'Het was net als een blind date' fumposter Alegria een vlucht in tijd en bestemming Cultuur&Kunst Fotograaf Breitner maakte zichzelf onzichtbaar Circus Herman Renz naar Leiden Kunstboulevard VRIJDAG 21 FEBRUAR11997 941 Pieterskerklezi over Verhulst LEIDEN Frits Scholten, consen n beeldhouwkunst van het Bl( museum in Amsterdam, zondag 23 februari een lezii c de Leidse Pieterskerk (1 uur). Titel van deze 21ste terskerklezing is 'De beeld c wer Rombout Verhulst enj. grafmonument van Joha e van Kerckhoven'. Verhuis s een beroemde beeldhouwee de zeventiende eeuw diee grafmonument van Van 10] hoven, in de Pieterskerk, I gemaakt. Tevens wordt ges ken over ander werken die hulst in Leiden heeft gem zoals het reliëf op De Waa het beeldhouwwerk op de i van het Heerenlogement. 2C Pat Boone verbannen om l heavy-metalloo* LOS ANGELES DPA De Amerikaanse religieuzi nj zender Trinity Broadca23 Network heeft de weke., gospel-uitzending van Boone in de ijskast gezet oi in de zanger bij de uitreiking Kc de American Music AwariSp januari was verschenen 1c heavy-metalkleding. te Volgens de Los Angeles 1 \i van donderdag heeft Trinit sloten de 62-jarige BooneDe het scherm te verbannen 1 er een stroom van klachteiHe binnengekomen over de van de zanger, die in n ,n tientallen jaren durende c< re altijd het image van de buurjongen heeft gehad. 0ru| gala-avond verscheen hij ii 5 leren pak met ontblote boi [ei een hondenhalsband om. j& Boone, die aan het begii 19 zijn carrière vaak met zijn ur jes op de hitparade stond, 'n wijdert zich met zijn mi?-3 steeds meer van de :h' gospels. Zijn optreden in h( y? wraakte leren pak noemdn een publiciteitsstunt voor t\c album 'In a Metal Mooi ;i|e More Mr. Nice Guy', da ert „voorzichtige heavy-metali bestaat.". Breitner (1857-1923) wist zich als fotograaf onzichtbaar te maken. Niemand merkte hem op als hij gewapend met came ra de straat op trok. De kunste naar was dan ook geen regis seur die mensen liet poseren. Het 19e eeuwse leven draaide gewoon door, zo blijkt uit de foto's van recent ontdekte glas negatieven. Een selectie van de vondst is vanaf vandaag in het Gemeen tearchief Amsterdam te zien op de tentoonstelling G.H. Breit ner, fotograaf en schilder van het Amsterdamse stadsgezicht. Dan is ook de digitale tentoon stelling met tachtig foto's via Internet oproepbaar. Het is voor het eerst dat het archief zich op het computernetwerk begeeft. Conservator Anneke van Veen kreeg de vrije hand bij het samenstellen van de tentoon stelling. Ze koos de mooiste exemplaren: de bekende stads gezichten met de Amsterdamse bruggen, maar ook de bouw putten en de armoedige slop pen en stegen. De glasnegatieven lagen waarschijnlijk sinds de jaren veertig in het Gemeentearchief. Pas in 1995 kwamen ze boven water. Ontdekker Doriann Kransberg van het archief is honderden keren langs de plank gelopen. Pas toen ze op zoek was naar iets anders maakte ze de oude doosjes open. Nog merkwaardiger is dat de foto's van de negatieven vóór de ontdekking door duizenden handen zijn gegaan. Dat nie mand ze herkende is bijna on begrijpelijk, onderschrijft Van Veen, maar Breitners fotocol lectie is met raadsels omkleed. „Met tussenpozen duikt er iets op." Van Veen sluit niet uit dat de komende tijd meer boven water komt. De tentoonstelling bevat niet alleen foto's, maar ook aquarel len en schilderijen. Soms maakte Breitner een schilderij op basis van zijn foto's. Hij werkte ook andersom. Een al geschilderd onderwerp interes seerde hem dan zo dat hij het later op foto vastlegde. De tentoonstelling in het ar chief duurt tot en met 27 april. Het Nederlands Circus Herman Renz komt volgende maand naar Leiden met een nieuw programma. Van 6 tot en met 9 maart heeft het circus haar tenten opgeslagen