Smaak Boeren maken steeds meer geitenkaas Nut verrijkte melkprodukten nog niet duidelijk bewezen 4 6 2' - 61 VRIJDAG 21 FEBRUARI 1997 REDACTIE WIM VAN BEEK 072-5196258 Kangoeroe Wat dacht u van een feestelijke lunch met een salade van kameel-lende, kangoeroe- staartsoep en gegrilde struisvogelfilet op het menu. Ik neem aan dat u zo uw bedenkingen heeft. Zo verging het mij tenminste toen ik op uitnodiging van directeur Thijs Vencken, van Moet Hennesey Nederland BV, samen met een aantal vakbroeders de introductie van een Australische schuimwijn bijwoonde. Het bekende champagnehuis Moët Chandon, onderdeel van het wereldwijde concern Moët Hennesey Louis Vuitton, besloot een jaar of tien geleden te investeren in Australische wijngaarden. Ter introductie van hun nieu we Australische schuimwijn (let wel: alleen champagne uit de Franse champagnestreek mag daadwerkelijk de naam champagne voeren) had de uitnodigende partij gekozen vooreen toepasselijk Australisch menu waar we, naast bovengenoemde gerechten, ook mochten proeven van een onvervalst stukje krokodil. ..Denk nu niet dat wij in Australië iedere dag dit soort buitensporigheden eten vertrouwde Harry Harrison ons toe, die de belangen van 'zijn' luchtvaartmaatschappij Quantos in ons land behartigt. „Eerlijk ge zegd eet ik vandaag ook voor het eerst van mijn leven kamelenvlees." U begrijpt dat het nuttigen van deze buitengewone gerechten die middag de nodige stof deed opwaaien en tot amusante discussies leidde. Een paar dagen later sprak ik hierover met een Chinees restaurateur die ik ontmoette in restaurant The Oriëntal Swan in Soesterberg. Daar vierden de leden van The Asian Restau rants. samen met hun relaties, begin deze maand het traditioneel met veel vuurwerk ingeleide Chinese nieuwjaar. „Wijeten regel matig allerlei soorten slang, liefst zo giftig mogelijk want dan is de smaak op z'n best", aldus mijn Chinese tafelgenoot. In het Verre Oosten is slang een typische winterkost die, vanwege de bloeddrukverhogende werking, bescherming biedt tegen hevige koude. De Chinezen hebben trouwens bij ieder gerecht een bedoeling ofte wel een rituele achter grond. Dit in tegenstelling tot de Westerse wereld waar men eet wat men lekker vindt. Ook leerde ik die avond dat rauw gesneden krokodillenstaart een geweldig middel tegen hoest is. En daar moet het ook maar bij blij ven, vind ik, want de smaak van krokodil hangt ergens tussen kalfsvlees en kip. Boven dien vond ik het vrij taai. Importeur Ernest Lebouille uit het Lim burgse Valkenburg aid Geul, geeft toe dat de exotische vleessoorten eigenlijk alleen ge schikt zijn voor aparte diners. „Er hoort een verhaal bij aldus Lebouille, die onder ande re Australisch rundvlees importeert en zijn exotische vleessoorten als een verrijking van zijn totale pakket ziet. „Je moet ermee om kunnen gaan en ik verwacht zeker niet dat de krokodil straks naast de kip in de koelvi trine ligt. Het zal, gezien het kleine aanbod, een exclusief karakter blijven dragen gëeft Lebouille toe. Persoonlijk bekijk ik de exotische dieren het liefst in Artis achter de tralies, maar sma ken verschillen. Wat me na al deze ervarin- gen zeker is bijgebleven is de opmerking van een der disgenoten al wachtend op het des sert. „Vast en zeker een sorbet van Nijlpaard", grapte die, waarna het hele ge zelsschap in een daverende lachsalvo uit barstte. JOHN BEEREN, eige naar van de Bokke doorns, een met twee Michelin-sterren ge decoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal. MARTHA DE JAGER» Geitenkaas met aardappel schillen. Je moet maar lef hebben of noem het boeren- slimheid. Om de superhef fing te ontlopen benutten steeds meer boeren de mo gelijkheid om geiten te hou den. Er zijn ongeveer 53.000 melkgeiten in Nederland en dat is 4,5 keer zoveel als 10 jaar geleden. Kwantitatief maakt het niet veel indruk wanneer je ze af zet tegen de 12 miljoen melkgeiten die de Europese Unie telt, maar toch