Er kan nog altijd Martha Biesheuvel gaat roeiend de vut in en verdieping af Leiden Regio Voorschoten is meer iets voor oudere mensen Tulpenrallye klaar voor de start ier verdachten 'carnavalsvechtpartij' iet Warmerdam: een optimist tot in de kist Huurhuizen voor Gerberalaan kroes interieur 9 AG 21 FEBRUAR11997 wonde na botsing bus met auto swoude-runduk» Een bus is gistermorgen achterop een per- nauto gereden op de Rijndijk. De chauffeur van de perso- uto, een 33-jarige Hazerwoudenaar, liep door de botsing etsel op en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Het toffer reed op de Rijndijk richting Leiden en wilde linksaf inrit in. Om tegemoetkomend verkeer voor te laten gaan, :ht hij zijn auto tot stilstand. De chauffeur van de bus trapte at op de rem. omfietsers bekeurd i stgeest Bij een controle op de Oude Rijnzichtweg in Oegst- ;t zijn gisteren elf bromfietsers bekeurd. De prenten werden edeeld voor rijden zonder helm, met te veel vermogen of 'ider gele plaat. Acht bromfietsers moeten zich op het politie- fcau melden om hun verzekeringspapieren te tonen. cnnepplanten aan de kant gezet Isenaar Acht verdachte vuilniszakken trof de Wassenaarse Itie gisteravond aan bij een surveillance langs de Rijksstraat- I. Zwerfvuil, was de eerste gedachte van de agenten. Maar de ten bleken onverwachte inhoud te hebben; een dikke hon- J kweekbakjes met jonge hennepplantjes. De politie heeft de leen in beslag genomen. chef hans jacobs. 071-5356414, plv.-chef rudolf kleun. 071-5356436 Jongeren zoeken hun vertier in Leiden en Den Haag voorschoten dimitri walbeek Jongeren hebben niet zo veel te zoeken in Voorschoten. Zij zoe ken hun vertier liever elders. „Voorschoten", zeggen ze, '„dat is meer iets voor ouderen." Hun scholen bevinden zich in Was senaar en Leiden en de favorie te uitgaansgelegenheden in Lei den en Den Haag. Ze kijken uit naar de tijd dat ze in grote ste den op kamers kunnen wonen en of ze terugkeren, dat is nog maar de vraag. Dat blijkt uit een gesprek dat de PvdA in Voorschoten on langs met twaalf jongeren uit het dorp voerde. De fractie wil de erachter komen waarom jon geren, tussen vijftien en twintig jaar oud, zo vaak Voorschoten verlaten. In de woning van raadslid Wim Carabain werden zij aan de tand gevoeld. „Ik heb genoten van het gesprek, maar ik had die uitgesproken reactie over het 'oude' Voorschoten niet verwacht", zegt fractievoor zitter Piet den Hartog die ook bij het gesprek aanwezig was. Uit het onderonsje bleek daarnaast dat er geen interesse is om 'zelf iets te organiseren', zoals jongeren vroeger in de Lindehoeve nog wel deden. De buurgemeentes bieden toch al voldoende, vinden zij. Het jon gerencentrum 'Underworld' in Voorschoten spreekt hun niet aan. Daar komen 'gabbers' met hun eigen house-muziek. „Twee dagen per jaar zijn de jongeren wel trots op hun dorp: tijdens de paardenmarkt en op Koninginnedag. Dan nemen ze hun vrienden mee." En het is ook wel gezellig winkelen in het dorp. Een cofïeshop of een Mc Donald's erbij zou leuk zijn, maar dat hoeft niet per se, vin den ze. Den Hartog vindt dat de twaalf ondervraagden kunnen doorgaan voor een goede steek proef. „De kinderen komen niet alleen uit PvdA-nesten. Ze zijn allemaal uit de kennissenkring van onze fractie afkomstig. Ze wonen verspreid over het hele dorp. Het gesprek was zo boei end dat het na tweeëneenhalf uur eigenlijk nog niet was afge lopen", volgens Den Hartog. Het was de eerste keer dat de fractie serieus en 'diepgaand' met jongeren sprak. In april volgt wegens het suc ces dan ook een nieuwe sessie. Want de PvdA is