Meer vrijheid voor boeren Alkemade Verzet tegen komst van grillroom in Leimuiden Straten Jacobswoude op de schop voor aanpak riolering Rijn- Veenstreek Irisisopvang Alphense aklozen in Gouda Commissie Jacobswoude wil 'Priester Hendrik' tegenover Woudse Dom VOENSDAG 19 FEBRUARI 1997 chef hans jacobs. 071-5356414, plv -chef rudolf kleun. 071-5356436 Gouden sieraden ontvreemd jlphen aan den rijn Een onbekende heeft gisteren een geldbe drag van 180 gulden en gouden sieraden ontvreemd uit een wo ning aan de Boterbloemweg in Alphen. Hij drong het huis bin nen na het forceren van de achterdeur, 's Avonds was er een in braak in een flatwoning aan het Marsdiep in Alphen. De buit be stond uit een videorecorder, een computer, twee rijbewijzen, paspoorten en een creditcard-. Inbraken bij bedrijven 7qeterwoude-rijndijkEen oplettende schoonmaakster van een bedrijf aan de Energieweg in Zoeterwoude-Rijndijk ontdekte gis teren rond zes 's avonds dat er drie onbekende mannen rondlie- jpen in het bedrijf. Nader onderzoek wees uit dat er een raam was opengezet, vermoedelijk om op een later tijdstip terug te komen. Er wordt niets vermist. Bij een andere bedrijf op de Energieweg werd later die avond ontdekt dat er was ingebroken. Er wordt in elk geval een stereo-installatie vermist. Eerste gemeente in Zuid-Holland met nieuwe aanpak phen aan den rijn 1bbert minkhorst ior de crisisopvang van dak thuislozen zoekt Alphen aan- jiting bij Gouda. Daarmee ziet gemeente af van haar voor men om binnen de eigen enzen voor opvangmogelijk- iden te zorgen. Volgens wet- luder F. Dales (D66/welzijn) is kans groot dat Alphenaren, om uiteenlopende redenen Dtseling uit hun woning moe- straks tijdelijk in Gouda te- cht kunnen. Het heeft nu lang genoeg ge- lurd", zei Dales gisteren tij- ns de persconferentie die er de crisisopvang was be- ,,We staan nu aan de voor- ond van een doorbraak in de oblematiek." Alphen heeft al <ee bedden beschikbaar bij de ichting Binnenvest in Leiden. het Leger des Heils, de ge- sente Gouda en Goudse wel- nsorganisaties wordt de ko- ■nde weken onderhandeld er twee extra bedden in die meente. Deze nieuwe voorziening eek nodig, omdat jaarlijks 120 ihenaren plotseling zonder k boven hun hoofd komen te ten. De oorzaken daarvan uiteenlopend: zowel ver- aken relaties als hoge schul- speelden een rol. Eerdere luiden over de problematiek idden erop dat Alphen 'hon- tden gevallen' per jaar had. Wethouder ril degelijk luderenbeleid acobswoude iacobswoude robbert minkhorst Omdat Jacobswoude in de ogen van wethouder L. Bruins (welzijn) een sa menhangend ouderenbe leid mist, wil hij een on derzoek onder ouderen jouden. Het bureau ICS Adviseurs moet uitzoeken wat de senioren in de ge meente ontberen. Tevens hoopt Bruins met het on derzoek alle voorzieningen in kaart te brengen. Zijn initiatief werd gister avond door de commissie welzijn besproken. Op de WD-fractie na kon ieder een zich in het voorstel ran de wethouder vinden. ,Ik wil een totaalbeeld can het ouderenbeleid", tei Bruins gisteravond. ,,Ik ril ook voorzieningen als lafeltje-Dek-Je en Buren- ïulp in het ouderenbeleid npassen. Misschien blijkt ivel dat in Jacobswoude iepaalde voorzieningen ekortschieten. Die kennis ïeb ik momenteel niet in Zijn initiatief vloeit voort duit een eerder onderzoek laar de functie en capaci- eit van verzorgingstehuis iVoudsoord in Woubrug- !l |e. Omdat dat onderzoek lleen aangaf wat op ver- ij zorgingsgebied nog moge- nl ijk was, wil Bruins nu een ufan vullend onderzoek. WD-politica M. Dam- irink zag weinig in het [e foorstel van de wethou- m Ier. „Ik kan u de uitslag vel voorspellen: er is drin- end behoefte aan meer j erzorgingsplaatsen. Mijn ractie vindt het niet nodig >m weer geld aan allerlei inderzoeken uit te geven." het aanvullende •verzicht is zo'n 17.000 lulden nodig. „Maar mijn plan is niet gi Dm aar een plan", pro- ;t 'eerde de wethouder nog. >n Nee, dit onderzoek zegt cl traks: zo en zo moet je iet gaan doen." Het Ti'leidooi van Bruins vond ir üteindelijk wel gehoor bij Ie fracties van Gemeente- lelang, CDA en D66. Na onderzoek bleek dat aantal te hoog, wel schoot de opvang duidelijk te kort. Dales: „Voor sommigen was het een geluk als ze in Arnhem of Nijmegen te recht konden. Soms kregen ze zelfs nog verder weg een tijdelij ke opvangplaats." En dat is on acceptabel in de ogen van de wethouder. „Het doel van cri sisopvang is om mensen zo snel mogelijk te laten terugkeren in de vroegere situatie. Het is dan niet praktisch als zij vervolgens heel ver weg terecht komen." Najaar 1996 probeerde de ge meente eerst zelf een opvangte huis te krijgen. Bij het Rijk werd een subisidie van een miljoen gulden aangevraagd. Die 'tac tiek' bleek te hoog gegrepen, het Rijk honoreerde de aan vraag niet. „Een dergelijke voor ziening zou in Alphen verhou-" dingsgewijs te duur worden", aldus Dales. In plaats daarvan kende Den Haag wel extra geld toe aan de Goudse regio, omdat Midden- Holland als een 'witte vlek' werd gezien. De gemeente Gouda kreeg bijna een half miljoen gulden toegewezen. Alphen heeft daar nu op ingehaakt door aansluiting bij die gemeente te zoeken. De stad in het Groene Hart zal dan ook zelf in de kos ten bijdragen. De gemeente stelde vorig jaar al 100.000 gul den beschikbaar voor de crisis opvang van dak- en thuislozen. Boeren in polders tussen Rijpwetering en Roelo- farendsveen krijgen meer vrijheid. Dat stelde de Alkemadese wethouder W. Nugteren (CDA/ruimtelijke ordening) gisteren vast bij de presentatie van het nieuwe bestemmingsplan voor dit gebied. alkemade marieta kroft Kavelpaden aanleggen, het erf uitbreiden, sloten dempen en voedergewassen verbouwen, het mag voortaan zonder dat daarvoor een vergunning moet worden aangevraagd. In ruil hiervoor moeten boeren ervoor zorgen dat de planten en dieren in het gebied er niét op achter uit gaan. In de praktijk stond de gemeente al oogluikend toe dat boeren zonder vergunning slo ten dempten en kavelpaden aanlegden. Dat gedoogbeleid kan op de helling wanneer die vergunningen straks onder be paalde voorwaarden niet meer nodig zijn. Ten opzichte van het oude is het nieuwe plan soepeler, zo maakte chef ruimtelijke orde ning A. de Kok duidelijk. „We zullen bijvoorbeeld niet moeilijk doen over erfuitbreiding en de hoogte van schuren." Daar bo venop komt dat de boeren nog meer vrijheid kunnen krijgen als ze dat willen. „Als ze een convenant tekenen, mogen ze onbeperkt sloten dempen en voedergewassen telen. Als na twee jaar blijkt dat hiermee de natuurwaarden in het gebied ten opzichte van 1996 achteruit zijn gegaan, komt het conve nant te vervallen. In dat geval moeten ze voor deze werk zaamheden voortaan wel een aanlegvergunning aanvragen. Opmerkelijk is dat het plan waarin voor