Onsympathieke aankondiging EWR Preek van het jaa Schrijvende Lezers Nieuwe markt rug toegekeerd MultiAutoÊ Complimenten voor milieu-zorgsysteem Plezier en ontroering bij zonsondergang in Lakenhal WOENSDAG 19 FEBRUAR11997 Sinds 1 januari 1996 is er de energieheffing. Particulieren be talen daarbij voor gebruik bo ven een bepaalde hoeveelheid energie extra, maar tegelijk is de inkomstenbelasting verlaagd. Gemiddeld ontvangt het Rijk daarmee evenveel, maar wie veel energie gebruikt heeft ho gere en wie goed op zijn ener giegebruik let lagere kosten. Zo ontstaat extra druk om verspil ling tegen te gaan en de atmos ferische vervuiling vooral in de vorm van extra C02 te beper ken. Lijnrecht hiertegenin gaat nu het prijsbeleid van de energie- maatschappijlen). De vastrecht tarieven voor elektriciteit wor den met 30% (enkeltarief) en 35% (dubbeltarief) verhoogd. Tegelijk gaat er een halve cent per kWh af. Conclusie: wie wei nig verbruikt, betaalt veel meer; wie extreem veel verbruikt, be taalt nauwelijks extra per kWh. Bovendien treft dit tarief vooral hen die weinig te spenderen hebben. Ik vraag mij af, of het niet mogelijk is het hele vastrecht voor particulieren af te schaffen en tegelijk de tarieven zodanig te stellen dat de inkomsten voor de energiemaatschappijen ge lijk blijven. Er zal dan een extra druk zijn om energie te bespa ren. Een studie naar deze ande re tariefstelling lijkt mij zinvol, nu er nieuwe, niet te dure me ters op de markt verschijnen die op afstand af te lezen zijn. Energieopwekking is het doelmatigst bij een gebruik zonder pieken. Daartoe is een laagtarief ingesteld op uren dat er weinig stroom gebruikt wordt. De EWR zegt nu dat de nieuwe tarieven het gebruik in de stille uren bevorderen. Ik be twijfel dat. Ieder die nu dubbel tarief heeft, zal even uitrekenen of enkeltarief niet voordeliger is. Lag het omslagpunt tot 1997 bij 1136 kWh per jaar (bij 50% stroom in goedkope uren), nu ligt dat punt bij 1744 kWh. Ve- Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de datum vermelden waarop het betreffende artikel werd gepubliceerd? Brieven worden in het algemeen in deze krant ondertekend met naam en woonplaats. Plaatsing van ingezonden brieven betekent niet dat de redactie het eens is met de inhoud ervan. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren. len zullen daarom de EWR vra gen de meter om te schakelen in een enkelstroommeter. Zij zullen vervolgens beslist niet geneigd zijn in de piekuren stroomgebruik te beperken. Overigens blijf ik het uiterst onsympathiek vinden hoe de nieuwe tarieven in de krant aangekondigd zijn. Begonnen wordt met een regel „dat onder staande prijzen inclusief toesla gen, heffingen en BTW zijn" en het tabelletje eronder vermeldt slechts een beperkte verhoging voor dubbeltarief. Er blijkt een addertje onder het gras te zit ten, want wie doorleest (en wie leest alles?) ontdekt een extra 'vergoeding' voor de extra goed kope uren. Trouwens, het aan tal goedkope uren is bijna gelijk aan dat van enkele jaren gele den toen er ook goedkope uren in de middag bestonden. P.J. van den Berg, Noordwijk. Moet de stad met de oudste markt de nieuwste markt de rug toekeren? Wil Leiden niet leuker wor den? De woordvoerder van de Leidse middenstand beweert dat Leiden al leuk genoeg is met al zijn musea en de oud ste markt en zo, en dat daar om de winkels niet zo vaak open hoeven op zondag. De woordvoerder van de Leidse winkeliers vindt Leiden met maar zeven winkelzonda gen per jaar leuk genoeg voor de consument en de toerist. Hij deed denken aan de Leidse politicus die ooit beweerde dat graffiti „bij een stad hoort en best mooi is". Zo heeft ieder een zijn eigen motivatie om niet te willen veranderen. Rui ken die mensen hun kansen niet? Juist omdat Leiden al zo veel te bieden heeft en juist omdat Leiden straks nog veel meer te bieden zal hebben, juist daarom zou je