Spreekt u mij liever aan met met voetbalmanager' Andrej Jeliazkov wil graag terugkomen naar Nederland Sport X7 3ENSDAG 19 FEBRUAR11997 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -5356464. PLV.-CHEF ROB ONDERWATER. 071 -5356463 mm ijn hand reikt tegenwoordig ver, zelfs tot in het diepe zuiden van Portugal als adviseur van Benfïca, dub van Glenn Helder en binnenkort rÜD ton Taument. „Met Benfica heb ik een n p| tagement-contract voor adviezen op het out ied van reclame, marketing, merchan- ig i ng en image-rechten. Helder is de eerste don lerlandse voetballer van Benfica, mijn d te eau nu de eerste zakenpartner uit Ne- land. Dat is vrij uniek", ker ij was een idealist, nu een realist. De bondsvlag is opgeborgen? „Nee", zegt k d; (Jansen, „ik ben niet voor de commer- Istii gevallen als u dat misschien mocht den- Na vijftien jaar vakbondswerk als me ierker van de WCS heb ik alleen beslo op eigen benen verder te gaan. Mijn prnjimerciële activiteiten ontken ik niet. mijn sportmanagementbureau is niet riori een makelaarsinstituut. De com- cie is slechts een onderdeel, niet meer, minder". loegebeukt verliet hij de boksring van de de 'S en begon een eigen sportmanage- ïtbureau: Sport Promotion bv. De zoon Karei past er voor als voetbalmakelaar rorden aangesproken. Dat verdriet kan v zijn vader niet aandoen. „Dank u be- rs d. Spreekt u mij liever aan met voetbal- k\v ïager". eze Jansen heeft ook z'n eer. Er is al iche-vervuiling genoeg. De IAFA (Inter- onal Association of Football Agents), e E gjaar december mede door zijn inspan- 'ie;en opgericht, is zojuist een fel offensief b jnnen tegen de beunhazen die de pti kt veel schade berokkenen en de goede 3 fii m van de officiële agenten door het slijk tn. faling 7-6 ize organisatie wil af van al die individu- Tgii zaakwaarnemers die open en bloot en gehinderd door enige deskundigheid in voetbal opereren. Ze hebben maling de regels en er is niemand die optreedt, ver :IFA (wereldvoetbalbond) is te laks, net ie nationale bonden. De officiële FIFA- iten moeten aan strenge regels voldoen, 1st loeten een examen afleggen en een niet ige waarborgsom van 200.000 dollar oner en. Op de werkzaamheden wordt Tui jg toegezien, overtreding van de regels uk ar gestraft. Maar ondertussen werkt 2cl i in het illegale circuit gewoon door. De kt wordt bedorven. Bovendien is het slechte zaak voor spelers en clubs", jn pupil Regi Blinker, ex-Feyenoord, k laatst bij twee clubs (Udinese en Shef- Wednesday) tegelijk te hebben gete- tekende via ons kantoor bij Shef- Wednesday, via een illegaal agent- 4 ip in Amsterdam bij Udinese. Via mijn I Dcaten heb ik die zaak ten slotte voor ker bij de FIFA kunnen oplossen. Maar heeft maanden werk en energie gekost recht te krijgen wat krom was", ij wil niet dat het illegale Amsterdamse s(j] itschap met naam en toenaam wordt aemd. „Die lieden werken zonder enige De aal en fatsoen. Spelers die licht zijn te leeivloeden, zijn een gemakkelijke prooi, di en tijdsbestek van een week wordt zo'n er bij voorbeeld bijna dagelijks gebeld, ijl dat agentschap dus weet dat die spe- ti een legale zaakwaarnemer heeft. 'We iaj ben een club voor je', wordt er dan ge- q I. 