PvdA: Vuile auto uit stad OPRUIMING oeren halen bakzeil, lestwet blijft overeind Overheid liet zich jzelen door TCR' Binnenland Lagere belasting voor dit jaar van de baan Europese missie zeer te spreken over pestmaatregelen Lichte aardschok treft Drente en Groningen Raadsels blijven rond moord op peuter - WAARSCHUWING - HEMA [leine krijgt cd 'Kruisje van Piet' pemeer Schaatser Piet Kleine, die tijdens de laatste editie van Elfstedentocht een stempelpost miste, krijgt het eerste exem- iar van de cd 'Het kruisje van Piet' uitgereikt. Dat gebeurt vol- nde week in hotel Struvé in Sappemeer. Het lied werd ge- hreven door dirigent Sim Noordhof en oud-Hoogezandster ica Manna. De zangeres en het piratenkoor 'Voorwaarts Voor arts' namen de cd onlangs op. Het lied was al te horen tijdens t televisieprogramma Laat de Leeuw van Paul de Leeuw. Van cd zijn duizend exemplaren geperst. leisjes hebben op UT streepje voor chede De Universiteit Twente (UT) komt met een regeling het financiële risico beperkt voor meisjes die kiezen voor een fonische opleiding. Studentes krijgen de mogelijkheid om bin- n vijf maanden te stoppen. De universiteit staat ervoor garant tzij de door hen verbruikte studiefinanciering en de kosten nde OV-jaarkaart terug krijgen. De regeling gaat het komende Uegejaar in. Versluis Ramspol mag van rechter olie» De keersluis bij Ramspol (Noordoostpolder) mag wor- n gebouwd. De Raad van State heeft bezwaren tegen de sluis gegrond verklaard. De bouw kan na de zomer van start. De lis dient ter beveiliging van West-Overijssel tegen opstuwing nuit het IJsselmeer. Het wordt de eerste balgstuw die als irmvloedkering moet gaan functioneren. Het kunstwerk vergt totale investering ruim 155 miljoen gulden. Tegen de bouw de sluis waren bezwaren ingediend omdat enkele polders ;t woningen erin) als gevolg van de ingreep meer risico lopen iverstromen. liegenthart vice-fractievoorzitter ihaag Margo Vliegenthart wordt volgende week gekozen tot e-fractievoorzitter van de PvdA. Zij is de enige kandidaat voor functie, waarin zij Karin Adelmund opvolgt die partijvoorzit- is geworden. Vliegenthart (38) zit sinds 1987 in de Tweede ner en is een warm voorstandster van 'Paars', de samenwer- g van de PvdA met D66 en WD. Begin jaren '80 was ze voor- er van de Jonge Socialisten. Ze is ook bestuurslid geweest van Rooie Vrouwen. Eind vorig jaar gold Vliegenthart als een mo- ïjke opvolger van Kamervoorzitter Deetman. De PvdA, die als post had kunnen claimen, gunde het Kamervoorzitter- ip echter aan het CDA. antal WAO'ers stijgt opnieuw haag» Opnieuw is het aantal WAO'er toegenomen, voor de de maand op rij. Dat blijkt uit cijfers van het College van Toe- at Sociale Verzekeringen (CTSV) over november 1996. Het ital WAO-uitkeringen steeg in november met 1700 tot .300. Ook als gedeeltelijke uitkeringen worden omgerekend iele is er sprake van een groei. Het aantal WW-uitkeringen m in november met ruim 2000 toe tot 360.000. Dat zijn er dgens wel 20.000 minder dan in november 1995. j| 1aag gpd ,n druk van de actievoerende nt en op de politiek heeft wei effect gehad. Op wat kleine et tjes hebben de boeren hun ,r{ jekregen, maar de hoofdlij- :j{ van het mestbeleid bleven 1(] eind. Aan de hoeveelheden die de boeren mogen uit- n, wordt niet getornd en de ngen op mestoverschotten en gehandhaafd. De hoe- leid uit te rijden mest en de ngen zijn juist de belang- te punten waar de boeren nte hoop lopen, ijinister Van Aartsen van Ibouw maakte de Kamer iren duidelijk dat lage hef- in de boeren niet stimule- rekkelijk om de vervuiling kopen. Een lage heffing be- jjj it namelijk dat het voorde- is de heffing te betalen dan iaag gpd ministerie van verkeer en rstaat heeft zich in de jaren aten gijzelen door Tankcle- g Rotterdam. Door vele eI lenen guldens subsidie te m in het bedrijf van de 1 rs Langeberg maakte het het bijzonder moeilijk TCR te palcken toen bleek dat h$en criminele bende was. etoogde voormalig 0 dinspecteur milieu Hooi- k er van het ministerie van M gisteren voor de parle- taire commissie die onder doet naar de TCR-affaire. 