'Knel tussen scharnieren van de historie Unieke première McCartney's 'Liverpool Oratorio' Kort geding tegen plasseksaffiches Cultuur Kunst Prachtige mannen vol weggemoffelde onzekerheid Nederlandse diplomaat in Iran op het matje eids antiquariaat vindt nbekend zelfportret Lucebert OENSDAG 19 FEBRUAR11997 Optreden Frans Bauer afgelast apen» Het optreden van Frans Bauer, vanavond in Danssalon n Casa is afgelast in verband met familieomstandigheden van ie zanger. Het optreden is verschoven naar woensdag 5 maart. )e kaarten blijven geldig. Jet Loo dekt de tafel voor Sissi Het enthousiasme van dirigent Thijs Sikking is tomeloos. Vrijdag is in de Maria van Jessekerk in Delft de Neder landse première van het 'Liverpool Oratorio' dat Paul McCartney in 1991, samen met Carl Davis! componeerde en uitvoerde ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de Royal Liver pool Philharmonic Society. „De ex-Beatle stelt extreem hoge ei sen aan de premières in de diverse landen", laat Sikking weten. „Tijdens de gesprekken die ik met hem in Lon den had, vertelde hij dat amateurs er absoluut niet voor in aanmerking ko men. Zijn redenering is: 'Ik wil niet dat een amateurkoor het zingt, want dan wordt het waardeloos. Het is mijn eer ste klassieke werk en dat moet goed worden uitgevoerd. Hoewel amateur-dirigent van een amateurkoor was Thijs Sikking niet van zijn plan af te brengen. Hij heeft dan ook vanaf 1994 met McCartney en diens muziekuitgeverij een, in zijn ogen, leuke strijd gevoerd om ze op andere gedachten te brengen. „Bij een van die besprekingen bleek, dat Paul alleen het Concertgebouworkest en het Nederlands Omroepkoor kende. Ik zei: Die kunnen we ook vragen, maar dan betaal jij het verschil in gage. Wij gebruiken het Randstedelijk Begelei- dings Orkest. Zover is hij niet gegaan." Wel zijn de levensbeschrijvingen en foto's van zo'n beetje iedereen die aan de Delftse productie van het oratorium meewerkt (zo'n 440 man) naar Londen gefaxt. „Op een gegeven moment kwam de deadline in zicht. Ik heb ge beld en gezegd: het is nu ja of nee, want ik moet wel verder. Vervolgens ben ik, samen met onze voorzitter, in het vliegtuig gestapt en hebben wij, letterlijk, bij de uitgeverij op de stoep gelegen. Even later hadden we onze toestemming. Wat vermoedelijk heeft geholpen, is onze uitstekende relatie met het Engelse Whenhaston Boy's Choir uit Norwich. Dit jongenskoor dat vrijdag ook meezingt staat onder be scherming van Andrew Lloyd Web ber." Het 'Liverpool Oratorio', dat Mc Cartneys levensverhaal vertelt, wordt gedragen door een enorm koor en or kest. „Al heel snel bleek, dat mijn drie koren (Bel Canto, het Delfts Jongeren koor en het Delfts Jongenskoor) niet toereikend genoeg waren. Begin 1996 hebben we een oproep gedaan voor een projectkoor. Van de zeshonderd aanmeldingen bleven er na een stem test honderd over. Daarna heb ik de koninklijke zangvereniging Arti Vocali uit Antwerpen gevraagd: dit ook in het kader van de Belgische première die in 1998 is. Er komt dus nog een uitwisse ling. Wat ik ook wist, was dat Pro Mu- sica uit Haaksbergen het stuk al een aantal keren had gezongen met piano begeleiding. Ik dacht: /lie kunnen ook mooi meedoen. En omdat ik, uiter aard, mannenstemmen te kort kwam, heb ik het mannenkoor De Vereenigde Zangers Den Haag gevraagd. Zo ver smelt ik acht koren ofwel 360 stem men met elkaar en heb ik behalve een orkest en een organist (Wim Loef) ook nog vier schitterende solisten. Thijs Sikking is dagelijks met het 'Li verpool Oratorio' bezig. Luisteren naar de cd van het Royal Liverpool Philhar monic Orchestra, doet hij niet. „Het moet mijn interpretatie worden. Ik leg 's avonds thuis de partituur op de standaard, sluit mijn ogen, zie het or kest, projecteer het koor ergens op de muur en ga slaan. Droog." Wel is Sikking gaan kijken bij de Duitse première, vorig jaar in Dort mund. „Dat was een koude douche. Het stuk werd uitgevoerd in een con certzaal en dat is niet de juiste