Neonazi's nemen CP'86 over lis drie jaar tegen eraar Guido de Brés Uj de Lek heerst het rootste jïleleed Binnenland Man na 52 jaar mogelijk terecht Wiegel én Rottenberg voorstanders kleinere Kamer linde in zicht van gevecht tussen chipknip en chipper Werk zoeken, anders geen bijstand yOENSDAG 19 FEBRUAR11997 Ontucht met jongens en meisjes jniNXPERLODe politie heeft een 34-jarige man uit de Achterhoek- se gemeente Dinxperlo aangehouden wegens ontucht met min derjarige jongens en meisjes uit Dinxperlo, 's-Heerenberg en Een aantal van hen is jonger dan twaalf jaar. De verdach te. die in voorarrest zit, heeft een gedeeltelijke bekentenis afge legd. De kinderen kregen als beloning geld en cadeaus. De on derzochte gevallen hadden betrekking op de periode 1989 tot nu. De politie sluit niet uit dat er nog meer aangiften volgen. Boom valt op twee mannen kiNTPHiupsLAND» In het Zeeuwse Sint Philipsland zijn gisteren Evee mannen ernstig gewond geraakt doordat een boom op hen kiel. De boom, die een collega van de mannen aan het omzagen was, viel de verkeerde kant uit. De brandweer moest er aan te has komen om de twee mannen te ontzetten. Ze zijn opgeno men op de intensive-careafdelingen van ziekenhuizen in Roosendaal en Bergen op Zoom. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. Wapenarsenaal gevonden in Lelystad ■VSTADDe politie Flevoland heeft bij huiszoeking in de wo- ïing van een 46-jarige man uit Lelystad wapens en munitie in leslag genomen. De man is aangehouden. De politie vond in de voning zeven revolvers en negen geweren. De man had verder nessen en een kruisboog in bezit die hij ook moest inleveren. Jaar geëist voor helen paspoorten itphen Bij de rechtbank Zutphen is gisteren twaalf maanden el geëist tegen een 43-jarige man uit Apeldoorn wegens de he- ing van 104 blanco paspoorten. De paspoorten waren gestolen joor een 17-jarige jongeman die als vakantiehulp werkte bij [NP BT in Apeldoorn, het bedrijf dat de paspoorten zou vernie- igen. De jongeman werd tot de diefstal aangezet door zijn va ler. De zoon werd eerder veroordeeld tot vier maanden jeugd- letentie, de vader tot zeven maanden voorwaardelijke celstraf ilus 210 uur dienstverlening. De heler kocht de paspoorten voor 25 gulden en verkocht ze door aan twee andere helers. Hij zou an de paspoorten ongeveer zesduizend gulden hebben ver- liend. 'ntuclit met ten minste negen leerlingen gen een 46-jarige aardrijks- ndeleraar uit Amersfoort is iteren voor de rechtbank in recht drie jaar celstraf geëist igens seksueel contact met minste negen leerlingen van gereformeerd-vrijgemaakte holengemeenschap Guido de ès in Amersfoort. De jongens iren toen tussen de 15 en 18 ar oud. De man had eerder bekend et tientallen jongens van de ïool seksspelletjes te hebben speeld. Hij nodigde de leer- gen thuis uit en bekeek daar rnofilms, waarbij hij orale ks met hen bedreef. In een ntal gevallen vond ook anale ks plaats. Het ernstigste feit trof seksueel contact met een arige jongen gedurende an- rhalf jaar. De docent nam de- leerling soms zelfs tijdens asenuren mee naar huis om ks te bedrijven. De jongen aide in die periode zulke chte cijfers dat hij van school jest. Anderen hebben zich der psychische behandeling steld. Iet heeft het OM veel moeite kost getuigenissen te verza den. Veel slachtoffers wilden schaamte niet aan de zaak rden herinnerd. Anderen zei geen schade te hebben on dervonden en wilden daarom geen klacht indienen. Justitie tekende in totaal 24 gevallen op, maar wegens verjaring, meer derjarigheid van de leerlingen of geringe ernst belandden uit eindelijk slechts negen gevallen op de tenlastelegging. Officier van justitie Van Span je stelde dat de man, die al ja renlang in therapie is, de jon gens