nog niet uitge praat met de jongeren. En de volgende keer nemen de twaalf allemaal een gast mee. „Die zoeken we vooral in de 'gab ber'-hoek. Daar wollen we meer van weten, vooral ook omdat bleek dat deze jongeren vreemd genoeg de gabbers ook eng vin den. Net als oudere Voorschote naren", volgens Den Hartog. Tot zijn verbazing begonnen de jongeren spontaan over de angst voor onveilige plekken in Voorschoten te praten. Een on derwerp dat volgens hem alleen onder oudere mensen leeft. Het onderhoud met de jonge ren had volgens Den Hartog overigens niets te maken met leden- of kiezerswerving voor de verkiezingen van volgend jaar. In het partijblad 'De Vuist' heeft de partij bekendgemaakt dat het volgend jaar vier zetels in de gemeenteraad wil hebben, waaronder een wethouders- stoel. Nu levert de fractie geen wethouder, en heeft twee raads- zetels. „Deze jongeren zijn wel de jongste kiezers, die je ook nodig hebt, maar willen we vier zetels dan hebben we meer dan de steun van deze jongeren no dig", zegt Den Hartog. De International Historie Tul penrallye telt dit jaar 200 deel nemers. De rallyrijders starten dinsdag 15 april bij Huis ter Duin in Noordwijk. Zaterdag 19 april worden ze in de badplaats aan de eindstreep verwacht. De tulpentocht van 2100 kilometer voert de coureurs door België, Luxemburg en Frankrijk. Het traject door de Franse Vogezen van 450 kilometer wordt door de organisatie gezien als zwaar ste hindernis voor de deelne mers. Bij de keuring op 14 april op de Noordwijkse boulevard zal blijken of de deelnemers goed genoeg zijn voorbereid. jd tegen complex aan Kwikstaartplein gaat door groep omwonenden wil proberen om een verdieping ia> krijgen' van een appartementencomplex aan het el staartplein in Leiderdorp. De bouw van het complex iter al in volle gang. Het beton is gestort en de eerste eping is bijna klaar. Toch zet de harde kern van be- tArmakers tegen de bouw de strijd onverminderd '"t. Gisteren stond het groepje omwonenden voor de van State in Den Haag. „Zolang er mogelijkheden gaan we door tot het bittere eind", zei P. de Weerdt loop. 3t )orp judy nihof jlen waren dit keer gericht edeputeerde staten van t ([Holland, die het bestem- iplan hadden goedge- En dat had de provincie ie liet moeten doen, vindt De vijdt. „We hebben aange- hoe onzorgvuldig de ge- te is geweest. Een heel be- jk punt voor ons is dat de inte voor het gebouw dat komt, subsidie had aange- d een half jaar voordat het nmingsplan in de open- eid werd getoond. Het us al een beklonken zaak. iN AAN DEN RUN» Directeur Voorschotense Ds. Fortgensschool zal zich niet vervelen voorschoten kees van kuilenburg Ja, we voelen ons echt bedon derd. En die onzorgvuldigheid geldt ook voor gedeputeerde staten. Die hebben het slechte gedrag van de gemeente goed gekeurd." De Weerdt heeft niet de illusie dat de bouw van hetvcomplex, dat vier lagen moet krijgen, als nog wordt gestopt. Maar hij hoopt een compromis te berei ken. „In horizontale zin kun je niks meer veranderen, omdat het beton is gestort. Maar in verticale zin wel. Ik heb voorge steld om het gebouw een ver dieping lager te maken. De omwonenden trekken al jaren ten strijde tegen Leider dorp. Ze vinden dat de gemeen te totaal niet naar hen heeft ge luisterd, terwijl hun wel in spraak was beloofd. Volgens hen is het geplande gebouw dat bestaat uit woningen en com merciële ruimtes veel te hoog en te groot. Daardoor wordt de privacy van een aantal bewo ners van de Gruttostraat aange tast. Zij krijgen het complex voor hun neus. „Nergens in Lei derdorp zie je zulke kleine af standen van muur tot muur", aldus De Weerdt, die overweegt om een eis tot planschade in te dienen. Volgens De Weerdt doet een aantal bezwaarmakers van het eerste uur inmiddels niet meer actief mee. „Ze staan nog wel achter ons, maar ze zijn afge haakt uit moedeloosheid. 