Verzekering tegen veeziekten Kamercommissie stort zich op beerput Tankcleaning Rotterdam Binnenland Groot alarm op kanaal Nunspeetse huisarts op straat neergestoken Genderkliniek blijft open Fokker maakt grote kans op forse order van defensie 1ENSDAG 19 FEBRUAR11997 lokker beticht van onveilig speelgoed ujTERDAMHet warenhuis Blokker wordt verdacht van de ver- lop van onveilig speelgoed. Het openbaar ministerie in Am- erdam heeft het bedrijf op 27 februari gedagvaard. Het bedrijf ordt ervan beschuldigd dozen stiften, verf en krijtjes te hebben irkocht met te veel lood erin. Ook gingen te wankele poppen- ipstoeltjes over de toonbank, teddyberen zonder duidelijke ededeling dat zij niet geschikt waren voor kinderen jonger dan ie jaar, en houten puzzelplankjes die bleken te splinteren. De inkelketen Giraffe BV uit Amsterdam moet zich eveneens ver- itvvoorden voor de verkoop van ondeugdelijk speelgoed. Blok- ;rs advocaat mr. P. Snoeker onthoudt zich van elk commen- ezoekers seksclub overvallen ipsTERENTwee nog onbekende mannen hebben gisteravond izoekers en personeel van een seksclub in het Limburgse iosteren een onplezierige toegift bezorgd. Het tweetal drong dens het gezellig samenzijn gewapend het privéhuis binnen ieiste geld. Zij gingen met een onbekend bedrag aan de haal, ius de politie. riester verdacht van drugsmokkel racas De politie in Venezuela heeft een Nederlandse priester arresteerd die zou hebben geprobeerd drugs te smokkelen. De an werd aangehouden op de internationale luchthaven Mai- etia met twee kilo cocaïne onder zijn kleding, aldus de autori- ten. De 51-jarige priester kwam uit Paramaribo en was op weg ar Amsterdam. elstraf voor ontuchtige trainer tterdam Een 48-jarige voormalige jeugdtrainer van de hiedamse voetbalvereniging HBSS is gisteren door de recht- nkin Rotterdam wegens ontucht veroordeeld tot twaalf ïanden cel, waarvan zeven maanden voorwaardelijk. De man eft vanaf 1990 zes jaar lang ontucht gepleegd met vijf minder- ige voetballertjes. De rechtbank achtte niet bewezen dat hij vendien een jeugdspeler heeft verkracht in de kleedkamer van club. [inister 'slap' tegen milieumisdrijven ihaag PvdA en WD willen snel een wetswijziging waardoor erheden die milieudelicten of andere strafbare feiten plegen ier kunnen worden vervolgd. Beide partijen verweten minister rgdrager van justitie gisteren weinig doortastendheid op dit bied. Volgens de beide regeringspartijen is juist haast gebo- n. De huidige wet biedt te beperkte mogelijkheden om over- den die zich niet aan de regels houden strafrechtelijk te ver- Igen. Dat schept rechtsongelijkheid ten opzichte van burgers bedrijven, vinden ze. Sorgdrager noemde de kritiek 'goed- San gijzelt belastingpersoneel ibosch Een 52-jarige gewapende man uit Schijndel heeft termiddag in het belastingkantoor in Den Bosch korte tijd e ambtenaren gegijzeld. Hij gaf zich even na zes uur over aan politie. Frustratie over een beslaglegging na een niet-betaalde lastingschuld zou motief voor de gijzeling zijn geweest. emoeienis imam-opleiding 'verdacht' sterdam De bemoeienis van de overheid met de oprichting leen imamopleiding in Nederland is 'uitermate verdacht', tzei voorzitter E. Ates van de Raad van Moskeeën gisteren in isterdam tijdens een forum over de noodzaak van een ima- ipleiding in Nederland. Ates vermoedt het bestaan van een irborgen agenda' waarmee de overheid het leven van moslims 'manipuleren'. 