ONTDEK Z'N SPORTIEVE KARAKTER! Regio Patiënt kan arts harder aanpakkenmaar weet het niet auto home Milieuoffensief tegen meer luchtvaai Ritman krijgt bedrijf 'De Ster' niet terug Den Haag kiest voor referendum in plaats van een enquête Romeo overspoelt Bloemendaal met zaden VRIJDAG 21 FEBRUAR11997 975 CHEF HANS JACOBS, 071 -5 1. PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 071 -53£ Gerechtshof verwerpt eis zakenman AMSTERDAM GPD Zakenman kunstliefhebber Joost Ritman mag ook van het gerechtshof in Amsterdam zijn bedrijf De Ster, multinational in wegvverpservies voor vlieg tuigen. niet terugkopen. Het hof verwierp gisteren deze eis in hoger beroep - van kort ge ding - en verwees hem naar de 'gewone' rechter. Ritman ligt al jaren in de clinch met de ING Bank over de terugkoop van zijn, zeer winstgevende, onderneming. Cmdat hij meer dan 200 mil joen gulden schulden heeft ge maakt, grotendeels ten laste van het bedrijf, heeft de Am sterdammer De Ster in onder pand moeten geven, met een optie tot terugkoop. Van deze mogelijkheid wil hij nu gebruik maken. ING stelt dat dat alleen kan, als er een serieus bod op het bedrijf is gedaan. Ritman zou dan, met een vergelijkbaar 'bod, voorrang krijgen. ING ontkent echter dat de Bahreinse finan cieringsmaatschappij Invest- corp zo'n definitief aanbod heeft gedaan en voelt zich niet verplicht om op het bod van Ritman in te gaan, zoals eerder was afgesproken. Onderdeel van de Ritman- boedel is onder meer een bij zondere bibliotheek van oude geschriften, die inmiddels in Nederland tot nationaal cul tuurgoed zijn verklaard. Daar over bepaalde het hof dat ING, die de zaak in onderpand -heeft, de geschriften niet mag verkopen buiten Nederland. Leidse jurist en tandarts in proefschrift: DEN HAAG ANP De gemeenteraad van den Haag heeft besloten niet de mogelijk heid van een referendum in te voeren. Het besluit is gevallen na een discussie die begon na de raadsverkiezingen van 1994 en een marathonzitting van de raad gisteravond. In plaats van een referendum kiest Den Haag voor regelmatig enquêteren on der de bevolking. Het besluit vloeit voort uit een motie die PvdA, CDA, WD en de kleine christelijke partijen deze week hebben ingediend. Daarmee veegden zij in één klap ellenlange discussienota's en de uitkomsten van verschei dene formumavonden van tafel. De indieners van de motie er kennen dat de Hagenaars meer te zeggen moeten krijgen in de gemeentelijke besluitvorming. Zij vinden evenwel dat een jaar lijkse zogeheten 'omnibus-en quête' daaraan voldoende tege moet komt. Bij voor de stad gro te beslissingen wordt voortaan gegrepen naar het enquête-wa pen. Wat de kosten van de om nibus-enquête zijn, is nog niet te overzien. LEIDEN CAREL GOSELING/GPD „Sinds 1880 zijn maar tien bur gers naar de politie gestapt om een arts aan te klagen. Een me dicus die weigerde met spoed hulp te komen geven waardoor de patiënt is overleden. Op zich is dat heel vreemd, want het kan wel. Natuurlijk zal de politie een verband tussen het overlij den en het niet komen van de arts moeten aantonen. Maar dat is haar zaak." Wolter Brands (41) is tandarts èn jurist. Deze week promo veerde hij aan de universiteit van Leiden op een niet alle daags onderwerp 'De plicht van de huisarts en de tandarts om iemand te helpen'. Zijn promo tie kreeg de prikkelende titel 'Huisarts niet gekomen, patiënt overleden'. „Het gebeurt heel veel dat wordt geklaagd dat de huisarts wel was gebeld maar niet kwam. Vooral bij waarnemers van de eigen huisarts komt dat voor. Van de andere kant is er het verschijnsel dat als je drie artsen bij elkaar zet, ze het bin nen vijf minuten hebben over mensen die in de avonduren en het weekeinde volgens hen ten onrechte hulp vroegen. Volgens Brands heeft de arts de plicht tot helpen, al wordt die plicht steeds anders inge vuld. „Er zijn veel regels. Soms zijn ze tegenstrijdig, soms niet op elkaar afgestemd". „Overal staat iets anders. In het ene geval betekent het in schrijven van een patiënt al de plicht tot hulpverlening. In het andere is dat pas het geval als de behandeling feitelijk