'We kunnen alleen nog niet zeggen (j e. Maar één ding: vertel niets tegen je waarnemer, anders gaat het niet door', soort amateur-teksten. Zo'n speler t in de war. Hij gaat twijfelen, hij weet wat hij moet doen". )an komt de laatste stap. Dan belt dat re'j ale agentschap hem op, meestal 's v0 ids laat, met de volgende mededeling: mensen van de club, doorgaans uit Ita- je if Spanje, zijn net geland op Schiphol, zitten nu in de auto op weg naar het Die willen met je praten. Informatief. e even langs komt. We informeren je waarnemer morgen wel", acht van de tien gevallen neemt zo'n er de gok en rijdt naar Schiphol of een nder hotel toe onder het motto 'luiste- ei an geen kwaad'. Eenmaal aangekomen it hij onder zo'n enorme druk gezet dat andtekening automatisch volgt. Wat hij getekend, weet hij niet. Waarvoor hij getekend, is 'ie thuis alweer vergeten, leeft alleen het bedrag in z'n hoofd zit- bf vat is genoemd. Voor de rest is het hem r i naai ontgaan wat er op papier is gezet, rb at is dus ook met Blinker gebeurd". ;amp zaktelefoon piept. Vanuit Londen jojekt opeens de vice-president van Ar- De hand van voetbalmanager Rob Jansen reikt tot in Zuid-P'ortugal Een image-contract naast een arbeidscontract, net als in Amerika. Misschien is dat de oplossing voor Ajax om het voor topvoetballers als Frank en Ronald de Boer financieel wat aantrekkelijker te maken. Volgens hun zaakwaarnemer, Rob Jansen, kleeft er goud aan de tweeling. senal, David Dein, tot Rob Jansen. De Brit roept de voetbalmanager op tot het snel doen van een gewichtige zaak: Dennis Bergkamp. De Londense club wenst het contract met de duurste voetballer van En geland - naar verluidt 50.000 gulden netto per week - open te breken én dringend met nog enkele jaren te verlengen. „Daar valt over te praten", zegt Jansen droog, alsof hij het over het weer heeft. „We'll do so, sir, soon". Vijftig duizend gulden netto per week. Tweeëneenhalf miljoen gulden netto per jaar. Het grote geld vliegt op de vroege och tend over tafel. Het is voor Rob Jansen da gelijkse routine. Toch: „Wat Dennis bij Ar senal verdient, is natuurlijk extreem. Geen maatstaf'. Alan Shearer maakte op het Europees kampioenschap in Engeland vijf doelpun ten en onmiddellijk was er een club, New castle United, die 35 miljoen gulden voor hem neertelde. De financiële verdwazing kent na het Bosman-arrest geen grenzen meer. Volgens Jansen is het einde van die ontwikkeling nog niet in zicht. „Ik bekijk het historisch. Daarvoor moe ten we terug naar het begin van de jaren ze ventig. Ik weet nog goed dat Ajax Johan Cruijff in augustus 1973 voor één miljoen gulden verkocht aan FC Barcelona. De grote krantenkoppen uit die dagen zie ik nog voor me: 'Welk mens is nou één miljoen waard?'. Tegenwoordig, dus amper vijfentwintig jaar later, zijn spelers uit de Nederlandse eerste divisie al een mil joen waard. Ik zeg u hier en nu dat de sala rissen van de topvoetballers, de schadeloos stelling bij het afkopen van contracten, de sponsorbijdragen en de budgetten van de clubs bij lange na nog niet het hoogste punt hebben bereikt". Salarispost Rob Jansen kent de cijfers uit het hoofd. „De salarispost van de drie topclubs in Ne derland heeft in een tijdsbestek van twee jaar een stijging van driehonderd procent te zien gegeven". Hij ontkent met klem dat de spelers, met in hun kielzog hun onvermij delijke zaakwaarnemers, van de afschaffing van het transfersysteem het meest profite ren. „De salarispost maakt 75 a 80 procent uit van de clubbegroting. Dat is altijd zo ge weest en dat is nog zo. In relatieve zin is er niets veranderd. Wél in absolute zin. Dat komt doordat de tv-rechten als inkomsten bron een geweldige vlucht hebben geno men en de clubbestuurders veel creatiever zijn geworden in het vergaren van geld, met name in functie van het bedrijfsleven. Bij FC Utrecht stapt nu ineens zomaar de bank-verzekeraar Fortisbinnen". Het goud kleeft aan de voetballers. „En zo hoort het ook. De