41de staking bij Norit-fabriek izienaveen Bij de Norit-fabriek in Klazienaveen is gisteren wilde staking uitgebroken onder de ongeveer 150 productie- idewerkers. Het personeel protesteert daarmee tegen het uit- jven van een sociaal plan. De directie wil veertig van de in to Ü206 banen in Klazienaveen schrappen. Een woordvoerder de Industrie en Voedingsbond CNV verklaart de wilde sta- iguit de halsstarrige houding van de directie. Over het sociaal in wordt al een halfjaar gepraat. Bij de-Norit-vestiging in Kla- naveen worden uit actieve kool pilletjes gemaakt tegen e leurtocht naar valse bommelder hti rmstoornissen. erongelukt bij ophalen oud papier ihqven Een 16-jarige jongen is gisteravond in de Florence- J aatin Eindhoven om het leven gekomen tijdens het ophalen nc ïoud papier. De jongen zat op de rand van de papierwagen wel achterover in de papierpers. De Arbeidsinspectie stelt een tsderzoek in. 1 ite n ienter De politie IJselland speurt naar de man die gistermor- op het 06-11 nummer in Deventer zeven bommeldingen r n eft laten uitgaan. Daardoor moesten vier vestigingen van Al- tHeijn, in Deventer, Zutphen en Apeldoorn, twee vestigingen iKomart, in Apeldoorn en Twello, en het Turkse Consulaat in sd tenter enkele uren worden ontruimd. Doordat de Komart- tiging in Twello aan een spoorlijn ligt, heeft het treinverkeer isen Deventer en Apeldoorn twee uur lang stilgelegen. Bij luracties in het consulaat en de supermarkten, die zijn uitge- ïrd door experts met behulp van speciale 'explosieven-hon- is niets bijzonders gevonden. Gistermiddag om drie urn- ren alle panden weer vrijgegeven. losheid over onnodige zuinigheid wijk De Gehandicaptenraad vindt het 'onacceptabel' dat in 15 opnieuw veel geld is overgebleven van de WVG-budgetten aruit gemeenten aanpassingen aan bijvoorbeeld woning en ovan gehandicapten betalen. Sociale Zaken moet de totale eveelheid geld opnieuw onder de gemeenten verdelen, vindt ioi Raad. Het ministerie maakte maandag bekend dat in 1995 fhts 65 procent van het totale budget voor de WVG was opge- eli akt. Volgens de Gehandicaptenraad zijn de gemeenten onno- zuinig ten koste van de gehandicapten. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gea Vergoeding straks geen zaak meer van overheid den haag gpd Het assurantieconcern Interpolis bouwt samen met de landbouworganisaties aan een systeem van verzekerin gen tegen de gevolgen van veeziekten. Voor de varkens pest zal het waarschijnlijk niet meer nodig zijn, nu met een goed halfjaar een afdoend vaccin beschikbaar komt. vangt. Calamiteiten als een var kenspestepidemie zijn tot dus verre een zaak geweest van de overheid. Ook bij de huidige epidemie draait het ministerie van landbouw op voor het grootste deel van de schade door massale opkoop van var kens die moeten worden afge maakt en vernietigd. In het verlengde van de priva tisering in de sociale zekerheid (onder meer van de Ziektewet en gedeeltelijk de WAO en de nabestaandendenverzekering) trekt de overheid zich allengs meer terug uit dit soort voorzie ningen in de landbouw, de vee teelt en de tuinbouw. Daarom Voor plantenziekten is men al verder met een soortgelijk ver zekeringssysteem. LTO-Neder- land, de federatie van land- en tuinbouworganisaties, kondigde juist vorige week een verzeke ring aan tegen de schade als ge volg van de aardappelziekte bruinrot. In de tuinbouw werd onlangs overeenstemming bereikt over een verzekering tegen Thrips Palmi, een organisme dat scha de veroorzaakt in ficusplanten. Pluimveehouders hebben in middels een regeling die schade door de salmonellabacterie op- wordt omgezien naar andere re gelingen waarmee boeren in ge val van calamiteiten als gevolg van planten- en veeziekten (enige) tegemoetkoming kan worden geboden in de schade die zij erdoor lijden. Het worden in elk geval zoge noemde 'onderlinge' verzeke ringen. De veeteeltbedrijven zit ten zelf in het bestuur van de (regionaal te organiseren) 'on- derlingen'. Interpolis stelt zich voor de administratie te verzor gen, premies te innen, voor her verzekering in te staan, taxaties van schadegevallen te verzor gen en schadevergoedingen uit te keren. Met het ministerie van land bouw zijn onderhandelingen gaande over een startkapitaal. Wanneer op korte