Leidsch Dagblad Vantal Tamils mdergedoken 10 21 Leidse gevels 'spreken' toeristen toe 3 ïylgMSMÈ Provincie verbiedt gebruik proefdraaiplaats Schiphol lasseks-poster mag verspreid Protest tegen 'nieuwe dictatuur' Supersnel autowassen eer geld Ritzen voor holieren boven 18 AATSTE LOTEN! PW Enquête over bestuurscrisis in Ter Aar Kans op heropening zaak-Martin Luther King VERHUIZENz 90% organisatie 10% vervoer TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. IDAG21 FEBRUAR11997 OPGERICHT 1 MAART 1860 llnnenland Buitenland Cultuur en Kunst Plan ziekenhuizen voor kortere wachtlijsten Opstand Franse 5 cineasten doet Juppé wankelen 'Alegria', een vlucht zowel in tijd als in bestemming Sport Van Bronckhorst, 'diamantje' van Varkenoord ing Turkmenistan Airlines mag vertrekken de veertien Tamils uit het toestel van Turkmenistan nes die in het Opvang Centrum voor asielzoekers in riem waren ondergebracht, zijn er dertien verdwe- Dat bleek gistermiddag toen de vluchtelingen met bus naar het Opvang Centrum in Schalkhaar ver- :d zouden worden. Volgens K. Abelman, staffunctio- s beleid van het Opvang Centrum Haarlem, stapte hts één Tamil in de bus. LEM lonneke noou-anp Opvang Centrum Haarlem gisteren de gegevens van terige dertien vluchtelingen de Vreemdelingen Dienst ren. Volgens W. van Baste- woordvoerder van het raai Orgaan Opvang Asiel- ers wil niet ingaan op de of nog meer van de 173 Is zijn ondergedoken. Hij het niet uitgesloten dat meer Tamils verdwenen zijn. „Jarenlange ervaring leert dat het percentage vluchtelingen uit Sri Lanka, dat onderduikt groot is", aldus Van Bastelaar. Minister Sorgdrager van justi tie is inmiddels een onderzoek gestart naar de Tamil-vlucht. De Nederlandse autoriteiten voelen momenteel de Turkmeense col lega's aan de tand. Vanochtend heeft het toestel toestemming gekregen om te vertrekken. De Nederlandse Justitie was eind januari overigens gewaar schuwd door de Duitse mare chaussee over een ophanden zijnde asielvlucht van Turkme nistan Airlines, bevestigde giste ren een IND-woordvoerder. Jus titie zoekt momenteel uit waar om er niets met de informatie is gebeurd, daartoe giosteren in de Tweede Kamer aangespoord door het CDA. De fractie wil ui terlijk volgende week antwoord van de bewindsvrouwe. Het vliegtuig, een Boeing 757, landde zondagmiddag op Schiphol met 173 Tamils aan boord. Deze vroegen bij aan komst onmiddellijk asiel, en verrasten daarmee de luchtha venautoriteiten, de marechaus see en de IND, de Immigratie- en Naturalisatiedienst van het ministerie van justitie. \kondiging expositie fotograaf Serrano 1ngen anp/gpd ironinger Museum mag de reden plasseks-posters in indstad verspreiden. De af kondigen de overzichts- sitie van de Amerikaanse [raaf Andres Serrano aan, ondag van start gaat. De bank in Groningen heeft anmorgen in kort geding aid. president van de recht wees de eis van een aantal godsdienstige een schappelijke groeperingen af dat het museum niet met de affiche het land in mag. Op de foto toont hoe een vrouw een man in de mond plast. Het openbaar ministerie heeft het Groninger Museum laten weten de poster wél als aanstootge vend voor de eerbaarheid te be schouwen. Het museum heeft gisteren tijdens het kort geding wel te kennen gegeven af te zien van het opplakken van zestig plas seks-posters in Groningen zelf, omdat het OM dreigde de affi ches in beslag te zullen nemen. leiden aap rietveld Met een zendertje in het oor kunnen toeris ten over een tijdje Leidse gevels in vijf talen horen 'spreken'. Dat plan presenteerde de organisatie Het Geheim van Holland gister avond in de Leidse commissie economische zaken. Sprekende gevels heet het project en de organisatie denkt er minstens het NOS- Journaal mee te kunnen halen. En van zul ke 'mijlpalen', zei woordvoerster Y. Nieu- wenhove, is het Geheim van Holland afhan kelijk om in de publiciteit te blijven. Het Geheim van Holland is een initiatief van zes steden - naast Leiden zijn dat Haar lem, Gouda, Delft, Schiedam en Dordrecht - om meer toeristen te lokken. 