'WCS heeft zichzelf opgeblazen' ROAC krijgt geschenk uit de hemel Taument volgt Helder naar Benfica Sport rafschoppen direct k negentig minuten Punthoofd of waterhoofd? Saturnus-doelman moet zijn mond houden Niks doen, toch kampioen chef willem spierdijk. 071 -5356464. plv -chef rob onderwater. 071 -5356463 uidafrikaanse rugbycoach stapt op - hannesburgAndre Markgraaff heeft gisteren ontslag geno- en als bondscoach van de Springbokken, de Zuidafrikaanse <j gbyploeg. De 40-jarige coach trad terug na een televisie-uit- 1! nding waarin hij de negers in zijn land bij herhaling met „kaf- s" aansprak. Extreem-rechtse blanken noemden negers in de jvan de apartheid kaffers, zo ongeveer de zwaarst denkbare lediging. ,.Ik zoek niet naar excuses", zei Markgraaff dinsdag ieen persconferentie. ,,Ik bied de zwarte mensen van mijn Sf id mijn excuses aan en de blanken omdat ik hen in verlegen- a id heb gebracht." Hij bood ook zijn verontschuldigingen aan president Mandela en minister van Sport, Tshwete. Mark- aaff was de jongste coach ooit van de Springbokken. Hij volg- in april 1996 Kitch Christie op die behandeld werd voor leu- 1 mie. al IFA dreigt Kameroen met uitsluiting n 3UNDE De FIFA dreigt Kameroen uit te sluiten van deelne- ng aan alle internationale toernooien. Dat heeft algemeen se- taris Sepp Blatter van de wereldvoetbalbond gisteren bekend- maakt. De FIFA eist van Kameroen onmiddellijke betaling van 3.000 gulden aan de Kameroense international Joseph Antoi- Bell. Dat bedrag heeft Bell contractueel nog te goed voor zijn 5elneming aan de WK in de Verenigde Staten in 1994. De FIFA 3I eft Kameroen erop gewezen dat automatisch schorsing volgt 1( lien de voetbalbond in gebreke blijft. Dat zou betekenen dat meroen het WK in Frankrijk volgend jaar moet missen. ri J an Scheppingen vervangt Becker n werpen Becker en Van Scheppingen hebben iets met elkaar. Hfcer in Antwerpen. Vijfjaar geleden verving de toen 16-jarige n Scheppingen de grote Boris Becker in de finale van Antwer- tegen Aaron Krickstein. Gisteren riep de organisatie Van ieppingen weer op als vervanger van Becker. De training van 29-jarige Duitser duurde twintig minuten. Hoofdschuddend të liet hij de baan. Spelen was bijna onmogelijk. De rechterpols ft id pijn bij elke slag. ..Tendinitis", zei Becker over zijn blessu- r Met Becker vertrok ook Michael Stich uit Antwerpen. De als ende geplaatste Duitser verloor in twee sets van zijn landge- ei ot Göllner, 6-7 4-6. In de tweede set verspeelde hij een voor- ong van 4-2. Door zijn nederlaag maakt Stich een vrije val op rivcot dreigt voor Italiaanse races lu ognaFormule 1-teambazen dreigen Grand Prix-races in 0] ië (Monza en San Marino) te boycotten als Frank Williams, maar van het Williams-team, veroordeeld wordt voor de id van Ayrton Senna. Morgen begint in Italië de rechtszaak j, m Williams. De eerste dagen zijn er vooral technische uit- rf izettingen. Wiliams komt pas in maart naar de rechtbank 5 ir de verhoren. Benetton-manager Flavio Briatore heeft al I; igekondigd waarschijnlijk niet meer in Italië te racen. „Het ri- iis te groot om naar een land te komen datje veroordeelt als ja ets gebeurt. Ongelukken horen bij deze sport." i ichoppen kunnen voortaan "en na de reguliere speeltijd negentig minuten bij een te stand worden genomen. revolutionaire plan keurde SI scheidsrechterscommissie *jde FIFA gisteren in Zürich Het voorstel behoeft geen keuring van de Internatio- Board van de wereldvoet- !f)nd. nu toe kwamen straf- lV1ppen pas aan de orde na ïalf uur verlenging. Volgens iieuwe regels worden ze laan tussen de reguliere Itijd en de verlenging geno- Mocht er na de extra tijd nog steeds een gelijk- op de borden staan, dan de ploeg die de straf- ppen het beste heeft geno- automatisch winnaar. De [i rtissie hoopt met de nieu- ïgel het voetbal aantrekke- te maken. Zo heeft de ver- van de