vindt 70 procent van de producten uit de Nederlandse melkgeiten- houderij zijn weg naar Duits land, België en Frankrijk. De harde en halfharde goudse soort is belangrijk voor de export, maar er gaat ook wrongel de grens over, waar mee men naar eigen smaak kan stoeien. Om de afzet in eigen land te bevorderen experimenteert men hier eveneens volop en in het Brabantse Molenschot vroeg men de bekendste kok van Nederland, Cas Spijkers, naar een lekker recept. Op zijn advies mengt men daar nu schillen van EKO-aardap- pelen door de wrongel. Schil len die een metamorfose hebben ondergaan met krui den en etherische olie en als lichtbruine flinters in een plakje kaas zijn terug te vin den. Voor de herkenbaarheid is de jute aardappelzak in de kaaskorst verwerkt. Zo wordt de aandacht geves tigd op de bijzondere zuivel- Vlaams koken uit overlevering De grote verscheidenheid aan geitenkazen. producten van de melkgei- tenhouderij en de consu ment begint de 'koe van de armen' te ontdekken. In de natuurvoedingswinkels zijn producten van eigen bodem te vinden, geitenmelk, yo ghurt, kwark en kaas, waar onder een originele feta van 100 procent geitenmelk. De kaasafdelingen in super markten en speciaalzaken bieden een kleurrijke menge ling van buitenlandse en Ne derlandse soorten. Onder de naam 'chèvre' (geit) worden kaasjes in alle mogelijke vor men verkocht. Bolletjes, pira mides, cilinders of platte schijven. FOTO STUDIO WICK NATZIJL Voor een kijkje op een gei tenboerderij kan men dage lijks terecht op de 'Ridam- merhoeve' in het Amster damse bos. Op zaterdagmid dag wordt er meestal kaas gemaakt en kinderen met een koemelkeiwit-allergie kunnen hier zonder proble men een ijsje eten. Frankrijk, België en Italië. In willekeurige volgorde de culi naire top-3 van Europa. België? Jazeker, België. Met meer drie sterrenrestaurants per hoofd van de bevolldng dan La Douce France. Frankrijk de naam, Bel gië de faam. Ruth van Waerebeek leerde ko ken van haar overgrootmoeder, oma en moeder. Zoals het hoort. Die appeltaart van groot mama... De Belgische kokkin was vroeger chef in twee voor aanstaande restaurants in Gent. Tegenwoordig geeft Van Waere beek les (over de Belgische en Franse keuken) aan Peter Kump's New York Cooking School. Maar liefst 250 recepten uit de overlevering bundelde Van Waerebeek in haar kookboek met de uiteraard schromelijk overdreven titel 'In België eet iedereen lekker'. Ze haalt tus sendoor herinneringen op aan haar jeugd op het platteland van Vlaanderen. Wat Vlamingen met een aard appel kunnen uitspoken, is wonderbaarlijk. Van Waerebeek legt uit hoe, wat en waarom. Plus voorgerechten, soepen, vis, schelp- en schaaldieren, wild, gevogelte, vlees, groenten en desserts. Logisch en zeer terecht besteedt Van Waerebeek in aparte hoofdstukken aandacht aan bier, brood, wafels en crê pes. Ruth van Waerebeek. 'In België eet iedereen lekker', uitgever Het Spectrum-, 49,90 gulden. MARTHA DE JAGER» Gepasteuriseerde melk in glazen flessen is van heel lang geleden, maar was wel echte eerlijke melk zonder toevoegingen. De consumptie van melk is zo van zelfsprekend dat de meeste mensen het altijd in huis hebben. Toch heeft niet iedereen hetzelfde in zijn koelkast staan. De tijd van de melk boer met een tank rauwe melk op de wagen is voorbij. Gepasteuri seerd en hygiënisch verpakt is er nu melk in vier vetgehaltes. Extra calci um is ook geen probleem en de producenten gaan zich in toene mende mate met ons cholesterol gehalte en de darmflora bemoeien. Dat is in 1994 begonnen met de in troductie van 'Yakult'."Er zijn nu meer zuiveldranken die specifieke gezondheidsbevorderende eigen schappen claimen zoals Bio-melk- drink, Actimel, Vifit, Fysiq.etc. Volgens het Voorlichtingsbureau van de Voeding zijn er nog geen wetenschappelijk goed onderbouw de redenen om uit gezondheids oogpunt voor deze verrijkte pro ducten te kiezen. Van de verschil lende stammen van de melkzuur bacterie 