Leiden itybussen an de baan Aldi-supermarkt niet welkom bij Wagnerplein larde aanpak jeugdige criminelen volkenkunde Wethouder moet zélf plan maken voor fietsroute Gewonden bij brandje in Stormschade )NDERDAG 20 FEBRUAR11997 hans jacobs. 071 -5356414. plv.-chef rudolf kleun. 071 -5356436 Verzet /f q Ondernemers van I de Rijneke Boule vard blijven in verzet tegen een meeneemmeubelzaak in Leiderdorp. Leefbaar *}v| Burgemeester I Schoof beloofde gisteren bij zijn installatie van Alphen een leefbare stad te maken. lennepkwekerij opgerold iden» De politie heeft gistermiddag in een woning aan de Ca- indstraat in Leiden een hennepkwekerij opgerold. In de woning erden 340 planten aangetroffen in een redelijk professionele tvekerij voorzien van alle moderne apparatuur. De elektriciteit Dor de groeilampen werd illegaal afgetapt. De bewoners waren p het moment van de inval niet thuis. iNNO 1897 Zaterdag 20 Februari ij de politie alhier werd verleden Zaterdag aangifte gedaan van iefstaJ van een pakje zeemlederen lappen. Een onderzoek racht aan het licht, dat deze voorwerpen bij verschillende parti- idieren verkocht waren door een viertal jongens van 15 tot 18 iren, die bekénd hebben den diefstal te hebben gepleegd. De ugdige deugnieten, op wie reeds langer de aandacht van de olitie gevestigd was, waren al eens „door 't oog van de naald skropen". Zij zullen thans vermoedelijk hun gerechte straf niet ntgaan. INNO 1972 zaterdag 19 februari egstgeest. Wethouder Temminck van Onderwijs heeft gister- liddag zijn eerste paal geslagen en dat gaf hem voldoening, ant aan de voorbereiding van het definitieve gebouw voor de penbare kleuterschool "De Bokkesprong" zat veel werk vast. Inder het toeziend oog van burgemeester Van Eysinga, raadsle- en, ouders en kleuters verrichtte de wethouder op een terrein an de Jan Vermeerlaan zijn werk. Gemeente verbiedt vestiging in garage Le Vélo wim koevoet ;ens Langenberg is 'een goe- ijnvoering' voor de citybus- nauwelijks haalbaar om de odeenvoudige reden dat de aten die deel zouden moeten maken van de routes (o.a. ngebrug, Apothekersdijk, Mare) te smal zijn. Bo ndien zou uit onderzoek zijn ileken dat de belangstelling het publiek voor deze nieu- Leidse vorm van openbaar ivoer niet groot genoeg is. ieestelijk vader van het plan or de citybussen is oud-wet- uder J. Walenkamp (CDA), lenkamp zag in de citybusjes compensatie voor de ver- ndering van het aantal bus dat door de Breestraat rijdt, i ideeën hierover vielen des- Is in goede aarde bij de frac- n de oorspronkelijke, nooit it uitgewerkte, plannen pen- Iden de kleine voertuigen tus- de parkeerplaatsen - en ga jes aan de rand van het cen- m naar het hart van de stad. )e citybussen mochten niet or de Breestraat omdat daar- leiden hans koenekoop Er mag geen Aldi-supermarkt komen in de garage van Citroëndealer Le Vélo tegenover het Wagner plein in Leiden. Dat heeft het gemeentebestuur besloten. Een Aldi zou te veel klanten uit andere wijken trekken en hoort daarmee niet thuis in een specifiek buurtwinkelcentrum als het Wag nerplein. Directeur C. Herweijer van Le Vélo is droevig gestemd over het gemeentebesluit. „Ik ben op het verkeerde been gezet", zegt hij. „Een Aldi past hier wel. Uit alle onderzoeken is gebleken dat de komst van een supermarkt eco nomisch verantwoord is. Alle kleine winkeliers van het Wagnerplein kunnen profiteren van een supermarkt waar veel publiek op af komt. Maar de gemeente heeft helaas haar nek niet willen uitsteken. Ze is gezwicht voor de protesten van supermarkt Kosma en de buurtverengiging. Naar een ondernemer wordt niet geluisterd." Herweijer vindt ook dat de gemeente Leiden veel te lang heeft gewacht met een beslissing. „Ik ben al bijna anderhalf jaar bezig met dit plan. De Citroën-garage kan namelijk wel een impuls ge bruiken. Ik wilde een deel van de showroom graag verhuren aan de Aldi om met de opbrengst te kunnen investeren in de garage. Door die trage besluitvorming ben ik zeker anderhalve ton aan inkomsten misgelopen, want die showroom heeft al die tijd leeggestaan." Eigenaar R. Bruins