alle zonda gen de winkels moeten willen opendoen en juist daarom zou je alle graffiti consequent moeten willen verwijderen (en hondenpoep en bankstellen langs de gracht). Leiden wordt dan toch leuker, ook voor mensen van buiten de stad? Even naar dat beroemde nieu we museum, even langs de grachten, even langs een paar hofjes, even wat gevelpoëzie bekijken, even wat winkelen, even wat eten en drinken en even geen graffiti. De woordvoerder van de middenstand heeft gelijk: Lei den heeft de oudste markt. Maar is dat eën reden om de nieuwste markt de rug toe te keren en te laten liggen voor andere steden? (van redactiewege ingekort Sorry» deze eeuw geen interest! 0% rente tot het Jaar 2000 op alle Suzuki's. Wie nu een Suzuki koopt sluit de beste deal van de eeuw. Bij iedere Suzuki krijgt u namelijk tot het jaar 2000 (dus 36 maanden lang) een gra tis financiering. Niks geen rente, nul procent interest! Maar ook in de eeuw hierna zijn Suzuki-rijders voordeliger uit. Want met een Suzuki heeft u meer auto voor uw geld. Betrouwbaar én economisch in alle opzichten. Neem bijvoorbeeld de handige Alto. Superwendbaar en -zuinig. Of wat dacht u van de pittige Swift. Standaard uitgerust met twee airbags én airco*. En dan is er natuurlijk nog de Baleno, de meest complete mid denklasser. U kunt kiezen uit de sportieve Hatchback, de comfortabele Sedan en de ruime Baleno Wagon. Of Suzuki's trotse 4 x 4: de Vitara. Robuust en elegant tegelijk In vele nieuwe varianten, zoals de Villager Vó en de Villager TDi. En ten slotte de Xtravagante X-90. Voor Xclusief en Xtreem plezierig autorijden. U ziet het: keuze genoeg. Dus mocht u interesse hebben... snel naar uw Suzuki-dealer! FEEL FREE, FEEL SUZUKI Er is al een Alto vanaf f 16.495,-, een Swift vanaf f 18.995,-, een Baleno vanaf f 26.995,-, een Vitara vanaf f 39.995,- en een X-90 vanaf f 34.995,-. Prijzen inclusief BTW en exclusief kosten rijklaar maken. Actie loopt t/m 28.2.1997 Finan ciering wordt verstrekt op huurkoopbasis (niet-doorlopend krediet) volgens de gebruikelijke voorwaarden van Suzuki Financial Services (SFS). Financiering tot een max. van f 10 000,-. Alle kredietaanvragen worden door SFS getoetst bij het Bureau Krediet Registratie (B.K.R.) te Tiel. Een folder en voorwaarden zijn bij de dealer verkrijgbaar. Importeur: B.V. NIMAG, Postbus 3250, 3274 ZH Heinenoord. Tel. (0186) 607 707 Airco alleen op de Swift 1.3-modellen. Hoge Rijndijk 4. Leiden. Tel. (071) 512 52 59 ~>W /Haa/cr rwtcrieden- <r%fu/t/ietr CHEF ADRIAAN BRANDENBURG, 071 -5356484, PLV.-CHEF DICK V INSTITUUT BURGERRAADSLI EDE Het Hoogheem raadschap van Rijnland is er dit jaar vroeg bij met de aanslagen. Deze belasting voor de beheersing en schoonhouden van het water bedraagt dit jaar 108 gulden voor een alleen staande en 288 gul den voor een meer- persoonshuishou- den. Nieuw is de aan zienlijk verruimde kwij tscheldingsre- Iedereen met een inkomen op bij standsniveau komt er in principe voor in aanmerking. Ja renlang hebben wij voor versoepeling van deze regeling gepleit. Op 18 de cember vorig jaar is de verbeterde rege ling tot stand geko men, op initiatief van leden van de Verenigde Verga dering. Dit, na een inspraakronde waarin wij- samen met anderen- opnieuw hebben aangedrongen op een kwijt- scheldingsbeleid. Het Hoogheemraadschap ver wacht ongeveer 30.000 verzoe ken voor kwijtschelding toe te wijzen dit jaar. Als u voor kwijt schelding in aanmerking denkt te komen, vTaag dan het formu lier aan bij het Hoogheemraad schap en vul het in/stuur het te rug binnen 3 weken. In ieder geval voor de vervaldatum van betaling, dus voor 30 april a.s. U krijgt automatisch uitstel van betaling. Het is praktisch om een kopie van het aanvraagformulier te bewaren. Ook is het handig een kopie temaken van de bijlagen over de inkomsten en uitgaven voor woonlasten, ziektekosten verzekering en eventueel ali mentatie. Niet