Amerikanen pleiten voor NAVO-Russische brigade Buitenland ppositieleider wordt ïrgemeester Belgrado inter trekt boetekleed in voor Europarlement Clintons 'kwelgeest' houdt het voor gezien Graca voor het eerst 'officieel' Geen sporen Tanja Groen in spullen bende-Dutroux Op zijn hoede Parti Socialiste begint aarzelend aan schoonmaak 3ENSDAC 19 FEBRUAR11997 Russische maffia schoot op overloper' om» De Russische maffia was volgens de Zuid-Koreaanse po- ie mogelijk betrokken bij de de aanslag op de Noord-Koreaan- overloper Lee Han-Young, afgelopen zaterdag. Tot nu toe ng Zuid-Korea er vanuit dat Noord-Koreaanse geheim agenten ihter de aanslag in Seoul zaten. De 36-jarige Lee, een verre ver- ant van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-il, zou echter ook »t slachtoffer kunnen zijn van Russische huurmoordenaars. :e had schulden. Sinds 1994 onderhield hij volgens zijn ex- ouw contacten met Russische 'handelaren'. loden en vermisten na modderlawine Zeker 25 mensen zijn omgekomen en tegen de 150 ande- n worden vermist toen gisteren in het Andes-gebergte in Peru «tallen huizen na zware regenbuien onder een lawine van odder en stenen werden bedolven. Gevreesd wordt dat het do- icijfer nog zal stijgen. De getroffen plaatsen zijn Tamburco en incay, ongeveer 500 kilometer ten zuidoosten van de hoofd- ld Lima. Volgens reddingwerkers zijn hele families onder de odder begraven. Zondag werd Tamburco ook al door een odderlawine getroffen, waarbij vijf doden vielen. rant: Deng wèl in kritieke conditie ikyo De gezondheidstoestand van de 92-jarige Chinese leider eng Xiaoping is wel degelijk kritiek. De Japanse krant Nikkei \imbun beweert dit vandaag op basis van uitlatingen van ano- eme diplomaten. Volgens de laant is het hoge Chinese func- inarissen niet toegestaan het land te verlaten in verband met toestand van Deng. Er circuleren al dagen berichten over een rare beroerte die Deng zou hebben gehad. Peking ontkent dat ing, die al drie jaar niet meer is gezien, er slecht aan toe zou oze taxichauffeur schiet roker dood imchester Het verlangen van de 57-jarige Russell McDonald leen sigaret te roken in een taxi in het Amerikaanse Man ester is hem fataal geworden. Chauffeur Richard Cromlish rang het rookverbod in zijn auto af met een pistoolschot. Vol- ns de politie wilde McDonald al rokend instappen, maar daar las de chauffeur niet van gediend. Toen Cromlish gas gaf, hield cDonald zich vast aan de deur. Hij slaagde erin de auto in te men en greep het stuur vast. Daarop schoot Cromlish op de stokte roker, die dodelijk werd getroffen. De chauffeur is aan- louden. I [oordenaar niet naar eigen opera ts nburgh De 34-jarige David Price, levenslang in de cel voor di lord maar begiftigd met een groot muzikaal talent, heeft giste- m de première van zijn opera Odyssey in het Schotse hoofdstad iq inburgh niet kunnen bijwonen omdat de gevangenisautoritei- ïii idat niet toelieten. Price verkrachtte en vermoordde in 1984 d a 26-jarige vrouw. De vader van het slachtoffer had bezwaar h maakt tegen de aanwezigheid van Price bij de première. Eer- t r hadden de autoriteiten wel toestemming verleend. ussische leger levert 200.000 man in iskou Het Russische leger wordt dit jaar met 200.000 man in- rompen. De troepenvermindering van 1,7 miljoen man tot 1,5 ljoen man is volgens de Russische defensieraad onvermijde- gezien de nijpende financiële situatie. Russische militairen gen hun salaris vaak veelte laat omdat de overheid niet ge- eg geld beschikbaar stelt. Minister Rodjonov van defensie agt erover dat hij de hervorming van het leger niet kan door eren omdat er niet voldoende middelen zijn. ildt zoekt wanhopig naar opvolger wevo De Zweed Carl Bildt wil in april aftreden als hoge ge- 1 it voor Bosnië, maar hij heeft grote moeite een opvolger te iden. Zijn adjunct, de Duitser Michael