niet de illegale kunsthandel die het jong ste nummer van het tijdschrift Justitiële Verkenningen, geheel gewijd aan het on derwerp kunst en criminaliteit, een actu ele lading geeft, maar een ander verband tussen misdaad en kunst: vandalisme. Volgende week doet de rechtbank in Amsterdam uitspraak in de strafzaak te gen de Russische kunstenaar Alexander Brener. Deze spoot op 4 januari een groen dollarteken op een schilderij van Malevich in het Stedelijk Museum in Amsterdam. Taxateurs schatten de scha de aan het voor 15 miljoen gulden verze kerde schilderij 'Suprematie 1920-1927' op circa tien procent van de waarde. De officier van justitie heeft een gevangenis strafvan 18 maanden geëist, waarvan zes voorwaardelijk. De vraag die op de rechtszitting centraal stond, komt in Justitiële Verkenningen uitvoerig aan de orde in een beschou wing van de Groningse psycholoog Breeuwsma: welke gek haalt het in zijn hoofd om kunst te beschadigen of te ver nietigen? Waarom doet iemand dat? Vol gens Brener was zijn daad een politieke en culturele actie. Geen uiting van frus tratie, maar op zichzelf een vorm van kunst. Zijn advocaat was dan ook van mening dat hij niet als vandaal moest worden berecht. Zijn actie zou een grensverleg gende performance zijn geweest van een vertegenwoordiger van een nieuwe kunststroming. Bovendien wilde Brener GIJSSCHREUDERS juridisch medewerker protesteren tegen het mate rialisme en het beleid van museumdirecteuren. Zijn daad zou dus niet te vergelijken zijn met 'ge woon' vandalisme, dat meestal door jongens en jonge mannen wordt bedre ven uit agressie of baldadig heid. Ook dat 'gewone' van dalisme is trouwens vaak te gen kunstwerken gericht. Deze week nog protesteer den drie Amsterdamse kun stenaars tegen de beklad ding van de wandschilde ringen die zij in de jaren ze ventig aanbrachten in het metrostation Nieuwmarkt. Ook standbeelden in de openbare ruimte rtioeten het regelmatig ontgelden. Volgens de psycholoog Breeuwsma lij ken de bushokjes vernielende jongeren van onze tijd op de beeldenstormers van de zestiende eeuw, maar is er bij het 'moderne kunstvandalisme' ook nog iets anders aan de hand. ,,De moderne kunstvandaal zet véél hoger in en plaatst zich in feite op het niveau van de kun stenaar zelf'. Dit was bijvoorbeeld het geval bij de vandaal die in 1974 in New York de Guernica van Pablo Picasso aanviel en bekladde met de nogal raadselachtige leus Kill lies all, waarbij hij uitriep een kunstenaar te zijn die de waarheid wilde vertellen. Picasso zelf had in de jaren dertig musea tot leugen bestempeld. Een ander bekend voorbeeld stamt uit 1914, toen een Britse feministe in de National Gallery in Londen een beroemde Venus van Velasquez met een vlees mes aanviel. Zij zag het schil derij als de belichaming van de vrouwelijke rol in een door mannen geregeerde wereld. Vers in het geheugen ligt nog het lot van het doek 'Who is afraid of Red, Yellow and Blue III' van Barnett Newman dat in 1986 in het Stedelijk Muse um in Amsterdam aan flarden werd gesneden. Iets soortge lijks was een paar jaar eerder met een doek van hem in Berlijn gebeurd. Breeuwsma: „De dader voel de zich verontrust door het doek, alsof zijn individualiteit erdoor werd weggezogen. De vraag of de dader bang voor rood, geel en blauw was, leek daarmee bevestigend beantwoord". Vol gens de psycholoog lijkt er bij kunstvan dalisme sprake te zijn van een specifieke manier van waarneming, waarbij het beeld een magische kwaliteit krijgt. Deze conclusie is ook in de nu spelende zaak rond de vernieling van de Malevich aan de orde. De afbeelding, een wit kruis tegen een grijze achtergrond, staat vol gens de verdachte Brener symbool voor het lijden van Christus en het lijden in het algemeen. Door een dollarteken 'aan het krnis te nagelen' wilde hij naar zijn zeggen verzet aantekenen tegen de cor ruptie en commercie in de kunstwereld. Over dit soort motieven merkt Breeuw sma op dat kunstvandalisme door ver schillende vandalen wordt gepromo veerd tot een kunstzinnige daad, een happening. „Te weinig capaciteiten om zelf iets creatiefs voort te brengen en te laf om iets te doen waarmee hij persi lijk risico loopt. Hij probeert dan ovt rug van de kunstenaar zijn psychisd onrust te dempen. Staande voor dei