termijn in eens een rampzalige veeziekte zou uitbreken, zal immers al een pot geld beschikbaar moe ten zijn die als buffer kan die nen omdat de premieopbrengst dan nog niet toereikend kan zijn. Met het beschikbaar stellen van een dergelijk startkapitaal zou de overheid zich tegelijker tijd 'uitkopen'. Affaires als de huidige varkenspestepidemie zouden dan uit de onderlinge verzekering worden afgedekt. Slechts in de allerergste situa ties - 'zouden bijvoorbeeld alle varkens in Nederland afge maakt moeten worden' - zou daarna nog een beroep op de overheid overwogen kunnen worden. Van de overheid worden wel begeleidende maatregelen ver wacht. Besproken wordt of er een verzekeringsplicht moet gelden. Voorts zijn bepalingen nodig die de kans op het optre den van ziekten beperken. Zo zullen er regels moeten gelden zandvliet» Groot alarm op het Schelde-Rijnkanaal net over de Nederlandse grens. In een scherpe bocht verloor een duwboot maandagavond zeker twintig containers, waarvan een aantal met zwaar giftige en brandgevaarlijke stoffen. Het scheepvaartverkeer op de drukste binnenvaartroute tus sen Antwerpen en Rotterdam werd onmiddellijk na het incident verboden. Met de grootste omzichtigheid is gisteren een begin gemaakt met de bergingswerkzaamheden. Die gaat zeer moeizaam. Dagelijks maken gemiddeld tweehonderd binnenvaartschepen gebruik van het Schelde-Rijnka naal. De vaarweg wordt waarschijnlijk vandaag weer opengesteld. foto gpd con clasquin voor het beregenen (bespuiten) van aardappelakkers met water uit sloten rondom, omdat de bruinrotbacterie daarin kan vóórkomen. En er zullen voor schriften moeten zijn voor het geval een ziekte is geconsta teerd. Van een regionale organisa tievorm van de 'onderlingen' verwacht men ook veel. Boeren zullen het zich niet makkelijk kunnen permitteren om met de regels de hand te lichten. De di recte betrokkenheid, via de ver zekering, van anderen zal een sociale controle in de hand wer ken. Boeren die zich niet strak aan de voorschriften houden, zullen trouwens ook op een boete (al dan niet in de vorm van een hogere premie) moeten rekenen. Club van mensen die boven snelweg willen wonen AMSTERDAM ANP Mensen die in de nabije toe komst graag boven een snelweg willen wonen, richten volgende week in Amsterdam een vereni ging op. Volgens één van de ini tiatiefnemers, het Groenen- raadslid R. van Duijn, zijn er steeds meer liefhebbers die de voordelen beginnen in te zien van wonen boven een verkeers ader. ,,Van die weg merk je niks, maar je woont wel mooi mid den in de stad." Andere steden in Europa en de Verenigde Staten hebben veel ervaring met bouwen bo ven snelwegen. Vaak vormt die bebouwing boven wegen een oase van groen. Amsterdam bouwt in Bos en Lommer boven de AIO en heeft plannen om dat ook over een traject van twee kilometer langs de Zuidas te doen. Opnieuw moord in Veluws dorp wapen, arresteerde de politie in Elburg een verdachte. Hierbij gaat het om een 72-jarige dorpsgenoot van de omgeko men arts. De politie kon van nacht nog niets zeggen over een mogelijke relatie tussen ver dachte en slachtoffer. Of de ver dachte patiënt was bij het slachtoffer is evenmin al be kend. Ook het motief voor de moord is nog een raadsel. De arts bezocht gisteravond een repetitie van het Nunspeet se muziekkorps in 't Harmonie gebouw aan de Laan. Hij speel de daarin trompet. Na afloop, op weg naar zijn vlakbij gepar keerde auto had de fatale steek partij plaats. Onduidelijk is of hieraan een ruzie of woorden wisseling met de verdachte vooraf ging. Omdat getuigen een deel van het kenteken van een direct na de moord wegrijdende auto doorgaven aan de politie, kon de vermoedelijke dader snel worden opgepakt. nunspeet gpd Nunspeet is gisteravond voor de tweede keer binnen korte tijd opgeschrikt door een brute moord. Een man, al zo'n vijftien jaar huisarts in het Veluwse dorp, werd tegen half elf 's avonds op straat neergestoken en stierf ter plekke aan zijn ver wondingen. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. Eind december werd Nun speet ook al geconfronteerd met moord. In de bossen van land goed Weina kwam een Nunspe- tern tijdens een zondagse bos wandeling door pistoolschoten gewelddadig om het leven. Na de steekpartij aan de Laan in Nunspeet was de plaatselijke bevolking gisteravond in rep en roer. De politie hield nieuwsgie rigen echter op grote afstand van het stoffelijk overschot, dat in verband met sporenonder zoek tot vlak na middernacht op straat bleef liggen. Kort na de dodelijke aanval met een steek- utrecht»gpd een folder een te rooskleurig scenario voorspiegelde: een sla gingspercentage van zeventig a tachtig procent, terwijl in wer kelijkheid de kans op een baby van het gewenste geslacht niet veel meer is dan vijftig procent. De Tweede Kamer nam in ju ni een wetsvoorstel aan dat het de staatssecretaris gemakkelij ker maakt bepaalde medische verrichtingen om maatschappe lijke of ethische redenen te ver bieden. De Genderkliniek werd toen als voorbeeld genoemd. De wet geldt ook voor harttrans plantaties, orgaandonaties, pijnbestrijding en reageerbuis bevruchting (IVF). De Genderkliniek voor ge slachtskeuze in Utrecht hoeft haar deuren niet te sluiten. Wat betreft de geneeskundige in spectie voor de volksgezond heid draait het bedrijf prima; er zijn geen klachten en de kliniek houdt zich keurig aan de regels. Ouderparen kunnen er terecht als ze zwanger willen raken van een meisje of juist liever een jongen wensen. Een half jaar geleden werd de particuliere kliniek met sluiting bedreigd. De geneeskundige in spectie voor de volksgezond heid constateerde toen dat de Genderkliniek haar cliënten in op de fregatten gestationneerde Lynx-helikopters. Voor Special Products, voor heen onderdeel van DAP, lijkt een belangrijke rol weggelegd bij het maken van de landings gestellen. Voor het deel van Fokker dat nu onderdeel is van Stork, liggen orders in het ver schiet voor het staartstuk en de ,,huid" van de helikopter. De Nederlandse industrie is nu al betrokken bij de ontwikkeling van het toestel voor een bedrag van ongeveer 300 miljoen gul den. De Tweede Kamer spreekt morgen over de aanschaf van het defensie-materieel. Er zijn goede garanties dat de Nederlandse industrie een aan trekkelijk werkpakket krijgt bij de productie van de NH-90, een helikopterproject van de NAVO. Dat schrijft staatssecretaris Meijling maandag aan de Twee de Kamer. Voor ons land is hier mee een bedrag gemoeid van 1,4 tot 1,7 miljard gulden. De NH-90 komt er in twee versies; een transport-helikop ter voor de landmacht en een maritieme versie. Nederland schaft twintig maritieme heli kopters aan als opvolger van de verhoor mag het niet heten, laat staan inquête. Nee, de Kamercommissie die t leiding van CDA'er P. Biesheuvel rzoek doet naar de misstanden rond [cleaning Rotterdam (TCR) voert van- ndaag slechts 'gesprekken met be- kenen'. Toch is het doel hetzelfde als et ïn parlementaire enquête: de waar- boven tafel krijgen in een affaire saan ook politiek een luchtje zit. Het verschil is dat de getuigen niet ver- 'tzijn om te komen en ai helemaal bun vingers in de lucht hoeven te ste- hun waarheid met een eed te be krachtigen. >een wat merkwaardige reünie, die "orgen in het gebouw van de Tweede er begon. Vier oud-ministers ontmoe ten er hun voormalige topambtenaren, een advocaat-generaal staat er weer zij aan zij met een paar van zijn 'crimefighters' en de huidige en vorige hoofddirecteuren van de Rotterdamse haven komen er hun afge zwaaide politieke bazen tegen. De hoofdrolspelers in de parlementaire 'verhoorgesprekken' die tot en met volgen de week donderdag duren, hebben één ding gemeen: zij hebben