strafschoppenserie 0 altijd de kans het duel win nend af te sluiten. „Nationale bonden en de UEFA kunnen zelf bepalen of ze de nieuwe regel toepassen", liet woordvoerder Herren gisteren weten. Dus als de KNVB in de bekerstrijd deze methode wil hanteren, kan ze dat zonder in menging van de FIFA doen. Dat geldt ook voor de UEFA en de Europese bekertoernooien. De commissie wees het aan stellen van een tweede arbiter af. Ook toonden zij zich tijdens de bijeenkomst tegenstander van vertraagde herhalingen van spelsituaties op grote beeld schermen in de stadions. Wel willen zé dat spelers die opzet telijk met de hand scoren een rode kaart krijgen. Ook hebben ze voorgesteld de doelverdedi- gers bij strafschoppen de moge- lijkheid te geven te bewegen op de doellijn. En ze willen de te rugspeelballen op doelmannen helemaal uitbannen. Deze voor stellen komen op 1 maart tij dens de bijeenkomst van de In ternational Board aan de orde. Ukemadese derby ROAC it, 9 - DOSR ging zondag niet en Er waren wel 22 acteurs ;a nderden toeschouwers Be ezig rond het veld aan de t. ideselaan. De afwezigheid e man in het zwart gooide nhet eten. Die persoon in üe bleek zich al weken ge- te hebben afgemeld voor jd tussen 'de Rip' en 'de maar de KNVB vergat een iger te sturen. Einde duel. p op het Hertogspark de klok van half drie wel ihn van der Poel rond. Hij eidsrechter en een goede ide bij beide clubs. De in- f rvan Oude Wetering bood v iensten aan, zodat de waar in Alkemade altijd ilzend naar wordt uitge- och door kon gaan. DOSR 11 het best maar de thuis- bleek niet te vermurwen. S inden er al een paar van ej uier de douche", zegt u Peter Ciere. „Deconcen- ivas bij de jongens al ver- n en onze hele wedstrijd- treidingvoorbij", geeft hij len voor de weigering aan len. Volgens boze tongen aan Veen- se zijde, spelen bij ROAC hele andere motieven een rol. DOSR-trainer Ger van Emme rik: „We wisten vooraf al dat zij vijf basisspelers misten. Twee zijn erop wintersport, tiveege blesseerd en een is geschorst. Dat er geen scheids kwam opdagen, was voor hun een geschenk uit de hemel. Ciere heeft geen zin op deze aantijgingen in te gaan.Luister eens, nou moet niet het hele ver haal in de richting van ROAC worden gedraaid. Het is de zo veelste fout van de bond en laat zij het maar uitzoeken. ROAC en DOSR moeten bin nenkort dus op herhaling. Voor voorlopig hun laatste ontmoe ting want een blik op de rang lijst van de vierde klasse leen dat de geelroden het volgend seizoen een klasse hoger gaan proberen. En alsof de duels tus sen Rippers en Veners nog niet genoeg tot de plaatselijke ver beelding spreken, zal de laatste derby, gezien de verwikkelingen van afgelopen zondag, waar schijnlijk extra spannend wor den. Theo Snijders gaat niet alleen DIOK verlaten, maar zegt aan het eind van het jaar de gehele rugbywereld vaarwel. Dat mag als bekend worden verondersteld, want daarvan maakte het Leidsch Dagblad vorige week gewag. 'Ik heb in dit wereldje niets meer te zoeken', meldde hij. Snijders had een punthoofd gekregen van het gedrag van bestuurders in de rugbybond. Al lijkt het er op de foto op, dat hij eer der een waterhoofd aan rugby heeft overgehouden, foto loekzuy- derduin Gaston Taument foto» archief Gaston Taument tekent volgende week in Lissabon een contract voor vier jaar bij Benfica. De 26-jarige aanval ler speelde vrijwel zijn gehele loopbaan bij Feyenoord, op een korte periode bij Excelsior na. Hij heeft vijftien interlands op zijn naam staan. Taument liet zich gisteren na de ochtendtraining al wel feliciteren met zijn nieuwe club. Maar hij weigerde zijn verhuizing naar Portugal officieel te bevestigen. „Dat geeft alleen maar onrust in onze voorbereiding op de wedstrijd tegen Ajax", was zijn ietwat merkwaardige commentaar. „Volgende week wil ik pas duidelijkheid geven." Volgens zijn zaakwaarnemer Rob Jansen is de trans actie met