'Lactobacillus case!" is be wezen dat deze maagzuur en gal overleven en kunnen helpen tegen een reizigersdiarree, mits er regel matige aanvulling van deze bacte rie plaats heeft. Het komt onder meer voor in Actimel en Yakult. Met de vier tot vijf eetlepels inhoud die dat laatste drankje per flesje be vatten en de literprijs van ruim twaalf gulden, lijkt het meer op een voedingssupplement dan een melkdrank. Een toenemende belangstelling is er ook voor melkproducten die soj abonen als basis hebben en 100 procent plantaardig zijn. De na tuurvoedingswinkels hebben de grootste keuze, maar 35 procent van alle sojadranken wordt al via de supermarkt verkocht. Melk van soj abonen bevat minder calcium en vitamine B dan melk en dat voegt men er meestal aan toe alvorens het als een melkvervangend pro duct aan te bieden. Sojamelk heeft de kleur van koffiemelk en moet goed geschud worden om geen meeldrab op de bodem over te houden. Zonnatura levert een puur mengsel in pakken, Alpro verhult de bonenmeelsmaak met rietsuiker en vanille, Provamel uit de natuur voedingswinkel is minder zoet en benadert meer de gewone melk- smaak. Alpro en Provamel komen uit dezelfde fabriek in België. Te genwoordig maalt men de bonen bij een hogere temperatuur zodat het mengsel zijn typische bonen- smaak voor het grootste deel ver liest. Naast pure sojamelk zijn er varianten in toevoegingen. Appel concentraat of tarwestroop en de Japanse sojamelk Bonsoy van Man na is met zeewier gekookt. Van soja- of gewone melk is snel een lekkere en gezonde milk-shake te maken door 3 dl melk met een banaan, een uitgeperste sinaasap pel en twee bolletjes roomijs in de mixer te mengen. Genoeg voor twee hoge glazen met een rietje. P u z I LU N 1 2 3 7 8 9 10 13 14 '5 17 18 '9 20 22 23 24 25 26 27 28 29 30 32 33 34 35 36 37 38 39 40 42 43 44 45 46 48 49 50 52 53 55 56 OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL CRYPTOGRAM Horizontaal: 1. niet smal; 5. militair in opleiding; 10. ooit; 12 SCtlOT* t melkklier, 13. deel van een schip; 14 bedrog. 16. Turkse titel; 17. grondtoon; 18. rivier in Europa; 20. 2.— uitroep van schrik; 21. sierplant; 23. stuk hout; 25. herkenningsmelodie; 27. aanwijzend vnw.; 28. on- &QVOC&&X heilsgodin; 30. droog; 31. koraaleiland; 32. herkau- wend zoogdier, 33. liefkozing, 34. voor; 36. hint; 38. schreae; 40. smalle opening; 41. Noordamerikaans rendier, 44. Chinese afstandsmaat; 46. gang van een VTy— J &X paard; 47. briefaanhef; 48. Europeaan; 50. tennis- term; 51. ontkenning; 52. Arabische titel; 54. gesne- O 5 D den hengst; 55. opstandeling; 56. schildersgerei. Slotzili Verticaal: 1. beteuterd; 2 kier; 3. bouwland; 4. boom; 6. uitroep ""SL-O-—S~ van pijn; 7. projectieplaatje; 8. echtgenoot; 9. oefen- - meester; 11. makker; 14. bovendien; 15. Griekse bos- STjLI X god; 18. deel van een schip; 19. voorzetsel; 21. soort winkel, 22 proefuitvoering; 24. driekroon; 26. benul; 28. Europese berg, 29. ik (Lat.); 33 werkplaats; 35. omwisselen, 37 aanwezig, 39 deel van de week, 40. hoofd; 42. soort; 43. been; 45 honingbij; 47 rivier in België. 49. deel van het skelet; 51. zero; 53. muziek noot; 54 dwarsmast.' TOMPOES Tom Poes en de Niks Professor Prlwytzkofsky drukte zich de lange hoed op het hoofd en ging naast het apparaat zitten. De electrische ontla dingen knetterden zoemend en kronke lend door de buizen, zodat de schaduwen op de muur dansten - en de geleerde keek er droevig naar. ,,Der materie-ontbinder", prevelde hij in zijn baard. „Ja, ja. Ach, wat zal dertoe komst ons brengen?" „Zal ik kijken gaan?" vroeg de witte ver schijning die naast hem stond. „Jij maakt de verfschilderij in diggeltjes en ik ga zien wat straks jou brengt. Doen, ja?" „Nee, dat doen we niet!" riep de profes sor geprikkeld uit. „Wanneer der weten schap weet wat der toekomst gaat bren gen, dan kan der wetenschap niet verder gaan. Het is niet wetenschappelijk om vooruit te kijken!" „Je bent bang!" riep de