Lijden onder een overmaat aan privacy Verloskundige voorkomt 'wegmoffelen' kinderen Binnenland Bajesklanten maken hun eigen celdeure WOENSDAG 19 FEBRUAR11997 Telefoon, televisie, radio, fax, computer. De mens lijkt in gesprek met de hele wereld, maar ontmoet steeds minder mensen van vlees en bloed. Miljoenen Nederlanders voe len zich dan ook eenzaam. En dan niet alleen ouderen, maar ook alleenstaande moe ders, maatschappelijk geslaagde dertigers en scholieren. DEN HAAG MONIQUE DE KNEGT Zijn vrienden noemen hem goudhaantje. Heel lang heeft hij er zelf in geloofd. Knap, amper 35 jaar, organisatie-adviseur met een dik salaris, snelle auto, een super-de-luxe appartement en een handvol vrienden uit zijn studietijd. Na zijn opleiding heeft hij geen vrienden meer gemaakt. „Geen tijd voor." Ze ventig, tachtig uur werkte hij vol enthousiasme aan zijn carrière. Totdat zijn laatste alleenstaande studiemaatje vorig jaar verliefd werd op een vrouw en hij zich met zijn vakantiedagen geen raad wist. „In één klap werd me duidelijk dat ik de laatste tien jaar heb verzuimd om sociale contacten op te bouwen. Als in een soort inhaalrace is hij lid geworden van een tennis vereniging. bezoekt twee keer in de week een sportschool en start dit najaar met een cursus Spaans. „Sinds een halfjaar be sef ik dat ik eenzaam ben. Ik durf er met niemand over te praten omdat het volledig in strijd is met mijn imago. Een zaamheid is zo treurig. Eigenlijk wil ik voor mezelf niet eens we ten dat ik eenzaam ben. In het dagboek dat ik sinds een jaar bijhoud, schreeuwt de een zaamheid van de bladzijden af, maar nog nergens heb ik dur ven schrijven dat ik daadwerke lijk eenzaam ben. Ik wil het ge woon niet. Linda is 38 jaar en moeder van drie kinderen. Haar vermo gende echtgenoot heeft ze de deur gewezen omdat hij sloeg. Ze heeft fors aan luxe ingele verd, maar zou voor geen goud naar hem terug willen. Bijna el ke avond belt ze naar een 06- lijn voor een goed gesprek. En in de hoop iemand aan te tref fen die aardig genoeg lijkt voor een ontmoeting en uiteindelijk goed genoeg om een leven mee te delen. Want ze voelt zich eenzaam. „Gek word ik ervan. In mijn 'huwelijk verteerde ik van eenzaamheid omdat ik de mishandelingen door mijn ex als een diep geheim met me meedroeg. Nu voel ik me een zaam omdat ik bijna niemand meer ontmoet. Ik kan geen werk vinden en ben vanwege de kinderen aan huis gebonden. Mijn vrienden en vriendinnen wonen of ver weg of ze zijn druk. Ik volg alle soap-series op televisie. Maar ze zijn niet meer dan een beetje afleiding. Als de aftiteling over het scherm rolt, voel ik me weer rot. Dan neem ik vaak een wijntje en bel zo'n praatlijn. Je komt er veel hijgers en idioten tegen, maar ook nor male mensen met een goed ver haal." Meneer Hamans (72) is ook eenzaam. Ondanks het vele be zoek van zijn kinderen en klein kinderen. Hij gaat met ze naar de kinderboerderij, praat over koetjes en kalfjes, maar nooit over wat hem bezighoudt. Toen zijn vrouw dertig jaar geleden bij een verkeersongeval om het leven kwam, was er niemand meer om zijn zieleroerselen mee te delen. En nu, na al die jaren van alleen denken en doen, kan hij het niet meer. Eenzaamheid is niet aan leef tijd" gebonden. Het heeft ook weinig te maken met het aantal vrienden dat iemand heeft, maar alles met de kwaliteit van die relaties. Hoeveel mensen in Nederland eenzaam zijn, weet niemand. Schattingen lopen uiteen van driehonderdduizend tot drie miljoen. Ook de vraag of eenzaamheid een groter pro bleem is dan het veertig jaar ge leden was in verzuild Neder land, blijft onbeantwoord. De eerste onderzoeken naar eenzaamheid dateren van de ja Eenzaamheid wordt met de opkomst van het computertijdperk een steeds nijpender probleem. ren