Benfica nog niet helemaal rond. „Het is dus niet zo vreemd dat Taument nog niets wil bevestigen", stelde hij. Trainer Arie Haan toonde echter geen twijfel meer. „Ik weet al een een dag of tien dat hij naar Benfi ca gaat", zei de coach van Feyenoord. „Ik betreur zijn vertrek. Want een goede Taument kan Feyenoord altijd goed gebruiken." Taument is na Glenn Helder de tweede Nederlander bij Benfica, dat momenteel derde staat in de Portugese competitie op liefst zestien punten van leider Porto. Ook oud-Leidenaar Helder, onlangs gehuurd van Ar senal, is aanvaller. De overgang van Taument naar Ben fica is in Portugal en Rotterdam al geruime tijd een pu bliek geheim. Taument, die afgelopen jaar voor een seizoen bijte kende en die dus transfervrij mag vertrekken, wilde al leen naar het buitenland. Als ras-Feyenoorder vond hij dat hij het niet kon maken te kiezen voor PSV of Ajax, clubs die in het verleden serieuze interesse voor hem toonden. Spelersmakelaar Henk van Ginkel vreest voor toekomst vakbond Wim Rijsbergen is de naam De vierde official die aan een tafeltje langs het veld de boekhouding bijhoudt, zorgde zondag voor het duel tussen Sparta en NAC voor komische verwarring. De man stelde zich voor de wed strijd netjes voor aan de be geleiders van beide ploegen. Zo kwam de afgevaardigde van de KNVB ook bij de tech nische staf van NAC terecht. Hij schudde Karei Bonsink een hand met de woorden: 'Wim Rijsbergen'. De assis tent-trainer van NAC keek verbaasd op en antwoordde: „U bent abuis. Bonsink is mijn naam. Wim Rijsbergen staat daar." De trainer van NAC stond in derdaad een paar meter ver derop, maar Wim Rijsbergen stond ook voor de neus van Bonsink. De vierde official gaat namelijk met dezelfde voor- en achternaam door het leven als de trainer van NAC. Ook de speaker op Spangen ontging deze toevalligheid niet. De vierde official kon digde hij op een bijzondere manier aan. „O, o, o als dat maar goed gaat. De vierde of ficial is vandaag de heer Wim Rijsbergen." Ook dat bange voorgevoel kwam uit, want Sparta ver loor zijn eerste duel na de winterstop met 2-4. Rob Otten gaat door voor een beminnelijk mens. Daarom wekte het bevreemding, dat de lange doelman van Saturnus af gelopen zondag voor twee mi nuten het veld moest ruimen. De goalie, tevens voorzitter van de Leidse handbalvereniging, zou in de uitwedstrijd tegen Kolping uit Oudorp onwelge- voeglijke taal hebben gebezigd. Maar dat was natuurlijk niet zegt trainer Wim van Leeuwen, die een lach nauwelijks kan on derdrukken. „Je kent Rob toch. Kun jij hem scheldend en tierend voorstel len?" Eigenlijk niet. Maar er zijn meer voorbeelden van lieveheers beestjes die als zij eenmaal een sportveld betreden veranderen in briesende tijgers. Zo'n metamorfose heeft Otten zondag echter niet ondergaan, meldt Van Leeuwen. Hij heeft alleen zijn medespe lers aangespoord. 'Kom op, jon gens, nog even er tegenaan Maak dat de kat maar wijs Wim, zulke beschaafde taal hoorde je misschien voor de oorlog nog wel eens in een sporthal. Maar anno 1997 zal geen scheids rechter het in zijn hoofd halen zulk prachtig proza te bestraf fen. Van Leeuwen: „Ik denk dat het door de situatie kwam. Vlak daarvoor was er ook al wat te doen geweest rond Hans van Nieuwenhuizen. Ik denk dat de scheidsrechter de opmerking van Rob in alle hec- tiek verkeerd heeft uitgelegd. Maar ik zeur er verder niet over. Zonder die tijdstraf van Rob zouden we net zo goed hebben verloren. Ook over de lippen van het 'lij dend voorwerp' komt geen on vertogen woord. Sterker nog, Otten geeft helemaal geen com mentaar. Hoe lang de telefoon ook rinkelt, de doelman neemt niet op. Is Otten ondergedoken of heeft hij soms een spreekver bod? „Nee hoor", lacht Van Leeuwen", „Rob is na het duel geheel vol gens plan met vakantie gegaan. Lens en Gerards al sinds 1995 in eigen adviesbedrijf hilversum anp Peter Gerards en