Zendmast log steeds Een gelukkig weerzien met Veense engelen Morrend in zee met komst HSL 30% Stoelen OOREMAN Minder subsidie voor treekmuziekschool Rijn- Veenstreek Wethouder: namens 'seksshop' bedankt voor gratis reclame Alphen aan den Rijn op bres voor armen Vernielingen en diefstal iphen aan den run» In winkelcentrum De Ridderhof hebben on- eveer tien jongeren vernielingen gepleegd. Ze vernielden met osliggende bouwmaterialen de sierbakken aan het plafond van iet winkelcentrum. Uit de bakken werden teddyberen gestolen, 'erder werd met een paal een winkelruit ingeslagen. Toen de lolitie kwam, gingen de jongeren ervandoor. lestrijding ovenvisjes begonnen iidschendamHet raadhuis van Leidschendam is vandaag ge- ji loten. Een bestrijdingsploeg uit Rotterdam is vanochtend be- al| onnen met de bestrijding van de ovenvisjes die het kantoor al naanden teisterden. De operatie kost 550.000 gulden en moet ondagavond zijn afgerond. De actie 'Packman' wordt gecombi- leerd met de verhuizing naar het nieuwe stadskantoor. icobswoude bang voor gezondheid KPN moet eerst maar eens kijken of ze een andere lats kan vinden voor haar zendmast voor het GSM-net. n, die niet zo dichtbij woningen staat. Met die bood- hap stuurde de raadscommissie ruimtelijke ordening milieu van Jacobswoude PTT Telecom "gisteravond ar huis. PTT Telecom, dat de bouwaanvraag voor de ■unmast toelichtte, kon de ongerustheid over de risi- voor de volksgezondheid slechts gedeeltelijk wegne- )ut van der dussen iten we de onzekerheid ge- wegnemen met alternatie- aldus P. van Hoesel van „Hoewel de straling ver inen de norm is voorkomt ongerustheid in de woon- geving." Ook de andere ffac- die aanvankelijk zeer scep- h waren, ('Laat deze zend- it aan de gemeente voorbij- tn') draaiden bij. Inzekerheid over uitbreiding rde mast met andere tele- nbedrijven hield ook PTT ecom in stand: „Dat zou inen. De PTT is eigenaar van mast en in principe zijn we eid ook anderen, zoals Liber- daarop ruimte te geven." daarmee ook de straling (neemt ontkende PTT Tele- niet. „Wij hebben de ver- of ining voor de mast en zullen onder de norm van het listerie moeten blijven." 11 )e publiciteit rond de komst (ti de mast, wqas voor de hdscommissie aanleiding om er gegevens aan het ge meentebestuur te vragen. Maar ook de buurt roerde zich. Met ruim 25 handtekeningen maak te zij bezwaar tegen de bouw van de mast, die op een stuk grond van de provincie aan de Woudse Dijk zou moeten ko men. „Die mast komt 50 meter van mijn bed", zei P. Langeslag, die niet alleen bang was dat hij zijn tv-toestel bij de schroot kon zet ten, maar dat zijn huis ook in waarde zou verminderen. De woordvoerdgr van PTT Telecom verzekerde hem dat de straling zo laag is dat men er dag in, dag uit zonder nadelige gevolgen aan blootgesteld kan zijn en dat de ontvangst van de tv er niet onder lijdt. Hoe groot de speelruimte is om de mast elders te plaatsen kon hij niet zeggen. „Binnen een bepaald gebied zoeken we ruimte en ik weet niet hoe er al geschoven is." Andere masten staan in Leimuiden, Alkemade en Alphen. Naarmate er meer mobiele telefoons komen, zijn er ook meer masten en frequen ties nodig. ienaan den run* oteus waarsenburg gemeente Alphen gaat in jaar tijd het budget voor de tiekmuziekschool Alphen aan i Rijn verlagen met 60.000 den. Eerder bracht de ge- ente Liemeer haar toelage de muziekschool al terug en de gemeente Ter Aar klaagt toenemende mate over de e van de bijdragen. Reden. p ir de streekmuziekschool om nieuwe beleidsplan, dat ir vier jaar is opgesteld, te senteren. w ecretaris J. van Zoest van de ■je ziekschool lichtte het be- Isplan samen met voorzitter Spales toe. De lessen moeten jens de twee betaalbaar blij- en het assortiment aan mu- tstijlen 'breed' zijn. Verder /a rdt gedacht aan concerten in aanvraag en korte cursussen, deze manier hopen we ir inkomsten te krijgen om gewone activiteiten van de 111 ziekschool betaalbaar te 'n idenaldus Van Zoest. ales wijst tevens op de reor- isatie van het bestuur. „Het atuurlijk vreemd dat ik zo- wethouder ben, als voorzit- van de muziekschool. Ik et een beleidsplan opstellen chef hans jacobs. 