Vandenstock gechanteerd 'Verspringen is mijn manier van afbouwen "apelle doet met tinst slechts plicht Sport remans in tweede ronde Museeuw wint Tony Vidmar verrast NAC met transfer naar Glasgow Rangers JNDERDAC 20 FEBRUAR11997 )e Sleutels loopt uit in zaal pEN De zaalvoetballers van De Sleutels hebben gisteravond un koppositie in de hoofdklasse geconsolideerd door Mieloo iet 5-1 te verslaan. Marcel van den Burg. Ton de Rooy en Hans in As zorgden voor de 3-0 ruststand. Na de thee doelpuntten laas Dekker en Patrick Heymans ook nog. Omdat HMSH gelijk heide tegen Lisse (5-5), liep De Sleutels zelfs verder weg van de incurrentie. ram's Snackbar kwam in de uitwedstrijd tegen Indoor Sport jk tot winst: 5-6 (3-4). Ron de Bruyn, Henk de Cler, Virgil Lei- akabessy, Jack Honsbeek en Patrick Kamperveen (2x) waren efzeker. alencia doet Raul droomaanbod MDRiDValencia heeft Raul van Real Madrid een droomaanbod idaan. De aanvallende middenvelder kan een contract van zes ar tekenen met een salaris van bijna zes miljoen gulden per izoen. De 19-jarige ploeggenoot van Clarence Seedorf is één in de grootste talenten in Spanje. Raul neemt het aanbod in erweging. In zijn verbintenis met de 'Koninklijke' staat een ausule dat hij voor 20 miljoen gulden van club mag verwisse lt. Valencia is naarstig op zoek naar een spits. Raul speelde vo- gjaar in de aanval, maar trainer Capello gebruikt hem dit sei- ien als middenvelder. ongmans twijfelt aan WK indoor iqtdorpStella Jongmans weet nog niet zeker of ze deel zal ;men aan de wereldtitelstrijd indooratletiek van 7 tot en met 9 aart in Parijs. De atlete uit Nootdorp heeft besloten haar deel- ime te laten afhangen van een laatste test op de 800 meter tij- ins wedstrijden in Sindelfingen (Dui). Jongmans, vorig jaar innares van het zilver op de EK in Stockholm, is er deze winter >g niet in geslaagd een tijd beneden de 2.03 te lopen. „Dat is r beneden mijn normale niveau. Ik moet gemakkelijk steeds ind de 2.01 kunnen draaien. Dat weet ik gewoon van mezelf." autier zeker van winst in Ubeda ieda De Franse schaker Joël Lautier is met nog een ronde te leien al zeker van de winst in het toernooi van de Spaanse aats Ubeda. Door een remise in de tiende en voorlaatste ronde gen de Hongaar Zoltan Amasi kwam Lautier gisterebn op een taal van 71/2 punten. Daarmee is hij onbereikbaar geworden lor de concurrentie. Jan Timman speelde met wit remise tegen i Rus Alexander Khalifman. De Amsterdamse grootmeester tam daardoor op 4 112 punten. Met vijf andere deelnemers telt Timman de zesde plaats. lieuw wedstrijdbad in Amsterdam isterdamIn Amsterdam verrijst binnen twee jaar aan de Slo- rplas een nieuw wedstrijdbad dat voldoet aan alle internatio- tle eisen. De kosten bedragen 40 miljoen gulden. De deelraad euzenveld/Slotermeer heeft haar fiat daaraan gegeven. Eind in dit jaar gaat de eerste paal de grond in. Het bad krijgt een :elbaar vijftig meter wedstrijdbassin - uniek voor ons land -, n tien meter hogere springtoren en een instructiebad. Ook ior de recreatiezwemmer wordt een aantal faciliteiten ge- aakt. Bovendien is er plaats voor een buitenbad. ille a/d ijssel anp ielle heeft gisteren zijn plicht aan. De volleyballers ver- igen in hun laatste groeps- Istrijd van de Europa Cup II etnik Vitebsk (WRu) met 3-0 15-11 15-12). e formatie moest met deze :rs winnen om als vierde in :p A te eindigen. De Neder- Ise afgevaardigde in het vol de bekertoernooi hoeft dan n