Internet blijft van Netscape Winnie de Poeh in twee talen op video en cd-rom Stunten met Microsoft Flight Simulator 6.0 Mum Media Philips slaat slag met Corbis cd-roms Engels leren met Flying Colours iternetters kijken minder tv co Een beetje handige manager maakt Volendam kampioen NDERDAG 20 FEBRUARI 1997 Do it right on your Internet-site. l-sile méér kun bieden dan alleen bedrijfsintern Irijblijvend gesprek of kijk op http://www.onsite. ina design Java applets Interactive scripts onSite AUTOMATION Microsoft heeft vorig jaar met zijn Internet-zoekprogramma Internet Explorer marktaandeel gewonnen op Navigator, de zoeker van zijn grootste concur rent en marktleider Netscape. In Nederland is Microsoft Ex plorer opgeklommen tot een marktaandeel van 22,5 procent, terwijl Navigator is gezakt naar een nog altijd respectabele 75 procent. Ook in de wereld blijft Naviga tor veruit het meest gebruikte zoekprogramma ('browser') voor Internet, zo blijkt uit re cente cijfers vanNedStat. In de week van 5 tot en met 11 janua ri telde het onderzoeksbureau 1,7 miljoen bezoekers op de 15.000 homepages waarvan NedStat het aantal bezoekers bijhoudt. Van de bezoekers is het land van herkomst vastge steld en de browser waarvan ze gebruik maakten. Netscape en Microsoft beheersen samen vrijwel de volledige browser- markt in de wereld, met samen 97,5 procent van de gebruikers. Hoewel de marktaandelen per land verschillen is Netscape Navigator 3.x in vrijwel ieder land de grootste browser. Al leen in Japan voelt het de hete adem van Microsoft Explorer 3.x in de nek (32,90 om 30,79 procent). Opvallend is dat In- ternet-bezoekers uit Noord Amerika (de zogenoemde com- domeinen) vaker gebruik ma ken van de oude versie van Netscape Navigator, 2.xOveri gens heeft Navigator 3.x ook al weer een opvolger: Netscape Communicator 4.x. Maar die modernste versie wordt we reldwijd nog maar door 2,69 procent van de Internetbezoe- kers gebruikt. De jongste versie van Microsoft Explorer, 4.x, is in gebruik bij 0,31 procent van de bezoekers. GPD Met het binnenhalen van de distri butierechten voor de Benelux van het Corbis-label heeft Philips een prima slag geslagen. Het Ameri kaanse softwarebedrijf maakt na melijk hoogwaardige producten voor computerliefhebbers die meer willen dan een spelletje spelen. Corbis richt zich op de groep, die zich op ontspannen wijze wil ver diepen in een onderwerp. De cd- rom-divisie is ontstaan uit het fo toarchief, de oorspronkelijke activi teit van Corbis. Dat archief bevat miljoenen (vooral) nieuws- en kunstfoto's, die beschikbaar zijn voor producenten van multi media, tijdschriften, enz. Eén van de collecties waarover Cor bis beschikt is die van Roger Res- smeyer, fotograaf van met name wetenschappelijke zaken. Bij de zes cd's die Philips in eerste instantie op de markt heeft gebracht zit dan ook een bloedmooi product met fo to's van Ressmeyer. Volcanoes is de naam en het is het resultaat van een opdracht die hij kreeg van het semi- wetenschappelijke magazine Natio nal Geographic om veertien maan den lang over de hele wereld vulka nen te gaan fotograferen. Het is een •indrukwekkend document geworr den. Niet minder indrukwekkend is het schijfje over het leven en het werk van Leonardo da Vinei. Waarom? Dat was de vraag die de vijftiende- eeuwse Italiaanse kunstenaar/we- tenschapper zichzelf voortdurend stelde. Of het nu ging om de bewe ging van water of het feit dat in de natuur de combinatie van wit en zwart een blauwe gloed krijgt. Leo nardo da Vinei wilde het gewoon weten. Zijn (aan)tekeningen in spiegelschrift en van rechts naar links zijn wereldberoemd onder de naam Codex Leicester. Die onlees bare krabbels worden op deze cd- rom omgezet in normale taal. Itali aans