51 ens Hooimeijer is oud-mi- P r Kroes op een gegeven hfient verstrikt geraakt in een dat zij zelf gesponnen had: de ielp de broers Langeberg in >e adel met 23 miljoen gulden e heidsgeld, hoewel haar was 'd ld dat ze met boeven te en had. Toen de Amster- m se broers vervolgens in de ui erdamse haven hun boe- treken uithaalden en giftig uit schepen op open water vjftfen, kon of wilde Kroes niet ingrijpen omdat zij daar- 'haar' afvalbedrijf én de tfl idie zou verspelen, i' loimeijer maakte de com- to ie in rond Rotterdams dui- ■n1 k dat het in Nederland nog Is slecht gesteld is met de •having van de milieuwet- ns hem zijn er 'weef in' in het beleid. „Zo lang je aat zitten, ben je met een ion impossible bezig," zei lgens Hooimeijer werkt het fraude in de hand door de neling van afvalstoffen te laten aan particuliere ijven. Bovendien faalt de ANP Algemeen Nederlands Per: Schone voertuigen niet alleen fiscaal bevoordelen den haag gpd De PvdA wil over een jaar of tien alleen nog auto's in de binnensteden toelaten als ze heel 'schoon' zijn. Wagens met vervuilende motoren moeten uit de stad worden ge weerd, heeft PvdA-Kamerlid Crone vandaag voorgesteld in het een debat met minister De Boer van milieubeheer over schonere voertuigen en technieken. noemt het Kamerlid de belas tingvrijstelling bij de aanschaf van elektrische auto's, die De Boer heeft aangekondigd. „Zo'n elektrische wagen kost met be lasting 60.000 gulden. Als dat 40.000 kan worden door de be lasting ervan af te halen, is dat een stimulans om zo'n auto te kopen", aldus Crone. Het prijs verschil tussen vervuilende en minder vervuilende wagens is nu nog te klein, zegt hij. Naast fiscale voordelen moe ten andersoorige beloningen de automobilist aanmoedigen om den haag rien polderman Het kabinet is nog steeds te be scheiden als het gaat om maat regelen die schonere voertuigen en technieken moeten bevorde ren, meent Crone. Hij vindt dat er jaarlijks honderd tot twee honderd miljoen gulden extra beschikbaar moeten worden ge steld voor dat doel. Crone, die zijn ogen de kost gaf op de laatste auto-RAI, wijst erop dat die schone techniek er al wel is, maar nog (veel te) duur is. Een stap in de goede richting voor schone techniek te kiezen. Crone denkt aan aparte rijstro ken voor elektrische auto's, wa gens op gas en auto's met een zeer gering brandstofverbruik, bijvoorbeeld van 1 liter op 20 ki lometer en lager. Die categorie zou dan ook als enige toegang mogen hebben in de binnenste den, voorzover gemeenten au to's daarin al toelaten. Voor vieze auto's (oude ro kende diesels, auto's zonder ka talysator etc.) ziet het PvdA-Ka merlid grote parkeerterreinen aan de rand van de steden voor zich, vanwaar openbaar vervoer de stad in rijdt. Verder denkt de PvdA aan fors gesubsideerde demonstratieprojecten met bussen op aardgas of met elek tromotoren. Minister De Boer gaat voor Crone niet ver genoeg met haar nota Voertuigtechniek en Brandstoffen, die beoogt vooral de uitstoot van vervuilende gas sen door het wegverkeer te ver minderen. Maar door de groei van het verkeer wordt het effect van maatregelen tegen de ver vuiling verdoezeld. Om de ver vuiling werkelijk terug te drin gen zijn extra inspanningen no dig, meent Crorte. Vandaar zijn pleidooi voor de afsluiting van binnensteden (op termijn) voor vervuilende voertuigen en de reservering van rijstroken voor 'schone'auto's. Minister De Boer kondigde in januari aan, dat zij binnen de Europese Unie zal aandringen op een aanscherping van de ei sen, die de uitstoot van vervui lende uitlaatgassen van auto's verder moeten beperken. De burger hoeft dit jaar niet te rekenen op belastingverlaging nu de sociale fondsen met een onverwacht hoge tegenvaller kampen. PvdA, WD en D66 zet ten wel in op lagere belastingen in 1998, het verldezingsjaar. WD-woordvoerder Hooger- vorst stelt dat verlaging van de eerste belastingschijf dit