zeventig, dus vergelijkings materiaal is er niet. Maar alge meen wordt aangenomen dat het probleem van de eenzaam heid groter wordt, alleen al van wege het feit dat Nederland meer bejaarden telt. Vaststaat immers dat gevoelens van een zaamheid rond het 75-ste le vensjaar toenemen. Daarnaast is het aantal alleenstaanden de afgelopen vijftien jaar verdub beld tot 3,5 miljoen. Niet iedereen die niet samen woont, is eenzaam. „Maar al leenstaanden zijn wel kwets baarder. Zeker als alleen wonen geen bewuste keuze is, maar iets dat je overkomt, kan het eenzaam maken", weet M. Steemers, theologe en voor zitter van de Stichting Een 'Wie niet over een geboorteakte beschikt, bestaat eenvoudig niet' AMSTERDAM THEA VAN BEEK Jaarlijks worden in Nederland vele honderden baby's geboren die officieel niet bestaan. Het zijn kinderen van ouders die il legaal in het land verblijven. Al leen al in Amsterdam gaat het naar schatting om tussen de honderd en tweehonderd ge boorten per jaar. De wet vereist dat zij worden aangegeven bij de burgerlijke stand. Verloskun dige Anna Krüger moet er vaak aan te pas komen om te zorgen dat deze kinderen het enige be wijs van hun bestaan, de ge boorteakte, krijgen. Sinds negen jaar werkt ze als verloskundige in de Amster damse Staatsliedenbuurt. Een volkswijk met een rijk gescha keerde bevolking. Hoogopgelei den, arbeiders, werklozen, jong en oud. allochtoon en autoch toon wonen er samen. Een wijk ook met drugsoverlast en veel illegale bewoners. „Onze vroedvrouwenpraktijk staat in Amsterdam bekend als de hard core-praktijk. Alle ellen de van de wereld kun je hier aantreffen. Zoals vaders die on der begeleiding uit de gevange nis voor de bevalling mogen overkomen." „Hier werd ik ook voor het eerst geconfronteerd met illega liteit. Daarvoor werkte ik in een \vijk waar dat probleem nauwe lijks speelde. Ik stond er dood eenvoudig nooit bij stil dat ille galen ook kinderen krijgen. In het begin kwamen zwangere, il legale vrouwen druppelsgewijs voor hulp aankloppen. Nu hel pen wij gemiddeld 25 vrouwen per jaar." Officieel bestaan mensen zonder geldige ver blijfstitel niet in ons land. Ze moeten zien te overleven in een grijs schemergebied. Wie ziek wordt, draait zelf op voor de kosten. Wie een kind verwacht, bekijkt het maar. De vroedvrouwenpraktijk van Krüger en haar twee collega's werkt nauw samen met het ge zondheidscentrum De Witte Jas, waar onverzekerden medi sche hulp vinden en die zwan gere vrouwen altijd doorsftiren naar Krüger. Liefst zo vroeg mogelijk, wat niet altijd lukt. Soms melden de zwangeren zich pas twee weken voor de geboorte van hun kind. Soms ook wordt de verloskun dige hulp pas tijdens de beval ling ingeroepen. Krüger: „De meeste vrouwen zijn bezorgd over de komst van een kind. Het is misschien wel gewenst, maar nooit gepland. Ze maken zich zorgen over hun huisvesting, middelen van bestaan en over de toekomst." In de loop van dit jaar moet de Koppelingswet in werking treden. Vreemdelingen die niet rechtmatig in Nederland ver blijven, hebben dan geen enkele aanspraak meer op collectieve voorzieningen. Uitzonderingen daarop vormen onder meer het onderwijs en de basis gezond heidszorg aan minderjarige ille gale kinderen. Voor acute medi sche hulp aan illegalen wordt een noodJfonds ingesteld. Krüger: „Met jaarlijks elf mil joen gulden, volstrekt onvol doende. Alleen al in Amsterdam is behoefte aan vijftien miljoen gulden voor de medische zorg aan illegalen. Minister Borst heeft toegezegd dat de zorg aan moeders en kinderen gegaran deerd moet blijven. Zwangere vrouwen krijgen dus de zorg die ze voor het kind nodig hebben. Zodra dat kind is geboren, stopt ook weer die zorg aan de moe der. Op dat moment is zij weer illegaal. Alleen het kind houdt