Rebellenleger Zaïre groeit snel Hakkelaardeals waren 'op het randje' Israëlische premier Benjamin Netanyahu wil Jeruzalem verdelen Feiten Meningen Gezocht: echte bedelaars WOENSDAG 19 FEBRUAR11997 152 Toeval kan het niet meer zijn. Daarvoor is het me nu te vaak overkomen. In korte tijd ben ik tot driemaal toe aangeklampt: „Heeft u een gul den voor me, dan kan ik met de trein". De eerste keer trok ik spontaan de portemon nee. De tweede maal was er de twijfel. In derde instantie hoorde ik mezelf verre van overtuigend 'nee' zeggen. Ik had zogenaamd geen geld, ter wijl de munten in m'n kontzak me hoorden lie gen. In alle drie de gevallen ging het om een man in kleding die overal tussen in hangt. Geen pak, maar ook geen vieze-oude-man-lompen. De drie hadden ook met elkaar genreen, dat ze wat schichtig om zich heen keken. Bang om betrapt te worden. Door de spoorwegpolitie? Door eer der aangeklampte treinreizigers? Door echte be delaars? Je weet niet waar je aan toe bent. Voldoe je aan het verzoek, dan knaagt de twijfel en voel je je toch voor vijftig procent opgelicht. Geef je niets dan voel je je voor die andere vijftig pro cent schuldig. Het gaat beter met Nederland, maar waar komen dan opeens al die gulden-verzamelaars vandaan? Waarom doen ze gewoon geen moeite om er als bedelaars uit te zien? Zoals die man die ongeveer een halfjaar gele den een cursus bedelen voor beginners had ge volgd, zo bleek me achteraf. „Meneer, ik heb geen dak boven m'n hoofd, heeft u wat geld voor me?" Zo'n man gun je je laatste gulden. Al thans op dat moment. Onverzorgd uiterlijk, jasje en broek die niet eens toegelaten zouden zijn tot de Zak van Max en in alle opzichten uiterst luchtig schoeisel. Vier maanden later dook hij opnieuw op. „Kunt u me zeggen hoe ik het snelst...?" Hij herkende mij niet, ik hem wel, on danks zijn flitsende pak en ondanks het feit dat hij zeep, douche en kapper had ontdekt. Wat hij ook zocht, hij had in elk geval wel de snelste manier van geld verdienen ontdekt. Zo iemand zorgt er bepaald niet voor dat het ver trouwen in de medemens groter wordt. Toch blijft dat schuldgevoel als je nee ver koopt. Je zult zelf maar met de trein meemoeten en net die gulden tekort komen. Maar drie keer in zo'n korte tijd... Waarom komen mensen er ook niet gewoon voor uit dat ze in geldnood zit ten? Een bedelaar behoort er slonzig uit te zien, al dan niet met een hond op de grond te liggen, met een geldbakkie of een pet binnen handbe reik. En als die al niet slaapt, behoort hij je hul peloos, maar goudeerlijk aan te kijken. Zonder dat hij iets zegt, zegt dat genoeg. Dan weet je tenminste dat het geld goed besteed is, waar hij het ook aan uitgeeft. jan preenen Zaïrezen melden zich massaal aan bij opstandelingen De rebellen in Zaïre boeken niet alleen gestaag terreinwinst, maar zien ook hun getalsterkte tijdens hun opmars in het oos ten van het land sterk toenemen. Het rekruteringsbureau van de opstandelingen in Kalemie wordt overspoeld door men sen die allemaal zo hun eigen redenen hebben om de wapens op te nemen tegen president Mobutu Sese Seko. „In de paar dagen dat Laurent- Desiré Kabila (opstandelingen leider red.) aan de macht is in Kalemie kunnen we het verschil al merken", aldus de 35-jarige Jean-Baptiste Banze, die in de rij stond om zich aan te melden bij de rebellen. „Er is geen en kele intimidatie meer. De sla gers van Mobutu zijn verdwe nen." Het kost Kabila dan ook weinig moeite mensen te werven op zijn rekruteringstournees langs plaatsen die door hem zijn 'be vrijd'. Alleen al in