Schiphol versterkt klaaglijn Visser eist geld na sterfte Hoofdvaart 'Toch geluidsoverlast door vliegveld in zee' 'Hij is niet gek, maar wel heel kwetsbaar' Regio HEMA haa paaseitjes uit de handt Spoortunnel in aanbouw Man bekent mishandelin van bejaardi Sanering woonwijk Maassluis hervat Werkgroep Hagenaar betaald parkeren in hele stad invoeren DONDERDAG 20 FEBRUAR11997 975 chef hans jacobs. 071 -5356414, plv.-chef rudolf kleun, 071 -53 Tijdens sluiting Kaagbaan De klaaglijn van de Commissie Geluidsoverlast Schiphol zet extra mankracht in, in de tijd dat de Kaagbaan wordt gesloten voor groot onderhoud en een uitbreiding. De luchthaven verspreidde gisteren huis-aan-huis 225.000 folders in omliggende gemeenten, waarin alvast wordt uitgelegd dat er in maart, april en mei meer lawaaiover last te verwachten is. Door sluiting van de Kaagbaan moet het vliegverkeer andere aanvliegroutes volgen. Congres over schizofrenie in Stadsgehoorzaal leiden caroline van overbeeke Op zijn zestiende begon Bas te vasten. Hij was plotseling hevig geïnteresseerd in Oosterse reli gie. Op zich niet zo vreemd voor een puber, dachten zijn ouders. Maar de alarmbellen begonnen te rinkelen toen Bas niet meer uit zijn kamer kwam en niks meer at of dronk. De huisarts liet de jongen onmiddellijk in het ziekenhuis opnemen. In middels verblijft Bas al 23 jaar in psychiatrisch ziekenhuis Langeveld in Noordwijkerhout. Pas acht jaar na zijn eerste op name werd de diagnose gesteld. Bas heeft een ernstige psychia trische ziekte: schizofrenie. Inmiddels is er veel veran derd: schizofrenie wordt eerder ontdekt en de behandelingsmo gelijkheden zijn verbeterd. De vereniging van ouders en fami lie van schizofrenen, 'Ypsilon', houdt vrijdag een congres over de aandoening in de Leidse stadsgehoorzaal. Hulpverleners bespreken met elkaar de nieu we ontwikkelingen. „En wij vie ren met elkaar dat we nu een stuk verder zijn dan 23 jaar te rug. Want destijds kon niemand ons vertellen wat er met Bas aan de hand was. De diagnose kwam na acht jaar. Al die jaren leefden wij in onzekerheid en dat was vreselijk", aldus zijn broer. Genezen kunnen patiënten niet van deze ziekte. Een ken merk van schizofrenie is het op treden van psychoses: periodes waarin het contact met de reali teit ernstig is verstoord en de patiënt lijdt aan angsten, waan denkbeelden en hallucinaties. Een psychose kan lang duren: maanden achtereen komt voor. De ziekte openbaart zich het eerst bij jonge mensen van 16 tot 26 jaar. Naar schatting één op de 100 mensen lijdt aan schizofrenie. Milou Stockmann van de Ver eniging Ypsilon over het con gres: „We willen regelmatig stil staan bij de hulpverlening want zij zorgen voor onze kinderen. De verpleegkundigen zijn bij voorbeeld erg belangrijk: zij zien de schizofrene patiënten het meest. Het gaat erom dat ze een goede kennis van zaken hebben en een menselijke hou ding jegens de patiënt aanne men. Ook reiken we vrijdag een 'kwaliteitsprijs' uit aan iemand die zich bijzonder heeft ingezet voor patiënten." Vroeger kon het jaren duren voordat de diagnose 'schizo freen' werd gesteld. Velen ver bleven permanent in psychiatri sche ziekenhuizen en leden on der psychoses. Inmiddels kun nen sommige patiënten ook thuis blijven terwijl hun psycho tische aanvallen met medicij nen worden bestreden. Ook zijn er speciale woonvormen waar patiënten onder begeleiding kunnen wonen. „Godzijdank is er de laatste tien jaar veel veranderd", zegt de broer van Bas. „Het is ook goed als er openlijk over kan worden gepraat. Dat scheelt een stuk. Vroeger wisten we niets en wisten we niet wat we met onze schizofrene broer aan moesten. Hij werd opgenomen: een alter natief was er niet. Nu wordt de familie meteen over schizofre nie ingelicht. Onze broer is ook