tien jaar wordt vastgelegd wat wel en wat niet mag in een gebied, niet alleen is uitgebroed door ambtenaren achter het bureau. Ook boeren Boeren met weiland aan de oost- en noordkant van Rijpwetering krijgen meer vrijheid om te doen met hun land wat ze willen. De voorwaarde is wel dat de natuur- en landschapswaarden er niet op achteruit gaan. De landeigenaren aan de andere kant van Rijpwetering moeten nog een aantal jaren wachten voordat zij ook met zo'n bestemmingsplan 'nieuwe stijl' te maken krijgen. foto frans rombout/picturepartners en natuurorganisaties en de provincie Zuid-Holland praat ten de afgelopen twee jaar mee. Het initiatief om een bestem mingsplan op een andere ma nier aan te pakken, komt van de provincie. „De aanleiding is een onderzoek dat we in 1993 bij 18 verschillende gemeenten in Zuid-Holland hielden. Daaruit bleek dat regels bij 90 procent van de bestemmingsplannen aan de laars werden gelapt", lichtte W. van den Haak van de provincie toe. De oorzaak hier van zou zijn een gebrek aan draagvlak zowel bij de burgers als bij de gemeenten die bij de controle tekort schoten. Wethouder Nugteren toonde zich enthousiast en trots op het bestemmingsplan dat voor hem op tafel lag. Vlist en Bergam bacht zijn weliswaar ook met zoiets bezig, maar 'zijn' ge meente is de eerste in de pro vincie die het nu op tafel heeft liggen. „Een leesbaar en toegan kelijk plan, veel dunner dan de oude bestemmingsplannen", merkte De Kok op. Vanavond om acht uur wordt het nieuwe bestemmingsplan voor de belanghebbenden toe gelicht in het gemeentehuis. Het wordt van kracht zodra eventuele bezwarenprocedures zijn afgerond. Volgens De Kok kan dat over één, maar ook over drie jaar zijn. leimuiden robbert minkhorst Tegen de mogelijke komst van een grillroom in het winkelcen trum in Leimuiden is weerstand gerezen. Zo wil het college van burgemeester en wethouders de vestiging van een shoarmatent tegenhouden. Daarmee legt het gemeentebestuur een positief advies van de ambtelijke dienst naast zich neer. Bewoners had den in een eerder stadium al bezwaar aangetekend en ook le den van de commissie ruimte lijke ordening hebben hun twij fels. De raadscommissie behan delt morgen het initiatief van de ondernemer. In het winkelcentrum aan het Dorpsplein is nog plek voor één detailhandel-zaak. Volgens het huidige bestemmingsplan mag er geen horecagelegenheid in komen. Dat plan wordt echter vernieuwd en volgens de dienst ruimtelijke ordening, krijgt de omgeving van het- Dorpsplein de bestemming centrumdoel einden. „Binnen deze bestem ming is via een vrijstellingsmo gelijkheid de vestiging van nieu we horecabedrijven mogelijk", aldus het ambtelijk advies. De dienst ruimtelijke orde ning legt ook een conclusie van een ingeschakeld adviesbureau naast zich neer. Volgens dat bu reau vormt een shoarmatent geen versterking van het winke laanbod, mede omdat het 's avonds en 's nachts geopend zou zijn. Bovendien zou er dan overlast kunnen ontstaan voor bewoners van het erboven gele gen appartementencomplex. Dat gevaar weegt ook zwaar voor het gemeentebestuur. „De komst van een grillroom is niet bevorderlijk voor de rust van de bewoners", stelt wethouder C. de Lange (ruimtelijke ordening) vast. Hij wijst er verder op dat ruim een jaar geleden tussen winkeliers, omwonenden en de gemeente de afspraak is ge maakt om geen extra horeca toe te