Kalemie slo ten zo'n 4.500 mannen en jon gens zich bij de opstandelingen aan sinds deze de stad op 2 fe bruari innamen. Begin deze week stonden bijna vijfhonderd mensen in de rij om zich op te geven. De opstand in het oosten begon in september nadat de regering etnische Tutsi's die al genera ties lang in Oost-Zaïre leefden tot ongewenste vreemdelingen verklaarde, omdat hun voorou ders uit Rwanda kwamen. Re- bellencommandant Akizimana (21) studeerde op dat moment voor priester, toen plotseling zijn collegegeld werd verhoogd alleen omdat hij een Tutsi is. Akizimana bedacht zich geen moment. Hij verliet het semina rie en sloot zich aan bij de Alli antie van Democratische Krach ten voor de Bevrijding van Con- go-Zaïre. Officieel nemen de rebellen uit sluitend mannen tussen de achttien en veertig jaar aan, maar op de lijst die maandag werd opgesteld, staan ook de namen van veertienjarigen ver meld. Jongere jongens, soms nog geen tien jaar, druipen zichtbaar teleurgesteld af als ze worden weggestuurd. „Jullie zijn te klein, we hebben grote, sterke kerels nodig", zegt rekru teringsofficier Jean Mulongu te gen de strijdlustige kleintjes. De meeste rekruten zijn te jong om zich Kalemie te herinneren toen de stad nog Albertville heette, voor het land in 1960 onafhankelijk werd van België. „We hadden goede restaurants. De winkels lagen vol spullen vanuit de hele wereld en de straten waren geasfalteerd", zegt een andere rekruteringsof ficier, de 58-jarige Mbusa Bokyela. „Je kon helemaal over de weg naar de hoofdstad Kins hasa rijden." Het ministerie van wegen in Zaïre wordt nu het departement van kuilen genoemd, vanwege de enorme gaten die een autorit over de nauwelijks verharde Zairese wegen tot een hel ma ken. De gebouwen in Kalemie zijn, net als die in andere Zaïre se plaatsen, vervallen. Winkel ruimtes staan leeg en zien er uit alsof er jar en geleden voor het laatst iets is verkocht. Niemand kan zich herinneren wanneer voor het laatst de post werd bezorgd. Telefoons wer ken niet meer. Ziekenhuizen kampen met een ernstig tekort aan medicamenten en scholen met een gebrek aan leermidde len. Banze somt een lange lijst met redenen op om je bij de rebel len aan te sluiten: slechte huis vesting, tenzij je tot de Mobutu- kliek hoort; er is nauwelijks on derwijs voor kinderen; geen vrij heid van meningsuiting en de Zaïrese politiemannen, die niet meer door de regering worden betaald, voorzien in him levens onderhoud met het afpersen van willekeurige burgers. „Het land is verwoest door corruptie. Het rechtssysteem is verschrik kelijk - rechtspraak kan hier worden gekocht." De 31-jarige Jerome Nkulu is trots op zijn afgeronde econo mische opleiding. Maar hij be hoort tot de meer dan vijftig procent van de jonge mannen die geen werk kan vinden. „De enigen die een baan kunnen krijgen, zijn de MobiXtuistes, de zonen en de kleinzonen van de Mobutiiistes", zegt Nkulu. Zijn vader werkte voor de regering die door Mobutu werd afgezet, dus veel vooruitzicht op het vin den van werk heeft hij niet. „Mobutu leeft als een vorst in zijn paleis in Gbadolite. Terwijl wij hier leven als honden." kalemie karin davies Sinds rebellenleider Kabila het ge bied in handen heeft, pakken de Zaïrezen weer het normale leven Op. foto epa WIM STEVENHAGEN Kamerlid De Graaf (D66) wil snel wetgeving over deals met criminelen Het Hakkelaar-proces leverde spectaculaire deals op: strafver mindering voor klikkende boe ven. De Tweede Kamer is daar vóór. Maar kroongetuigen, cri minelen die met hun getuige- verklaring hun straf