recht op gezondheidszorg en onderwijs." Elke burger die ziet dat er een kind wordt geboren, heeft de wettelijke plicht dit aan te geven bij de burgerlijke stand. Het doet er niet toe of de ouders nu wel of niet legaal in Nederland verblijven. Veel illegale ouders zijn benauwd zich bij zo'n offi ciële instantie te melden. Want wie een geboorte meldt, moet zich ook legitimeren. Daarom doen verloskundigen dat. Krüger: „Ik stimuleer mensen altijd hun kind aan te geven. Anders kan dat kind later nooit aantonen wie het is. Wie niet over een geboorteakte beschikt, bestaat simpelweg niet. Een kind kan er niets aan doen dat zijn ouders illegaal zijn." Soms willen ambtenaren nog wel eens moeilijk doen. Naast de geboortedatum en persona lia van ouders en kind, willen ze ook de verblijfplaats van de nieuwe wereldburger weten. Vermelding van het adres bete kent automatisch dat ook ande re overheidsinstanties, waaron der de Vreemdelingendienst, op de hoogte wordt gesteld. zaamheid en Zingeving. Steemers wijst erop dat het grote respect voor de privacy een belangrijke reden is voor de huidige eenzaamheid. „Vroeger gingen mensen gebukt onder een gebrek aan privacy. Nu zijn mensen vaak eenzaam door een overdosis aan privacy. Privacy is een groot goed. Mensen hebben er ook echt behoefte aan, maar het heeft absoluut een keerzij de." Zijn het bij jongeren vaak ver legenheid en gebrek aan zelf vertrouwen die voorkomen dat ze iets doen aan hun gevoelens van eenzaamheid, bij volwasse nen wordt het bijna altijd ver oorzaakt door aanwijsbare oor zaken als verlies van bijvoor beeld een partner door overlij den, scheiding of ruzie. Een zaamheid de baas worden door nieuwe relaties aan te knopen is moeilijk, vooral voor mensen die van nature teruggetrokken zijn. Bovendien hoef je prak tisch de deur niet meer uit. Boodschappen kun je doen via de computer, eten kun je invrie zen voor een jaar en je blijft op de hoogte via telefoon, fax, ra dio en televisie. Toegeven dat je eenzaam bent en hulp inroepen is moeilijk want dat kan makke lijk worden uitgelegd als een af gang. En dus gebeurt er vaak niets, raken mensen in een isolement en krijgen ze klachten. Want wie eenzaam is, is vatbaarder voor ziekte, heeft meer last van depressies en angstgevoelens en gebruikt meer medicijnen en al cohol. Jong of oud, eenzaam heid vreet aan het menselijk ge stel, zo blijkt uit onderzoeken. Eenzame ouderen gaan in ge zondheid sneller achteruit dan niet eenzamen. Eenzame stu denten hebben meer moeite in fectieziekten te boven te komen dan niet eenzamen. In het Brabantse Oss weten ze er alles van. Na signalen van maatschappelijk werkers is in 1988 een projectgroep Een zaamheid gestart. De groep geeft cursussen en lezingen aan hulpverleners want ook die we ten doorgaans niet wat ze moe ten doen. Sinds kort is ook een buurtproject begonnen waarbij in elke straat een 'straatverant- woordelijke' v/ordt gezocht. Die FOTO CPD C££i klopt aan voor een praal leuke gebeurtenissen zoa geboorte van een kind maa bij narigheid als overlijd ziekte. „Wij hopen dat hie weer een wijkgevoel onts vertelt A. van Eerd, coördi van de projectgroep Eera heid. Niemand heeft no klaagd over bemoei] „Mensen verschuilen zid eindelijk vaak uit onmach ter de kreet privacy. Het woon niet meer vanzei kend om aan te bellen zeggen; ik zie jou niet mee is het met je?" „Maar dat adres hoef ik niet te zeggen", weet Krüger. „Ik wijs zo'n ambtenaar dan meteen op de jurisprudentie daarover. Enkele jaren geleden bepaalde de Hoge Raad dat een hulpverlener niet verplicht is het adres van moeder en kind te noemen. Dat behoort tot het medisch geheim." Een enkele keer maakt zij mee, dat de ouders meteen na de bevalling met onbekende be stemming zijn vertrokken. Toch