op het terrein van de Groenoord- hallen. Vorig jaar kwamen circusdirecteur Herman Renz en zijn vrouw Diana om het leven door koolmonoxydevergiftiging. De voorstelling begint dit jaar daarom met een openingsnummer dat een hommage is aan Herman en Diana. Op het programma staat verder een mix van acrobatiek, dressuur, jongleren en clowns. Ook dieren ontbreken niet. Jason Peters brengt een unieke dressuur van acht mannelijke leeuwen in de piste. De door Herman en Diana ge dresseerde paarden en olifanten staan nu onder leiding van Gerry Jalin, die zijn sporen heeft verdiend bij de beroemde circussen Knie en Krone. Kaarten voor Circus Renz zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij het VW en bij de kantoren van het Leidsch Dagblad aan de Roose- veltstraat 82. Bij de circuskassa begint de kaartverkoop op de dagen van de voorstelling om 11.00 uur. Eeuwenlang was er een wereld van verschil tussen de stad en het platteland. Het was duidelijk welke verschijnselen en activitei ten typisch bij de stad hoorden en welke niet. In de jaren twintig en dertig van deze eeuw begon een kentering. De woon-, werk en recreatiefuncties werden ge scheiden en ruimtelijk verspreid. De explosieve groei van de (auto)mobili- teit stimu leerde een ruimtelijke inrichting, waarbij stad en land steeds meer op elkaar gingen lijken. Verschil lendefuncties verhuisden uit de stad naar buiten. Dat kon, zoals bij nieuw inge richte terrei nen voor heid, een for se vooruit gang zijn. Grote garage bedrijven concentreerden zich in autobou levards buiten de stad. Dat werd niet als problematisch gezien. Anders was dat met de meubel boulevards. De gemeente Leiden heeft zich in het begin van de ja ren tachtig krachtig verzet tegen de komst van de meubelboule vard in Leiderdorp. Leiden vond dat een meubelboulevard langs de snelweg de centrumfunctie van de stad nodeloos uitholde en het gebruik van de auto te veel stimuleerde. Hoewel de provincie Zuid- Holland predikte dat zij tegen dergelijke boulevards was, gaf zij toch toestemming. Ook toen was het provinciaal beleid een beleid van geen daden maar woorden. Van de provincie hoeven we geen verzet te verwachten tegen de plannen om bij Shell-stations vestigingen van Albert Heijn te openen. Langs de snelweg kun je straks alles kopen, behalve kunst. Kunst koop je bij galeries in de stad. In de galeriefolder van het Centrum Beeldende Kunst (CBK) kunnen we zien dat Leiden thans 16 erkende galeries heeft die in of heel dicht bij de bin nenstad zijn gevestigd. In de laatste galeriefolder ontbreekt nu de naam Bleijenberg. Vorige maand vertrok de (grote) galerie Bleijenberg van de Breesi tegenover het Stadhuis) i To uw laan 1 op het industri rein van Leiderdorp. Tot en dit weekeinde is daar de ningsexpositie De Verhuizir zien. Ik zou best willen melden een galerie temidden van a bedriji op eei dustrit rein mislul is doemt de Li binnei stad functü verlies van ries h te vre De we lijkhei anden Het blijfsÉ maat de nie zeer zierig. nieuw catie negen positieruimten, waardoor verscheidenheid aan werken Leidse. Nederlandse en bui landse kunstenaars getoond worden. De concurrentiepositie Bleijenberg is sinds het b van dit jaar versterkt, doo de 'kunstkoopregeling' vai Mondriaan Stichting voor t kopen bij Bleijenberg van ki is geworden (De regeling dii mogelijk maakt kunstaanh renteloos af te betalen, geldt bij Stelling Gallery in de Ki straat). Het is te riskant or van uit te gaan dat niet galeries uit de stad vertrekke' er nooit een kunstboule langs de snelweg zal komen belangstelling voor kunst m toe; er komen steeds meer i sen die wat geld aan kunst nen besteden. Sinds twee jaar organiseei CBK in september een kunst te langs Leidse ateliers en ries met een ondersteun tentoonstelling