niet gek. Wel is hij ontzettend kwetsbaar. Wij kunnen nu met hem over zijn ziekte praten." amsterdam anp De HEMA heeft besloten drietal soorten chocol; paaseitjes wegens schimï uit de handel te nemen. I bedrijf verzoekt vandaag dagbladadvertenties klani die alvast paaseitjes hebt gekocht, deze terug te bij gen naar de winkel. De eitjes waarin schimï] is aangetroffen zijn de w noot-truffel (in perzikklei verpakking), die met ami delcréme (donkerpaars), q mede de kaneel-vanille va ant (lichtblauw). amsterdam gpd De klaaglijn werkt met vijf vaste en acht oproepkrachten. Daar van zijn er steeds twee tegelijk paraat voor het noteren van ge vallen van geluidsoverlast. Tij dens de sluiting van de Kaag baan worden dat er drie. Daar naast wordt momenteel nieuwe apparatuur geïnstalleerd en wordt het aantal telefoonlijnen uitgebreid. De Kaagbaan gaat vanaf vol gende week donderdag overdag en 's avonds dicht. Vanaf 13 maart is de baan dag en nacht gesloten. De baan wordt 250 meter verlengd en omdat hij dan toch gesloten is, wordt meteen het groot onderhoud dat voor volgend jaar gepland stond, aangepakt. Tevens komt er een tunnel onder de baan door voor vrachtverkeer naar Schiphol-Oost. Op 4 juni moet het werk klaar zijn. Vanaf 13 maart wordt het nachtelijke vliegverkeer bij voorkeur via de Zwanenburg- baan afgewikkeld, als de wind richting dat tenminste toestaat. Om de extra overlast enigszins te beperken, wordt in die nach telijke uren een speciale vlieg route gevolgd tussen Zwanen burg en Spaarnwoude door. Ook afhankelijk van de wind richting, zullen overdag alle an dere banen extra belast kunnen worden. De verwachtingen zijn dat tussen de twee tot tien keer zoveel starts en landingen op deze banen worden uitgevoerd. De herrie neemt, zo denkt Schiphol, vooral toe in Amster dam-West, -Zuid, Centrum, en - Buitenveldert, alsook in Aals meer, Zwanenburg en Amstel veen. Bij de folder waarin een en ander wordt uitgelegd zit een brief van president-directeur Smits van Schiphol. „Ik vraag u begrip voor de noodzaak om de Kaagbaan tijdelijk te sluiten en voor de extra overlast die daar van het gevolg is", zo schrijft Smits. Als de Kaagbaan eenmaal klaar is, denkt de luchthaven dat het lawaainiveau vooral in Buitenveldert en Amstelveen la ger is dan voor de verbouwing. De verlenging maakt het name lijk mogelijk zwaar beladen gro te vliegtuigen hoofdzakelijk op de Kaagbaan te laten vertrekken en landen. De uitvliegroutes van deze baan liggen volgens de verspreide folder vooral boven dunbevolkt gebied. De kosten van de verbouwing bedragen vijftig miljoen gulden. Schiphol zegt de overlast zo ge ring mogelijk te houden door zestien uur per dag, zeven da gen per week aan het project te werken. Overigens, zo blijkt uit de al lernieuwste cijfers, is er sinds 1 januari 18.930 keer geklaagd over vliegtuiglawaai. Dat is on geveer gelijk aan het aantal in de twee maanden ervoor. In ja nuari en heel februari 1996 lag het aantal klachten op een klei ne 15.000. McCain ontkent elke verantwoordelijkheid schiphol» De tweede spoortunnel onder Schiphol is in de loop van dit jaar in ruwbouw gereed, maar naar verwachting zal het traject door deze buis pas in 2001 in gebruik worden genomen. Naast de bestaande tunnel komt een compleet nieuwe 'ondergrondse' met twee sporen naar NS-station Schiphol. Het spoor op de route Amsterdam World Trade Centre- Schiphol-Hoofddorp kan dankzij de tunnel worden verdubbeld. De totale kosten van de hele operatie worden geraamd op 1,1 miljard gulden. Momenteel wordt hard gewerkt aan de tunnel langs de snelweg A4, waar het spoor onder de grond verdwijnt. FOTO PERSBUREAU DIJKSTRA PETER BROM halfweg «anp Een 38-jarige man uit Zwaï burg heeft bekend een 77-ja vrouw uit Halfweg zwaaj hebben mishandeld. De