1997 is voor het project het jaar van de waarheid, zei Nieuwenhove. En de 'sprekende' gevels bie den volgens haar ongekende mogelijkhe den. De stem vertelt allerlei historische we tenswaardigheden. „Je kunt het Leidse stadhuis weer laten branden", gaf Nieu- wenhoven als voorbeeld. Het Geheim van Holland werkt voor de ontwikkeling van het project samen met Philips. Kastjes aan de gevels van monu mentale panden moeten de oorclip laten spreken. De zender zou minder dan een tientje moeten kosten. En met hetzelfde zendertje zouden toeristen op den duur ook in de andere deelnemende steden een wan- De museumstaf heeft de om streden foto ook laten afdruk ken op 80.000 ansichtkaarten die zijn bestemd voor cafés en theaters in het hele land. Serrano zelf geeft toe de Ne derlanders te willen choqueren: „Mijn uitgangspunt toen ik hier vorige zomer begon te werken was om de foto's zo expliciet, zo hardcore mogelijk te maken. Nederlanders zijn moeilijk van hun stuk te brengen. Wat ik met de 'Sex Pictures' probeer, is door dat beeld heen te breken." Tirana Bij een botsing tussen aanhangers van de Albanese oppositie en de politie is gisteren zeker één gewonde gevallen. De ongeregeld heden deden zich voor toen naar schatting vierduizend betogers te gen de regering naar het Skanderbergplein in het centrum wilden trekken. De demonstranten gooiden met stenen en de politie schoot in de lucht. De oppositie was bijeengekomen om te vieren dat zes jaar geleden het standbeeld van de voormalige dictator Hoxha was gesloopt. Tijdens de bijeenkomst eisten ze het aftreden van de 'nieu we dictatuur' van president Berisha en diens Democratische Partij. FOTO REUTERS NR. 41319 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 deling kunnen maken langs sprekende ge vels. Commissieleden stelden wagen over de vandalisme-gevoeligheid van de appa raatjes en wilden weten of een walkman met een een cd'tje niet wel zo handig was. En verder werden er vooral grappen ge maakt over het initiatief. „Ik weet al wat de gevel van het Rembrandthuis gaat zeggen", zei PvdA'er R. Hillebrand. „Don't come in, don't come in, don't come in." En O. Wel ling van D66 stelde voor om Kamerleden in te schakelen om gratis publiciteit voor het project te krijgen. Die zouden dankzij het Geheim van Holland hun gebrekkige kennis van de vaderlandse geschiedenis wat kun nen opvijzelen. HET WOORD IS AAN H.L. Mencken Niets kan uit de kunstenaar komen dat niet in de mens winderig en zachf 7711° 7710° 571-1° 20% 80% 70% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 20 VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland3 Buitenland5 Cultuur10 Economie8 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,14,15,17 RTV/programma's11 Sport21,22,23 Strips20 Uitgaan19 Weg en wiel9 De kortingsbon op de pagina Uitgaan betreft vandaag het lezersmenu in het Stadscafé van der Werff. Kia dealer Vliet wijk v. Beethovenlaan 67 Voorschoten van wie de ouders niet bijdra gen in de kosten van opleiding en levensonderhoud, leerlingen waarvan de ouders onvindbaar zijn en minderjarige (ex)alleen staande asielzoekers. Ook noemt Ritzen wezen met een laag inkomen en ouders die niet meer dan een bijstandsin komen hebben. Voor al deze leerlingen wil hij de bezuiniging