geheel afko pen, blijven taboe. In de Kamer en voorlopig ook in de rechts zaal. Volgens D66-Kamerlid Thom de Graaf zijn de gemaak te deals op het randje: „Als ik rechter was geweest, had ik me eens achter mijn oor moeten krabben." Ook voor jurist De Graaf, voor malig vice-voorzitter van de parlementaire enquêtecommis sie-Van Traa die de opsporings methoden van politie en justitie onderzocht, betekende het Hakkelaar-vonnis een gerust stelling. „Al ging het in dit pro ces niet in eerste instantie om de waag of er sprake was van kroongetuigen. Die waag was secundair. Primair was dat de rechtbank de getuigen betrouw baar vond." Deskundigen denken daar an ders over. Die vinden dat de rechters tijdens het mediaspek takel onder zo'n enorme druk stonden door het standpunt van de politiek over kroongetuigen, dat ze zich in allerlei bochten hebben gewrongen om een uit spraak te doen die daarbij aan sloot. De Graaf ziet daar een kern van waarheid in. „Wat is een kroon getuige? Daar zaten wij in de enquêtecommissie ook mee. We hebben een grens gesteld en de Kamer heeft die overgeno men. Ik ben blij dat de rechter niet een geheel eigen koers heeft gevaren." Maar gingen de afspraken met de criminele getuigen in de Hakkelaar-zaak niet veel verder dan de politiek heeft bedoeld? De een hoefde niet meer dan de zes maanden voorarrest uit te zitten, de ander betaalde zonder problemen 1,8 miljoen gulden, vermoedelijk een schijntje van zijn werkelijke vermogen. De Graaf: „Ik dacht wel: dit gaat vrij ver. Dit was op het randje. Als ik rechter was geweest had ik me ook achter mijn oor moeten krabben. Maar wij als Kamer hebben niet de taak individuele gevallen te beoordelen. Wij ma ken wetten en geven politie en justitie de ruimte om die toe te passen." Het vonnis in het Hakkelaar proces roept cynische reacties op. Politie en justitie mogen ei genlijk gewoon alles weer. De politiek vindt het best. Wat is ei genlijk het nut geweest van de parlementaire enquête? De Graaf vindt de recente reacties onzinnig. „Toen we als enquê tecommissie begonnen, lag er nota bene nog een veel verder gaand idee van de vorige minis ter Hirsch Ballin om het gebruik van kroongetuigen toe te laten." De justitiespecialist van D66 wil bovendien het misverstand uit de weg ruimen dat de parle mentaire enquête er op uit was de opsporingsmogelijkheden van politie en justitie drastisch in te krimpen. „Wij hebben niet gezegd: ze mogen niks meer. Op sommige punten zijn de in strumenten zelfs uitgebreid. In kijkoperaties bijvoorbeeld, en het gebruik van richtappara- tuur. We hebben alleen afgewe zen wat illegaal gebeurde, zoals het op'eigen houtje doorlaten van grote hoeveelheden drugs en de stelselmatigheid waarmee dat gebeurde. De politie had een organisatie en een cultuur die overal tot ontsporingen had kunnen leiden. Wat we absoluut niet meer wilden, is dat de poli tie verstrengeld raakt in het cri minele milieu. Dan krijg je toe standen die niet uit te leggen zijn." Dat kan volgens De Graaf wél met de deals die justitie in het Hakkelaar-proces met crimine len heeft gesloten. „Ik begrijp waarom het openbaar ministe rie (OM) naar dit middel heeft gegrepen. Er was geen andere manier. Ik vind ook niet dat het openbaar ministerie een lange neus naar de enquêtecommis sie heeft gemaakt. Ik zou het veel erger hebben gevonden als het OM was gekomen met een kroongetuige zoals wij die heb ben afgewezen. Dat zou niet al leen onverstandig zijn geweest, maar ook onjuist. Wel moet er nu 'als de don J|; wetgeving komen, vindt D n Graaf. „Want