jaar 'ontzettend moeilijk wordt'. De liberalen hadden daar eerder 800 miljoen gulden voor willen reserveren, goed voor ruim 100 gulden per huishouden per jaar. D66 had ingezet op een miljard, maar ziet daar nu ook geen kans meer toe. De voorstellen voor lagere lasten waren gebaseerd op de belastingmeevaller van zo'n 4,5 miljard, waarvan 2,3 miljard ook de komende jaren terug keert. Inmiddels is duidelijk ge worden dat de sociale fondsen (waaruit de uitkeringen worden om de mest -te transporteren naar boeren die een tekort heb ben". Ook de hoeveelheid mest die de boeren op het land mo gen brengen blijft overeind. De boeren hebben altijd aange drongen op een hogere norm. Dat is nodig om de vruchtbaar heid van de bodem, en dus de opbrengst, op peil te houden, zeggen ze. Van Aartsen maakte de Kamer duidelijk dat dat geen optie meer is. „De normen kun nen in de toekomst misschien nog wat aangepast worden, maar deze normen geven de richting aan en dat is minder mest op het land". Van Aartsen gaf aan dat hij de boeren ervan verdenkt alleen maar tijd te willen winnen met hun alternatieve voorstellen. Tal V^n keren hebben ze zelf intia- tieven aangekondigd om het mestoverschot aan te pakken, maar tot echte resultaten heeft dat nooit geleid. Zo kan het ook. In het Groningse Nieuw Scheemda is Violet Sanders een varkensparadijs begonnen. Volgens Sanders is het deels de schuld - dat die niet genoeg betaalt voor zijn varkenslapje. gunstig verslag uitgebracht. „Er is zelfs controle op de verwerking vol- komën doordat allerlei over heidsdiensten langs elkaar heenwerken. De voormalige milieuinspecteur wisselde met de commissie uitvoerig van ge dachten over de kansen die er zijn geweest om TCR aan te pakken. Hij wees erop dat het al snel na de start van het bedrijf, in 1985 mis ging. „In 1986 wa ren wij, de milieudienst Rijn mond en de Milieuinspectie al zo ver dat we TCR wilden slui ten vanwege de grove milieu overtredingen. De enige reden dat dat toen niet is doorgegaan, is dat Rijnmond werd opgehe ven," aldus Hooimeijer, die ver volgens tot zijn 'verdriet' te ma ken kreeg met de Zuid-Holland se milieugedeputeerde Hekkel- man.\,Toen flodderde alles weg. Hekkelman was een rubberen muur. Je werd er doodziek van. Dat veranderde pas weer toen gedeputeerde Van der Vlist kwam. Die toonde een rechte rug." Het voormalige hoofd hand having milieuwetten Van Dop van VROM bevestigde dat de handhaving van de milieuwet ten slecht is geregeld. „We heb ben genoeg mensen, geld en kwaliteit, maar we zijn in dit landje nog steeds niet in staat het goed te organiseren." De tegenwoordige politieman heeft wel een idee welke instan tie de supervisie zou moeten krijgen over het toezicht op de naleving van milieuwetten. „De inspectie milieuhygiëne van VROM is voor ons, als politie, de enige betrouwbare partner. Zij moet weer de kar gaan trekken, met meer bevoegdheden dan ze ooit heeft gehad." ruswuk anp/aly knol correspondent Deskundigen van de Europese Unie zijn zeer te spreken over de maatregelen die Nederland tot nu toe heeft genomen te gen de varkenspest. Het exportverbod van levende varkens blijft nog minstens een week van kracht. Gisteren werden drie nieuwe pestgevallen ontdekt maar landbouwminister Van Aartsen ziet die niet als aanwijzing dat Nederland de ziekte niet onder controle zou hebben. De nieuwe pestgevallen zijn in Odilia- peel, Venhorst en Heesch, de regio waar voor nu een vervoersverbod geldt waar mee het totaal aantal op 21 pestgevallen komt. Veterinair expert S. van der Meys was gisteravond, na een bijeenkomst in Brus sel met zijn veertien collega's van het Permanent Veterinair Comité van de EU zeer te spreken. Brussel eist geen aanvul lende maatregelen. De missie van Eu ropese deskundigen, die in de afgelopen dagen in ons land poolshoogte nam van de bestrijding van de varkenspest, heeft aan het Veterinair Comité een uitermate het woord excellent gevallen", aldus Van der Meys. Ander positief punt is dat het Veteri nair