compenseren. Verder gaat de minister op zoek naar een oplossing voor scholieren van de Waddeneilan den die op het vasteland onder wijs volgen en van wie de ou ders een bescheiden inkomen genieten. Verder verhoogt Rit zen de inkomensgrens voor een extra bijdrage. Daardoor krijgen 1.400 leerlingen meer er geld bij. se groepen scholieren van lar en ouder krijgen er schijnlijk geld bij. Minister van onderwijs heeft dit ten omdat bezuinigingen e studiefinanciering hen reffen. olieren van 18 jaar en ou- er fors op achteruit ge- omdat zij geen studiefi- ering meer krijgen, maar ïgemoetkoming in de stu- sten, net als de scholieren de 18 jaar. Dit scheelt nden guldens per jaar. en schreef gisteren aan de le Kamer dat hij doelt op eren die niet kunnen te en op hun ouders, een of hun eigen inkomen, nken valt aan leerlingen F t* -1 m J JTJJJ JJU aan a.islusiai JSislii SdalkwsüujauisiiJi jum ii/aat- \ly, Deze maand 1000 extra prijzen in de Staatsloterij: met z'n tweeën naar Alegria. de nieuwe voorstelling van Cirque du Soleil. Koop nu uw Staatsloten voor de trekking van 25 februari. sr kans, meer geld, in de Staatsloterij.- den haag/schiphol theo van der kaay richard mooyman Het provinciebestuur verbiedt de luchthaven Schiphol met onmiddellijke ingang om de proef draaiplaats onder de Buitenveldertbaan nog lan ger te gebruiken. Dat is de reactie van de provin cie Noord-Holland op de uitspraak van de Raad van State over het verlagen van de geluidsmuur van zestien naar zes meter. Volgens gedeputeerde F. de Zeeuw moet het proefdraaien voorlopig.bij afgeschermde ruimtes bij Fokker en KLM gebeuren. Ook onafgescherm- de plekken op de luchthaven kunnen voor proef draaien worden gebruikt, binnen de bestaande vergunningen. Zijn deze plaatsen onvoldoende dan moet het proefdraaien in het buitenland plaatshebben. De luchthaven Schiphol moet bij de provincie een nieuwe vergunning aanvragen voor de bestaande proefdraaiplaats met de ver laagde geluidsmuur. De gemeente Aalsmeer heeft gisteren de spoed procedure tegen de afbraak van het geluids scherm op Schiphol gewonnen. De afdeling be stuursrechtspraak van de Raad van State bepaal de dat de provincie Noord-Holland niet akkoord had mogen gaan met de melding van Schiphol dat het geluidsscherm bij de Buitenveldertbaan met tien meter wordt verlaagd. Schiphol stond onder grote tijdsdruk om de muur af te breken omdat anders de geplande verlenging van de Kaagbaan vanaf eind volgende week niet kan doorgaan. De muur kan gevaarlijke turbulenties veroorzaken. De muur langs de proefdraaiplaats is door Schiphol echter al verlaagd. Aalsmeer wil de luchthaven dwingen het scherm over enkele maanden weer op te bouwen, als de werkzaam heden aan de Kaagbaan zijn afgerond. Wethou der J. Piet van Aalsmeer is boos op de gemeente Haarlemmermeer, die op het laatste moment af haakte in de spoedprocedure. „We zijn onderuit gehaald. De rechtszaak was al aangespannen, toen we een telefoontje kregen van Haarlemmer meer: We zien ervan af. Anders had de muur er nog gestaan." De geluidswal is inmiddels door Schiphol ver laagd nadat de gemeente Haarlemmermeer daar voor een sloop- en bouwvergunning had afgege ven. Volgens Piet is de Schipholgemeente moge lijk gezwicht voor een dreigement van de lucht haven om een schadeclaim in te dienen. Schiphol ontkent overigens met een schadeclaim te heb- Aalsmeer wil Schiphol desnoods via een kort geding dwingen de muur over enkele maanden weer op te bouwen. Schiphol is echter niet van plan de wal in de oude staat te herstellen. „Dan zitten we weer met dezelfde veiligheidsrisico's", aldus een woordvoerster. Volgens haar blijft Schiphol