Winnen maakt van Koers 'ander mens' Grünholz weei terug bij ADO PBÉÉB' Primafoon Koevermans gaat weg bij NE( Sport Primafoon Leiden bestaat 10 jaar en dus 10% jubileum korting*! Hockeyers onbekommerd richting Spelen 200( WOENSDAG 19 FEBRUARI 1997 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -5356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 -53 Boegbeeld van de Nederlandse atletiek start ook op WK indoor Hoezeer winnen als elixer kan werken. Marko Koers voelt zich „een ander mens". Gevolg van zijn zeges in Gent en Liévin. De 24-jarige atleet uit Molenhoek (nabij Nijme gen) ziet al uit naar de volgende ontmoeting met een ge hard internationaal veld. Morgenavond in Stockholm, zondag in Birmingham, met het NK-indoor in Den Haag als zaterdags tussendoortje. Marko Koers maakte gisteren bekend ook zijn kansen op het WK-indoor van Parijs, begin maart, te beproeven. Lang was dat een vraagteken, de recente dubbele winst maakten er een uitroepteken van. Vijf winters in Amerika op de universiteit van Illinois, hadden hem vervreemd van het Euro pees indoorcircuit. Maar ver baasd was hij niet eens over de zeges in Gent en Lièvin. Wel was het 'hartstikke tof zo te lo pen, zo te winnen. „Na al die maanden van hard trainen, blijkt nu hoe ik er voor sta." Al leen de keuze tussen 800 of 1500 meter is voor het WK nog niet gemaakt. Die beslissing laat hij afhangen van de concurren tie. Zoals hij dat vorig jaar ook deed bij de Olympische Spelen in Atlanta, toen hij uiteindelijk voor de langere afstand koos. Marko Koers wordt bij de mondiale titelstrijd in Parijs de vierde atleet in Oranje-shirt. Eerder gekwalificeerden Patrick van Balkom, Sharon Jaklofsky en Stella Jongmans zich. Al zoekt laatstgenoemde nog naar stig naar de vorm en is ze van een ticket nog niet helemaal ze ker. Koers ontvouwde gisteren zijn plannen voor dit atletiek- jaar. Zijn elixer blijkt vol ambitie en strijdlust. En een vleugje te genstrijdigheid: „Ik ben nooit concreet geweest over verwach tingen voor medailles of toptij den." Toch verklapte hij het verbeteren van het twaalf jaar oude Nederlandse record van Rob Druppers op de 800 meter (1.43,56) als één van de doelen dit seizoen te zien. In korte tijd heeft hij de status van boegbeeld van de Neder landse atletiek bereikt. Met alle verwachtingen die daarbij ho ren. „Dat voel ik niet als druk. Ik doe het, zoals ik het doe. Gaat het goed, ben ik zélf blij. Op de baan komt het toch op jezelf aan." Met zijn trainer Theo Joosten, zegt Koers hoge ambities te koesteren. Joosten: „Wereldtop, daar gaan we voor. Dat zeiden we zeven jaar geleden al. Dat komt bij ons beiden van bin nenuit. Dat wil niet zeggen, dat het ook lukt. Maar de intentie is er wel." Koers zelf: „Zou ik het gevoel hebben nummer één te kunnen worden, dan gooi ik dat niet op tafel. Ik wil flexibel zijn, steeds kijken wat mogelijk is. Daarom kies ik ook per evenement de afstand." Maar hij zoekt ook de strijd op. De gruwelijk snelle olympische finale op de 800 meter van AÜanta had hij be wonderend vanaf de tribune be keken. En gedacht: „Ik wil dat ook. Ik wil me niet gewonnen geven." Hij wil zijn doel, zoals altijd, stap voor stap bereiken. En de volgende lijkt al gezet. Als fina list (7e) op de olympische 1500 meter bewees Koers mee te kunnen in het moordend tempo van toppers als Morceli en El Gerrouj. Maar hij miste de over drive in