vwart jeugd gebruikt eweld of dreigt ermee Leidsch S* Dagblad 21 ij Klachten over discriminerende ij uitlatingen Leidse kroegbaas TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Leidsch Dagblad BEL: 071-5128030 Gewonden bij brand Akzo aos bij tering btenaren Toestel Tamils mocht naar Schiphol vliegen Goederentrein botst op benzinewagons NSDAG19 FEBRUAR11997 "fr 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41317 LOSSE NUMMERS 1,75 HET WOORD IS AAN Hohenemser De moraal Is onverzadig baar; zij verlangt het onmo gelijke en wordt immoreel. 6711° 7710° 57100 neerslag 50% 30% 50% zonneschijn 20% 30% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina Q VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur19 Economie8 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad 18 Regio13,14,15,17 RTV/programma's11 Schrijvende lezers16 Sport20,21,22,23 Strips10 Uitgaan24 In Cultureel Centrum de X speelt Theatergezelschap Stichting Papa 'In einem Jahr' naar de film van Fass- binder, waarvoor een kor tingsbon. Trianon Theater Breestraat 31 tel.: 5123875 imière The English Patient vanaf do. 20/02 dag. 14.00 20.00 ui 'Tel:(l.v.in. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: J I Per maand Per kwartaal Qautomatisch 92,05) i automatisch (f. 32,95) Oacceptgiro (f. 93.05) l Nr. bank/giro.Handtekening: i Dij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. DE WERELD OM JE HEEN. lei bon in een envelop, zonder postzegel, '712141 "4001 14" OF BEL 071-51 28030 maandag t/m vrijdag 'Eiten en Meningen Regeringscoalitie in rep en roerover Oost-Jeruzalem Buitenland Cultuur en Kunst Parti Socialiste begint aarzelend aan schoonmaak Fassbinder-film: knel tussen scharnieren van historie Sport Nog geen abonnee? Lens en'Gerards al sinds 1995 in eigen adviesbedrijf ABONNEE ■SERVICE igheidsraad van de Vere- Naties roept op tot een dellijk einde aan de ge in Oost-Zaïre. De V- ingt tevens aan op terug- g van alle buitenlandse inclusief huurlingen, de eerste twee punten vredesplan voor Zaïre de vijftien leden van vandaag unaniem ak- vandaag is op een luchtaanval Zaïrese regeringsleger rebellen in Bukavu en een verzoekschrift van De nieuwe secreta- van de VN vroeg voor het vredesini- de internationaal be- Mohamed Sahnoun. 2: Rebellenleger Zaïre frankfurt Een botsing tussen twee goederentreinen in Frankfurt am Main heeft afgelo pen nacht geleid tot evacuatie van zeker 300 omwonenden. Zij zijn wegens explosiege vaar in scholen ondergebracht. Eén van de verongelukte treinen bevatte 21 benzinewa gons. Drie daarvan vlogen in brand. Eén brandende wagon viel van de spoordijk. De tank scheurde open en de benzine lekte in het riool. Stroom en gas werden afgesloten. De brandweer was urenlang bezig om te verhinderen dat het vuur op de andere wagons oversloeg. FOTO REUTERS KAIPFAFFENBACH vanzelf een compleet witte kroeg." Dat er aan de deur van Leidse kroegen wordt gediscrimineerd komt voor Ong niet helemaal onverwacht. „We hebben de in druk dat Ben Luykx niet de enige is. In het verleden hebben we wel meldingen gehad dat er kroegen zouden zijn waar het deur beleid niet helemaal koosjer is. Maar dan is het steeds moeilijk om aan te tonen dat het om huidskleur gaat. Ook over Luykx zijn in het verleden weieens vage opmerkingen ge maakt. Maar nu zegt hij in feite zelf dat hij discrimineert." Het Meldpunt is nog aan het onderzoe ken hoe zij het best op de opmerkingen van de kroegbaas kan reageren. „We willen in contact komen met Ben Luykx om te kijken wat hij precies heeft bedoeld. Als blijkt dat hij inderdaad mensen op kleur weigert, zul len we kijken naar verdergaande stappen." Turkmenistan Airlines had toe stemming om op Schiphol te landen. Volgens minister Jorri- tsma van verkeer en waterstaat is de vergunning echter ver strekt op