'Je kunt toch nooit winnen', den ken ze." Wethouder A. van Dijk (ruim telijke ordening/BBL) was van morgen niet bereikbaar voor commentaar. 'Boerenkielenteam' van de ie in Alphen aan den Rijn, 71 steld na een massale - tpartij tijdens een carna- liering in het parkrestau- van Avivauna, heeft zijn rzoek afgerond. De politi- oorde enkele tientallen ge in en zeven verdachten. verdachten zullen zich ten verantwoorden voor ;n echter. Het gaat om een irige man, twee 24-jarige mannen en een 44-jarige man uit Waddinxveen en Alphen aan den Rijn. Bij de vechtpartij, op negen februari, werden een 47-jarige en een 25-jarige Alphenaar zwaar mishandeld. Zij moesten met hoofdletsel in het zieken huis worden opgenomen. Het Boerenkielenteam hield kort na de vechtpartij twee ver dachten aan. Op 17 en 18 fe bruari volgde de aanhouding van nog eens twee mannen en een paar dagen later werden nog eens drie mannen aange houden. In totaal deden elf mensen aangifte van (zware) mishan deling of openlijke geweldple ging. De politie hoorde veertig getuigen en nog eens twintig getuigen telefonisch. De vier verdachten bekenden de mis handeling van vier slachtoffers. De drie verdachten, die niet zullen worden vervolgd, ont kenden alle betrokkenheid met de vechtpartij. Martha Biesheuvel heeft vast roeiles genomen om wat te doen te hebben als ze volgende week donderdag stopt als direc teur van de protestants-christe lijke basischool Ds. Fortgens in Voorschoten. Ze vertelt het wat lachend want na haar vervroeg de uittreding (vut) zal ze zeker niet in een gat terechtkomen. Er wachten zoveel aardige dingen, dat van verveling geen sprake zal zijn. „Daar ben ik ook het ty pe niet voor." De Voorschotense - geboren in Rijk in de Haarlemmermeer - deed in 1956 eindexamen als kleuterleidster. Waarom Bies heuvel destijds die keuze voor dat vak heeft gemaakt kan ze niet uitleggen. „Er waren in die tijd niet zoveel mogelijkheden voor meisjes. Als je het nu vraagt weet ik wel een ant woord. Als leerkracht heb je een prachtig beroep, zeker als kleu terleidster. Want werken met kleuters heeft altijd mijn voor keur gehad. Ook al heb ik voor de klas gestaan in de boven bouw. Daar had ik tenslotte ook mijn papieren voor. Mijn sterk ste kanten liggen echter in het onderwijs aan kleuters en ie mand die op z'n plek zit floreert het beste. Daar is de school ook mee gediend." Op 1 januari 1957 begon zij als kleuterleidster in Aalsmeer. „In 1959 ben ik getrouwd en werd prompt in Aalsmeer ont slagen. Zo ging dat nog in die tijd", kijkt zij terug. „Gehuwde vrouwen hoorden thuis. Nu on voorstelbaar, maar ik kon stop pen met mijn werk." Pas in 1974, inmiddels moeder van vier kinderen, pakte zij in Voor schoten de draad weer op. Als kleuterleidster op het Kwetter- nest. „Dat kleuteronderwijs is zo boeiend. Als je ziet wat die kin deren van vier tot zeven jaar in die betrekkelijk korte periode leren. Dat is onvoorstelbaar. En dat spelenderwijs. Want dat spelen is zo enorm belangrijk. Vanuit de bovenbouw is er wel eens wat druk om toch maar al vast rekenen te leren. Dat moet je niet doen, want dat spelen is zo enorm belangrijk. Daar heb Martha Biesheuvel: „Ouders geven het liefste wat ze hebben in andere handen." foto dick hocewoninc ben ze ook in de bovenbouw nog veel plezier van", vertelt de Voorschotense. „Verder