Steiner, doet het goed, e lar heeft 'niet het gewenste profiel' om Bildt op te volgen, zo n luidt in Sarajevo. Het zoeken is naar een kandidaat met erva- 'l jals regeringsleider. Bildt was beginjaren negentig premier, es namen van de Spanjaard Felipe Gonzalez en de Britse Mar- et Thatcher zijn geopperd, maar hun kandidatuur is onwaar- :ei 1ado dpa-ap Servische oppositieleider bi Djindjic wordt de nieuwe emeester van Belgrado. rover hebben alle drie de «jen in de oppositiecoalitie 111 dno (Samen) gisteren een ord bereikt. Djindjic is :npitter van de Democrati- Partij. De gemeenteraad lelgrado, waarin Zajedno 5 fl !e verkiezingen van 17 no- h'ber 69 van de in totaal 110 s heeft, wordt vrijdag beë- indjic begon zijn oppositie re n jaar geleden, op het mo- t dat Milosevic de macht zich toe trok. Herhaaldelijk huldigde hij de regering in eIlrado ervan de Serviërs in ta tië en Bosnië in de steek te VJ a« paul koopman e5pondent 18 i oi r een heel klein beetje ld te bekennen en onmid- m k beterschap te beloven, ,eI1[ voorzitter Santer van de pese Commissie gisteren in itsburg bij het Europees ment met succes de kou e lucht gehaald. Een motie wantrouwen tegen het 'fa- ibeleid' van de Commissie gekke-koeiencrisis bleek z|0OS. nter wist echter al vóór zijn es' st naar Straatsburg dat hij geen al te grote zorgen Ie te maken. De onder- btfcommissie van het parle- vi 1 die de BSE-crisis door- n. e, gaf in zijn eindrapport de Commissie, maar de iv i regering de grootste te piet'. socialisten en christen-de- aten in het parlement be rt al eerder dat Europa niet nd is met een crisis. Ten- was het voor Santer een washington hans de bruijn correspondent De leider van het onderzoek in de zogenaamde 'Whitewater-af fairewaarbij mogelijk illegale financiële activiteiten van het echtpaar Clinton centraal staan, heeft bekend gemaakt dat hij er deze zomer een punt achter zet. Ken Starr, de speciale openbare aanklager die door sommigen Clintons grootste 'kwelgeest' wordt genoemd, wordt hoofd van de rechtenfaculteit van de Pepperdine Universiteit in Cali fornia. In Washington gonsde het gisteren meteen van de ge ruchten dat Starr er kennelijk niet in is geslaagd voldoende belastend materiaal tegen de president en zijn echtgenote te vinden om het onderzoek nog lang voort te zetten. Starr zelf zei slechts dat het onderzoek ook zonder hem zal doorgaan, maar velen vragen zich af of met zijn vertrek de angel niet uit de affaire wordt gehaald. Starr is al tweeënhalf jaar be zig met het onderzoek naar de vermeende illegale financiële activiteiten van de Clintons in de jaren tachtig, toen de huidige president nog gouverneur van Arkansas was. Tot nog toe heeft het onderzoek, dat al miljoenen dollars heeft gekost, geen enkel bewijs van onregelmatigheden opgeleverd. Starr is vooral in Democrati sche kring zeer omstreden. Daar wordt zijn onderzoek een 'conservatieve heksenjacht' ge noemd. Hij staat bekend als een zeer conservatieve Republikein, die door president Reagan werd benoemd tot rechter en later door president Bush tot landsadvocaat. Zijn benoeming in 1994 tot speciale aanklager in de Whitewaterzaak was ook al omstreden, omdat de drie fede rale rechters die hem voordroe gen, naar achteraf bleek nauw contact hadden gehad met Clintons Republikeinse tegen standers. Stockholm Bij binnenlandse aangelegenheden verscheen ze al eerder aan de zijde van Nelson Mandela, maar met het bezoek van het Zweedse koninklijke paar maakte Graca Machel, de nieuwe levensgezeljin van de Zuid-Afrikaanse president, gisteren haar internationale debuut. Mandela en Graca ontvingen koning Gustav en koningin Silvia in Kaapstad. foto epa anna zieminski Britten moeten van verzekeraar genentest doen LONDEN-DEN HAAG ANP-Rtr-DPA Wie een Britse levensverzeke ring wil afsluiten, moet zich vanaf 1999 genetisch laten tes ten. Dit heeft