Sigi Lens hebben al in oktober 1995 zon der toestemming en medewe ten van hun werkgever WCS een sportadviesbedrijf opge richt. Onder de naam PEJA ad viseerde het tweetal sporters. Tegelijkertijd stonden ze als spelersbegeleiders op de loon lijst van de voetbalvakbond. Dat meldt het actualiteiten programma NOVA gisteren. Volgens de WCS is het op richten van een eigen sportad viesbedrijf strijdig met haar arbeidsvoorwaarden. Totdat NOVA de naam van deze ven nootschap onder firma (VOF) onthulde, was de WCS niet op de hoogte gesteld van het be staan van PEJA. De WCS stelt momenteel een onderzoek in naar de werkzaamheden die Lens en Gerards als begeleiders van de WCS hebben gedaan. Twee weken geleden werd het duo ontslagen, omdat het zich zou hebben verrijkt bij het afslui ten van een sponsorovereen komst van Ajacied Patrick Kluivert met een kleding- en schoenenfabrikant. In de Kamer van Koophan del voor de Noord-Veluwe en Achterhoek staat de vennoot schap geregistreerd op het woonadres van Peter Gerards in Harderwijk. Vennoten van het bedrijf zijn S.G.L. Invest- menst (Sigi Lens) en P. Gerards BV (Peter Gerards). De advocaat van het duo, mr. P. de Kerf, liet NOVA weten dat PEJA was opgericht omdat Gerards en Lens in oktober 1995 onderhandelingen voer den met de WCS over 'een ar beidsovereenkomst'. „Omdat toch al het plan bestond uit eindelijk zelfstandig te wor den, richtte het tweetal dit sportadviesbedrijf op." Bijdragen: Loman Leefmans, Gertjan van Geen, Tim Brouwer de Koning De nationale titel behalen zonder ook maar één keer in actie te komen. Dat overkwam de 17- jarige Margreet van Staalduinen op het NK taek wondo, afgelopen weekeinde in Den Bosch. In haar gewichtsklasse (70plus) bleek in de Maas poort geen tegenstander voor handen en dus kreeg de Alphense de titel in de schoot geworpen. „Ik had er liever om gevochten. Nu is het zo'n vreemde titel, ik heb de beker niet eens opgehaald" aldus Van Staalduinen. De Alphense scholiere kwam zes jaar geleden in haar woonplaats bij Yoshi-sport met de oosterse vechtsport in aanraking. „Ik werd er door mijn moeder heengestuurd. Je kent dat wel: jongmeisje regelmatig alleen op de fiets, die moet wat aan zelfverdediging gaan doen. Nou, ik ben mijn moeder er nu nóg dankbaar voor, want ik doe het nog steeds en met veel ple zier." Van Staalduinen, die drie a vier uur in de week traint, nam onlangs deel aan de nationale kam pioenschappen bij de junioren en haalde daar een eervolle derde plaats. „Om meer ervaring op te doen, besloot ik ook deel te nemen aan het NK voor senioren. Ik kreeg daar van de bond speciaal toestemming voor. Die dispensatie had achterwege kunnen blijven, net als het ritje op en neer naar de Brabantse hoofdstad. „Het ontbreken van tegenstand komt door de Open Nederlandse kampioenschappen die bin nenkort in Nijmegen worden gehouden. Daar zijn de meesten voorin trainingen het NK kwam voor hen slecht uit. In Nijmegen doe ik niet mee. Daar komen een paar ervaren Spaanse en Franse vrou wen naartoe en die zijn mij nog een beetje te fel." Over twaalf maanden denkt Van Staalduinen wel op dat toernooi uit te komen. „Ik doe aan het einde van het schooljaar examen en daarna wil ik me in elk geval een jaar op sport concentreren. Ik hoop in de toekomst van me te laten horen vanwege een prestatie. „De WCS heeft zichzelf opgeblazen." Henk van Ginkel, voetbalmakelaar en mede-directeur van World Soccer Consult, vreest voor de toekomst van de vak bond voor Nederlandse be taalde voetballers. Het dreigende kort geding van haar ex-werknemers Peter Gerards en Sigi Lens, die onlangs door Vereniging Van Contract Spelers op staande voet werden ont slagen, is volgens de Zwol lenaar het begin van het einde. Is de wens de vader van de ge dachte of is het realiteit? Van Ginkel: „Ik wil niet direct partij kiezen, maar het is niet meer van deze tijd dat een werkne