in de Waag^ deze samenwerking een pet nent karakter krijgt en u verdiept, ontstaat haast va een binnenstedelijk en ty\ Leidse 'kunstboulevard'. sluitend daarop is met de fit de bus ook nog Galerie Ble u berg in Leiderdorp te bezoek Franse rechter Narren, vagebonds, aristocraten, dwazen en engelen in extravagant circus weigert verbod 9 a 1 0 9 1 I I l Op reis naar paradijselijke oorden De Leidse Hortus Botanicus, Noordwijk-binnen, de Bol lenstreek en Delft; deze vier plekken staan centraal op de tentoonstelling 'Reis naar een paradijs' die deze week in het Centrum Beeldende Kunst (CBK) in Leiden wordt ge opend. Kunstenaar Adriaan Nette nodigde vier mensen uit Leiden en omgeving uit hem mee te nemen naar een plek die heel bijzonder voor hen is. De vier fungeerden als gids, Nette maakte foto's en aantekeningen. Zijn ten toonstelling in het CBK is een soort reisverslag naar vier paradijselijke oorden. LEIDEN .SANDRA SMAUENBURG Uit het abonneebestand van de kunstuitleen werd de eerste gids gekozen, die vervolgens een tweede persoon uitnodigde, et cetera. Napratend met het vier tal, rond een tafel in het CBK, vertelt Adriaan Nette: „Het was voor iedereen even spannend. Voor de medewerkers van het CBK omdat zij niet wisten wat voor tentoonstelling zij konden verwachten, en voor de gidsen omdat zij met een vreemde kunstenaar op stap moesten. Het was haast als een blind date waar spreek je af en hoe her ken je elkaar? Er waren geen voorwaarden wat betreft tijdstip of tijdsduur. De enige restrictie was dat de plekken binnen de grenzen van Zuid-Holland moesten liggen." Het zijn vooral de verhalen van de gidsen die het project zo bijzonder maken, want aan de foto's alleen kun je de gebeurte nissen niet aflezen. Nette: „Op vallend veel reizen gingen naar een plek uit de jeugd van de deelnemers. Het was alsof ik achterop de bagagedrager zat en meegenomen werd op een tocht door hun léven. Als kun stenaar stapte ik midden in een verhaal waarvan ik het begin noch einde kende, want ik wist niets af van de achtergrond van mijn gids." Marina Hertman, die als eer ste door het CBK werd bena- 'Alegria', een show vol dynamiek. clowns, een sterke man, een vuurvreter, trapeze-artiesten, acrobaten en musici. Enerzijds roept de voorstelling nostalgi sche gevoelens op, anderzijds wordt duidelijk dat dit circus een circus is van deze tijd. Een cast van Russen, Mongolen, Oekraïners, Canadezen, Belgen, Italianen, Libanezen en Chine zen, ontdekt door de scouts van de oprichters van Cirque du Soleil die jaar in jaar uit de we reld rondreizen op zoek naar nieuw talent. En de grote ontdekkingen in 'Alegria' is de Rus Yuri Maiorov, de Vliegende Man, voormalig acrobaat bij het Moskous Staat scircus. Als een Griekse god hangt de atleet aan doeken in het middelpunt van het circus en zweeft, vliegt als een vogel door de tent. Adembenemend. Feitelijk is elke act een mees terstuk, de toeschouwer komt ogen te kort, omdat er naast het optreden in de piste nog veel meer gebeurt. Maar... alles wat er gebeurt, behoort tot de show. Een show die de grappige kan ten van het leven laat zien. Al blijft het - na 'Saltimbanco' ook met 'Alegria' - moeilijk om on der woorden te brengen wat de energie, de passie, ja, de magie FOTO GPD van Cirque du Soleil precies in houdt: dit circus, dat geen cir cus is, moet je met eigen ogen zien. Kaarten voor de periode van 6 maart t/m 20 april zijn dage lijks van 9.