grond van het schilderij, is er maare manier om zijn gevoel van overwelf te niet te doen: de destructie van he kunstwerk". Juist om deze reden nam de officier justitie vorige week de bekladding w de Malevich hoog op. Het is toch iel ders dan het bekrassen van een auto Het delict heet zaaksbeschadiging. E bestaat geen aparte strafbepaling vo kunstvandalisme. Op vernieling stas maximaal twee jaar, of het nu het sll van een telefooncel of de vernietigil van een uniek of kostbaar kunstwerl treft. De advocaat vond de eis van ai halfjaar echter juist krankzinnig mc argument dat 'heel wat voetbalsupp ters beter afzijn'. De psychologie van het kunstvandal leidt tot een sombere slotsom. De va dalen zijn in zekere zin 'de perfecte waarnemers', het kunstwerk laat hei niet onverschillig, zij voelen zich erd uitgedaagd. Het schilderij is in huno niet het slachtoffer, maar de veroon van hun daad. Het kunstvandalisme volgens Breeuwsma een voorbeeld de aantrekkingskracht van het onvei standige, gevaarlijke en verbodene. Het enige wat er dan op zit, is kunsti ken achter glas te plaatsen of voor h publiek te verstoppen achter een mi van veiligheidsmaatregelen. Maar dl voelen moderne museumdirecteurel niets voor, want dan zouden zij de kunstwerken tot gevangenen maken Wil WD-leider Frits Bolkestein af van 'zijn' minister van de fensie, de WD'er Joris Voorhoeve? Bolkestein schreef vorige week dat hij onder geen beding een uitbreiding wil van de NAVO in oostelijke richting. Daarmee zette hij bewust de po sitie van Voorhoeve op scherp, die sinds jaar en dag voor stander is van NAVO-uitbreiding. De WD-minister van defensie kende de tekst van Bolkes- teins artikel niet, zo gaf hij begin deze week toe. Hij was er steeds van uitgegaan dat de WD-fractie „zeer behoedzaam" was in het streven naar een vergroting van het bondgenoot schap. Bolkesteins nieuwe inzet had hem duidelijk verrast. De WD-leider, die zijn eigen fractie opvattingen over bui tenlands beleid dicteert, vaart een koers die liberalen als Voorhoeve en senator Van Eekelen in het defensief heeft ge drongen. Voorhoeve wil Europa de middelen geven om suc cesvol op te kunnen treden bij internationale spanningen en crises, Bolkestein wil dat niet. Voorhoeves betrokkenheid bij brandhaarden in Bosnië en Centraal-Afrika wordt door Bol kestein niet gedeeld. Zo weigert de WD-leider nu ook verant woordelijkheid te dragen voor het lot van bevolkingen in oos telijk Europa, die roepen om NAVO-veiligheid, een verant woordelijkheid die Voorhoeve wel voelt. Nu de WD-leider de eigen Kamerfractie zijn wil heeft op gelegd, is Joris Voorhoeve aan zet. Deze minister is al 'politiek niet meer uit te deuken', zo stelde D66-Kamerlid Jan Hoeke- ma vorige week nog vast, na alle schade die de bewindsman door Srebrenica heeft opgelopen. Bolkestein heeft blijkbaar besloten de internationalistische vleu- gel van zijn partij verder te kortwieken, en daarin past een verdere marginali- sering van Voorhoeve. VI Zal dit leiden tot het vertrek van jkj Voorhoeve? Volgens premier Kok moet WB - w het grote Kamerdebat over de NAVO- 'V uitbreiding komende week „uitmon- A I ^en *n heldere politieke uitspra- V ken". Nu al is duidelijk dat de geplaag- de minister van defensie steun krijgt van ket voltallige kabinet en van een Hk gjM meerderheid van de Tweede Kamer. En Bolkestein zal niet gauw een eigen partijgenoot uit het kabinet werken. J»-.* voo^oovc De WD-leider neemt de gehavende positie van Voorhoeve op de koop toe als hij er in slaagt de discussie in zijn partij naar zijn hand te zetten. Voorhoeve, wiens huidige tob- berige ministerschap niet zal leiden tot een nieuwe hoofdrol in de WD na de komende verkiezingen, zoekt zijn steun in tussen niet langer bij de Kamerfractie, maar in de partij. De bewindsman citeerde in de Kamer uit een conceptrap port dat een WD-commissie heeft geschreven over het libe ralisme in de volgende eeuw, getiteld 'Vrij en Verantwoorde lijk'. Daarin wordt positief geoordeeld over een uitbreiding van Europese Unie en NAVO naar het oosten, „gezien de his torische en culturele verbondenheid". Pikant is dat WD-lei der Bolkestein een van de adviseurs was van de rapport- schrijvers. Voorhoeve: „Mijn advies aan de fractie luidt: wacht met een definitief