schaamteloos heeftjiitge- buit. Diens advocaat vroeg ech ter vrijspraak. Hij betoogde dat de voormalige leraar op het mo ment van de ontucht geen les gaf aan de jongen. Bovendien had het gros van hen de contac ten 'vrijwillig ondergaan. Het feit dat de man nu als 'een paria' leeft, heeft hem ook al enorm gestraft, zei advocaat Bouw man. De zedenzaak veroorzaakte een golf van protest, mede om dat de schoolleiding van de Guido de Brés de ontucht in de doofpot had gestopt. De leer kracht werd in 1993 ontslagen nadat ouders van een leerling de onderwijsinspectie hadden ingelicht. Dat was toen de twee de keer dat de schoolleiding vernam dat de leraar met kinde ren rommelde. Rector Van Mid delkoop verloor vorig jaar zijn baan door de affaire. Uitspraak 4 maart. nummer één van de file top- van 1996 staat de A2 van uwegein Zuid naar Vianen. wegvakken in omgekeerde iting, A2 Nieuwegein-Nieu- ;ein Zuid en Nieuwegein d-Vianen staan op de derde vijfde plaats. Minister Jorrits- van verkeer en waterstaat gisteren tijdens een file- (bijt in Vlaardingen de bood- lapper van de fileberichten, it de file top-20 over 1996 kt overigens dat de openstel- van de nieuwe brug bij tbommel en de nieuwe Wij- tunnel heeft geleid tot het dvvijnen van twee grote knel- nten daar. De brug bij Zalt- nmel was van 1992 tot en 1995 de gedoodverfde nmerl. 'oor de automobilist die da- jks het stuk tussen Den ch en Utrecht moet over- ggen, heeft ,de brug bij Zalt- ANP Algemeen Nederlands f CPD Geassocieerde Pers Diensten OOSTERBEEK ANP Het ziet ernaar uit dat de ver miste Arnhemmer Jozef van Vijnck na 52 jaar is teruggevon den. De bergings- en identifïca- tiedienst van de Koninklijke Landmacht heeft gistermorgen een stoffelijk overschot opge graven op de Algemene Be graafplaats in Oosterbeek. Dat zeer waarschijnlijk van de Arn- hemer is. Daarmee is een einde gekomen aan de vele jaren du rende zoektocht van Peter Danz uit Dokkum, een familielid van de vermiste man. Danz vond tijdens een genea logisch onderzoek gegevens van zijn vermiste oom. Die voerden hem naar het Huis van Bewa ring in Arnhem en daarna naar de gemeente Renkum. Danz' tante overleed gedurende de zoektocht. Zij had haar hele le ven gewacht op berichten over haar man. Danz en gemeente-archivaris Maassen uit Renkum (waar Oosterbeek bijhoort) ontdekten dat Jozef van Vijnck tijdens de Slag om Arnhem wegens zwarte handel in het huis van bewaring in Arnhem zat. Op 18 septem ber 1944 liet de gevangenisdi rectie alle tweehonderd gevan genen vrij wegens de hevige ge vechten tussen geallieerden en Duitsers. Van Vijnck en een cel genoot zijn op 19 september nog gezien in het zuiden van Oosterbeek. Diezelfde dag kwa men grote aantallen burgers om op het hoogtepunt van de slag. Via archiefgegevens van de Arnhemse gevangenis en de ge meente Renkum ontdekten Danz en Maassen dat Van Vijnck mogelijk in een naam loos graf in Oosterbeek was be graven. „Van de tweehonderd gevangenen die toen zijn vrijge laten, misten we er vijf. Na lang zoeken vonden we een Ooster beker, die destijds in zijn dag boek had genoteerd dat hij ex- gevangenen had begraven in Oosterbeek. Eén van die licha men had een briefje in de hand, dat ons rechtstreeks op het spoor van Van Vijnck zette", vertelt Maassen. Een in de Verenigde Staten wonende zoon van de vermiste Arnhemmer bleek na lang zoe ken gebitsgegevens van zijn va der te kunnen leveren. Dat was voor de familie en Maassen vol doende reden om de Land macht te wagen het lichaam op te graven. Ook het lichaam van de celgenoot is gistermorgen opgegraven. Het is mogelijk dat ook deze man kan worden geï dentificeerd. De lichamen zouden oor spronkelijk in september vorig jaar worden opgegraven, maar de zaak-Dutroux in België gooi