mer van de WCS voor een jaar inkomen van 70.000 gulden, plus auto en een telefoon, voet ballers moet begeleiden, die miljoenen gaan verdienen. Pe ter Gerards heeft 250 spelers onder zijn hoede. Die kun je niet allemaal goed begeleiden. Dat is onmogelijk. Hem wordt verweten nooit bereikbaar te zijn, maar als je de belangen van een paar honderd spelers moet behartigen kom je met je tijd in de knoei." De WCS heeft volgens Van Ginkel het roer te laat omge gooid. Vrijwilligers, die in de avonduren even miljoenencon tracten moeten afsluiten, is puur amateurisme. „Mijn vroe gere baas bij PEC, Marten Ei- brink, heeft eens gezegd dat je goed personeel zo veel moet la ten verdienen dat het niet in de verleiding komt om te stelen. Twee jaar geleden bestond de WCS het om de kosten van een blikje cola op de declaratie van een van de medewerkers door te strepen. Dat is niet meer van deze tijd." Van Ginkel, ooit manager bij PEC Zwolle en het Turkse Gala- tasaray, werkt samen met Bob Maaskant en Ton Van Dalen. Laatstgenoemde "heeft een FI- FA-licentie. De werkzaamheden van het drietal zijn dus legaal, al ontkomen ook zij niet aan de kwalijke geur die spelersmake- Henk van Ginkel: „Goed personeel moetje zo veel laten verdienen dat het niet in de verleiding komt om te stelen." laars omringt. Louche figuren verpesten - volgens Van Ginkel- het beeld van de legale make laars. Tijdens het gesprek gaat voortdurend de telefoon. Een Nigeriaan doet een speler in de aanbieding. „Stuur me maar een fax", antwoordt Van Ginkel. „Daar doe ik dus niets mee", zegt hij even later. „Van dit soort figuren lopen er honder den rond. Vooral in Afrika. Eén speler heeft soms wel vijf verte genwoordigers." Bij World Soccer Consult loopt het anders. „Wij brengen club en speler bij elkaar. Alles is legaal." In het kort legt hij de werkwijze van WSC uit. „We hebben contracten met zes clubs uit het betaalde voetbal, waaronder FC Zwolle en Ajax. Morgen zitten we toevallig bij Ajax. Inventariseren we welke spelers de club wil halen. Uit het buitenland, want op de Ne derlandse markt is niets meer te halen. We onderzoeken dat voor de club, want als Ajax zich meldt bij de speler of diens club wordt de vraagprijs gelijk ver dubbeld. Van de transfersom gaat tien procent naar ons. Soms moet daar dan weer een percentage voor onze tipgevers af. Maar voordat we zaken doen, hebben we de desbetref fende speler al onder contract genomen." Dat Lens en Gerards een fijne grijpstuiver aan de transfer van Patrick Kluivert naar naar AC Milan hebben overgehouden zal Van Ginkel niet beweren. „Maar niets menselijks is de mensen vreemd", zegt hij veel betekenend. Dat makelaars op die manier hun greep op de voetbalmarkt versterken, ontkent hij niet. „Natuurlijk proberen we dat te doen. Dat is ons vak, daar ver dienen we onze boterham mee. En als je daar goed in bent, ga je zo ver mogelijk. Ik zie niet in wat daar verkeerd aan is. Ieder een die een vak uitoefent pro beert er het beste uit te halen." Van Ginkel, die vorige week met assistent-bondcoach Johan Neeskens in Turkije was om kwartier te maken voor de WK kwalificatiewedstrijd Van Oran je tegen de Turken in Bursa, zegt de eventuele rechtzaak van Gerards en Lens tegen de WCS niet te vrezen. „Waarom", vraagt hij verbaasd. „We heb ben niets te duchten. Er gaat bij ons geen cent de deur uit zon der dat er een rekening tegen over staat. Bovendien hebben we geen problemen met Ge rards en Lens. Sterker, we doen vaak samen zaken. Dat moet ook wel als we in het buitenland voet aan de grond willen krij gen." Onlangs werd een vestiging van World Soccer Consult in Singapore geopend. Oud-FC Groningen-speler Fandi is aan deelhouder. Van Ginkel: „Azië is een geweldige groeimarkt. Daar liggen nog zo veel mogelijkhe den, dat we graag bereid zijn daar te investeren

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21