anders laten aan justitie over tot hoe ve n kunnen gaan. Nu wordt de m op het bordje van de recht m schoven. Die wordt gedwo uitspraken te doen zonder telijk kader." Maar wat als Ci rechter na een hoger beroi een ander oordeel komt? - is dat jammer voor die zaaaa maar als er een wet ligt mo 'f rechters die toepassen. Voor De Graaf blijven ditS' deals een uiterste middel., zaken Van leven en dood e georganiseerde criminalite Het Kamerlid waagt zich n ien aan duidelijke voorbeeldei 10 wordt nu tenminste overn ift dacht. Het was niet de inte tl van de enquêtecommissie ïK tot de laatste letter te besci re: den haag hans geurens 'Peres verdeelt Jeruzalem' was een van de verkiezingsleuzen waarmee Likud-leider Benjamin Netanyahu vorig jaar de verkie zingen heeft gewonnen. Hij be doelde dat Peres als premier niet voldoende duidelijk maakte dat heel Jeruzalem voor altijd Israëlisch zal zijn. De regering van de partij Arbeid bouwde volgens de Likud niet genoeg in Oost-Jeruzalem en weigerde het Orient House en andere Pales tijnse instituten in de stad te sluiten. Nu, negen maanden na zijn ver kiezingsoverwinning, staat 'Bi- bi' Netanyahu zelf onder grote druk van rechts. Het Orient House is nog altijd open en het heeft er veel van weg dat de nieuwe premier de bouw van Har Horna, een nieuwe Israëli sche wijk in het Arabische deel van Jeruzalem, wil uitstellen. In Jeruzalem hangen al affiches met de tekst: 'Bibi wil Jeruzalem verdelen'. Een fors deel van de rege ringscoalitie is in rep en roer. De Nationaal Religieuze Partij dreigt op te stappen en ook bin nen de Likud rommelt het. „Als de regering verraad pleegt aan haar eigen ideologie en dezelfde politiek voert als Meretz of Ar beid, dan moeten we haar be handelen zoals we de linkse partijen zouden behandelen", zei Knessetlid Kleiner in een ra dio-interview. Kleiner staat aan het hoofd van een parlementaire lobbygroep voor Jeruzalem, met als leden ministers als Ariel Sharon, Ra fael Eitan, Avigdor Kahalani en Natan Sharansky. Kleiner heeft inmiddels 28 handtekeningen verzameld van Knessetleden die vinden dat met de bouw van de nieuwe wijk geen dag meer mag worden gewacht. Har Horna is een heuvel in het zuidelijk deel van Jeruzalem. Onder de vorige regering is be sluiten er 6.500 huizen te bou wen voor Israëliërs. Twee maanden geleden is de laatste bureaucratische hindernis ge nomen en sindsdien is het wachten op de handtekening van Netanyahu. Buitenlandse joden hebben al grote stukken land gekocht in de onmiddellij ke omgeving van Har Horna. Zij hebben al gedreigd daar zelf voor de infrastructuur te zorgen als de regering niet snel wil meewerken. Ook burgemeester Ehud Olmert, tevens Knessetlid, zegt dat hij persoonlijk bulldo zers naar het bouwterrein zal dirigeren als de premier nog langer wacht. Maar Netanyahu zit de schrik nog in de benen van de gebeur tenissen in september. Toen leidde de opening van een nieu we ingang tot een archeologi sche tunnel in Oost-Jeruzalem tot ernstige rellen met vele tien tallen doden aan Palestijnse en Israëlische kant. De premier be waart geen beste herinneringen aan de maanden daarna en is al lang blij dat het Hebron-ak- koord voor politieke rust heeft gezorgd. De onderhandelingen met de Palestijnen over open staande praktische kwesties zijn deze week hervat. Het is duidelijk dat Netanyahu bij zijn bezoek aan Washington; vorige week, is gewaarschuwd tegen nieuwe avonturen in Je ruzalem. Maar ook thuis heeft hij de nodige adviezen ontvan gen. De veiligheidsdienst en de commandant van de Jeruza- lemse