Deng, de man die China op de kaart zette Feiten &Meningen Dengs leven in eigen woorden DONDERDAG 20 FEBRUAR11997 Bouwmeester van het nieuwste China kwam pas bij 70 jaar aan de top Als Deng Xiaoping zich op 10 februari 1994 voor de laatste keer in het openbaar vertoont, is hij een schriel, wezenloos ogend mannetje dat ondersteund moet worden door twee verpleegsters. Bibberend en met een glazige blik schuifelt de 89- jarige Deng rond bij de viering van Chinees nieuwjaar in Shanghai. Het is een scherp contrast met de macht die China's 'architect van de hervormingen' jarenlang over de meer dan een miljard Chinezen heeft uitgeoefend. Het uitzonderlijke leven van Deng Xiaoping beslaat bijna een eeuw. China ontwikkelt zich in die tijd van een arm en achterlijk middeleeuws keizer rijk tot een land dat in staat is satellieten de ruimte in te schie ten. Deng heeft aan die enorme vooruitgang een historische bij drage geleverd. De door hem aangemoedigde economische veranderingen met daaraan ge koppeld de openstelling van de grenzen voor buitenlands kapi taal en technologische kennis, hebben het leven voor de gehe le bevolking drastisch verbe terd. De man die dit heeft bewerk stelligd, blijft tot aan zijn dood voor de Chinezen een vreemde. Over Dengs persoonlijke leven is niet veel meer bekend dan wat de officiële partij-propagan da de wereld in stuurt. Deng wordt afgeschilderd als een hui selijke man die de warmte van het gezinsleven waardeert. Zo zijn er foto's gepubliceerd waar op hij als een lieve opa zijn kleinkinderen voorleest. Zwem men en bridgen behoren tot zijn favoriete hobby's. Zijn gevoelsleven is een goed bewaard geheim gebleven. Over twee persoonlijke drama's - de dood in 1929 van zijn eerste vrouw in het kraambed en de mishandeling van zijn oudste zoon Pufang tijdens de Culture le Revolutie waardoor deze le venslang invalide zal blijven - heeft hij zich nooit in het open baar uitgelaten. Deng komt in 1904 in de cen traal gelegen provincie Sichuan ter wereld als oudste zoon van een welgestelde landheer en diens eerste concubine. Zijn va der is de leider van een geheim genootschap dat zich verzet te gen de regerende Mantsjoe-dy- nastie. Als 16-jarige reist Deng Xiaoping in 1920 samen met zo'n honderd jongeren, onder wie de latere premier Zhou En- lai, per boot naar Frankrijk en neemt daar deel aan een werk- en-studie programma. Hij komt als werkstudent bij de Renault- fabriek in contact met de linkse beweging en wordt in 1924 lid van de Chinese Communisti sche Partij. Via Moskou gaat Deng twee jaar later terug naar China en begint zijn militaire carrière in afgele gen gebieden in het zuidwesten waar hij deelneemt aan het ver zet tegen de nationalistische Kuomintang van Chiang Kai- shek. Daar toont de wilskrachti ge Deng, die nooit een hogere opleiding heeft genoten, dat hij een uitstekend organisatiever mogen heeft. Dengs tweede huwelijk, op nieuw met een partijlid, loopt in 1933 op de klippen als hij voor korte tijd politiek uit de gunst raakt en zijn vrouw hem om die reden in de steek laat. Deng wordt op tijd gerehabiliteerd om in het midden van de jaren dertig de erbarmelijke zoge naamde 'Lange Mars' naar het noorden mee te lopen. Hij werkt zich op tot politiek com missaris in het Chinese Rode Leger. In 1939 trouwt hij voor de derde keer. Ditmaal met de dochter van een rijke vlees koopman met wie hij vijf kinde ren zal hebben. RAMPZALIG Bij de stichting van de Volksre publiek in 1949 is Deng Xiao ping 45 jaar oud, heeft van 1937 tot 1945 tegen de Japanners ge vochten en ondertussen zijn zil veren jubileum als revolutionair gevierd. De politieke loopbaan van de toegewijde communist en partijman moet dan echter nog beginnen. Hij verhuist met zijn gezin pas in 1952 naar het regeringscentrum Zhongnanhai in de hoofdstad Peking. In de herfst van 1951 heeft het leger onder zijn leiding zonder al te veel moeite en gevechten Tibet bezet. Deng bekleedt van af die