voorronden te spelen, oor de laatste wedstrijd id Capelle met acht punten, zes duels zesde in de tussen- ïd. Voor de definitieve klas- w was de ploeg afhankelijk de resultaten van Maribor Odessa (Oek) en Tel Aviv apelle was veel te sterk voor etnik. De Wit-Russen had- waarschijnlijk de busreis in de benen. Na een trip 44 uur arriveerden ze in Ne- and. apelle, dat speelde met de Arnold van Ree, Vladimir tar, Allan van der Loo, Luc lijs, Jules Martens en Patrick leus, won de eerste set bin- een half uur met 15-6. In de ede periode boden de Oost- opeanen meer tegenstand, namen een voorsprong van maar de set ging uiteinde- loch met 15-11 naar Capelle. de derde set zette het team Leeuwerink het duel weer idig naar zijn hand. Bij het de wedstrijdpunt pakte de ig de laatste set (15-12) en •0 overwinning. Met deze bleef Capelle dit seizoen in Europees verband on geslagen. De vierde plaats was voor Ca pelle het hoogste haalbare. De vorige jaargang bereikten de Zuid-Hollanders de Final Four en eindigden na een nederlaag in de kruisfinales tegen Olym- piakos uiteindelijk als derde. „Deze klassering zat er dit sei zoen niet in. Vorig jaar hadden we veel meer routine en erva ring in de ploeg. We moeten het team nu opnieuw opbouwen. We hebben met deze jonge for matie in ieder geval laten zien, dat we kunnen meedoen", stel de trainer Pieter Jan Leeuwerink vast. Hij gaat zijn functie bij Ca pelle combineren met de bege leiding van Jong Oranje. Capelle kan zich dit seizoen opnieuw plaatsen voor de Euro pa Cup voor bekerwinnaars. De ploeg speelt volgende maand in de halve finales tegen Dynamo. Het team uit Capelle aan den IJssel kan ook nog via de Neder landse competitie Europa in. De volleyballers staan tweede. De eerste acht kwalificeren zich voor de play offs. De kampioen speelt komend jaar in de Cham pions League. Capelle dient overigens bij de Europese volleybalbond (CEV) een klacht in tegen de verniel zucht van Spoetnik Vitebsk. Een speler van het Wit-Russische team trapte gisteren tijdens de verloren Europa Cup-wedstrijd uit frustratie een reclamebord kapot. Een reclamebord kost 500 gulden. Capelle haalde de politie er bij om het geld te krij gen, maar de Wit-Russen ver klaarden niet te kunnen beta len. am Oremans heeft zich gis- n geplaatst voor de tweede Ie van het tennistoernooi in mover. De speelster uit Ber in, nummer 53 van de we- moest daarvoor harde leveren tegen de Oosten- ie Barbara Schett: 4-6 6-3 7- de volgende partij wacht mans een zware tegen- dster, de Duitse Anke Hu- Dinsdag al haalde de als Ie geplaatste Brenda Schultz weede ronde door een zege Ie Argentijnse Florencia La- jaard Francesco Clavet: 6-4 6-7 3-6. De Chileen Marcelo Rios, tweede geplaatst achter de Kroaat Goran Ivanisevic, die zich eveneens terugtrok, won ondanks een lichte beenblessu re gemakkelijk van de Roemeen Adrian Voinea. De Zuid-Ameri kaan was zondag in de finale van Marseille tegen Enqvist nog gedwongen zich terug te trek ken. Intensieve behandeling door een fysiotherapeut werkte echter heilzaam. In Memphis bleek de tweede ronde het eindstation voor Jac- co Eltingh. De Heerdenaar, die wanhopig probeert het door een blessureperiode verloren gegane terrein op de wereld ranglijst te heroveren, verloor met 7-6 6-3 van de Deen Kent Carlsen. Paul Haarhuis plaatste zich wel voor de derde ronde. De als vijfde geplaatste Neder lander versloeg in de tweede ronde de Amerikaan Justin Gi- melstob. Haarhuis