dus, maar desgewenst ook te lezen in het Engels. Het is niet zo vreemd dat juist Cor bis het leven en het werk van Da Vinei op cd-rom heeft gezet. Het bedrijf werd in 1989 opgericht door Bill 'Microsoft' Gates en u mag één keer raden welke multimiljinair ei genaar is van die Codex Leicester... Systeemeisen: min. 486/33,12 Mb ram, 256 kleuren SuperVGA, 2-speed cd-rom, Windows 3.1 of 95. Beide schijfjes kosten 99,95. JvdN De tijd dat 'Walter and Conny' ons Engels leerden door middel van dat goede oude zwart-wit televi sietoestel ligt ver achter ons. Wie nu Engels wil le ren in de huiskamer zet zijn multimediacompu- ter aan en stopt er bijvoorbeeld het cd-rommetje van de interactieve cursus Engels EuroPlus+ in. De taal wordt je dan op alle mogelijke manieren bijgebracht: door middel van geluidsopnamen, videobeelden, foto's, spellings- en uitspraakcon trole en nog veel meer. EuroPlus+ van Young Digital Poland Multimedia is gebaseerd op de beroemde taalcursus Flying Colours (met vlag en wimpel) van Heinemann uit Oxford. Uitgangspunt is om behalve de taal ook de cultuur en het dagelijks leven van het land in de cursus over te brengen. EuroPlus+ brengt de Engelse taal bij op diverse niveaus, van beginner tot gevorderden. Elk ni veau biedt omstreeks 150 uur intensieve studie. De drie niveaus zijn afzonderlijk verkrijgbaar of als een totaalpakket. Het programma werkt onder Windows en is geheel Engelstalig, waardoor je ei genlijk dus eerst Engels zou moeten leren om er mee te kunnen omgaan. Gelukkig is de gebruiks aanwijzing in het Nederlands en wie redelijk met Windows overweg kan moet zich wel kunnen redden. EuroPlus+ maakt gebruik van multimediatekst. Stukjes tekst kunnen worden aangeklikt, waarna ze in perfect Engels worden uitgesproken. De cursist zegt het zinnetje na en kan zijn poging op nemen (via een microfoon op de geluidskaart), waarna zijn uitspraak kan worden vergeleken met het 'perfecte' voorbeeld. Verder kunnen door middel van overzichtelijke pictogrammen allerlei taaloefeningen worden ge daan. Zo is er het klassieke dictee, moeten er stukjes ontbrekende dialoog in een tekst worden ingevuld, delen van een tekst in de goede volgor de worden gezet, vragen worden beantwoord en nog veel meer zaken. Er is ook een gesproken woordenboek in het programma opgenomen, zo dat de uitspraak van de meeste Engelse woorden kan worden bestudeerd. Verder zijn er tabellen van onregelmatige werkwoorden, bijvoeglijke naamwoorden een zelfstandige naamwoorden. En zo komt dus eveneens de grammatica aan bod. EuroPlus+ is een goede taalcursus die gebruik maakt van alle mogelijkheden die de moderne techniek biedt. Wie geen tijd heeft om een cursus in een klaslokaal te volgen kan zich de Engelse taal op deze manier goed eigen maken, maar eni ge computerkennis is wel een noodzaak. Systeemeisen: min. 80386 SX/33 Mhz, 4 Mb Ram, SVGA, Windows 3.11 of '95, cd-romspeler, geluids kaart, muis. Prijs: 379,00 voor alle drie niveaus, 179,00 voor een enkel niveau. Beschikbaar gesteld door Boekhandel De Vries, Haarlem. FB Na de videomarkt overspoelt Disney nu ook de cd-rom-markt met een groot aantal schijfjes, die er vooral bij de allerjongsten als koek ingaan. De nieuwste uitgave is gekoppeld aan het uitkomen van een nieuwe video in de Classic-serie: Het grote verhaal van de Poeh. cd-rom vertelt het ver haal van Winnie de Poeh en de Honingboom. Dat kan in zijn geheel worden bekeken en beluisterd, maar ook per plaatje. Onderweg kan een simpel spelletje worden gespeeld, waarbij kleuren en vormen cen traal staan. De diverse lied jes uit het verhaal kunnen ook apart worden beluis terd. Winnie de Poeh volgt het beken de principe, waarbij op de diverse plaatjes allerlei dingen zijn aan te klikken, die