Comité woensdag opnieuw in Brus sel bijeen komt om de noodzaak van het exportverbod te bekijken. Zou er geen vertrouwen zijn in de door Nederland genomen stappen, zou er niet zo snel een extra vergadering zijn uitgeschreven. De Europese missie was vooral onder de indruk van wat er in het gebied rond Boekei, de haard van de pestepidemie, is gedaan. Ook de crisiscentra, de rond trekkende teams deskundigen en de gro te mate van automatisering van het on derzoek worden geprezen. Een minpunt vormden de verzamel plaatsen, waar varkens van talloze ver schillende bedrijven bijeenkomen voor ze worden geëxporteerd. „Om ze van daar weer terug te traceren, is een ern stig probleem", aldus Van der Meys. Van Aartsen heeft de aanvoer van vee naar de 'verzamelplaatsen' voor exportvarkens inmiddels verboden. betaald) ruim 4,5 miljard tekort komen. Dat tekort zou volgens Ybema nog een miljard hoger kunnen uitvallen. Het kabinet onderzoekt momenteel hoe dit probleem kon ontstaan. De PvdA heeft van begin af aan de pleidooien voor belas tingverlaging afgewezen. De so ciaal-democraten geven de voorkeur aan gerichte maatre gelen om de meest kwetsbaren te helpen. Daarbij gaat het om extra geld voor de wachtlijsten in de gezondheidszorg en een extraatje voor mensen die lang durig van een minimum-uitke ring moeten rondkomen. Ook die wensen staan volgens de WD nu op de helling. .Alles wordt heel moeilijk", aldus Hoogervorst. Alleen de belas tingverlaging voor ouderen die nauwelijks meer dan AOW ont vangen, lijkt nog onomstreden. Het kabinet neemt volgende maand een besluit over de wen sen van de Kamer. Melkert omarmt plan opvang na schooltijd den haag anp Het is hoog tijd om een begin te maken met het creëren van ex tra plaatsen voor naschoolse opvang op de basisscholen. Dat heeft minister Melkert van soci ale zaken en emancipatie giste ren gezegd tijdens de presenta tie van een plan van zijn partij genote Vliegenthart om daar 125 miljoen gulden voor uit te trekken. Volgens Vliegenthart verdient het bedrag zichzelf terug, om dat meer mensen, met name vrouwen, gaan werken. Vooral alleenstaande ouders komen in de problemen doordat zij geen buitenschoolse opvang hebben. In de vorige kabinetsperiode is al geld beschikbaar gesteld voor de kinderopvang maar daarbij ging het voornamelijk om ba by's en peuters. Gebrek aan op vangmogelijkheden van school gaande kinderen betekent dat één van de ouders toch vaak de moeder stopt met werken. Vliegenthart wil daarom een nieuwe stimuleringsmaatregel, die vooral gericht is op de groep van 4 tot 8 jaar. Ze gaat uit van een overheidssubsidie die gelei delijk vermindert, om plaats te maken voor een eigen bijdrage van het bedrijfsleven. In de eer ste twee jaar zou de subsidie vijfduizend gulden per plaats moeten bedragen, in het derde jaar 3.750 en vanaf het vierde jaar 2.500 gulden. Ook de ou ders moeten een eigen bijdrage betalen. Vliegenthart wil verder dat de fiscale stimuleringregeling voor kinderopvang wordt uitgebreid. Die regeling houdt in dat bedrij ven die investeren in kinderop vang, twintig procent van die kosten mogen aftrekken. Staats secretaris Vermeend van finan ciën kondigde gisteren aan de toegezegde analyse van deze re geling te versnellen. Uitbreiding ervan sloot hij zeker niet uit. Hij wil daarover overlegggen met de sociale partners. PERZISCHE MODERNE TAPRTEN Een wereldnaam in tapijten sinds 1919 Heemstede, Bronsteeweg 2,023 - 529 25 09 Honderden ongeruste telefoontjes emmen gpd Het zuidoostelijk deel van Drente en het zuidwesten van Groningen zijn gisteravond te gen elf uur getroffen door een lichte aardbeving. Gezien de honderden verontruste tele foontjes die bij de politie bin nenkwamen, lag het epicen trum vermoedelijk in de omge ving van Emmer-Compas- cuum. Het KNMI in De Bilt kon gisteravond nog niets mel den over de kracht en de aard van de schok. Ook dit instituut werd kort na de beving be stookt met tientallen veront ruste telefoontjes. De schokken werden hoofd