won in twee sets: 6-4 6-3. malaga Johan Museeuw heeft gisteren de vierde etappe van de Ruta del Sol gewonnen. De Begische wereldkampioen uit de Mapei-ploeg bleef aan het einde van de rit over 175 kilometer de Duitser Erik Zabel en de Spanjaard David Etxebarria voor in de sprint. Museeuw had ook al de tweede etappe van de Spaanse ronde gewonnen. Erik Zabel blijft leider in het algemeen klassement. foto anp roosendaal gpd Constant Vandenstock heeft als voor zitter van Anderlecht jarenlang zwijg geld betaald aan Jean Eist, een voet balmakelaar uit Antwerpen. Volgens Eist zou Anderlecht in april 1984 in de halve finales van het UEFA Cup toernooi de Spaanse scheidsrechter Guruceta Muro hebben omgekocht voor de return tegen Nottingham Fo rest, waar de Nederlander Hans van Breukelen keepte. Hij dreigde Van denstock het verhaal naar buiten te brengen en dat zou voor de ex-preses aanleiding zijn geweest om Eist te betalen. In totaal gaat het om een be drag van zo'n twintig miljoen francs, ruim een miljoen gulden. antwerpen gpd Anderlecht had destijds de eerste wedstrijd in Nottingham met 2-0 verloren. De Brus selse club won de return in eigen stadion met 3-0 dankzij doelpunten van Scifo, Bryl- le (uit een strafschop) en Vandenbergh, die enkele minuten voor tijd de beslissende treffer scoorde. De strafschop werd gegeven na een 'lichte' overtreding, maar Anderlecht kreeg genoeg kansen en zag ook nog een doelpunt Czerniatinsky afgekeurd. Volgens Roger Vandenstock, de huidige voorzitter van Anderlecht, heeft Jean Eist de omkoping verzonnen teneinde zijn vader te kunnen chanteren. Die zou desondanks hebben betaald omdat hij per se wilde voorkomen dat Anderlecht in een kwaad daglicht zou worden gesteld. De enige in troductie die Eist bij de club had, was zijn medewerking aan de transfer van Juan Lo- zano, een jaar eerder, naar Real Madrid. Pas vorig jaar stapte Anderlecht met de zaak naar de rechtbank. Dat gebeurde na dat Roger Vandenstock een brief had ont vangen van Eist waarin hij werd gesom meerd ook te betalen. De voorzitter van An derlecht ging daar niet op in en stapte naar het pakket. Reeds vijf jaar geleden belandde een dos sier over de affaire op het bureau van bondsvoorzitter D'Hooghe: „Ik heb dat des tijds doorgespeeld aan secretaris-generaal Alain Courtois. Omdat het een kwestie tus sen twee clubs in Europees verband betrof, is het dossier doorgestuurd naar de UEFA. Vreemd genoeg kreeg ik eergisteren een ge lijkaardig pak met knipsels, brieven en al lerlei documenten op mijn bureau. Het wordt morgen allemaal weer bezorgd bij de UEFA. Ik vind het een heel vreemd en bizar verhaal. Ik heb al die jaren bij de UEFA niets meer over die zaak vernomen." Courtois beaamt het dossier destijds te hebben ontvangen. „We hebben de feiten bestudeerd en kwamen tot de conclusie dat er - althans op nationaal vlak - geen sprake was van omkoping. Omdat het een Europe se wedstrijd betrof hebben het dossier doorgestuurd naar de UEFA. Nee, we heb ben nooit naar de afloop geinformeerd. Het was immers ons probleem niet meer." Volgens Jan Peeters, de opvolger van Courtois als bondssecretaris van de KB VB, lijkt het recente dossier als twee drupels water op het eerste. „Het is even onsamen hangend en verwarrend. Wat me opviel was dat het nu meer in het Engels vertaalde stukken en krantenknipsels bevat. Het is een dossier dat ongelooflijk stinkt naar chantage." „Ik kan en wil op dit moment