dan vervolgens bewegen, geluid maken of wat dan ook. Wie de voorkeur geeft aan de originele versie kan simpel weg £8 LU O Als je een aanhanger bent van Ajax of Feyenoord zal het je niet zo veel moeite kosten om deze grote clubs kampioen van Nederland te wor den in de Competitie Manager van Davilex Software. Maar kampioen worden met Volendam? Toch is ook dat mogelijk, vooral als je de wed strijden zelf speelt en je een beetje handig bent met met de joystick. Een echte volwaardige competitie manager is het spel van Davilex ei genlijk niet, daarvoor zijn de moge lijkheden te beperkt in vergelijking met de Engelse programma's die het leiden van een professionele voetbalvereniging als onderwerp hebben. Als technisch directeur van je favoriete Nederlandse club uit de eredivisie kun je spelers kopen en verkopen en de tactiek in de wed strijden bepalen. Verder stel je de hoogte van de salarissen vast. En daar heb je het dan wel zo n beetje mee gehad. Het is de kunst een goede spelersgroep bij elkaar te brengen en die tevreden te houden, dan volgen de goede resultaten vanzelf. En daarmee ook de bezoe kersaantallen en de inkomsten, waardoor je dan weer betere spelers kunt kopen. Voetbalcommentator Hans Kraaij sr. begeleidt je tijdens het proces. In videobeelden vertelt hij je of je het goed doet en geeft hij uitleg over de te volgen tactiek. Ook analyseert hij de tegenstanders. Wie een uitdaging wil hebben kan de wedstrijden beter niet zelf spelen. Na enige oefening is het mogelijk met bijvoorbeeld Volendam, zon der spectaculaire aankopen, iedere tegenstander op de moeilijkste stand te verslaan. De spelertjes van de topclubs bewegen zich wel wat sneller en pakken makkelijker bal len af, maar met bekeken spel kun nen Ajax, Feyenoord en PSV toch worden ingepakt, en dat is niet rea listisch. Realistisch wordt het als je de computer de uitslag slaat bepa len. Dan komt het er op aan goede aankopen te doen en tijdig een sa laris aan te passen, om te voorko men dat een goede speler wordt weggekocht. Ook een goede opstel ling maken is een kunst. Blessures van belangrijke spelers maken dat soms erg moeilijk. Competitie Manager zit goed in el kaar, is fraai vormgegeven en de grote aantrekkingskracht is dat het een Nederlands spel is. Voor begin ners is het ideaal, omdat het spel ook zeer gebruikersvriendelijk is. De Engelse competitiemanagers hebben echter meer te bieden. Systeemeisen: min. 80386/33 Mhz. min. 8 Mb, SVGA, cd-rom-drive, muis. Prijs: 49,95. Beschikbaar ge steld door Davilex Software. FB de keuzeknop 'Engels' aanklikken. Vooral bij de wat gebrekkig vertaalde liedjes is dat aan te bevelen. Disney heeft met ingang van 1997 de 'verticale prijsbinding' losgelaten. De richtprijs voor dit schijfje is 89 gulden, maar winkeliers zijn vrij om daarvan af te wijken. Systeemeisen: min 486SX/25,2-speed cd-rom, 8 Mb ram, 10 Mb ruimte op de harde schijf, Windows 3.1 of 95, VGA-beeldscherm met 256 kleuren. De videoband Het Grote Verhaal van Winnie de Poeh bevat drie verhalen. Behalve Winnie de Poeh en de Ho ningboom zijn dat Winnie de Poeh en de Waaibomendag en Winnie de Poeh en het mooiste van Teigetje. JvdN Nederlandse Internet-gebruiker is per and ongeveer 37 uur bezig op het net. blijkt uit een onderzoek onder 1.100 Jn- iet-gebruikers van Multiscope Marke- Services onder uit Den Bosch. Omdat I Internetters in de avonduren het net ;aan gaat dit ten koste van het kijken van visie. Internet blijkt inmiddels een stevi- oncurrent te zijn geworden van de tra- onele media. I Internet-gebruikers zitten overigens ar 25 u ur per maand op het net. Dat het ïiddelde zo hoog ligt valt toe te schrijven een groep 'zware gebruikers', die soms 80 uur of meer per maand achter hun nputer.s cherm