standpunt over de NAVO." Dat geduld heeft Bolkestein niet. Hij weet dat de zestien NAVO-landen komende zomer al tot de uitbreiding zullen besluiten, wat de WD dan voor een voldongen feit plaatst. Zolang dat besluit echter niet is gevallen, is er ruimte voor de WD-leider zich op dit punt maximaal te profileren. Zoals hij dat tot begin 1998 zal doen als het gaat om deelname aan de Economische en Monetaire Unie, ook al zo'n buitenlandon- derwerp waarover Bolkestein in zijn fractie ferm de leiding heeft genomen. De waarde van Bolkesteins interventie is dat op het Bin nenhof de politieke discussie over de toekomst van het bond genootschap eindelijk goed is ontbrand. PvdA-buitenland woordvoerder Van Traa wist de Kamer met succes te bewe gen daar volgende week een uitgebreid debat over te houden En passant hekelde hij de rituele CDA-poging, in het vragen uurtje, om met mondelinge vragen aan Bolkestein en Voor hoeve de WD-verdeeldheid nog wat hoger op te stoken. Van Traa: „Een uitbreiding van de NAVO is te complex om dat hier in een minuutje af te doen. Daar moeten we vol waardig over debatteren." Van Traa kreeg zijn zin, waardoor de vragen van CDA-Kamerlid De Hoop Scheffer in het water vielen. Maar er valt nu al niet meer te ontsnappen aan een NAVO- debat dat geheel 'verpolitiekt' is: in het teken van de tegen stelling Bolkestein-Voorhoeve en de betekenis die dat heeft voor de regeringscoalitie. Terwijl het eigenlijk moet gaan over de fundamentele vraag hoe de westerse landen, dus ook Ne derland, zich moeten verbinden aan Oost-Europa om veilig heid en stabiliteit op ons continent te creëren. QIAO SHI: De 71-jarige voorzitter van het Natio- LI PENG: De 68-jarige conservatieve premier is nale Volkscongres. Qiao heeft het congres van niet geliefd wegens zijn steun voor het bloedige een volgzame jaknikker omgevormd tot een legeroptreden in 1989 tegen studenten die op het machtsfactor waarmee rekening moet worden ge- Tiananmenplein in Peking voor democratie de- houden. Hij hield zich eerder bezig met inlichtin- monstreerden. Volgens de wet moet hij het pre- genwerk voor de partij. Aangenomen wordt dat mierschap in 1998 opgeven. Aangenomen wordt hij niet wil aftreden, tenzij zijn zeer liberale dat hij een andere machtige positie buiten de plaatsvervanger hem opvolgt. partij voor zich zal opeisen. Met de dood van Deng Xiaoping is ook het startsein gegeven voor de ver deling van zijn erfenis. De machtsstrijd om de schimmige post van 'ster ke man' kan eindelijk echt worden uitgevochten. Maar het is op voor hand duidelijk dat geen van de troonpretendenten het gewicht en de ca paciteiten meebrengt om als een derde 'rode keizer' na Mao en Deng de communistische dynastie op de Drakentroon voort te zetten. De opvolging van Deng als machtigste man lijkt op papier keurig geregeld. Hij heeft zelf, zij het niet van harte, partijlei der Jiang Zemin aangewezen. De 70-jarige Jiang staat sinds het veertiende partijcongres in 1992 aan het hoofd van een col lectiefleiderschap van zeven mannen dat stevig in het zadel zit. Jiang was in 1989 Dengs derde keus, nadat eerder de li berale politici Hu Yaobang en Zhao Ziyang uit de gratie waren geraakt. De huidige partijleider heeft weinig charisma en staat zelfs bekend als de leider van de 'windvleugel' in de partij. An derzijds was Jiang na het bloe dig legeringrijpen bij de protes ten van studenten in juni 1989 juist daarom voor alle facties in de partij aanvaardbaar. Onderdeel van het compromis was vijfjaar geleden de afspraak dat de nummer twee in de par tijhiërarchie, premier Li Peng (68) - ook al geen favoriet van Deng - een even zware stem in het kapittel zou hebben als de nummer een. De conservatieve Li, die na het drama in 1989 de bijnaam 'slachter van Peking' kreeg, wordt verantwoordelijk gehouden voor het brute optre den van de militairen. Die opzet van gelijke macht heeft in de af gelopen jaren voor China goed gewerkt. De Volksrepubliek is weer terug als een serieuze partner op het internationale politieke toneel en in het land zelf blijft de economie groeien en neemt de" welvaart gestaag toe. Li kan deze situatie claimen als de niet geringe verdienste van de regering onder zijn leiding, en op die grond de informele post als de 'grote Chinese