laten. „Om dat nu na een jaar terug te draaien, zien wij niet zo zitten." De. Lange laat zich ove rigens niet uit over hoe het col lege tot een ander standpunt is gekomen dan de ambtelijke af deling. De dienst ruimtelijke orde ning betwijfelt of er wel extra overlast zal ontstaan. Initiatief nemer M. Zaki had eerder de gemeente laten weten dat hij zijn zaak al vanaf twaalf uur 's middags zou willen openen. Bo vendien zitten ér een café, een snackbar en een Chinees res taurant in de buurt. Zaki was wegens vakantie niet bereikbaar voor commentaar. WD-fractievoorzitter J. van Dam sluit zich bij het ambtelijk advies aan. „Onze fractie is voor, mits de ondernemer ga randeert dat er geen stankover last ontstaat." Met een koolstof filter zegt Zaki daar voor te kun nen zorgen. CDA'er C. Vink en F. Witteman van Gemeentebe lang hebben wel zo hun beden kingen. Witteman refereert aan de afspraak om geen extra hore ca toe te staan en noemt de grillroom daarom „een gepas- Het pand in Leimuiden waar de beoogde grillroom moet komen. seerd station". Vink zegt dat zijn fractie 'niet enthousiast' is. „We zijn terughoudend, maar willen de deur voor Zaki nog niet dichtgooien." Vink vraagt zich bijvoorbeeld af of een shoarmatent wel iets toevoegt aan het winkelaanbod in Lei muiden. Ook fractievoorzitter P. van Hoesel van D66 heeft de nodige twijfels. „Een grillroom kan een foto mark lamers 'trekker' worden voor de jeugd. Dat kan geluidsoverlast veroor zaken. Ik zie dat als een pro bleem. Levendigheid in het dorp is goed, maar misschien dat een andere plek beter is." jacobswoude robbert minkhorst De Bateweg in Woubrugge moet ervoor op de schop, net als de Kerklaan in Leimuiden en waarschijnlijk ook nog andere straten in de gemeente Jacobswoude. Het Gemeente lijk Rioleringsplan (GRP) brengt een 'hausse aan activiteiten' op gang. De kosten bedra gen ruwweg acht miljoen gulden. Daar mocht de raadscommissie openbare wer ken zich gisteravond nog niet over buigen, wel over de 'technische invulling' van het plan. En die kon de goedkeuring van de meeste leden verdragen. Het Rijk verplicht Jacobswoude een eigen rioleringsplan op te stellen. Simpelweg be helst het een inventarisatie van wat er aan buizen en afvoer naar oppervlaktewater lig gen. Verder moet het plan aangeven welke extra maatregelen nodig zijn. Met het GRP wil de gemeente het aantal opslagplaatsen van rioolwater terugbren gen. Tegelijkertijd moeten onder de grond zogenaamde bergbezinkbassins worden aangebracht. Hierin kan het vuile rioolwa ter bezinken, zodat al een deel van de ver ontreiniging uit het afvalwater is gespoeld voordat dat in oppervlaktewater wordt ge loosd. Een milieuvriendelijke maatregel, hield E. Wesenaar van BKH Adviesbureau de commissie voor. BKH stelde het GRP in opdracht van de gemeente op. Capaciteit Het opheffen van een aantal opslagplaatsen betekent wel dat de capaciteit van een aan tal rioolbuizen moet worden vergroot. Daarom ook gaan de Bateweg en de Ker klaan op de schop. Daar worden de buizen straks vervangen door grotere kokers. Voor alsnog is de capaciteit van de rioolbuizen in Rijnsaterwoude en Hoogmade wel toerei kend. Alleen zullen in Hoogmade waar schijnlijk buizen moeten worden verlegd of vervangen, omdat deze door de slappe on dergrond verzakken. Het GRP verplicht Jacobswoude er verder toe om na 2000 het buitengebied op de rio lering