071 -5356414, plv -chef rudolf kleun. 071-5356436 Monumentencommissie Alkemade op excursie naar Rotterdam roelofarendsveen/rotterdam marieta kroft Zo'n 170 jaar lang moeten ze in de Petrus Bandenkerk in Roelo- farendsveen hebben gestaan. Aan weerszijden van de com muniebanken stonden de uit 1795 daterende twee eikenhou ten engelen opgesteld. Ze ver dwenen uit ieders gezicht toen de kerk in 1969 werd gesloopt en de toenmalige pastoor Nie- kerk en het kerkbestuur ze ver kochten. Tot verrassing van de monu mentencommissie van Alkema de verschenen de Veense enge len onlangs in krantenpublica ties. Dit naar aanleiding van een tijdelijke tentoonstelling 'Kerk schatten' in het Rotterdamse Schielandhuis. De engelen zou den er de blikvanger van de ex positie zijn. Geen moment hoefden Wim Groen, Gerard van der Meer, Joop Kret en ambtenaar Sheraida Julen van de monumentencommissie zich meer te bedenken: op naar- de havenstad. En dat gebeurde gisteren. Het werd een bezoek met een doel. Niet om te proberen de engelen te kopen van de huidi ge eigenaar, het Historisch Mu seum Rotterdam. „Zo onbe scheiden zijn we niet", zegt Groen. „Wat we wel willen, is de engelen lenen voor een ten toonstelling in Alkemade." Van der Meer en Kret weten al waar: het Historisch Centrum in Oude Wetering. „Een prima plek en goed beveiligd." Een gids begeleidt het viertal naar de voormalige Veense mo numentale pronkstukken. De ruim een meter hoge werken van Frans van Ussel staan er opgesteld aan weerszijden van een paar oude kerkdeuren. Ter wijl Kret de engelen van alle kanten fotografeert, inspecteren de anderen ze uitgebreid met het oog. Tussen Groen en Van der Meer ontstaat een gesprek over vervoer, verzekering en veiligheid. Bij Van der Meer, zelf ook parochiaan van de Petrus Banden, komen de herinnerin gen naar boven. Veel, heel veel is er volgens de plaatselijk historicus verloren gegaan bij de sloop van de kerk in 1969. „Tien jaar later zou dat niet meer zijn gebeurd. Toen was er meer besef, dat zoiets voor het nageslacht moet wor den bewaard." Voor een 'appel en een ei' ging er, aldus Van der Meer, een hoop de deur uit. Zo kwam het dat het Historisch Museum Rotterdam op een kerkveiling voor slechts 2300 gulden aan de eikenhouten en gelen kon komen. Van der Meer: „Ik heb later pastoor Wortel, de opvolger van Nie- kerk, gebeld en er eens naar ge vraagd. Hij zei spijtig: ik zal het je maar niet vertellen wat er al lemaal is weggegaan, want dan kun je een nacht niet slapen." Van der Meer betreurt het verloren gegane des te meer, omdat parochianen in het ver leden veel moeite hebben ge daan om ze voor de Petrus Ban denkerk te behouden. De ge schiedenis hierover voert terug naar 1767 toen ene pastoor Du Prie levend verbrandde in zijn pastorie die op ongeveer dezelf de plek stond als de huidige Pe trus Bandenkerk aan het Noordeinde. „Katholieken bouwden de kerk weer op en er werden veel spullen geschon ken", weet de plaatselijk histori cus. „Jannetje en Trijntje van Klink gaven bijvoorbeeld de preekstoel in 1779 die nu nog in de kerk staat. Martinus Abenes schonk de communiebanken en de engelen. En ook zorgden de parochianen ervoor dat de monstrans die de armlastige pastoor Du Prie ooit voor 1000 gulden had verkocht, weer te rugkwam." Kerkschatten Na een half uur heeft het viertal de eikenhouten engelen in het geheugen gegrift. Ze lopen weer verder. Wie weet, .zijn er nog meer kerkschatten te zien uit hun dorp. Korte tijd later uit Van der Meer een vreugdekreet. „De monstrans die Du Prie heeft verpatst", wijst hij naar een groot zilveren pronkstuk in een vitrine. Het uit de 17de eeuw daterend werk blijkt in bruikleen te zijn gegeven door de Petrus Bandenparochie. Het geluk blijkt nog meer aan hun zijde. Ook vier uit 1860 da terende eikenhouten evangelis ten uit de kerk van Rijpwetering en schilderijen van de voormali ge pastoren Van der Plaat en Van der Valck zijn er tentoonge steld. Uiterst voldaan keren Groen, Van der Meer, Kret en Julen weer huiswaarts. „We kwamen alleen voor de engelen, maar we hebben meer gekre gen", zeggen ze enthousiast. Een tentoonstelling Alkemadese 'kerkschatten' in het Historisch Museum