meldt ze het kind aan: „Het zou anders een gekkenhuis worden in de samenleving, waarin het ene kind wel en het andere niet bestaat. Een kind mag niet weg gemoffeld worden. Het is het recht van een kind beschermd te worden en officieel te be staan." „Bisschop Muskens van Bre da. zegt dat je een brood mag stelen als je honger hebt. In de Bijlmer is een huisarts die vindt dat je de ziekenfondskaart van een ander mag gebruiken als je medische zorg nodig hebt. Ik doe niets illegaals. Ik lever zorg, betaald of niet, ook aan illega len. Ik heb een beroepsgeheim en een zorgplicht. Daar heb ik een eed voor afgelegd. Arbeidsbedrijf gevangenis moet rendabel zijn DEN HAAG GPD Zelfs de zeepjes inpakkende bajesklant moet vandaag de dag voldoen aan eisen van economische rentabiliteit. De productiebedrijven in de ge vangenissen mogen geen ver lies meer lijden. Terwijl ze toch niet meer aan werkverschaf fing doen, maar gevangenen voorbereiden op hun terugkeer in de maatschappij. En dat kostendekkend. Stapels ondiepe, houten bak ken staan in de werkplaats. De dienbladen met hun opstaand randje en twee handvatten zijn, met of zonder kleurtje, in huizen in heel Nederland te vinden. Wat weinig mensen weten, is dat de bakken in ge vangenissen gemaakt worden. „Ik denk dat zo'n tachtig pro cent van de Nederlanders nog steeds denkt dat gedetineer den de hele dag in hun cel op bed liggen en televisie kijken. In het gunstigste geval plakken ze zakjes of maken ze wasknij pers." Dat de werkelijkheid an ders is moet E. van Leusden, hoofd van het Penitentiair Pro ductiebedrijf Scheveningen (PPS), nog regelmatig uitleg gen. Zo'n twaalfduizend gevange nen verdienen in veertig ge vangenissen in Nederland bij elkaar een slordige dertig mil joen gulden. Met werk dat va rieert van stukjes zeep in plas tic zakjes stoppen tot het ma ken van tuinmeubilair. Zelfs celdeuren komen uit de me taalwerkplaats van de bajes vandaan. Al zolang gevangenissen be staan wordt er door gevange nen gewerkt. Was het eerst vooral om de gedetineerden bezig te houden, tegenwoordig luidt het adagium 'resocialisa tie' en 'voorbereiden op de be roepspraktijk in de buitenwe reld'. Begin 1994 kwam Justitie met een nota waarin het beleid ten aanzien van arbeid door gede tineerden uiteen werd gezet. Het uitgangspunt was dat ge vangenen met hard werken goed voorbereid worden op hun terugkeer in de buitenwe reld. Verplicht werken door ie dereen in de gevangenis en dat 26 uur per week in plaats van de twintig die ze voorheen in de arbeidszalen moesten door brengen. Bovendien moesten de arbeidsbedrijven, de werk- afdelingen in de gevangenis sen, zichelf gaan bedruipen. De overheid ging niet meer bij dragen aan de penitentiaire ar beid. Dat maakte het voor de arbeidsbedrijven noodzakelijk om kostendekkend te gaan werken. Konden er vroeger nogwat gaten vallen tussen de inkomsten en uitgaven, nu moet er winst gemaakt wor den. Dat was daarvoor niet het geval, de overheidssubsidies maakte ruime winstmarges niet noodzakelijk. En hoewel de gevangenen een schamel loon ontvangen, tussen de zes en elf gulden per dagdeel, wa ren de marges te krap om winstgevend te kunnen opere ren. Onlangs heeft het arbeidsbe drijf van Scheveningen zich omgedoopt tot Penitentiair Produktiebedrijf Schevenin gen. „Wij zijn een bedrijf als al le anderen, maar met een aan tal beperkingen", legt Van Leusden uit. „We hebben hier niet de doorsnee Nederlanders zitten. Velen hebben geen ar beidsverleden, of zijn ont spoord, hebben drugs ge bruikt. Daar kun je niet alles mee doen." Gevangenen die nog niet ver oordeeld zijn en in het Huis van Bewaring zitten, zijn niet verplicht te werken. Veroor deelde criminelen daarentegen wel. Werk weigeren komt ze op sancties te staan. Op