van supermarkt Kosma is wel blij met het besluit. Hij heeft zich al die tijd verzet tegen de komst van concurrent Aldi. Hij kondigde aan de Kosma te zullen sluiten als de Aldi toestemming zou krijgen. Bruins zocht en kreeg steun van de buurtbewoners en de stich ting Leefbaar Zuid-West. „Ik ben de stichting Leefbaar Zuid-West veel dank verschuldigd. Hun actie heeft de mensen aan het denken gezet. Ik heb de afgelopen tijd tegen de honderd steunbe tuigingen gekregen." Bruins kondigt op zijn beurt nu een verbou wing van de Kosma aan. Hij heeft die plannen uitgesteld vanwege de mogelijke vestiging van de Alcfi in de garage aan de overkant. „Ik weet alleen nog niet of ik zelf die kar ga trekken of dat ik het aan een andere ondernemer overlaat. Deze kwes tie heeft erg lang geduurd, het is een periode ge weest waarin ik er financieel en emotioneel niet op vooruit ben gegaan. Ik weifel daarom nog. Maar de verbouwing gaat door, dat is honderd procent zeker." De stichting Leefbaar Zuid-West nam het in de kwestie steeds op voor de Kosma. Deze super markt zou meer kwaliteit en service bieden dan een Aldi. De komst van een tweede supermarkt zou bovendien voor grote verkeersoverlast en ho ge parkeerdruk zorgen bij het Wagnerplein. Amb tenaar H. van Sandick laat in een reactie weten dat verkeersoverlast, parkeerdruk en protesten uit de buurt wel een rol hebben gespeeld bij de be sluitvorming, „maar ze zijn niet van doorslagge vende betekenis geweest. De gemeente vindt het Wagnerplein gewoon geen geschikte plek voor een Aldi." Herweijer van Le Vélo zoekt nu naarstig naar een nieuwe huurder. „Ik moet verder. Er is wel steeds verwezen naar de werkgelegenheid bij de Kosma, maar mijn bedrijf biedt ook werkgelegen heid aan 18 mensen. Daar is gemakshalve aan voorbijgegaan." kans dat er ooit nog eens zogeheten citybussen door Leidse binnenstad zullen rijden, moet uiterst klein irden geacht. Dat valt af te leiden uit opmerkingen van i6-wethouder P. Langenberg, gisteravond in en na de rgadering van de raadscommissie verkeer en vervoer. mee het effect van de omleg ging van de routes van een aan tal bussen teniet zou worden gedaan. De collegepartijen én de oppositie zijn het erover eens dat het verblijfskliomaat voor het winkelend publiek op de Breestraat dringend aan ver betering toe is. Maar de Langebrug, die even wijdig loopt aan de Breestraat, is bij nader inzien toch onge schikt voor citybussen vanwege de geringe breedte. De binnen stad die immers autoluw en hier en daar zelfs autovrij moet worden zou toch weer met ge motoriseerd verkeer verstopt kunnen raken. Dat probleem geldt eigenlijk voor zo'n beetje alle straten die in de routes van de citybussen hadden moeten worden opgenomen. Langenberg denkt dat Leiden meer gebaat is bij een uitbrei ding van de bestaande pendel diensten tussen de binnenstad en het parkeerterrein aan de Haagweg. In de raadscommissie werd slechts kennis genomen van de mededelingen die de wethouder over de citybussen deed. leiden De bouw van de tunnels onder het Leidse Sta tionsplein is in edh nieuwe fase aangeland nu is begonnen met het betegelen van de wanden. De 500 meter lange tunnels worden bekleed met roze, blauwe, rode lila en grijze tegels. Kleuren waarvoor is gekozen om de veilig heid te bevorderen. Donkere tegels aan begin en einde van de tunnel dienen als waarschuwing om automobilis ten nog eens duidelijk te maken dat ze een tunnel in rij den, terwijl de lichtere tegels verderop een gevoel van ruimte moeten geven. Als het tegelwerk is voltooid, gaan beide tunnelbuizen open. De tunnels zijn na de zomer af, waarna het nog enige tijd zal duren voor de inrichting van het Stationsplein is voltooid. FOTO HENK BOUWMAN Aardgas wellicht krachtbron voor gemeenteauto's leiden monica wesseling Leiden onderzoekt de mogelijk heden om gemeenteauto's op gas te laten rijden. Na de zomer krijgt de gemeente de eerste vuilniswagen die op lpg rijdt. Morgen gaan ambtenaren op studiereis om een vuilnisauto te bekijken die op aardgas rijdt. Velsen heeft al zo'n wagen. Die gemeente overweegt nu meer