spelers zijn de acteurs en de steracteurs. Voor hen komen de mensen naar het stadion, ze komen niet voor de be stuursleden of de sponsors. Het zijn de spe lers die de waarde van de club bepalen". Het is hoogseizoen voor de voetbalmana ger. Rob Jansen vliegt dezer dagen van hot naar her om zijn pupillen, waar ook ter we reld, in hun contract-besprekingen met de penningmeesters bij te staan. De directeur van Sport Promotion heeft een omvangrijke stal. Van zestig profvoetballers behartigt hij de belangen, onder wie bijna alle Ajacieden. In de Amsterdamse Arena schuift hij bijna dagelijks aan. Nu eens voor Scholten en Reuser, dan weer voor Splinter en de broers De Boer. Hier een onsje méér, daar een onsje min der? Aan de onderhandelingstafel wordt ab soluut niet gemarchandeerd, bezweert Jan sen. „Ik doe inmiddels zo'n zeven acht jaar zaken met Ajax. De feiten zijn dat de sala rissen in de loop der tijd gigantisch zijn ge stegen en dat de spelers bij vertrek stuk voor stuk goed zijn terechtgekomen. Het is juist het collectief dat voor Sport Promotion en de spelers een heel sterke positie rich ting Ajax creëert. Het collectief biedt in de praktijk gewoon meer perspectieven en po wer dan de eenling". „Dat ten eerste. Bovendien hanteert Ajax sinds een jaar of twee een financiële struc tuur waarin precies is vastgelegd wat de spelers kunnen verdienen. Er zijn drie cate gorieën salarissen: A, B en C. Het is de tech nische staf die z'n oordeel geeft over de ca tegorie waarin de speler thuishoort en het is de penningmeester die de daarbij behoren de tabel toepast. Als zaakwaarnemer is de onderhandelingsruimte bij Ajax dus vrij be perkt". Categorie Finidi, Kanu, Reiziger en Davids beweerden bij Ajax niet te kunnen verdienen wat zij in het buitenland konden krijgen en vertrok ken naar Spanje en Italië. De hoogste cate gorie (A) was hen nog niet hoog genoeg. Zo denkt inmiddels ook de tweeling De Boer erover. Negen ton bruto (exclusief premies) is tegenwoordig een schijntje, zeker verge leken bij de absurde salarissen die door clubs als Arsenal worden betaald. Moet het systeem van honorering in Am sterdam misschien niet dringend op de hel ling? Midden in het overleg met de Amster damse club over de tweeling-De Boer moet Jansen z'n woorden zorgvuldig wegen. „Bij de huidige financiële structuur wordt door sommige spelers inderdaad een vraagteken gezet. Ajax op zijn beurt houdt vol: 'Ons sa larissysteem is en blijft zoals die is. Wij ma ken alleen een uitzondering bij calamitei ten. Bij voorbeeld voor een speler als Ronal- do". In het Nederlandse fiscale klimaat kent Ajax z'n beperkingen. Een oplossing is in de maak. „Een arbeidscontract én een image- contract; wellicht is dat de toekomst", zegt Jansen. „Sinds een jaar of twee brainstor men specialisten van Ajax en Sport Promo tion al over de mogelijkheden om als club zelf het individuele portretrecht van de spe lers te exploiteren die, op hun beurt, in ruil daarvoor een jaarlijkse afkoopsom ontvan gen. Het heeft geleid tot een vrij omvangrijk werkstuk. Ajax is erachter gekomen dat, om de image-rechten als topclub optimaal uit te baten, daarvoor het totale pakket nodig is: het individuele recht van de speler, het collectieve recht van de spelersgroep, het clubtenue en het clublogo". „De inkomsten uit het image-contract kan de speler bij voorbeeld onderbrengen in een besloten vennootschap, wat met zijn salaris niet mogelijk is. In het Nederlandse voetbal is dit een totaal nieuwe ontwikke ling. Voor de feitelijke toepassing ervan, is overigens nog wel toestemming