heb je als kleuterleid ster een enorme verantwoor ding. Ouders geven het liefste wat ze hebben over in andere handen. Als kleuterleidster derwijs veel minder is gewor- neem je een deel van de opvoe- den. Nu is de opleiding gericht ding over. Dat is nogal wat en op vier- twaalfjarigen. Vroeger moet je ook niet te licht over had je als kleuterleidster een denken. Vandaar dat ik het zo aparte opleiding. Dat is verdwe- jammer vind dat in de opleiding nen. Naar mijn idee een slechte de aandacht voor het kleuteron- zaak. Ik heb echter goede hoop dat ze op den duur weer inzien dat meer aandacht voor het kleuteronderwijs een goede zaak zou zijn." Volgens de vertrekkende di recteur is het onderwijs in de af gelopen jaren wel wat veran derd. „Neem nu de leermetho den. Zeven jaar geleden is de taalmethode vernieuwd. Dat gaat nu weer gebeuren. Kinde ren leren nu bijvoorbeeld op een totaal andere wijze rekenen dan vroeger. Op een gegeven moment moet je de keuze ma ken om op een andere methode over te stappen. Dat is een enorme stap, want je bent nooit voor 100 procent zeker of je een goede keuze heb gemaakt. Dat bleek pas uit een landelijke toets, waar we aan mee deden. Daar scoorden we prima. Zo ben je als team voortdurend be zig om je te vernieuwen. Dat was vroeger ondenkbaar. Ook dat is een boeiende kant van het onderwijs." Vijf jaar geleden - inmiddels was ze vanaf 1985 bij het sa mengaan van het kleuter- en basisonderwijs adjunct-direc teur van de school - stond Martha Biesheuvel voor een keuze. „Onze school fuseerde met Het Palet en de mogelijk heid was aanwezig om gebruik te maken van een vertrekrege- ling voor oudere leerkrachten. Het bestuur vroeg mij echter of ik directeur wilde worden en de fusie begeleiden. Dat laatste heb ik gekozen. Vooral omdat ik het als een uitdaging zag om dat aan het eind van mijn loop baan voor elkaar te brengen. Dat ging niet vanzelf. Zo heb ik nog een aantal cursussen op het gebied van het management en dergelijke moeten volgen. Kwam ik in de gang m'n oudste zoon tegen die ook in het on derwijs zit. Kortom een prachtig slot aan een boeiende carrière in het onderwijs." Martha Biesheuvel neemt don derdag 27 februari met een re ceptie in de aula van de Ds. Fortgensschool aan de Oude Adegeesterlaan afscheid. De bijeenkomst beging om 18.45 rdwukerhout paul de vlieger |terop de envelop van de ykaart zit een sticker: 'Ver- bericht'. De kaart zelf is zo elijk nog curieuzer. Er ?";t een kleurenfoto op van d iverledene, die in zijn he lblauwe kist zit en glimla- )d voor de allerlaatste keer lezer gedag zwaait. Piet merdam van de 's-Graven- seweg in Voorhout is dood. leven lang was hij bfij en ging hij ook blij dood. „Na bijzonder gelukkig leven ik verhuisd naar de andere ild", laat hij in zijn zelfge- kte kaart weten. efenis begrafenis van Piet War- dam is inmiddels weer een al dagen achter de rug. En vel iedereen veel van Piet was er volgens zijn broer rt van droefenis in de rdwijkerhoutse Victorkerk veel te merken. „Piet wilde hebben dat we zouden en, omdat hij het zelf hele- {niet erg vond. 