de slotmeters, als bo venop alle pijn de grenzen nog maals moeten worden verlegd in de strijd om de medailles. In Gent en Lievin bewees hij dat het vele sprintwerk van het af gelopen trainingsjaar nu wordt uitbetaald. Maar zeker zo belangrijk was zijn maandenlang verblijf in zo mers Nieuw Zeeland. „In de warmte kun je 25 procent méér doen, je kunt meer aan. Niet dat ik zoveel meer heb gedaan, maar het herstel duurt veel kor ter en de risico's van blessures zijn minder groot." In de laatste periode blijken meer stappen te zijn gezet. Een half jaar terug nog, dacht hij er niet aan fulltime atleet te wor den. Maar nu, na het 'goede trainingsblok' op het zuiderlijk halfrond, waar hij het dagritme van de fullprof gewoon werd, luidt zijn conclusie: „Het is goed bevallen." De wedstrijden moeten nu voor de inkomsten zorgen. Manager Jos Hermens ervaart dat Koers in trek is bij interna tionale wedstrijden. „Een Euro peaan die meekan met de Afri kanen hebben ze er graag bij." Of het genoeg is om van te le ven? „Eventueel", zei Koers. „Hangt van je levensstijl af." Maar voor één ding zal hij wa ken: het geld mag niet de drijf veer zijn. Het plezier moet voor op blijven staan. Als een voor waarde om scherp te blijven. Marko Koers: „Als ik zie hoe El Gerrouj traint, dan is dat niet zozeer een kwestie van méér, maar van veel har der." FOTO GPD Koers wil niet tot de groep atle ten behoren, die door geld ge dreven binnen enkele topjaren afbranden. Theo Joosten doet mee in het stappenplan van Koers en over weegt zijn baan op te geven om fulltime als trainer aan de slag te gaan. Bij de keuze helpt het, dat hij inmiddels ook trainer is van Philip Mosima, Kenyaanse wereldrecordhouder op de 3 en 5 kilometer bij de junioren. Bo vendien, er zit nog zo veel rek in bij Koers. „Als ik zie hoe El Ger rouj traint, dan is dat niet zo zeer een kwestie van méér, maar van veel harder. We heb ben wat dat betreft nog wat jaartjes te gaan." ADO Den Haag-trainer Mark Wotte kan morgen op de trai ning een 'verloren zoon' be groeten. Dat is Edwin Grünholz, die gisteren met de eerste divi sieclub tot een akkoord kwam over een verbintenis die voorlo pig tot het eind van dit seizoen duurt. Nadien bekijken beide partijen of er over een contract voor langere tijd kan worden gesproken. Edwin Grünholz (27) is uiterst tevreden met zijn rentree in het Zuiderpark. Hij beperkt zich de komende maanden tot het veld- voetbal. Daarmee wordt een eis van Wotte om niet meer in de zaal te spelen, ingewilligd. Grünholz was dit seizoen in de zaal de grote ster van Hindstore. Na zijn vrij kortstondige avon tuur bij RBC is hij deze compe titie op het veld niet meer in ac tie gekomen. Grünholz: „ADO Den Haag wilde me graag hebben en om dat er maar één club, ADO Den Haag dus, voor mij bestaat, heb ik er ook weer veel zin in. Voor wat betreft het zaalvoetbal en RBC waren er geen problemen. RBC deed niet moelijk omdat ik daar toch niet speel. En het op geven van het zaalvoetbal doet me niet veel. Mijn passie is voetbal en niet specifiek zaal voetbal. Hindstore is een ama teurclub. Daar kan ik dus van de één op andere dag vertrek ken". De overeenkomst tussen Grünholz en ADO Den Haag duurt tot het einde van het sei zoen. „Ik had de indruk dat de club me voor een langere perio de wilde vastleggen, maar dat zie ik niet zo zitten. In het verle den zijn er wat vervelende din gen