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 9.00 tot 18.00 uur te bestellen via de Alegria-tic- ketlijn: tel. 020-6862109. Prij zen vanaf 19 gulden voor kin deren tot 12 jaar en vanaf 29 gulden voor volwassenen. Aanvangstijden: dinsdag t/m vrijdag: 19.30 uur, zaterdag 15.30 en 19.30 uur en zondag 13.00 en 17.00 uur. derd, heeft de kunstenaar mee genomen op een autotocht door de Bollenstreek. „Het bij zondere was dat ik me door hem veel meer bewust werd van de plekken die ik liet zien en die ik zo goed kende. De reis was een soort totaalgebeuren, een proces van zintuigelijke ervarin gen. Je ziet dingen die je nooit eerder zijn opgevallen en dan als heel bijzonder ervaart. Je ruikt geuren, voelt de aarde." Adriaan Nette valt haar bij. „De Bollenstreek is typisch zo'n plek met een stereotype imago. Maar als iemand een verleden heeft met die plek, kan zij zo'n streek op een heel andere ma nier tot leven brengen. Ook de reis naar een bekende plek als de Hortus kreeg door de herin neringen en ervaringen van de gids een extra dimensie. Marie ne Russell: „Ik ben als kind op gegroeid op het eiland Mauri tius. Sinds ik in Leiden woon, ga ik regelmatig naar de Hortus om de tropische sfeer te proe ven. De geuren, de luchtvoch tigheid, de waterlelies... alles daar herinnert me aan mijn ge boortegrond. De Hortus is mijn paradijs in Leiden, de plek waar ik naar toe ga als ik mij down voel." De Leidse 'Reis naar een pa radijs' is de laatste van een pro ject waar in totaal zes kunstuit lenen in Zuid-Holland aan mee werkten. Nette: „Er waren gid sen die als een touroperator te werk gingen en van tevoren een reisschema hadden vastgesteld. Anderen namen mij mee op een zoektocht naar een plek van vroeger. Zoals Harry van Nie. Hij wilde in Delft op zoek naar het huis van zijn grootmoeder. Als klein jongetje ging hij, met zijn ouders, altijd op zondag middag bij haar op bezoek. De ze reis moest en zou dan ook op zondag plaatsvinden. Met het project 'Reis naar een paradijs' heeft Adriaan Nette geprobeerd kunst middenin de samenleving te plaatsen. „Kunst heeft vaak een heel geïsoleerde, bijna elitaire positie in de maat schappij. Een museum bezoe ken is haast een ritueel gewor den, een soort eredienst waarbij Een rechtbank in Parijs heeft een door een groep priesters en parochianen ingediend verzoek om de poster van de nieuwe Amerikaanse film 'The People vs. Larry Flynt' te verbieden af gewezen. Op de poster staat hoofdrol speler Woody Harrelson afge beeld, die een lendedoek draagt die is gemaakt van de Ameri kaanse vlag en zijn armen ge spreid houdt alsof hij is gekmi- sigd. De afbeelding van Har relson is geprojecteerd over het kruis van een vrouw in bikini. De poster is aangeplakt op dui zenden reclamezuilen in Frank rijk. De gemeente Versailles heeft de posters reeds laten ver wijderen. De voorzitter van de Franse bisschoppenconferentie, monseigneur Louis-Marie Bille, noemde het onacceptabel om de kruisiging van Christus te vergelijken met „de beproeving van een pornograaf." In de VS is eventuele op schudding voorkomen door voor de poster een foto te ge bruiken van Harrelson en zijn tegenspeelster Courtney Love die elkaar omhelzen. Hersentumor bij Liz Taylor verwijderd LOS ANGELES RTR Neurochirurgen hebben gis teren tijdens een vier uur du rende operatie een goedaar dige tumor verwijderd bij ac trice Liz Taylor. Een woordvoerder van het Cedars-Sinai ziekenhuis in Los Angeles zei dat de opera tie succesvol verliep en Tay lor rustig bijkwam. Artsen ontdekten het gezwel deze maand tijdens een routine- onderzoek. Zij verwachten dat Taylor zonder complica ties zal herstellen. Mariene Russell: „Sinds ik in Leiden woon, ga ik regel matig naar de Hortus om de tro pische sfeer te proeven. Alles daar herinnert me aan mijn geboor tegrond. FOTO DICKHOGEWONING je alleen mag fluisteren in het bijzijn van de schilderijen en objecten. Kunst verdient een meer dynamische positie. De kunstenaar moet zich niet .op sluiten in zijn ivoren torentje van zijn atelier, maar de kunst op straat zoeken, bijvoorbeeld in Noordwijk-binnen