ander uit. „Je bent bang voor straks!" De geleerde zuchtte. „Maar natuurlijk", gaf hij toe. „Ik ben een gestudeerde kop. Dat is het even. Daar om vind ik het gruwzaam u hier te zien, heer Nix. Het was alles veel bekwamer toen u in de hoeken zat en onzichtbaar was." „Maak dan de schilderij in barreltjes!" zeurde niks. „We hadden het schilderijtje in barreltjes moeten maken", zei de bediende Joost op dat moment. „Kapot moeten hakken, meen ik. We hadden dat beloofd, met uw welnemen. Nu grijnst niks mij uit alle hoeken aan - en ik heb angst voor de toe komst, wanneer ik mij zo mag uitdruk ken." Heer Bommel schudde het hoofd en keek schichtig naar de schaduwen die het ver trek vulden. „Wisten we maar waar dat ellendige doekje gebleven is", mompelde hij. „Ik weet het!" zei Tom Poes, die onver wacht de kamer binnenkwam. „Commis saris Bulle Bas heeft het mij verteld; het is in het gemeentelaboratorium om onder zocht te worden. We moeten het daar weghalen, heer Ollie! Vlug, voordat er iets met niks gebeurt." H W ZATERDAG 22 FEBRUARI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 07.41 Zon onder Maan op 18.26 Maanonde Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.06 •*16.15 03.39 Laag 12.04»- 11.45 DOOR JAN VISSER Het is zacht en het wordt nog wat zachter. Dit weekeinde kan het}i gemakkelijk tot zo'n 10-11 graden stijgen. Alleen vlak aan zee bl de temperatuur een aantal graden lager. Dat komt doordat de zat lucht over het koude Noordzeewater wordt aangevoerd. Vlak voor1 kust is de watertemperatuur nog maar 4 graden. Gisteren bleef het duinstation van Bloemendaal steken op maxin^ 5,8 graden (koudste meetpunt van Nederland) tegen 9,0 graden *1 Schiphol en 11-12 graden ten zuiden van de grote rivieren. De vi® de tijd van het jaar hoge temperaturen worden gemeten in een st zuidwestelijke luchtstroming. Daarin bevinden zich ook vrij veeh ken zodat we de zon niet of nauwelijks te zien krijgen. Morgen bliL het echter wel op de meeste plaatsen droog. Op zondag zou er lal op de dag onder invloed van een koufrontje wat regen kunnen val L Na het weekeinde nemen de regenkansen weer toe en staat er va jj tot tijd veel wind. Nieuwe depressies die hun uitlopers naar het Noordzeegebied dirigeren zijn daar debet aan. Voorts wordt aanv kelijk nog hele zachte lucht aangevoerd. Al met al loopt het febri v gemiddelde steeds verder op. Zoals het zich nu laat aanzien kom r sprokkelmaand uit op ruim 5 graden tegen normaal 2,5 graden, verschil met januari, inmiddels ruim 6 graden, wordt daardoor w b heel schrijnend. Het grootste verschil (februari zachter dan janu; v deed zich voor in de hongerwinter 1944-1945. Januari was toen zeer koude maand (gemiddeld -1,6 graden), februari extreem za (6,0). In januari vroor het in De Bilt op 27 dagen en op 10 daarv I bleef het ook overdag vriezen. In februari kwam het aan het begn de maand nog maar op twee dagen tot vorst, daarna liet de winte helemaal afweten. In 1956 was januari 8,6 graden zachter dan r, berische februari. KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met vrijdag. Noorwegen: Meest bewolkt en pe rioden met regen of sneeuw. Vooral langs de zuidwestkust veel neerslag. Overal soms veel wind. Middagtem- peratuur ongeveer -10 graden in het noorden tot enkele graden bo ven nul in het zuiden. Zweden: Bewolkt en winderig weer met van tijd tot tijd regen of sneeuw. In het zuiden ook af en toe wat opklaringen. Middagtemperatuur enkele graden boven nul in het zuiden, in het uiterste noorden meest matige vorst. Denemarken: Vrij veel wolken, enige tijd regen en veel wind. Morgen ook wat opkla ringen. Maximumtemperatuur op lopend naar ongeveer 8 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Tamelijk veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Vrij veel wind. Mor gén in het zuidoosten van Enge land af en toe zon. Zacht met 10 graden in het noorden en 14 in de omgeving van Londen. België en Luxemburg: Wolkenvelden