gebeurd waardoor ik nu wat voorzichtiger ben gewor den. Na de competitie bekijk ik de zaken opnieuw", aldus Volgens Wotte is Grüt een versterking voor zijn pi „Hij is inmiddels een rout en die hebben we nodig ii voorhoede. Ik kan hem don dag en vrijdag uitgebreid te op de training. Afhankelijk zijn conditie sluit ik zeker uit dat hij zaterdag tegen al in actie komt. Ik denk d; eerstvolgende drie wedstii (MW thuis, Cambuur en E uit) bepalend zijn of ADO Haag blijft meedoen om de of dat we ons moeten opm voor de nacompetitie", i Wotte. Arno Splinter heeft zijn tract bij Ajax met vijf jaar lengd. De 19-jarige verde maakte dit seizoen zijn de in de hoofdmacht. Hij speelde ondermeer i uitwedstrijd van Ajax i Grasshopper Zürich (0-1), v in de Amsterdammers kwalificeerden voor de kw nales van de Champions gue. Gilbert Bodard was gisten held van Bordeaux. De I sche doelman stopte drie schoppen en schoot de b sende raak. Door zijn opti werd Bordeaux de eerste fij i in het toernooi om de Fi League Cup. Bordeaux versloeg Mon lier na strafschoppen, 7-6 duel eindigde na verlengii 2-2. In de finale staat Bon tegenover Racing Stras! dat AS Monaco, koploper competitie, verrassend vei met 2-1. Anderlecht heeft de hal nales bereikt in het Belgisc kertoenrooi. Het won in met 3-1 van de plaatselijk Bij de rust leidde de thuii door een treffer van Barkt de pauze sloeg Anderlech via Walem, Faschuk en vel. DE WINKEL VAN PTT TELECOM PRIMAFÖON. DE WINKEL VAN PTT TELECOM. IS GEVESTIGD IN LEIDEN, IIAARLEMMERSTRAAT 156 FEEST AANBIEDING Pocketline Tango'. Mobiele GSM- zaktelefoon. Met display en 3 speciale func- Voorzitter Lex Coenen stapt met onmiddellijke ingang op Trainer Wim Koevermans en eredivisieclub NEC gaan aan het einde van dit seizoen uit el kaar. Het bestuur van de Nij meegse club besloot de arbeids overeenkomst met de 36-jarige Vlaardinger na 'goed onderling overleg' niet te verlengen. Tege lijkertijd werd bekend gemaakt dat voorzitter Lex Coenen we gens gezondheidsredenen met onmiddellijke ingang is opge stapt. Na ruim een jaar samenwer king kwamen Koevermans en het bestuur van NEC al tot de conclusie niet met elkaar verder te willen. In december 1995 werd de trainer aangesteld als opvolger van de ontslagen Cees van Kooten. „Het bestuur en ik hadden afgesproken dat we in februari uitsluitsel zouden ge ven over de toekomst", vertelt Koevermans. „Twee weken ge leden hebben we voor het eerst met elkaar gesproken. Toen bleek dat ik niet het vertrouwen genoot van het voltallige be stuur. Op dat moment had ik voor mezelf al besloten aan het einde van het seizoen te ver trekken. Maandagavond heb ben we opnieuw om de tafel ge zeten en werd een ander defini tief." Koevermans, die met zijn club momenteel als laatste staat geklasseerd in de PTT Telecom- petitie, wil niet ingaan op de re denen van het besluit. „Dat zijn dingen tussen mij en de club. Er komt gewoon een einde aan een zakelijke overeenkomst. Ik maak het seizoen zo goed mo gelijk af, we hebben nog een be langrijke periode te gaan." Sije Visser, bestuurslid techni sche zaken van NEC, sluit zich bij de woorden van Koevermans aan. „Het behoud van het ere divisieschap staat voorop. Dat is cruciaal voor de club." Visser zegt dat er van een gebrek aan vertrouwen in Koevermans ab soluut geen sprake is. „Maar dat het momenteel niet goed gaat, is duidelijk. NEC en Koever mans kunnen