of in de Bollenstreek." De tentoonstelling 'Reis naar een paradijs' is van 21 februari t/m 23 maart te zien in het Centrum Beeldende Kunst, Hooglandse Kerkgracht 19-21 in Leiden. Open: wo. t/m za. 12-17 uur, do. 19-21 urn-, zo. 12-16 uur. luidstechnieken. Samen met de „Het grote succes van 'Saltim- excentrieke karakters, de mee- banco' heeft ons echt verrast en slepende muziek (een mix van sterkt ons in de verwachtingen kletzmer, tango, cabaret en die we van 'Alegria' hebben, prachtige violen) en de sprook- 'Alegria' is een volkomen ande- jesachtige kostuums, vormen zij re show dan 'Saltimbanco'. Een de magische wereld van 'Ale- compleet nieuwe cast van ne- gria' die bij jong en oud tot de gentig mensen in de leeftijd van verbeelding spreekt. 5 tot 65 jaar, een totaal andere opzet en een uit- Bijna twee jaar geleden ging in een grote witte tent op het Mu seumplein in Amsterdam 'Sal timbanco' in première, de eer ste van inmiddels negen shows die Cirque du Soleil op het pro gramma heeft staan. 'Saltimbanco' werd aangekondigd als 'nog nooit vertoond', 'een geweldig circus zon der dieren'. De enige dieren die er optreden zijn mensen als dieren verkleed: braaf en mooi, fantasierijk en grappig. Weken achtereen domineerde het circus de hoofdstad. Net als elders in de wereld waren ook in Neder land de reacties bui tengewoon: elke dag weer een uitverkochte tent. Wekenlang extra voorstellingen en dan toch nog duizenden teleurgestelden die voor 'Saltimbanco' geen kaartje konden bemachtigen. Zoals het er nu naar uitziet zal het 'Ale gria', dat op 6 maart zijn Europese premiè re beleeft in een tent nabij het Olympisch Stadion (54 artiesten van verschillende dis ciplines en nationali- teiten in een 2,5 uur Excentrieke karakters en sprookjesachtige kostuums vor- durende show), net zo vergaan: vele keren een uitverkocht huis en naar verwachting menige ex tra voorstelling en dat terwijl el ke show al kan worden gezien door 2500 mensen. Cirque du Soleil laat zeker in 'Alegria' - dat staat voor vervoe ring, opgetogenheid, vreugde, extase - een van de oudste kunstvormen, het circus, op nieuw beleven in een eigentijd se omgeving. Het Canadese cir cus integreert de van oudsher adembenemende acrobatiek met hedendaagse licht- en ge- men de magische wereld van 'Alegria'. Het circus is dan ook uniek in deze wereld: het is grensverleg gend, sterk internationaal geori ënteerd. Het is een mix van straattheater en theatraal circus, met oogverblindende kostuums en make-up, een magische be lichting, een show vol dyna miek. „We hebben nooit kunnen bevroeden dat onze eerste Eu ropese avontuur zo zou aan slaan", zegt Guy Laliberté, pre sident van Cirque du Soleil. straling die geheel afwijkt van onze eerdere shows. De bezoekers worden al bij de eerste act op het verkeerde been gezet: de beleving van 'Alegria' is met niets te ver gelijken." 'Ale gria' is eigenlijk een tijdelijke vlucht in tijd en bestemming... De New York Times schreef: 'Saltim banco' was strak gestroomlijnd 'en bijna bovenna tuurlijk. 'Alegria' is aardser en doet barok aan met kostuums ge maakt van glitter en franjes, met trekjes van Fellini en Hieronymus Bosch'. Overigens heeft deze show wel al le ingrediënten in zich die Cirque du Soleil wereld beroemd hebben gemaakt: grens overschrijdende acrobatiek, tot de verbeelding sprekende muziek, gecompli ceerde lichttechnieken en over weldigende kostuums. Narren, vagebonds, aristocraten, dwazen, witte engelen en clowns zijn slechts enkele tot de verbeelding sprekende karak ters die het publiek leiden naar een spectaculaire wereld vol fantasie. Drama, theater en dans worden tot een totaalspek takel samengesmeed. Een circus met roodbeneusde

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10