start. Er zijn voorschriften waarin staat dat een arts een patiënt mag weigeren omdat bijvoorbeeld zijn praktijk vol zit. Maar of dat ook geldt als zich een noodgeval voordoet, staat er weer niet. Je kunt toch niet zeggen 'sorry, ik zit vol' tegen iemand die aanklopt met een beenbreuk of hartaanval?" Wolter Brands: Je kunt toch niet zeggen 'sorry ik zit vol' tegen iemand die aanklopt met een beenbreuk of hardtaanval'. Bij tandartsen ligt het iets eenvoudiger, zo geeft Brands toe. Deze sector kent eigen ge dragsregels. Er moet meteen worden geholpen bij bloedin gen die ontstaan na een behan deling, en bij ongevallen. Een kind met pijn moet binnen een uur geholpen worden. Voor het overige zijn tandartsen niet ge bonden aan een maximum aan tal patiënten, zoals huisartsen. Zij zijn dus vrijer om een ieder die aanklopt te helpen. „Boven dien weet de patiënt bij de tandarts zelf meer. Van pijn in je mond ga je niet dood. Bij pijn ergens in je lichaam weet je dat niet zo zeker." Helaas, de patiënt kent niet alle regels. Dit leidt er volgens Brands toe dat mondige patiën ten een streepje voor hebben. Zij worden daarbij geholpen door een trend die in de medi sche tuchtrechtspraak is ont staan. Door de colleges is be paald dat ook het welbevinden van de patiënt een rol moet spelen bij een besluit om ie mand al dan niet met spoed te helpen. „Zo wordt ongerustheid gehonoreerd", stelt Brands. Met andere woorden: een patiënt die een grote mond heeft en reuze zenuwachtig doet, heeft eerder kans op hulp dan een ander. „Het kan zelfs zo zijn dat mensen die echt in nood zijn daardoor worden afgepoeierd. Brands meent echter een op lossing te hebben gevonden. „Alle bestaande regels over de plicht van een arts om te hel pen, kunnen de prullenbak in. Artsen, verzekeraars en de na tionale patiëntenvereniging (NPCP) moeten om de tafel gaan zitten om een simpel, i delijk papiertje te maken. 1 mag de arts nu wel en r Wanneer moet hij helpen wanneer niet." Suggesties heeft de arts-ju wel. „Spoedhulp moet ali Daarbij moeten de symptou een rol spelen, de ongerust! bij de patiënt, de vraag wie spoedhulp nodig acht en vraag of je zelf waarnemendi bent. Dan weet je immers n der van de patiënt af." Verder is er het medi tuchtrecht. Vanaf 1 decenj worden zittingen van de co ges openbaar. Bovendien andert de samenstelling vw door juristen de meerder! gaan vormen. „Ik denk dat] imago van de colleges daard beter wordt. Mensen krijgei meer vertrouwen in. Bovem krijgen artsen er meer v voor. Ze zullen voorzicht worden." Uitspraken zullen wel gepubliceerd moeten den. Nu gebeurt dat maai vijftien procent van de geval Het tuchtrecht zal gericht ven op het bewaken vai\ kwaliteit van het medis praktijk en niet zozeer op bestraffen van de arts. Daan bestaan het civiel- en strafre Via het civielrecht kan een tiënt proberen een schade goeding te krijgen voor aangedaan wegens het niet men voor een behandeling, strafrecht kan gebruikt woi om 'schuld' vast te stellen, voorbeeld als iemand is ovi den nadat de arts weigerd verschijnen of te helpen. „Wat maar weinigen wete dat je in de medische we drie maal aangepakt kunt den. Normaal word je niet t maal voor hetzelfde feit volgd. In de medische we kan dat wel. De patiënten w het niet, maar ook de bero groep zelf niet. Het is nooit derzocht. Maar ja, het bero risicovol en je maakt maki fouten." Mazda 323 P vanaf f 29.595, 3 jaar algemene garantie tot een maximum van 100.000 kilometer B jaar garantie tegen doorroesten van binnenuit 3 jaar Mazda Euro Service voor een snelle en persoonlijke service-verlening bij pech in Europa. Snel, dynamisch en sportief. Dan mag u ook op het gebied van actieve en passieve veiligheidsvoorzienin gen het nodige eisen. En daarin heeft Mazda een ongekend hoog niveau in deze klasse bereikt. Das één van die prima kwaliteiten van de splinter nieuwe Mazda 323 P Een nieuwe norm in sportieve veiligheid en vooral in veelzijdigheid. ...Z'N VERLEIDELIJKE KARAKTER Dat wordt liefde op het eerste gezicht. Het fraaie koetswerk met vele unieke details. Het uiterst comfortabele inte rieur. De zeer