niet veel over de affaire kwijt," zegt Roger Vanden stock. „De zaak is bij het parket in onder zoek. De zaak is opgezet door een paar mensen die blijkbaar handig zijn in het chanteren. Die mijnheer Eist blijkt elk tele foongesprek op te nemen. Hij is de grote or ganisator achter het chanteren van An derlecht. Maar de club valt niets te verwij ten en treft geen blaam. De enige fout die er is gemaakt, is misschien dat mijn vader op die chantage is ingegaan. Zodra zij voelden dat een einde ging komen aan de betaling, hebben ze met een schandaal gedreigd. Maar nu zal het gerecht zijn werk doen." CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -5356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071 -5356463 zondag zelf nog in Rotterdam. Maar het schijnt tegenwoordig allemaal zo te moeten gaan." Tony Vidmar is de vijfde spe ler van NAC die naar het bui tenland vertrekt. Pierre van Hooijdonk (Celtic) was twee jaar geleden de eerste, Marco Sas ging de afgelopen zomer naar Bradford City, Yassine Ab- dellaoui vertrok in december naar het Spaanse Rayo Valleca- no en Graham Arnold stapte in januari over naar Japan. Het Nederlandse vrouwen team heeft zware tegenstanders geloot in de strijd om kwalifica tie voor de eindronde om de wereldtitel voetbal 1999 in de Verenigde Staten. Oranje zit in de Europese groep drie met Noorwegen, Duitsland en Enge land. De kwalificatiewedstrijden moeten worden gespeeld in de periode van 1 augustus van dit jaar tot 31 augustus 1998. De poulewinnaars van de vier groe pen in de eerste categorie plaat sen zich rechtstreeks voor de eindronde, de vier nummers twee spelen in kruiswedstrijden een uit- en thuisduel om de twee overige plaatsen. Indeling Europese zone (eerste cate gorie): Groep 1: Zweden, Spanje. IJsland, Oekraïne. Groep 2: Italië. Finland, Frankrijk, Zwitserland. Groep 3: Noor wegen. Duitsland, Engeland en Neder land. Groep 4: Rusland, Denemarken, Portugal, België. Tweede categorie: Groep 5: Estland, Tsjechië, Schot land, Litouwen. Groep 6: Wit-Rusland, Wales, Poilen, Ierland. Groep 7: Tur kije, Griekenland, Joegoslavië, Bulga rije, Georgië. Groep 8: Israël, Honga rije, Roemenië, Slowakije, Bosnië-Fler- zegovina. Ruud Dokter zit op woensdag middag 26 februari op de bank bij de voetbalwedstrijd van het olympisch elftal tegen Frankrijk in Reims. Hij vervangt bonds coach Hans Dorjee. Die kreeg op 14 december in Brussel een hartaanval en is nog niet in staat het elftal tijdens de oefen interland te begeleiden. Dokter was eerder bij Jong Oranje as- sistent-bondscoach. Vanaf volgend seizoen mogen clubs in het betaald voetbal de namen van spelers op het shirt zetten. Vanaf het seizoen 1999/2000 stelt de KNVB vaste rugnummering in combinatie met spelersnamen op het shirt zelfs verplicht. Door de combinatie van naam en rugnummers zijn de spelers vooral op de televisie ge makkelijker te herkennen. In Duitsland, Engeland en Italië is het systeem al ingevoerd. Ook tijdens internationale wedstrij den staan steeds vaker de spe lersnamen in combinatie met een nummer op het shirt (Champions League, WK'94). NAC is gisteren volkomen ver rast met de transfer van linker verdediger Tony Vidmar naar Glasgow Rangers. De 26-jarige Australiër tekende in de Schotse hoofdstad in het bijzijn van zijn zaakwaarnemer Ton van Dalen een vierjarig contract. Vidmar is aan het einde van deze compe titie transfervrij. Hij heeft dan twee seizoenen achter de rug