basis van valse infor matie. Zij overweegt nu de luchtvaartmaatschappij te ver bieden nog op Nederland te vliegen. De Boeing 757 uit Turkmenis tan landde zondag op Schiphol met 173 Tamils uit Sri Lanka aan boord. Alle inzittenden hebben inmiddels asiel ge vraagd. Jorritsma schrijft de Ka mer dat de maatschappij had gemeld dat het ging om een vlucht met terugkerende Mek- ka-gangers uit België en Frank rijk. Zij zouden in het bezit zijn van een Europees paspoort. Geen reden om de toegang te weigeren. Bij het Meldpunt Discriminatie Leiden zijn de afgelopen dagen vijf klachten binnenge komen over uitlatingen van de Leidse café eigenaar Ben Luykx in het uitgaansblad Kriskras. Luykx, eigenaar van De Oude Har monie, de UB. de Plantage, het Uilennest en Malle Babbe, laat daarin weten dat hij in zijn kroegen 'zwarten' weigert. Het meld punt overweegt bij de politie aangifte te doen van discriminatie. Luykx was gisteren en vanmorgen ,niet bereikbaar voor com mentaar. In het interview worden uit Luykx' mond de volgende woorden opgetekend: „Ik heb weieens een salsa-band binnen gehad, in De Harmonie. Kwam ik boven, zei ik tegen mijn medewerker: kap er maar gelijk mee. Want er zaten zestig zwarten binnen. Nor maal weiger ik ze en toen zaten ze allemaal boven. In het weekend kwamen ze terug en dan krijg je de problematiek. Die jongens moeten ook ergens heen, dat snap ik wel. Ik heb wel eens tegen zo'n Marokkaan gezegd: ik wil je best helpen als jij een kroeg opent." Nu is de gemeente zelf bezig met een cultu reel centrum voor Marokkanen." Coördinator T. Ong van het Meldpunt Discriminatie vindt de opmerkingen van de kroegbaas 'beledigend voor zwarte men sen'. „De suggestie wordt gewekt dat die problemen vproorzaken", aldus Ong. „Een kroegbaas heeft het recht om een voorkeur te hebben voor een bepaalde sfeer. Maar dat mag niet resulteren in een deurbeleid waarbij bepaalde groepen worden geweerd. Speel de hele avond muziek van Leidse Kees, waar geen gekleurde persoon op af komt; op een gegeven moment heb je dan \erzoek onder jongeren in Leidse regio 7( ïr wart van de jongeren in de Leidse regio zegt het af- 7 en jaar geweld te hebben gebruikt of te hebben ge- met geweld. Zo'n zes procent heeft in 1996 ie- in elkaar geslagen, terwijl één op de tien wel eens iep met een wapen op zak. Dat blijkt uit een regio- onderzoek naar jeugdcriminaliteit en -overlast m 'an de eerste resultaten vanmiddag op een sympo- in Noordwijkerhout zijn gepresenteerd. enige duizenden jongeren tus sen de 12 en 24 jaar aan de hand van een enquêteformulier, blijkt de meest voorko- Ook raadpleegde het onder vorm van criminaliteit zoeksbureau de gegevensbe- ongeren in de regio Hol- standen van onder andere de didden, die de Duin- en politie, het openbaar ministerie, treek, de Rijnstreek, Al- deHALT-bureausenhetCBS. .eiden en Gouda omvat. Politiewoordvoerder C. Jongh: eau Beleidsonderzoek „Voorheen riepen we wel eens ondervroeg op verzoek wat over jeugdcriminaliteit, politie Hollands Midden maar het waren altijd aanna- ej joordwijkerhout» mes. Daarom wilden we nu eens een analyse laten uitvoe ren om te bekijken wat er pre cies aan de hand is. De cijfers die eruit zijn gerold, horen we nu voor het eerst." Het onderzoeksbureau B&A onderzocht ook de verschillen tussen groepen jongeren. Zo werd bijvoorbeeld tweederde van de geverbaliseerde jeugdde- licten gepleegd door Neder landse jongeren en eenvijfde door Marokkaanse jongeren. De verhouding tussen vrouwelijke en mannelijke jonge delictple gers is volgens de enquête 40/60. Maar slechts eén op de twaalf a dertien processen-ver- baal is voor een meisje. Ook tussen de diverse distric ten binnen Hollands Midden zijn verschillen waar te nemen. In het district Rijn- en Aarlan- den maakte de politie relatief veel