vereist van de fiscus. Als die er eenmaal is, zullen alle clubs in het betaalde voetbal daarvan profi teren, niet alleen de top. Ook een speler van ADO Den Haag heeft z'n reclamewaarde, al is het alleen voor de regio Den Haag". Het idee is niet nieuw. Het is overgewaaid uit de Verenigde Staten. „In Amerika is er geen basketbal- of honkbaltopper die géén twee contracten heeft. Iedere topper heeft daar een arbeidscontract met een maxi mumsalaris en een image-contract. Mi chael Jordan krijgt 2,5 miljoen dollar als basketballer en 35 miljoen dollar voor z'n image-recht. Deze constructie is- daar nor maal. In die ontwikkeling loopt Europa ten opzichte van Amerika lichtjaren achter. In landen als Spanje en Italië wordt die con structie door de grote clubs incidenteel toe gepast. In Nederland zou je Sport Promo tion als de voorloper kunnen beschouwen". tikkeltje dileker, kaler en grijzer, maar is ontegenzeglijk Andrej Jeliazkov die met soepele pas een weg baant door de jen van het aftandse Levski Sofia-sta- e2{' De oud-Feyenoorder, manager en ju skort ook oefenmeester van Bulgarije's rtJ ulairste club, heeft het razend druk met 2 lei besprekingen tussen de trainingen maar voor bezoek uit Holland 'de ijvan mijn hart heb ik bij jullie achterge- i—wil hij graag wat tijd vrijmaken. ie\vel de timide Jeliazkov ook in zijn ki erdamse jaren niet te boek stond als de tndigheid zelve, maakt hij anno 1997 wel heel sombere indruk. De rijzige nicus van weleer, die op zijn 28-ste Nederland werd gehaald, bevestigt die neming. „Ik schaam me soms om in Mercedes Jeep door Sofia te rijden. Ik me dan schuldig, alsof ik iets aan de el s' e zou kunnen doen. Als je ziet hoe be rt velen het hebben. Dat mensen naar 51 beukens moeten om niet van honger komen, dan stemt dat buitengewoon Ik ben niet rijk, maar heb genoeg overgehouden aan mijn voetbaltijd om me geen zorgen te hoeven maken. En ver geleken met mijn landgenoten ben ik na tuurlijk wèl rijk. Maar ik zou graag willen le ven in een land met minder problemen en gelukkige mensen". Dat Idinkt bijna als een sollicitatie, hoe wel Jeliazkov geen trainerslicentie heeft - hij moet Levski ook vanaf de tribune leiden - en een Nederlandse club derhalve geen op tie is. België misschien, waar hij tenslotte nog heeft gespeeld bij Beerschot en Antwer pen? „Ik blijf hier in ieder geval tot het ein de van het seizoen en dan zie ik wel hoe de vlag er bij hangt. Een kampioenschap zou veel goed kunnen maken, maar we staan gedeeld derde met tien punten minder dan CSKA, dus het zal moeilijk worden". Inderdaad, een plaatsje in de Champions League en wat aardige resultaten daarin zouden de financiële nood behoorlijk kun nen verlichten. „Maar internationaal stelt het Bulgaarse clubvoetbal momenteel wei nig voor. Al onze goede voetballers spelen in het buitenland. Stoitsjkov, Balakov, Ko- stadinov en noem maar op. Talent hebben we altijd genoeg gehad, alleen hebben we het geld niet om de spelers hier te houden". Ter illustratie: tweeënhalf jaar geleden verkocht Levski de negen beste spelers om de geheel lege kas weer een beetje te vullen. Dat bracht bij elkaar vier miljoen mark op. En de roemruchte club opgericht in 1914, twintig keer kampioen, negentien maal be kerwinnaar kon weer van voren af aan be ginnen. „De ploeg is niet slecht, maar mist ervaren spelers. Maar zodra een speler er een beetje boven uitsteekt, loert direct het gevaar dat er een buitenlandse club aanklopt om hem te kopen. Of CSKA na tuurlijk". Zo is er al een bod uitgebracht van drie miljoen op de aanvallende middenvelder Marian