in Breda. Rangers volgde de verdediger van NAC al een tijdje. Manager Walter Smith zat afgelopen zon dag nog op de tribune bij Spar- ta-NAC. Smith werd enkele we ken geleden al door de Schotse trainer Eddie Thompson getipt dat Vidmar in juni transfervrij is. Thompson, die goed be vriend is met de manager van de Rangers, kende Vidmar van het Australisch elftal waarvan hij tot voor kort bondscoach was. Op dit moment is Thomp son in dienst bij het Japanse Hi roshima Sanfrecce. Anderhalve maand geleden haalde hij voor die club Graham Arnold weg bij NAC. Behalve Glasgow Rangers wa ren er meer clubs geïnteres seerd in Vidmar. Uit Nederland waren dat Ajax en het FC Utrecht van zijn voormalige coach Ron Spelbos. Ook het Duitse Borussia Mönchenglad- bach toonde interesse. „Maar", zo liet Vidmar gisteren in Glas gow weten, „Rangers stond bo venaan mijn lijstje. „Het is een club met een grote naam en niet alleen in het Britse voet bal." Vidmar is als een van de wei nige spelers aan een goed en constant seizoen bezig bij NAC. In 20 van de 21 duels kwam hij in actie. Hij miste op 24 novem ber alleen de uitwedstrijd tegen Volendam door een blessure. Een week eerder scoorde hij zijn enige competitietreffer van dit seizoen in de met 2-0 gewon nen thuiswedstrijd tegen Ajax. Voor NAC komt het vertrek van Tony Vidmar als een verras sing. De Bredase club wilde hem graag houden. „In novem ber wilden we daarover al met hem praten, maar op zijn ver zoek is dat gesprek tot na de winterstop uitgesteld", vertelde NAC-voorzitter John Peek gis teravond. „Nu worden we in eens geconfronteerd met een transfer, terwijl we niet eens de kans hebben gehad om met de speler zelf te praten. Ik vind dat niet elegant. Vidmar had ons toch op zijn minst kunnen laten weten dat hij deze week naar Schotland zou gaan voor een gesprek met de Rangers. Ook zijn zaakwaarnemer had met ons contact kunnen opnemen. Ton van Dalen was afgelopen Yvonne van Doip hoopt op finaleplaats bij NK indoor leiden loman leefmans Aan duurloopjes had ze altijd een grondige hekel en de 400 meter waarop ze ooit bij de Olympische Spelen uitkwam, trekt ze ook al een paar jaar niet meer. Toch is de 31-jarige Yvonne van Dorp komend weekeinde weer present bij het NK indooratletiek in Den Haag, als oudste deelneemster op het onderdeel verspringen. „Dat heb ik nu eenmaal altijd een hartstikke leuk nummer gevon den waarmee ik voorlopig nog een poosje meekan. Vergis je niet, ik ben nog best fanatiek maar het lopen, de 400 meter, dat ging gewoon niet meer. Ver springen is mijn manier van af bouwen." De Leidse atlete is een veel vraat als het gaat om het verza melen van nationale titels. Ze weet het niet precies maar ze schat ongeveer 25 maal kam pioen van Nederland te zijn ge weest. Bij de jeugd, bij de senio ren, op de 200 en op de 400 me ter, zowel indoor als op buiten banen. Als junior kwam Van Dorp uit op sprintnummers en bij het verspringen. Rugklach ten noopte haar voor de iets langere afstanden te kiezen maar ook daarop boekte ze re sultaat. Hoogtepunt uit haar sportie ve carrière vormde de deelname aan de Spelen van Seoul in 1988. Daar liep ze 52.84 secon den over de volle ronde, haar beste tijd ooit. Het was minder dan één tel verschil met het Ne derlands record dat toen met 51,91 op naam stond van Els Vader. Met die prestatie schoot Van Dorp niet veel op. Ze rijkte in Korea niet verder dan de se ries. „Mijn beste tijd was inter nationaal