entou rage. Die compositie moet in z'n volle glorie kunnen denderen. En dat gaat het best in een kerk. Dat de mensen daarbij op houten banken moeten zit ten, moeten ze maar voor lief nemen." Maria van Jessekerk (Burgwal), Delft: 'Liverpool Oratorio' van Paul Mc Cartney en Carl Davis. Met het Delfts Jongerenkoor, Delfts Jongenskoor, Bel Canto Delft, Whenhaston Boy's Choir, Arti Vocali, Pro Musica, Liver pool Project Choir, Mannenkoor De Vereenigde Zangers Den Haag, Han- neke Kaasschieter (sopraan), Joke de Vin (alt), Justin Lavender (tenor), Ni- gel Cliffe (bas), Wim Loef (orgel) en Thijs Sikking (dirigent), 21 februari, 20.00 uur. Rob de Graafs toneelbewerking van Fassbinder-film vrijdag in de X ezing Marilyn French in Amsterdam Carla Mulder, Mirjam van Dam, Roy Peters en Wouter Steenbergen (vlnr) in 'In einem Jahr*. foto bertnienhuis het kapitalisme van West-Duits- land aan het eind van de jaren zeventig: hard werken, geld ver dienen, consumeren. Elvira raakt als het ware bekneld in de scharnieren van de geschiede nis. Een droevig verhaal is het wel, er zijn weinig lichtpuntjes in Elvira's bestaan. „In onze weergave van het stuk willen we het melodrama tische niet al te vet oplepelen, al moet je de sentimentaliteit die er nu eenmaal in zit, niet ont kennen. Op een film-imitatie zit ook niemand te wachten, dus je moet zoeken naar een nieuwe vorm, om er theater van te ma ken. Wij hebben de rol van Elvi ra uit elkaar getrokken: in een deel van de scènes, vooral die met handeling, wordt de rol van Elvira gespeeld door Mirjam van Dam, voor het overige door Wouter Steenbergen. Die gro tendeels zwijgende aanwezig heid van Wouter Steenbergen die permanent op het toneel staat, moet de toeschouwer het gevoel geven van de Elvira die haar leven aan zich voorbij ziet trekken. Ze houdt zich heel lang staande door niet verder te den ken dan de volgende minuut. Wilskracht kan je het niet noe men, maar ze gaat het leven wel aan!" Stichting Papa. In einem Jahr. Rainer Werner Fassbinder. Vertaling en regie: Rob de Graaf. Spel: Mirjam van Dam, Bas Jilesen, Roy Peters en Car la Mulder. Te zien: 21 februari, Cultureel Centrum de X, Lei den; 26 februari, Schouwburg, Rotterdam; 1 t/m 3 maart, Veem Theater, Amsterdam. Cineast Rainer Werner Fassbinder maakte 'In einem Jahr mit dreizehn Monden' in 1978 nadat een goede vriend van hem zelfmoord had gepleegd. Om dat te vergeten of wellicht te verwerken stortte Fassbinder zich met zijn ge bruikelijke hartstocht in de verfilming van 'In einem Jahr...' In een paar weken tijd maakte hij de filmopna mes, voor een deel al improviserend op de set. Toneel schrijver Rob de Graaf heeft een Nederlandse vertaling gemaakt die aanstaande vrijdag te zien in Cultureel Cen trum de X in Leiden. De Graaf: „'In einem Jahr...' ver telt het verhaal van een trans- seksueel die zijn leven begint als Erwin en eindigt als Elvira. Transseksualiteit is echter geen hoofdthema. Het stuk gaat vooral over een bijzonder en universeel personage: Elvira is iemand die absoluut en puur leeft, die elk vermogen tot rela tivering mist. Met overrompe lende naïviteit probeert zij zich staande te houden in haar moeizame leven." „De keuze om zich om te la ten bouwen tot vrouw is eigen lijk tamelijk willekeurig geno men, om beter in de smaak te vallen bij iemand op wie zij/hij verliefd was. Elvira doet voort durend wanhopig haar best om aardig te worden gevondfen. 