jaren allerlei hoge partij en regeringsposten, vaak meer dere tegelijkertijd, maar zal nooit de hoogste leiderspost be zetten. Tot na de 'Grote Sprong Voorwaarts' voert Deng kri tiekloos de meest grillige en rampzalige plannen uit van par tijleider Mao Zedong. In het midden van de jaren vijftig helpt hij Mao vol overtuiging de 'anti-rechtsen'-campagne lan ceren. Miljoenen intellectuelen zullen daardoor voor meer dan twintig jaar in werkkampen te rechtkomen omdat zij gehoor geven aan de uitnodiging kritiek te leveren op de partij. Op het moment dat Deng zich met anderen, zoals Zhou Enlai, Gekleed in een. sober partijpak salueert Deng in 1981 tijdens een militaire parade. FOTO REUTERS onafhankelijker opstelt in een poging het economisch wanbe leid van Mao ongedaan te ma ken, wordt hij gestraft. In 1966 aan het begin van de Culturele Revolutie wordt hij schuldig be vonden vast te houden aan 'de contrarevolutionaire kapitalisti sche lijn'. Hij wordt verbannen en tewerkgesteld in een tractor garage. Deng verliest al zijn functies, maar behoudt zijn partijlid maatschap. Deng Xiaoping keert in 1973 door ingrijpen van zijn beschermheer Zhou Enlai als vice-premier terug op het politieke toneel en verdwijnt voor de derde keer na de dood van premier Zhou drie jaar la- MAO-PAKKEN Deng doet er dus bijna zijn hele leven over voordat hij zich de machtigste kan noemen. Hij is ruim zeventig als hij in 1977 de finitief in ere wordt hersteld. Hij heeft dan een veelzijdige poli tieke en militaire carrière achter de rug. Zijn machtsbasis is daardoor zo breed en stevig dat hij partij en leger naar zijn hand kan zetten. Eind 1978 krijgt hij van de par tijtop het groene licht China op vier fronten te moderniseren: landbouw, industrie, defensie en de wetenschap en technolo gie. De 'open deur -politiek is een onlosmakelijk onderdeel van deze zogeheten 'vier mo derniseringen' die oorspronke lijk zijn bedacht door premier Zhou Enlai. China zou zich zon der westerse kennis en kapitaal niet hebben kunnen ontwikke len. Het is een droef stemmende si tuatie die Deng eind jaren ze ventig na tientallen jaren wan beleid van Mao aantreft. China zit financieel en geestelijk aan de grond na de maatschappelij ke opschudding van de 'grote sprong voorwaarts' (1959-1961) die de grootste hongersnood van de eeuw met miljoenen do den veroorzaakte en de chaoti sche jaren van de 'culturele re volutie' (1966-1976). De men sen zijn arm, in de fabrieken staan verouderde machines en de kwaliteit van de producten is abominabel slecht. Iedereen gaat gekleed in donkerblauwe stijlloze Mao-pakken. Woonka mers zijn slechts schaars voor zien van donkerbruin geverfde houten meubels. Persoonlijke keuzes en initiatieven zijn ta boe. Met Deng Xiaoping aan het roer gaat een nieuwe wind waaien en komt voorgoed een einde aan het egalitarisme in China. Hij is ervan overtuigd dat boe ren en arbeiders voor meer en betere producten zullen zorgen als zij worden beloond naar prestatie. Er moet een grotere verantwoordelijkheid bij de in dividuen komen te liggen, is zijn opvatting. Deng begint zijn hervormings programma op het platteland, waar zeventig procent van de Chinezen woont. De volkscom munes worden afgeschaft en ie dere boer krijgt een eigen stukje grond. Boeren worden geacht elk jaar een bepaalde hoeveel heid van een product tegen een vastgestelde prijs aan de staat te verkopen. Over de rest van de oogst kunnen zij zelf beschik ken en aanbieden op bijvoor beeld de vrije markten die weer worden toegestaan. In de industrie worden kapita listische methodes, zoals bo nussen en stukloon, ingevoerd om de arbeiders te motiveren. Managers van fabrieken zijn voortaan verantwoordelijk voor de bedrijfsresultaten. Belangrij ker blijkt dat Deng Xiaoping aan de kust in het zuidoosten vier speciale economische zones aanwijst. Daar moet worden ge- experimenteerd met het kapita lisme. Deze zones hebben in derdaad gediend als aandrijving