alleen op bijstandsniveau wordt kwijtschelding verstrekt. Met bovenmatige woonlasten en de nominale ziektekosten premie, die zelf wordt betaald, wordt rekening gehouden. Ook bijvoorbeeld voor ouderen met een AOW en een klein pensioen in combinatie met woonlasten, die hoger zijn dan 325,- plus huursubsidie kan kwijtschei- Kwijtschelding 'Rijnland' verruimd zinvol zijn. Om een reken voorbeeld te ge ven voor een echtpaar, met AOW en klein Inkomsten AOW-uitkering 1911,62 Vakantie-toesla 103,32 Pensioen 100,- Netto inkomste p/ maand 2114,94 Uitgaven Kale huur 800,- afHuursubsidii 375,- af normbedrag 325,- aftrekbaar: 100, Premies ziekte kosten 24 ,- Totale aftrek ui gaven 124,- verschil ink.-uitgaven 1990,94 Af normbedrag 1981,50 Betalingscapaciteit p.jaar is 9,( x 9,44= 90,62 Met andere woorden de beta lingscapaciteit is te gering om de aanslag van 288 gulden te betalen. Dan krijgt u kwijtsche ding. Tussen de gemeente en het Hoogheemraadschap wordt n niet samengewerkt. Er moet d apart kwijtschelding gevraagd worden. Mogelijk kan het resu taat ook verschillend zijn. Als dat het geval is kunt u bij ons vragen dat nader uit te zoeken Tegen de afwijzing van de kwi schelding is binnen 10 dagen schriftelijk bezwaar mogelijk. Kondig dan vast zelf schriftelij aan dat u uw bezwaar verder aan wilt vullen, zodat deze koi termijn niet verstrijkt. Instituut Burgerraadslieden, Breestraat 92, 2311 CV Leide tel.5167700 Open spreekuren maandag 11 tot 12 uur en do derdagavond van 18.30 uur ti 20.00 uur. Naar aanleiding van het artikel 'Ruim 260 inzendingen voor preek van het jaar', wil ik graag een reactie kwijt. Het woord richten tot een groep toehoorders en wel zo dat de overdracht van de achterlig gende boodschap zo helder en begrijpelijk mogelijk overgedra gen wordt en dat in een zo be perkt mogelijk tijdsbestek, is een verantwoordelijke taak. Extra accent ligt er op die ver antwoordelijkheid als 'Gods Woord' moet worden overge dragen en wel naar de mens en zijn handelen van vandaag, hier en nu. Zo'n prijsvraag heeft het in zich dat men nog eens extra die woorden weegt, voorwaar n slecht. Zo komt het dan wel zi merkwaardig over dat Pr. Anti ne Bodar, als verzocht om z ting te nemen in de jury, d plotseling 264 mensen van 'go de wil' als een baksteen laatv len door zijn opmerking: „I preek is een in bidden en w ken aanvaard geschenk," n andere woorden; daar mag niet mee naar voren treden. 1 tekent deze man ten voeten i en ik zou dan ook willen pleit voor een goede vervanger in t jury-koor. Mijn complimenten voor uw verslag d.d. 24/01/97 over het milieu-zorgsysteem te Noord- wijkerhout. Verrassend is de voortvarendheid waarmede het gemeentebestuur heeft ge reageerd op de adviezen van onze milieuminister mevrouw De Boer in haar nieuwjaarsre de over onthaastende ambte naren en het ruim nadenken over belangrijke problemen. Problemen zoals memo blaadjes-makende en sui kerklontjes-etende ambtena ren, ander afwasmiddel en voor de dienstfiets maar he pen op een mooie zomer. Uw artikel getuigt van t bewonderingswaardige slagni vaardigheid en het commeie cieel inzicht van burgemeeste en wethouders en de gemeen teraad. Gratis advies: verhuur dienstfiets in het weekeind 'j aan toeristen om het jarenlan 'f ge tekort van 'De Schelft' t beperken. J. de Winte Noordwijkerhou 'f Met plezier en ontroering heb ik de 'Honderd zonsondergang! 0 door Annie Goddijn in de Lakenhal bekeken. Je voelt mee met le kunstenares, met haar gemoedstoestand. Maar tegelijkertijd gen f* je van de zon en de zee en het licht. Ook de wijze waarop de sd 11 derijen zijn opgehangen draagt bij aan het genieten. Ik ben hettle geheel oneens met de recensente van het Leidsch Dagblad, Ti '|l Fuchs, die niet 'geraakt werd. Dat mag, maar dat geldt niet voor le kijkers. Mijn advies: ga vooral zelf kijken. E.K. Tuinst

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16