ook met een verlaagde muur binnen de geluidsnormen voor proefdraaien. „We zullen on ze uiterste best doen om de geluidshinder op het zelfde niveau te houden." Hoe denkt de bevolking van Ter Aar over de bestuurscrisis? Vin den de inwoners net als de ge meenteraad dat burgemeester W. Vroegindeweij moet vertrek ken? In opdracht van Leidsch Dagblad interviewde het Haar lemse bureau LSV de afgelopen dagen zo'n 750 inwoners van het plattelandsdorp. De gemeenteraad van Ter Aar heeft op 10 februari het vertrou wen opgezegd in de burge meester wegens 'onherstelbaar verstoorde verhoudingen tussen haar en de wethouders, de raadsleden en vele ambtena ren'. De raad heeft niet willen wachten op de uitslag van het onafhankelijk onderzoek naar de bestuurscrisis. Voormalig dijkgraaf A. van den Berge speurt momenteel in opdracht van de commissaris van de ko ningin j. Leemhuis-Stout naar de oorzaken van de problemen. Van den Berge betrekt niet de inwoners van Ter Aar bij zijn onderzoek. Zij komen in de krant van morgen aan het woord. washington hans de bruun correspondent Een rechter in Memphis heeft gisteren de deur op een kier gezet voor een 'nieuw' proces tegen James Earl Ray, de man die al 28 jaar in de gevangenis zit voor de moord in april 1968 op de zwarte burger rechtenleider dominee Martin Luther King. Ray werd destijds tot 99 jaar gevan genisstraf veroordeeld, maar heeft nooit een echt proces gehad. Rechter Joe Brown besliste dat er nu moderne technologieën bestaan waarmee eens en voor altijd kan worden bewezen of het geweer waarmee Ray destijds werd aangetroffen inderdaad is gebruikt voor de moord op King. Ray bekende in 1968 eerst de moord te hebben gepleegd, maar trok die bekentenis later in. Een hogere rechtbank moet nu oordelen of Brown juist heeft gehandeld. Zo ja, dan komen nieuwe ballistische proeven op het geweer en op de dodelijke kogel die uit het hoofd van King is verwijderd. Met nieuwe technieken kan volgens advocaat William Pepper worden vastgesteld dat het ge weer, met Ray's vingerafdrukken erop, nooit voor de moord kan zijn gebruikt. In dat geval ligt de weg vrij voor herope ning van de zaak tegen Ray. Opmerkelijk is dat diens verzoek wordt gesteund door de familie van King en zwarte leiders. Kings weduwe Coretta zei gisteren dat 'zelfs als geen nieuw licht wordt geworpen op de moord op mijn man, wij de bevredi ging zullen hebben dat het recht in deze tragedie zijn loop heeft gehad'. Dat Ray bij de aanslag op King betrok ken is geweest wordt door niemand be streden. Hij heeft dat zelf ook toegegeven. Maar Ray beweert dat sprake was van een breed opgezet complot en dat zijn rol slechts gering was. De zaak dringt omdat Ray aan een ern stige leverziekte lijdt ep misschien nog maar enkele maanden heeft te leven. Tipker verhuist particulieren en bedrijven soepel en efficiënt naar waar ook ter wereld. Ook boedelopslag en piano-, kunst- en antiekvervoer. ERKENDE VERHUIZERS Bel voor informatie of offerte: 071-5617542 Dobbeweg 8, Voorschoten. Fax 561 94 45 Postcode; - Tel: - Plaats: (l.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Öautomatisch (f- 92,05) i automatisch (f. 32,95) Oacceptgiro (f. 93,05) V Nr. bank/giro: Handtekening:i Bij automatische betaling krijgt u een handige recrealiekaart cadeau, i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. Leidsch Dagblad. Abonnee-service. Antwoordnummer 10050.2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28030 712141"400114" maandag t/m vrijdag geldig t/m 22 februari Leder molière in zwart en naturel. Maten 40 - 46. Normaal 49.95 Bristolprijs 39.95

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1