'In einem Jahr...' is een soort re constructie van enkele flarden uit haar leven. Het is een drama waarin je steeds een volgend Stukje ziet van haar ontwikke ling. Langzaam begin je te be grijpen hoe het komt dat ze is zoals ze is." De Graaf liep al enkele jaren rond met het plan om iets te doen met het stuk. In Frankfurt ging hij op zoek naar het oor spronkelijke filmscript. Van de uitgever kreeg hij toestemming om het te vertalen: Het stuk is, hoewel het door Fassbinder in een paar weken tijd in elkaar gezet is, erg mooi van taal en opbouw, vindt hij: „Fassbinder gebruikt sobere taal die heel di rect werkt. Het is prettig om dat opnieuw te kneden tot het weer mooi is." In korte episoden - meestal dialogen, een enkele wat lange re monoloog - wordt het treuri ge leven van Erwin/Elvira ge schetst: geboren in de oorlogs jaren, terwijl vader aan het front was, en dus als ongewenst kind in het weeshuis beland. Op een haar na geadopteerd door een vriendelijke familie, maar door een papieren kwestie ging dat op het laatst niet door. De baan die Erwin had als slachter, is voor Elvira onbereikbaar en zij belandt al gauw in het animeer- circuit. Rob de Graaf: „Waarschijnlijk zou Fassbinder het niet goed keuren - althans niet als enige verklaring - maar als je Elvira psychoanalytisch zou willen duiden, is daar aanleiding ge noeg toe. Als baby wordt ze meteen al verstoten en als kind kreeg ze door die op het laatste nippertje mislukte adoptie een tweede dreun. Van jongs af aan is ze eraan gewend geraakt dat mensen je niet geven wat je graag wilt hebben." „Natuurlijk spelen er meer factoren een rol, al wordt dat niet hardop zo benoemd: het onverwerkte oorlogsverleden van Duitsland, het opgroeien in msterdam De Amerikaanse feministische schrijfster Marilyn rench houdt morgen om 20.00 uur een lezing in De Rode Hoed lAmsterdam. French zal het hebben over de invloed van Simo- e de Beauvoir op haar werk. Vervolgens zal zij in discussie tre- en met prof. dr. Christel van Boheemen over dit onderwerp, an Boheemen is hoogleraar moderne Engelse letterkunde aan e UvA en kenner van het werk van French. Kaarten zijn te be- ellen via: 020-5252119. loedkopere bijbels in Boekenweek \arlem Het Nederlands Bijbelgenootschap (NBG) biedt tij- ens de komende Boekenweek twee bijbeluitgaven tegen ver- agde prijzen aan. De Boekenweek, die van 12 tot en met 22 aart plaats heeft, staat dit jaar in het teken van het thema lijn God'. Het NBG speelt op het Boekenweekthema in door et Nieuwe Testament en de Psalmen in twee vertalingen vijf ïlden goedkoper aan te bieden. Het gaat om de NBG-vertaling it 1951 en de vorig jaar herziene vertaling van de Groot Nieuws ijbel in alledaags Nederlands. rouden medaille voor boek VPRO ipzig De jury van de internationale competitie voor het fraaist itworpen boek uit de hele wereld, heeft uit 523 inzendingen n VPRO-uitgave de gouden medaille toegekend. Het gaat om tboek 'Veiligheid en bedreiging in de 21ste eeuw', vormgege- n door Mieke Gerritzen. Twee andere Nederlandse inzendin- n kregen een eervolle vermelding. De prijsuitreiking is 21 ïlisabeth Taylor pgenomen is anceles De Amerikaan- 1 actrice Elisabeth Taylor gisteren opgenomen in I in ziekenhuis in Los An- les voor verwijdering van n hersentumor. De in- eep heeft nog deze week aats. Volgens de artsen at het om een goedaardi- tumor dat in z'n geheel Iworden verwijderd. Eli- beth Taylor vierde voor jin het ziekenhuis wordt igenomen eerst nog haar iste verjaardag. Artsen «rspellen een volledige aezing van de bejaarde ollywood-ster. Elisabeth Taylor. foto •archief 'De twaalf gezworenengaaf op toneel gebracht toneel recensie susanne lammers Voorstelling: De twaalf gezworenen van Reginald Rose door Noord Ne derlands Toneel Regie: André van den Heuvel. Gezien. 18/2, Schouw burg, Leiden. Nog te zien: 14/3, Parktheater, Alphen. Een jury moet zich uitspreken over een moordzaak. Unaniem oordelen over leven of dood van een zestien jarige jongen die zijn vader vermoord zou hebben. Elf zijn overtuigd van de schuld van de jongen, eentje twij felt en stemt 'onschuldig'. Om tot een eensluidend oor deel te komen, zullen ze moeten gaan praten. Reginald Rose bedacht een jury die bestaat uit de meest verschil lend denkbare types. Een koele, geborneerde effecten handelaar, een brave huisschilder, een onverschillige reclamejongen, een racistische garagehouder, een voor de nazi's gevluchte joodse horlogemaker en nog zeven andere, minstens zo uitgesproken figuren. Dat botst. De verschillende karakters tegen elkaar aangezet, dat is de aantrekkelijkste kant van het stuk. Het langzaam ontspinnen van de feiten en de morele strekking is eer der een alibi, hoe belangrijk het ook is om vooroorde len, gemakzucht en projecties aan de kaak te stellen. 