aan te sluiten. In beginsel gaat het om 212'huizen en 77 woonboten. Omdat nog niet zeker is of bepaalde plekken voor een ontheffing in aanmerking kunnen ko men, kunnen die aantallen nog lager uitval len. Wethouder L. Bruins rekent op een kos tenplaatje van acht miljoen gulden. Vijf mil joen daarvan is nodig voor het buitenge bied. Bruins gaat er voorlopig vanuit dat Ja cobswoude zelf voor de kosten moet op draaien. Met de provincie en het Hoog heemraadschap van Rijnland overlegt hij over een mogelijke bijdrage van beide in de financiering van het GRP. „Maar ze staan niet te springen", aldus Bruins. Hij zei verder dat de gemeente al voor het geld aan het sparen is. Wel zullen de ko mende tijd de rioolrechten jaarlijks met twintig gulden omhoog moeten. Dat bete kent dat de inwoners van Jacobswoude in 2005 472 gulden aan rioolrechten kwijt zijn. Maar het kostenplaatje vertoont nog 'veel blinde vlekken' en dus zei de wethouder daar de discussie nog niet over aan te kun nen gaan. Toch riep de financiering de meeste vra gen op bij de commissieleden. „Ik weet nog niet of ik al een besluit wil nemen. De riool rechten gaan dus omhoog. Die consequen tie is«wel hard", stelde D66'er P. van Hoesel vast. CDA'er P. Bouma vroeg zich af of een investering van acht miljoen gulden wel no dig is. Hij trok de noodzaak van de bergbe zinkbassins in twijfel. „Ik vraag me af of met deze miljoenen het milieu op een andere wijze niet beter kan worden gediend." De gemeenteraad neemt op 13 maart een besluit over het rioleringsplan. rijnsaterwoude» In de Jacobswoudse politiek lijkt voldoende steun te zijn om het beeld van Priester Hendrik tegenover de Woudse Dom' in Rijnsaterwoude te plaatsen. De commissie wel zijn schaarde zich gisteravond achter het voorstel van het ge meentebestuur. De raad neemt 13 maart een beslissing. De komst van Priester Hen drik aan de H.L. Breenkade houdt wel in dat het beeld De Zwaan, dat er nu staat, moet verhuizen. Het college stelde voor om dat naar de vijver bij het gemeentehuis te verplaat sen, maar binnen de commis sie tekende zich een meerder heid af om De Zwaan bij het Schoolhuys neer te zetten. Zowel de WD als het CDA toonde zich daar voorstander van. De vijver bij het gemeen tehuis leek beide fracties min der geschikt omdat deze lager ligt dan de Herenweg en de Zwaan daardoor uit het zicht zou raken. Bovendien ligt het Schoolhuys naast de Dom, zo dat het beeld daar toch in een 'vertrouwde omgeving' blijft. Voor het ontwerp en de fi-. nanciering van Priester Hen drik is professor H. van der Linden verantwoordelijk. De historische figuur Hendrik trok in de Middeleeuwen vanuit deze streek naar Duitsland. Hij was deskundig op het gebied van landontginning, zoals die ook in deze contreien is ont wikkeld. Het beeld kost onge veer 100.000 gulden. Inmid dels heeft Van der Linden ruim de helft bij elkaar. Aan vankelijk was het de bedoeling dat Priester Hendrik op het Domplein zou komen. Vorig jaar werd een dummy op ver schillende plekken op het plein neergezet, maar aanwe zige commissieleden konden toen de knoop niet doorhak ken. 