leider' opeisen. Voor hem moet vol gend voorjaar in elk geval een nieuwe baan worden gevonden. Aan het einde van zijn tweede termijn als premier mag hij niet meer op die post terugkeren. Vice-premier Zhu Rongji (68), verantwoordelijk voor het reilen en zeilen van de economie, wordt genoemd als opvolger van Li. De strijd om de politieke toppo sities woedt in hetzelfde jaar dat opnieuw een partijcongres wordt gehouden, dat maar eens in de vijfjaar bijeenkomt. Het vijftiende partijcongres, dat in de herfst wordt gehouden, zal formeel de leiders benoemen die China over de drempel van de 21ste eeuw zullen leiden. In formeel zijn de kandidaten voor de verschillende posten dan al aangewezen door de partijtop. Zij zullen naar voren komen na verhevigde twisten achter de schermen, die zich vooral in de zomermaanden zullen gaan af spelen. Verwacht wordt onder meer dat de voorzitter van het Nationale Volkscongres (het parlement), de liberaal Qiao Shi, een gooi zal doen naar het partijleiderschap. De gedachte aan die onafwendbare, felle machtsstrijd heeft in de afgelo pen jaren de politieke besluit - JIANG ZEMIN: De 70-jarige president en secreta ris-generaal van de communistische partij was in 1989 Dgng Xiaopings verrassende keuze om de partij te leiden. Als voormalig burgemeester en partijleider van Shanghai heeft hij geprobeerd zijn betrekkelijk zwakke machtsbasis te verster ken door vertrouwelingen uit die stad op hoge posten te benoemen. Ook heeft hij toenadering gezocht tot het leger en conservatieven binnen de partij. ZHU RONGJI: De 68-jarige vice-premier die last is met het economische beleid. Hij volgc Jiang in 1988 op als burgemeester van Shanj Hij wordt gerespecteerd wegens het beteuge van een inflatie die in de dubbele cijfers liep staat bekend als uiterst kritisch en is onder a re daarom niet erg gezien bij vele partijburei craten. Zhu zou hebben gezegd dat hij weer bedrijfskunde gaat geven als de politiek hem meer wil. Een lange rij Chinezen wacht geduldig zijn beurt af bij het mausoleum van Mao Zedong. Naar Deng kum ze niet toe, omdat diens uitvaart naar eigen wens vrijwel anoniem geschiedt. fot, vorming verlamd. Niemand wil de natuurlijk na de dood van Deng uiteindelijk in het verlie zende kamp terechtkomen. HONG KONG Tot 1 juli zijn de communisti sche leiders drukdoende de te rugkeer van de Britse kroonko lonie Hong Kong in de Chinese moederschoot in goede banen te leiden. Het overlijden van Deng ruim voor die voor de na tionalistisch ingestelde Chine zen zo belangrijke gebeurtenis, speelt partijleider Jiang gewel dig in de kaart. Hij hoeft nu de eer van het 'terugveroveren' van een stukje Chinees grondgebied niet te delen met Deng, die in 1984 met de Britten overeen stemming bereikte over de te ruggave van Hong Kong. Het zal de politieke status van Jiang, die ook president is en opperbevelhebber van het leger, nog verder opkrikken. Ook zal het hem in een betere positie brengen om intern het beleid voor de hereniging met Taiwan te bepalen en initiatieven te ne men om te gaan praten met de bestuurders van wat Peking ziet als een opstandige Chinese pro vincie. Over het algemeen gaan China- kenners ervan uit dat Jiang zich als 'tussenpaus' in de komende twee tot drie jaar aan de top van de machtspiramide zal kunnen handhaven. Dit ook al, omdat de meeste officieren in het leger zelf meer baat hebben bij h handhaven van de bestaan! situatie waarin zij volop gel verdienen met zaken doen, met rebelleren tegen Dengs volger. Maar pas over enkele jaren; weer iemand op de voorgro treden die machtig genoeg China in zijn eentje te leide stellen verschillende analyti Een belangrijk verschil met Deng en Mao zal echter zijl deze persoon niet de leidin; krijgt door zijn charisma of ideologische greep op hetli maar omdat hij een belangi deel van de gevestigde bela vertegenwoordigt. PEKING YVONNE VAN DER HEIJDI CORRESPONDENT Ko&m we t7ir WQIWtó^' fSaSv 7!» unvewaocHT? />,zeSTAANIKlP6«J voofL EoO HüiSTE. gOUEH SMEUAJ&V ..lüPEFIlfcKttaiE») WE W" SCHANtfë!! ZOUIWéiEtf- WONlHfciNOop is Moeten er MEER SM9WE6EN •„OF H60TU9OOS L^ST VAM ©4 cmHOiiE IPCHWWEN? gOUW94 WJ ÊREEHi> LlXHTKAtfEELtOVtNJ V, 6J u MteWER ft, Kjters j C \lfiN'"

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2