voor de gehele Chinese econo mie, die volgens sommige bere keningen op het ogenblik op twee na de grootste in de wereld MISREKENING. De kapitalistische experimenten bezorgen Deng Xiaoping in het Westen de naam van moderne, communistische hervormer. Daarbij wordt lange tijd over het hoofd gezien dat in het poli tieke systeem niets verandert. Een schrijnend voorbeeld is de dissident Wei Jingsheng, die in 1979 tot vijftien jaar werkkamp wordt veroordeeld nadat hij tij dens de 'muur van democratie'- beweging heeft opgeroepen tot een vijfde modernisering: de mocratie. Wei is eind 1995 op nieuw voor veertien jaar opge sloten omdat hij na zijn vrijla ting in september 1993 is door gegaan met in het openbaar te pleiten voor democratie. In juni 1989 blijkt de in het Westen gegroeide opvatting over China's laatste 'keizer' een volstrekte misrekening. Deng Xiaoping heeft lak aan demo cratische processen en laat het leger een bloedig einde maken aan demonstraties van studen ten op het Plein van de Hemel se Vrede in Peking. Er vallen honderden doden. De wereld kijkt op de televisie verbijsterd naar de beelden van bruut ge weld en straft China door het in de daarop volgende twee jaar te negeren. Voor Deng, die voor alles een militair strateeg is, is het ge welddadige legeringrijpen even logisch als noodzakelijk. De openbare protesten brengen de heilige stabiliteit in het land in gevaar en dreigen de voortgang van de ingezette moderniserin gen te belemmeren. Dus moet er volgens de redenering van de oude ijzervreter kost wat kost een eind aan worden gemaakt. ,,We moeten er niet voor terug deinzen enig bloed te vergie ten", heet dat in zijn woorden. ONVREDE Intussen gaat het sinds eind ja ren tachtig niet goed meer met de ontwikkeling naar een mo dern China. Op het platteland neemt de tevredenheid onder de boeren snel af als de inko mens teruglopen omdat de staat te weinig betaalt voor de landbouwproducten en de enorme stijging van de prijzen de koopkracht uitholt. De partij heeft inmiddels haar aandacht verschoven naar de steden, waar ook een groeiende onvre de zichtbaar wordt. In de staats- industrie voelen de honderd miljoen arbeiders zich achterge steld bij de boeren want de winst in de fabrieken gaat maar niet omhoog. Aan de stilstand in de ontwikke lingen die het drama op het Plein van de Hemelse Vrede op alle gebied in China teweeg brengt, maakt Deng begin 1992 zelf een einde. Hrj bekleedt weliswaar - na zijn terugtreden als voorzitter van de Centrale Militaire Commissie in novem ber 1989 - geen enkele officiële functie meer, maar heeft achter de schermen nog steeds de touwtjes in handen. Ondanks een zwakke gezondheid en te genwerking van de conservatie ve krachten in de partij maakt de dan 87-jarige een rondreis door Zuid-China om zijn her vormingsprogramma terug op de rails te zetten. Hij roept op met meer durf te experimenteren met kapitalisti sche instrumenten zoals markt gerichte staatsbedrijven, een vrije arbeidsmarkt en effecten beurzen. Enige voorwaarde is Hieronder een aantal citaten I van Deng Xiaoping die type- rend zijn voor het scala aan ervaringen die hij in zij n leven j heeft opgedaan. „Het is onze opdracht getrouw te blijven aan het uitgangs punt van het Centraal Comité dat verheffing en verheerlij king van het individu onge wenst is" - In 1956 in kritiek op de persoonsverheerlijking van Mao Zedong. „Het maakt niet uit of een kat zwart of wit is, als zij maar muizen vangt" - motto voor de herinvoering van de parti culiere landbouw in 1961-62. „Ideologisch moet ik toegeven dat ik niet alleen het vaandel van Mao's gedachten heb hooggehouden.Recente ge beurtenissen hebben mij ont maskerd als een onverbeterde kleinburgerlijke intel lectueel die is gezakt voor de proeven die het socialisme stelt." - Ok tober 1966, zelfkritiek na als 'kapitalistische meeloper' te zijn aangeklaagd. „Het geeft niet als we winst een beetje voorrang geven. Waar kan de staal