processen-verbaal op voor gewelddelicten, in Leiden-Voor- schoten voor (pogingen tot) diefstal van of uit auto's en in het district IJssel en Gouwe voor woninginbraak. Jeugdcriminaliteit is momen teel een hot item. Overal in het land is de bestrijding ervan tot prioriteit verheven. Ook in Hol lands Midden. Het symposium over jeugd criminaliteit vanmiddag in con grescentrum Leeuwenhorst had geen gebrek aan belangstelling. Minister VV. Sorgdrager van jus titie nam een kijkje en met haar een paar honderd jeugdhulp- verleners en politiemensen. Echtpaar vergeet gouden huwelijk noordwijkerhout» monique witteman Het was goed dat de burge meester even belde of hij mocht langskomen. Anders had het Noordwijkerhoutse echtpaar Frans Franck en Truus Keyzer nooit geweten dat ze op 26 februari vijftig jaar zijn getrouwd. Ze keken er trouwens behoorlijk van op dat ze alweer een jubile um voor de deur hadden. Anderhalf jaar geleden had den ze immers nog hun 45- jarig huwelijksfeest gevierd. „Ik schrok er echt van", zegt de bruid. „We hadden er nooit meer aan gedacht. Op 5 juli 1950 zijn we namelijk voor de kerk getrouwd, en die datum houden we altijd aan." Nu ze van overheids wege aan hun gouden huwe lijksfeest zijn herinnerd, be gint het echtpaar er wel de aardigheid van in te zien. Ze hebben inmiddels besloten het feest toch maar te vieren. Met een bezoekje van de burgemeester uiteraard. Bij een brandje op het terrein van Akzo Nobel in Sassenheim zijn vanochtend twee werkne mers gewond geraakt. Ze zou den brandwonden aan de nek en aan de rug hebben opgelo pen. Volgens de politie lijkt het let sel niet al te ernstig. De brand brak omstreeks 09.30 uur uit in een productieruimte voor auto- lakken. Het vuur was vrij snel bedwongen. Giftige gassen zijn niet vrijgekomen uit de fabriek. De oorzaak van de brand is nog onbekend. 1g gpd ïizenden arbeidsonge- ambtenaren hebben het n jaar te veel of te wei- ontvangen van de US- 0 tvoeringsinstelling Socia- Z erheid voor Overheid en ivijs. Volgens de AbvaKa- rst er op de kantoren van uitkeringsinstantie een Van de 106.000 dossiers rbeidsongeschikten zou- 37.500 niet kloppen. akbond zal minister Dijk- linnenlandse zaken) vra- omvorming van het sys- an wachtgelden naar 'ge- werkloosheidsuitkerin- r 1 januari 1998 niet in er te laten doorvoeren. aad roept op einde strijd it-Zaïre IGEN OPEN, ZIE ADRESSEN GOUDEN GIDS. Mogelijk landingsverbod Turkmenen Daarom gaf een ambtenaar van de Rijksluchtvaartdienst mondeling toestemming voor de vlucht. Hij vergat echter zijn collega's te informeren. In af wachting van de uitkomst van een nader onderzoek liet Jorrits ma de Turkmeense Boeing 757 aan de ketting leggen. Dat gebeurt onder protest van zowel de directie van de maat schappij in de Turkmeense hoofdstad Asjchabad als de pi loot van het vliegtuig. Deze laatste zit inmiddels drie dagen vast in een Amsterdams hotel en ontkent dat er met de papie ren iets niet in orde was. Hij heeft ze zelf niet gecontroleerd, omdat dat een douane-zaak is. Passagiers melden dat zij per persoon 1.300 gulden betaalden voor hun vlucht naar een 'veilig land'. Volgens de directie was het vliegtuig gecharterd door een reisbureau in Colombo op Sri Lanka. De passagiers werden opgepikt op het vliegveld van Dubai. Er was toestemming verkre gen om door het luchtruim van Rusland, de Oekraïne en diverse Europese landen te vliegen, meldt de directie vanuit Asjcha bad. Inmiddels is duidelijk ge worden dat Turkmenistan Airli nes vergelijkbare asielvluchten verzorgde naar Engeland en Duitsland. Vorige maand arri veerde plotseling een vliegtuig met zeventig Srilankanen op het Londense vliegveld He athrow. Eerder was die opzet ook al gelukt in Duitsland. Bei de landen stellen een onderzoek

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1