auto's op deze brandstof te la ten rijden. Aardgas en lpg zijn volgens de Leidse milieuvoorlichter F. Delemarre even milieuvriende lijk. Het verschil is dat er voor lpg al een goed distributienet bestaat (er rijden immers veel personenauto's op lpg). Het tanken van aardgas kost nu nog veel tijd omdat de druk op het aardgasnet laag is. Dat tanken kan aanmerkelijk worden ver sneld met een 'quick-fill-sta- tion'; een vulstation waar de druk wordt verhoogd. Volgens Delemarre is het niet de bedoeling dat de gemeente zelf zo'n station gaat opzetten. „Wellicht dat het energiebedrijf EWR hierin een rol kan spelen", zegt Delemarre. Hoewel mor gen ook technici van de EWR mee gaan, heeft de EWR geen plannen om zo'n station te bou wen. „We weten veel van aard gas en gaan mee om onze ken nis door te geven." De Leidse gemeentelijke dienst milieu en beheer heeft 120 wagens op de weg. „Over schakeling op gas kan dus een flinke milieuwinst betekenen", aldus Delemarre. De aardgas studie staat los van de komst van de lpg-vuilniswagen kort na de zomer. Leiden probeert op verzoek van DAF de wagen uit. msgezindheid op symposium politie Hollands Midden JL leiden Partijen: geen geëxperimenteer met inspraak ordwukerhout» iet van aarsen meenten, provincie, politie het openbaar ministerie eten nog beter gaan samen- iken om jeugdcriminaliteit •overlast het hoofd te bie- Ook moeten jonge crimi- :n hard worden aangepakt, boodschap werd gisteren Jens een symposium van de litie Hollands Midden in lordwijkerhout keer op keer thaald. Korpschef M. Straver nadrukte de noodzaak van nenwerking en ook minister :r van justitie hecht groot belang aan. iorgdrager ziet veel in een htenvolgsysteem, dat mo- nteel in voorbereiding is. Dit teem maakt het de politie, de id voor de kinderbescher- ig en het openbaar ministe- mogelijk om wederzijds in- matie op te vragen om na te an of een jongere een beken- is van één van de aangeslo- instanties. Ook vergrijpen kinderen onder de twaalf die nog niet strafrechtelijk volgd kunnen worden, moe volgens de minister worden egistreerd. Voor het cliënten- gsysteem voor jongeren is ligens een aanpassing nood- elijk van de privacywetge- i korpschef Straver hamerde imaast op een harde aanpak jeugdige criminelen. „Het !t jongeren duidelijk worden naakt dat inbraken, tasjes in of straatterreur niet ge- on zijn en dat je een behoor- kans loopt dat je een prijs moet betalen als je je daaraan schuldig maakt", zei hij. Tijdens het symposium wer den de resultaten gepresenteerd van een onderzoek naar crimi naliteit onder jongeren in de politieregio Hollands Midden. Uit een enquête onder enige duizenden jongeren bleek dat ruim een kwart het afgelopen jaar met geweld had gedreigd of daadwerkelijk geweld had ge bruikt. Het grote aantal ge weldsdelicten baart de politie zorgen. Maar korpschef Straver ziet in de onderzoeksgegevens ook aanknopingspunten om jeugdcriminaliteit te bestrijden. Hij doelt daarbij onder andere op het gegeven dat de meeste delicten door jongeren worden gepleegd in het eigen district, op de relatie tussen alcoholge bruik en het plegen van ernstige delicten en op de relatie tussen spijbelen en een slechte school- carrière en het risico van dader schap. Het onderzoeksbureau B&A toonde met de jongerenenquête een verband aan tussen de ach tergronden van jongeren en cri mineel gedrag. „De parade van de vooroordelen", noemde on derzoeker Geveke de bevindin gen. Daders blijken vaker ge scheiden ouders te hebben of op te groeien in een éénouder gezin, ze hebben vaker een wer kende moeder, een lager oplei dingsniveau of slechte school prestaties. Spijbelen komt vaker voor, net als het gebruik van al cohol en drugs, gokkèn en ro ken. En jeugdige daders blijken va ker zelf slachtoffer te zijn ge weest dan jongeren die zich niet te buiten gaan aan strafbare fei- Bij een brandje in het museum voor Volkenkunde aan de Steenstraat zijn vanochtend twee werknemers van een reno vatiebedrijf licht gewond ge raakt. De twee werden met ademhalingsmoeilijkheden overgebracht naar het AZL. De brandweer had het