pc in Haarlem heeft dit bekeni maakt. De man. werd dinsdi aangehouden. Het misdrijf beurde in de nacht van vri op zaterdag in de woning het slachtoffer. De verda heeft verklaard dat hij de vi wilde beroven omdat hij d l nodig had. Bij de keuze van slachtoffer is hij willekeuri werk gegaan. De overv heeft spullen uit de woning de vrouw meegenomen. Zij werd zaterdag zwaar gewond in haar wo aangetroffen. Het slachti had onder meer een gebri kaak, een beschadigde oo en een afgescheurd oor. vrouw ligt nog in een zie huis, maar maakt het naar standigheden goed. Koers NZH-Trai; leidt tot vertrek directeui haarlem gpd Directeur F. Staal van Nf Travel stapt op wegens een, ningsverschil met de groep:l rectie over de koers van het|° drijf. De directie wees een komstpian van de NZH-di teur over de toekomst van bedrijf af, waarna Staal bes ji de eer aan zichzelf te houdei n haarlem/rij pwetering arthur maandag Beroepsvisser J. van Egmond uit Rijpwetering wil een schadevergoeding wegens de massale vissterfte door vervuiling in de Hoofdvaart in Haarlemmermeer, in no vember 1994. Dit bleek gistermiddag tijdens een kort geding bij de rechtbank in Haarlem. Van Egmond voelt zich een speèlbal tussen het Hoogheemraadschap van Rijnland en patatfabrikant McCain. Die schuiven elkaar de schuld toe. Vaststaat dat er op 24 november 1994 door zuurstof gebrek een massale vissterfte plaatshad in de Hoofd vaart. Bakken dode vis werden uit het water geschept. V'sser Van Egmond zegt dat zijn broodwinning daar door ernstig in gevaar is gekomen. Van Egmond is de laatst overgebleven binnenvisser. Hij vangt, net als zijn vader en zijn opa, in de Haarlem mermeerpolder onder meer aal, snoek, baars, karper en brasem. De vangbaarheid van deze soorten is de afge lopen twee jaar bijna nihil geweest. Van Egmond heeft nog wat verdiend door te vissen op zoetwatermossels, posthoorn en slakken voor particuliere vijvers en aqua ria, maar een vetpot is dit niet. De Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij (OVB) schat de schade die Van Egmond tot op heden heeft geleden op ruim 60.000 gulden. Advocaat mr. ing. J.A. Hoekstra startte een kort geding omdat McCain Foods Nederland en het Hoogheemraadschap van Rijnland 'elkander het vuile waswater toespelen'. Voor Rijnland staat het zonder, meer vast dat de pa- tatfabriek door lozingen van onder meer vet verant woordelijk is voor de vissterfte. McCain ontkent dit en wijst er op dat de rioolzuivering in Hoofddorp (eigen dom van Rijnland) niet heeft gewerkt. Waarop Rijnland stelt dat dit nu juist door het vet is veroorzaakt. „Het is een heel vervelende kwestie voor meneer Van Egpiond", zei de advocaat van het hoogheemraad schap, mr. S.J. Rutten gisteren. „Hij heeft ook ongetwij feld schade, maar dat moet vergoed worden door dege ne die daarvoor aansprakelijk is. Rijnland kan in deze geen verwijt worden gemaakt." De raadsvrouw van McCain, mr. A. Kruisinga, pro beerde waarnemend rechtbankpresident mr. J.W. du Pon er in een langdurig technisch verhaal van te over tuigen dat het helemaal niet mogelijk is dat haar cliënt in de fout is gegaan. „Het kan niet aan McCain gelegen hebben." Waarop Rutten vaststelde dat de patatfabriek 'er veel aan heeft gedaan de oorzaken van de vervuiling te ver hullen'. Volgens hem zijn er helemaal 'geen uitgebreide en dikke verhalen' nodig om te zien wat er aan de hand was: „Er zat daar gewoon een lek in een leiding." Visser Van Egmond hoorde het allemaal zuchtend aan. Hij wil het gevraagde geld gebruiken om jonge vis uit te zetten en zo voor de toekomst zijn inkomsten vei lig te stellen. Zijn advocaat Hoekstra had sterk de in druk dat verzekeringsmaatschappijen over de rug van zijn cliënt een gevecht aan het leveren zijn over de aan sprakelijkheid. „Het