'Mislukt plan alkemade marieta kroft Agrariër Kurt van der Heden, uit Oud Ade heeft forse kri tiek op het 'bestemmings plan nieuwe stijl'. Hij verte genwoordigde de afgelopen twee jaar de boeren in de 'klankbordgroep' die zich be zighield met het maken van een nieuw bestemmingsplan voor een aantal Alkemadese polders (Landelijk Gebied Oost Plus). „Ten opzichte van het vo rige bestemmingsplan is het een verzwaring voor de boe ren omdat je nu ook sloten kon dempen en land kon scheuren als je dat wilde", merkt Van der Heden op. Zo dra het nieuwe plan van kracht wordt, gaat de ge meente hier streng op toe zien en volgen tot verdriet van Van der Heden eventue le strafmaatregelen. Alleen als boeren een zogenoemd convenant tekenen, mogen ze deze werken ongestraft doen. Van der Heden had lie ver een beloningensysteem gezien. Volgens de Oud-Ade- naar is, nu de gemeente de controle toch gaat aanscher pen. voor boeren wel winst te behalen als ze het convenant tekenen. „Al heeft dat geen zin als ze toch geen sloten willen dempen of land willen scheuren." Lijnrecht staat Van der He den tegenover de gemeente die het nieuwe bestem mingsplan 'leesbaar en toe gankelijk noemt'. „Wat dat betreft is het een mislukt plan. Het is verschrikkelijk om erin te lezen", zegt hij onthutst. Ook met zijn in spraak op het plan viel het de afgelopen twee jaar flink te gen, vervolgt hij. „Een extern bureau had al veel voorwerk gedaan. Ik stapt dus in een trein die al een stuk gereden had." Lijdensweg van zes jaar na uitbouw buurman benthuizen ARJAN VAN DUK „Als de gemeente zo met haar burgers omgaat, is het voor mij over en uit." Benthuizenaar D. van der Molen kan zijn emoties nauwelijks de baas. Zes jaar ge leden raakte de buurman van Van der Molen gehandicapt en moest zijn huis aanpassen voor een rolstoel. „Op zichzelf erg zielig natuurlijk, maar vervol gens heeft hij op nog geen halve meter afstand van ons slaapka merraam een extra bad- en slaapkamer laten bouwen. En dat terwijl er volgens ons koop contract minstens drie meter ruimte tussen beide huizen vrij moet blijven", legt zijn vrouw uit. Het huis van de Van der Molens aan het Van Zuijtland is door de uitbouw van de buur man aanzienlijk in waarde ge daald. Maar toen het echtpaar de schade probeerde te verha len op de gemeente, die de buurman immers een bouwver gunning had verleend, begon een lijdensweg van zes jaar. Toppunt van vertraging was een verweerschrift dat de gemeente voor de behandeling van het hoger beroep aan de Raad van State moest sturen. Dat was ze ventien maanden onderweg. „Maar er zijn nog veel meer dingen die ik niet begrijp", zegt mevrouw Van der Molen. „Toen ik bij de buurman mijn beklag deed, zei hij dat hij de uitbouw ook aan de andere kant wilde bouwen, als wij hem 20.000 gul den voor onkosten zouden be talen. Onze heg hadden ze al weggehaald voordat er zelfs maar een bouwvergunnig was en laatst kregen we van de ar chitect van de buurman een te legram, of we onze ramen wil den dichtmetselen vanwege in kijk. Is dat normaal?" De Raad van State adviseerde de Van der Molens om naar de rechter te stappen. Het echtpaar zag ech ter op tegen de kosten en be sloot het via de burgemeester te proberen. Maar de brief die Van der Molen naar de commissie ruimtelijke ordening stuurde, hoorde daar volgens diezelfde commissie niet thuis. Met de belofte het probleem aan het college van burgemeester en wethouders voor te leggen, kon de geplaagde huiseigenaar gis teren weer naar huis. „Ik hoop dat het ondertussen niet ver jaart", verzuchtte zijn vrouw bij het verlaten van het gemeente huis.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17