de roet in het eten. De bergings- en identificatiedienst wordt na melijk geleid door kapitein Jon gen, die vanwege zijn beroemde reukvermogen lange tijd in Bel gië hielp zoeken naar slachtof fers van Dutroux. Jongen zei gistermorgen dat Kapitein Jongen aan het werk op de begraafplaats in Oosterbeek, waar waarschijnlijk na 52 jaar het lichaam van een Arnhemmer is gevonden die zoek raakte tijdens de Slag om Arnhem. foto anp hans van oort hij een maand nodig denkt te zeker is, zullen de familieleden dat een burger na zoveel jaar in hebben om de identiteit van het de man opnieuw laten begraven een naamloos graf is terugge- lichaam definitief te kunnen op de oorlogsbegraafplaats in vonden, vaststellen. Als het inderdaad Oosterbeek. Volgens Maassen is om Van Vijnck gaat, wat vrijwel het nog nooit eerder gebeurd 'CoupFreling en Mordaunt rechtsgeldig ROTTERDAM ANP De machtsstrijd in de extreem-rechtse Nationale Volks- partij/CP'86 is gewonnen door het Haagse raadslid Mor daunt en het Rotterdamse raadslid Freling. De Kamer van Koophandel van Amsterdam heeft de uitkomst van het het door hen uitgeschreven ledencongres in novem ber vorig jaar geaccepteerd. sche denkbeelden. De raadsleden organiseerden daarop zelf een ledencongres waar vooral de meest radicale leden van de partij verschenen. Ook woonden enkele sympathi santen, onder wie Joop Glim merveen van de Nederlandse Volks Unie, de vergadering bij. Geheel volgens verwachting ko zen de aanwezigen Mordaunt Freling en Mordaunt namen eind vorig jaar de partij over. Het congres in een partycen trum in Rotterdam-zuid in no vember was echter omstreden. Beide raadsleden waren vlak daarvoor door het bestuur van de extreem-rechtse partij geroy eerd wegens hun neonazisti- tot voorzitter en Freling tot se cretaris. Het oude bestuur accepteer de die uitkomst niet. De leden vergadering in Rotterdam-zuid was volgens hen illegaal. Voor zitter Beaux dreigde Freling en Mordaunt met juridische stap pen als ze de naam CP'86 ge bruikten. Aanstaande zaterdag wilde het oude bestuur een ei gen partijcongres houden. De Kamer van Koophandel heeft echter de uitkomst van de stemmingen tijdens de leden vergadering in november over genomen, zo blijkt uit het regis ter, en Freling, Mordaunt en het Rotterdamse raadslid Teijn als bestuurders van de vereniging NVP/CP'86 ingeschreven. Freling en' Mordaunt dreigen nu op hun beurt het voormalige bestuur van de NVP/CP'86 met- juridische stappen als het con gres zaterdag doorgaat. „Wij hebben het congres niet ge sanctioneerd. Bovendien zijn de voormalige bestuursleden Be aux, De Boer en Blöte door ons geroyeerd op grond van moed willig gestook binnen de partij", aldus Freling. Het Rotterdamse raadslid ver wacht dat in mei een ledencon gres plaatsheeft om enkele wij zigingen door te voeren. „We willen van de toevoeging Natio nale Volkspartij af en ook de statuten veranderen", aldus Freling. Het oude bestuur van de par tij legt zich niet neer bij de wij ziging van het verenigingenre- gister, zegt secretaris De Boer. „We bestrijden dat het congres van november rechtsgeldigheid heeft. Ze beschikten niet» eens over een actuele ledenlijst. We gaan zeker bij de Kamer van Koophandel opheldering vra gen", aldus De Boer. Het con gres gaat zaterdag gewoon door: „De leden van NVP/CP'86 be slissen dan hoe het verder moet". bommel weinig verlichting ge bracht. Het verkeer dat vlot doorrijdt bij Zaltbommel, staat nu in een -des te langere file bij Vianen. Het ministerie van ver keer en waterstaat werkt op dit moment aan de versnelde aan leg van een nieuwe brug over de Lek bij Vianen. Die moet in 2000 klaar zijn. De ochtend- en avondfiles op de ruit rond Rotterdam zijn vo rig jaar met tien procent ge daald tot het