de vereniging van Britse verzekeraars gisteren be kendgemaakt. De onderzoeken kunnen aantonen dat iemand aanleg heeft voor ziektes met een genetische en dus erfelij ke oorsprong. In Groot-Brittannië zijn alle 440 aangesloten verzekeraars akkoord. Ze zeggen de onder zoeksgegevens nodig te hebben om toekomstige ontwikkelingen en financiële lasten te kunnen inschatten. In Nederland heb ben verzekeraars en politiek vastgelegd dat voor het afsluiten van een levensverzekering geen erfelijkheidsonderzoek wordt gevraagd. Woordvoerder W. Terwisscha van het Verbond van Verzekeraars noemt het Britse besluit 'afwijkend' in Eu ropa. Voorstel moet angst voor uitbreiding wegnemen maastricht gpd Om Rusland het gevoel te geven dat de NAVO ook na een uitbreiding richting oosten geen gevaar vormt, moet er een gezamenlijke brigade van Russische en NAVO-mili- tairen komen. Dat idee lanceerde de nieuwe Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Albright gisteren tij dens haar kennismakingsbezoek aan het NAVO-hoofd- kwartier in Brussel. secretaris-generaal Solana sprak van 'een heel goed idee'. Minis ter Van Mierlo (buitenlandse zaken) noemde het 'een buiten gewoon interessante gedachte'. In de komende dagen zal pre sident Clinton een nieuw rap port aan het Congres voorleg gen, waaruit blijkt dat de brussel «aly knol correspondent Volgens Albright mag het niet de bedoeling zijn om zo'n brigade uitsluitend 'voor de show' in het leven te roepen. „Ik hoop dat die brigade een wer kelijk doel kan dienen." NAVO- NAVO-uitbreiding de Ameri kaanse begroting 150 tot 200 miljoen dollar per jaar zal gaan kosten. Zo'n relatief laag bedrag moet de Russen verder gerust stellen dat de uitbreiding geen nieuwe veiligheidsrisico's met Zich meebrengt. Albright: „De kosten van preventie zijn altijd lager dan de kosten van een conflict. Bovendien is een vrij en verenigd Europa deze kosten welwaard." Verder zal worden beloofd dat er in de nieuwe lidstaten niet permanent NAVO-troepen zul len worden gestationeerd. Ook dat zal de Russen wellicht min der wantrouwend maken. Tot slot zullen de NAVO-lidstaten eind deze week in Wenen nieu we voorstellen op tafel leggen voor een verdere vermindering van de conventionele bewape ning in Europa. In de komende weken en maanden staan talloze ontmoe tingen met Russische leiders op het programma, waarbij telkens opnieuw zal worden getracht om Moskou te overtuigen van de goede bedoelingen van de alliantie. De ouders van de al ruim drie jaar verdwenen Tanja Groen uit Schagen hebben geen enkel spoor van hun dochter aange troffen tussen de spullen die ge vonden zijn bij de Belgische bende-Dutroux. Ze vonden geen bezittingen van hun doch ter in een selectie uit 4.500 kle dingstukken, knuffelbeesten en andere persoonlijke zaken. Ook de moeder van de verdwenen Belgische Elisabeth Brichet vond geen bezittingen van haar dochter. Het echtpaar Groen is giste ren onder begeleiding van een Maastrichtste rechercheur op een geheim gehouden plaats in België geconfronteerd met een deel van de spullen die werden gevonden bij huiszoekingen in de woningen van Dutroux of zijn handlangers. De totale 'col lectie' zou opgeslagen liggen in hebben gelaten. Toch zegt Dj indjic de akkoorden van Dayton te respecteren en niet van plan te zijn Bosnisch-Servië in te lij ven zolang het Westen daarte gen bezwaar maakt. De oppositiecoalitie begint overigens barsten te vertonen. Er is ruzie ontstaan over wie welke post krijgt in het nieuwe gemeentebestuur. Danica Draskovic, de vrouw van oppo sitieleider Vuk, heeft zich kandi daat gesteld voor het voorzitter schap van het bestuur van groot-Belgrado. Vuk heeft ech ter enkele kranten laten weten zijn veto te zullen uitspreken over de kandidatuur van zijn vrouw, omdat het een ondemo cratische indruk maakt als zij de post zou bezetten. hoopvol teken