sinds 1984 ook ge figureerd in wat nu bekend staat als het grootste milieuschandaal in de Nederlandse geschiedenis. Zij waren erbij, ieder in hun specifieke rol, toen criminelen het voor het zeggen kregen bij het schoonmaken van schepen in de grootste haven van de we reld. Zij zagen hoe de eigenaren van Tank cleaning Rotterdam tientallen miljoenen guldens subsidie in hun zak staken en ver volgens de chemische troep niet verwerk ten, maar de haven in pompten. Over de rol van alle betrokkenen is al veel bekend geworden sinds TCR in december 1993 door politie en justitie werd opgerold. Onderzoek bracht aan het licht dat oud-mi nister van verkeer en waterstaat Neelie Kroes voor de 'boeven uit Amsterdam' was gewaarschuwd, maar dat zij desondanks 23 miljoen gulden subsidie verstrekte. Ook werd bekend dat vanaf de start van TCR duidelijk is geweest dat een loopje werd ge nomen met de milieuregels. Bijna voortdu rend werden de vergunningen overtreden, maar het toezicht faalde volkomen. Als er al eens mensen waren die het lef hadden op te treden tegen de malafide praktijken, dan werden zij tegengewerkt door andere mi nisteries, getreiterd en monddood gemaakt. Daardoor konden de eigenaren tien jaar hun gang gaan. Zij en hun belangrijkste handlangers zijn inmiddels veroordeeld tot langdurige ge vangenisstraffen. Hun aandeel in de zaak staat vast. Vraagtekens zijn er slechts nog over de precieze rol die de politiek in die tien jaar speelde. De onderzoekscommissie zal de komende dagen onder meer probe ren te achterhalen waarom oud-minister Kroes er destijds zo op gebrand was Tank cleaning in het zadel te helpen. Ook zal moeten worden ontrafeld waarom de top van het ministerie van verkeer en water staat jarenlang de ogen gesloten hield voor de milieumisdrijven die in Rotterdam wer den gepleegd. Een belangrijke rol is tijdens de 'gesprek ken' weggelegd voor een rapport dat eind jaren '80 werd geschreven door de Haagse advocaat-generaal mr. Herman Feber. Hij meldde daarin dat er op acht punten aan leiding was tot strafvervolging tegen TCR. De politieke lading van zijn rapport was groot, want de subsidiefraude die hij op het spoor kwam was mede het gevolg van blun ders van Verkeer en Waterstaat. Bovendien had hij bewijzen dat minister Kroes de Ka mer onjuist informeerde door bij de beant woording van Kamervragen essentiële in formatie achter te houden. Feber dacht dat hij eindelijk zijn aartsriva len kon aanpakken, maar hij kwam van een koude kermis thuis. Nadat hij zijn rapport via de procureur-generaal in Den Haag naar de hoogste baas van Verkeer en Water staat had gestuurd, werd zijn onderzoek de nek omgedraaid. Omdat minister Kroes 'politiek in een lastig parket zou komen' als TCR werd aangepakt, werd het rapport van Feber naar de prullenbak verwezen. Dat ge beurde tijdens 'topoverleg' tussen de secre tarissen-generaal van justitie, VROM en verkeer en waterstaat. Feber mocht vanmorgen tegenover de on derzoekscommissie als eerste zijn visie op de zaak geven. De voormalige topambtena ren komen morgen en volgende week aan de beurt. Oud-minister Kroes wordt volgen de week woensdag verwacht. Het is de vraag wat zij gaat doen, want tot nu toe heeft zij een veel zwaardere parlementaire enquête 'geëist', omdat ze vindt dat ieder een onder ede moet worden gehoord. Op merkelijk genoeg was het haar eigen partij, de WD, die met man en macht tégen ver der parlementair onderzoek heeft gestre den. De Kamercommissie, die naast Biesheuvel bestaat uit Van Heemst (PvdA), Poppe (SP), Vos (WD), Van Waning (D66) en Assen (CDA), is er overigens niet op uit koppen te laten rollen. Het enige dat zij wil is een waarheidsgetrouw antwoord op wagen als: hoe kon het dat TCR illegaal zijn rommel loosde, terwijl de overheidsdienaren toeke ken?

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3