brandje bin nen vijf minuten onder contro le, maar was nog een half uur bezig met nablussen. De twee mannen waren met snijbran ders aan het werk in een voor het publiek afgesloten gedeelte Vein het museum. Daarbij vatte een houten dakbint vlam. De stormachtige wind van de afgelopen nacht heeft op enkele plaatsen in Leiden schade aan gericht. Aan de Houtmarkt sloeg een schip los waardoor andere schepen werden ge ramd. Bomen woeien om aan de Roomburgerlaan en de Witte Singel. Op de Herenstraat waai de een fiets om, die vervolgens door een ruit heen ging. leiden wim koevoet CDA, PvdA en GroenLinks voe len niets voor een experiment met een 'interactieve' inspraak procedure voor de plannen voor een fietsroute Leiderdorp-Lage Rijndijk-binnenstad-Leiden Centraal. In zo'n procedure, die zo'n zes maanden in beslag neemt, worden belanghebben den al voordat er beleid wordt uitgestippeld uitgenodigd om over de kwestie mee te praten. Ze reageren dus niet op ge meentelijke plannen maar ma ken ze zelf Volgens P. Duijvensz (Groen Links) is de fietsroute volkomen ongeschikt om er zo'n open dis cussie over te voeren. In de raadscommissie verkeer en ver voer herinnerde hij er gister avond aan dat de gemeenteraad al geruime tijd geleden in de fietsnota heeft vastgelegd dat in het Leidse verkeer de fiets de meeste prioriteit krijgt. De fiets route van Leiderdorp naar het station is in zijn optiek slechts een uitvoering van beleid waar over reeds besluiten zijn geval len. Door een discussie op poten te zetten met omwonenden, au tomobilisten winkeliers, het openbaar vervoerbedrijf ZWN en bedrijven van de industrie terreinen De Waard, Touwbaan en Zijldijk worden volgens Duij vensz verkeerde verwachtingen gewekt. Liever dan een plan voor een inspraakexperiment had Duijvensz van wethouder P. Langenberg (D66) nu einde lijk eens een concreet plan voor de fietsroute gezien. Duijvensz vertolkte met deze opmerkin gen ook de standpunten van de fracties van CDA en PvdA, Volgens Duijvensz is de ge meenteraad het stadium van een belangenafweging al lang voorbij. „In de huidige situatie op de Lage Rijndijk is rekening gehouden met alle belangen. De fietser delft daardoor voort durend het onderspit. Hij wordt gemangeld. Met zijn verkeers veiligheid is het bijzonder slecht gesteld. Juist daarom heeft de raad de meeste prioriteit bij de fietser gelegd. Die discussie moet nu niet worden overge daan." Volgens de tegenstanders van de 'interactieve methode' vol staat een reguliere inspraakpro cedure. Dat scheelt ook veel tijd en geld, stelde CDA'er H. Kukler. Wethouder Langenberg maakte niet duidelijk wat hij met de kritiek van de tegenstan ders, die in de meerderheid zijn, gaat doen. Hij had het voorstel ook nog niet in het college van burgemeester en wethouders besproken. Hans Flustraat 18, Leiden Tel. 071 - 532 21 10 Gouden speld voor vrijwilligers Zonnebloem leiden timoteus waarsenburg Bloemen, een gouden speld en een erepenning. Die waren er gisteren voor Jo Kuithof (71) en Thea Kreuger (57) voor hun jarenlange inzet voor de Zonnebloemvereniging in Leiden. Se cretaris H. Leenders van de provinciale afdeling van de Zonnebloem Zuid-Holland reikte de ver sierselen gistermiddag uit in het Parochiehuis Leonardus aan de Haagweg. Al 25 jaar zet Jo Kuithof zich in voor de Zonnebloem, een vrij willigersorganisatie die huisbezoeken, vakanties en activiteitenmiddagen verzorgt voor zieken en gehandicapten. Kuithof bleef erg rustig onder alle aandacht. „Ik wist niet eens dat ik dit werk al zolang deed. En ik ben ook niet van plan om er binnenkort mee te stoppen. Maar of ik nog eens 25 jaar als vrijwilliger blijf werken, betwijfel ik. Dan ben ik 96 en kan ik zelf wel wat hulp ge bruiken." Kreuger heeft zich 20 jaar als vrijwilli ger ingezet voor de Zonnebloem. Nu stopt zij ermee om gezondheidsredenen. Geëmotio neerd onderging zij alle complimenten en be dankjes. „Ongelooflijk dat ze dit hebben ge daan", vertelde ze, terwijl ze met betraande ogen haar erepenning aan iedereen liet zien.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17