dat de Britse pre mier Major een motie van wan trouwen over de kwestie over leefde. Santer toonde zich gisteren de deemoed zelve. „Onze dien sten hebben niet zo doeltref fend opgetreden als had ge kund", gaf hij toe. Zo zagen de veterinaire diensten tussen 1991 en 1994 af van inspecties in Groot-Brittannië, terwijl er toch signalen waren dat de strikte anti-BSE regels daar niet wer den nageleefd. Santer bleef ech ter fel ontkennen dat de land bouwsector voorrang had ge kregen boven de gezondheid van de burgers. Sommige volksvertegenwoor digers bleken boos over de af wezigheid van de Nederlandse landbouwminister Van Aartsen bij het debat. Hij had er als fun gerend EU-voorzitter moeten zijn, meenden De Vries (WD) en d'Ancona (PvdA). Zij noem den de afwezigheid van Van Aartsen 'slordig' en 'onelegant'. brussel paul koopman correspondent De door schandalen geplaagde Waalse Parti Socialiste lijkt aanstalten te maken voor een grote schoonmaak in eigen gelederen. Amper een uur nadat partijvoor zitter Philippe Busquin aankondigde dat de komende dagen enkele 'belangrijke personen zullen terugtre den', maakte gisteren oud-PS-minister Guy Mathot bekend dat hij zijn partij functies neerlegt. Tegen Mathot loopt nog een onderzoek naar betrokkenheid bij de Agusta-smeergeldaffaire. Volgens Belgische politieke waarnemers is het opstap pen van Mathot uit het Luikse rode bolwerk slechts de opmaat voor meer 'geveeg van de eigen stoep'. De af gelopen weken hebben de christen-democratische co alitiepartners CVP en PSC achter de schermen syste matisch de druk opgevoerd om orde op zaken te stel len. PS-kopstuk Guy Spitaels legde twee weken geleden pas zijn functie als Waals parlementsvoorzitter neer, nadat zijn positie door nieuwe arrestaties en onthul lingen in verband met de Dassault-smeergeldzaak volstrekt onhoudbaar was geworden. De PS wil een herhaling van zo'n 'hangen en wurgen-procedure' rondom andere prominenten in de partij nu blijkbaar voorkomen. Busquin, voorzitter sedert 1992, heeft zichzelf opge worpen als de grote voortrekker van de operatie 'schone handen' bij de PS, daarmee tegelijkertijd zijn eigen betrokkenheid bij de Dassault-affaire minimali serend. Vorige week nog verordonneerde hij iedereen in zijn partij die weet heeft van zwart-geldpraktijken om hun zonden publiekelijk te belijden. Zelfwas Busquin echter zeer terughoudend met het toelichten van zijn rol in de Dassault-zaak. Pas nadat PS-kamerlid Patrick Moriau had onthuld dat hij twin tig miljoen frank (1,1 miljoen gulden) zwart geld van een Luxemburgse rekening in 1992 onder meer had gebruikt voor steun aan het ANC en het inrichten van vakantiebungalows, gaf Busquin toe dat hij wist dat er een probleem was met de partijboekhouding. Zijn verweer: „Ik kende de details niet, ik heb Moriau slechts gevraagd de zaak in orde te brengen". Moriau moest dit weekeinde in verband met deze zaak terugtreden als lid van de parlementaire com- missie-Dutroux, omdat de overige leden vonden dat zijn aanblijven het gezag van de club te veel zou aan tasten. Deze ontwikkelingen lijken tevens het einde van de partijloopbaan van Moriau, die in de PS alom werd beschouwd als de kroonprins van Busquin. Moriau viel in de commissie-Dutroux op door zijn scherpe vraagstelling, en wist zich electoraal onder meer te onderscheiden door rond te rijden op een Harley Davidson en een pleidooi te houden voor libe ralisering van softdrugs. Moriau is overigens de eerste PS-politicus van de 'nieuwe generatie' die schade op loopt vanwege de dubieuze erfenis van de oude garde. De twintig miljoen frank was eerder door de gearres teerde partij-apparatsjiks Pirot en Hermanus naar Luxemburg weggesluisd. Busquin heeft zijn positie temidden van al het partij- gewoel inmiddels redelijk zeker gesteld. Gisteren maakte de PS bekend dat Busquin de enige kandidaat