'Twelve Angry Men' heette het stuk oorspronkelijk, maar het is niet voor kwaaie mannen, maar voor grote acteursi geschreven. André van den Heuvel zocht de juiste bij elkaar. Het opbloeien van al die verschillende mannen-typen, dat is wat 'De twaalf gezworenen' zo om van te genieten maakt. Bij opkomst nog een vorme loos zootje mannen, ongemakkelijk, een beetje onze ker, emmerend over de hitte, overduidelijk geërgerd door het lange proces. En betrekkelijk moeizaam en hortend komt het los. Om de beurt krijgt elk personage even de hoofdrol, krijgt het de kans zichzelf van een achtergrond en een karakter te voorzien, en maakt ver volgens weer plaats voor de volgende. Frederik de Groot is de eerste die zijn personage mag uittillen boven de groep. Hij profileert zich als de man, die altijd twijfelen zal, die zich bij voorkeur niet aan zal 9luiten bij het groepsgedrag, en hij houdt dat voorbeel dig tot het einde toe vol, als de andere elf hun 'schuldig' ingeslikt hébben. De volgende die schittert, is Jan Ver hoeven, die als een lispelend oud mannetje zijn onbe duidendheid in het dagelijks leven compenseert met een Miss Marple-achtige psychologische scherpzinnig heid voor ogenschijnlijke details. En zo volgen er nog tien: het is balsem voor de ziel. Allemaal prachtige, zeer diverse mannen op het to neel, die bovendien niet alleen voor zichzelf, maar ook met elkaar spelen. Met hun machtstrijdjes en wegge moffelde onzekerheidjes aan de ene, en trouw en rpe- demenselijkheid aan de andere kant. Zelden wordt mannengroepsgedrag zo gaaf op het toneel gebracht. groningen anp Een tiental scholen, kerkge meenschappen en leden van het Gereformeerd Politiek Ver bond hebben een kort geding aangespannen tegen het Gro ninger Museum. Ze eisen dat de rechter de verspreiding van zes tig plasseks-affiches in Gronin gen verbiedt. Het museum wil deze posters, waarop een vrouw bij een man in de mond plast, in de stad op hangen ter promotie vkn een overzichtstentoonstelling van de Amerikaanse kunstfotograaf Andres Serrano. Volgens de ei sers is de reclamefoto van de kunstenaar aanstotelijk voor de eerbaarheid. Ze beschouwen de affiches niet als kunst, maar als ordinaire pornografie. De zaak dient morgenoch tend, een dag voordat het Gro ninger Museum de posters wil verspreiden ter promotie van de expositie, die aanstaande zon dag voor publiek opengaat. GPV-raadslid D. de Jong maakte vorige week al bezwaar tegen de tentoonstelling en het aankondigingsaffiche van Serra no. Hij heeft scholen, kerken en partijgenoten gemobiliseerd het kort geding aan te spannen. Volgens de advocaat van de ac tievoerders moet de rechter ver spreiding van de posters verbie den, omdat ze op straat niet te ontwijken zijn. Voor het muse um geldt dat de bezoeker weet waaraan hij toe is, aldus de raadsman. Motörhead staakt Gronings concert groningen. gpd De legendarische Engelse hard- rockgroep Motörhead staakte gisteravond na drie kwartier een optreden in De Oosterpoort in Groningen. Zanger/bassist Lemmy Kilmister had in die tijd tot twee keer toe een glas bier over zich heen gekregen. Het was de eerste keer dat de groep een optreden voortijdig moest beëindigen. Vanaf het eerste nummer werd er uit het publiek met bier gegooid, maar dat is een 'gewoon' verschijnsel. Maar tijdens het nummer Orgasma- tron werden Kilmister en zijn gitaar met bier overgoten. Geen ongevaarlijke situatie vanwege de kans te worden geëlektrocu- teerd. Na een korte pauze en een waarschuwing hervatte de groep haar optreden, maar stopte definitief na een tweede glas bier over de zanger/bassist. brussel anp De Iraanse regering in Tehe ran heeft de tijdelijk zaakge lastigde van Nederland op het matje geroepen om uiüeg te komen geven