anders op drijven?" - redevoering in 1975. „Als we vandaag nog niet aan het werk gaan om het sodalis*- tische systeem te verbeteren, zullen de mensen vragen waarom het niet de proble men kan oplossen die het ka pitalisme wel aan kan" - par- tijtoespraak, augustus 1980. „Onder geen beding moeten we toelaten dat onze jongeren vallen voor kapitalistische ideeën" - redevoering, maart 1985. „Als je het initiatief van de boeren in het spel wil bren gen, moet je hun de macht ge ven om geld te verdienen" - oktober 1985, commentaar tegenover afgevaardigden van Time Magazine. „De Verenigde Staten hebben ons verweten de studenten te onderdrukken. Maar hebben de VS zelf niet politie en mili tairen op de been gebracht om stakingen en ongeregeldhed van studenten te onderdruk ken en heeft dat niet geleidi arrestaties en bloedvergiete Zij onderdrukten studenten het volk, terwijl wij een com rarevolutionaire opstand neersloegen. Welk recht heb ben zij om ons te bekritisere - 9 juni 1989, tegen officii ren van de strijdkrachten d na het neerslaan van de 'Tiananmen-beweging' de staat van beleg in Peking moesten handhaven. „We zouden stoutmoediger dan voorheen moeten zijnb het doorvoeren van hervor mingen en het ons naar bui ten toe openstellen en de moed hebben om te experi menteren. We moeten niet handelen als wouwen metj bonden voeten" - opmerkii gemaakt tijdens een reis de Zuid-China in januari-febii ari 1992. „De feodale maatschappij kwam in de plaats van de sl venmaatschappij. Het kapil lisme verving het feodalism En na een lange tijd zal het cialisme noodzakelijkerwijs het kapitalisme verdringen'' tijdens dezelfde reis. dat het socialistische karakter van de Chinese economie - ei gendom van grond en andere productiemiddelen in handen van de Staat - gehandhaafd moet blijven. Zo ontstaat het streven naar een 'socialistische markteconomie' waaraan het veertiende partijcongres eind 1992 zijn zegen geeft. De nu al aardig materialistisch ingestelde bevolking is sindsdien massaal in zaken gegaan om geld te ver dienen en zo snel mogelijk rijk te worden. Sinds het eerherstel in de zomer van 1977 is de politieke duike laar met een feilloos overle vingsinstinct een overheersende leider geworden. Hij jongleert met macht en kiest consequent geen partij door zich als een on geïnteresseerde scheidsrechter boven de communistische fac ties te stellen. Zijn doel is China als een modern en welvarend land de 21ste eeuw in te sturen. Iedereen die hem daarin belem mert, wordt koelbloedig uit de weg geruimd. De economische revolutie die Deng in gang heeft gezet, zijn zeker zo ingrijpend als twee politieke revoluties eer der deze eeuw in China: de val van het keizerrijk in 1911 en de machtsovername door de com munisten in 1949. Maar ondanks de enorme voor uitgang die op alle fronten te zien is, zal Deng niet zonder kri tiek de geschiedenisboeken gaan. De gevolgen van zijn worden is heerlijk'-beleid z zo ingrijpend dat de maat schappelijke stabiliteit end eenheid van het land op he spel staan. De grondleggen het nieuwste China heeft a ruptie en vriendjespolitieki wijdvertakte en vrijwel onto heersbare problemen laten groeien. Honderdvijftig mill arme boeren zijn naar de si den gestroomd in de hoop' werk en welvaart en voorh eerst groeien in de Volksrej bliek aan de randen van de te steden armzalige sloppei ken. Misdaad, prostitutie e drugsgebruik nemen hand hand toe. Daarmee is het niet onden! dat Deng Xiaoping postuui voor de vierde keer uit de g raakt. Sommigen analisten zen zelfs dat China de Sovji Unie en Joegoslavië achten gaat en over een tijdje uite zal vallen. De bouwmeeste het moderne China zal ind geval als sloper van een dui den jaren oud rijk verdoem zijn. PEKING YVONNE VAN DER HEIJDj CORRESPONDENT Deng rijsttafelt met de Amerikaanse president Gerald Ford, de mai Nixon na diens val opvolgde, tijdens een staatsbezoek in 1975. FOTO't

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2