en geregeld zon. Soms een stevige wfnd. Vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 12 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon. Morgen later op de dag in Bretagne toenemende bewolking maar droog. Middag temperatuur ongeveer 11 graden. Portugal: Flink wat zon en droog. In het noor den kans op wolkenvelden of mist. Maxima van 15 graden in het noor den tot 19 in het zuiden. Madeira: Flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Spanje: Droog en flink zonnig, maar in het noorden mogelijk enkele wolken velden. Maxima variërend van 16 graden in het noorden tot 22 plaat selijk in het zuiden. Canarische Eilanden: Vrij zonnig. Op de noordstranden ook wolkenvelden, maar overal droog. Temperatuur meest tussen de 20 en 25 graden. Marokko: Westkust: Flink wat zon en droog. Middagtemperatuur tussen 20 en 25 graden. Tunesië: Overwegend zonnig en droog. Mid dagtemperatuur variërend van 18 graden in het noorden tot ruim 20 in het zuiden. Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig en droog. Wel kans op mist. Maxima tussen 10 en 17 gra den. Mallorca en Ibiza: Veel zon en droog. Middagtempe ratuur ongeveer 19 graden. Italië: Flink wat zon en droog. Middag temperatuur van ongeveer 9 gra den in het noorden tot 16 op Sici lië. Corsica en Sardinië: Flink zonnig en droog. Maxima rond 16 graden. Malta: Veel zon en droog. Middagtempe ratuur ongeveer 17 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag nog vooral op de zuidelij ke eilanden kans op een (onweers bui. Verder flinke zonnige perio den en droog. Met name vandaag op de Egeïsche Zee een stevige en frisse noordenwind. Middagtempe ratuur oplopend naar 12 graden in het noorden tot 15 in het zuiden op morgen. Turkije en Cyprus: Kusten: Wisselend bewolkt en een enkele regen- of onweersbui. Langs de westkust veel wind. Morgen van het westen uit meer zon en droger. Maxima stijgend naar 10 graden in het noordoosten tot 18 op Cyprus. Duitsland: In het noorden van tijd tot tijd wol kenvelden en af en toe regen of motregen. Naar het zuiden toe meer zon en vrijwel overal droog. Maxima ongeveer 10 graden. Zwitserland: Geleidelijk flinke zonnige prioden Weerrapporten 21 februari 07 u 11.261 station weer wind t Amsterdam zwaarbew zwl3 1 De Bilt zwaar bew. zw9 1( Deelen half bew wzwll 1( Eelde zwaar bew. wzw!4 Eindhoven zwaar bew zwlO L Den Helder regen zwl4 Rotterdam zwaar bew. zwl2 1( Twente regen zw8 1( Vlissmgen zwaarbew zwl5 1( Maastricht zwaarbew. zw9 1( Aberdeen regenbui wtl 5 Athene regen n6 1( Barcelona licht bew. n6 1' Boedapest half bew w3 Bordeaux grondmist wzwl Y. Brussel zwaarbew. zw9 1( Cyprus licht bew nl 1( Dublin regenbui wil 1! Frankfurt zwaarbew zzw6 Geneve onbew ono 1 Helsinki sneeuw nno2 Innsbruck onbew. ver 1 II Istanbul half bew n7 I Klagenfurt onbew wnw 1 !i Kopenhagen regen zwll i LasPalmas licht bew n4 21 Lissabon licht bew. nnol 2< Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta half b< Split onbew. Stockholm regen Warschau regen Wenen zwaar bew. Zürich licht bew Bangkok onbew Buenos Aires onbew Casablanca mist Johannesburg half bew Los Angeles onbew New Orleans zwaarbew New York onbew Tel Aviv regen Vancouver half bew. en droog. Temperatuu tussen 8 in het noorden en het zuiden. Op 2000 metein; de temperatuur morgen op tl f' het vriespunt. Oostenrijk: Overgang naar vrij zonnig en weer. Temperatuur in de da! geveer 7 graden. Op 2000 stijging van temperatuur het vriespunt op morgen. Polen: Vooral in het noorden kenvelden en van tijd tot tijd In het zuiden ook af en toe droger. Maxima oplopend graden in het oosten tot 11 plaatselijk in het westen o{ gen. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden en af en tc4^: Vrijwel overal droog. Middag! raturen oplopend naar rond den op morgen. Hongarije: Wolkenvelden maar ook gcf- zon. Droog. Maxima vandaal veer 7 graden, morgen ietsh P.J

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 20