complete cockpit. En dan hebben we 't nog niet over het trouw kloppend hart onder de motor kap. ...Z'N SPEELSE KARAKTER Een zee aan speelruimte voor het hele gezin. Dat is nog zo'n kwaliteit van de Mazda 323 P Niet alleen speelruimte in financieel opzicht, maar ook letter- nu al vertellen dat de Mazda 323 P hondstrouw is. Net als de andere 323-modellen die door de Consumentenbond als betrouwbaarste auto's van Nederland werden getest. Tfel daar onze veelzij digheid bij op, samen met hoge lijk. De praktische veelzijdigheid van inruilprijzen en de royale financie- een bijzondere hatchback. ...Z'N TROUWE KARAKTER Tja, dat ontdekt u natuurlijk pas na jaren en jaren. Maar we kunnen u ringsmogelijkheden en u ontdekt dat de Mazda 323 P praktisch voor iedereen is Kom dus snel langs voor een royale Autohome Leiderdorp b.v. - Weversbaan 27 - 2352 BZ Leiderdorp - Telefoon 071-5899349 - Fax 071-5410105 (suböealer) Autobedrijf Adegeest - Operapad 1 - 2253 AZ Voorschoten - Telefoon 071-5616464 Genoemde prt(zen zl)n exclusief kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage RUSWUK ANP Elf natuur- en milieuorganisaties zijn een massaal offensief tegen de uitbreiding van de luchtvaartcapaciteit in ons land begon nen. Onder het motto „één Schiphol is meer dan genoeg" wijzen ze onder meer op de milieugevolgen die een verdere groei van de luchtvaart in Nederland zal hebben. Ex tra investeringen in de luchtvaartsector van enkele tientallen miljarden staan volgens de organisaties in schril contrast met het stre ven naar een duurzame economie. De actie start aan de vooravond van een grote maatschappelijke discussie over nut en noodzaak van meer luchtvaart in Neder land. Het kabinet presenteert daartoe bin nenkort een „Perspectievennota" waarin de toekomst van Schiphol centraal staat. Om meer vliegtuigen te kunnen ontvangen zijn al eerder nieuwe locaties genoemd zoals een eiland óp zee, de Markerwaard en Flevoland. Milieudefensie, Natuur en Milieu, Vogel bescherming Nederland, de Waddenvereni ging, enkele provinciale milieufederaties, een bewonersgroep en andere milieugroe peringen vinden dat er geen plaats meer is voor een extra luchthaven, in welke vorm dan ook. Eén Schiphol met maximaal 44 miljoen passagiers is meer dan genoeg. „Nederland dient via de lucht optimaal, niet maximaal bereikbaar te zijn", vindt de gelegenheidscoalitie. Voor afstanden min der dan 1000 kilometer zijn sneltreinen en bussen prima alternatieven. Luchtvaart dient in de visie van de 'groe ne' organisaties een bescheiden plaats te hebben in de totale mobiliteit. Een verant woord luchtvaartbeleid dient bovendien sa men te gaan met de invoering van accijns op kerosine, het doorberekenen van de kos ten van milieuschade (wegen, vervuiling) aan de luchtvaartorganisaties en met r ropese samenwerking van luchthavens. De milieugroeperingen wijzen het 1 net vooral op zijn uitspraken om te str naar een duurzame economie waar van de welvaart dient samen te gaann milieubehoud. Het toestaan van miljoi u extra vliegbewegingen is daarmee niij( lijn en bovendien is het een aanslag o| 1: milieu. Alleen al door de uitstoot van )t belangrijkste broeikasgas C02 maakt j land zijn milieubeleid op dat vlak belad lijk, zo stellen ze. De luchthaven Schiphol vecht in eei actie de kritiek van de organisaties „Het vliegtuig is niet het meest energi tensieve en vervuilende vervoermid stelt Amsterdam Airport Schiphol irij verklaring. Ook de beweringen over di drage aan het broeikaseffect zouden kloppen. Politiebureau Nieuwkoop Mening van Nederlandse jongeren: wordt 'plaatje 'Fransen zijn arrogant mi ei iuui/rtrtp NIEUWKOOP 'Een plaatje' is het ontwerp van het nieuwe politiebureau in Nieuwkoop, vond burgemeester De Vrey-Vringer. „Het heeft een open benadering, is open naar de burgers toe." Samen met korpschef Straver van Hollands Midden sloeg zij gisteren de eerste paal. De bouw van het politiebu reau duurt ruim een half jaar. In november staat de opening van het nieuwe onderkomen ge pland. Het bureau is dan een uitvalsbasis voor Ter Aar, Lie- meer en Nieuwkoop. Kier Brul wordt de nieuwe groepschef. Met het nieuwe onderkomen kan de politie beter 'gebiedsge bonden' werken, betoogden zo wel De Vrey-Vringer als Straver gisteren. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE „Fransen zijn arrogant, chagrij nig of onverzorgd. Frankrijk is best leuk, maar laten die Fran sen nou eerst maar eens Engels leren." Dat is de mening van veel Nederlandse jongeren over de Fransen. Dat blijkt uit een onderzoek van dr. P. Bogaards van de vak groep Frans van de Leidse Rijks universiteit. Hij hield een en quête onder 700 Franse en Ne derlandse scholieren van ha vo/vwo-niveau omdat hij wilde weten hoe de jongeren over el kaar denken. Uit het onderzoek van de Leidse onderzoeker bleek ook dat Nederlandse jongeren de positie van Frankrijk in Europa en de rest van de wereld nogal laag inschatten. Frankrijk wordt op de zeventiende plaats gezet van belangrijke landen in de wereld, terwijl Frankrijk de vier de economische macht is en derde nucleaire wereldmacht. Ook Franse jongeren lijken de Nederlandse positie op het we reldtoneel te onderschatten, al dus Bogaard. Opvallend is ook dat ze erg weinig van Nederland weten. Een op de twee Franse jongeren kan slechts een of twee grote steden noemen in Nederland. Beide groepen heb ben een nogal traditioneel beeld van elkaar: kaas en molens aan de ene kant en wijn en stok brood aan de andere kant. Nederlandse jongeren Frankrijk vooral als een leuL, kantieland. De TGV, de n musea en de Tour de Frf vallen ook in de smaak. b land wordt gekenmerkt vrijheid en openheid, zo vi de Fransen. Sporten als voe zj len en fietsen vallen op als |s sich Hollands en ook het g jj het milieu en de musea. Van de scholieren kritisef procent de Nederlandse d politiek en 64 procent va Nederlandse leerlingen vin Franse kernproeven maar Daarnaast kritiseren de Ni landse jongeren de staking Frankrijk, de schandalen werkloosheid, het terrorisn het nationalisme. OVERVEEN PAULINE VAN DER MUE De gemeente Bloemendaal wordt sinds een paar weken overspoeld door zaden. Om de paar dagen komt er een postpak ket, een zak of een baal binnen. De post is bestemd voor de burgemeester van Bloe mendaal en omstreken. Soms worden daar in één adem Rotterdam, Utrecht en Amersfoort aan toegevoegd. De bedoeling is steeds dezelfde: de zaden die in de pak ketten zitten, dienen overal in Bloemen daal en omgeving te worden rondge strooid. Tien kilo zonnebloempitten, tien kilo spliterwten, ruim twintig zakjes met wor telzaad. snijbonenzaad en eindeloze hoe veelheden bloemzaadjes hebben hun weg naar het gemeentehuis aan de Bloemen- daalseweg al gevonden. Gisteren werd weer een keurig PTT-pakket afgeleverd waarin een plastic zak zat vol witte en bruine bonen. De verzendkosten bedroe gen twintig gulden, de inhoud (volgens een bijgevoegde rekening) meer dan dertig gulden. Volgens de enveloppen op de pakketten is de afzender ene Romeo, die zichzelf be titelt als keizer, uitvinder, maarschalk en majesteit. De opdracht: 'Planten svp!' „We denken dat het om een ex-patiënt van het Provinciaal Ziekenhuis gaat", zegt ge meentelijk woordvoerder W. Burggraaf. „Want hij komt uit Amsterdam, hij kent Bloemendaal en hij vermeldt in zijn schrijfsels soms de afdeling Therapie en Landbouw." Het hele ambtenarenapparaat van Bloe mendaal heeft al kennis gemaakt met de pakjes van Romeo. „De pakketten komen soms bij de burgemeester, soms bij dan weer bij burgerzaken of groenvooi ning. De PTT maakt elke keer keurig ei ses voor het late afleveren, omdat er adres of postcode op de envelop staat." De ambtenaren vinden de post wel makelijk, maar zitten er ook mee in maag. Romeo geeft er immers veel aan uit, en wat moeten zij ermee? zonnebloempitten zijn inmiddels o voerd aan dieren in de kinderboerderi spliterwten ook en de bloemzaden zijn der de ambtenaren verdeeld", zegt B graaf. „Met de wortelzaadjes leuren nog." Burggraaf probeert via het be kingsregister in Amsterdam te achterh wie Romeo is. Misschien lukt dat, want r halve zijn naam vermeldt de zadenzei[| ook steeds zijn geboortedatum.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16