politie hebben voorspeld dat Arafat ervoor zal zorgen dat er opnieuw een opstand uit breekt als de bouw in Har Ho- ma van start gaat. Netanyahu ontkent dat hij president Bill Clinton heeft beloofd dat de nieuwe wijk voorlopig van de baan is. Maar hij wil ook niet zeggen dat het startschot voor de bouw in de komende dagen kan worden gelost. De rechtervleugel van Arbeid heeft zich geschaard aan de kant van de opstandelingen in de regeringscoalitie en dat moet Netanyahu extra dwarszitten. In die kring wilde men zelfs een motie van wantrouwen indie nen in verband met de vertra gingstactiek van de premier, een stap die de partijleiding op het laatste moment kon voorko men. Ehud Barak, binnenkort waarschijnlijk de nieuwe partij leider, vindt dat snel met de bouw in Har Horna moet wor den begonnen. „Als minister van binnenlandse zaken in het vorige kabinet heb ik het project gesteund. We moeten ons hou den aan de verplichtingen die de regering-Rabin wat dat be treft is aangegaan. Er schuilt wel een zekere waarheid in de leuze dat Bibi Jeruzalem verdeelt", meent hij. Palestijnen en Israëli's protesteren tegen het plan om in het Arabische Oost-Jeruzalem een joodse wijk te bouwen. foto epa Ex-minister Yossi Beilin, een minder kansrijke kandidaat voor het partijleiderschap, waarschuwt daarentegen tegen de bouw van Har Horna zolang de vredesonderhandelingen voortduren. „We moeten wach ten tot er met de Palestijnen overeenstemming is bereikt over een permamente rege ling", zegt hij. „Als we het nu doen, maken we een grote ver gissing." Beilins mening wordt gedeeld door leden van het liberale Me- retz-blok. „Meretz zal de rege ring steunen als ze de bouw in Har Horna uitstelt", aldus Knes setlid prof. Amnon Rubinstein. „We zijn vóór een verenigd Je ruzalem en we menen ook dat we het recht hebben overal in de stad te bouwen. Maar het is een kwestie van afwegen. Is het verstandig het te doen juist nu we voortgang maken in de on derhandelingen met de Palestij nen? We kunnen best bouwen, voor joden én Arabieren, in an dere plaatsen." Anders dan de Israëliërs maken de Palestijnen geen onder scheid tussen de bouw in Oost- Jeruzalem en elders op de Wes telijke Jordaanoever. De uitbrei ding van nederzettingen vormt een bedreiging van het vredes proces, betogen ze al jaren. Maar of ze de gisteren hervatte onderhandelingen zullen staken als Netanyahu het licht op groen zet voor Har Horna, is de vraag. Ze hebben immers zelf het meest te winnen bij de op lossing van praktische proble men als de aanleg van een ha ven en een luchthaven in de Gazastrook, of Israëlische veilig heidsgaranties voor het weg transport tussen de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever. Netanyahu staat voor een lasti ge keuze. Hij heeft persooi Ra« niets tegen de bouw in Ha ht ma, maar hij is er de afgeli acht maanden achter gekc dat een pragmatische opi loont. Provocatie van de F rijnen bracht hem niets da lende. De ondertekening' het Hebron-akkoord daarf gen zorgde voor ontspanni en een warm welkom in V hington. Morgen en volgei week komt de ministeriële missie voor Jeruzalem in s ciale zittingen bijeen, ond meer om de kwestie-Har I te bespreken. Daarna moe n_ politieke koers die Netany !r j* de komende jaren wil vare zich weer iets duidelijkera c|e nen. r De Palestijnse leider Hussi houdt het er op dat de bol ,n van joodse buurten in hel bische Oost-Jeruzalem de deslag zal zijn voor het vre proces. tel aviv ad bloemendaal correspondent ind< boi

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2