zakelijk gevoeld in het gebied Emmer-Compascuum, Ros winkel, Nieuw Weerdinge, Nieuw Dordrecht en Ter Apel. De bodem schudde volgens de inwoners uit dat gebied zeker tien tot twintig seconden. Het betreffende deel van Drente is al vaker opgeschrikt door aardschokken. Op 16 januari van dit jaar werd de voorlaats te schok gevoeld. De beving van gisteravond had volgens de Drentse geoloog Meent van der Sluis zeker een kracht van drie op de schaal van Richter. breda» joop hoek Vorig jaar bekende de 27-jarige overbuur vrouw hoe zij haar 3-jarige overbuurmeisje doodde. In een doodstille Bredase rechts zaal werden gisteren video-opnamen van de politie vertoond waarop de vrouw vertel de hoe ze het kindje had omgebracht. Ze betuigde ook aan de ouders van de peu ter spijt over haar daad en zei die in een black out te hebben gepleegd nadat de het meisje opmerkingen had gemaakt over haar niet lang daarvoor overleden zoontje. „Maar ik heb het niet expres gedaan." De vrouw zelf zag die beelden ook, maar het leek of ze naar een andere, vreemde we reld keek. Haar'bekentenis heeft ze vorig jaar oktober weer ingetrokken. Net als ze al eerder deed met andere bekentenissen. Rechtbankpresident Lameijer vroeg haar een paar keer om een reactie op die zo overduidelijke verklaringen. Op een band van de reconstructie van het misdrijf is te zien hoe de vrouw het kindje in een vuilnis zak in de vuilcontainer heeft gestopt. Maar de vrouw reageerde maar mondjesmaat op de uitnodigingen van de voorzitter of beriep zich op haar zwijgrecht. Ze heeft het meisje niet vermoord, zegt ze, en als ze dat wel heeft toegegeven is dat onder druk van de politie gebeurd. Hoewel je haai' op een vi deoband hoort zeggen dat ze als kinder moordenaar 'verdient zelf op de vuilnisbelt te liggen'. De peuter ging op die noodlottige 24ste april vorig jaar pannenkoeken eten bij de \touw. Net als in eerdere verklaringen hield die gisteren vol dat de peuter haar woning weer had verlaten om thuis een portemon- neetje op te halen. Van het meisje zijn op de vuilstort in,Zevenbergen alleen een voet je en een schoentje teruggevonden. Haar ouders hebben haar nooit kunnen begra ven. Na haar arrestatie beschuldigde de ver dachte familieleden en bekenden ervan de peuter te hebben ontvoerd en gedood. De politie hechtte grote waarde aan haar in to taal twaalf bekentenissen en hield negen mensen aan die achteraf onschuldig bleken te zijn. Haar 34-jarige ex-partner bekende zelfs de verkrachting van het kindje, maar trok die verklaring later weer in. De publieke tribune puilde gisteren uit. Ook de ouders van het vermoorde meisje woonden het proces bij. Ze hoorden tot in detail hoe hun dochterje is gedood. Psychiater Haverkamp, die de vrouw heeft onderzocht, zei gisteren een traumati sche ervaring, zoals de dood van het zoon tje, iemand tot een daad kan brengen die de maatschappij schokt. Hij vond het echter onlogisch dat een trauma leidt tot het afleg gen van valse verklaringen, zoals de vrouw aantoonbaar heeft gedaan. Hij noemde de verdachte een wilslaachtige vrouw die zich scherpzinnig opstelt. Vandaag komen de officier van justitie en advocaat Moszkowicz aan de beurt met res pectievelijk hun requisitioir en pleidooi. Tijdens kwaliteitscontrole is in HEMA CHOCOLADE PAASEITJES schimmel aangetroffen. Het betreft de soorten: WALNOOT-TRUFFEL artikelnummer 10 09.1009, verkoopprijs 3 95 kleur zilverpapier: perzik AMANDEL-CRÈME artikelnummer 10 09 1016, verkoopprijs 3.95 kleur zilverpapier: donkerpaars KANEEL-VANILLE artikelnummer 10.09.1017, verkoopprijs 3 95 kleur zilverpapier: lichtblauw Daar deze schimmel niet in het produkt thuis hoort heeft HEMA uit voorzorg besloten deze paaseitjes uit de handel te nemen. Wij verzoeken u deze produkten terug te brengen naar de HEMA bij u in de buurt. U ontvangt uiteraard het aankoopbedrag terug. Voor informatie: HEMA Centrale Klantenservice, tel 020-3114800 Onze excuses voor het ongemak.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3