'Ik ga niet Ik ga naar een beter le zei-ie altijd." Voor alle in op de begrafenis was er een borrel van de over- ne. En de pastoor had, op j uek, niet zijn bij uitvaarten uikelijke sobere priesterge waad aangetrokken. Piet Warmerdam had leuke mie en wist dat al een jaar of negen, volgens zijn broer. „Maar als je vroeg hoe het met hem ging, zei hij altijd dat het goed ging. Die man is nou wer kelijk nooit somber geweest. Een uniek mens, een lief mens ook. Ik kan me niet herinneren dat hij ooit met ook maar ie mand ruzie heeft gehad. Piet was eigenlijk een beetje te goed voor deze wereld. Hij vertrouw de iedereen omdat hij dacht dat iedereen was zoals hij zelf was. Soms is daar ook natuur lijk ook wel eens misbruik van Nachtdiensten Voor zijn pensionering was Piet Warmerdam jarenlang recep tionist bij verschillende Noord wijkse hotels: Huis ter Duin, Palace en Noordzee. Broer Al- bert: „Hij had een voorkeur voor de nachtdiensten. Een leuk aspect vond hij dat er 's nachts nog wel eens zonderlin ge figuren of mensen met pro blemen bij hem kwamen met wie hij dan kon praten. Mensen uit de put helpen, dat deed.Piet het liefst." Uiteindelijk is de Voorhouter - die zich eigenlijk meer een Noordwijkerhouter voelde om dat hij zijn leven lang op een steenworp van 'Piet Gijs' woon de - 71 jaar geworden. „Ik ben er vast van overtuigd dat omdat hij het leven zo zag zitten, hij zo lang met zijn ziekte heeft kunnen doorleven", aldus zijn broer. Zijn kist, die Piet War merdam in 'de kleur van de he mel' liet maken, had hij al zo'n anderhalf jaar voor zijn dood in huis. Soms ging hij er even in zitten of liggen om alvast te wennen. En voor de foto op de rouwkaart natuurlijk. „Ook dat paste bij Piet. Zoals hij was er geen een." Mooi In de kaart schrijft Piet War merdam in zijn eigen bewoor- digen hoe hij over het leven, en het sterven, dacht: „Ik dank God voor de duizenden dagen, zo mooi, dat als ik voor elk er van had moeten geboren wor den en ervoor had moeten ster ven als een ééndagsvlinder, het de moeite meer dan waard was geweest. Verder dank ik God ook voor de talloze mensen die ik door Zijn toedoen op deze planeet met plezier mocht ont moeten. Ik dank jullie voor alle prachtige momenten en voor alle hulp bij deze verhuizing. Overigens verheug ik me erop jullie, als het jullie tijd is, op mijn nieuwe adres te mogen verwelkomen. Tot ziens dus." LIEVE MENSEN, VEEL GELUK EN TOT ZIENS! De rouwkaart van Piet Warmerdam, die hij zelf 'verhuisbericht' noemde. Ruzie gemeente en corporatie bijgelegd woningen die nu zijn gepland, met de buurtbewoners door te komen er acht bovenop de be- praten", stelt Banga vast. staande bebouwing. Over de nadere details van de bouw- Naar verwachting zal de wo- plannen willen gemeente noch ningbouwvereniging de buurt bouwvereniging zich uitlaten, in het voorjaar een bouwplan „Het is correcter om dat eerst voorleggen. oegstgeest maarten keulemans De Oegstgeester Gerberalaan krijgt er in de loop van het jaar 21 huurwoningen bij. Daar zijn de gemeente en woningbouw vereniging Buitenlust het over eens geworden. Het overleg over de nieuwbouw liep eind vorig jaar vast. De gemeente stond erop dat de corporatie zich zou beperken tot huurwo ningen alleen. Buitenlust wilde behalve huurwoningen ook koophuizen laten bouwen 'om de huren van andere woningen betaalbaar te houden', zoals Buitenlust-direc- teur J. Banga verwoordde. De corporatie heeft inmiddels toegezegd om alleen maar huurwoningen aan de Gerbera laan te laten bouwen. Of die be lofte tot hogere huren leidt, houdt Banga in het midden. „We streven naar een goede verhouding tussen de huren en de kwaliteit van de woningen. En volgens ons is die verhou ding met de huidige afspraken gewaarborgd." De nieuwbouw is onderdeel van een grootscheepse opknap beurt van de ongeveer 240 cor poratiewoningen in de omge ving van de Gerberalaan. Oor spronkelijk was het de bedoe ling dat er 24 woningen zouden worden bijgebouwd. Van de 21 BANK HARVINK STOF vanaf! f 30Ó 1 r LEER 3845,- adviseurs in modern wonen

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15