niveau 1994. Het deel A20 bij Rotterdam Croos- wijk richting Gouda stond in 1995 nog op vijf, maar zakte liefst tien plaatsen. De nummer acht uit 1995, de A15 Euro- poort-Gorinchem is helemaal verdwenen uit de top-20, even als de voormalige nummer ne gentien, de A20 Terbregseplein richting Hoek van Holland. Tot nu toe groeiden de ochtend- en avondfiles in deze regio elk jaar met zeven procent. Wiegel en Rottenberg konden het gisteren ook persoonlijk prima met elkaar vinden. foto anp ed oudenaarden DEN HAAG ANP Een kenmerk van de Nederlandse poli tiek is een hoge mate van consensus, of wel een klein verschil van opvattingen tusen de verschillende partijen. Die stel ling in het nieuwe boek van Parool-jour nalist Michiel Zonneveld kreeg zijn be vestiging bij de presentatie gisteren van 'Het platte land'. WD-senator Hans Wiegel en oud-PvdA-voorzitter Felix Rot tenberg bleken elkaar te vinden in een afkeer van het referendum én in een pleidooi voor een kleinere Tweede Ka mer. Wiegel gaf aan zich nog het prettigst te hebben gevoeld in de Tweede Kamer toen hij deel uitmaakte van een fractie van slechts zestien leden en ieder Ka merlid zo ongeveer een ministerie op de korrel nam. Te grote groepen leiden tot bureaucratie, aldus Wiegel. Rottenberg pleitte voor een Tweede Kamer met niet meer dan honderd leden in plaats van de huidige 150 en voor een professionele staf. De fracties zouden dan meer bestaan uit generalisten (men sen die zich met de grote lijnen bezig houden en niet verzanden in details), en er zou binnen de fracties minder rangor de ontstaan. Wiegel en Rottenberg toon den zich beiden voorstanders van Ka merleden die ondanks hun politieke functie midden in de maatschappij staan. Wiegel: „Dertig jaar geleden deed bijna ieder lid van de Tweede Kamer er iets bij". Zaak Haagse verplegers aangehouden DEN HAAG GPD Het strafproces tegen de twee Haagse verplegers van 37 en 41 jaar is aangehouden tot woensdag 26 maart. De rechtbank in Den Haag be sloot hier gisteravond toe om de 41-jarige hoofdver dachte, tegen wie levenslan ge gevangenisstraf is geëist wegens moord op zeven be jaarde vrouwen, alsnog de gelegenheid te geven zich psychiatrisch en psycholo gisch te laten onderzoeken. De hoofdverdachte heeft zulk onderzoek steeds ge weigerd, omdat hij er de noodzaak niet van inzag. Hij wilde per se niet naar het Pieter Baan Centrum in Utrecht. De rechtbank kwam hem op dit punt tegemoet. De man wordt onderzocht door een psychiater en psy choloog uit het arrondisse ment Den Haag. Mocht blijken dat de ver dachte ten tijde van de ver meende misdrijven niet vol ledig toerekeningsvatbaar was, kan de rechtbank hem een lagere celstraf opleggen, al dan niet in combinatie met een behandeling. De zaken tegen de 40-jari- ge vrouw van de hoofdver dachte en de 34-jarige ex- vrouw van de andere verple-; ger eindigden gisteren in milde straffen. Eerstgenoem de werd veroordeeld tot zes maanden onvoorwaardelijke celstraf, die ze mocht omzet ten in 240 uur onbetaalde arbeid. De ander kreeg vier maanden gevangenisstraf, om te zetten in 180 uur dienstverlening. Tegen hen was twee jaar gevangenis straf geëist. De rechtbank verklaarde het ten laste gelegde lid maatschap van een crimine le organisatie niet bewezen. Ze achtte wel bewezen dat de vrouwen zich als bejaar denverzorgsters schuldig hebben gemaakt aan diefstal en heling van kostbare bezit tingen van gefortuneerde bewoners van de serviceflat Waalsdorp. Volgens de rechtbank heb ben ze niet alleen het in hen gestelde vertrouwen ge schonden, maar de slachtof fers en nabestaanden ook beroofd van dierbare spul len. De vrouwen hebben twee maanden in voorarrest geze ten, zodat de taakstraf voor de 40-jarige nog 132 uur en voor de 34-jarige 