zien ze na helemaal zitten. veen. FOTO ROTTER DAMSDAGBLAD 'Schadevergoeding is het eerste punt' voor de muziekschool ,en er ver volgens zelf over stemmen in de gemeenteraad. Daarom willen we in de toekomst een zelfstan dig bestuur." De bezuinigingen mógen vol gens Van Zoest niet ten koste gaan van de toegankelijkheid van het muziekonderwijs. „Op dit moment geven we zo'n 60.000 lessen per jaar. Dat wil len we graag zo houden. Daar om blijft het eerste jaar volledig gesubsidieerd door de drie ge meenten. Het tweede jaar ge deeltelijk. Voor de overige jaren willen we zelf wat subsidie kun nen geven, door geld uit andere projecten hiervoor aan te wen den. Maar in principe is vanaf het derde jaar iedereen zelf ver antwoordelijkvoor de Financiële consequenties van muziekles sen. Natuurlijk proberen we de kosten zoveel mogelijk te be perken door een uitbreiding van kostendekkende cursussen en het commercieel exploiteren van dienstverleningsactivitei ten." Dales, namens de gemeente: „we willen wel een sociaal vangnet om te voorkomen dat mensen de laagste inkomens geen muzieklessen meer kun nen volgen." Zo kunnen de verbrede rijksweg 4 en de hogesnelheidslijn eruit komen te zien ter hoogte van het aquaduct onder de Ringvaart om de Haarlem mermeer. Links het aquaduct voor de flitstrein. In de huidige situatie bestaat alleen het middelste aquaduct. TEKENING PROJECTBUREAU HSL leiderdorp liesbeth buitink Jarenlang liepen ze elke bijeen komst over de hogesnelheidslijn (HSL) af om te protesteren te gen de komst van de snelle trein langs hun dorp of over hun land. Het verzet hëeft in Alke made en Jacobswoude hoog in het vaandel gestaan. De infor matieavond die de Rabobank Alkemade gisteravond hield om duidelijk te maken wat de con crete gevolgen zijn van de HSL, had een andere toon. Het is niet langer de vraag of de flitstrein komt, maar hoe die het land gaat doorsnijden. En dus wilden de bezoekers weten hoe zij ge troffen worden en vooral hoe, die schade wordt gecompen seerd. De regionale projectleider van het Projectbureau HSL, H. van der Sluijs, verzekerde de onge veer honderd bezoekers in het Leiderdorpse AC-restaurant dat de verbreding van de rijksweg 4 en de aanleg van de HSL tegelij kertijd zullen worden uitge voerd. Zijn collega P. de Jong legde uit met welke schadevormen de bewoners van het tracé te ma ken kunnen krijgen. „We beste den eerst aandacht aan de soci aal urgente gevalllen: mensen die moeten verhuizen omdat ze ergens anders een baan hebben gekregen maar hun woning is onverkoopbaar." Planschade, bouwschade, nadeelcompensa tie, bestemmingsplannen en nadeeltoebrengende besluiten. De bezoekers beseften dat ze de juridische termen maar beter snel onder de knie kunnen krij gen om straks góed voorbereid de onderhandelingen in te kun nen gaan. De Jong verzekerde dat de mensen die worden uit gekocht een 'redelijke prijs' krij gen voor hun grond. „U dient gewoon te krijgen waar u recht op hebt." De Alkemadese burgemeester A. Meerburg kon geen toezeg gingen doen over de plek die bedrijven en woningen kunnen vinden nadat ze zijn verjaagd door de komst van de HSL. „Schadevergoeding is het eerste punt. Daarna moet je jezelf ves tigen, als wil je naar Friesland of Ierland, dat doet er niet toe. Voor de mensen die in de buurt willen blijven, is de provincie eventueel bereid om aan de randen van de kernen te kijken of bebouwing acceptabel is. Maar de ruimte die in de dor pen bestaat, gaat voor. Maar als iemand nu een woning in het groene gebied had, kan hij niet net zo'n plekje claimen." WLTO-makelaar J. van El frinkhof waarschuwde de be zoekers voor een te naïef geloof in de welwillendheid van het Projectbureau HSL. „Een sane ringsonderzoek kunt u weige ren, want als er verontreiniging is, heeft dat een nadelige in vloed op de onderhandelingen over wat je rechtens toekomt. Het klinkt tendentieus, maar houd het buiten de deur. NS, schrijf het maar op je buik." alphen aan den run saskia buitelaar De erotische lingerieshop aan de Stuifzwam komt er toch. Dat heeft de Alphense ge meenteraad gisteravond be sloten. Zij volgt hiermee het advies van het gemeentebe stuur. De CDA- en