doorbrengen, groei van het aantal Internet-gebruikers, ilijkt uit het onderzoek, is sinds april 16 niet meer zo spectaculair. Tussen 1993 1996 groeide het aantal gebruikers met is wel 70 procent per jaar, maar nu is die ei nog naaar 25 procent per jaar. De este mensen surfen thuis op het net, streeks 60 procent. Ruim 30 procent it dit vanuit een bedrijf, ilInternetters gebruiken een moderne pc. De Pentiums domineren met 60 pro cent, en er wordt meestal gebruik gemaakt van de snelste modems. De tevredenheid over de providers, de be drijfjes die toegang bieden tot Internet, is groot. Meer dan 75 procent is tevreden tot zeer tevreden. De typische Internet-gebruiker is een jonge, hoog opgeleide man met een bovenmodaal inkomen. Ook studenten zijn oververtegen woordigd. Ongeveer 40 procent gebruikt In ternet voor zakelijke doeleinden. Netscape is nog steeds het meest gebruikte programma voor het surfen op het World Wide Web (70 procent), Internet Explorer heeft een marktaandeel van 25 procent. Winkelen via Internet heeft vooral betrek king op cd's, cd-roms, boeken, hard- en software. Er wordt door de winkelende in ternetter gemiddeld bijna 500 gulden per jaar uitgegeven. Verdere informatie over het onderzoek is te vinden op de site van Multiscope: het adres is www.horizon.nl/multiscope/intmedia/ FB Microsoft Flight Simulator is een van de populairste vluchtsimulator ren ter wereld. En dat is opmerke lijk, omdat het ook een heel vriende lijk vliegspel is. Het neerschieten van ande re vliegtuigen of het bombarderen van vliegvel den is niet aan de orde, terwijl dat toch wel de be doeling van vrijwel elke andere (militaire) vluchtsimulator. Dit maakt Flight Simulator in de ogen van som migen misschien saai, maar daar staat wel een intense, realistische vliegervaring tegenover. Er is geen enkel spel waarvoor zoveel aanvullingen zijn uitgebracht, variërend van nieuwe land schappen (het lijkt wel of de hele wereld inmid dels gedetailleerd in kaart is gebracht op de PC) tot honderden nieuwe vliegtuigen. Rondvliegen boven je favoriete wereldstad kan. proberend elk punt te herkennen, maar je kan ook de hele we reld over in je sportvliegtuigje, tot op de millime ter nauwkeurig vliegend aan de hand van kaarten en radiobakens. Flight Simulator is nu aan versie 6.0 toe en die draait alleen onder Windows '95. Hoewel het spel op veel punten is versneld en verbeterd moet de computer die Flight Simulator met een volledig gedetailleerd landschap vloeiend op het scherm kan brengen nog uitgevonden worden. Vliegen zonder schokjes betekent meestal details uitzet ten. Wat dat betreft zijn de militaire simulatoren, zoals F22 en EF 2000, al een stuk verder. Versie 6.0 lijkt in veel opzichten op zijn populaire voorganger 5.1. Bestaande landschappen kunnen zonder veel problemen worden toegevoegd. Er zijn nu zes standaard vliegtuigen, waaronder het stuntvliegtuig Extra 300S waardoor Flight Simula- ook een stuntsimula tor wordt. Wie het liever een beetje rustig houdt in de lucht kan de stuurknuppel van de vernieuw de Boeing 737-400 beetpakken. Dat is dus statig rondvliegen, netjes op stijgen en landen zonder de passa giers door elkaar te schudden. Het geluid is aanzienlijk verbeterd in Flightsimulator 6.0. Realistisch mo torgeluid, en perfecte spraak, bij vlieglessen en vanuit de verkeerstoren. Ook het instrumentarium van de vlieg tuigen is fraaier geworden. Wie zo realistisch mogelijk wil vliegen hoeft niet verder te zoeken. Alleen een echt gramma, maar wie moet krijgen. Systeemeisen: min. 80486/66 Mhz, 8 Mb Ram, SV GA (resolutie 800x600), Windows '95, cd-romspeler. Joystick aanbevolen. Prijs: 129,00. Beschikbaar ge steld door Microsoft. FB

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 29