gezien zo slecht nog niet. Tenminste, voor iemand die helemaal 'schoon' is." Yvonne van Dorp: „Vergis je niet, ik ben nog best fanatiek maar het lopen, de 400 meter, dat ging gewoon niet meer." foto kees vanhoogdalem „Na de Spelen begonnen de pijntjes. Ik raakte vaak gebles seerd terwijl ik steeds harder moest trainen om op ongeveer dezelfde tijd uit te komen. Ik haalde nog wel af en toe een ti tel maar op een gegeven mo ment liep ik anderhalve secon de langzamer." Van Dorp besloot daarom de loopnummers vaarwel te zeg gen en zich volledig op ver springen te concentreren. „Je raakt bij het verspringen nooit uitgetraind. Steeds weer valt er iets te verbeteren. Ik heb wat je zou kunnen noemen een 'ge mengde techniek'. Je kan in de lucht 'trappen' of 'hangen'. Ik doe een beetje van allebei. Dat hoort niet, maar het is te laat om me dat nog af te leren." In januari 1993 werd ze uitge roepen tot Leids sportvrouw van het jaar. „Dat kwam niet omdat ik in '92 wat bijzonders had gepresteerd. Het was meer een soort oeuvre-prijs. Ik had in de jaren daarvoor vaak de pech dat Han Kulker me bij de ver kiezing voor bleef omdat hij nu eenmaal meer aansprekende, internationale resultaten neer zette'. Ik was ontzettend blij met die uitverkiezing. Niet alleen omdat die samenviel met mijn trouwdag maar ook omdat ik al tijd al sportvrouw van het jaar had willen worden." Van pakweg acht a tien keer in de week gericht trainen werd afgebouwd naar gemiddeld drie keer en door de geboorte van zoon Jari, nu twee jaar geleden, lag het oefenschema helemaal stü. Bij het NK van afgelopen zomer stond ze plotseling toch weer bij de aanloop van de zandbak. „Ik sprong al snel weer in de buurt van de zes me ter. Dat had ik niet verwacht. Met 5,97 werd ik derde. Ik was niet alleen verguld met die bronzen plak maar dat ik een paar van die jonge meiden ach ter me liet, gaf een goed gevoel. Vandaar dat ik denk nog wel een paar jaar aan wedstrijden mee te kunnen doen." Hoe ze er momenteel voor staat, daar kan de Leidse geen zinnig woord over zeggen. Een verkoudheid hield haar een paar dagen binnen. Komend weekeinde op Houtrust hoopt ze in ieder geval op een fina leplaats. „Daar zal ik ongeveer 5,80 voor moeten springen en ik denk dat dat wel gaat lukken. Een beetje snuiten is niet erg, als de benen maar goed zijn." Van Dorp is sinds ze op haar veertiende met atletiek begon lid van AV Holland, de vereni ging die onlangs met De Bata ven opging in Leiden Atletiek. Van die fusie is ze altijd voor stander geweest maar met het huidige beleid van de nieuwe club, kan ze zich niet verenigen. „De nadruk ligt bij Leiden Atle tiek te veel op de weg en te wei nig op de technische nummers, terwijl je déér juist op kan sco ren in de competitie. Er is bij voorbeeld geen sprinttrainer en de trainer die verspringen doet, schijnt ook weg te gaan." Dat heeft Van Dorp doen be sluiten zich aan te sluiten bij Haag Atletiek dat in dezelfde klasse uitkomt als Leiden Atle tiek. Een opmerkelijke overgang voor iemand die zo veel voetstapjes heeft liggen in de Leidse Hout. „Ik ben ook niet met ruzie weg. Bij Haag hech ten ze wat meer waarde aan de technische nummers en is er een sponsor. Ik blijf ook gewoon op de Leidse baan trainen met schema's van trainer Roel Hen- driksen. De eerste competitie wedstrijd in het voorjaar is nota bene in Leiden. Speel ik uit voor eigen publiek."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25