elkaar niet opti maal vinden, maar het is niet zo dat de trainer overal de schuld van krijgt. Dat wil ik benadruk ken." „Ik schat ons wel hoger in dan waar we nu staan", Visser. „Maar dat de resul tegenvallen, mag je ook de lersgroep aanrekenen. De zaak ligt zeker niet allee Wim. Daarom gaan we d< van het seizoen ook met verder." Naast een nieuwe moet NEC ook op zoek nae nieuwe voorzitter. Lex Co stelde maandagavond een bestuursvergadering zetel om gezondheidsreo ter beschikking. „Coenen enkele keren aan zijn ni opereerd," zegt Visser, van ondervindt hij nog vee der. En een functie als vo ter van een betaald voetb ganisatie is niet iets dat je maar even bij doet." De hockey-internationals kunnen zich on bekommerd richten op de Olympische Spe len van 2000 in Sydney. In het kader van de maatschappelijke begeleiding van zijn top sporters heeft de hockeybond een vierjarige overeenkomst afgesloten met Content Be heer. Deze uitzendorganisatie, al zes jaar part ner van NOC'NSF, gaat zich in samenwer king met de KNHB richten op functionele ondersteuning en begeleiding van de top- hockeyers. Zij kunnen aankloppen voor be middeling voor werk (vast of tijdelijk), aan gepaste opleidingen en carrièrebegeleiding. De sponsoring is een aanvulling op de reeds bestaande Stichting Individuele Begeleiding Topsport van de KNHB. Van de huidige vrouwenselectie hebben al eens elf van de achttien speelsters daarop een beroep ge daan. Dagelijks stuurt Content ongeveer 350 sporters naar een (tijdelijke) werkgever. „Dat is onze bijdrage aan de topsport in Nederland", stelde directievoorzitter Sylvia Tóth gisteren. Bondscoach Roelant Olt- mans uit Oegstgeest benadrukte bij de on dertekening van het contract hoe belangrijk maatschappelijke begeleiding is. „Zeker bij hockeyers", aldus Oltmans. „Zij hebben geen uitzicht om met hockey geld te verdie nen. Hockeyers moeten ook aan hun maat schappelijke carrière denken. Wil Neder land blijven meetellen als hockeynatie dan zullen we onze spelers daardoor zoveel mo gelijk vrij moeten maken. Spelers diei schappelijk en sociaal goed functioi presteren op het veld ook beter." Een visie die vrouwencoach Tomi Hek onderschrijft, al is het met eenl kanttekening. „Natuurlijk ben ik een stander van het model individuele be ding, maar we moeten er wel voor dat niet alles op een presenteert wordt aangereikt. De balans tussen s| en het sociale leven is ook een zaakv sporter zelf." Maar de hockeybond ook morele verplichtingen, vindt voo Wim Comelis. „De toppers van nu m we als bestuur over tien jaar ook nog in de ogen kunnen kijken. Zij diem kans te krijgen straks maatschappel een aanvaardbaar niveau te functionei SCOREBORD PRIJSVRAGEN Lucky 10. dinsdag 18 februari. 9-14-20-21 -25-27-28-32-34-36-37-39-40- 44-49-52-59-61-63-79 (onder voorbehoud) Toto 7. Ie prijs: geen winnaars. 2e prijs: 1 winnaar die bruto I. 13.949,90 ontvangt. 3e prijs- 50 win naars die elk f. 697,40 ontvangen. ATLETIEK Moskou. Indoor 60 m 1 Ezinwa (Nig) 6,70, 2 Galkin (Rus) 6,76, 3. Konojoek (Rus) 6.77. 200 m 1 Ezin wa 21,38, 2 Gyulai (Hon) 21,57, 3. Bey (Rus) 21,58. 400 m: 1. Masjenko (Rus) 45,26, 2. Golovastov (Rus) 47,38.1500 m- 1 Tanui (Ken) 3.39.40, 2. Mayock (GBr) 3.40,59, 3. O'Sullivan (Ier) 3 40,67 60 m horden; 1Ko- vac (Slw) 7,65, 2. Kislikh (Rus) 7,79. 3. Mar- kin (Ris) 7,87 hinkstap; 1. Aseleds)enko(Rus) 17 m 10 60 m 1 Privalova (Rus) 7,08, 2. MertS|lakova (Rus) 7.26. 