over uitspraken van minister Van Mierlo. Van Mierlo was afgelopen week als EU-voorzitter te gast in Qatar op een vergadering van Golfstaten. Hij- riep die landen op „alles in het werk te stellen om een eind te maken aan de onacceptabele fatwa tegen Rushdie". In 1989 ver klaarde de toenmalige Iraanse leider Khomeiny de Britse schrijver Salman Rushdie vo gelvrij in verband met diens boek 'De Duivelsverzen', dat godslasterlijk zou zijn. Volgens Van Mierlo kan de Europese Unie het Iraanse doodvonnis tegen Rushdie niet langer zien als een geschil tussen moslims en christenen of tussen Oost en West. „Het is domweg een kwestie van be schaving", aldus Van Mierlo gisteren. De Europese Unie voert momenteel een zogehe ten kritische dialoog met Iran. De EU wil in tegenstelling tot de Verenigde Staten in gesprek blijven met Iran om het land niet volledig te isoleren. Van Mierlo erkende dinsdag dat de kritische dialoog „weinig vruchten afwerpt". Zo langza merhand wordt het punt be reikt dat voortzetting van de dialoog in gevaar komt, aldus de minister. Apeldoorn Ze staan me nigeen in het geheugen gegrift, de filmbeelden uit de driedelige serie 'Sissi', met Romy Schneider in de titelrol. Liefhebbers van deze Oostenrijkse hofro- mantiek kunnen binnen kort in Paleis Het Loo in Apeldoorn terecht. Het museum richt met origi nele stukken uit de Ween- se Hofburg een dinerzaal in zoals Sissi, haar keizer Franz Josef en hun voor gangers dat moeten heb ben gedaan. Op tafel staan onder meer het zwart en witte met bloemen ver sierde servies van de foto archief Weense hofleverancier Lobmeyr, het verguld zil veren bestek van de Fran- ontwerper Charles Percier, glazen en karaffen met het keizer- jke wapen, vergulde kandelaars, monumentale vazen en beel- en op reflecterende spiegelplateaus. Weense hofmuziek com- leteert het geheel. i n/amsterdam gpd ichilder, tekenaar en dichter ertus Swaanswijk verwierf af de jaren vijftig grote be dheid onder zijn pseudo- li Lucebert. Het Leidse anti- riaat AioloZ heeft een onbe- i zelfportret op de kop ge- dat Lucebert waarschijnlijk ft gemaakt in de tijd dat hij 151 debuteerde met de bun- Triangel in de jungle'. Uit periode waren nog geen lortretten van hem bekend. oZ neemt de kleurige pas- ikening mee naar de ko- ide 18de Europese Antiqua- leurs. et in krachtige contouren tgegeven gezicht maakt uit van de ruime collectie itwerk, tekeningen, mono- ieën en krantenloiipsels van aver de in 1994 overleden stenaar. Daarbij is ook zijn iverhaal 'Miep Mietologie' 1964. Als neusje van de zalm «nteert AioloZ op de beurs 'endien een album met 40 's die de Amerikaan Harry I His in 1910 van de overstro- g van Parijs maakte. Deze age prints' (eerste afdruk- tonen de Franse hoofdstad en tijdelijk Venetië, e beurs staat onder auspici- an de Nederlandsche Ver ging van Antiquaren en ft als thema 'Weerloos maar aard' gekregen. Onder de 38 nemers in het RAI Congres- turn in Amsterdam zijn ver- tde Nederlandse antiquari- als B.M. Israël (Amster- I, Kuyper en Van der Steur 1 irlem) en Van Stockum i Haag). Uit Zwitserland, land, Duitsland en Dene- ten komen dit keer in totaal |n antiquariaten naar de fdstad. De actuele inbreng Een onbekend zelfportret van Lucebert dat hij waarschijnlijk in 1951 heeft gemaakt. foto gpd van het Leidse antiquariaat is een van de voorbeelden die la ten zien dat het zwaartepunt van de beurs zich geleidelijk van eeuwenoude manuscripten en eerste drukken (incunabelen) naar moderne Nederlandse lite ratuur en topografie heeft ver plaatst. Op de beurs komen ver der ook liefhebbers van oude boeken over tuinen, de dieren wereld, kookkunst, Indonesië, reizen en vele andere onderwer pen aan bod. De Europese Antiquarenbeurs (RAI Congrescentrum, Amster dam) duurt van donderdag tot en met zaterdag. De openings tijden zijn op donderdag van 16.00 tot 21.00 uur, op vrijdag van 11.00 uur tot 18.00 uur en op zaterdag van 11.00 tot 18.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19