RPF/GPV- fracties blijven felle tegenstan ders van de komst van een 'seksshop'. Groenlinks en de Socialistische Partij hebben er geen bezwaar tegen, maar vin den de locatie in het buurt winkelcentrum ongeschikt. De overige fracties zijn positief over het besluit. De christelijke partijen heb ben vooral morele bezwaren. RPF/GPV stelde het college eind januari al schriftelijke vragen over hoe zij de directe omgeving dacht te kunnen be schermen tegen de negatieve invloeden en overlast van de winkel. De fractie sprak over 'geestelijke verontreiniging' en 'seksverslaafden'. De reactie van B en W, begin deze maand, was, dat de shop er volgens het bestemmings plan mag komen. Wethouder Van der Veen Meerstadt (ruimtelijke ordening) hield tijdens de raadsvergadering aan dit standpunt vast. Hij be dankte bovendien de fractie namens de eigenaar van de lingerieshop voor de gratis re clame. Het CDA zag zijn bezwaren vooral als een signaal naar de achterban. „Wettelijk is er niets aan te doen. Maar het CDA mag wel zijn mening ge ven", vond J. Groen in 't Wout. GroenLinks blijft erbij dat de Stuifzwam een verkeerde plek is voor een erotische lingerie shop. Vooral omdat er een ba sisschool op enkele tientallen meters afstand staat. De wet houder antwoordde hierop dat dét argument de komst van de shop helemaal onmogelijk zou maken, omdat óók in het cen trum basisscholen sta^n. Raadslid A. Van Geest van D66 vroeg aandacht voor de mogelijke verontrusting onder bewoners, Hij pleitte voor voorlichting over de eerste komst van een dergelijke shop in Alphen. Motorrijder komt om bij ongeluk hazep.swoude-dorp alphen aan den run saskia buitelaar Ook Alphen vindt dat de minimum-uitke ringen te laag zijn en zal proberen die situa tie, voor met name ouderen, eenouderge zinnen en langdurig uitkeringsgerechtig den, te verzachten. Deze boodschap brengt het gemeentebestuur over aan het kabinet en andere gemeenten. Het college stemt hiermee in met het voorstel van GroenLinks om minister Melkert van Sociale Zaken een steuntje in de rug te bieden. De minister wil de koopkracht van de minima verbeteren. GroenLinks pleitte hiervoor in een brief aan B en W begin februari. Wethouder Da- les (sociale zaken) antwoordde dat het ar moedeprobleem in Alphen bijzondere aan dacht heeft. Ook de gemeenteraad stemde voor het besluit. De wethouder zei nog even te willen wachten met zijn steunbetuiging aan Melkert, omdat momenteel een armoede- onderzoek wordt gehouden. Dat maakt deel uit van de gemeentelijke stadspeiling onder vierduizend Alphenaren. Dales wil de uit komst van dat onderzoek eerst afwachten. Daaruit moet blijken of voorzieningen voor minima in ernstige financiële nood bij de doelgroep bekend zijn. En of die voorzie ningen overeenkomen met de behoeften. „Pas dan kunnen we gericht beleid gaan uitvoeren", aldus Dales. De resultaten van het onderzoek zijn volgende maand be kend. De 33-jarige Ruud van der Werf uit Hazerswoude-Dorp is gisteren na een aanrijding op de Gemeneweg in Hazerswoude overleden. De man raakte bij een inhaalmanoeuvre zwaar gewond en be zweek later op de dag aan zijn verwondingen. Gistermorgen reed om ongeveer tien uur een 64-jarige Boskoper in een kleine vracht auto op de Gemeneweg richting de Rijndijk. Net voorbij het Krom me Jaagpad verminderde hij snelheid en gaf richting aan, om een links van de weg gelegen erf op te rijden. De auto achter de vracht wagen remde ook af, maar toen de Boskoper linksaf sloeg, werd hij in de linkerflank geraakt door de 33-jarige Hazerswoudenaar. Personeel van de trauma-helikopter verleende kort daarop assis tentie. De motorrijder werd met spoed naar het AZL overgebracht, maar overleed daar aan zijn verwondingen. De Boskoper raakte lichtgewond aan hoofd en hand. De Gemeneweg is na het ongeluk nog een uur voor alle verkeer afgesloten geweest. De politie van het district Rijn en Braassem is op zoek naar getuigen. Zij die het onge luk hebben gezien of de betrokken voertuigen kort daarvoor heb ben zien rijden, kunnen bellen met 071-5810101. MEUBELPLEIN 4 LEIDERDORP WOONADVISEURS TELEEOON 071-5894300

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17