gaat er om dat Van Egmond niet meer met zijn handen in de modder naar schelpen zit te wroeten. Dat hij weer in z'n bootje kan stappen. Vormen jullie toch gewoon een potje en reken het aan het eind van de rit af!" Rechter Du Pon doet op 4 maart uitspraak. maassluis In de Maassluise woonwijk Steendijkpolder heeft men gisteren de sane ring hervat. De honderden huizen in de wijk zijn ge bouwd op een metersdikke laag ernstig vervuild slib uit de Rotterdamse haven. Met buldozers gingen de werklie den gisteren onder toezicht van moeders en vooral kin deren het afgraven van ach tertuinen te lijf. FOTO ANP De aanleg van een nieuwe luchthaven in de Noordzee of in het Osselmeer is volgens de elf natuur- en milieuorganisa ties absoluut geen oplossing voor de milieuproblemen. Het is 'een gevaarlijke illusie' te denken dat een vliegveld in zee tien kilometer voor de kust geen regionale milieugevolgen heeft. De kust van Noordwijk tot Bergen zou te maken krij gen met ernstige geluidshin der, waarvan zowel bewoners als recreanten het slachtoffer worden. De uitgebreide spaghetti van vliegroutes heeft volgens de elf clubs tot gevolg dat binnen een afstand van 25 kilometer bijna overal wordt gevlogen. De kust en ook het binnenland zou bij de aanleg van een vliegveld in de Noordzee toch te maken krijgen met veel vlieglawaai. Vogeltrek Bovendien vormt de massale vogeltrek een groot gevaar voor de vliegtuigen, aldus de orga nisaties. Ze voorspellen de aanleg van nieuwe snelwegen en de verbreding van bestaan de wegen om het autoverkeer te verwerken, zeker als de in- checkbalies op Schiphol blij ven. De kust kan schade on dervinden door ge zeestromingen. Een nieuwe luchthaven het IJsselmeer wordt event van de hand gewezen. De luidshinder voor de wijde o e' geving zou dan een eno ie probleem vormen. Tot vooi |e Purmerend, Dronten en Aln m re zou lawaaihinder ontsta Ook de functie van het nu et als drinkwaterbekken en langrijk verblijfsgebied vcLe watervogels komt ernstig inl g geding. De organisaties wil) n, alles op alles zetten om p groeiplannen tegen te houd Ze kondigen een strandspek p, kei en een serie spectacula Ea| acties aan. Groningen weigert uitspraak over plasseks-afRches groningen «anp De gemeenteraad van Gronin gen steekt geen stokje voor de omstreden plasseks-affiches van de Amerikaanse kunstenaar Andres Serrano waarmee het museum in Groningen reclame maakt voor zijn tentoonstelling. De raad stemde gisteren te gen een motie van het GPV om de posters te verbieden. De foto toont een vrouw die een man in de mond plast. Burgemeester Ouwerkerk ver wees het GPV naar de rechter en de Reclame Code Commis sie. Donderdag dient voor de rechtbank over de kwestie een kort geding dat enkele kerken, scholen en GPV-leden tegen het Groninger Museum hebben aangespannen. De overzichtstentoonstelling A History of Andres Serrano/A History of Sex gaat zondag voor het publiek open. Vrijdag wil het museum de gewraakte re clameposter in de stad laten verspreiden. den haag anp Een Haagse werkgroep wil dat Den Haag in de hele stad be taald parkeren invoert. Bewo ners zouden een ontheffing kunnen kopen. Voor een auto per huishouden moet de heffing relatief laag zijn. Maar de prijs moet oplopen al naargelang er meer auto's per huishouden zijn. De parkeernormen op A- locaties moeten bovendien worden aangescherpt. De Haagse themagroep Ver keer Vervoer heeft deze aan bevelingen vandaag gedaan aan de gemeenteraad. Deze groep van ongebonden burgers, is on derdeel van de Haagse Lokale Agenda 21. Met de suggesties wil de themagroep het autoge bruik in de residentie met 10 procent verminderen ten op zichte van vorig jaar. De gemeente moet zich bo vendien met het Haagse be-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 22