cel blijven of de televisie moeten inleve ren, zijn beproefde methodes. Niet dat die vaak nodig zijn, want werk is voor de gevange nen afleiding. De Scheveningse gevangenis, met één van de grootste ar- beidsafdelingen van Neder land, zorgt voor werk voor een groot deel van de gedetineer den. „Er zitten hier nu zeshon derd gevangenen, van wie de helft werkt", zegt Van Leusden. Een aantal is vrijgesteld van ar beid. De mensen die net in de gevangenis zitten, gaan de eer ste paar weken niet naar de ar beidszaak „Ze zijn vaak nog te onrustig, weten niet wat ze overkomt en dat kan proble men opleveren tijdens het wer ken." Ook gedetineerden die onder wijs volgen hoeven niet te wer ken tijdens de lesuren. In Scheveningen wordt basison derwijs aangeboden. Daar naast kunnen ze het havo-of middenstandsdiplomahalen of, voor allochtonen, Neder lands en Engels leren. Tenslotte zijn er nog gedeti neerden die niet kunnen wer ken. „Dat zijn mensen die psy chisch niet in orde zijn, door ziekte of drugsgebruik", aldus Van Leusden. De rest, ruim driehonderd per dag, werkt dagelijks vier uur, waarmee ze 27,50 tot 53 gul den per week verdienen, af hankelijk of ze in het Huis van Bewaring zitten of in de gevan genis. „Dat is niet veel", zegt E. van der Maal, voorzitter van de Bond van Wetsovertreders (BWO), de belangenorganisatie van gedetineerden en ex-gede tineerden. „Daar gaat ook nog zeven acht gulden vanaf voor de huur van de televisie en moeten ze er telefoonkaarten, shag en andere dingen, zoals extra broodbeleg, van kopen." In principe heeft de bond niets tegen werken in de gevange nis. „Verveling is het ergste", vindt Van der Maal, „maar het moet wel zinvol werk zijn e tegen een redelijke belonin Zinloos zakjes plakken help gevangenen niet bij hun res cialisatie." „Het blijft een moeilijke dis cussie", zegt M. Meijer, dire teur van Unit 4, de gemeng afdeling met gevangenen d op hun veroordeling wacht en langgestraften met speci begeleiding. „In het Huis vï Bewaring is het lastig mens zinvol werk te geven. Dat \i eist ingewerkt zijn en daan1 zitten de mensen hier mees v te kort. Bovendien zijn ze v erg van slag, hoewel er ook detineerden tussen zittend graag werken om zo hun zi e nen te kunnen verzetten." z Het is roeien met de riema die ze hebben in Schevenii gen. Alles staat of valt meti 0 motivatie van de gevangen z: „De ene dag willen dertig mensen werken en een da£ i ter maar drie, want dan isÈ e warm of zijn er Olympisch) Spelen op de televisie of in s ten ze naar de rechtbank", telt Meijer. „Maar we moei r de klant kunnen garandere n dat de order op tijd af kani Daar moeten we dus reken z mee houden". De lage prol h, tiviteit wordt ingecalculeeti a is een van de redenen data (j beid door gedetineerden, h wel het uurloon erg laag is, - toch geen grote concurreni voor andere bedrijven die soortgelijk werk doen. I De orders van de PPS lopei uiteen van het maken van postzakken voor de PTT tol fabricage van hele celinven rissen voor de nieuwe geva genissen in ondermeer ZoiESI meer en Almere. Van Leusi „We hebben dit jaar een oi gedraaid van zb'n drie mil) gulden. Het ligt er ook aan voor orders we krijgen. Eei 1 voudige dingen als beugelt Pe om de verwarming aan op ts hangen, die in grote partijt m komen, leveren op zich nile veel op." Het productiebei heeft nog niet kostendekki gewerkt, de verwachting is1 dat in 1998 wel het geval a01 zijn. lt( „We kunnen eigenlijk alles!t zegt Van Leusden. „Bedrijf 8' zijn ook niet huiverig omii 'e ons in zee te gaan. Ze hebt er wel vertrouwen in dat w 1 producten goed afleveren. enige is dat sommige klan' de gevangenis niet in dun' 1 ze willen dan weten of zeile nog wel uit komen.sc

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 6