Christov, het grote, 23-jarige talent van Levski. „Ik wil hem heel graag houden, maar dat is niet aan mij", voegt Jeliazkov er berustend aan toe. De voortdurende uitverkoop is trouwens niet het enige probleem voor Levski en de andere clubs. Al jaren wordt het Bulgaarse voetbal verziekt door onverkwikkelijke af faires. Verhalen over verkochte wedstrijden en omgekochte scheidsrechters hebben de sport in een kwaad daglicht gesteld. „Veel zaken zijn niet te bewijzen, maar geloof mij maar dat het gebeurt. Sommige clubs moe ten wel, uit pure ellende. Die bieden zich nog net niet aan". Geen wonder dat de publieke belangstel ling danig is teruggelopen. „En dan hebben wij bij Levski nog niets eens te klagen. Onze aanhang is redelijk trouw". Aan de prijs van een kaartje kan het in elk geval niet liggen, want die bedraagt een paar dubbeltjes. Het geen zelfs in deze voor de gemiddelde Bul gaar zo benarde tijden geen onoverkomelij ke hinderpaal hoeft te zijn. „Nee", zegt Jeliazkov, „het stroomt hier alleen nog vol bij de toppers tegen CSKA en bij wedstrijden van het nationale team". Maar zelfs het Bulgaarse elftal lijkt te delen in de misère. Waar bij het WK in 1994 nog een ongedachte vierde plaats werd behaald - Sofia stond op zijn kop- sneuvelde de na tionale trots bij het EK van '96 al in de eer ste ronde. Interne strubbelingen het al dan niet opstellen van spits Penev, het neefje van de coach verziekten de sfeer. Sindsdien speelt Stoitsjkov niet meer voor zijn land. Jammer, vindt Jeliazkov. „Hoe moeilijk hij ook is, de beste spelers moeten meedoen". Jeliazkov weet echter uit eigen ervaring maar al te goed dat het zo lang niet altijd werkt in de voetballerij. Ook hij was in zijn Rotterdamse jaren wel eens de speelbal van een trainer (Libregts!) die hem om duistere redenen passeerde. Uit zijn mond echter geen kwaad woord over Feyenoord. De in middels 44-jarige Bulgaar beleefde er naar eigen zeggen zijn mooiste tijd. „De kwaliteit van het voetbal en het leven, het was prach tig. Een volle Kuip, schitterend. Vergelijk dat eens met ons rotte stadion. Die am biance is niet te vergelijken". En het succesjaar met Cruijff (seizoen '83-'84)? Ah, nu beginnen zijn ogen te glin steren. Cruijff, dat was andere koek. „Een geboren winnaar. Zijn invloed in het veld was onvoorstelbaar groot. Ik had nooit ge dacht dat één speler zo belangrijk kon zijn in een elftal. Hij was altijd zo zeker van zijn zaak. En hij wist die zekerheid ook op ande re spelers over te brengen. Ik ben blij dat ik met hem heb kunnen spelen. Mijn terug keer naar Bulgarije betekende niet één stap terug, maar vele stappen". In 1991 begon hij als manager bij Levski, dat al weer enige tijd in de schaduw opereert van aartsvijand CSKA, één van de vijf clubs in de hoogste Bulgaarse-divisie. De toekomst van club en land baart hem ernstig zorgen. „Het zal hier, ook met een nieuwe regering, eerst nog slechter gaan". Wie of wat houdt hem eigenlijk in Bulgarije? Zijn \touw Georgina in ieder geval niet. „Zij wilde destijds liever in het Westen blijven. Ze zou dolblij zijn als we teruggingen". Hun kinderen Sylvia (21) en Pavel (16) vormen de enige onzekere factor. Bang voor aanpassingsproblemen zoals hij vijftien jaar geleden kende, is de voor malige vedette absoluut niet. „Ik ken het le ven bij jullie, ben ook een stuk ouder dan toen. Ik heb er nog vrienden. Elk jaar stuur ik met de kerst nog twintig kaarten naar Nederland en er komen er ook zoveel te rug". Nee, zegt hij eerlijk, Cruijff zit daar niet bij.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 23