is om zichzelf dit voorjaar op te volgen. Busquin zelf kondigde gisteren tijdens de presentatie van zijn boek 'Vandaag de toekomst' aan een 'frisse wind' te zullen laten waaien, met ideeën voor een vernieuwd socialis me. De coalitiefracties CVP en PSC hebben de PS daarvoor nog twee maanden respijt gegeven. In die periode wil de regering-Dehaene ook nadenken over een 'geactualiseerd' regeringsprogramma. een kazerne in het Waalse Ju- met. De Belgische politie maak te vorige week bekend dat na intensief DNA- en computeron- derzoek zes nieuwe namen wer den toegevoegd aan de lijst van mogelijke Dutroux-slachtoffers. Daaronder was ook de naam van Tanja Groen. De politie wil nog altijd niet vertellen welke aanwijzingen er precies toe hebben geleid dat haar zaak in het dossier-Dutroux werd opge nomen. Volgens woordvoerder B. Pe ters van de politie in Maastricht, waar Tanja ten tijde van haar verdwijning studeerde, is het onderzoek nog niet afgelopen. „Wel bestaat de kans dat de zaak weer een 'slapende fase' ingaat. Zo'n vermissing moet eigenlijk in enkele maanden worden opgelost. Als het langer duurt, komt het onderzoek pas weer tot leven als er een nieuwe aanwijzing wordt gevonden." Amnesty noemt situatie Rwanda 'zorgwekkend' NAIROBIAP Sinds eind vorig jaar ruim een miljoen vluchtelingen uit Zaïre en Tanzania zijn teruggekeerd, worden de mensenrechten in Rwanda op grote schaal ge schonden. Het aantal slachtof fers loopt in de honderden. De daders zijn zowel militairen van het regeringsleger als bendes van de Interahamwe-militie. Dat meldt Amnesty Internatio nal. De organisatie beschuldigt het Tutsi-regeringsleger ervan standrechtelijke executies uit te voeren. Hutu-bendes, die ver moedelijk bestaan uit leden van de interahamwe-militie, maken zich schuldig aan 'opzettelijke en willekeurige moordpartijen', zegt Amnesty, dat de situatie 'zorgwekkend' noemt. De meeste slachtoffers zijn ongewapende burgers, onder wie kinderen. De moordpartijen vinden vooral plaats in het noordwestelijke gebied Ruhen- geri. De Interahamwe en mili tairen van het verdreven Hutu- leger worden als eersten verant woordelijk gehouden voor de massamoorden van 1994, die zo'n half miljoen mensen Tutsi's en gematigde Hutu's het leven kostten. President geeft schuld toe aan crisis Albanië TIRANA AFP-DPA-Rtr De Albanese president Berisha heeft gisteren erkend dat hij en zijn Democratische Partij ver antwoordelijkheid dragen in de crisis rond de speculatieve pira midespellen. Door het failliet gaan van de betrokken bedrij ven zijn tienduizenden Albane se families geruïneerd. „Het is zeer belangrijk verant woordelijkheid te erkennen. De regering gaat al het mogelijk doen om de verliezen zo spoe dig mogelijk te compenseren", zei Berisha. De president zei dat hij de bevolking niet op tijd had gewaarschuwd voor de gevaren van de piramidespellen. Tienduizenden Albanezen die hun geld zijn kwijtgeraakt, hiel den de afgelopen weken in heel het land betogingen. Daarbij vielen vier doden. De Albanese oppositie, waaronder de her vormde communisten, speelt in op de onvrede en eist het aftre den van Berisha's regering. kerrach Een Algerijnse militair steekt eerst zijn automati sche AK-47 geweer over een muur, voor hij overgaat tot de inspectie van een uitgebrand pand in het dorp Kerrach. In dat plaatsje vermoordden de fundamentalistische strijd groep GIA afgelopen weekeinde 33 mensen, onder wie 24 vrouwen en een baby van een halfjaar oud. Na de slachting staken ze grote delen van het dorp in brand. Het Algerijnse parlement is gisteren akkoord gegaan met een wet die par tijen op religieuze basis verbiedt. De strijd tussen de rege ring en de GIA, de gewapende tak van het Islamitische Reddingsfront FIS, heeft al aan zo'n 60.000 mensen het le ven gekost foto epa

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7