3 Rosjoepkina (Rus) 7,34 200 m: 1. Voronova (Rus) 23.15,2. Gonsiarenko (Rus) 23.24. 3 Davis (Bah) 23.37 400 m: 1. Benesova (Tsj) 52,70, 2 Kotljarova (Rus) 52,84, 3. Kozak (Rus) 53.27 800 m. 1 Doej- nova (WRu) 2 00,65, 2 Formanova (Tsj) 2.01,313. Podkopajeva (Rus) 2.02,14. 60 m horden: 1Grigorjeva (Oek) 8,13, 2. Laukiova (Rus) 8,22, 3 Graudyn (Rus) 8,27 hoog: 1. Babakova (Oek) 1 m97. hinkstap. 1. Lasovs- kaja (Rus) 14 m 63 (bwp), 2. Hansen (GBr) 14.38,3. Kaïoekova (Rus) 14.22. kogel: 1 Kriveljova (Rus) 19m32. ver: 1. Vaszi (Hon) 6 m 64 BASKETBAL New York NBA: New York Knicks - Phoenix Suns 95-94, Philadelphia 76'ers- Miami Heat 83-111, Utah Jazz - San Antonio Spurs 113-105, Chi cago Bulls - Denver Nuggets 134-123, LA Clip pers - Dallas Mavericks 87-69, Sacramento Kings - Minnesota Timberwolves 95-84 SCHAKEN Ubeda (Spa). Internationaal toernooi. Negende ronde: Almasi (Hon) - Timman 0-1, Akopian (Arm) - Lautier (Fra) 0-1, Andersson (Zwe)- Beljavski (Slw) 1/2-1/2, Joesoepov (Dui) -1llescas (Spa) 1 -0, Kortsjnoi (Zwi) - Ba- rejev(Rus) 1/2-1/2, Khalifman (Rus) - Leko (Hon) 1-0 Stand: 1 Lautier 7 punten, 2. An dersson, Joesoepov, Khalifman 5, 5. Akopian, Barejev, Beljavski 4 1/2,8. Timman, Almasi, Leko, Kortsjnoi 4, 12. Illescas3. SKI Morioka (Jap). WB snowboard. Cross: 1. Janbroers, 2. Hagman (Zwe), 3. Mes- sner (Ita). 4 Voyat (Ita). Germann uitgescha- Vrouwen: 1 Riegler (Oos), 2. Van Ert (VSt). 3. Ruby(FRa), 4 Birkl (Zwe). TENNIS Antwerpen, 1,4 miljoen gulden. Eerste ronde: Javier Sanchez (Spa) - Dreek- mann (Dui) 6-4 6-2, Henman (GBr/6) - Bruguera (Spa) 6-4 4-6 6-4, Rosset (Zwi) - Medvedev (Oek) 7-6 6-2, Göllner (Dui) - Stich (Dui/7) 7-6 6-4, Van Garsse (Bel) - Furlan (Ita) 7-5 6-3, Pioline (Fra) - Courier (VSt) 6-0 6-2, Van Herck (Bel) - Boetsch (Fra) 6-2 6-4. Memphis. 1,4 miljoen gulden. Eerste ronde: Eltingh - Gambill (VSt) 6-3 6-3, Sargsian (Arm) - Stark (VSt) 6-7 7-6 6-4, Ra- 3. 5. A dez(S Iriarte(Spa), 9. Peeters(8el), 10. Pe derlanders: 19. Van de Meulenhof 0 Zulle 1 57, 57. Bouwmans 8.04, 63 i 8.42.65. Van der Meer 9.19, 66. De! 89. Koerts 13.55. 92. Van der Wolf 1 96. Talen 14 29, 100. Dekker 15.05, Rominger 15.16,108. Van Bon 15.2' Dubbeldam 15.50,114. Van der Stee 115. De Leeuw 18.47, 117. Vierhout! 19.12, 120. Van den Akker 19.39. Laigueglla. Trofeo Laigueglia: 1. Barlo 169 km in 4.14.47 (40,500 km/u),2 (Ita), 3. Francesco Casagrande (Ita) V0L1 Athene. Champions League Vrouwen: Vrilissia (Gri) - WC 3-0 (15-; 15-7),Olomouc (Tsj) -Cannes 1-311 15 14-16 2-15), Matera (Ita) - Levski (Bul) 3-0 (15-12 15-4 17-15), Wienl Albacete (Spa) 3-0 (15-10 17-15 15 - 7-14,2. Matera 7-li n 7-11.5. WC 7-10. 7-9, 8. Olomouc 7-8 :A: 1. Ekaterinenburf (Ita) 7-12.3. Loegare •r (Dui) 7-12, 5. AnkT* :l) 7-9, 7. Zilina (Slwl io (8-9 maart), li halve finales: Cannes - Bergamo, Ekal 1 urg- Matera Primafoon Leiden bestaat tien jaar. En dat laten we natuurlijk niet onop gemerkt voorbij gaan. Vandaar dat we tot en met zaterdag 22 februari 1997 twee gran dioze aanbiedingen hebben. Een mobiele telefoon voor f10,- en op alle draadloze telefoons 10% korting. Kom langs en vier ons feestje mee! *10% KORTING OP ALLE DRAADLOZE TELEFOONS Op alle draadloze telefoons voor in en om het huis krijgt u nu 10% korting. U heeft nu al dus het gemak

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 22