72 uur be draagt. Hen hangt boven dien een half jaar cel boven het hoofd als ze binnen twee jaar weer in de fout gaan. Officier van justitie mr. D. van Boetzelaer kon gisteren nog niet zeggen of het open baar ministerie in (hoger) Melkert is het eens met socicde dienst iTERDAM HANS VERBRAEKEN overwinning van de chipknip. Hij gelooft in de eigen techniek van Postbank en PTT Telecom. Die wil hij ook snel internationaal gaan uitbaten. Er is al een chipper international in oprichting die klanten in het buiten land moet gaan interesseren in de vernuftigheden van de chipper-technologie. Ketelaar lijkt ervan uit te gaan dat de techniek alle wonden zal helen. Bijvoorbeeld door de gesprekken met de chipknip-partij over het betalen en geld opne men in telefooncellen. „Dat willerr zij ook. Per 1 maart zijn alle telefooncellen omgebouwd, zodat een bezitter van onze chipper zowel kan betalen als geld opnemen. Dat is uniek in de wereld." Medio maart gaan Postbank en PTT Telecom hun chipper 'uitrollen'. Eind dit jaar moeten zes miljoen chippers aan de man zijn gebracht, eind 1998 zal dat aantal zijn opgelopen tot tien miljoen, zo verwacht Ke telaar. De 'chipknippers' van hun kant rekenen erop eind dit jaar zo'n twaalf miljoen kaarten te hebben uit gezet. Daarbij zijn de bijna een miljoen kaarten van Al- bert Heijn - een combinatie van chipknip en AH-klan- tenkaart - nog niet meegeteld. Postbank en PTT Telecom maken vanaf volgende maand ook een start met de verspreiding van de home- terminals, een verzameling apparatuur als de telechip- per, basistelefoon, lijnchipper enzovoort. Hun chipper gaat qua multifunctionaliteit veel verder dan de huidige chipknip van Easypay, de organisatie die op de chip knip de extra's naast zijn betaalfunctie uitdoktert. Maar in de loop van 1997 komt het chipknip-blok weer met zijn antwoord: de nog nieuwere CC1000. Ketelaar wil niets liever dan de strijdbijl begraven. „Oorlog valt er niet meer te voeren. Elke partij bedient haar eigen klanten." De Rabobank zegt hetzelfde van meet af aan te hebben geroepen. „Elke keer heeft onze bank aangegeven dat er uiteindelijk één standaard zal komen", reageert de Rabobank-woordvoerder. DEN HAAG. ANP Minister Melkert van sociale za ken en werkgelegenheid vindt volledige intrekking van de bij standsuitkering terecht als de bijstandsgerechtigde zich niet houdt aan de sollicitatieplicht. Dat schrijft hij in antwoord 'op vragen van het Groen Links-Ka merlid Rosenmöller. Aanleiding tot de vragen was de weigering van de sociale dienst om een vrouw uit Sint- Michielsgestel niet langer een uitkering te geven. Reden was dat de vrouw weigerde te sollici teren op banen die ze naar ei gen zeggen toch niet krijgt. De rechter heeft de sociale dienst in deze zaak in het gelijk ge steld. Rosenmöller vindt de volledi ge intrekking van de uitkering een erg zwaar middel. Hij wijst erop dat de vrouw 'veel tijd en energie steekt in vrijwillige werkzaamheden waarvan het maatschappelijke nut op zich niet ter discussie staat'. Volgens Melkert doet de relevantie van het vrijwilligerswerk echter niet ter zake. „Iedere bijstandsge rechtigde is gehouden alles te doen wat binnen zijn vermogen ligt om zelfstandig in zijn of haar bestaanskosten .te voor zien", aldus de PvdA-bewinds- man. De minister vindt het ook te recht dat de sociale dienst van de gemeente Sint-Michielsge stel de uitkering dit maal volle dig heeft geweigerd voor een periode van drie maanden. Hij wijst erop dat de dienst al twee maal tot een strafkorting van twintig procent is overgegaan. Bovendien heeft de instantie aangegeven dat de vrouw weer een uitkering krijgt zodra ze weer voldoet aan de sollicitatie plicht.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5